#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/10/2010 15:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Προξενητές και αριστερούτσικοι» θέλουν συμμετοχή σε κυβέρνηση συνεργασίας



Σφοδρή επίθεση στην κυβέρνηση με αφορμή τα μέτρα για την απασχόληση εξαπέλυσε η Αλέκα Παπαρήγα, στη διάρκεια συνέντευξης όπου παρουσίασε τις προτάσεις του ΚΚΕ για την ανεργία.

Η γενική γραμματέας εξαπέλυσε σφοδρή επίθεση κατά της κυβέρνησης με επίκεντρο τα μέτρα που ανακοινώθηκαν χθες για την ενίσχυση της απασχόλησης, τονίζοντας ότι πρόκειται «για απάτη και ψέμα μεγατόνων από την πιο επικίνδυνη κυβέρνηση της μεταπολίτευσης».

Η κ. Παπαρήγα είπε ότι τα χρήματα αυτά (περίπου 2,5 δισ. ευρώ) θα πάνε στον σκληρό πυρήνα των μεγάλων επιχειρηματιών και όχι στους μικρούς και τους επαγγελματίες.

Η ίδια επανέλαβε τη σταθερή της εκτίμηση ότι «ψήνονται μετεκλογικά σενάρια» και αναφέρθηκε στον «προξενητή Καρατζαφέρη», αλλά και στους «αριστερούτσικους» που επιδιώκουν συμμετοχή σε κυβέρνηση συνεργασίας.

Οι προτάσεις που παρουσίασε η κ. Παπαρήγα είναι:

Επίδομα ανεργίας 1.120 ευρώ για όλους τους ανέργους για όσο διαρκεί η ανεργία.
Απλοποίηση των προϋποθέσεων για τη χορήγηση του επιδόματος ανεργίας, επέκτασή του σε όσους έκλεισαν τα μαγαζιά τους, ή εργάζονται περιστασιακά.
Πλήρη, δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, με ανανέωση των βιβλιαρίων του ΙΚΑ και των άλλων Ταμείων, χωρίς όρους και προϋποθέσεις. Η κάλυψη να είναι από το κράτος με χρηματοδότηση 100%, συμπεριλαμβανομένων και των οικογενειών τους. Μείωση 30% των τιμολογίων ΔΕΚΟ με παράλληλη απαγόρευση της διακοπής παροχής νερού, ρεύματος και σταθερού τηλεφώνου.
Χορήγηση δωρεάν κάρτας απεριόριστων διαδρομών στις αστικές συγκοινωνίες.
Ο χρόνος ανεργίας να υπολογίζεται ως συντάξιμος χρόνος ασφάλισης και να βαρύνει το κράτος και τους εργοδότες.
Διαγραφή χρεών από τόκους και πάγωμα αποπληρωμής δανείων για όσο καιρό κάποιος είναι άνεργος
Επιδότηση ενοικίου στο 100% της αξίας του από το κράτος.
Κρατική αγορά συγκέντρωσης και διάθεσης τροφίμων σε ανέργους
Δημιουργία κρατικών πρατηρίων για ανάγκες ένδυσης, υπόδησης, ατομικής υγιεινής σε τιμές κόστους.
Δωρεάν παροχή πακέτου απαραίτητων σχολικών ειδών για τα παιδιά των ανέργων.
Πλήρη κάλυψη του κόστους των σπουδών για φοιτητές που οι γονείς τους είναι άνεργοι και φτωχοί αγρότες.
Καμία απόλυση συμβασιούχων σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα. Προσλήψεις στους τομείς Υγείας, Πρόνοιας, Εκπαίδευσης και σε άλλα έργα κοινωνικών υποδομών για μείωση της ανεργίας και κάλυψη των μεγάλων κενών που υπάρχουν, σε θέσεις εργασίας μόνιμης, πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης
Να αρθεί ο περιορισμός για τα παιδιά των ανέργων που δεν γίνονται δεκτά σήμερα στους Παιδικούς Σταθμούς.
Να χορηγηθεί 1.000 ευρώ ετήσιο εφάπαξ βοήθημα για κάθε παιδί των εργαζομένων και των ανέργων από 100 ευρώ που ισχύει σήμερα.
Όλα τα χρήματα, ανεξάρτητα από την πηγή προέλευσής τους που εισρέουν στον ΟΑΕΔ για την επιχορήγηση των επιχειρήσεων να διατεθούν για την κάλυψη των αναγκών των ανέργων.
Μόνιμη και σταθερή δουλειά για όλους, που είναι το βασικότερο δικαίωμα του ανθρώπου, με στόχο την εξαφάνιση της ανεργίας. Κατοχύρωση του 35ωρου, 7ωρου, 5ήμερου και διασφάλιση της κυριακάτικης αργίας. Απαγόρευση όλων των ελαστικών μορφών απασχόλησης και κάθε μορφής ανασφάλιστης εργασίας. Μονιμοποίηση όλων χωρίς όρους και προϋποθέσεις.
Αύξηση της αποζημίωσης που καταβάλλεται στους εργάτες και τους τεχνίτες λόγω απόλυσης, στο ύψος της αποζημίωσης που καταβάλλεται στους υπαλλήλους, σύμφωνα με τις διατάξεις του Νόμου 2112/1920 και κατάργηση των Προεδρικών Διαταγμάτων που ισοπέδωσαν αποζημιώσεις και ΣΣΕ.

