#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/12/2010 18:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προκλητικός ο κ. Παπακωνσταντίνου



Προκλητικός και με ειρωνική διάθεση ο Υπουργός Οικονομίας Γ. Παπακωνσταντίνου ενημέρωσε πριν από λίγο την αρμόδια επιτροπή οικονομικών επιθέσεων της Βουλής για τον πρώτο του μετά μνημονίου και υποδούλωσης στο ΔΝΤ προϋπολογισμό του κράτους…

Χωρίς να αναλάβει καμία ευθύνη για την πράσινη λαίλαπα στο χώρο του δημόσιου τομέα και των καταπράσινων ΔΕΚΟ από την δεκαετία του 1980, ο κ. Παπακωνσταντίνου ανακοίνωσε το μαχαίρι που θα μπει στο δημόσιο, την κατάργηση και τις συγχωνεύσεις φορέων με απολύσεις συμβασιούχων.

Αντί απολογίας, ακολούθησε τον εύκολο δρόμο διαφυγής ευθυνών και επέρριψε όλα τα «βάρη» στις κυβερνήσεις της ΝΔ…. «Αν είχαμε δανειστεί από τον Ιανουάριο του 2010 θα είχαμε χρεοκοπήσει γιατί τότε δεν υπήρχε μηχανισμός στήριξης…» είπε χωρίς να πει την αλήθεια, δηλαδή ότι καθυστέρησε μέχρι να διοχετευθεί από τα πράσινα παπαγαλάκια το κλίμα φόβου στους πολίτες….

Με ειρωνική μάλιστα διάθεση διερωτήθηκε αν μπήκε στο καλάθι των άχρηστων η πρόταση Σαμαρά για μηδενισμό του δημοσίου χρέους μέσα σε 18 μήνες και γιατί έως σήμερα δεν άκουσε την αξιωματική αντιπολίτευση να την επαναλαμβάνει…!

«Είμαστε σε δρόμο δύσκολο αλλά είναι ο μόνος που θα μας οδηγήσει κάπου, οι άλλοι δρόμοι είναι αδιέξοδοι…» είπε και κάλεσε το κόμμα της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης, ως … ελάχιστο φόρο τιμής – όπως είπε - σε όσους είδαν τις συντάξεις και τους μισθούς τους να κόβονται, να αναγνωρίσει τις προσπάθειες που έγιναν και να σταματήσει την κριτική στην κυβέρνηση…!

«Ακούω μια ρητορική περί παύσης πληρωμών του ελληνικού κράτους, δηλαδή να μην αναγνωρίσουμε το χρέος μας και να πούμε στους πιστωτές μας, «δεν πληρώνω-δεν πληρώνω», λογική Ντάριο Φο, η πραγματική οικονομία όμως ξεπερνά θεατρικό έργο, θα ήταν καταστροφική για την χώρα μια παρόμοια τακτική» συμπλήρωσε ο κ. Παπακωνσταντίνου και πρόσθεσε: «Τα κόμματα που λένε σοβαρά να αναδιαρθρώσει η χώρα χρέος, ότι χρειάζεται ένα κούρεμα, να γνωρίζουν ότι αυτοί που θα θιγούν δεν θα είναι όσοι έχουν βγάλει χρήματα έξω, όσοι μεγάλη περιουσία, αλλά οι φτωχότεροι, οι συνταξιούχοι, οι χαμηλόμισθοι…»!

Ο εισηγητής επί του προϋπολογισμού του 2011 βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Νάσος Αλευράς προσπάθησε να αμβλύνει τις εντυπώσεις και χαρακτήρισε τον προϋπολογισμό «προϋπολογισμό σωτηρίας και ανόρθωσης της χώρας…» για να προκαλέσει την τον εισηγητή της ΝΔ Χρήστο Σταϊκούρα να του πει με νόημα: «Άλλα γράφει και άλλα λέει ο εισηγητής του ΠΑΣΟΚ…» για να του θυμίσει και να αναδείξει την αλλαγή στάσης του κ. Αλευρά που πολλές φορές στο παρελθόν έχει ασκήσει έντονη κριτική στην κυβέρνηση…

