14/03/2009 15:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προετοιμάζεται η άρση του πανεπιστημιακού ασύλου


_____________________________________________________________________________________________
Χθες γράψαμε ότι το Μαξίμου προαναγγέλλει «Έκτακτα μέτρα».

Σήμερα η Καθημερινή γράφει : «Με ορμητήρια τα πανεπιστημιακά κτίρια, καταπατώντας κάθε έννοια ασύλου, δρουν οι «γνωστοί - άγνωστοι» κουκουλοφόροι που προβαίνουν σε βανδαλισμούς στην Αθήνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα που εντελώς ανενόχλητη τα έκανε χθες το μεσημέρι γυαλιά καρφιά στο Κολωνάκι, βρήκε καταφύγιο στο κτίριο της Νομικής. Στο ισόγειο της σχολής, με είσοδο από τον οδό Σίνα, ομάδα αναρχικών έχει καταλάβει μια μικρή αίθουσα, που τη χρησιμοποιεί ως «στέκι» συγκέντρωσης και ορμητήριο. Σύμφωνα με πληροφορίες, στον χώρο αυτό συναντήθηκαν τα άτομα που επιτέθηκαν τον περασμένο Φεβρουάριο κατά του καθηγητή Γιάννη Πανούση. Επιπλέον, σύμφωνα με μαρτυρίες, οι κουκουλοφόροι που έσπασαν τα γραφεία τράπεζας στον Νέο Κόσμο την περασμένη Δευτέρα, ξεκίνησαν, οπλισμένοι με βαριοπούλες και πυροσβεστικούς πελέκεις, από το Πάντειο, όπου και επέστρεψαν. Το ερώτημα είναι γιατί δεν παρεμβαίνουν τόσο οι πρυτανικές όσο και οι αστυνομικές αρχές»

Σύμφωνα εξάλλου με τις δικές μας πληροφορίες υπάρχουν εισηγήσεις προς την κυβέρνηση να προχωρήσει σε κατάργηση του πανεπιστημιακού ασύλου και παράλληλα της συν- διοίκησης των φοιτητών στα Πανεπιστήμια - επειδή χωρίς την δεύτερη, η πρώτη δεν θα είχε κανένα αποτέλεσμα.

Οι υποστηρικτές αυτής της άποψης υποστηρίζουν ότι «άλλο πανεπιστημιακό άσυλο» και «άλλο άσυλο ιδεών» και εξηγούν:  «Η έννοια του πανεπιστημιακού ασύλου είναι κατάλοιπο άλλων εποχών διώξεων εναντίων ιδεών και φρονημάτων, εφαρμογής μεταβατικών διατάξεων όπως ο 509 κλπ. Τότε η έννοια του πανεπιστημιακού ασύλου είχε ταυτιστεί με την ελευθερία των ιδεών και των φρονημάτων. Στη σημερινή Δημοκρατία μας όμως οι ιδέες και τα φρονήματα δεν διώκονται. Άρα η έννοια του ασύλου με την έννοια που έχει πάρει σήμερα είναι όχι μόνο περιττή αλλά και εξαιρετικά επιζήμια για την δημόσια τάξη».

Σύμφωνα με τους ίδιους, αν η κυβέρνηση δεν καταργήσει το άσυλο, τότε δεν θα μπορέσει να ελέγξει την βία των κουκουλοφόρων που χρησιμοποιούν τα πανεπιστήμια ως ορμητήρια τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 14/03/2009 15:27:39

    Βασικός προσανατολισμός Αστυνομίας και Κυβέρνησης πρέπει να υφίσταται το έγκλημα και όχι η πάταξη των διεκδικητικών κοινωνικών αγώνων.......

  2. kanis avatar
    kanis 14/03/2009 15:41:54

    O strange attractor αν δεν κάνω λάθος, έλεγε νωρίτερα, ότι απόψε ετοιμάζουν πάλι "πανηγύρια" στο πολυτεχνείο.

    Ο Μαρκογιαννάκης το έχει ακουστά; ή, μοιράζει περιπολίες φύλαξης σε κοσμικές συγκεντρώσεις;

  3. μανιάτης avatar
    μανιάτης 14/03/2009 15:53:42

    Όσο πιό γρήγορα, τόσο πιό καλά!

