#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/12/2010 19:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προληπτικά μέτρα στη ΝΔ κατά του μυθικού «Ντιντή»



Προς εσωτερικό ανασχηματισμό οδεύευει ως γνωστόν η ΝΔ.  Σας παρουσιάζουμε λοιπόν σε αποκλειστική αποκλειστικότητα τα προληπτικά μέτρα που θα προτείνει στον Πρόεδρο η Επιτροπή Απογευματινού Καφέ. Πρόκειται για οδηγίες προκειμένου ο μυθικός «Ντιντής» να μην παρεισφρήσει στο νέο σχήμα.

Αποκλείονται από την αρχή όσοι το όνομα ή επώνυμο τους ξεκινά από Ντ-( όπως, Ντόρα, Ντίνος, Ντ΄Αρτανιάν, Ντένις, Νταβούτογλου) καθώς και όσων καταλήγει σε –ης: Χανδρής, Γουλανδρής, Τεπενδρής, Ασκητής, Καλαντζής, Καραμανλής.

Όσοι πληρούν και τις δύο προϋποθέσεις πχ Ντερτιλής, ας ασχοληθούν με τις εικαστικές τέχνες καλύτερα.

Αντίθετα τα επίθετα που λήγουν μεν σε –ης αλλά δεν τονίζονται στη λήγουσα δυνητικά μπορούν να περιληφθούν στον ανασχηματισμό: Μεϊμαράκης, Χατζηδάκης, Μητσοτάκης….

Οι –όπουλοι γενικώς είναι μέσα αν δεν εμπίπτουν σε άλλη γενική , πχ Ντινόπουλος, ή ειδική εξαίρεση πχ Ρουσόπουλος, Παυλόπουλος.

Αποκλείονται επίσης όσοι το όνομα τους είναι μιλιταριστικό πχ Άρης, Αδόλφος, Αττίλας, Αχιλλέας.

Όλοι όσοι παραπέμπουν σε κληρονομικό τίτλο κόβονται: Μπέης, Δούκας, Βαρώνος, Βασιλόπουλος, Βασιλειάδης.

Με επίθετο ή όνομα σε –α οι πιθανότητες αναβάθμισης είναι ισχυρές. Μαριέττα, Έλσα, Άννα, Κουντουρά, Τζότζολα. Αποκλείεται η Πετραλιά γιατί είναι Φάνη και Πάλλη. Η Μάρα Ζαχαρέα τα έχει και τα δύο, οπότε είναι overqualified για τη θέση και κόβεται.

Αντίθετα οι σε –ας μένουν εκτός για να μην κατηγορηθεί για νεποτισμό ο Πρόεδρος: Σιούφας, Σουφλιάς, Σούρλας, Φώλιας. Συμπαρασύρουν και τους σε –ος για να μην προκληθεί αναταραχή: Κοντός, Μπασιάκος. Εξαιρούνται προσδιοριστικά του μεγέθους  (ψηλός, μικρός, χοντρός) ή κάποιας ιδιότητας προσωνύμια: τραυλός, λοξός, kαλός.

Χωρίς κανόνα θα εξετάζονται ή σε –ου, εκτός εξαιρέσεων με αρνητική προκατάληψη λόγω του αρχικού Παπα- (Παπαδημητρίου, Παπαθανασίου).

Για τους ποντιακής καταγωγής –ίδης και -άδης θα γίνεται τεστ DNA και τεστ ικανότητας στην εκτέλεση του αρχαιότερου ελληνικού πολεμικού χορού, του πυρρίχιου.

