#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/12/2012 18:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προκλητικές δηλώσεις ΣΥΡΙΖΑ για Σκοπιανό



Για μία ακόμα φορά στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ προκαλούν, αποκαλώντας δημόσια τα Σκόπια «Μακεδονία».

Στις 20 Νοεμβρίου 2012, λίγο πριν ασχοληθεί το Συμβούλιο Κορυφής της Ε.Ε με το αίτημα των Σκοπίων να αρχίσουν ενταξιακές διαπραγματεύσεις χωρίς λύση στην εκκρεμότητα της ονομασίας τους, η βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ κα Ιωάννα Γαϊτάνη, σε συνέντευξή της στην εφημερίδα Nova Makedonija των Σκοπίων, που δημοσιεύτηκε κάτω από τον πρωτοσέλιδο τίτλο: «Το ζήτημα της ονομασίας είναι προκάλυμμα για τα συμφέροντα του ελληνικού κεφαλαίου στη Μακεδονία», ανάμεσα στα άλλα, δήλωνε:



“Επιτρέψτε μου να πω ότι άτομα από τη νεολαία του ΣΥΡΙΖΑ συμμετείχαν σε διαδηλώσεις στη χώρα σας το 2010 και υπήρξε προσκεκλημένος από το κόμμα στην κρατική τηλεόραση ο οποίος χρησιμοποίησε το όνομα που χρησιμοποιείτε εσείς: Μακεδονία. Εγώ νομίζω ότι το πρόβλημα δεν έγκειται μόνον στο όνομα. Εάν τα πράγματα είχαν έτσι και εάν όλα ήταν τόσο απλά, τότε δεν θα υπήρχε πρόβλημα. Πίσω από το ζήτημα της ονομασίας υπάρχει η επέκταση της οικονομίας της Ελλάδας. Η Ελλάδα επιχειρεί να καταστεί υπερδύναμη στα Βαλκάνια και επιχειρεί να επεκταθεί σε όλη την περιοχή της βαλκανικής χερσονήσου. Αιτία για αυτό που συμβαίνει με το όνομα είναι τα συμφέροντα των Ελλήνων καπιταλιστών στη Μακεδονία. Το όνομα συνιστά απλώς άλλοθι και χρησιμοποιείται ως προκάλυμμα, προκειμένου να καλυφθούν τα άλλα πράγματα που συμβαίνουν”.

Επίσης, την Κυριακή 2.12.2012, η εφημερίδα «Αυγή», δημοσίευσε άρθρο στο οποίο ο αρθρογράφος της, Θόδωρος Παρασκευόπουλος, χαρακτηρίζει το πρόβλημα της Ελλάδος με τα Σκόπια «εθνικιστικό και παράλογο καβγά για την ονομασία της Δημοκρατίας της Μακεδονίας»

Η προσπάθεια τους έπεσε στο κενό , καθώς το πρόσφατο Ευρωπαϊκό Συμβούλιο αποφάσισε ομόφωνα και ρητά ότι η επίλυση της διαφοράς μας με τα Σκόπια για την ονομασία τους με αμοιβαίο αποδεκτό τρόπο, είναι προϋπόθεση για την έναρξη ενταξιακών διαπραγματεύσεων.    

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ego avatar
    Ego 17/12/2012 17:07:39

    Αισχρός ο εθνοπροδοτικός ρόλος των Αριστερών ΣΥΡΙΖΑ και ΚΚΕ, αλλά να μην ξεχνάμε και την κυβέρνηση Καραμανλή η οποία αποδέχτηκε το "Δημοκρατία της Μακεδονίας - Σκόπια" για τα Σκόπια χωρίς να ανοίξει ρουθούνι από το αθηναϊκό κατεστημένο το οποίο ακόμη ρευόταν από το ρελλό φαγοπότι των Ολυμπιακών.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ego 18/12/2012 01:48:01

      Kαλως το αποδεχθηκε αφου η ελληνικη θεση ειναι η συνθετη ονομασια.

      • Θησειώτης avatar
        Θησειώτης @ ψυχραιμια 18/12/2012 07:56:38

        Σύνθετη ονομασία θα ήταν π.χ. το "σλαβομακεδονία". Όχι αυτό που συμφωνήθηκε. Ήταν λάθος και μάλιστα χοντρό.