  4. M avatar
    M 14/03/2009 15:55:02

    Καιρός ήταν.

  5. Orestios avatar
    Orestios 14/03/2009 15:55:32

    Καιρός ήταν! Επιτέλους!
    Βέβαια, το μεγαλύτερο βήμα θα ήταν η κατάργιση των πολιτικών παρατάξεων από τους χώρους του πανεπιστημίου. Δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο.

  6. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 14/03/2009 16:17:50

    Eκει που θα κυνηγα η κυβερνηση κουκουλοφορους μεσα στα Πανεπιστημιακα παρκα καλον θα ειναι να αρχισει με την εκδιωξη απο τη βουλη ολων των σκανδαλοθηριοδαμαστικων επιτελαρχων της, που ανοιξαν στο λαο την ορεξη στη μεγαλη ρεμουλα μετα απο τη μεγαλοπρεπεη τους Ελληνο/φαγουρα.

  7. Vass avatar
    Vass 14/03/2009 16:23:48

    Δείγμα προοδευτισμού δεν είναι η υπεράσπιση του ασύλου αλλά ο εκτοπισμός όσων καταστρέφουν το ίδιο το ίδρυμα που τους φιλοξενεί. Οι πρυτάνεις δεν ξέρουν και δεν πρέπει να διαχειρίζονται εγκληματίες. Οι σχολές στο κέντρο της Αθήνας είναι το εύκολο ορμητήριο. Ας γίνουν οι χώροι των σχολών στο κέντρο μουσεία και θα δείτε μετά αν θα κατεβαίνουν αναρχικοί από του Ζωγράφου.

  8. kanis avatar
    kanis 14/03/2009 16:25:14

    Αλογοσκούφης και απο χτες Ρουσόπουλος, στο στρατόπεδο της Ντόρας!

    Λες και δεν το ξέραμε.

    Ποιοι οργάνωσαν το Βατοπέδι;

  9. Κανείς avatar
    Κανείς 14/03/2009 16:26:46

    Καιρος ηταν. Και επρεπε να φτασει το 2009 για να το σκεφτουν;
    Μα να ειστε τοσο μωροι οι Ελλαδικοι;

  10. kanis avatar
    kanis 14/03/2009 16:33:51

    @ Κανείς 12


    Μακεδόνα φίλε, όλοι Ελλαδικοί, δεν είμαστε;

  11. tiramola avatar
    tiramola 14/03/2009 16:38:12

    Παλαιότερα οι οικοδόμοι του ΚΚΕ τους μπαχαλάκηδες τους έκαναν μία χόρτα...

    Τώρα προτού πάρουν τέτοια απόφαση καλό θα είναι να το σκεφτούν και να το σχεδιάσουν πολύ καλά , διαφορετικά θα θρηνήσουμε θύματα σε ένα ντου της αστυνομίας...
    Να ληφθεί υπόψιν το γεγονός ότι για την πλειοψηφία των φοιτητών απο τις παρατάξεις της αριστεράς η άρση του ασύλου είναι αιτία πολέμου.
    και είναι πολλοί αυτοί , δεν είναι μόνο οι 200 γνωστοί άγνωστοι...

  12. kanis avatar
    kanis 14/03/2009 16:58:01

    ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗ


    Μην δούμε ΤΕΡΑΤΑ απόψε!

  13. Vass avatar
    Vass 14/03/2009 16:59:57

    Οι μπαχαλάκηδες είναι θρασίμια γι' αυτό κι οικοδόμοι τους τακτοποιούσαν άψογα όταν τους χαλούσαν την κινητοποίηση.
    Όταν σφίγγουν οι κώλοι οι κουκουλοφόροι γίνονται παρθένες. Ξέρουν ότι όταν περάσει η μπόρα και ξεχαστεί το θέμα θα ξαναβρεθούν στα γνώριμα στέκια.