Θα κριθούν σκληρά αλλά αξιοκρατικά ή σε –ώτης. (Διώτης, Νιώτης, Χιώτης κτλ)

Προτείνουμε τέλος ως γενικό κανόνα την εξαίρεση των ιατρών πάσης ειδικότητας. Για όσους έχουν αντίρρηση ας δουν την κατάσταση στο χώρο της Υγείας.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ελευθεριαδου avatar
    ελευθεριαδου 28/12/2010 20:13:29

    πολυ ωραια η αναρτηση αλλα για τους γιατρους θα ασκησω βετο και σαν Ποντια -ΑΔΟΥ και γιατρος διεκδικω τα δικια μου
    ΤΕΣΤ DΝΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΘΑ ΚΑΝΩ

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ελευθεριαδου 28/12/2010 20:27:09

      Το επίθετο σας παραπέμπει στην υψηλότερη ανθρώπινη αξία, την ελευθερία, οπότε δικαίως συμπεριλαμβάνεστε στις δυνητικά αξιοποιήσιμες

  2. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 28/12/2010 20:15:08

    Α! βλέπω ,αν εισακουστεί ή πρόταση ,να καταστρέφεις και τήν τελευταία ελπίδα τής χώρας ,disqualifing και τό οικονομικό επιτελείο τού Προέδρου!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ παγωτατζής 28/12/2010 20:29:27

      ??? Κάτι δεν έγινε αντιληπτό?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ παγωτατζής 28/12/2010 21:00:03

      τα εις.. - όγλου ειναι επικινδυνα !! χαχαα

      ΠΠ

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/12/2010 21:20:44

        Ενίοτε...Αλλά είναι και οι Μποσταντζόγλου, Πατσατζόγλου, Καυταντζόγλου στη μέση...χαχαχα

  3. vonchristoforakos avatar
    vonchristoforakos 28/12/2010 20:16:49

    Ντιντι, Ντνιντι, του μεγάλου Κχαλέντ. Ταιριάζει, κάπως, στη ΝΔ

    http://www.youtube.com/watch?v=xEGDMP0BP8g

  4. Wolf avatar
    Wolf 28/12/2010 20:39:40

    Μικρέ Οδυσσέα, μεροληπτείς. Σκοπίμως και τεχνηέντως, έχεις προσδιορίσει το -ος και το πας σε ειδική κατηγορία, καθότι είσαι Μικρ-ος Οδυσσέας.
    Πολύ καλό, μπράβο!!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Wolf 28/12/2010 21:01:07

      xaxaxa μένω έξω λόγω του Οδυσσέ-ας (έχω φροντίσει και για την απάντηση στις ανυπόστατες κατηγορίες)
      Σε ευχαριστώ Wolf.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Wolf 28/12/2010 21:16:18

      χαχχαχαχαχ Μένω έξω από το Οδυσσέ-ας (είχα έτοιμη την απάντηση στις ανυπόστατες κατηγορίες)
      Σε ευχαριστώ Wolf

      • danaos avatar
        danaos @ Μικρός Οδυσσέας 28/12/2010 21:25:54

        Εγώ τι πιθανότητες έχω που είμαι και οπαδός του Άρη;

        • Μικρός Οδυσσέας avatar
          Μικρός Οδυσσέας @ danaos 28/12/2010 21:33:14

          Εξαρτάται με ποιον Άρη είσαι...
          Με τον Θεσσαλονίκης δεν υπάρχει πρόβλημα

          • Zio avatar
            Zio @ Μικρός Οδυσσέας 28/12/2010 22:41:00

            lol :)

          • danaos avatar
            danaos @ Μικρός Οδυσσέας 28/12/2010 23:42:00

            Ντροπή σου να μην ξέρεις με ποιον Άρη είμαι!Αντίπαλος του Τσίλι είμαι!

          • Μικρός Οδυσσέας avatar
            Μικρός Οδυσσέας @ danaos 29/12/2010 00:34:32

            Ασφαλώς και ξέρω. Μην είσαι με τους απανταχού Άρηδες φοβήθηκα...

  5. Zio avatar
    Zio 28/12/2010 21:07:51

    κάποιος έχει φάει μεγάλο κόλλημα απ ό,τι βλέπω στην μπλογκόσφαιρά μου.
    φαίνεται ότι του Παπατζ(η)όν οι ώμοι προσφέρονται για να στηρίξουν μια Σαλώμη...