  2. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 17/12/2012 17:13:25

    Βρε τι και αν χασουμε και μερικα τετραγωνικα που μας ανηκουν; Αρκει να κοιμομαστε καλα τα βραδυα... Βεβαια καλο θα ειναι το κρεββατι να ειναι και κατω απο τ' αυλακι... στα σιγουρα!

  3. liotsos avatar
    liotsos 17/12/2012 17:36:22

    Οι φυσιογνωμιστες λενε πως το προσωπο ειναι ο καθρεπτης της ψυχης. Μια τετοια σκατομουρη δε μπορει παρα να εισαι σκατοψυχος. (λενε οι φυσιογνωμιστες)

    • klak avatar
      klak @ liotsos 17/12/2012 23:56:15

      Σαν τον Στάθη Ψάλτη είναι...

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ liotsos 18/12/2012 14:01:14

      Τα ειπες ολα !Αυτη μοιαζει να ηδονιζεται μιλωντας σε συνεδρια & αλλες μπαρουφαδικες συναντησεις !

  4. elli avatar
    elli 17/12/2012 17:42:19

    ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΑΥΓΑ!

  5. ΚΜ avatar
    ΚΜ 17/12/2012 19:12:01

    Αυτοί που τα λεν αυτά είναι συριζαίοι και είμαστε εχθροί τους! Τέρμα. Κι ας βγει όποιος/όποια θέλει να με κατηγορήσει ότι είμαι «διχαστικός».

    • dim avatar
      dim @ ΚΜ 18/12/2012 23:15:16

      Μετά από αυτά, δε δικαιολογείται να ξαναδούμε το Σύριζα σε δημοσκόπηση να παίρνει πάνω από 10%... Αν εξακολουθήσει κόσμος και δηλώνει ότι θα ψηφίσει Σύριζα, τότε θα πει ότι σα λαός δεν έχουμε καμία ελπίδα σωτηρίας, θα είμαστε άξιοι της μοίρας μας...

      Επίσης, τις τελευταίες μέρες έχει τύχει και έχω δει κάποιες φορές τη Καλογεροπούλου στο Σκάι... Τα πιστεύει αυτά που λέει? Υπάρχει και έστω ένας άνθρωπος στη χώρα αυτή που δεν εξοργίζεται με αυτά που λέει? "Ε, και τι έγινε... ", ΄"Ε, δεν έγινε και τίποτα που έγινε και αυτό, που έγινε το άλλο", "Ναι αλλά η βία των αριστερών δικαιολογείται γιατί αντιδρούν στη κοινωνική κατάσταση", "Ε, εντάξει μη το κάνουμε και θέμα αυτό που είπε η Γαϊτάνη, οι φόροι είναι το μείζον!!!!"

      Πότε θα καταλάβει επιτέλους η κάθε Καλογεροπούλου, ότι ο φόρος και η μείωση μισθού μπορεί να σε δυσκολέψει για κάποια χρόνια, αλλά 1) δεν υπάρχει άλλος δρόμος αφού ζούσαμε επί δεκαετίες πάνω από τις δυνατότητες μας, και 2) κάποια στιγμή οι αδικίες θα αποκατασταθούν.... Όμως αν ασκηθεί πολιτική Σύριζα στα άλλα θέματα... και χαθούν εδάφη, ονομασίες, Αιγαίο, παραδοσιακοί θεσμοί της Ελληνικής κοινωνίας, και ελληνοποιηθούν εκατοντάδες χιλιάδες λαθρομετανάστες, αυτό μετά δεν αλλάζει ποτέ.........

      Τίποτα δεν είναι πιο σημαντικό από τα εθνικά θέματα.... Δηλαδή αν τεθεί πχ ένα δίλημμα στο κάθε πολίτη: "Τι προτιμάς? Με κάποιο τρόπο (που δεν υπάρχει αλλά λέμε τώρα), να σου αυξήσουμε μισθούς, συντάξεις, μείωση φόρων κλπ, αλλά ταυτόχρονα θα ελληνοποιήσουμε 500 χιλ., θα αναγνωρίσουμε Σκόπια ως Μακεδονία, κλπ κλπ κλπ (Αιγαίο, Κύπρο, Θεσμοί)? " ή " Να ζήσεις κάποια χρόνια δύσκολα, με φόρους και μειώσεις μισθών, αλλά τα θέματα λαθρομεταναστών, Σκοπίων, Αιγαίου, Θεσμών κλπ κλπ θα αντιμετωπιστούν με τρόπο που θα διασφαλίζει 100% τα συμφέροντα του Έθνους μας", υπάρχει κανείς που πιστεύει ότι η πρώτη επιλογή θα πάρει πάνω από 10%? Όχι βέβαια… Ε, τότε πως στο δι@@λ@ παίρνει ο Σύριζα 27%?