  14. tiramola avatar
    tiramola 14/03/2009 17:05:51

    Επίσης για όσους με ευκολία αναφωνούν "επιτέλους" και "καιρός ήταν" να τους υπενθυμίσω ότι κάποτε ήμασταν όλοι μας 19-20 ετών.
    Και μόνο η παρουσία της αστυνομίας στο χώρο των πανεπιστημίων δημιουργεί για αυτές τις ηλικίες εκρηκτικό κλίμα.
    Συνάδελφοι του γιού μου στο τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανικών του πολυτεχνείου Πάτρας φτιάχνουν μολότωφ...
    Αργότερα μπορεί να γίνουν στελέχη πολυεθνικών , τώρα όμως δίνουν αγώνα....
    Ψυχραιμία λοιπόν και πολύ προσεκτικές κινήσεις...

  15. kanis avatar
    kanis 14/03/2009 17:07:11

    Οι πληρωμένοι κουκουλοφόροι είναι το πρόβλημα!
    ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗ θα τους ξεσκεπάσεις;

  16. kanis avatar
    kanis 14/03/2009 17:09:02

    @τιραμόλα
    "Συνάδελφοι του γιού μου στο τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανικών του πολυτεχνείου Πάτρας φτιάχνουν μολότωφ…"


    ΕΙΔΕΣ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΤΥΠΟ ΤΟΝ ΣΗΜΙΤΗ
    ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΑΣ;

  17. Orestios avatar
    Orestios 14/03/2009 17:14:36

    tiramola, πες μας ότι κάνετε μαζί και joint!

  18. tiramola avatar
    tiramola 14/03/2009 17:18:20

    Δεν είμαστε όλοι της εκκλησίας σαν εσένα Ορέστιε...

  19. Orestios avatar
    Orestios 14/03/2009 17:20:29

    Απελθέτω απ'εμού το ποτήριο τούτο.......

  20. tiramola avatar
    tiramola 14/03/2009 17:23:54

    Για πέσε ρε συ Ορέστιε επειδή είμαι βλαχάκι..
    Το Κολωνάκι από το πολυτεχνείο είναι σε μεγάλη απόσταση?

  21. Orestios avatar
    Orestios 14/03/2009 17:27:31

    Βάλε την διαδρομή στο GPS του κινητού σου. Αν είναι και blackberry ακόμα καλύτερα. Θα το πείς και στον Προεδρούλη GAP για να μάθει την διαδρομή.

  22. tiramola avatar
    tiramola 14/03/2009 17:30:11

    Τα βλέπεις λοιπόν ότι τρώγεσαι με το πετσί σου?
    GAP στο κεφάλι θα σούρθει!

  23. Orestios avatar
    Orestios 14/03/2009 17:32:07

    lol

  24. Orestios avatar
    Orestios 14/03/2009 17:34:31

    Καλό. Αλλά σκέψου να φάει την κατραπακιά ο Ελληνικός λαός με τον GAP? Τα πρώτα δείγματα μας τα έδωσε.

  25. fantomas avatar
    fantomas 14/03/2009 17:37:40

    Factorx

    καπου στο παρελθον δεν ειχες γραψει μια ωραια ιδεα για το ασυλο?

    για βρες την και κανε λιγκ!!

  26. tiramola avatar
    tiramola 14/03/2009 17:37:48

    Να μην έχει καταλάβει τόσος κόσμος ότι ο ...Τζεφρυ πρώτα θα καταστρέψει και μετά θα υποδουλώσει τη χώρα είναι απορίας άξιον...

  27. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/03/2009 17:41:43

    Ε, αν φτιάχουν μολότωφ στο Πολυτεχνείο Πάτρας, αυτός είναι ένας πολύ καλός λόγος για να άρουμε συνολικά το άσυλο, όχι για να το κρατήσουμε. Δεν βλέπω πώς αγωνίζεται κανείς φτιάχνοντας μολότωφ. Αυτές οι μολότωφ κάπου θα πεταχτούν. Θα είναι σε κεφάλια αστυνομικών; Γιατί; Αν η αστυνομία είναι σάπια πρέπει να τη φτιάξουμε, να κατεβούμε να κάνουμε μια διαδήλωση ζητώντας να εμπνευστεί σωστό ήθος στην αστυνομία. Όχι να πετάξουμε μολότωφ κατά δικαίων και αδίκων. Θα είναι σε τράπεζες; Καταθέσεις και δάνεια εσύ ρε τιραμόλα από πού παίρνεις; ΑΤΜ δεν χρησιμοποιείς; Τα λεφτά μου και τα λεφτά σου είναι εκεί μέσα. Αν δεν μας αρέσει να συζητήσουμε αλλαγή του χρηματοοικονομικού πλαισίου. Θα πεταχτούν σε αυτοκίνητα και μαγαζιά; Μα το αυτοκίνητο είναι δικό μου και το μαγαζί, αν δεν είναι δικό μου, δουλεύω εκεί μέσα. Και πολυεθνικής να είναι, Έλληνες εργαζόμενους δεν έχει η πολυεθνική;

