#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/03/2009 19:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προς επιστροφή Σημίτη στο ΠΑΣΟΚ

Συνάντηση την Πέμπτη το μεσημέρι του Γ. Παπανδρέου με τον πρώην πρωθυπουργό

Σημαντική εξέλιξη το μεσημέρι. Σύμφωνα με πληροφορίες του http://www.antinews.gr/ ο Γιώργος Παπανδρέου τηλεφώνησε στον πρώην πρωθυπουργό Κώστα Σημίτη και έδωσαν ραντεβού να μιλήσουν εφ' όλης της ύλης την Πέμπτη το μεσημέρι, μετά την προ ημερησίας διατάξεως συζήτηση στη Βουλή.

Περαιτέρω πληροφορίες για το περιεχόμενο της συζήτησης μεταξύ των δύο ανδρών δεν είναι αυτή τη στιγμή γνωστές. Εν τούτοις και από τις δύο πλευρές στελέχη που γνωρίζουν πολύ καλά τις σκέψεις τόσο του Γιώργου Παπανδρέου όσο και του Κώστα Σημίτη εκτιμούν πως η συνάντηση δε θα πραγματοποιείτο παρά μόνο προκειμένου να σηματοδοτηθεί η επιστροφή του πρώην πρωθυπουργού στην κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ . Επιπλέον η συνάντηση αποτελεί την απαρχή για την πλήρη ενσωμάτωση του κ. Κώστα Σημίτη στην προεκλογική εκστρατεία του ΠΑΣΟΚ .

Η σημερινή συνέντευξη του κ. Πάγκαλου στα ΝΕΑ σαφώς και επίσπευσε τις εξελίξεις, αν και σύμφωνα με τις πληροφορίες μας η πρόταση να τεθεί ο κ. Σημίτης επί κεφαλής του ευρωψηφοδελτίου δεν βρίσκει σύμφωνο τον πρώην πρωθυπουργό, ούτε φαίνεται να συζητείται τουλάχιστον προς το παρόν από τον κ. Γιώργο Παπανδρέου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 09/03/2009 19:16:48

    Λες να ήξερε κάτι ο Πάγκαλας;
    Από τρελό κι από μεθυσμένο μαθαίνεις την αλήθεια, κι αυτός είναι και τα δύο!

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 09/03/2009 19:33:37

    Τελικά η δήθεν απομάκρυνση του Σημίτη ήταν "μούφα". Τακτικός ελιγμός για να απαλαγούν απο τη δυσφήμηση που τους προκαλούσε το καθεστώς Σημίτη, μέχρι να ξεχαστεί.
    Παλιά αλάζανε όνομα για να ξεκόψουν απο το αμαρτωλό παρελθόν τους. Τώρα μηχανεύονται άλλα κόλπα.

  3. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 09/03/2009 19:35:14

    Οταν ο Ρέππας δήλωσε πως το ΠΑΣΟΚ το 2010 θα χρησιμοποιήσει την προεδρική εκλογή προκειμένου να διαξαχθούν εκλογές και στη συνέχεια θα ψηφίσει Παπούλια για πρόεδρο αν αυτός θελει, αποδείχτηκε ότι τον είχε βάλει ο ΓΑΠ.
    Η χρονική σύμπωση του τηλεφωνήματός του στον Σημίτη δείχνει ότι μάλλον "μιλημένος" ήταν ο Πάγκαλος

  4. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 09/03/2009 19:39:18

    @1 Κοκκινε πανο γιατι κοκκινισες ?Δεν σου αρεσε??Γιατι θορυβηθηκες ?Την επιστροφη του Σημιτη να την θεωρεις δεδομενη!!Και αυτο σε καιει και σε ανησυχει!!Απο ποτε οΠαγκαλος ειναι τρελλος και μεθυσμενος??Ηρεμησε......!!

  5. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 09/03/2009 19:41:02

    α και κάτι αλλο: φακτορα συγχαρητήρια. το εμαθα και σε κανα τέταρτο μπήκα στο σαιτ να το γραψω. και είδα το είχες κιολας αναρτήσει.