      Είναι ποτέ δυνατόν να επιτρέπει ο Έλληνας, το πιο ανθελληνικό κόμμα που έχει αναδείξει ποτέ το πολιτικό μας σύστημα, να φλερτάρει τόσο στενά με την πρωτιά??? Αυτά δεν γίνονται… Αν δεν ξεφουσκώσει άμεσα στις δημοσκοπήσεις ο Σύριζα, θα έχουμε εθνικές καταστροφές, η άνοδος των εθνομηδενιστών θα φέρει δικαιολογημένα και άνοδο των υπερεθνικιστών και τότε η σύγκρουση θα είναι αναπόφευκτη και καταστροφική….

  6. arcane avatar
    arcane 17/12/2012 19:32:54

    Η επίσημη ανακοίνωση όμως του ΣΥΡΙΖΑ στις 12/12/2012 λέει ακριβώς τα αντίθετα!

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ arcane 17/12/2012 20:11:39

      Και έτσι και γιουβέτσι δηλαδή! Και δεν ντρέπεσαι να το λες αυτό; Φτου σου να μη σε βασκάνω! Όπως εύστοχα έχει γράψει και ο Φαήλος, εκτός από οπαδοί του Καρόλου, είστε πρωτίστως οπαδοί του Γκράουτσο Μαρξ:

      «Αυτές είναι οι απόψεις μου. Κι άν δε σας αρέσουν,
      έχω κι άλλες!»

      Και στην τελική, ότι και να λένε τα «κεντρικά» για ξεκάρφωμα, για να το παίζετε δίπορτο, οι εν λόγω παραμένουν συντρόφια σας! Ή με αυτούς θα τα έχετε καλά ή με τον ελληνικό λαό όμως.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ arcane 17/12/2012 20:20:43

      Μια φορά ο Χότζας εκλήθη να επιλύσει μια διαφορά μεταξύ γειτόνων. Λέει ο πρώτος τα δικά του.

      - Δίκιο έχεις, αποφαίνεται ο Χότζας.

      Μετά, με τη σειρά του, παίρνει τον λόγο ο άλλος αντίδικος και λέει ακριβώς τα αντίθετα.

      - Δίκιο έχεις, λέει και σε αυτόν ο Χότζας!

      Όμως, ένας παρευρισκόμενος, ευλόγως απόρησε:

      - Μα καλά Χότζα μου, αυτοί ισχυρίζονται εντελώς αντίθετα πράγματα. Δεν γίνεται να έχει δίκιο καί ο ένας καί ο άλλος!

      - Κι εσύ δίκιο έχεις!

  7. Σοφία avatar
    Σοφία 17/12/2012 19:39:51

    Ολοι οι υποψηφιοι ψηφοφοροι του συριζα δεν διαβαζουν Αυγη. Υποθετω οτι δεν εχουν συνειδητοποιησει τις θεσεις του πανω στο θεμα αυτο.

  8. roadrunner avatar
    roadrunner 17/12/2012 20:47:32

    Είναι επίορκος. Η συγκεκριμένη βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ με τις εθνοπροδοτικές δηλώσεις της για το Σκοπιανό, καταπάτησε τον όρκο, που έδωσε, βάσει άρθρου 59 του Συντάγματος (Όρκος βουλευτών πριν αναλάβουν τα καθήκοντά τους): «Ορκίζομαι στο όνομα της Αγίας και Ομοούσιας και Αδιαίρετης Τριάδας να είμαι ΠΙΣΤΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ…..»
    Ερώτηση λοιπόν: τους επίορκους δημόσιους υπαλλήλους τους θέτουμε σε διαθεσιμότητα.
    Τους επίορκους βουλευτές;
    Απλά τους καμαρώνουμε ;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ roadrunner 18/12/2012 10:12:19

      Άψογος!!! Αφού πατούν εξόφθαλμα τους όρκους στο σύνταγμα είναι εκτός νόμου ήδη και μάλιστα χειρότεροι από τους νεοναζί που τις ιδέες τους και τις πρακτικές τους αποστρεφόμαστε οι πλείστοι των Ελλήνων...