    Πρέπει λοιπόν να αρθεί το άσυλο συνολικά ακριβώς επειδή Τιραμόλα ο γιος σου φτιάχνει μολότωφ εκεί μέσα. Ήμουν κι εγώ 19 χρονών και φοιτητής ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την παρουσία της αστυνομίας. Γιατί; Είμαι άραγε δεξιός; Δεν είμαι καν δεξιός. Κοινή λογική θέλει. Αν μεγαλώσεις ένα παιδί με τη λογική του μπάχαλου, με τη λογική ότι η αστυνομία είναι εχθρός του, με αποσπασματικά κηρύγματα περί ταξικής πάλης που οδηγούν σε χαβαλεδιάρικους αγώνες μεταξύ καφετέριας, τάβλι και αποτυχημένου καμακιού, τότε λογικό είναι να φτιάχνει μολότωφ. Και, κυρίως, με τη λογική ότι ο μπαμπάς εδώ είναι παιδί μου, αγωνίσου εσύ και μην ανησυχείς για τίποτα, θα σε ταΐζω, θα σε ποτίζω, θα σε ντύνω και θα σε στεγάζω για όσο θέλεις εσύ να αγωνίζεσαι.

    Η άρση του ασύλου θα είναι αιτία πολέμου, μόνον που τον πόλεμο θα τον χάσουν χωρίς να το καταλάβουν γιατί το άσυλο που τόσο πολύ προστατεύουν δεν είναι καν αυτό για το οποίο πολεμούν, είνα αυτό ΜΕ το οποίο πολεμούν, το μοναδικό τους μέσον. Όταν εκλείψει αυτό και δεν έχουν πια τη δυνατότητα να "πολεμούν" (για ποιο πράγμα; για τη σοσιαλιστική επανάσταση; για την αναρχική κοινωνία; αν ξέρουν γράψε μου), τότε θα πάνε δαρμένοι και με κατεβασμένα μούτρα στο σπίτι τους και θα ξεσπάσουν σε σένα, Τιραμόλα, στη μάνα τους κι εγώ δεν ξέρω που αλλού. Το προτιμώ να σου πω την αλήθεια από το να ξεσπούν στο δικό μου αυτοκίνητο.

    Η άρση του ασύλου θα σημάνει την αυτόματη διάλυση όλων αυτών των περιθωριακών ομάδων. Περιθωριακών, ακόμη και μεταξύ των φοιτητών. Ιδίως μεταξύ των φοιτητών. Οι δικοί μου συμφοιτητές και φίλοι, και είχα πάρα πολλούς, κανένας ποτέ δεν του φάνηκε ελκυστική η ιδέα του να είναι σε αυτές τις περιθωριακές οργανώσεις μέσα.

  28. Factorx avatar
    Factorx 14/03/2009 17:50:08

    Φαντομάς: http://www.antinews.gr/?p=4758

  29. Κανείς avatar
    Κανείς 14/03/2009 18:46:30

    factorx: απο την επομενη φορά που θα με ταυτίσεις με τον κανις δεν θα ξαναμπείς εδω

  30. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 14/03/2009 18:58:13

    και το άσυλο κατά την γνώμη σας θα καταργηθεί για να σταματήσει το πανρπιστήμιο να είναι ορμητήριο για δέκα τζάμπα μάγκες? χέστηκαν για τα επεισόδια. θα καταργηθεί για να περάσουν από τα συνδιοικητικά όργανα, χωρίς αντιδράσεις αριστερών αλλά και πασόκων φοιτητών οι νόμοι Γιαννάκου, τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, οι εταιρείες... Βλέπετε η νέα γενιά κόβει πολλές μπίζνες από εργολάβους,επιχειρηματίες, μιντιάνθρωπους. Χωρίς το άσυλο, σήμερα η Παναγιωταρέα, με τα ανύπαρκτα προσόντα, θα ήταν τακτική καθηγήτρια. (τις πληροφορίες για σημερινά επεισόδια τις έχετε κατευθείαν από την ασφάλεια? αν ναι ρωτήστε τους αν θα τα κάνουν οι ίδιοι αστυνομικοί ή θα βάλουν άλλους σήμερα)