Ο Εισηγητής από πλευράς ΝΔ Χρ. Σταϊκούρας θύμισε τις ψεύτικες υποσχέσεις, πρόσφατα, της κυβέρνησης για τη μη επιβολή νέων μέτρων και επισήμανε τον κίνδυνο που εγκυμονεί για την πορεία της οικονομίας η έλλειψη πολιτικής επενδύσεων. Τόνισε ότι η χώρα βυθίζεται σε ύφεση και συρρικνώνονται οι προοπτικές ανάπτυξης της οικονομίας: «η κυβέρνηση είναι αναξιόπιστη, συνέβαλε με τα λάθη και τις παραλείψεις της στην διόγκωση του ελλείμματος…» είπε υπογραμμίζοντας πως ο νέος Προϋπολογισμός ενσωματώνει επιπλέον μέτρα συνολικού ύψους 14,3 δισ. Ευρώ. «Είναι ο πρώτος προϋπολογισμός  από την στιγμή που χώρα κατέφυγε στον μηχανισμό στήριξης με ευθύνη της κυβέρνησης και συνέβαλλε με πράξεις και παραλείψεις στη διόγκωση του ελλείμματος του 2009. Έστελνε λανθασμένα και απαξιωτικά μηνύματα στις αγορές, υπέπεσε σε σωρεία παλινωδιών, άργησε να πάρει μέτρα. Η εκτέλεση του προϋπολογισμού  χαρακτηρίζεται από αστοχίες προβλέψεων και αποκλίσεις στόχων …» είπε χαρακτηριστικά ο κ. Σταικούρας.

Για βάρβαρη, αντιλαϊκή και αδιέξοδη επίθεση στα λαϊκά δικαιώματα έκανε λόγο ο εισηγητής του ΚΚΕ Νίκος Καραθανασόπουλος, προειδοποιώντας ότι τα σχέδια της κυβέρνησης δεν θα περάσουν γιατί το λαϊκό κίνημα θα αντιδράσει.

«Υφεσιακό» χαρακτήρισε τον Προϋπολογισμό ο εισηγητής του ΛΑΟΣ Μάκης Βορίδης, και διερωτήθηκε ποια θα είναι η διέξοδος, όταν το 50% των εσόδων θα πηγαίνει στην εξυπηρέτηση των δανείων ενώ ο εισηγητής του ΣΥΡΙΖΑ Παναγιώτης Λαφαζάνης σχολίασε πως «ο προϋπολογισμός  αυτός ή θα αποσυρθεί ή θα καταστρέψει χώρα» κάνοντας την πρόβλεψη ότι «μπαίνουμε σε πραγματική τραγωδία και εφιάλτη…».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 02/12/2010 19:05:32

    έχω ένα φίλο, τον Θυμόσοφο, που όποτε γράφονται τέτοια, με παίρνει στο τηλέφωνο και μου λέει "στα έλεγα εγώ, έχει το κόμπλεξ του ριγμένου συγγενή"

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/12/2010 19:40:45

    Αυτό το feedback τους έδωσαν οι εκλογές, αυτό κάνουν.
    Γεια σαν μάγκες με την αποχή σας!

    • Kostas D avatar
      Kostas D @ αλλενάκι 02/12/2010 19:45:29

      ακριβώς..

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ αλλενάκι 02/12/2010 19:48:13

      Δυστυχώς έχεις δίκιο.

    • Orestios avatar
      Orestios @ αλλενάκι 02/12/2010 19:52:45

      Συμφωνώ αλλενάκι.
      Τώρα όλοι αυτοί που νόμισαν πως μένοντας στο σπιτάκι τους θα έκαναν "επανάσταση" ας ετοιμαστούν για χοντρό.....παιχνίδι.
      Και όχι κλάψες.
      Όποιος δεν λέει την γνώμη του δεν τον λαμβάνουν υπ' όψιν.
      Τόσο απλά.

