Προς ΝΔ: Με φθαρμένα υλικά δεν γίνεται ανανέωση
30/07/2015 13:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προς ΝΔ: Με φθαρμένα υλικά δεν γίνεται ανανέωση

Μπορεί ο Τσίπρας να φθείρεται γιατί αποδεικνύει καθημερινά πόσο ανίκανος είναι αλλά είναι σίγουρο ότι ένας 40άρης, φρέσκος «πουλάει» ακόμη σε σχέση με την μυρουδιά ναφθαλίνης που βγάζει η αντιπολίτευση

«Ανταποκρίθηκα θετικά στο γενικό κάλεσμα του προέδρου της Νέας Δημοκρατίας Βαγγέλη Μεϊμαράκη. Ένα από τα βασικά θέματα που έχει εντοπίσει ο Μεϊμαράκης είναι η επανασυσπείρωση της ΝΔ».

Τάδε έφη ο πρώην υπουργός, Γιώργος Βουλγαράκης, αν θυμάστε ποιος είναι αυτός. Και συνέχισε:

«Η ΝΔ αναγκάστηκε να πάρει σκληρές αποφάσεις που οδήγησαν -όπως είπε- τη χώρα σε ένα καλύτερο επίπεδο».

Κατέληξε λέγοντας «πως κάποια στιγμή η ΝΔ έχασε τον κορμό της καθώς είχε λοχαγούς και στρατιώτες», ενώ υπογράμμισε πως δεν τον ενδιαφέρει ενδεχόμενη εκλογή με λίστα και πως με όλες τις δυνάμεις του θα σταθεί στο πλευρό του Βαγγέλη Μεϊμαράκη.

Απ' ότι καταλαβαίνουμε ο Βουλγαράκης, που είχε χαθεί εδώ και επτά - οκτώ χρόνια επανακάμπτει στη ΝΔ. Είναι ο ίδιος που είχε πει το ιστορικό πλέον «Ισχυρίζεσθε ότι το νόμιμο είναι ή μπορεί να είναι ανήθικο;»

Και βεβαίως τον έκρινε η ιστορία και ο ελληνικός λαός. Το πρόβλημά μας δεν είναι ο Βουλγαράκης, ούτε ο Μεϊμαράκης, ούτε η Ντόρα. Το πρόβλημα είναι η ιδεολογική ταυτότητα της Νέας Δημοκρατίας. Είναι τι εκπέμπει ως κόμμα, τι «πουλάει» στον ελληνικό λαό. Άραγε η... «νέα ΝΔ» λέει στον κόσμο ότι επιστρέφει στο παρελθόν και γι' αυτό μπορεί να την ψηφίσει;

Ας δούμε τις κινήσεις που έχουν γίνει. Κατ' αρχάς ο Βουλγαράκης του οποίου τη νεοδημοκρατική ταυτότητα δεν αμφισβητεί κανείς. Είναι στο κόμμα από τότε με τους Κένταυρους και τους Ρέιντζερ, δηλαδή καμιά 40αριά χρόνια περίπου.

Μαθαίνουμε ότι γίνονται συναντήσεις με τον... Αντώναρο, προφανώς γιατί κάποιοι στη ΝΔ πιστεύουν ότι έχει να προσφέρει πολλά αφού τα... κατάφερε στο πλευρό του Καραμανλή. Επίσης, ακούγονται διάφορα σενάρια για προσεγγίσεις παλαιών στελεχών και για επαναδραστηριοποίησή τους. Για να μην πούμε ότι η επιστροφή στο κτίριο της Ρηγίλλης δεν εκπέμπει καμία ...ανανέωση.

Έτσι, λοιπόν, υπό τα σημερινά δεδομένα η ΝΔ θα γεμίσει σύντομα από παλαιά στελέχη, θα επιστρέψει στη Ρηγίλλης, θα επαναφέρει και τον πυρσό και με τον «Βαγγέλα» αρχηγό και την Ντόρα υπαρχηγό θα πάει να συντρίψει τον Αλέξη Τσίπρα. Ο οποίος μπορεί να φθείρεται γιατί αποδεικνύει καθημερινά πόσο ανίκανος είναι αλλά είναι σίγουρο ότι ένας 40άρης, φρέσκος «πουλάει» ακόμη σε σχέση με την μυρουδιά ναφθαλίνης που βγάζει η αντιπολίτευση.

