#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/04/2012 10:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προς κ. Ευάγγελο Βενιζέλο, τον ....τοξοβόλο!



Eρανίσματα από τις χθεσινές  δηλώσεις του Προέδρου του ΠΑΣΟΚ

Ι: Όταν  στην επόμενη συνέντευξη, εξηγείτε αυτά που είπατε στην προηγούμενη, μάλλον δεν τα είπατε καλά την πρώτη φορά και τη δεύτερη απλώς τα χειροτερέψατε!

ΙΙ: Όταν λέτε «εγγυώμαι την έξοδο από την κρίση», πώς ακριβώς το ...εγγυάσθε; Δηλαδή τι βάζετε εγγύηση; Το λόγο σας; Θυμάμαι πως τον περασμένο Ιούλιο μας είχατε εγγυηθεί ότι δεν θα μπούν άλλοι φόροι στα ακίνητα και τον Σεπτέμβριο ...αποσύρατε την  εγγύηση και μας ταράξατε στα χαράτσια!

ΙΙΙ: Όταν δηλώνετε ότι το ΠΑΣΟΚ μπορεί «να ηγηθεί μιας ...προοδευτικής συμμαχίας υπευθύνων δυνάμεων», ποιους ακριβώς συμπεριλαμβάνετε στη συμμαχία αυτή;

Και γιατί να θεωρήσουμε το ΠΑΣΟΚ ...υπεύθυνη δύναμη, μετά τα όσα ανεύθυνα έκανε την τελευταία διετία;

ΙV. Ως εντολοδόχος πρωθυπουργός θα προσπαθήσετε να δημιουργήσετε το μεγάλο τόξο εθνικής ευθύνης, με θετικό πρόσημο. ΄

Η τοξοβολία πάντως είναι πιο ...ξεκούραστο σπόρ από το κανό! Δεν κινδυνεύεις να θαλασσοπνιγείς! Το πολύ πολύ να την πληρώσει καμιά δεκαοχτούρα!

ΚΡ

ΥΓ.  Aυτό το,  «η νίκη πρέπει να δοθεί στο ΠΑΣΟΚ», αλήθεια το πιστεύετε ή το λέτε για να διασκεδάζετε το ακροατήριό σας;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 20/04/2012 10:30:23

    Γιατί; Ο Βαγγέλης διαθέτει όλα τα προσόντα!
    Βαγγέλης ο συνεντευξιαζόμενος
    Βαγγέλης ο εγγυητής
    Βαγγέλης ο ηγέτης
    Βαγγέλης ο προοδευτικός
    Βαγγέλης ο συμμαχικός
    Βαγγέλης ο υπεύθυνος
    Βαγγέλης ο βαρελάς
    Βαγγέλης ο τοξοβόλος
    Βαγγέλης ο καπετάνιος
    Βαγγέλης ο κυνηγός κεφαλών
    Βαγγέλης ο κυνηγός πουλιών
    Θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες για τα χαρίσματα του Βαγγέλη
    Πραγματικά, δεν σας καταλαβαίνω....
    ΥΓ: Εύγε κ. Ροδινέ! (μα γνωρίζετε και τις δεκαοχτούρες;;;;;)

  2. Δαναός avatar
    Δαναός 20/04/2012 11:05:48

    Βαγγέλης ο κυνηγός πουλιών; Και τι πουλιών! Αστο Εύα γιατί θα το χοντρύνω!!!!

    • tak avatar
      tak @ Δαναός 20/04/2012 11:15:29

      Πάω να τα ... παρατήσω και μου έρχεται η ... ΕΥΑ
      γράφει κάμποσες ... γραμμούλες και μου λέει tak ... "ανέβα"!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Δαναός 20/04/2012 15:11:51

      Δαναέ, tak, juliet, airman
      Επειδή αβίαστα καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι ειδικότις του κ. Προέδρου του Πασόκ είναι τα πουλιά, νομίζω ότι οι δεκαοχτούρες δεν του ταιριάζουν...είναι καιρός για κοκκινότσουπες...

      • juliet avatar
        juliet @ ΕΥΑ 20/04/2012 19:57:39

        σουσουράδες καλύτερα....

  3. juliet avatar
    juliet 20/04/2012 11:11:41

    Με πρόλαβες.....Καλημέρα,Εύα...τελικά στα πουλιά συμφωνούμε όλοι ποσοστό 100% !

  4. Δαναός avatar
    Δαναός 20/04/2012 11:30:09

    Πρόσεχε tak γιατί:
    Ελα ανέβα έλα ανέβα φώναζε και ο professor
    κι όλες τις δεκαοχτούρες τις περνούσε από Compressor!!!

  5. airman avatar
    airman 20/04/2012 11:36:43

    Ευάγγελος Βενιζέλος, ο νέος Γουλιέλμος Τέλος!
    Ο φορολογούμενος με το μήλο και ο Μπενίτο απέναντι με το τόξο!
    Εκτός και αν του προσφερθεί το ..... μήλο για να προχωρήσει ο ..... διακανονισμός!
    Ή βέλος ή βήλος (για να θυμηθώ και τα λίγα ''Κυπριακά'' μου)!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ airman 20/04/2012 11:52:10

      airman, είδες ένα γράμμα τι μπορεί να κάνει; Χα χα!