Newsroom ΔΟΛ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. καινός avatar
    καινός 20/10/2010 16:30:30

    εφικτά, όλα...


    αναρωτιέμαι γιατί δεν τα είχε σκεφτεί το γκαπ, τουλάχιστον ως δεσμεύσεις!!!


    περίεργο!

    • 11888 avatar
      11888 @ καινός 20/10/2010 17:01:33

      Αφου σου φαινονται ανεφικτα ολα αυτα απολαυσε την κινεζοποιηση της χωρας σου και μη διαμαρτυρεσαι.Μια χαρα ζωη κανεις με τα 400-500 ευρω το μηνα.Σε λιγο θα παρακαλας κιολας.

  2. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 20/10/2010 16:55:45

    Υπάρχει κάποιος του ΚΚΕ να μας πει αν έχουν κοστολογήσει τις προτάσεις τους;

  3. vassilis avatar
    vassilis 20/10/2010 17:22:26

    Ειναι αληθεια οτι η επιδοτηση των θεσεων εργασιας ειναι πριμοδοτηση στους ημετερους επιχειρηματιες και ασφαλως δημιουργει αθεμιτο ανταγωνισμο χωρις να βοηθαει σε τιποτα τους ανεργους.Ειναι καλυτερα να δωθουν τα χρηματα κατ'ευθειαν στους ανεργους για τη δημιουργια δικων τους επιχειρησεων σε παραγωγικους τομεις.

  4. Greg avatar
    Greg 20/10/2010 18:31:21

    Καμία απόλυση σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα!!!
    (Εξαιρείται η τυποεκδοτική)

    Παρα τις παραδοξότητες και τις αντιφάσεις στο πρόγραμμα και στις δηλώσεις του ΚΚΕ, δεν παύει να είναι μια εξαιρετική εκλογική επιλογή.

    Τί προσάπτουν στο ΚΚΕ οι επικριτές του; Ότι είναι ένα σταλινικό κόμα.

    Σύμφωνα με τη γνωστή ρήση: Αν οι εκλογές άλλαζαν κάτι θα τις είχαν καταργήσει.

