20/11/2008 18:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προκαταρκτική εξέταση για τη μονή Τοπλού

Εντολή για τη διενέργεια προκαταρκτικής εξέτασης για την υπόθεση της Μονής Τοπλού στο νομό Λασιθίου έδωσε ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου. Ο κ. Σανιδάς εξέτασε την υπόθεση μετά από μηνυτήρια αναφορά που είχαν καταθέσει οι βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ. Ο εισαγγελέας ζητά η έρευνα να εντοπίσει εάν έχουν διαπραχθεί τα αδικήματα, σε βαθμό κακουργήματος, της απάτης σε βάρος του Δημοσίου εκ μέρους της Μονής, της άμεσης συνέργειας σε απάτη εκ μέρους δασικών υπαλλήλων και πραγματογνωμόνων, της ψευδούς βεβαίωσης εκ μέρους υπαλλήλων της δασικής υπηρεσίας και της ηθικής αυτουργίας σε ψευδείς βεβαιώσεις εκ μέρους της Μονής.

Στην παραγγελία του κ. Σανιδά αναφέρεται το ιστορικό της υπόθεσης, σύμφωνα με το οποίο, το 1926 και μετά από νόμο που προηγήθηκε για τη σύσταση Ταμείου Εφέδρων με σκοπό την παροχή σε αυτούς ακινήτων, χωρίστηκαν εκτάσεις, με αποτέλεσμα η Μονή να έχει στην κατοχή της περίπου 3.500 στρέμματα και το Ταμείο Εφέδρων περίπου 4.000 στρέμματα. Ωστόσο, όπως αναφέρεται στην παραγγελία, μετά το 1950 η Μονή σταδιακά αρχίζει να εμφανίζει άλλα όρια στις εκτάσεις, με αποτέλεσμα να της κατοχυρωθούν τελικώς το 1999, 30.000 στρέμματα με απόφαση του Εφετείου Κρήτης.

 Σχολιάζοντας την εξέλιξη ο επικεφαλής της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ Αλέκος Αλαβάνος σημείωσε ότι δικαιώνεται μια επίμονη προσπάθεια που έχει κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ να έλθει στην επιφάνεια αυτό το πρόβλημα και να διαφυλαχθεί ένας μοναδικός τόπος από την οικονομική λεηλασία. «Μια προσπάθεια που κάναμε ως ΣΥΡΙΖΑ παρά το γεγονός ότι στο Νομό Λασιθίου δεν διαθέτουμε καν βουλευτή» καταλήγει.

Για το θέμα έχουμε γράψει τα εξής:

Ποια είναι η αλήθεια για την Μονή Τοπλού;

Και σύνδεση Τοπλού - Βατοπεδίου

Γραμμή Τοπλού - Βατοπεδίου

Τι συμβαίνει μεταξύ Τοπλού, Ζωνιανών και Χανίων;

Μια απάντηση για την Μονή Τοπλού

Τι ξέρει ο κ. Σουφλιάς για την Μονή Τοπλού;

Το σκάνδαλο της «μεγάλης επένδυσης» στη μονή Τοπλού

ΣΧΟΛΙΑ

  1. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 20/11/2008 18:46:56

    Μα ο Συριζας επιμενει για τον λογο του οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΒΟΥΛΕΥΤΗ στο νομο Λασιθιου. Αν ειχε... τα ψηφαλατσια θα ηταν προβλημα !!

    Τόπλες η Τοπλού !

    ΠΠ

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/11/2008 18:51:31

    δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά εύκολα, αλλά τωρα θα το κάνω.

    Κίνηση αντιπερισπασμού από την ΝΔ. Κίνηση εντυπωσιασμού από τους αλαβάνους. (ετυμολογικά πρέπει να προέρχεται από το Τηνιακό «Αλ'μπάν'ς», παραφθορά μάλλον του Αλβανός, αλλά μέχρι πρόσφατα «απατεωνίσκος»...με τους πολλους πραγματικούς Αλβανούς, το υποτιμιτικόν έχει ατονίσει.

    Μην με παρεξηγείτε, και οι Αγγλοι άχρηστοι ακι ανίκανοι. Χωρίς λεφτά, προφανώς δεν υπέβαλαν τα σέβη τους καταλλήλως...

  3. σουπα avatar
    σουπα 20/11/2008 18:56:00

    αρχαιοταδε
    ισως να ειναι κινηση αντιπερισπασμου.
    αλλα επι της ουσιας.
    υπαρχει σκανδαλο τοπλου?
    η κρητη ειναι ελληνικη επικρατεια?
    η απλα αντιπερισπασμος της δεξιας?

  4. σουπα avatar
    σουπα 20/11/2008 18:58:14

    αρχαιοταδε
    το οτι γουσταρεις τον γιωργακη ειναι αντιπερισπασμος?