  6. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 09/03/2009 19:45:30

    Αλλο ένα σημάδι της αναμενόμενης ευρείας εκλογικής νίκης της Νέας Δημοκρατίας υπό την εμπνευσμένη ηγεσία της στις επόμενες εκλογές, οψέποτε αυτές γίνουν.

  7. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 09/03/2009 19:46:21

    Ψιλοκαθάρισαν από αριστερά, φροντίζουν τώρα για το κέντρο και τους νοικοκυραίους. Θα παίξουν το χαρτί της εισόδου στην ΟΝΕ και πολύ καλά θα κάνουν. Τι θα πεί ο Κωστάκης; Ότι η οικονομία ήταν τραβεστί ή ότι ο σημίτης είναι αρχιερέας της διαπλοκής;

  8. αντί avatar
    αντί 09/03/2009 19:49:46

    Ωραία πράγματα!
    Ο Σημίτης πάλι πίσω στην κοινοβουλευτική ομάδα, ο Καρατζαφέρης το πάει για "επιστροφή" στο μαντρί, τα υπόλοιπα κόμματα μειώνουν τα ποσοστά τους.
    Πάμε φουλ για τη γνωστή πόλωση των εκλογών!

    Και μετά τις εκλογές ξέρουμε πάλι τι θα ακούσουμε από τους "αγανακτισμένους" πολίτες:
    "Στο διάολο και οι δο τους! Είναι τα ίδια και οι δύο! Αν τους ξαναψηφίσω να μου κοπεί το χέρι!"

  9. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 09/03/2009 19:51:32

    @ Skorpios!!! 5
    Πάντα είμαι κόκκινος, πώς να κοκκινίσω!
    Ο Θόδωρος, ως καλός αμπελουργός, υποθέτω τα τσούζει. Και πολύ καλά κάνει. Και τρέλα δεν πουλάει; Νάταν ο μόνος; Τσούρμο οι συνάδελφοι.
    Και γιατί να με καίει; Ο πολιτικός κύκλος κλείνει, ως συνήθως. Φυσιολογικά και αναμενόμενα πράγματα.
    Θέλεις περιπέτεια να το πείς, θέλεις παρένθεση, δεν μας βγήκε σε καλό. Επανερχόμαστε στο 2004. Εδώ ο Σοφόκλας γύρισε στο 2003.
    Νομίζεις ότι είχα ποτέ ελπίσει σε αριστερό 15 ή 17% (ΣΥΝ, εννοείται); Είμαι παλιός, έχουν δεί πολλά τα μάτια μου για να παρμυθιάζομαι με αυταπάτες. Το πράγμα φαίνεται από καιρό που πάει, με Σημίτη ή χωρίς Σημίτη δεν αλλάζει και τίποτα.
    Εδώ που είμαστε σήμερα, η πολιτική κρίνει ελάχιστα πράγματα. "It' s the economy stupids"!, πού λεγε και ο Κλίντονας.

  10. Factorx avatar
    Factorx 09/03/2009 19:52:31

    @τρια πουλακια: Να δω στο τέλος της β΄ραδιάς ποιος θα αναφέρει το antinews KANENAΣ τους δεν είχε την ειδηση

  11. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 09/03/2009 19:53:42

    Παρντόν γίνεται ΠΑΣΟΚ δίχως Σημίτη και Παχτα ,πως θα πάει στο 50ο% ....Είμαστε σοβαροί ?????

  12. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 09/03/2009 20:07:01

    @ 12ΑΤΑΚΤΕ...Σου θυμιζω οτι ο Παχτας με αποφαση του Γιωργου ετεθη εκτος συνδιασμων.Αυτα για να μη ξεχνιομαστε!! Ενταξει???

  13. osaperas avatar
    osaperas 09/03/2009 20:08:23

    Τελικά μόνο ο Κουλούρης θα μείνει απέξω?

  14. osaperas avatar
    osaperas 09/03/2009 20:09:16

    Ή μάλλον και ο Βαλλιανάτος

  15. donaE avatar
    donaE 09/03/2009 20:13:06

    Και η διαπλοκη,ο Τσουκατος,το κακο παρελθον του εκσυγχρονισμου?Τι θα κανει με αυτα ο ΓΑΠ,υποτιθεται οτι απο αυτα εχασε το ΠΑΣΟΚ.Αμα το δεις μεσα στο χρονο μαλλον κακη κινηση φαινεται,αδειασμα.