    • Gastarbeiter avatar
      Gastarbeiter @ roadrunner 19/12/2012 04:55:27

      Μνήμη γιοκ φίλτατε? Οι Τσιριζαίοι δεν ορκίστηκαν με τον βουλευτικό (θρησκευτικό) όρκο, παρά μόνο 7-8 απ' αυτούς, μεταξύ άλλων και ο Καρά Γιουσούφ Μεμέτ Αϊχά!
      Απλά θέλουν να ορκίζονται στην «τιμή και την συνείδησή» τους. Τωρα ποιός έχασε την τιμή για να την βρούν οι τσιριζαίοι, είναι άλλο θέμα. Οσο για την συνείδησή τους, ξέρουν όλοι ότι είναι «λαστιχένια» και «αχόρταγη».

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Gastarbeiter 19/12/2012 13:44:04

        Επί του παρόντος, είναι αδιάφορο το "που ορκίζονται" οι βουλευτές.
        Το ουσιαστικό είναι ότι όλοι οι βουλευτές ορκίζονται "Πίστη στην πατρίδα". Και καταπατώντας τον όρκο τους, γίνονται επίορκοι. Αυτό ισχύει για την βουλευτή Γαϊτάνη, κατά τη γνώμη μου. Τι κάνεις λοιπόν με έναν επίορκο βουλευτή ;
        Και ρωτάω επίσης, τι νόημα έχει να ορκίζονται οι βουλευτές "Πίστη στην πατρίδα", αν η καταπάτηση του όρκου τους, δεν έχει καμία απολύτως επίπτωση πάνω τους και αν συνεχίζουν απερίσπαστοι, χωρίς κυρώσεις την αντιεθνική και προδοτική για τη χώρα προπαγάνδα, χωρίς ούτε καν μια σύσταση ;
        Επίσης, αν ο επίορκος βουλευτής μένει ανέγγιχτος, τι παράδειγμα δίνεται, σε όλους τους υπόλοιπους δημόσιους λειτουργούς, που επίσης ορκίζονται πριν αναλάβουν υπηρεσία ;
        Και αν αναλογιστείς την αρχή της ισότητας όλων των πολιτών, είναι πιο "ίσος" ο επίορκος βουλευτής, από τον επίορκο δημόσιο υπάλληλο που τίθεται σε διαθεσιμότητα ;

  9. Β.Κ.Σ. avatar
    Β.Κ.Σ. 17/12/2012 20:57:32

    Είναι ακραία η άποψη και δεν ξέρω εάν την έχουμε σκεφθεί ως ενδεχόμενο να ιχνηλατίσουμε δηλαδή τα πιθανά υπέρ της...
    Δεδομένου πως αναλαμβάνει ο Κέρι και θα στηρίζει τους Αλβανούς και στην Φυρομ, μήπως μια ενσωμάτωση της Φυρομ στην Ελλάδα είχε και κάποια καλά; Εδώ που φθάσαμε... (μήπως και οι ίδιοι το θέλουν διακαώς; Με μιας θα γίνουν ΕΕ με ευρώ, αν εξαιρέσουν την χρεοκοπία μας... :(. )

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Β.Κ.Σ. 18/12/2012 01:50:42

      Γιατι η Κλιντον τι στηριζε ως τωρα;Δεν υπαρχει αλλαγη στην αμερικανικη πολιτικη αλλα δεν υπαρχει και προθυμια για ταρζανιες τυπου 1999 γιατι η αμερικανικη παντοδυναμια δεν υπαρχει πια.

      • Β.Κ.Σ. avatar
        Β.Κ.Σ. @ ψυχραιμια 18/12/2012 10:01:40

        Άρα έχουμε περιθώριο για συνομοσπονδία... Χμ; Μήπως χωράνε και οι Αλβανοί μέσα; (αυτοί και αν έχουν αλυτρωτικές διαθέσεις για στραγγάλισμα με το γάντι...)