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Δαναός 20/04/2012 12:02:22

        Τουτέστιν:
        Αλλο βέλος κι άλλο βήλος
        άλλο βήλος κι άλλο μύλος!
        Αν το βέλος πάει στο μήλο
        τότε ο βήλος πάει...όπου θέλει και δε χρειάζεται εδώ ομοιοκαταληξία!

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Δαναός 20/04/2012 12:20:23

          Εσυ έχς ξεφύγ....

          • tak avatar
            tak @ Κώστας Ροδινός 20/04/2012 12:21:53

            Καλημέρα Κώστα. Εγώ ή ο Δαναός;

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ tak 20/04/2012 12:25:53

            Πολύ φοβούμαι αγαπητέ ο,τι σε έχει παρασύρει και εσένα ο δάσκαλος!
            Αλλωστε τι δάσκαλος θα ήταν, αν δεν έβγαζε καλούς μαθητάδες!

      • airman avatar
        airman @ Δαναός 20/04/2012 12:03:42

        Ναι, αλλά δεν συγκρίνεται με ''το μεγάλο τόξο εθνικής ευθύνης, με θετικό πρόσημο'', το οποίο θα προσέθετα ότι σαφώς και θα επενεργήσει ως ''πολλαπλασιαστής ισχύος'' με στόχο τη σωτηρία της χώρας από τα δεινά που επέφερε το ''ελλιπές Μνημόνιο 1'' και την τροπή που επήλθε επί των εξελίξεων με την ''αιφνιδιαστική'' εξαγγελία του δημοψηφίσματος.
        Μόνο ένας νέος Γουλιέλμος Τέλος με δυναμική εξέλιξης σε Ρομπέν των Δασών μπορεί να δώσει λύσεις και προοπτική!

  6. tak avatar
    tak 20/04/2012 11:41:44

    Τον αδικούμε, εγώ θαρρώ, το "δάσκαλο". Από καιρό,
    πίνει τσαγάκι ... λαγαρό και τίποτα το ... πονηρό!

    • juliet avatar
      juliet @ tak 20/04/2012 11:45:50

      Γιατί νομίζω ένεκα ''ανόδου'' ....τα λέτε όλα αυτά΄; tak, ακόμη ....ανέβα ,tak;

      • tak avatar
        tak @ juliet 20/04/2012 17:08:10

        Ανεβαίνω, ανεβαίνω και ξοπίσω δεν κοιτάω
        βλέπω ... αυτοδυναμία και τα ποσοστά μετράω!
        Να μπορούσα να ψηφίζω juliet με τα δυο μου χέρια
        μοναχός μου να τον βγάλω, να τον φτάσω ως τ΄αστέρια!

        • juliet avatar
          juliet @ tak 20/04/2012 18:29:44

          tak,κάτι είπα και έχω μάρτυρα τη Φελίζα.Ποιόν ψηφίζεις την Giulia;
          Αφου ψηφίσουμε ο φόνος.

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 20/04/2012 18:34:39

            tak
            Λοιπον 30% περίπου τα ποσοστά είναι και μέχρι τις εκλογές βλέπουμε αυτά απο το αντίπαλο στρατόπεδο.Πιστεύουν ότι ΑΝ συσπειρωθούν μπορεί να πάνε γύρω στο 20%.Είδες πως κλέβω ....νέα;

          • tak avatar
            tak @ juliet 20/04/2012 18:39:59

            Τι παναπεί Giulia;

            Όλοι juliet τον Αντώνη,
            "θύματα" και "δολοφόνοι"
            κι αν, πως λες, θα με σκοτώσεις
            στο ... "κελί" θα μετανιώσεις!

          • juliet avatar
            juliet @ tak 20/04/2012 18:46:48

            είσαι σίγουρος; τη Κυριακή στο Ζάππειο.
            Είναι της ''μόδας '' τα κελιά ,να είσαι σίγουρος θα μ'αθωώσουν!

    • airman avatar
      airman @ tak 20/04/2012 11:50:31

      Επιβεβαιώνω το τσαγάκι. Και μάλιστα μόνο συγκεκριμένη ποικιλία.

      • tak avatar
        tak @ airman 20/04/2012 17:03:43

        Να πιει τσαγάκι του βουνού
        να του μαζέψει και το νου!

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ tak 20/04/2012 19:02:40

          tak
          Σήμερα σε βρίσκω ανοιξιάτικο ποιητικά! δε σε πτοεί ούτε η φωτό του Βενιζέλου!!!

          • tak avatar
            tak @ ΕΥΑ 21/04/2012 08:24:42

            Όταν ήμουνα μικρός
            μου 'ταν ο καφές πικρός
            τώρα που 'γινα "κουφέτο"
            πίνω τον καφέ μου ... σκέτο!
            Συνεπώς ο ... Βενιζέλος
            μια γουλίτσα για το τέλος!