  16. "Κόκκινος Πάνος" avatar
    "Κόκκινος Πάνος" 09/03/2009 20:16:35

    @ Skorpios!!! 5
    Άν θέλεις τη γνώμη μου, νομίζω ότι από κάποια χρονική απόσταση, η Ιστορία θα κρίνει σαφώς θετικά τον Κώστα Σημίτη. Ο ισολογισμός, ασφαλώς δεν θα είναι αμφιλεγόμενος.
    Άλλωστε, παρ' όλα τα σκαμπανεβάσματα, μετράει και η όλη πορεία ζωής του πολιτικού ανδρός. Και ιδιαίτερα οι μεγάλοι σταθμοί: Από την αντιδικτατορική αντίσταση της Δ. Άμυνας, μέχρι την προσωπικά ανεξάρτητη στάση του μέσα στο ΠΑΣΟΚ, την Ελλάδα στο Ευρώ και την ένταξη της Κύπρου στην ΕΕ.
    Το να κρίνουμε αντικειμενικά, είναι προυπόθεση για να είμαστε και σωστοί και δίκαιοι. Οι προτιμήσεις καθενός σεβαστές, αλλά έπονται.

  17. donaE avatar
    donaE 09/03/2009 20:30:32

    @ 17
    Και το 87 στο Εθνικης Οικονομιας.Αλλα μετα ολοι τους δεν μπορουν να διαχειριστουν την εξουσια που τους δινεται.

  18. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 09/03/2009 20:35:39

    @17Συμφωνω απολυτως με την τελευταια σου θεση ,θα ημουν ο τελευταιος που δεν θα σεβομουν τις προτιμησεις και την ιδεολογια του καθενος , αλλωστε και η διαφωνια ειναι συστατικο στοιχειο της δημοκρατιας...

  19. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 09/03/2009 21:27:34

    ΆΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΠΑΝΤΩΝΙΟΥ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ 30%...ΠΟΙΟΣ ΕΡΙΞΕ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΠΕΟΝΟΦΛΟΥΔΑ ΣΤΟΝ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΚΑΙ ΤΣΙΜΠΗΣΕ?

  20. οκτώ avatar
    οκτώ 09/03/2009 22:01:21

    Πραγματικά απορώ τι είναι αυτό που κάνει το ΠΑΣΟΚ να θέλει να ξανακυβερνήσει. Αφού είναι καλό μόνο στο να μασουλάει, τι στην ευχή περιμένει να βρεί ; Τα κρατικά ταμεία στεγνώνουν, οι ευρωπαϊκές επιχορηγήσεις παγώνουν τι θέλουν τώρα και ξύνουν πληγές ; Εκτός και εάν θέλουν να μας προσφέρουν ένα κωμικοτραγικό φινάλε στην μεταπολιτευτική μας ιστορία.

  21. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/03/2009 22:02:17

    Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια έκπληξη και σάστισμα?
    Σε μια χώρα που η μνήμη σταματάει στο τώρα, εμείς γιατί σχολιάζουμε το χθες?
    -Ποιος θα έλεγε το 1965 ότι ο κ Μητσοτάκης θα γινόταν πρωθυπουργός της Ελλάδος?
    -Ποιος θα υποστήριζε το 1977 ότι ο Μητσοτάκης θα προσχωρούσε στη ΝΔ του ΚΚ του Α?
    -Ποιος θα υποστήριζε το 1985-1987 ότι ο Σημίτης θα γινόταν πρωθυπουργός ? (αν θυμάμαι καλά ο "συρταράκιας" δεν το αποκαλούσε το Ποντίκι?)
    -Ποιος θα έλεγε το 1998 ότι ο ΚΚ ο Β θα γινόταν "καταλληλότερος" όταν "μπουρδουκλωνόταν" στην μπάλα? (στα δημοσιεύματα αναφέρομαι)
    -Ποιος θα έλεγε ότι ο ΓΑΠ θα είναι ο "αυριανός καταλληλότερος" όταν έφτιαχνε την αλυσίδα του ποδηλάτου? (στα δημοσιεύματα αναφέρομαι)

    Σε μια χώρα που η μόνη σταθερότητα τα τελευταία 30 χρόνια είναι:
    -τα άδεια ταμεία
    -η καμμένη γη
    -η μαύρη τρύπα κλπ

    το εκκρεμές έκανε το κύκλο του και ξαναέχουμε ένα ροτάτιον των ασπόνδυλων των πολιτικών τζακιών που κυριαρχούν στη πολιτική ζωή της χώρας.

    ΥΓ

    Στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέως ας ευγνωμονούμε τον ΚΚ τον Α και τον Σημίτη για ΕΟΚ και ΟΝΕ, διαφορετικά θα κλαίγανε μανούλες με τους ...ανίκανους σωτήρες.
    Οι υπόλοιποι παρατρεχάμενοι σφουγκωκολάριοι είναι το τίμημα της ...δεκάτης που πληρώνουμε ως ραγιάδες των συνηθειών μας.

  22. anonymous avatar
    anonymous 09/03/2009 23:29:30

    Πρέπει να αξιoποιήσει όλα τα άξια στελέχη. Σημίτης, Παπαντωνίου, Χριστοδουλάκης,Γιαννίτσης μας έβαλαν στην ΟΝΕ μην το ξεχνάτε αυτό! Που θα είμασταν σήμερα χωρίς αυτούς;

  23. Εlrik Menlibone avatar
    Εlrik Menlibone 09/03/2009 23:41:20

    H σφαλιάρα θα είναι ηχηρή που θα φάει το ΠΑΣΟΚ με αφορμή την ενδεχόμενη επιστροφή Σημίτη...
    Κρίμα κύριε Παπανδρέου...

  24. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 09/03/2009 23:55:45

    @24 Καλα τραγουδα!!!!!

  25. Κοψοχέρης avatar
    Κοψοχέρης 10/03/2009 00:02:11

    @ anonymous 23 & 20, Εlrik Menlibone 24
    Σίγουρα, μερικοί από τους δικούς τους δεν ήταν από τα "καλά παιδιά (δεν ισχύει για το Σημίτη).
    Πονάει όμως πιό πολύ, που ο δικός σας "μεγάλος" μας βγήκε εντελώς άχρηστος.

  26. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 10/03/2009 00:12:40

    Σας έχει διαφύγει η Μίεζενς...που καίει κυριολεκτικά το Σημίτη..ο ΓΚΑπ κινδυνέυει να πέσει σε πραγματικό "Γκαπ" εάν δεχθεί το Κινέζο δίπλα του...σκεφτείτε μόνο να πει "καποιος" ότι το 1 εκ. Μάρκα του Τσουκάτου κατέληξε σε προσωπικό αριθμό "Κινέζικης" τράπεζας...

  27. Spizaetos avatar
    Spizaetos 10/03/2009 00:12:44

    Πάνε να κάνουν επικοινωνιακές σαχλαμάρες, αλλά δεν θα τους βγει. Το 10-15% που βγάζει κυβερνήσεις μάλλον θα ψηφίσει μικρά κόμματα. Οι υπόλοιποι θα ψήφιζαν τα ίδια ακόμα και εαν οι αρχηγοί τους ήταν μαϊμούδες.

  28. Εlrik Menlibone avatar
    Εlrik Menlibone 10/03/2009 00:13:00

    Ο δικός μου μεγάλος κοψοχέρη είναι ο ΓΑΠ...
    Ελπίζω να καταλάβει τη μαλακία που πάει να κάνει...
    Σκορπιέ όποιος βιάζεται σκοντάφτει...
    Το όλον ΠΑΣΟΚ εμένα δεν μου λέει τίποτα.
    Όπως δεν λέει και σε μεγάλο μέρος της κοινωνίας.
    Εκτός και αν τον χρειαζόμαστε για γλύψιμο στον Αλ μούμια...