    • Monocultural avatar
      Monocultural @ αλλενάκι 02/12/2010 20:04:37

      +++++++++

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ αλλενάκι 02/12/2010 20:26:46

      @ αλλενάκι
      Εύστοχη και καίρια όπως συνήθως.....
      Φταίει τό Σύνταγμα......Γιατί δέχεται ανάδειξη κυβέρνησης με συμμετοχή στίς εκλογές λιγότερη τού 50%...Να το αλλάξουμε!!!
      Φταίει τό πολιτικό σύστημα.....Γιατί προεδρική και όχι προεδρευόμενη Δημοκρατία....Νά τό αλλάξουμε!
      Φταίει τό πολιτικό σύστημα...Γιατί τί και άν έχεις 20 + πολιτικά σχήματα δεν μάς βολεύουν..Να τά αλλάξουμε,θέλουμε άλλα ,νέα!!!
      Φταίει....
      φταίει.....
      φταίει....ποιός φταίει;;

      Φταίει τελικά αυτοί πού συμμετείχαν. Γιατί αυτοί αλλάξαν ή αποδέχθηκαν ότι τούς βόλευε.Ετσι τούς έκοψε .Ετσι τούς άρεσε.

      Λοιπόν οι απέχοντες, τί σας κόφτει;;; Πρόβλημα των συμμετεχόντων είναι οι λάθος ή οχι επιλογές....Δεν είναι δικό σας. Αλλος πήρε την ευθύνη.
      Μήν φωνάζετε λοιπόν..Και μήν κρίνετε...απλά γιατί δεν πιστεύετε στην διαδικασία.
      Οχι άλλα κροκοδείλια δάκρυα και οιμωγές διαμαρτυρίας "εντιμότατοι συμ-πολίτες" μου

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ παγωτατζής 02/12/2010 20:35:26

        κροκοδειλια και λίγα λες

        όλοι αυτοι που απείχαν είναι τίγκα στα ΑΦΜ και στα ΡΙΝ καρτών και κινητών, κάργα συστημικοί δλδ.

        αλλά τη μία και μοναδική φορά που τους έδωσε το σύστημα μια αναιμική ευκαιρία την απεμπόλησαν

        και η φάση ειναι ότι ο ΓΑΠ ήταν ειλικρινής, είπε
        ορίστε εδώ είμαι, επιβεβαιώστε με ή γκρεμίστε με

        και αυτοί όχι μόνο τον επιβεβαίωσαν, αλλά τον ισχυροποίησαν κι από πάνω

        διότι φυσικά το σύστημα, μη όντας ηλιθιο, και έχοντας προβαρει το ίδιο έργο πολλές φορές, δεν έχασε καιρό και τον επιβράβευσε ως big thinker...

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ αλλενάκι 02/12/2010 20:46:27

          Ετσι ακριβώς..τούς έδωσε την ευκαιρία!
          Εκ τού νόμου και τής νομιμότητας πού τόσο πολύ τήν επικαλούνται,πλέον.....
          "οι απέχοντες στερούνται έννομου συμφέροντος"

    • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
      ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ αλλενάκι 02/12/2010 20:38:55

      Από εδώ και μπρος το μόνο που χρειάζεται είναι απλώς να είναι πλυμένοι.