  6. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 28/12/2010 21:07:58

    Μόλις άκουσα στο Alter ότι κάποιοι ενοχλήθηκαν από τον χαρακτηρισμό Ντιντής που χρησιμοποίησε ο Φ(α)ίλος του Σαμαρά Κρανιδιώτης. Ετσι το έγρψε το Alter, όχι εγώ!

  7. thanos avatar
    thanos 28/12/2010 21:47:20

    Κωμωδία είναι τα ενδιαφερόμενα πρόσωπα που συζητάτε γιατί μας προδιαθέτουν ότι θέλουν την κατάληψη κομματικών θέσεων για τη θέση κ μόνο.
    Όσο για διάθεση προσφοράς θα τη βρούμε σε πρόσωπα άφθαρτα και νέα. Αντώνη τόλμησε

  8. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 28/12/2010 21:52:46

    Παλαιό τραγουδάκι του Μανώλη Χιώτη

    Οι Ντιντήδες

    Μανούλα τ' αποφάσισα
    και μάγκα θε να πάρω,
    τους άλλους άντρες μάνα μου
    εγώ δεν τους γουστάρω.

    Να μου λείπουν
    οι ντιντήδες οι μοντέρνοι,
    θέλω άντρα
    ν' αγαπάει και να δέρνει.

    Το τραγουδούσαν, λένε, σήμερα σε κάποιο τηλεδίαυλο. Άγνωστο αν το τραγουδούσε γυναίκα ή κάπιος θαυμαστής του Γανυμήδη!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 28/12/2010 23:10:54

      xaxaxa πολύ μπρουτάλ μας βγήκες Φαιλτόριους

    • danaos avatar
      danaos @ Γιάννης Φαίλτωρ 28/12/2010 23:43:38

      Πού το βρήκες βρε θηρίο;

  9. Nεφέλη avatar
    Nεφέλη 28/12/2010 22:26:13

    Τα " επίθετα που λήγουν μεν σε –ης αλλά δεν τονίζονται στη λήγουσα " , ανεχόταν κι ο Καραμανλής κι είδε την Αθήνα ... Κούγκι και την ΝΔ ... Λευκωσία με πράσινη γραμμή!

  10. Zio avatar
    Zio 28/12/2010 22:43:53

    έχει αργήσει να πεταχτεί κάποιος να γράψει "είδατε που τελικά είχε δίκιο τότε ο μεγάλος πρόεδρος? από τότε τα έλεγε!!" :D

    άσχετα βέβαια αν τότε ήμουν με το μέρος του "προέδρου" στην κόντρα αυτή.

  11. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 28/12/2010 23:11:39

    Μικρέ μου Οδυσσέα, είσαι τελικά παμπόνηρος! Δεν αναφέρεις τίποτα για τα σύνθετα ονόματα, αφενός για να παίζεις εσύ κανονικότατα και αφετέρου για να μην ξύνεις πληγές γενικά περί "συνθέτων ονομασιών"!
    Επίσης δεν αναφέρεσαι καθόλου στα εις –η, ενώ εντελώς μεροληπτικά θυμήθηκες τα εις -α! Δηλαδή που είναι καλύτερη επί παραδείγματι η 'Ηρα από την Αφροδίτη; Εκτός κι αν δεν θέλησες να θυμίσεις, ότι αυτή συνειρμικά μας παραπέμπει σε ένα νησί μας, που κάποιοι και ειδικά κάποιες στήριζαν τον αφανισμό του, με την ένθερμη στήριξή τους στο σχέδιο Ανάν!
    Χώρια που υποψιάζομαι ότι πας να αναβαθμίσεις, τους εν δυνάμει «δούρειους ίππους», κάνοντας εξόφθαλμη εξαίρεση τα ονόματα σε –ης, όταν τονίζονται στην παραλήγουσα!
    Αλλά Οδυσσέας είσαι, αν δεν ασχολιόσουν με την πανάρχαια στρατηγική του, τι θα έκανες; Αλήθεια η Ντόρα τελικά είναι έξω, ή πας να την βάλεις από την πίσω πόρτα με τα λήγοντα σε –α;
    Σε ρωτάω για να ξέρω αν θα πρέπει να σου ξαναμιλήσω!!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Αφροδίτη 29/12/2010 00:40:33

