#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/06/2013 00:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προς δικομματική κυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ



Αγωνιώδη προσπάθεια να αποτραπούν οι πρόωρες εκλογές που χαρακτηρίζονται από όλους ως καταστροφικό σενάριο. Σύμφωνα με τις μέχρι τώρα πληροφορίες, αναμένεται να προκριθεί το σενάριο της δικομματικής κυβέρνησης με τη στήριξη των βουλευτών της Νέας Δημοκρατίας και του ΠΑΣΟΚ. Φυσικά θα πρέπει γίνει ανασχηματισμός προκειμένου να καλυφθούν οι κενές θέσεις που αφήνουν οι υπουργοί που προέρχονται από τη ΔΗΜΑΡ.

Την Παρασκευή το πρωί αναμένεται να ξεκαθαρίσει τη θέση του και ο Φ. Κουβέλης, αν δηλαδή θα προχωρήσει σε ψήφο ανοχής ή θα καταψηφίσει την κυβέρνηση. Βεβαίως, το να είναι με το ένα πόδι μέσα και το άλλο έξω δεν αποτελεί και την καλύτερη πολιτική επιλογή για τον ίδιο, ειδικά μετά το «άδειασμα» που του έκανε ο... μέχρι πρότινος σύμμαχός του, κ. Βενιζέλος.

Με τα δεδομένα αυτά ΝΔ και ΠΑΣΟΚ θα έχουν 153 βουλευτές ενώ αναμένεται η θετική ψήφος και 2 ανεξάρτητων βουλευτών προερχόμενων από τη ΝΔ αλλά και του Α. Λοβέρδου.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. mara M. avatar
    mara M. 21/06/2013 00:41:51

    Ο Βενιζέλος στηρίζει την κυβέρνηση. Το ερώτημα είναι με τι αντάλλαγμα.

    • arcane avatar
      arcane @ mara M. 21/06/2013 08:55:26

      Ο Σαμαράς στη κυβέρνηση, το ΠΑΣΟΚ στην εξουσία.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ mara M. 21/06/2013 09:17:46

      Μα για πιο ανταλλαγμα λετε;Αφου υπαρχει κοινο προγραμμα,το μνημονιο.
      Δε χρειαζεται κανενα ανταλλαγμα.

      • Rainbow avatar
        Rainbow @ ψυχραιμια 21/06/2013 10:19:29

        Σωστός!!!!!

  2. 3-1=0.fe avatar
    3-1=0.fe 21/06/2013 00:47:03

    Λυση αναγκης μεχρι το φθινοπωρο...μετα βλεπουμε.

    • mara M. avatar
      mara M. @ 3-1=0.fe 21/06/2013 00:49:42

      Προβλέπω να διαλύεται το ΠΑΣΟΚ και κάποιοι μαζί με το Βενιζέλο να πηγαίνουν κατά ΝΔ.

      • 3-1=0.fe avatar
        3-1=0.fe @ mara M. 21/06/2013 01:01:30

        Μαλλον θα προηγηθει η ΔΗΜΑΡ.

        • mara Μ avatar
          mara Μ @ 3-1=0.fe 21/06/2013 01:47:48

          Aν καταρρεύσει η ΔΗΜΑΡ θ΄αρχίσει η μεγάλη επιστροφή στο ΣΥΡΙΖΑ

  3. Αθηναίος avatar
    Αθηναίος 21/06/2013 00:51:39

    Μπράβο σας, Νεοδημοκράτες!

    Αγκαλιά με τη συμμορία του ΠΑΣΟΚ (για το "καλό" της χώρας πάντοτε...).
    Θα τα πούμε στις εκλογές, βέβαια.

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ Αθηναίος 21/06/2013 10:23:53

      Ο λαός δεν ξεχνά... τί σημαίνει πασοκ !

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ Αθηναίος 21/06/2013 10:32:26

      Δεν το μάθατε; Το καλύτερο ΠΑΣΟΚ μετανάστευσε στο Συριζα...