  29. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/03/2009 00:56:47

    Καλό ακούγεται για τον πρώην πρωθυπουργό που πρόλαβε και συνέγραψε και αυτοβιογραφία ,μερικούς μήνες μετά τήν ΄παραίτησή΄του..
    Απο την Επιτροπή Σοφών που τά παπαγαλάκια του μάς είχαν πρήξει οτι προοριζόταν για τάς Ευρώπας ,στην θέση τής Ματσούκα..
    Πάλι καλά που θα αφήσει τήν βουλευτική έδρα τού Πειραιά,πού την έχει μονίμως καπαρωμένη μπάς και δεί και κανείς άλλος λίγο φώς..
    Αμα πάει και γιά Πρόεδρος Δημοκρατίας αργότερα ας μάς προετοιμάσουν γιατί Ντορούλα στην Ν.Δ. με Σημίτη Πρόεδρο είναι η καλύτερη Συνταγή γιά νά συσφιχθούν οι ΄Δεσμοί Αίματος΄τών Ελληνικών Νησιών μέ την ΄Ειρηνική΄Τουρκία.

  30. Προφήτης avatar
    Προφήτης 10/03/2009 02:02:56

    Καλύτερα στο Στρασβούργο.
    Ένα σωρό μπαγλαμάδες έχουμε στείλει. Άλλος ένας.

    Γιατί αν έρθει καμιά έμπνευση στον ΓΑΠ να τον κατεβάσει στην Υπερνομαρχία Έβρου-Ροδόπης, όπως την αλήστου μνήμης Καραχασάν, και εκλεγεί, μπορεί να παραδώσει τη Θράκη στους Τούρκους.
    Και μετά να ευχαριστήσει την Κυβέρνηση των Ηνωμένων Πολιτειών επειδή σταμάτησαν στο Νέστο.

  31. Blue_coumparos avatar
    Blue_coumparos 10/03/2009 09:09:20

    Η αλήθεια δεν μπορεί να σβηστεί....

    Με Σημίτη νοιώθαμε λιγώτερο επαρχιώτες Ευρωπαίοι... Δεν ντρεπόμαστε βρε αδερφέ όπως ντρεπόμαστε σήμερα ...
    Με Σημίτη βλέπαμε να δουλεύει η διπλωματική μηχανή της χώρας και να στριμώχνεται η Τουρκία με την είσοδο της Κύπρου στην ΕΕ. ...Σήμερα από διπλωματικές επιτυχίες, τί να δεις και να μη μελαχολήσεις;
    Με Σημίτη και την είσοδο στην ΟΝΕ σταματήσαμε να τρέμουμε για τη δραχμούλα μην κατρακυλίσει κατά τη διάρκεια παγκόσμιων κρίσεων... Σήμερα κι αυτό ακόμα δεν φτάνει για το αίσθημα της ασφάλειας στα Ελληνικά νοικοκυριά.....
    Με Σημίτη........

  32. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/03/2009 09:23:33

    Mε Σημίτη νοιώσαμε Λουξεμβούργιοι...............
    Μεγάλη υπόθεση γιά τά μιμητικά πτηνά.

  33. ομικρον avatar
    ομικρον 10/03/2009 10:30:59

    H επιστροφη του Σημιτη στο Πασοκ ειναι συνταγη αποτυχιας. Αυτοι που νομιζουν οτι ετσι ενδεχομενως θα ελεγχεται καλυτερα κανουν λαθος, οπως κανουν λαθος αυτοι που πιστευουν οτι ετσι θα παρουν ψηφους απο τον "κεντροδεξιο χωρο". Να φυγουν και να εξουδετερωθουν πολιτικα οι εκπροσωποι της ολιγαρχιας.

  34. christos avatar
    christos 10/03/2009 11:00:56

    Και τα συνθήματα τύπου «Γιώργο προχώρα άλλαξε τα όλα»…πως θα δικαιολογηθούν;

    Αλλά ο Σημίτης τι θέση της Ματσούκα δεν θα τι δεχθεί με τίποτα…ένας από τους εκατό μεγαλύτερους Έλληνες στη θέση της Ματσούκα δεν μπαίνει…

  35. kwstas avatar
    kwstas 10/03/2009 11:18:37

    dyo fores to idio lathos elege ena tragoydi kapws etsi ginete kai shmera dystyxws me ton shmiti pistewo pws den tha prosferei tipota antitheta tha apomakrynei kosmo.....allwste dimoskopika to pasok arxise na anakamptei meta thn eksodo toy simiti e gia deste hmeromhnies kai tha deite thn ekseliksi

  36. thanos avatar
    thanos 10/03/2009 21:19:08

    27-Dubai Expatriate Says:
    March 10th, 2009 at 12:12 am


    Μπαγασουλη..μπαγασουλη, για να το λες εσυ ολο και κατι θα χερεις.

  37. thanos avatar
    thanos 10/03/2009 21:27:54

    Σπύρος Says:
    March 10th, 2009 at 9:23 am

    Να γιατι νοιωθω καλλιτερα με ΚΚ παρα με Σημιτη


    1. ΕΠΑΝΙΔΡΥΘΗΚΕ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ
    2. ΔΟΘΗΚΕ ΤΟ 5% ΤΟΥ ΑΕΠ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ
    3. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΜΟΓΙΑ
    4. ΠΑΤΑΧΘΗΚΕ Η ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ
    5. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΚΑΝΔΑΛΑ
    6. Ο ΟΣΦΠ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ
    ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ.
    7. Η ΖΩΉ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ
    8. ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ
    9. ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ
    10. ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΟΥ ΠΑΝΕ ΠΡΟΣ ΤΟ
    ΚΑΛΥΤΕΡΟ
    11. ΕΧΩ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΤΟΝ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΟ
    ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΙΟ ΓΥΜΝΑΣΜΕΝΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ.
    12. ΕΧΩ ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ και SEXY ΕΚΠΡΟΣΩΠΟ ΤΥΠΟΥ.

  38. christos avatar
    christos 10/03/2009 22:03:00

    Mας έχουν ζαλίσει με την οικονομία, το πόσο αυξήθηκε το Δημόσιο χρέος, το πόσο χρωστάει ο κάθε Έλληνας (τις επόμενες μέρες θα γράψω κάτι και γι' αυτό) και το πόσο ακριβά δανειζόμαστε.

    Τον Δεκέμβριο και στις αρχές Ιανουαρίου πανικόβαλαν τον κόσμο με το ότι δεν θα βρούμε να δανειστούμε και δεν θα πληρωθούν συντάξεις κλπ. στα μέσα Ιανουαρίου ήρθε η πρώτη σφαλιάρα όταν το Έντοκο Γραμμάτιο του Δημοσίου είχε τρελή ζήτηση και με ευνοικότατους όρους (δείτε παρακάτω)...

    Αφού κατάλαβαν ότι το θέμα δεν τραβάει, τώρα τελευταία άλλαξαν το παραμύθι και μας ζαλίζουν ότι «δανειζόμαστε μεν αλλά πολύ ακριβά...» και να το 6% και να το spread και να το τι θα πληρώσουμε κλπ.

    Αναμφισβήτητα πριν από μερικές μέρες το επιτόκιο για το 10ετές ομόλογο του Δημοσίου ήταν 6% εν μέσω παγκόσμια κρίσης που δεν αμφισβητήται πλέον ούτε από το ΠΑΣΟΚ.

    ΑΣ ΔΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΕΙΧΕ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΣΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ ΑΛΛΑ Η ΕΛΛΑΔΑΕΜΦΑΝΙΖΕ ΥΨΗΛΟΥΣ ΔΕΙΚΤΕΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ «ΙΣΧΥΡΗ»

    7 ΕΤΕΣ ΟΜΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ, ΕΚΔΟΣΕΙΣ 2001... ΕΠΙΤΟΚΙΟ 4,88% και 4,99%!!



    10 ΕΤΕΣ ΟΜΟΛΟΓΟ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΕΚΔΟΣΗ 2000... ΕΠΙΤΟΚΙΟ 6% !!!



    ΟΤΑΝ Η ΕΛΛΑΔΑ ΗΤΑΝ «ΙΣΧΥΡΗ» ΛΟΙΠΟΝ ΠΛΗΡΩΝΑΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΤΟΚΙΟ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ «ΥΠΟ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ» ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΟΛΑΣΗ...

    20 ΕΤΕΣ ΟΜΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ, ΕΚΔΟΣΗ 2000... ΕΠΙΤΟΚΙΟ 6,5%!!!



    ΦΤΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ; ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ; ΤΙ ΛΕΤΕ; ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ;

    ΚΙ ΟΜΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ!!!

    ΕΝΤΟΚΟ ΓΡΑΜΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ 52 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ,
    ΕΚΔΟΣΗ 2009 ΕΠΙΤΟΚΙΟ 2,67%
    ΕΚΔΟΣΗ 2000 6,35% και 6,65%!!!



    ΤΙ ΕΙΠΑΤΕ; ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ; ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΤΕ...

    ΕΝΤΟΚΟ ΓΡΑΜΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ 26 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ,
    ΕΚΔΟΣΗ 2009 ΕΠΙΤΟΚΙΟ 2,46%
    ΕΚΔΟΣΗ 2000 7,47% και 7,83%!!!!



    ΤΙ ΕΙΠΑΤΕ; ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΑΠΟ 7,83% ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ; ΤΙ; ΕΙΧΑΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΤΟ;

    ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΣΟΚΟΥΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ...

    ΕΝΤΟΚΟ ΓΡΑΜΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ 13 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ,
    ΕΚΔΟΣΗ 2009 ΕΠΙΤΟΚΙΟ 2,40%
    ΕΚΔΟΣΗ 2000 8,1% και 8,5%!!!!!!!!!!!!!



    ΤΟ 2000 ΠΟΥ ΟΛΟΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΑΝΑΠΤΥΣΣΟΝΤΑΝ Η «ΙΣΧΥΡΗ» ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΔΑΝΕΙΣΤΗΚΕ ΜΕ 8,5% ΕΝΩ ΤΟ 2009 ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΗΣ ΠΟΠΗΣ ΔΑΝΕΙΣΤΗΚΑΜΕ ΜΕ 2,4%!!!

    ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΟΥΣΤ... ΑΠΟ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ ΔΑΝΕΙΣΤΗΚΑΤΕ ΤΟ 2000;

    ΤΩΡΑ ΕΧΕΙ ΑΔΙΚΟ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΟΤΑΝ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΚΕΡΑΤΙΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ...

    Α ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΩ... ΤΟΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΔΑΝΕΙΖΟΜΑΣΤΑΝ ΜΕ 8,5%... ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΕΛΗΜΑ ΤΩΝ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΩΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΗΣΤΗΡΙΟ «ΠΕΤΟΥΣΕ» ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟ ΣΗΜΙΤΗ...

    ΥΓ. Μην πεταχτεί κανένας ΠΑΣΟΚος και πει ναι αλλά σύμφωνα με τους πίνακες (πχ. τον τελευταίο) δανειζόμασταν λίγα ενώ τώρα δανειζόμαστε πολλά... όποιος πάει στη σελίδα τουΛογιστηρίου του Κράτους (απ' όπου και τα στοιχεία) θα δει ότι υπάρχουν πολλά μικρά δανειάκια...
    ΥΓ. Ρε παιδιά ξέρει κανένας ΠΑΣΟΚος τι έγινε με την Ολυμπιακή; Δεν άκουσα τίποτα γιαξεπούλημα και τα σχετικά... ψάχνω στα φερέφωνα του ΠΑΣΟΚ στο διαδίκτυο αλλά δεν βλέπω τίποτα...

  39. christos avatar
    christos 10/03/2009 22:04:47

    http://dexiextrem.blogspot.com/2009/03/review_09.html

  40. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/03/2009 22:46:57

    38@Τhanos.
    Εσύ βλέπεις παντού ντέρμπυ ΠΑΟ-ΟΣΦΠ.Δικό σου πρόβλημα..
    Πάντως όλοι οι Αξιοπρεπείς Δεξιοί λάτρεψαν τον Σημίτη...Ειχαν δίκιο...Απεργίες γιόκ,ανακατανομή πλούτου υπέρ τών Μεγαλοκεφαλαιούχων και ανάπτυξη τής Ελληνοτουρκικής φιλίας σε όφελος τών Μεγαλοβιομηχάνων και τών Τραπεζιτών που δεν έχουν Πατρίδα...Aρσενική Ντόρα ο ΄Σοφός΄.
    Η Δημοφιλία του σήμερα πάντως είναι ίδια με τού Μητσοτάκη,γύρο στό 1%.Δικαιοσύνη..........