  5. σουπα avatar
    σουπα 20/11/2008 19:05:07

    οι αρπαχτες των δεξιων ειναι σκανδαλο..
    οι αρπαχτες των πασοκων,ειναι αντιπερισπασμος της δεξιας...
    εχεται δικιο,μονο οι πρασινοι εχουν δικαιωμα στην αρπαχτη.
    ειμαστε ρατσιστες και γουσταρουμε...

  6. αρπαχτικο avatar
    αρπαχτικο 20/11/2008 19:09:29

    το πασοκ ηταν τιμιο.
    τα αρπαζε αλλα μοιραζε παιχνιδι ,σε πολιτικους αντιπαλους,δημοσιογραφους,συνδικαλιστες,δικαστες,
    δημοσιους υπαλληλους,κτλ.
    ομορφα δημοκρατικα..σοσιαλιστικα..
    ολοι τα παιρναμε.
    σημερα οι δεξιοι,επειδη ειναι "εγωιστες" η εχουν μεινει πολλα για μοιρασια,δεν μας τα ακουμπανε.
    αυτο ειναι το προβλημα μας.
    ιδεολογικο...

  7. μανώλης avatar
    μανώλης 20/11/2008 19:53:20

    Να ελπίσουμε ότι στην υπόθεση δεν είναι μπλεγμένος κανείς πολιτικός, και ότι θα αφεθεί η δικαιοσύνη να κάμει (όσο καλά μπορεί, αν μπορεί) τη δουλειά της.
    Γιατί αν πάει και αυτή η ιστορία στη βουλή τότε φασκελοκουκούλωσ'τα.
    [Αρχαίε γιατί να μη προέρχεται απο το Ιταλικό...Αλ Μπάνο;. (Βγάνεις μιάν αμάχη για τους Συνασπισμένους ή κάνω λάθος;)].

  8. g700 avatar
    g700 20/11/2008 19:54:13

    Ο...ΣΥΡΙΖΑΣ τρέχει την υπόθεση Τοπλού από το 2006, την υπόθεση Βατοπέδι από το 1998 και εδώ και 3 χρόνια την υπόθεση Μεγίστης Λαύρας με την παραχώρηση σε αυτή της μισής Σκύρου( δικηγόρος της μονής, βουλευτής του ΠΑΣΟΚ, μέλος της εξεταστικής επιτροπής πανάθεμά τον!!!!).΄Οσο για τα κόμπλεξ του πρώτου σχολίου, μην ανησυχείς, στις επόμενες εκλογές θα έχει βουλευτή ο ΣΥΡΙΖΑ στο Λασήθι.

  9. ataktos avatar
    ataktos 20/11/2008 20:08:51

    archaeopteryx-ασε επιτελους τον Αλεκο να λειτουργη αμαν με αυτην σου την εμονη

  10. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 20/11/2008 20:16:01

    Ο Αλεκος λειτουργει οπως τα Τραμπαντ. Με λαδι κ βενζινη μειγμα.

    Το αλλαζει καθ οπως πανε τα νερα. Για τον Αλεξις τον δαχτυλιδοφορο του δε μας λεει κατι...

    ΠΠ

  11. ataktos avatar
    ataktos 20/11/2008 20:26:51

    ΠΠ - άρα με αποδώσει 28% και πλαστικό αμάξωμα άφθαρτο .Καλό και πρωτοπόρο ακόμα είναι σε κυκλοφορία σήμερα φαντάσου .

  12. βλακοβιος avatar
    βλακοβιος 20/11/2008 20:35:36

    ΒΓΑΖΕΙ ΜΙΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΤΣΙΚΟΥΔΙΑ Η ΜΟΝΗ ΤΟΠΟΛΟΥ ΑΛΛΟ ΠΡΑΜΑ ,ΝΑ ΠΕΙΝΕΙ Η ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΕΙ.
    ΠΑΡΑΚΑΛΕΙΤΑΙ Ο ΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΝΑ ΞΕΛΑΜΠΙΚΑΡΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ ,ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΓΑΛΟΥΝΕ ΑΚΡΗ.
    ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ ΓΙΑΤΙ Ο ΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΣΑΝ ΚΟΥΠΙ ,ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΑ ΧΑΣΤΟΥΚΙΑ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΤΕ

  13. ataktos avatar
    ataktos 20/11/2008 20:39:50

    βλακοβιος- μπα ρε μεγαλε και τι αλλο εχει εκτος το χερι, θα μας κανει ντα ,η ντοματες θα πουλα .

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/11/2008 20:43:39

    και βιολογικό λάδι, το καλύτερο της Ευρώπης. Και κρασί νέκταρ. Και τυρί αμβροσία.