      Αφροδίτη, η πρώτη μετεξεταστέα είναι η Ντ-όρα. Όσο για το παμπόνηρος οι απόψεις διίστανται. Οι άλλοι νομίζουν ότι είμαι, εγώ πάλι όχι...

      • Αφροδίτη avatar
        Αφροδίτη @ Μικρός Οδυσσέας 29/12/2010 01:48:56

        Αφού το νομίζουν όλοι οι άλλοι, μη συνεχίζεις εσύ να αμφιβάλεις! Πάντως να είσαι πάντα καλά, που φροντίζεις τόσο ευρηματικά να μας βάζεις σε σκέψεις και να μας θέτεις σοβαρότατα διλλήματα. Εγώ πάλι έχω κολλήσει με εκείνο το «μετεξεταστέα»! Απόρριψέ την, τέλος πάντων, για να κοιμηθώ ήσυχη.

        • Μικρός Οδυσσέας avatar
          Μικρός Οδυσσέας @ Αφροδίτη 29/12/2010 10:21:46

          Προτιμώ το πολυμήχανος΄(θα δικαιωθεί το νικ τελικά, χαχαχα). τον μετεξεταστέο τον βάζεις στη βάσανο πάλι , όποιος απορρίπτεται το παίρνει απόφαση. Γενικώς ποτέ μη λες ποτέ. Δεν ξέρεις πως θα τα φέρει η ζωή...

  12. Φερνάντες avatar
    Φερνάντες 28/12/2010 23:17:22

    "Αποκλείονται επίσης όσοι το όνομα τους είναι μιλιταριστικό"

    κι από γραμματική και συντακτικό ο μικρός Οδυσσέας σκίζει

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Φερνάντες 29/12/2010 00:42:28

      Τι περιμένεις από φορτηγατζή απόφοιτο τετάρτης δημοτικού. Αλλά και οπαδός του Άρη να είσαι μην ντρέπεσαι πες το, υποστήριξε τον

  13. η Dimi avatar
    η Dimi 28/12/2010 23:52:09

    Do not follow where the path may lead.
    Go, instead, where there is no path and leave a trail.
    ~Ralph Waldo Emerson

    Ευρηματικό το άρθρο σου, Οδυσσέα. Κeep on!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ η Dimi 29/12/2010 00:48:22

      Σωστός ο Έμερσον. Σε ευχαριστώ Dimi. Η αποδοχή των παλιών σχολιαστών όπως είσαι εσύ είναι εξαιρετικά σημαντική.
      Τους εγκάρδιους χαιρετισμούς μου

  14. Mυρσινη avatar
    Mυρσινη 29/12/2010 00:23:59

    Ta εις -ανθη π.χ. Μαριανθη ,Χρυσανθη;

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Mυρσινη 29/12/2010 00:43:52

      Μόνο τα άνθη του κακού αποκλείονται. Τα υπόλοιπα εις περίοπτην θέση

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/12/2010 00:52:32

    Ωδή στον άγνωστο Ντιντή.

    Οι μάγκες δεν υπάρχουν πια
    τους πάτησε το τρένο,
    κι ο μόνος που απέμεινε, κατάντησε ντιντής
    και τρένα δεν υπάρχουν πια, μονάχα οτομοτρίς....

    S.A.-εκ του προχείρου

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Strange Attractor 29/12/2010 00:59:40

      χαχαχαχα καλό, σαν να ακούω τον Παπάζογλου να άδει μακρόσυρτα αυτό το ...οτομοτρίς

  16. ανώνυμος avatar