#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/10/2012 19:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προς Μαξίμου: Οι διαπλεκόμενοι εκδότες δεν γίνονται ποτέ φίλοι!



H Νέα Δημοκρατία, κάθε φορά που ασκεί εξουσία,  ακολουθεί σχεδόν με θρησκευτική ευλάβεια μια παράδοση:

Προσπαθεί, με κάθε τρόπο, να καλοπιάσει  όλους εκείνους που την πολεμούσαν ως αντιπολίτευση.

Γιατί  στη Νέα Δημοκρατία είτε από φόβο, είτε από ...συνήθεια, θέλουν την αναγνώριση και την αποδοχή των …αντιπάλων.

Και οι γνωστοί βαρώνοι της διαπλοκής, όσο η ΝΔ είναι ισχυρή, τη στηρίζουν, για το ..καλό της πατρίδος!

Διάβασα χθές μια ..αγιογραφία του Αντώνη Σαμαρά, από τον Αντώνη Καρακούση στο ΒΗΜΑ.

Ούτε εγώ θα αποτολμούσα ένα τέτοιο ..λιβάνισμα, που υποστηρίζω τον Σαμαρά προτού ακόμα τον …ανακαλύψει ο Καρακούσης!

Φαντάζομαι, χαρά που θα έκαναν, διαβάζοντας το άρθρο!

Mέγα κατόρθωμα!

Ας τους ξυπνήσει κάποιος, ό,τι μόλις πριν λίγους μήνες ο Καρακούσης εξυμνούσε τον μεγάλο …οραματιστή, τον ΓΑΠ, δηλαδή.

Όσο ήταν ισχυρός…..

Γιατί, στη συνέχεια άρχισαν να …ανακαλύπτουν  ότι η πολιτική του οδήγησε την Ελλάδα στην καταστροφή!

Ας μη  χαίρονται και ...επαναπαύονται με τέτοια άρθρα…

Με την  ίδια ευκολία που το ΒΗΜΑ τους …λιβανίζει σήμερα, αύριο θα ζητά την αποπομπή τους!

Να θυμούνται εκείνο το «παραιτήσου Πρόεδρε» που έγραψαν για τον Παπανδρέου!

Χθές, όμως, διέπρεψε και η άλλη καθεστωτική εφημερίδα.

Ο Alexis πήγε στο Μέγαρο Μαξίμου και πήρε συνέντευξη από τον Πρωθυπουργό!

Και την κοπάνησε στην πρώτη σελίδα!

Βέβαια, τώρα ο Σαμαράς είναι πρωθυπουργός!

Θυμούνται εκεί στου Μαξίμου, τότε που οι  δηλώσεις Σαμαρά, όταν ήταν αντιπολίτευση, δεν έπαιζαν ούτε ως μονόστηλο;

Θυμούνται την αβάντα του Αlexis  στο ΛΑΟΣ και τον Γιώργο Καρατζαφέρη;

Θυμούνται την  Ντόρα (αλήθεια που βρίσκεται αυτή η κοπέλλα) που είχε πιάσει μόνιμο στασίδι  στο κανάλι του Φαλήρου;

Θυμούνται τις δημοσκοπήσεις της Public Issue  «για την Καθημερινή και τον Σκάϊ;»

Ο Σαμαράς πέτυχε το σύστημα της διαπλοκής στην  χειρότερή του φάση.

Οι πρώην στυλοβάτες του είναι αδύναμοι, υπερχρεωμένοι και με ανύπαρκτη επιρροή…

Θα διαπράξει μέγα ολίσθημα, αν καταφέρει να τους αναστήσει, είτε με προνομιακή ενημέρωση, είτε με κρατική διαφήμιση, είτε με δάνεια του αέρα….

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 15/10/2012 19:45:42

    Ο Σαμαράς δεν έγινε πρωθυπουργός από τους θλιβερούς εκδότες, αλλά από το Διαδίκτυο. Είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό, κόντρα στις επιθυμίες των μονοπύθμενων, των παρακοιμώμενων και των μπετατζήδων. Αυτοί θα είναι οι πρώτοι που θα τον κατασπαράξουν. Ας το θυμάται αυτό.

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Γιάννης Φαίλτωρ 15/10/2012 23:41:11

      Aπο εμάς εγινε,ποιο διαδίκτυο λες;
      Και καλά θα κάνει να σταματησει να μας απομακρυνει,λιγοστεύουν οι αντοχές.