  31. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 14/03/2009 18:59:35

    Οπωσδήποτε σε αυτή τη φάση υπάρχει διαστροφική χρήση του πενεπιστημιακού ασύλου. Δεν είναι όμως αυτό το κύριο πρόβλημα, όσο αφορά την ανεξέλεγκτη κυριαρχία των μπαχαλάκηδων. Δείτε τα βίντεο σχετικά με την προσφατη επίθεση στο Κολωνάκι: Η αστυνομία έφτασε δέκα λεπτά μετά τους βανδαλισμούς και δεν πείραξε κανένα. Άνθρωποι που δεχόντουσαν ωμή βία τηλεφωνούσαν στο 100 και αυτό δεν απάνταγε.
    Το πρόβλημα είναι ότι οι εξουσιαστές, που οργανώνουν το χάος και κινούν τα νήματα στους κουκουλοφόρους, έχουν επιβάλει στο κράτος να γίνει υποκατάστημα του παρακράτους.
    Οι υπεύθυνοι του Πολυτεχνείου οφείλουν να περιφρουρούν το άσυλο. Όταν υπόκεινται σε κίνδυνο, έχουν έτσι κι αλλιώς το δικαίωμα να προσφεύγουν στην αστυνομία. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΑ ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ ΘΕΣΜΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΙΣΧΥΡΟΙ ΔΙΑΛΥΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΓΟΥΝ ΤΟΥΣ ΘΕΣΜΟΥΣ.
    Η κατάσταση θυμίζει το 1929 στη Γερμανία.

  32. amanda lear avatar
    amanda lear 14/03/2009 19:04:52

    το ασυλο επρεπε να ειχε τελειωσει προ πολλου.οι σημερινες εποχες εχουν μεγαλες προκλησεις.και το ασυλο εγινε εκτροφειο ανομιας και αντικοινωνικοτητας καταφυγιο περιθωριου εργαλειο εξωνημενων καθηγητων που στρατολογουν απελπισμενους φοιτητες τους στον μηδενισμο στον ανθελληνισμο και τις κομματικες κονομες των κοινοτικων πακετων.δεν εχουν θεση σημερα τετοιοι γραφικοι sui generis αλα γκρεκα θεσμοι που φτιαχτηκαν πανω στο μετεμφυλιακο αταβισμο.να παρουν το κωλο τους απο τα πανεπιστημια αριστεροι και δεξιοι και να φυγουν οι καθηγητες μαφιοζοι.οποιος διαλυσει την ημεδαπη μαφια της παιδειας[και τις κομματικες κλικες] και τους αλλοεθνεις πατρωνες της θα γραψει ιστορια.

  33. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 14/03/2009 19:13:58

    Υπαρχει η παλια μεθοδος.Δοκιμασμενη.Μια κι οξω.
    Σαν το κοψιμο του τσιγαρου.Αμα το αποφασισεις,το κοβεις μαχαιρι,μεσα σε μια στιγμη.Και δεν εχεις ουτε στερητικα,ουτε τιποτα.(Κατι ξερω επ αυτου).
    Τωρα,για την αιτια πολεμου,που λες.
    Ωραια.Θα βγει και θα πει,οτι με ολα αυτα που γινονται,δεν μπορει η αστυνομια,να κανειο κουμαντο,οσο υπαρχει αυτη η πληγη.
    Αν τα καλοπαιδα,κλεισουν τις Σχολες,να βγει να πει στους γονεις,οτι δεν προκειται να κανει πισω και να πουνε στα παιδια τους να πανε στα Σχολεια τους,αλλοιως θα τ αφησει να χασουν τη χρονια.
    Και να το κανει.