  10. fe avatar
    fe 17/12/2012 22:21:32

    τι εγινε ρε παιδια σφυριξε για εκλογες και αρχισε το ροκ; που ελεγε και ο λαλιωτης.

    • Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
      Κ.Σ.Μαυρόπουλος @ fe 18/12/2012 10:36:20

      Δεν αφήνετε την μουσική ήσυχη και να δώσετε απαντήσεις για στις θέσεις των επί μέρους στελεχών και φορέων του κομματικού σας συγκροτήματος σε σχέση με τα εξωτερικά προβλήματα της πατρίδας μας;
      Μας το είπαν και αυτό! Προσπάθεια της Ελλάδας να γίνει ''μεγάλη δύναμη'' και εξ αυτού η δημιουργία του προβλήματος.

  11. Jay Gatsby avatar
    Jay Gatsby 18/12/2012 00:02:20

    Αν πάντως διαβάσετε την συγκλονιστική αυτοβιογραφική "Ζωή εν Τάφω" του συντηρητικού πολιτικά Στρατή Μυριβήλη, μνημονεύει την ανάρρωση του φιλοξενούμενος σε οικογένεια σλαβόφωνων της περιοχής Μοναστηρίου.
    Οι άνθρωποι αυτοί γράφει δεν ήταν ούτε Σέρβοι ούτε Βούλγαροι. Μισούσαν τους Σέρβους γιατί τους έλεγαν, είσθε Σέρβοι, πρέπει να πολεμήσετε τους Βούλγαρους. Αλλά και τους Βούλγαρους, που τους έλεγαν είσθε Βούλγαροι, πολεμήστε τους Σέρβους. Πιο πόλύ αισθάνονταν κοντά σε εμάς τους Έλληνες.
    Στρατής Μυριβήλης, Ζωή εν Τάφω, Κεφάλαιο 34, "Ζάβαλη Μάικο".

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Jay Gatsby 18/12/2012 01:07:43

      Τέλεια λοιπόν ας χαρίσουμε για κάθε ευγενική οικογένεια Σλαβόφωνων έναν ελληνικό Νομό.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Jay Gatsby 18/12/2012 10:51:15

      Αφού το είπε ο Μυριβήλης σε ένα μικρό κεφάλαιο, έτσι θα είναι, ν'αλλάξουμε την ιστορία και να τους χαρίσουμε και καμιά πόλη, την Θεσσαλονίκη που τόσο πολύ θέλουν... Ε;

  12. Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
    Θόδωρος XVII-VI-MMXII 18/12/2012 08:25:32

    Όντως το "Σλαβομακεδονία" θα 'ταν το πιο σωστό και κατάλληλο, αποδεκτό από όλους.
    Γιατί και δεν τους στερείς τους γυφτο-σκοπιανούς από την "μακεδονική" καταγωγή τους να μην γκρινιάζουν (αφού δεν έχουν και τίποτε άλλο να'ναι περήφανοι στην ιστορία τους) και χωρίζει το πράμα μια και καλή από την Μακεδονία μας και δεν θα συγχέεται πια.

    Σλαβομακεδόνες θα λέγονται, όντως η Μακεδονία του Φιλίππου Β΄κατείχε τα Σκόπια σαν εδάφη της. Δεν τους στερείς τίποτε δλδ., αλλά όχι να έχουν το αποκλειστικό προνόμιο του ονόματος "Μακεδονία". Υπάρχουν και οι δηλώσεις του Γκλιγκόροφ.

    Άντε, χρησιμοποίηστε τα, να προχωρήσει το θέμα. ο ΑΣ ίσως θα θέλει να συνδέσει και το όνομα του με μια τέτοια επιτυχία από "ευαισθησία"...

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ Θόδωρος XVII-VI-MMXII 18/12/2012 12:53:32

      To "Σλαβομακεδονία" δεν παίζει. Η χώρα τους έχει 40% αλβανούς σε ημιαυτόνομη κατάσταση οι οποίοι δέχονται όλες τις ονομασίες για την ΠΓΔΜ, ΠΛΗΝ μίας: το σλαβομακεδονία. Δεν δέχονται το "σλαβο" οι Αλβανοί.

      • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
        Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ Κώστας ΜΠ 18/12/2012 14:49:19

        Δεν το θέλουν οι Αλβανοί? Και λοιπόν?
        Γιατί τώρα που λέγεται ΠΓΔΜ ή "Δημοκρατία της Μακεδονίας" ή "Μακεδονία", τους πειράζει ή όχι?

        Σαν πολύ δεν "σεβαστήμακε" την διαφορετική γνώμη ή θέση του καθένα γιούφτου? Σε σημείο που ξεχάσαμε την δικιά μας.

        Να κι αν αρέσει στους Αλβανούς, να κι αν δεν αρέσει!
        Τι θα κάνουν, θα αποσχιστούν προς Κόσοβο? Και μετά?

        Σαν να παραφλωρέψαμε μου φαίνεται!
        Δεν απευθύνομαι προσωπικά, άλλωστε δεν σας γνωρίζω, πως θα μπορούσα?
        Αλλά τέτοιου είδους νοοτροπίες ("μη δεν κάνει, θα παρεξηγηθούμε, θα θυμώσει κ.λ.π. κ.λ.π.") μας έχουν οδηγήσει να εκπτώνουμε μέχρι την εθνική μας υπόσταση!...

        Φτάνει ως εδώ, ούτε βήμα πίσω, η Πατρίδα πρέπει να ζήσει!

        • Κώστας ΜΠ avatar
          Κώστας ΜΠ @ Θόδωρος XVII-VI-MMXII 18/12/2012 18:33:12

          Mάλλον δεν αντιληφθήκατε τη θέση μου και δεν έχετε άδικο γιατί δεν ήταν θέση-άποψη , αλλά κατάθεση στοιχείου της πραγματικότητας, της πολιτικής πραγματικότητας της γείτονος χώρας.

          Ξανά: η ονομασία "σλαβομακεδονία" δεν μπορεί να γίνει δεκτή από την ΠΓΔΜ γιατί δεν την αποδέχεται το αλβανικό στοιχείο του εν λόγω κρατιδίου , που κάθε άλλο παρά "γιούφτοι" είναι. Εξηγούμαι: το εν λόγω κρατίδιο το 2001 είχε εμφύλιο πόλεμο μεταξύ σλαβικού και αλβανικού στοιχείου. Έκτοτε το αλβανικό στοιχείο απολαμβάνει ιδιαίτερων προνομίων και στα δυτικά της χώρας κάνει απόλυτο κουμάντο. Διαβάστε για την συμφωνία της Οχρίδας(2001).
          Που εμπλέκονται αυτά στα δικά μας; Στο ότι το αλβανικό στοιχείο - με τα πανίσχυρα κόμματά του στην ΠΓΔΜ- μπορεί να αποδεχθεί ΟΙΟΔΗΠΟΤΕ όνομα( δεν τους ενδιαφέρει άλλωστε το θέμα του ονόματος) πλήν ονόματος που θα έχει την λέξη ή παράγωγο της λέξης "σλάβος" μέσα. Και έχουν τη δύναμη να το επιβάλλουν στη γειτονική χώρα , γιατί τα αλβανικά κόμματα κάνουν κουμάντο και ενίοτε συγκυβερνούν με τα "σλαβικά" κόμματα.
          Κατάθεση της πραγματικότητας που επικρατεί στο γειτονικό κρατίδιο έκανα, δεν πήρα θέση στο θέμα της ονομασίας , όπως το βλέπει η ελληνική πλευρά.
          Η θέση μου, λοιπόν, είναι πως δεν πρέπει να δεχθούμε ποτέ να αναγνωρίσουμε το κρατίδιο με τη λέξη "μακεδονία" ή παράγωγό της, δηλαδή παρόμοια με την δική σας, αν υποθέτω καλά.
          Η διακομματική ελληνική θέση δεν συμπίπτει με την δική μας. Από τον Καραμανλή και μετά- καλώς ή κακώς- χαράχθηκε νέα γραμμή υστάτης υποχώρησής μας, δηλαδή "σύνθετη ονομασία erga omnes".

          • Θόδωρος XVII-VI-MMXII avatar
            Θόδωρος XVII-VI-MMXII @ Κώστας ΜΠ 18/12/2012 22:07:37

            Θα απαντήσω σύντομα γιατί έχουμε γίνει οκτάστηλο..