  2. ΒLACKQUEEN avatar
    ΒLACKQUEEN 15/10/2012 19:54:17

    Πόσο δίκιο έχετε !!!! Αν και ....δεξιό, επιδέξιο σας βρίσκω :-). Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς για την ύπουλη συμπεριφορά και πρακτική αυτών των παραδόπιστων λακέδων;;;; Ξεχνιέται η θεοποίηση του αρχιπροδότη Σημίτη, του Mr. τίποτε, που ούτε το όνομά του δεν ήτανε ικανός να αρθρώσει χωρίς σαρδάμ και όμως οι πυγμαίοι ιθαγενείς, μετά την κατάλληλη και συστηματική πλύση εγκεφάλου, τον αποδέχτηκαν ως μέγιστο... ηγέτη;;;; Κι ακόμη τον ...πουλάνε ως χρυσή εφεδρεία, δημοσιεύουνε τις βαρυσήμαντες δηλώσεις του, ποιού;;;Του πιό τιποτένιου Πρωθυπουργού της νεότερης Ελληνικής Ιστορίας (ισάξιου με τον άθλιο ΓΑΠ). Απορώ με την περίεργα ανεξήγητη ...αθωότητα του κ. Αντώνη Σαμαρά, που δείχνει να μη διαθέτει εκείνα τα απαραίτητα αντανακλαστικά και ''αντισώματα'', που θα του εξασφαλίσουνε την ανοσία, απέναντι στη δηλητηριώδη αυτή συνάφεια που αργά ή γρήγορα, θα εκδηλώσει τις οδυνηρές της παρενέργειες...Τελικά η εξουσία, μάλλον ζαλίζει και καθιστά λόγω απομόνωσης και έλλειψης αντικρουόμενων ερεθισμάτων, εύκολο στόχο τον καλοπροαίρετο και μη ...υποψιασμένο, που εκ λάθους του επιμένει, εξ΄ιδίων να κρίνει τα αλλότρια ....(ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ).

  3. Εμμανουήλ Πρόιος avatar
    Εμμανουήλ Πρόιος 15/10/2012 19:57:48

    Στου κουφού την πόρτα πάρ΄την πόρτα και φύγε!

  4. kotstak avatar
    kotstak 15/10/2012 20:18:00

    "είτε με δάνεια του αέρα"

    Για τα πληρώσει με δανεικά ένας τηλεοπτικός σταθμός το μισθό ενός μεγαλοδημοσιογράφου (120.000 ευρώ το μήνα), η τράπεζα δεν δίνει από 10.000 ευρώ σε 12 βιοτεχνίες.
    Χάνουν τη δουλειά τους 120 εργαζόμενοι το μήνα.
    Αναγκαστικά, τα προϊόντα που δεν θα τα παράγουν πλέον οι βιοτεχνίες αυτές, θα τα εισάγουμε.
    Το μεγαλύτερο μέρος, από τα 120.000 ευρώ που θα πάρει ο δημοσιογράφος το μήνα, θα τα ξοδέψει αγοράζοντας εισαγόμενα.

    Οι τραπεζίτες που δανείζουν τα ΜΜΕ, εξυπηρετούν τα συμφέροντα των μετόχων;
    Εξυπηρετούν το συμφέρον της πατρίδας όταν δίνουν χρήμα με τη σέσουλα στα ΜΜΕ και το στερούν από τις βιοτεχνίες;

    • τις avatar
      τις @ kotstak 15/10/2012 20:42:57

      Ορθότατα...αυτή είναι η ουσία και η κακοδαιμονία μας, ένας δουλεύει παράγοντας χρήσιμα πράγματα και δύο καταναλώνουν "ευρωπαικά".

  5. δημης avatar
    δημης 15/10/2012 20:28:00

    ++++++++++++++
    Μήπως ...ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ;;;;

  6. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 15/10/2012 20:31:57

    ΑΡΙΣΤΟ ΑΡΘΡΟ.
    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΑ ΛΕΕΙ ΓΙΑΤΙ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑΤΖΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΣΩΠΑ.
    "Οι πρώην στυλοβάτες του είναι αδύναμοι, υπερχρεωμένοι και με ανύπαρκτη επιρροή…
    Θα διαπράξει μέγα ολίσθημα, αν καταφέρει να τους αναστήσει, είτε με προνομιακή ενημέρωση, είτε με κρατική διαφήμιση, είτε με δάνεια του αέρα…."

    ΑΣ ΠΡΟΣΕΞΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΘΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ.

  7. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 15/10/2012 20:41:49

    εσείς τα λέτε, αλλά ακούει κανείς?
    είναι τόσο βαθιά στερεωμένη αυτή η τακτική που καταλήγουμε να τρώμε τις σάρκες μας

  8. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 15/10/2012 21:03:36

    Από τη Μεταπολίτευση και μετά, η Δεξιά επιζητούσε τον έπαινο αυτών που δεν θα την ψήφιζαν ποτέ, έτσι και αλλιώς...Ουδέν νεώτερον...