  34. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/03/2009 19:15:06

    Μικρή Λουλού, όσο το δημόσιο Πανεπιστήμιο στενάζει κάτω από το ζυγό του ασύλου, τόσο θα απαξιώνεται και θα ανοίγει ο δρόμος περισσότερο για τα ιδιωτικά Πανεπιστήμια. Όταν λες για το "νόμο της Γιαννάκου" τι εννοείς; Υποθέτω ότι είσαι από αυτούς που πήγαιναν και έπαιρναν τις κάλπες για να μην ψηφίσουν οι φοιτητές για πρυτάνεις. Αν δεν ήσουν εκεί, πάντως από αυτούς που επικροτούσαν. Μα δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό ήταν το μοναδικό σωστό πράγμα που έγινε στα Πανεπιστήμια τα τελευταία 35 χρόνια; Όσο ψήφιζε "μονοκούκκι" ο συνδικαλιστής-φοιτητής, πρωτόλειο προϊόν του κομματικού θολο-συστήματος, όσο λοιπόν ψήφιζε την κομματική επιλογή ο συνδικαλιστής φοιτητής, τόσο γινόταν η διοίκηση των Πανεπιστημίων έρμαιο της κομματοκρατίας. Φίλος μου καλός που ήταν συνδικαλιστής στο Πανεπιστήμιο, μου έλεγε ότι δεν προλάβαινε να μπει στο γραφείο των καθηγητών για να ρωτήσει πράγματα που του ζητούσαν οι φοιτητές και οι καθηγητές έσπευδαν να σημειώσουν το όνομά του και να τον ευχαριστήσουν που παρακολουθούσε με συνέπεια και ότι η συνέπειά του θα ανταμειφθεί (παρένθεση: ούτε που πατούσε στις παρακολουθήσεις!). Αυτό γίνεται όταν η φωνή, η ψήφος, είναι της παράταξης και όχι του κάθε ενός φοιτητή. Ο νόμος της Γιαννάκου είναι καταπληκτικός στο ζήτημα αυτό, θα έλεγα, έστω και αν η συγκεκριμένη υπουργός με κάνει να ξερνάω για το θέμα του βιβλίου της Ιστορίας.

    Και για τα σχετικά με την Παναγιωταρέα: Πιστεύεις πραγματικά ότι η αστυνομία μπορεί να παίξει κάποιο ρόλο στην εκλογή ενός καθηγητή; Ή πιστεύεις ότι με τη βία (προφανώς εκεί αναφέρεσαι όταν λες ότι αποτράπηκε η εκλογή της) μπορεί να πάει μπροστά το Πανεπιστήμιο; Δηλαδή μας λες ότι δεν θέλεις την αστυνομία για να μπορείς να επηρεάζεις τις εκλογές μελών ΔΕΠ με τη βία! Ε, αν είναι έτσι, είναι αυτό ακόμη ένας πολύ βασικός λόγος για να καταργηθεί το άσυλο. Αν μπορούν να κάνουν ότι θέλουν οι καθηγητές χωρίς να τους ελέγχει κανένας, αν έφτασε η Παναγιωταρέα να γίνει μέλος ΔΕΠ, ο βασικός λόγος είναι το άσυλο και η αντίληψη ατιμωρησίας που δημιουργεί για κάθε μορφή παρανομίας, ιδίως για τις πιο χοντρές.

  35. tiramola avatar
    tiramola 14/03/2009 19:17:25

    Τα "συμπεράσματά" σου επώνυμε είναι λες και εμφανίστηκες τώρα στη χώρα...
    Εγώ με αφορμή το ποστ του Φάκτορα περιέγραψα μια κατάσταση όπως την ζω από κοντά...
    Ούτε υπέρ των καταστροφών είμαι , ούτε υπέρ καμίας παραβατικής συμπεριφοράς ούτε και ο μπαμπάς εδώ είναι αγωνίσου εσύ παιδί μου...
    Οι 40 που τα έκαναν λαμπόγιαλο χθες στο Κολωνάκι δεν θα το έκαναν αν δεν είχαν που να κρυφτούν?
    Όποιος πιστεύει ότι η άρση του ασύλου θα σταματήσει τέτοιου είδους φαινόμενα μάλλον ονειρεύεται...΄
    Είναι επιχειρήματα της πλάκας σαν το γελοίο εκείνο του δήθεν χαιδέματος των κουκουλοφόρων απο τον ΣΥΡΙΖΑ...
    Αντί λοιπόν να αναρωτηθείς και να ψάξουμε την αιτία αυτών των φαινομένων , να στείλουμε τα ΜΑΤ μέσα στις σχολές....
    Είναι προφανές ότι ακόμα δεν έχεις αποκτήσει παιδί...