Δεν ξέρουμε πώς την έχουν δει εκεί στη Συγγρού αλλά σίγουρα αυτό ανανέωση δεν το λες και σίγουρα αυτό δεν είναι το νέο «αφήγημα» που χρειάζεται η χώρα και ο λαός. Μακάρι να διαψευστούμε, αλλά τα πρόσωπα και οι ιδέες που έχουν κάνει την εμφάνισή τους, είναι τόσο κουρασμένα που... σέρνονται.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. deltaplus avatar
    deltaplus 30/07/2015 13:56:01

    Υπαρχει και το δεξι γκρειντερ....μην το ξεχναμε.....

    • δεξιος   αγωνιστης avatar
      δεξιος αγωνιστης @ deltaplus 30/07/2015 17:39:10

      Γινε πιο σαφης και αναλυσε το αν θελεις .Ευχαριστω.

      • deltaplus avatar
        deltaplus @ δεξιος αγωνιστης 31/07/2015 00:55:26

        αριστερη πλατφορμα αυτοι και πουλανε τρελλα;;;δεξι γκρειντερ εμεις με Αντωνη αδωνη βοριδη φαιλο.....κλπ.τι ποιο σαφες.

  2. Eva avatar
    Eva 30/07/2015 13:56:21

    Ξερετε τι ειναι φρεσκο και καινουργιο? Να βγει ενας και να πει θα τσακισω τους αργομισθους και τους κηφηνες. Προς το παρον ο μονος που το ειπε ειναι ο 70χρονος Βασιλης Λεβεντης.

  3. ουδέτερος avatar
    ουδέτερος 30/07/2015 14:35:33

    Έλα Βαγγέλη, βάλε τον Αντώναρο στη θέση του εκπροσώπου τύπου. ΑξέχαστοςΤα πεύκα τελικά φταίγανε Αντώναροςhttp://www.youtube.com/watch?v=rlSZX5P6o2Y μιλάμε για ευφράδεια λόγου !! όχι αστεία. Όταν έβγαινε στο γυαλί, ο Καραμανλής έχανε ψήφους.

  4. Δημήτρης Τραπεζιώτης avatar
    Δημήτρης Τραπεζιώτης 30/07/2015 15:17:02

    Τελικά το αίτημα για ανανέωση της ΝΔ μεταφράστηκε ως παλινόρθωση ......

  5. Lammas avatar
    Lammas 30/07/2015 16:01:51

    Εντάξει ήταν μια παρέα στην ΟΝΝΕΔ όλοι μαζί κάποτε, δεν σημαίνει όμως αυτό ότι θα βγάλουμε από την ναφθαλίνη όλους τους φίλους μας..... Σε λίγο θα μας φέρουν στην πρώτη γραμμή και τον Τζαμτζή για......ανανέωση

  6. Jim Beam avatar
    Jim Beam 30/07/2015 17:15:29

    Με Βουλγαρακη, Αντώναρο, Ψωμιάδη και τον Παπαγεωργόπουλο, τον Αρη Σπηλιοτοπουλο, τον Καμμένο και άλλους ψεκασμένους η ΝΔ, θα γίνει ΝΔουλα ... Τόσο δούλα !!!!