  9. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 15/10/2012 21:05:57

    "Γλυκιά που είναι η παντέρμα η εξουσία..."
    θα έλεγε ο συγχωρεμένος ο παππούς μου αν ζούσε.

  10. Ραβινος avatar
    Ραβινος 15/10/2012 22:02:56

    ''Ο Σαμαράς πέτυχε το σύστημα της διαπλοκής στην χειρότερή του φάση''Το προβλημα με την διαπλοκη ειναι οτι αντιστροφως πετυχε τον Σαμαρα στην καλυτερη του φαση και οσονουπω θα νοιωσει πολυ καλα τι σημαινει πολιτικη για την Ελλαδα και τους Ελληνες και οχι για την διαπλοκη !

  11. Decodex avatar
    Decodex 15/10/2012 22:13:44

    Δυο σεναρια βλεπω:
    Ή οι νταβατζοντελάληδες καβαλάνε το ίδιο τραίνο με Σαμαρά και οδηγό τους ξένους νταβατζήδες και όλοι έγιναν μια χαρούμενη ατμόσφαιρα.
    Ή είναι μπερδεμένοι και χάσανε το μπούσουλα..και λένε κάτσε να ποντάρω μία εδώ και μία εκεί και οτι βγεί...
    Ελπίζω να ειναι το δεύτερο και στο τέλος να φάνε τα μούτρα τους ποντάροντας...
    Βέβαια εδώ παίζει οτι τα έχουν τσακώσει κιολας από τους "διαφημιστικές" των μνημονίων για αυτό υπάρχει το μπέρδεμα..

  12. ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ 15/10/2012 22:17:24

    Αυτή ακριβώς η νοοτροπία της Ν.Δ. οδήγησε στην εξαφάνιση σοβαρών εφημερίδων της δεξιάς.Σοβαροί δημοσιογράφοι απαξιώθηκαν και βγήκε στον αφρό η αριστερή κρατικοδίαιτη όπως αναφέρεται και στο άρθρο δημοσιογραφία.Αριστεροί δημοσιογράφοι με τεράστιες αποδοχές (δυσανάλογες της εργασίας τους) που διαμόρφωναν και διαμορφώνουν συνειδήσεις και επηρεάζουν καταστάσεις για το συμφέρον των εργοδοτών τους που και αυτοί πούλησαν αριστεροφροσύνη.Συμπέρασμα μια ζωή η δεξιά ήταν και είναι φοβική.

  13. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 15/10/2012 22:23:18

    Ο Σαμαράς υπέστη ανελέητο πόλεμο από τη διαπλοκή μέχρι την 6η Μαίου. Όταν κατάλαβαν τί δημιούργησαν τα γύρισαν, και άρχισαν να τον στηρίζουν. Ακόμα θυμάμαι τον Πρετεντέρη να επιμένει να μιλήσουν στην εκπομπή για τη λαθρομετανάστευση προκειμένου να χάσει ο ΣΥΡΙΖΑ, παρόλο που έτσι έχανε και το ΠΑΣΟΚ. Ή τον Αυτιά που ανακάλυψε ξαφνικά ότι η χώρα είχε πρωτογενές έλλειμμα [πολλοί το έπαθαν αυτό]. Δεν ξέρω κατά πόσον η στήριξη έπαιξε ρόλο στην εκλογή του Σαμαρά, όμως ας είμαστε αντικειμενικοί, υπήρξε

    Το ερώτημα είναι: Αλλάζει κάτι με αυτό;
    Η ΝΔ, και πολύ περισσότερο ο Σαμαράς προσωπικά, ποτέ δεν είχαν πολλά-πολλά με τη διαπλοκή, για αυτό και πάντα δέχονταν πόλεμο. Το γεγονός ότι τώρα τη στηρίζουν επειδή δεν έχουν άλλη επιλογή και τρόμαξαν με αυτό που δημιούργησαν δεν πρέπει να ξεγελάει κανέναν. Ίσως τώρα που έχουν ανάγκη το Σαμαρά να συνεχίσουν να κάνουν τα γλυκά μάτια, μέχρι εκεί όμως. Όπως πάντα όταν πλέον ο Σαμαράς δε θα τους κάνει ή θα αρχίσει να φθείρεται θα τον εγκαταλείψουν, και θα επιδιώξουν να φέρουν κάποιον δικό τους. Δεν είναι απαραίτητο να πέσει η κυβέρνηση για να γίνει αυτό. Αρκεί να απομακρύνουν το Σαμαρά. Και δε νομίζω ότι αμφιβάλλει κανένας πως το Σαμαρά δεν τον θέλουν στην εξουσία

    Το συμπέρασμα που βγάζω από τα παραπάνω είναι το εξής: Ναι, σε αυτή τη φάση η διαπλοκή αναγκαστικά στηρίζει και την κυβέρνηση και το Σαμαρά προσωπικά, όμως δεν της είναι καθόλου δύσκολο να στραφεί εναντίον του δεύτερου. Δε θα γίνει σύντομα, αλλά θα γίνει. Δε νομίζω πως αμφιβάλλει κανείς ότι η διαπλοκή μπορεί να αποτελέσει σύμμαχο στην παρούσα μάχη. Ο Σαμαράς όμως πρέπει να θυμάται αυτό: Τον χρειάζονται. Δε χρειάζεται ούτε να υποχωρεί ούτε να δίνει ανταλλάγματα για τη βοήθειά τους. Και κάτι ακόμα: Δε θα τον χρειάζονται για πάντα. Κάποτε θα σταματήσουν να τον στηρίζουν και θα αρχίσουν και πάλι τον πόλεμο. Δεν πρέπει λοιπόν να βασιστεί σε αυτούς. Αφού θέλουν να βοηθήσουν, για να αποφευχθεί η καταστροφή που θα πλήξει και αυτούς, ας το κάνουν. Μέχρι εκεί όμως. Βοήθεια, όχι στήριξη. Γιατί αν στηριχτεί σε αυτούς να είναι σίγουρος ότι κάποτε, εντελώς ανεξήγητα, θα χάσει την ισορροπία του

  14. Θάνος avatar
    Θάνος 15/10/2012 23:41:59

    Ο Σαμαράς ενήλικας είναι και έχει την τύχη και την υστεροφημία στα χέρια του.

    Η θα πάει μαζί με τον λαό κόντρα στο Πασοκικό διαπλεκόμενο σύστημα και θα γράψει ιστορία,

    ή θα κάνει παιχνίδι μαζί τους μέχρι να αποφασίσουν ότι είναι "κουρασμένος" και να τον στείλουν αν είναι τυχερός σπίτι του.

    Αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα είναι τόσο τυχερός όσο ο προηγούμενος "κουρασμένος".

    • ΧΑΡΗΣ avatar
      ΧΑΡΗΣ @ Θάνος 16/10/2012 10:32:00

      Σωστός !!!!!!!!!!!

  15. Storm avatar
    Storm 16/10/2012 07:44:46

    Σήμερα το πρωϊ, συνεχίστηκε και η "στήριξη" του αξιότιμου κ.Πορτοσάλτε, από τον "αξιόπιστο" σταθμό του αξιότιμου κ.Αλαφούζου(ο κ.Πορτοσάλτε είναι ο διευθυντής του σταθμού, αν δεν κάνω λάθος).
    Είπε, ότι αν δεν ψηφιστούν τα μέτρα από την κυβέρνηση και αναφέρθηκε στην ΡΗΜΑΔ και το ΠΑΣΟΚ,η κυβέρνηση πέφτει και κερδίζει ο Τσίπρας, ο οποίος σύμφωνα με εκείνον θα τα ψηφίσει εκείνος, τα μέτρα και αν δεν τα ψηφίσει κι εκείνος, πλ.Ταχρίρ...
    Όπως το ακούτε.
    Αυτή είναι η υποστήριξη των αξιόπιστων.
    Ή μέτρα ως έχουν ή Ταχρίρ και εμφύλιος ή κάτι σαν εμφύλιος...
    Ωραία...

  16. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 16/10/2012 10:31:47

    Αδέξιε Δεξιέ, εύγε! Δεν είσαι καθόλου αδέξιος....
    Κουφάρια είναι αυτοί που αναφέρεις. Ένα σπρώξιμο θέλουν για να σωριαστούν.

    • ΧΑΡΗΣ avatar
      ΧΑΡΗΣ @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 16/10/2012 10:37:07

      Μην είσαι τόσο σίγουρος Αγαπητέ Φαήλο.
      Είναι τόσο θρασύδειλοι και έχουν φτιάξει μια κοινή γνώμη που κρέμεται κυριολεκτικώς από το τι θα τους σερβίρουν αυτοί για να το αναπαραγάγουν σαν αγγιτάτορες .
      Θέλει αρετή και τόλμη για να κυβερνηθεί σωστά ο τόπος .
      Η σαπίλα είναι πολύ βαθιά και θέλει πολύ προσοχή.