    Και έχει κάτι χέρια σαν φτυάρια, ακούω ότι δεν είναι να σου ρίξει καρπαζιά.

    Όσο για τον Αλαβάνο, σιγά...ποιός τον εμποδίζει...να πάει στο Τοπλού για νηστήσιμο πιλάφι την Σαρακοστή, θα τον συγχωρέσει η Ακρωτηριανή, μεγάλη η χάρη Της.

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/11/2008 20:47:40

    σύντεκνε βλακόβιε,

    γνωριζόμαστε; έχεις περάσει από τα άγια μέρη;

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/11/2008 20:54:41

    @σουπα

    για τις αρπαχτές του Πασοκ τι να πω, μεγάλο θέμα.

    Αν βρεις ωστοσο αρπαχτή Πασοκ στο Τοπλού, εγώ θα γράψω 100 φορές όποια ποινή πεις και θα σου στείλω και την φωτογραφία μου και 5 ευρώ.

  17. μανώλης avatar
    μανώλης 20/11/2008 23:07:06

    Ψάχνοντας, έπεσα σε μιά συνέντευξη που έδωσε ο Αλαβάνος στις 24/9/2008 σχετικά με την υπόθεση της μονής Τοπλού.
    Αρκετά ενδιαφέροντα τα λεγόμενά του, για όποιον ενδιαφέρεται βρίσκονται εδώ.

    Ψάχνω και για άλλες απόψεις, αλλα μέχρι στιγμής δεν έχω βρεί κάτι.

  18. Oυάου avatar
    Oυάου 21/11/2008 00:21:46

    Μπράβο στον ΣΥΡΙΖΑ

  19. μανώλης avatar
    μανώλης 21/11/2008 00:31:09

    ...και επειδή καλό είναι να έχομε όλες τις γνώμες, δέστε αυτό

  20. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/11/2008 07:00:27

    μανώλη, σωστός!

  21. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/11/2008 15:16:38

    ανώνυμε 11.23

    Οι εξαφανισμένοι ανύπαρκτοι δεινόσαυροι δεν έχουν τίποτα να κερδίσουν και τίποτα να χάσουν. Λίγα πράγματα για το Τοπλού ας πούμε ότι ξέρω.

    Έχω δει ποικίλα εμπορικά συμφέροντα να εναντιώνονται σε ένα έργο που 1) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ, 2) πάσχει στην σύλληψή του, 3) δεν μου αρέσει προσωπικά, 4) δεν έχει "καλό" ανάδοχο, 5) έχει μπαγιατέψει (του 1990!) κλπ κλπ.

    Ένα όψιμο "συμφέρον" θεωρώ ότι είναι η ανακάλυψή του από ένα κόμμα. Οι πιθανότητες να υπάρχει "σκάνδαλο" είναι ελάχιστες, από όσο ξέρω. Πασοκικό σκάνδαλο, ακόμα μικρότερες. Έχω βάλει και στοίχημα επ αυτού.

    Αν τώρα ο κ . Αλαβάνος κάνει "πολιτική" στο κενό, και αν αποδειχθεί ότι ο θησαυρός του κυρίου Σανιδά είναι "κάρβουνο"... Θα σας λέω "I told you so".

    Σου θυμίζω ανώνυμε 3 πράγματα: 1) το σκάνδαλο που βρήκε ο Χατζηνικολάου στην εκπομπή του ήταν αυθαίρετη πέργκολα (που μπορεί κλαι να μην είναι) σε παραθαλάσιο εστιατόριο και κακόγουστοι πάγκοι με χοντρές Γερμανίδες στο Βάϊ. 2) Το "έργο" δεν έχει καν ξεκινήσει άρα για τι σκάνδαλο μιλάμε; 3) Τα ιδιοκτησιακά της Μονής έχουν τελεσιδικήσει, την τελευταία φορά που ρώτησα.

    Την ψευδώνυμη "φήμη" μου, ξέρεις που την έχω γραμμένη. Το θέατρο δεν το ανέχομαι.

    Συντροφικά Φιλάκια

  22. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 21/11/2008 19:27:32

    ΣΕ ΘΕΛΩ ΠΙΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΠΙΟ ΕΞΩ ΚΑΡΔΙΑ

  23. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/11/2008 20:47:01

    γεια σου ρε ΣΟΒΟΚΑΗ!

    πες μου εσύ τι σημαίνει αριστερός και θα σου πω αν είμαι. Αριστερός δεν έιναι να φωνάζεις «κλέφτης» «κλέφτης» στην λάθος κατεύθυνση ελπίζοντας να σταυρώσεις γκόμενα...

    Αριστερός νόμιζα σημαίνει να έχεις καθαρό λόγο, καθαρή σκέψη, να είσαι κατά της αδικίας και του ψέματος... Αλλά πες μου τι σημαίνει «αριστερός»