17/11/2009 14:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προκαταρκτική μετά τις δηλώσεις Βγενόπουλου



Την διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης με αφορμή όσα υποστήριξε χθες σε συνέντευξη Τύπου ο πρόεδρος της MIG, Ανδρέας Βγενόπουλος για τις άγονες γραμμές της αεροπλοΐας, διέταξε ο Προϊστάμενος της Εισαγγελίας Πρωτοδικών κ. Σακελάκος.

Η εισαγγελική έρευνα έχει σκοπό να μελετήσει τα καταγγελλόμενα από τον κ. Βγενόπουλο και εφόσον είναι βάσιμα, να εντοπίσει αν στην υπόθεση της ανάθεσης των άγονων γραμμών έχουν διαπραχθεί τα αδικήματα της απιστίας στην υπηρεσία και της παράβασης καθήκοντος και από ποιους. Την έρευνα θα διενεργήσει Εισαγγελέας Πρωτοδικών.

Στο μεταξύ, επανήλθε και σήμερα η Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας στο θέμα του διαγωνισμού των άγονων γραμμών, με αφορμή τις χθεσινές δηλώσεις του προέδρου της MIG κ. Ανδρέα Βγενόπουλου και τις αιχμές που άφησε τόσο κατά του υφυπουργού Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, όσο και του διοικητή της ΥΠΑ, για την απόρριψη της προσφοράς που είχε υποβάλει η OLYMPIC AIR.

    Σε ανακοίνωσή της η ΥΠΑ επισημαίνει εκ νέου ότι η προσφορά της ΟΑ απορρίφθηκε, επειδή είχε θέσει όρους, δηλαδή συνδυαστική αποδοχή της προσφοράς προκειμένου να αναλάβει όλο το πακέτο των γραμμών, γεγονός που απαγορεύεται ρητώς από τη διαδικασία προκήρυξης του διαγωνισμού.

    Σύμφωνα με την ΥΠΑ, για δύο από τις οκτώ γραμμές η OLYMPIC AIR ζήτησε 1.402.047 ενώ ανταγωνίστρια εταιρεία είχε προσφέρει για τις δύο αυτές γραμμές 548.531 (περίπου το 1/3 της προσφοράς της OLYMPIC AIR) . Συγκεκριμένα, στην προσφορά που κατέθεσε η OLYMPIC AIR την 02/11/2009 περιέλαβε αυθαίρετα υποχρεωτικό όρο συνδυαστικής αποδοχής των προσφορών της. Δηλαδή, υπέβαλε προσφορά για 16 από τις 24 άγονες γραμμές αιτούμενη μηδενικό αντιστάθμισμα, αλλά με την υποχρέωση της επιτροπής διενέργειας του διαγωνισμού να κατακυρώσει και τις 16 γραμμές στην OLYMPIC AIR ταυτόχρονα, ενώ για τις υπόλοιπες 8 γραμμές ζητούσε 5,9 εκατομμύρια ευρώ, δηλαδή κατά περίπου 1 εκατ. ευρώ μεγαλύτερη από την αντίστοιχη περυσινή.

    Στην ανακοίνωση της ΥΠΑ διευκρινίζεται επίσης ότι η ΟΑ, τόσο στο διαγωνισμό που είχε προκηρυχθεί και ακυρώθηκε λόγω των εκλογών όσο και στη νέα προσφορά που κατέθεσε χτες για τις υπόλοιπες 9 γραμμές, στην προσφορά της δεν έχει θέσει κανένα απολύτως όρο, όπως είναι το σωστό, συμμορφούμενη πλήρως προς την νόμιμη διαγωνιστική διαδικασία και τις προβλέψεις της κείμενης σχετικής νομοθεσίας.

Διαβάστε τη χθεσινή συνέντευξη Βγενόπουλου εδώ: Επίθεση Βγενόπουλου στην κυβέρνηση για τις άγονες γραμμές

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 17/11/2009 15:36:05

    Η ζωη εχει δειξει οτι οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια.Θα ηταν παραλογο ο εκπροσωπος του μεγαλυτερου επιχειρηματικου ομιλου της χωρας να ανοιγει μετωπο με μια νεα κυβερνηση απο το να κοιταξει να συμπλευσει μαζι της.
    Αν ο υφυπουργος πιστευει οτι δεχθηκε σκοπιμη επιθεση απο τον Κο Βγενοπουλο ας παραιτηθει της βουλευτικης ασυλιας και ας κατεβει σε πολιτικο δικαστηριο να διεκδικισει την προστασια της υποληψης του και της φημης του.Ο δρομος ειναι ανοιχτος και τα σκυλια δεμενα.....

  2. panokato avatar
    panokato 17/11/2009 16:14:03

    Ο κ. Σηφουνάκης ασ ευαρεστηθεί να δώσει μια απάντηση της προκοπής στα καταγγελόμενα αντι της παπαριάς που εδωσε χθες. Ελπίζω ο κ. Εισαγγελέας να μας διαφωτίσει γιαί τόσο απλόχερα 'εδωσε την επιδότηση η ΥΠΑ. Και ο κ. Ρακιντής με τη σειρά του να μας διαφωτίσει (α,και τον κ. Ρέππα, επίσης)γιατί αυτή η απέχθεια του κράτους προς την ΟΑ. Μήπως σε μια απο τις ευεργετηθείσες εταιρείες στο μετοχ. κεφάλαιο συγκαταλέγεται και ο σύζυγος της κυρίας Φεβρωνίας Πατριανάκου;

  3. vas avatar
    vas 17/11/2009 16:40:07

    φιλαράκο θανάση πολύ φανατίλα βλέπω και μάλον κονομάς απο την καινο΄θργια κατάσταση για νάσαι τόσο απόλυτος.
    Εμείς όμως με την ψήφο μας τους φέραμε στην εξουσία και θέλουμε στοιχεία και αποδείξεις Κ ΌΧΙ ΑΦΟΡΙΣΜΟΎς

  4. theo1611 avatar
    theo1611 17/11/2009 16:40:16

    Καπνός χωρίς φωτιά δεν υπάρχει όντως.