  7. μιχάλης avatar
    μιχάλης 30/07/2015 17:32:53

    Σε προσυνεδριακη ημερίδα κάποιος το είπε καθαρά στο Σαμαρά. Με μπάζα και πάνω σε μπάζα τίποτε δεν θεμελιώνεται και μπάζα θα καταλήξει. Το πρόβλημα είναι πασίδηλο για όσους δεν στρουθοκαμηλίζουν. Η ολιγαρχία των κομμάτων(κωμάτων ορθότερα) αποτελείται από μπάζα, το πολιτικό σύστημα στηρίζεται σε άεργους, ανίκανους και εντολοδόχους των γνωστών κέντρων και γι' αυτό είναι σαφώς ανθελληνικό, αντιλαικό, αντεθνικό, αντιπαθεί οτιδήποτε παραδοσιακό και αρνείται την ελληνικότητα ως κορυφαία έκφραση βιοτής. Για να επανέλθουμε εις "εαυτόν" πρέπει να καθαρίσουμε τα μπάζα και να θεμελιώσουμε την Δημοκρατία των Κοινών, την ισότιμη διακυβέρνηση των Κοινοτήτων, χωρίς τους άεργους του Τσιπρισμού, Καραμανλισμού, Παπανδρεισμού κ.λ.π "δημοκρατικών δυνάμεων". Η κοινοτική αρετή και το κοινοτικό ήθος ή θα συμμορφώσει κάθε Τσίπρα και Βουλγαράκη ή θα τους απορρίψει. Στη κοινότητα όλοι θα παράγουν με όλους για όλους και ο άεργος είναι όνειδος, η διοίκηση θα είναι ευθύνη όλων και οι αιρετοί μετακλητοί. Η Κοινωνία των Προσώπων, της Ελευθερίας της Δικαιοσύνης και της Ισότητας δια της Αξιοκρατίας. Η Διακυβέρνηση των Κοινών είναι Ελληνικό κατόρθωμα και καιρός να το ξαναζήσουμε και να το διδάξουμε σε όλη την οικουμένη. Τα κάθε είδους παράσιτα του κράτους των Αθηνών δεν ευδοκιμούν σε Διακυβέρνηση των Κοινών και οι εντολοδότες των γνωστών κέντρων θα εξοντωθούν ακαριαία.

  8. κατωυποστάθμης avatar
    κατωυποστάθμης 30/07/2015 17:53:19

    οι ζημώσεις του πατριωτικού,δεξιού ,αλλα και φιλελευθερου χώρου γινονται αλλού αυτό θα φανεί αργα η γρήγορα οσο και να προσπαθουν να εμποδισουν το ρευμα ,η χριστιανοδημοκρατία στην Ιταλία εξαφανίστηκε αλλά ο χώρος και ο λαός ομως ειχε να στεγαστεί κάπου ,σιγά μην αφήναν το κενό να το καλύψουν εκεί οι εκει Σταυρακες, που πανε να μαζεψουν ψήφους απο την δεξιά,εδω πανε να μας χαρίσουν στους Λεβέντηδες , στον Μπόμπολα, στην Ελιά και αλλού , ....μονο δεξια μην στραφούμε ,εεε δεν θα τους κάνουμε την χάρη ,φτάνει πια τα μνημόσυνα για την Νδ αν έκλεισε τον κύκλο της ωρα της καλή θα βρεθεί κάτι άλλο καλύτερο , ακόμη και στην Αγγλία οι τωρινοί και αιώνιοι πολιτικοί σχηματισμοί χάνουν εδαφος και ερχονται άλλοι σφετεριστές , αυτό δεν πρέπει να μας φοβίζει

  9. λαέρτης avatar
    λαέρτης 30/07/2015 18:48:58

    Βαγγέλη ακούς τι λένε τα ΣΥΡΓΕΛΑ για δημοψήφισμα??? Μήπως θα έπρεπε κάτι να απαντήσεις??? Τα υπόλοιπα κορίτσια καμία αντίδραση???

  10. λαέρτης avatar
    λαέρτης 30/07/2015 20:15:16

    ακούσατε φαντάζομαι το plan b του La Fazan έτσι??? Υπάρχουν 35 δις στις τράπεζες εκτός από τις θυρίδες!!! Αν αυτό δεν είναι κουμουνισμός και άκρα ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ???

  11. Φιλελεύθερος avatar
    Φιλελεύθερος 30/07/2015 20:47:29

    Η παράταξη συρρικνώνεται γιατί εκτός από τα πρόσωπα δεν....μιλάει στα ίσια για τις χρόνιες παθογένειες του Ελληνικού κράτους, και μάλιστα...... ντρέπεται να πει ότι θα εφαρμόσω μια φιλελεύθερη πολιτική με μικρότερο κράτος και περισσότερη ανάπτυξη και επενδύσεις στον ιδιωτικό τομέα. Τώρα βέβαια ο στόχος είναι το κέντρο που το διεκδικεί ακόμη και ο τσιπρανδρέας. Μακάρι να συνέλθουμε γιατί μας βλέπω σε ποσοστά πασόκ.....

    • λαέρτης avatar
      λαέρτης @ Φιλελεύθερος 30/07/2015 21:37:49

      +++++++++++++++++++++++++++

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ Φιλελεύθερος 30/07/2015 21:51:01

      Πάρε μάτι τον Αντώναρο. Αυτός θα σώσει τη ΝΔ. H χαρά του Ράδιου Αρβύλα επσιτρέφει . Ράδιο αρβύλα~Ο Αντώναρος ντοπάρεται με ήλιονhttp://www.youtube.com/watch?v=57SWHovJutk

  12. YPSIPYLH avatar
    YPSIPYLH 30/07/2015 22:26:42

    ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΕΝΑΣ ΑΝΙΚΑΝΟΣ ΚΑΙ ΑΠΕΙΡΟΣ 40ΑΡΗΣ;;;;ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ;;;;ΑΣ ΤΟΝ ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΛΟΙΠΟΝ ..ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΗ ΑΥΤΗ.....ΑΚΟΥ ΝΑΦΘΑΛΙΝΗ....ΚΑΙ Η ΝΑΦΘΑΛΙΝΗ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΗ ΕΙΝΑΙ....ΣΕ ΓΛΥΤΩΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΚΟΡΟ....ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΡΑΤΣΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙΣ ....Η ΗΛΙΚΙΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ....ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΡΕΣΚΟΙ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΙ ΚΑΙ ΜΠΑΓΙΑΤΙΚΟΙ ΝΕΟΛΑΙΟΙ....ΚΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΝ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΕΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ...ΤΟΤΕ ΤΟΥΣ ΑΞΙΖΕΙ Ο 40ΡΗΣ ΤΙΠΟΤΑΣ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ....ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΑΣ....

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ YPSIPYLH 30/07/2015 23:36:35

      Θα συμφωνήσω μόνο για τον ηγέτη, ότι η ηλικία δεν παίζει ρόλο, γιατί ο ηγέτης, ο πρώτος των πρώτων σε ένα κόμμα, πρέπει να έχει πολύ συγκεκριμένα ηγετικά χαρακτηριστικά και εξαιρετικές περγαμηνές. Το ζητούμενο σε γενικές γραμμές δεν είναι η ηλικία των στελεχών, αλλά η νοοτροπία, η εντιμότητα, ο πρότερος έντιμος πολιτικός βίος. Ο κόσμος (και όταν λέω κόσμος δεν εννοώ τα ενεργά στελέχη, τα "συνεδριακά" αλλά αυτούς που είναι στα σπίτια τους) θέλει φρέσκα καθαρά πρόσωπα. Που να πρεσβεύουν μια διαυγή ιδεολογία (η οποία αυτή τη στιγμή καθόλου δεν διακρίνεται εφόσον η ΝΔ στηρίζει κοινοβουλευτικά το Σύριζα, όπως αλληλοστηριζόταν και με τα προηγούμενα κόμματα με τα οποία συγκυβέρνησε). Δυστυχώς, δεν αρκεί να αναδεικνύεται μόνο η ανικανότητα του Σύριζα και το ρίσκο στο οποίο βάζει τη χώρα. Μην νομίζουν ότι είναι θέμα χρόνου και η ψηφοφόροι θα πέσουν στα ώριμα φρούτα σε μια ΝΔ με πεπαλαιωμένες νοοτροπίες και πρόσωπα. Χρειάζεται νέα πρόταση, νέα ξεκάθαρη ιδεολογία και νέα έντιμα πρόσωπα που θα την παρουσιάσουν στον κόσμο. Κάτι τέτοιο δεν φαίνεται με τις ως τώρα επιλογές ...

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ roadrunner 30/07/2015 23:43:01

        ... εξάλλου το γεγονός ότι η ΝΔ δεν ανακάμπτει μετά την παραίτηση Σαμαρά (αλλά έχει δημοσκοπική πτώση) θα πρέπει να προβληματίσει μέσα στο κόμμα. Κανονικά η αλλαγή και μόνο αρχηγού, θα έπρεπε να απεικονιστεί αμέσως στις δημοσκοπήσεις με άνοδο της επιρροής της ΝΔ. Και καλά θα κάνουν να αντιπαραβάλουν με τις δημοσκοπήσεις λίγο πριν το δημοψήφισμα, που η ΝΔ είχε αρχίσει να ανεβάζει τα ποσοστά της.

        • YPSIPYLH avatar
          YPSIPYLH @ roadrunner 31/07/2015 07:22:24

          Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΑΡΧΗΓΟΥ ΜΟΝΟ ΑΝΟΔΟ ΤΗΣ Ν.Δ. ΔΕΝ ΘΑ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΕΙ...ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ...ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΙΣΤΩΣΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ....Η Ν.Δ. ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΤΡΩΑ ΠΑΡΑΤΑΞΗ ΚΙ ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ....ΑΝ ΘΕΛΑΜΕ ΜΕΣΑΙΟ ΧΩΡΟ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΛΕΞΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...ΤΟΣΑ ΠΑΡΑΚΛΑΔΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ....ΠΑΣΟΚ...ΠΟΤΑΜΙ....ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΔΗΘΕΝ ΑΡΙΣΤΕΡΑ..Κ.ΛΠ...Κ.Λ.Π...ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ Ν.Δ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΞΙΑ ΠΑΡΑΤΑΞΗ...ΓΙΑΛΑΝΤΖΙ Ν.Δ. ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ...

          • roadrunner avatar
            roadrunner @ YPSIPYLH 31/07/2015 15:43:10

            Άστοχη διατύπωση στο προηγούμενο σχόλιο. Εκείνο το κανονικά, το εννοούσα εντός εισαγωγικών, δηλαδή: ("Κανονικά" η αλλαγή και μόνο αρχηγού...) όπου το "κανονικά" σημαίνει "αν είχαν δίκαιο όσοι φαγώθηκαν για αλλαγή ηγεσίας τόσον καιρό"). Φυσικά και δεν είχαν δίκαιο, φυσικά δεν θα έπρεπε να έχει υπάρξει η φαγωμάρα μέσα στη ΝΔ, ούτε να είχε αποχωρήσει ο Σαμαράς. Η έλλειψη ενότητας μέσα στην ΝΔ κόστισε όχι μόνο στο κόμμα αλλά και στην πατρίδα. Γιατί αποδυναμώνοντας τη ΝΔ είχα έμμεση συμβολή στην ανάδειξη των Συριζανέλ στην εξουσία με τις ολέθριες συνέπειες που βιώνουμε τον πρόσφατο εξάμηνο...

        • Eva avatar
          Eva @ roadrunner 31/07/2015 12:21:48

          Κατα τ αλλα εφταιγε ο Σαμαρας ετσι?

      • YPSIPYLH avatar
        YPSIPYLH @ roadrunner 31/07/2015 07:14:25

        ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΗΓΕΤΗ... Ο ΚΟΣΜΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΞΕΣΚΑΡΤΑΡΙΣΜΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ..ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΑΝΕ ΠΕΡΙΠΑΤΟ ΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΟΥ 18 ΜΗΝΟΥ...ΣΤΗ ΛΙΣΤΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΣΩΠΑ...ΑΝΟΙΓΕΤΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΛΥ ΑΚΑΙΡΗ.....ΚΑΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΗΓΕΤΗ ΑΚΑΙΡΗ ΗΤΑΝ....ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΘΕΙΟ ΑΛΛΑ ΗΓΕΤΗ ΣΑΝ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ Η Ν.Δ. ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΒΡΕΙ..... ΚΑΙ ΜΗΝ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΟΥ ΠΗΡΕ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ...ΟΣΕΣ ΑΝΑΝΕΩΣΕΙΣ ΚΙ ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ....ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΗΦΟΡΑ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ....

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ YPSIPYLH 31/07/2015 15:50:42

          Μάλλον είστε καινούργιος/-ια στο σχολιασμό σε αυτό εδώ το ιστολόγιο. Επανειλημμένως τοποθετήθηκα, ότι ήταν εντελώς άκαιρη η αλλαγή ηγεσίας στη ΝΔ. Όπως και η εσωστρέφεια μέσω της έναρξης εσωκομματικών διεργασιών. Τώρα για το ξεσκαρτάρισμα που λέτε, αυτό δεν είναι εφικτό, να γίνει από τον κόσμο, αν δεν υπάρξουν σωστές επιλογές κατά την κατάρτιση των ψηφοδελτίων. Άρα ο έλεγχος καταλήγει και πάλι στην ηγετική ομάδα. Δηλαδή, στον αρχηγό.

  13. deltaplus avatar
    deltaplus 31/07/2015 01:09:53

    Και τωρα να πουμε και τα πραγματα με τ'ονομα τους: Καλυτερα με φθαρμενα υλικα εμπειρα και σταθερα, παρα σαλτιμπαγκους που σου πεταν ενα *εμεις ειμαστε αριστεροι*και κανουν οτι τους κατεβασει η κουτρα στην στιγμη και πανε την πατριδα στα βραχια.τι να πρωτοπει καποιος...για τις τρεις μεταρυθμισεις που κανανε και ειναι η ετ1 ετ2 ετ3;;; για τους λαθρομεταναστες που εκλεισαν την αμυγδαλεζα και τους αμολυσαν στο πεδιο του αρεως να λιαζονται;;;για την εμπνευση κατρουγκαλου να γυρισει την χωρα στο προχθες με νομο της πλακας;; για τον γιγαντα της οικονομιας μπαρουφακι με την δημιουργικη ασαφεια;;για τις δημοσιες επενδυσεις που θελει να κανει ο στρατουλης;;(ερωτ. εχει φατσα επενδυτη ο στρατουλης;;;) η για το πακετο γιουνγκερ που περιμενει η αυλωνιτου για να κανει δημοσιες επενδυσεις;;;τι να πρωτοθυμηθει κανεις τους υπεροχους αυτους εξι μηνες που μας χαρισε η *πρωτη φορα αριστερα*.για να μην αναφερθουμε βεβαια και στην προεδρο της βουλης που υστερικα επιμενει να μας θυμιζει οικογενεια ανταμς.

  14. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 31/07/2015 08:06:26

    Όταν η επανασυσπείρωση της ΝΔ ξεκινάει με Βουλγαράκη και δε συκώνωνται τα τασάκια και η καρέκλες στο κόμμα, δυστυχώς ...ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα.

  15. Got avatar
    Got 31/07/2015 11:32:33

    Come back ο Βουλγαράκης, go far οι νέοι απο τη ΝΔ! Βρε οι "σκελετοί" να ειναι καλά και ποιος χ..ζει τους νέους! Άιντε με το καλό και ο Καμμένος! Κάλεσμα σου λέει! Σε ποιους και γιατί; Λέω καλησπέρα, για να μην πω καληνύχτα πρωινιάτικα!