    Τί μένει λοιπόν; Να στείλουμε ένα μήνυμα ότι κάτι δεν πάει καλά (για μας) με την ακολουθούμενη πολιτική. Τί καλύτερο από ένα 20% στο σταλινικό ΚΚΕ;

  5. Σαος avatar
    Σαος 20/10/2010 19:54:07

    Με 1120€ ως επίδομα ανεργίας μένω και εγώ άνεργος! Έτσι και αλλιώς κάπου τόσα βγάζω μηνιαίως, οπότε γιατί να τα δουλεύω κιόλας, όταν μάλιστα μετά δεν θα (θέλω να) βρίσκω δουλειά;;; Με κάτι τέτοια ούτε το 8% δεν θα πάρει. Βέβαια και ο άλλος έλεγε πως λεφτά υπάρχουν και αφού τον ψήφισαν τα κορόιδα τους είπε πως λεφτά υπάρχουν στις τσέπες των πολιτών και πρέπει να τα πάρει το κράτος για να τα δώσει στις γερμανογαλλικές τράπεζες...

  6. δημητρης avatar
    δημητρης 20/10/2010 19:54:11

    ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΔΗΜΑΡΑ ΚΑΙ ΚΙΚΙΛΙΑ ΟΣΟΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΜΟΝΟ ΠΑΦΙΛΗ!

  7. anonymos avatar
    anonymos 20/10/2010 21:50:41

    Μετά τις εκλογές θα σχηματιστεί κυβέρνηση συνεργασίας για να προχωρήσει τα νέα πιο σκληρά μέτρα ποια θα είναι είναι κοινό μυστικό

    ΠΑΣΟΚ-Ντόρα-Κυρ Φώτης πιθανα να παίξει και κανας Καρατζατέτοιος αλλα μάλλον δεν τον προκρίνει η νεα τάξη πραγμάτων ώς πολύ ρατσιστή

  8. what avatar
    what 20/10/2010 23:28:37

    Δεν τα πιστεύω αυτά που διαβάζω!

    Ρε π@στη μου, έχουν κανένα θησαυρό κρυμμένο και δε μας το λένε; Τέτοιες παροχές ούτε στη Σουηδία δεν είχαν...

  9. Beyond The Stars avatar
    Beyond The Stars 21/10/2010 00:43:30

    Η κοστολόγηση των μέτρων που προτείνει το ΚΚΕ
    είναι περίπου ίση με το ΑΕΠ της Ιαπωνίας.

    Επειδή όμως δεν βλέπω δίνουν οι Ιάπωνες τις μήτρες
    [και τα χαρακτηριστικά ασφαλείας του χαρτονομίσματος]
    για την εκτύπωση των γιέν που απαιτούνται
    για την υλοποίηση των μέτρων που προτείνονται,
    προβλέπονται οι εξής αλλαγές μετεπαναστατικά
    για την προς το ρεαλιστικότερο υλοποίησή τους:

    • Επίδομα ανεργίας 1.120 ρούβλια για όλους τους ανέργους για όσο διαρκεί η ανεργία.
    • Απλοποίηση των προϋποθέσεων για τη χορήγηση του επιδόματος ανεργίας, επέκτασή του σε όσους είναι έγκλειστοι σε γκουλάγκ , ή εργάζονται περιστασιακά σε κολχόζ.

    Αύξηση του δελτίου ζάχαρης και χοιρινού κρέατος κατά 50%
    για να φτάσουν έτσι τα 120 και 50 γραμμάρια αντίστοιχα
    κατα κεφαλήν το μήνα.

    Επέκταση του Υπερσιβηρικού μέχρι το αεροδρόμιο [Βλαντιμίρ Ίλιτς]
    των Σπάτων.

    Άνοιγμα των συνόρων για την ευχερέστερη υποδοχή περισσότερων Αφροασιατών προλετάριων στη χώρα.

    ........................................................

  10. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 21/10/2010 01:35:57

    Για το ότι εν μέσω της χειρότερης μεταπολεμικής κρίσης οι 500 πιο κερδοφόρες επιχειρήσεις αύξησαν τα κέρδη τους από 14.5 σε 15.5 δις (ευρώ) δεν βλέπω να εκπλήσσεται και να ενίσταται κανείς. Τι διάολο όλοι οι βιομήχανοι εδώ μέσα έχουν μαζευτεί;

  11. anetos avatar
    anetos 21/10/2010 11:12:35

    και ενα δωρεαν αυτοκινητο 1600 cc .... με οδηγο !!!