    Αν όμως ευσταθούν, έστω και κατ' ελάχιστον, οι ανακοινώσεις της ΥΠΑ, ο κος Βγενόπουλος θα πρέπει να εξηγήσει, εφόσον έχει δίκιο, γιατί δεν προσέβαλε τις προδιαγραφές του διαγωνισμού στον οποίο συμμετείχε και οι οποίες, κατά τον κύριο Βγενόπουλο, δημιουργούν υπόνοιες για απιστία κατά του Δημοσίου.

    Επίσης θα πρέπει να εξηγήσει γιατί δεν προσβάλλει το αποτέλεσμα ττου διαγωνισμού δικαστικά, εφόσον συνέβησαν τα απίστευτα, κατά την άποψή του.

    Τα λοιπά, όπως κατέθεσα τη γνώμη μου και σε προηγούμενο σχόλιο σε σχετικό post, είναι marketing (απολύτως θεμιτό για τον επιχειρηματία κο Βγενόπουλο, απολύτως απαράδεκτο όμως για τους δημοσιογράφους όλων των μέσων που ακούνε "τζάμπα" και αμέσως πάνε να "πουλήσουν" την εξυπηρέτηση)

    ΥΓ: 1. Αν η ΥΠΑ όντως απίστησε, όπως καταλαβαίνετε κανείς δημοσιογράφος μέχρι σήμερα δεν έκανε τις κατάλληλες ερωτήσεις για να το αναδείξει, οπότε με οποιαδήποτε έκβαση της προκαταρκτικής εξέτασης, οι "δημοσιογράφοι" είτε θα πρέπει να βγάλουν το σκασμό είτε να "εξαφανιστούν" (γιατί δεν έκαναν καμμία διερεύνηση μέχρι σήμερα).
    2. Δεν αναφέρομαι στο "Antinews", στους βαρύγδουπους αναφέρομαι και προβεβλημένους που στο άκουσμα "τζάμπα" ενέδωσαν, χωρίς δημοσιογραφική έρευνα.
    3. Εδώ είμαστε και θα τα δούμε όλοι μας!!!

  5. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 17/11/2009 16:49:42

    Πες με και ΠΑΣΟΚο τώρα!!!

    Πλάκα μου κάνεις???

    Διάβασες τα περί προσφοράς υπό όρους του μαρφίνου?
    Αν ναι, νάτην η ψεμματούκλα λοιπόν...

    Μια ζωή ρε κομματόσκυλα όλο στα κόμματα το πάτε!!!

  6. Krik avatar
    Krik 17/11/2009 17:48:21

    ΣΚΟΤΩΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!!!!!
    ΠΗΔΑΜΕ ΚΑΙ ΒΙΑΖΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟΜΕΣΑΙΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ!!!
    ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ!!!
    ΕΧΩ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΜΕ ATHENS AIRWAYS ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΑΙΓΥΠΤΙΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗ - ΕΝΑ ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΟ ΝΕΑΡΟ - Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΙΛΟΥΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!
    Ο κ. ΣΗΦΟΥΝΑΚΗΣ ΑΦΟΥ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΔΟΜΗΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΤΙΖΕΙ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΤΟΥ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ, ΑΠ΄ Ο,ΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΒΑΛΘΗΚΕ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΕΣ!!!
    ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ!!!

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ Krik 18/11/2009 01:08:06

      "κ. ΣΗΦΟΥΝΑΚΗΣ ΑΦΟΥ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΔΟΜΗΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΤΙΖΕΙ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΤΟΥ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ, ΑΠ΄ Ο,ΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΒΑΛΘΗΚΕ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΕΣ!!!"

      Όχι τίποτα άλλο δεν πρόλαβε και ο Σουφλιάς να το αποτελειώσει....κρίμα και είχε κάνει και τις μελέτές και τις ανακοινώσεις του.
      Εσύ μιλάς για τον Σιφουνάκη και ένα νησί ενώ ο τρισμέγιστος Σουφλιάς είχε βάλει μπρος για όλο το Αιγαίο. Κρίμα δεν είδαμε ένα τόσο εμπνευσμένο έργο να ολοκληρώνετε ούτε σε Αιγαίο ούτε σε Αττική ούτε Πελ/νησο. Αστα βράστα

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/11/2009 20:44:06

    Αρχίζει και γίνεται κατανοητή η επιμονή του ΓΑΠ να τοποθετήσει μια παλαιοκομματική τριπλέτα στο Υπ. Μεταφορών (και δη στις αερομεταφορές)παρά τις προσδοκίες για νέα πρόσωπα και νέες ιδέες.. Είναι πολλά τα λεφτά και σύνθετα τα συμφέροντα. Ευτυχώς ο Βγενό δεν καταλαβαίνει τίποτα από τα διάφορα "πεινασμένα" πολιτικά ανδρείκελα που παριστάνουν τους ειδήμονες σε θέματα που δεν κατέχουν. (Δεν τα μαθαίνουν καλά στα κομματικά γραφεία, όλα τα ζητήματα)