          • juliet avatar
            juliet @ tak 21/04/2012 08:50:30

            tak,
            καλημέρα στο κουφέτο!!!

          • tak avatar
            tak @ juliet 21/04/2012 08:58:36

            Καλημέρα σας. Σήμερα έπιασα νωρίς δουλειά γιατί σε λίγο ο Λεωνίδας μου και ο Ορέστης μου θα με πάνε ... παιδότοπο!

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 21/04/2012 09:03:56

            στις κούνιες;Μικρά είναι;

          • tak avatar
            tak @ juliet 21/04/2012 09:07:21

            6 (χθες είχε γενέθλια) και 3,5! Εγγόνια μου είναι! Αυτά παθαίνει κανείς όταν παντρεύεται μόλις τελειώσει το ... νηπιαγωγείο!

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 21/04/2012 09:18:16

            Ισως και εγώ στην ίδια μοίρα αλλά αυτές εδω σεν παντρεύονται.Και εγώ μικρή στα βάσανα ...μυαλό κουκούτσι ,αλλά μερικές φορές όταν τ'έχεις όλα σου γυρίζει μπουμεραγκ.Φιλάκια ,να περάσεις καλά.

          • tak avatar
            tak @ juliet 21/04/2012 09:22:08

            Ευχαριστώ πολύ... Σκέφτομαι όμως και πολύ για το μέλλον τους, στη χώρα - κυκεώνα που ζούμε...

          • juliet avatar
            juliet @ juliet 21/04/2012 09:31:24

            σηκώνει κουβέντα,είμαι από δεύτερο γάμο του πατέρα μου,ξέρεις πόσο ήτανε όταν γεννήθηκα 60!Και έμεινα νωρίς μόνη,αρκετά ...νόστιμη,που λένε ,ποτέ πονηρή και επιβίωσα με τα λάθη μου ,με τις αγάπες μου ,και είδα ότι καλύτερα βλέπεις μόνος τη ζωή .
            Ειχα την ατυχία να νοίωθω πάντα σιγουριά και εκεί τη πάτησα ,ότι εμένα δεν μπορεί να με νικήσει κανένας.

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ juliet 21/04/2012 15:41:47

            Καταπληκτικά ονόματα έχουν τα παιδάκια tak..να τα χαίρεσαι και να τα καμαρώνεις...
            ΥΓ: Σε παρακαλώ μόνο, να μην τους δείχνεις τη φωτογραφία του Βενιζέλου για να φάνε το φαγητό τους!

  7. tak avatar
    tak 20/04/2012 12:14:20

    Άλλο βέλος κι άλλο έλος
    κι άλλο ο ... Γουλιέλμος Τέλλος!
    Αλαλούμ κι απάνω τούρλα
    κι όλα τα ... Καμμένα "βούρλα"!

  8. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 20/04/2012 12:29:07

    Aσχετο, αλλά μόλις τώρα διάβασα μια δήλωση του Φώτη Κουβέλη που καλεί τους ψηφοφόρους να ανατρέψουν το ...κατεστημένο!
    Ο πρώην Υπουργός Δικαιοσύνης του Τζαννετάκη,
    με τους μισούς βουλευτές του να προέρχονται από το ΠΑΣΟΚ
    και τα βασικά στελέχη του από το αλήστου μνήμης εκσυχρονιστικό ΠΑΣΟΚ,
    θα ....ανατρέψει το κατεστημένο!

    • airman avatar
      airman @ Κώστας Ροδινός 20/04/2012 12:39:07

      Το κάλεσμα προφανώς αφορούσε το σύνολο των ψηφοφόρων, άρα όλους μας, οπότε γίνεται δεκτό. Σαφώς και θα ανατρέψουμε το κατεστημένο!
      Τώρα αν τον πάρει κι αυτόν η μπάλα, είναι άλλο θέμα!

  9. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 20/04/2012 13:29:48

    Ο άνθρωπος αυτός εκτός από θρασύς ειναι και μαλωμένος με την αλήθεια .
    Οταν ο ΘΕΟΣ εκανε τους ανθρώπους τους έρριξε και δύο τσουβάλια ψέμματα, το ένα το πήρε μόνος του ο βενιζέλος, ο μέγιστος των υποκριτών.

    • juliet avatar
      juliet @ ΠΕΛΙΑΣ 20/04/2012 15:17:38

      Μπα και τα δύο πήρε και τα μοιράζει αυτοπροσώπως.

  10. Δώρα Γκανούλη avatar
    Δώρα Γκανούλη 20/04/2012 15:12:53

    Αγαπητέ μου κ. Ροδινέ,
    σας διαβεβαιώ, με λόγου γνώση, ότι δεν έχουμε ακούσει τίποτε ακόμη!!
    Αν θέλετε μπορείτε να γράψετε βιβλίο με το τί θα μας πεί στις επόμενες 16 ημέρες...