    • zackii avatar
      zackii @ αλλενάκι 02/12/2010 21:24:32

      Πέστα γιατί αισθάνομαι...μόνος

  3. βαγόνι avatar
    βαγόνι 02/12/2010 20:36:17

    Μήν υπερβάλλετε!
    Μ'αυτό το κάδρο,αυτούς τους διεθνείς και εσωτερικούς συσχετισμούς,
    κάποιας μορφής "μνημόνιο" ή επιτήρηση θα είχε επιβληθεί και κάποια
    πρόσωπα,του πολιτισμικού ύφους και στύλ του κ. Παπακωνσταντίνου,
    θα κουνούσαν το δάχτυλο στους ...."κοινωνικούς εταίρους"!
    College boys, χωρίς αίσθηση των βασικών αναλογιών, που ξέρουν μόνο
    να απαγγέλλουν υπαγορευμένες συνταγές by the book!
    Όι κ.κ. Μυταράκης και Σταικούρας,λόγου χάρη,σε ποιά ριζοσπαστική
    κουλτούρα και σε πόσο διαφορετική ανθρωπολογική ομάδα ανήκουν;
    Αυτό, ας το σκεφτούν και τα,ανα τον κόσμο,σταλίνια: επι πολλές δεκαετίες
    άφησαν να περάσουν όλα τα τραίνα, ξεσκίζοντας ένα καταπληκτικό
    ιστορικό αβαντάζ, επιτρέποντας-μετά την κατάρρευση τους-μιά
    απαράδεκτη οπισθοδρόμηση!
    Τώρα, άς βολευτούμε όλοι στον καναπέ ,χαζεύοντας τους Παπακωνσταντίνου
    αυτού του κόσμου και αναμένοντας το...επόμενο τραίνο.
    What time does the next miracle arrive?

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ βαγόνι 02/12/2010 20:58:45

      the next one??? Ah!...2012, a total earth disaster, according to prophecies

  4. Aris. A avatar
    Aris. A 02/12/2010 23:43:36

    Καλά αυτόν τον ανεκδιήγητο Παναγόπουλο τι περιμένει η ΝΔ για να τον ξεφωνίσει.

    Αλήθεια θα βγάλει καμιά ανακοίνωση για όσα κωμικοτραγικά συμβαίνουν.

  5. Orestios avatar
    Orestios 03/12/2010 00:25:12

    Και επειδή όλα γίνονται με σοφία (όχι την Κατσανέβα) έρχεται νέα υποβάθμιση στην "σωτήρια" πολιτική.
    Πιο σκουπίδια και από τα σκουπίδια που είναι στους δρόμους τα ελληνικά ομόλογα σύντομα.
    Μπράβο κ. Παπακωνσταντίνου.
    Μπράβο GAP, μεγάλε στοχαστή, πιο σοσιαλιστή και άνθρωπέ τους.
    Μπράβο στον σοσιαλισμό, που δίνει λύσεις με τα κατάλληλα εργαλεία.
    χο! χο!

  6. sanderson avatar
    sanderson 03/12/2010 04:06:59

    Όταν είδαν για πρώτη φορά τον ανεκδιήγητο τύπο με το σακίδιο στο ΕΚΟΦΙΝ, οι υπόλοιποι υπουργοί οικονομικών ρώτησαν που ήταν ο πραγματικός υπουργός της Ελλάδας.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 03/12/2010 15:43:19

    Τα 110 θα τα πληρωσουμε 130 Δις με 5.2%
    Μα την επιμηκυνση θα πληρωσουμε 200Δις ( με το νεο επιτοκιο ! 6+%)

    Το 2015 Θα δελουμε 135 Δις Νεα Δανεια !!! ΝΑΙ ή ΟΧΙ?? το μισο ΑΕΠ του 2015 !! ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΒΡΟΥΜΕ κ Παπακωνσταντινου μας???? ΠΟΙΟΣ θα μας τα δανεισει?

    Γιατι δεν λετε οτι εχουμε πτωχευσει και απλα κερδιζετε πολιτικο χρονο ενω ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ μας υποδουλωνεις μεχρι το 2021 ??? Που θα πας να κρυφτεις ρε ασχετε λογιστακο?? Θα σε βρουμε !!

    Ξεσηκωθειτε ολοι πριν φυγουν!!!...

    ΠΠ

  8. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 03/12/2010 23:05:34

    ΤΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΡΕ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΘΗΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΑΓΟ ΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΜΙΖΑΔΟΡΟ; ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΙΡΩΝΑ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΟ ΥΠ.ΟΙΚ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ Η ΕΥΡΩΠΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΤΗΣ. ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΠΑΨΟΥΝ ΤΑ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙΑ ΤΩΝ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΩΝ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΕΙΣ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ.