#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/06/2010 19:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προπαγανδιστικός μηχανισμός της κυβέρνησης τα κανάλια (με στοιχεία και αριθμούς)



Στοιχεία για την προβολή των δραστηριοτήτων των κομμάτων στα κεντρικά τηλεοπτικά δελτία ειδήσεων το διάστημα 1 Ιανουαρίου έως 31 Μαρτίου 2010, παρουσίασε σήμερα το Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης (ΕΣΡ).

Σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε το ΕΣΡ, η εικόνα της πολιτικής πολυφωνίας στο διάστημα 1 Ιανουαρίου έως 31 Μαρτίου 2010 έχει ως εξής:

ΝΕΤ

ΠΑΣΟΚ - κυβέρνηση 57,3%

ΝΔ - 20,4%

ΚΚΕ - 6,8%

ΣΥΡΙΖΑ - 8,4%

ΛΑΟΣ - 6,6%

ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ- ΠΡΑΣΙΝΟΙ- -,5%

MEGA

ΠΑΣΟΚ - κυβέρνηση 58%

ΝΔ - 20,8%

ΚΚΕ - 6,9%

ΣΥΡΙΖΑ - 7,2%

ΛΑΟΣ - 6,9%

ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ- ΠΡΑΣΙΝΟΙ- 0,1%

ANT1
ΠΑΣΟΚ- κυβέρνηση - 64,1%

ΝΔ - 20,7%

ΚΚΕ - 5,1%

ΣΥΡΙΖΑ - 5,6%

ΛΑΟΣ - 4,3%

ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ- ΠΡΑΣΙΝΟΙ- 0,1%

ΑΛΦΑ

ΠΑΣΟΚ- κυβέρνηση 50,6%

ΝΔ- 21,5%

ΚΚΕ - 10,3%

ΣΥΡΙΖΑ - 9%

ΛΑΟΣ - 8,4%

ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ- ΠΡΑΣΙΝΟΙ- 0,2%

STAR

ΠΑΣΟΚ- κυβέρνηση 63%

ΝΔ - 22,4%

ΚΚΕ - 5,7%

ΣΥΡΙΖΑ - 4,5%

ΛΑΟΣ - 4%

ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ- ΠΡΑΣΙΝΟΙ- 0,4%

Alter

ΠΑΣΟΚ- κυβέρνηση 57,7%

ΝΔ - 23,5%

ΚΚΕ - 6,2%

ΣΥΡΙΖΑ - 5,5%

ΛΑΟΣ - 6,9%

ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ- ΠΡΑΣΙΝΟΙ- 0,2%

ΣΚΑΙ

ΠΑΣΟΚ - κυβέρνηση 68,4%

ΝΔ- 19,9%

ΚΚΕ- 3,7%

ΣΥΡΙΖΑ- 4,9%

ΛΑΟΣ- 3%

ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ- 0,1%

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 22/06/2010 19:12:54

    Ειναι λιγο μονομερες, δε νομιζετε?

    • Orestios avatar
      Orestios @ man8os 22/06/2010 19:16:22

      Λίγο? Μα γιατί δεν παίζουν μόνο τον σωτήρα Γκόγκω?

  2. hot dog avatar
    hot dog 22/06/2010 19:16:10

    ...Greek Statistics.
    AS USUAL!

  3. DOC avatar
    DOC 22/06/2010 19:22:08

    ΕΣΡ? Αυτά μάλλον είναι τα στατιστικά του χαζοβιόληδων του MEGA. Με την ευκαιρία,δεν υπάρχει πιό ηλίθιο πάνελ.

  4. Αθανασιος Ι(ΠΑΛΙΑ ατακτος) avatar
    Αθανασιος Ι(ΠΑΛΙΑ ατακτος) 22/06/2010 19:26:46

    Τόσα χρήματα ..κεφάλαια συσώρευσαν ..τι θα τα κάνουν τουρσί … ..πρώτα προπαγάνδα

  5. Γιώργος avatar
    Γιώργος 22/06/2010 20:17:41

    ...φαίνεται έχει μπει πλαφόν στη ΝΔ 20%.
    Είπαμε, τόση δημοκρατία από τη Χούντα είχαμε να δούμε.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ Γιώργος 22/06/2010 22:25:32

      ..και αυτό (πραγματικά είναι ενδιαφέρον πόσο ισοσταθμισμένα είναι σε όλα τα κανάλια τα ποσοστά ΝΔ - ΠΑΣΟΚ, λες και υπάρχει ενα αόρατο χέρι που τα κανονίζει)
      αλλά το ποιό ενδιαφέρον είναι οτι το Τσύριζα έχει σχεδόν σε όλους μεγαλύτερα ποσοστά προβολής απο το ΚΚΕ...

      NWO λέμε και ξερό ψωμί.

  6. Akyros avatar
    Akyros 22/06/2010 20:22:20

    ...υπουλη ταχτική του ΛΑος!!!

    Εμεση προβολή μέσω Ευγενίας!

    Τουλάχιστον στο Σταρ συναγωνίζεται το ...ΠΑσόκ!
    Αυτό δεν καταγράφεται! Παλι τους την έφερε ο ΚαρατζαΦέρνης!

  7. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 22/06/2010 20:30:41

    Tα απλα αριθμητικα νουμερα υποεκτιμουν την προπαγανδα.Φανταζομαι οτι και στην περιοδο διακυβερνησης απο τη ΝΔ στατιστικα η κυβερνηση ειχε μεγαλυτερη ενασχοληση απο τα αλλα κομματα στα καναλια.Μονο που τοτε ασχολουνταν για να βριζουν ενω να δοξαζουν.
    Φυσικα και το 20% του χρονου που αφιερωνουν στη ΝΔ δεν ειναι για να προβαλλουν τιποτα θεσεις -ενα μικρο μερος αφορα κατι τετοιο - αλλα τις εσωκομματικες διαμαχες και ποιος θα διαγραφει ή θα φυγει.
    Σημασια δεν εχει μονο ο χρονος αλλα και τι λενε σε αυτο το χρονο και προς το παρον η αποθεωση του ΓΑΠ και του ΠΑΣΟΚ παει συννεφο.

  8. Dimi avatar
    Dimi 22/06/2010 20:45:37

    The National Web Exclusive: Neil Macdonald speaks with Greek Prime Minister George Papandreou about Greece's debt crisis and plans to fix it. http://bit.ly/9rpmrO (δείτε το σε full screen).

  9. νεόπτωχος avatar
    νεόπτωχος 23/06/2010 08:30:19

    5% το Λάος;
    Να σταματήσει το δούλεμα παρακαλώ, να σταματήσει το δούλεμα.
    Περισσότερο, πολύ περισσότερο από τη Ν.Δ., προβάλλεται το Λάος.
    Τις συνεχείς συνεντεύξεις του Καρατζαφέρη στον Αντένα και τον Alter δεν τίς βάζουν μέσα;
    Τα στημένα σχόλια του ΑΪβαλιώτη επί παντός επιστητού δεν τα βάζουν μέσα;
    Τί σόϊ δημοκρατία είναι αυτή επί τέλους;
    Όλα μαϊμού είναι;

  10. perastikos avatar
    perastikos 23/06/2010 09:34:40

    φακτορα πολυ ενδιαφέροντα τα στοιχεια. προφανως γι' αυτο εχει χαθει η Ν.Δ. απο τα κανάλια και ο κόσμος νομίζει οτι δεν παράγει πολιτική και συρρικνωνεται, οπότε σου λεει "πες τα Καρατζαφέρη"! ειναι το γνωστό άθλιο προπαγανδιστικό πασοκοδιαπλεκόμενο σύστημα... είναι καιρός νομίζω να γίνει κάτι νέο στα ΜΜΕ, με λίγο νεοδημοκρατικό αέρα αρχίζοντας απο τον εντυπο τυπο που η δουλεια ειναι ευκολότερη... κι εκει να δείς πως θα τρέχουν οι Χατζηλαλάκηδες και Αλαφούζοι. Κάνω λάθος?

  11. armageddon avatar
    armageddon 23/06/2010 13:04:36

    Παρηγοριά στόν άρρωστο μέχρι να τιυ βγή η ψυχή .

  12. anonymous avatar
    anonymous 23/06/2010 15:34:23

    Μια ενδιαφέρουσα δημοσκόπηση από το in.gr. Το 12,3% δεν έχει τηλεόραση. Έχει όμως υπολογιστή! Γιατί πως ψήφισε κύριοι;
    http://news.in.gr/polls-archive/poll-vote/?plid=53

  13. αναγνώστρια avatar