            1. Λέτε στην 1η θέση σας "το Σλαβομακεδονία δεν παίζει". Αυτό εκλαμβάνεται ως δήλωση από οποιονδήποτε αμερόληπτο αναγνώστη. Που εγώ στα εθνικά μας θέματα δεν είμαι κιόλας!.. Ενδεχομένως να ήταν εν μέρει ατυχής, όπως παραδέχεστε αργότερα.. Τέλος πάντων, δεν είναι σημαντικό, καταλήγουμε σε κοινό τόπο και συνεννοούμαστε..

            2. Εγώ μιλάω για "Σλαβομακεδονία" για να τελειώνουμε μ΄αυτήν την ιστορία. Και εξηγώ στην 1η μου τοποθέτηση το γιατί. Το καλύτερο θα 'ταν χωρίς το συνθετικό "Μακεδονία", γιατί πιστεύω δεν τ' αξίζουν έτσι κι αλλιώς. Αλλά εξηγώ γιατί το προτείνω. Επομένως η θέση μου δεν προσεγγίζει αρκετά την δικιά σας.

            3. Ποιος λέει ότι θα πρέπει να συνδιαλεγούμε με τα σκοπιανά και τα αλβανικά κόμματα των σκοπίων? Εγώ λέω να τους επιβάλλουμε διπλωματικά (έστω και "εκβιαστικώς" διπλωματικά..) την λύση που θέλουμε!..
            Εκεί να πιέσουμε, για την είσοδο τους σε ΝΑΤΟ-ΕΕ ή όπου αλλού γίνεται. Έχουμε ή δεν έχουμε ΥΠΕΞ?! Τι κάνουν, ξύνονται?!

            Δλδ λέω ότι δεν χρειάζεται να τους σεβόμαστε, για να γίνω κατανοητός. Εσείς λέτε να σεβαστούμε την κατάσταση τους, εγώ λέω να ΜΗΝ την σεβαστούμε!

  13. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 18/12/2012 10:01:32

    "Μπορεί ο ΣΥΡΙΖΑ να γίνει σοβαρό κόμμα;"
    Όχι. Είναι στο αίμα τους κάτι τέτοια. Ο σκληρός πυρήνας του 5 % δεν θα αλλάξει ποτέ. Και αυτός θα καθορίζει πάντα τη γραμμή. Οι υπόλοιποι προσήλθαν λόγω κίβδηλου "αντιμνημονίου" και είναι τυφλωμένοι.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Κώστας ΜΠ 18/12/2012 10:51:42

      Οι υπόλοιποι είναι πασόκοι.

  14. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 18/12/2012 14:38:38

    Ανεδαφικές γκροτέσκες δηλώσεις, εκτός πραγματικότητας.
    Σιγά μη καταστεί η σημερινή Ελλάδα "υπερδύναμη στα Βαλκάνια" !!!
    Και σιγά μην "επεκταθεί σε όλη την περιοχή της βαλκανικής χερσονήσου" !
    Ποιά; Η χώρα που επιβιώνει χάρις στους εταίρους, αγκιστρωμένη στη φιάλη με τον ορρό.
    Σιγά μην κάνει σούζα ο ανάπηρος.

  15. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 18/12/2012 14:39:59

    Και αυτοί έχουν μείνει στην "ισχυρή Ελλάδα" του Σημίτη και της Γιάννας, 2004.
    Παλαιοημερολογίτες.

  16. Πολυτασικός avatar
    Πολυτασικός 19/12/2012 10:02:02

    Αυτά που είπε η Γαϊτάνη είναι χαζομάρες μιας απίθανης μειοψηφίας που υπάρχει μέσα στο Σύριζα και έχει ήδη περιθωριοποιηθεί απίστευτα με τη διάλυση των συνιστωσών εντός ενός μαζικού και λαϊκού κόμματος. Απλώς ακόμα διατυπώνονται από τους λίγους χρήσιμους ηλίθιους, προβοκατόρικα και συμπλεγματικά.

    Δείτε ένα παλιό καλό σχετικό δημοσίευμα:

    http://pontosandaristera.wordpress.com/2012/05/13/hrisi-avgi-dea/