      • Kostas nikolaou avatar
        Kostas nikolaou @ MAYRO XABIARI 21/06/2013 12:53:05

        και σε εμας έμειναν οι αγωνιστές του πασοκ που ενδιαφέρονται για το καλό του τόπου. Οι κακοί πασόκοι πήγανε στον τσίπρα.
        ελπίζω να κάνεις πλάκα αγαπητέ

      • Πέτρος avatar
        Πέτρος @ MAYRO XABIARI 21/06/2013 12:54:49

        'Οχι βρε λευκό μου τζατζίκι. Το καλύτερο ΠΑΣΟΚ, συγκυβερνά, @@ και δέρνει.
        Δεν το ...αισθάνεσαι;

        • MAYRO XABIARI avatar
          MAYRO XABIARI @ Πέτρος 21/06/2013 13:21:07

          Για να το λες εσύ, κάτι θα νοιώθεις...

  4. Tryphoon avatar
    Tryphoon 21/06/2013 00:57:20

    O Λοβέρδος πρώτος! Θα με θυμηθείτε.

  5. fitsoulas avatar
    fitsoulas 21/06/2013 01:40:15

    Ο Αντώνης Σαμαράς προχωράει μπροστά με το χαμόγελο κάποιου που έχει όραμα για τη σωτηρία της χώρας. Ο Βενιζέλος πίσω σκύβει το κεφάλι και μισοχαμογελάει. Έκανε την υπέρβαση; Απέκτησε ξαφνικά ταπεινότητα; Ποιός ξέρει, χρειάζονταν θάρρος πάντως η απόφασή του και αυτό πρέπει να το αναγνωρίσουμε.

    • Heaven avatar
      Heaven @ fitsoulas 21/06/2013 08:50:38

      Δεν ξερω αν ηταν θάρρος, αλλά σε καμμια περιπτωση δεν μπορουμε να συγκρίνουμε την πολιτικη ευφυια του Βενιζελου με τον Κουβέλη.
      Του Κουβέλη, "καποιοι" του εκαναν κομμα για να αναλάβει το ρόλο ρυθμιστή. Κάτι σαν Καρατζαφέρη ενα πραμα!
      Θα εχει ακριβως την ιδια τυχη!

  6. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 21/06/2013 01:50:01

    Του έχω ασκήσει πολλές φορές κριτική αλλά σήμερα ο Βενιζέλος στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων!

    • Πολεμικός Ανταποκριτής avatar
      Πολεμικός Ανταποκριτής @ Συριζαλβανία του Χότζα 21/06/2013 08:21:22

      ....Και στο πλάτος των περιστάσεων στάθηκε. Του ήταν πιό εύκολο.

    • arcane avatar
      arcane @ Συριζαλβανία του Χότζα 21/06/2013 11:51:16

      Ο Βενιζέλος στάθηκε στο ύψος του γενικού προστάγματος "το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ, ενωμένο δυνατό". Ο Σαμαράς τι ακριβώς κέρδισε από όλο αυτό το χειρισμό με την ΕΡΤ; Αν δεν είχε κλείσει την ΕΡΤ τι θα είχε λιγότερο; Τώρα που την έκλεισε τι έχει περισότερο; Δεν θεωρώ βέβαια την αναβάθμιση ΠΑΣΟΚ και Βενιζέλου στη κυβέρνηση ως κέρδος του Σαμαρά και της ΝΔ.

      • Πέτρος avatar
        Πέτρος @ arcane 21/06/2013 12:56:05

        ....Στερνή μου γνώση, να σ΄είχα πρώτα.

  7. χαρης avatar
    χαρης 21/06/2013 02:25:18

    Δεν ξέρω ποιος θα κυβερνήσει ούτε με ποιον αυτό που ξέρω είναι πάρτε μέτρα για το ασφαλιστικό χθες τα νούμερα είναι αμείλικτα 2.700.000 συνταξιούχοι/3.600.000 εργαζόμενοι και αν υπολογίσεις οτι από τα 2.700.000 συνταξιούχων οι 600.000 παίρνουν 2 και 3 συντάξεις φανταστείτε το που βρίσκονται όλα τα ταμεία από το πρωτο 5μηνο έχουν ξοδέψει το 90% της κρατικής επιχορήγησης άρα υπάρχει τρομερό έλλειμα που καλύπτεται με έξτρα κρατική επιχορήγηση άρα περικοπές σε άλλες δαπάνες τους κράτους.Η γνώμη μου είναι οτι πρεπει να γίνουν αλλά 2δις περικοπές στις συντάξεις και αυτα τα 2δις να τα ρίξεις στον οαεδ για την καταπολέμηση της ανεργίας αλλιώς περιμένετε να σκάσει το κανόνι στο ασφαλιστικό γιατι τα νούμερα δεν βγαίνουν εκτός και αν βρήκατε πετρέλαιο και δεν μας λέτε.

  8. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 21/06/2013 02:37:29

    Στὸ διάβα τῆς Ἱστορίας, διάφοροι Πολιτισμοὶ ἐξαφανίστηκαν χωρὶς ἐπιστροφή: Χετταῖοι, Ἀσσύριοι, Βαβυλώνιοι. Σήμερα, ὁ Κουβέλης.

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ Σωτ Μητραλ 21/06/2013 02:43:51

      πρώην ψηφοφόροι ΔΗΜΑΡ ψηφίζουν ΠΑΣΟΚ-> makes sense
      πρώην ψηφοφόροι ΔΗΜΑΡ ψηφίζουν ΣΥΡΙΖΑ-> makes sense
      πρώην ψηφοφόροι ΔΗΜΑΡ ψηφίζουν Σαμαρᾶ-> makes sense
      πρώην ψηφοφόροι ΔΗΜΑΡ ξαναψηφίζουν ΔΗΜΑΡ-> τελείως σουρεάλ, ἀποκλείεται

  9. Σωτ Μητραλ avatar
    Σωτ Μητραλ 21/06/2013 02:38:48

    Δηλαδὴ δὲν θὰ καμαρώσουμε τὸν ΔΗΜΑΡίτη «γαμπρὸ τῆς Ντόρας» ὑφυπουργό, ὅπως λέγανε; Ἀντιδημοκρατικόν!

    • Σωτ Μητραλ avatar
      Σωτ Μητραλ @ Σωτ Μητραλ 21/06/2013 02:42:26

      «Καὶ ἡ ΡΗΜΑΔ κύριε; Δὲν συμμετέχει στὴν Κυβέρνηση; Γιατί κύριε; Γιατί;»

      • Rainbow avatar
        Rainbow @ Σωτ Μητραλ 21/06/2013 10:21:11

        LOL!!!!

      • Πέτρος avatar
        Πέτρος @ Σωτ Μητραλ 21/06/2013 12:57:26

        Κανείς δε νοιάζεται. Ας σβήσουν πρώτα τις φωτιές απ΄τα μπατζάκια τους οι ...επιτυχημένοι.

  10. dim avatar
    dim 21/06/2013 03:02:44

    Σίγουρα από ιδιοτέλεια, γιατί αν πηγαίναμε τώρα σε εκλογές δε θα έμπαινε καν στη βουλή, αλλά πάντως θα αναγνωρισθεί στο μέλλον από τον μέσο Έλληνα, την πλειοψηφία του 60% που δηλώνει σταθερά και με κάθε τρόπο ότι δεν επιθυμεί εκλογές, ως μια κίνηση που ήταν υπερ των συμφερόντων της πλειοψηφίας του Ελληνικού λαού...

  11. Απόδημος avatar
    Απόδημος 21/06/2013 05:15:42

    Ετσι είναι.

  12. tpe avatar
    tpe 21/06/2013 07:11:08

    Η παρτίδα σώθηκε, προσωρινά.
    Αλλά με ενοχλεί που ακούω από ΠΑΝΤΟΥ πως θα συμφωνήσουν σε ένα "προοδευτικό" πρόσημο, σε ισότιμη συμμετοχή, σε, σε, σε,σε...
    Ο κόσμος ΕΔΙΩΞΕ το ΠΑΣΟΚ από την κυβέρνηση ένα χρόνο πριν. Δεν το έβαλε "ισότιμα" εκεί...

    Μακάρι να βγω ψεύτης, αλλά δεν βλέπω πως θα κάνουν χωριό...

    • Πυθία avatar
      Πυθία @ tpe 21/06/2013 08:24:32

      Καλά εσείς δεν έχετε ακούσει ποτέ για τους από ...δυό χωριά χωριάτες;

  13. KΩΣΤΑΣ avatar
    KΩΣΤΑΣ 21/06/2013 10:24:43

    Tελικά αποδεικνύεται περίτρανα ότι ενώ όλοι κατηγορούμε τους πολιτικούς ανάλογα τι κόμμα υποστηρίζουμε,ότι και να συμβαίνει πάνω από όλα βρίσκεται η γνώμη της πλειοψηφίας των πολιτών που στέλνουν στην εξουσία αυτούς τους πολιτικούς. Και εξηγούμαι-ότι και να έχουμε καταλογίσει στον Βενιζέλο πρέπει να τον παραδεχθούμε για την υπευθυνότητα που δείχνει αυτές τις δύσκολες στιγμές για την χώρα.Δεν είναι δυνατόν σε χώρα χρεοκοπημένη με κρίση να μην μπορούμε να βλέπουμε ποιοι βάζουν το συμφέρον της χώρας πάνω από το κομματικό και να ψάχνουμε να βρούμε τι κρύβεται από πίσω πάντα. Οπως ο Σαμαράς με την τολμηρή απόφαση να κλείσει την αμαρτωλη ΕΡΤ με όποιους κινδύνους υπήρχαν για το κόμμα του.

  14. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 21/06/2013 17:48:15

    Είναι θλιβερό το θέαμα που μας προσφέρουν οι πολιτικές ηγεσίες της χώρας.
    Αντί να έχουμε κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ / ΝΔ το 2000, όταν τα προβλήματα ήταν μεν γνωστά, αλλά μπορούσαν να αντιμετωπιστούν, τη έχουμε τώρα! Τώρα που η χώρα είναι συντρίμμια.
    Αυτοί την κατέστρεψαν, αυτοί να την σώσουν, θα αναφωνάξουν κάποιοι.
    Νάταν τόσο απλό!
    Η χώρα εισέρχεται σε περίοδο εθνικού διχασμού. Με την μεγάλη κοινωνική πλειοψηφία απομονωμένη κι αποκομμένη πώς να κυβερνηθεί η χώρα!
    Δεν είναι θέμα πρόθεσης ούτε ικανότητας. Είναι αντικειμενικός όρος.
    Δυστυχώς τα ιδεολογικά και υπηρεσιακά υποζύγια των κομμάτων δεν το βλέπουν.
    Οι μεν του πολιτικού μας θιάσου τρίβουν τα χέρια τους για το νέο πλιάτσικο. Οι δε στήνουν τα χαρακώματα. Κι ο Λαός βουλιάζει στην απόγνωση.

  15. NEK avatar
    NEK 21/06/2013 20:38:02

    Όσο το ΠΑΣΟΚ είναι στα πράγματα ακόμα και σε δεύτερο ρόλο, πανηγυρίζουν οι συντεχνίες! Όσοι θέλουν συγκυβέρνηση με το ΠΑΣΟΚ είναι για να μην αλλάξει τίποτα!
    Δεν τα λέω εγώ ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμάρας τα έλεγε

    Να κάνω και μια ερώτηση,η εξεταστική για το μνημόνιο που είναι?με τα πόδια έρχεται?ισως να έρθει μαζϊ με την ανάπτυξη ε?