  16. Got avatar
    Got 31/07/2015 11:58:12

    Αυτοτροφοδοτούμενο (δανεισμένο από τον Γιάνη) πολιτικό αδιέξοδο! Ήδη ισχυρίζονται κάποιοι "Καλυτερα με φθαρμενα υλικα εμπειρα και σταθερα, παρα με σαλτιμπαγκους που σου πεταν ενα *εμεις ειμαστε αριστεροι*και κανουν οτι τους κατεβασει η κουτρα στην στιγμη!" Για μια ακόμη φορά δηλαδή, επιχειρούν να πλασάρουν στον πολίτη, την επιλογή τύπου "Δυοίν κακοίν προκειμένειν, το μη χειρον βέλτιστον"! Όχι, δεν υπάρχουν μόνο αυτές οι δυο επιλογές, φθαρμένα, αποτυχημένα υλικά ή σαλτιμπάγκοι! Υπάρχουν και οι άλλοι, οι άφθαρτοι, οι ικανοί, οι δουλευταράδες, οι έντιμοι, οι πατριώτες! Επιτέλους, η επιλογή αυτή τη φορά να γίνει μεταξύ καλύτερων και όχι μεταξύ χειρότερων! Ως ποτέ θα πορευόμαστε με το γνωστό μότο "όσο η πραγματικότητα δεν συμφωνεί με μας, τόσο το χειρότερο για αυτήν"; Και στην τελική, αν τους ξανασερβίρουμε αυτο το τοιχωδιωκτικό δίλλημα, μην εκπλαγούμε αν η επιλογή ειναι σαλτιμπάγκοι και τα μυαλά στα κάγκελα!!!

  17. airman avatar
    airman 31/07/2015 12:21:42

    Στις επόμενες εκλογές μάλλον θα έχουμε και "ράλι αντίκα" με ΠΑΣΟΚ και ΚΚΕ! Δεν εξηγείται αλλιώς! Πάντως η πρώτη θέση φαίνεται εξασφαλισμένη!

  18. deltaplus avatar
    deltaplus 31/07/2015 14:38:18

    Καποιοι που θεωρουν τον Σαμαρα ως μη χειρον βελτιστον μαλλον θελουν καποιον *κεφατο να γυρναει στην αγορα και να 'χει γλωσσα για να γλειφει........*

  19. Νεύτων avatar
    Νεύτων 31/07/2015 21:13:52

    Ψηφίζω από το 1985. Μία φορά μόνον δεν ψήφισα ΝΔ και είμαι πεπεισμένος ότι τότε είχα κάνει πολύ καλά. Και είμαι ακόμη πιο πεπεισμένος ότι το ότι δεν θα ψηφίσω την τωρινή ΝΔ, εάν γίνουν σύντομα εκλογές, θα είναι η δεύτερη φορά που θα έχω κάνει πολύ καλά. Όχι κύριοι! ΝΔ με τραγικές φιγούρες του παρελθόντος, που θέλουν να ανακάμψουν, φιγούρες που είχαν ΟΛΟ το λαό μαζί τους για να αλλάξουν την Ελλάδα το 2004 και τα έκαναν σκατά, χάνοντας την μεγάλη ευκαιρία για την πατρίδα μας, δεν μπορώ να τις βλέπω ξανά στο κόμμα ως σωτήρες από το παρελθόν! Και ακόμη και αν μία στο εκατομμύριο βγουν πρώτοι, θα τα κάνουν και πάλι σκατά! Όπως τότε, την περίοδο του 2004-2009. Με σεμνότητα και ταπεινότητα, με νόμιμα και ηθικά, με πάρτυ σε bars και φράουλες με σαμπάνιες, στις ψεύτικες εποχές των ΔΕΘ της φαντασιωμένης ευημερίας. Άντε γεια!!!!!

    • ουδέτερος avatar
      ουδέτερος @ Νεύτων 31/07/2015 21:50:28

      οι τύποι νομίζουν ότι σύμφωνα με τη λογική του ωρίμου φρούτου θα πάρουν νομοτελειακά από το Τσίπρα στην εξουσία. Το 2004 θα είχαν δίκιο, το 2015 όμως έχει αλλάξει η συμπεριφορά του εκλογικού σώματος. Και εννοείται ότι σαν θρασείς που είναι, θα επιχειρήσουν να φορτώσουν στο Σαμαρά τη συντριβή του μεσαίου χώρου.