  36. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 14/03/2009 19:24:39

    Ρε συ Τιραμολα,παλι ληγμενα πηρες;
    Η αστυνομια,πρεπει να μπει μεσα στις Σχολες,αμα εκει εχουν παψει να ειναι χωροι,τους οποιους πληρωνω και ΕΓΩ,και απαιτω,το ελαχιστο που μπορω,αφου ουτε παιδια δεν εχω,τουλαχιστον τα λεφτα μου,να πιανουν τοπο,και να μην πηγαινουν στο βροντο,για να εκτονωνεται το δικο σου το καμαρι,απο την καταπιεση που του ασκουσες ολα αυτα τα χρονια.
    Και μη μου πεις οτι ανακαλυψατε την Αμερικη,γιατι απο ο,τι ξερω,δεν υπαρχει χωρα στον κοσμο,που να ειναι αβατο για την πολιτεια,που πληρωνει,ο χωρος μιας Σχολης.
    Και κατι τελευταιο.Μηπως νομιζεις οτι βρισκομαστε σε προεπαναστατικη περιοδο,και ο κοκκινος στρατος,ετοιμαζεται να εισελθει στα χειμερινα ανακτορα,και δεν το εχω καταλαβει εγω ακομη;
    Λεω τωρα εγω.

  37. tiramola avatar
    tiramola 14/03/2009 19:28:24

    Οι μπαχαλάκηδες τα σπάνε , η αστυνομία παρακολουθεί άρα η λύση είναι η κατάργηση του ασύλου....
    Τους 200 γνωστούς αγνώστους δεν μπορούμε να τους κάνουμε καλά , μπορούμε όμως να τραβάμε βίντεο και να κάνουμε την πλάκα μας με μετανάστες που χαστουκίζουν ο ένας τον άλλο...

  38. Κανείς avatar
    Κανείς 14/03/2009 19:29:22

    Φιλε φακτορα δεν σε ταυτισα εγω. Η δηλωση σου σε αποκαλυψε. Εκτος και αν ειναι ζητημα για σενα. Οχι για μενα. Ανα πασα στιγμη εγω μπορω να αποκαλυψω ποιος ειμαι. Ουτε φοβος ουτε παθος. Γι'αυτο η επικρεμαμενη λογοκριτικη σπαθη του Δαμοκλη δεν με φοβιζει.

    Καλο Σαββατοκυριακο.

  39. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 14/03/2009 19:31:57

    Εγω εγραψα αλλου,οτι το ασυλο,οταν το χρειαζομαστε,δεν μπορουμε να το εχουμε,γιατι τοτε ειναι δικτατορια,αλλα οταν το εχουμε,τοτε δεν το χρειαζομαστε,γιατι εχουμε μια, μη χεσω, δημοκρατια,σαν την τωρινη.
    Αλλα ποιος να το διαβασει;

  40. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/03/2009 19:32:36

    Δεν τα έσπασαν μόνον μια φορά, τα σπάνε συνέχεια. Όταν έχεις ένα ορμητήριο στο οποίο δεν μπορεί να σε ψάξει και να σε ακουμπήσει κανένας, ε, ναι, τότε δεν μπορεί να σε πιάσει κανένας. Είναι σαν τη "μάνα" όταν παίζαμε σκλαβάκια μικροί, όπως έγραψε ευφυώς κάποιος.

    Αν θέλεις το καλό του παιδιού σου, πέστου να σταματήσει να φτιάχνει μολότωφ. Δεν είναι η αστυνομία το πρόβλημα, δεν είναι η αντίδραση της δημοκρατικής έννομης τάξης (δηλαδή: εμού κι εσού) το πρόβλημα είναι η δική του συμπεριφορά. Μαζί και η δική σου. Κακώς το ενθαρρύνεις και το δικαιολογείς. Πρέπει να το φέρεις προ των ευθυνών του το παιδί σου. ΔΕΝ δικαιούται να φτιάχνει μολότωφ. Ούτε βέβαια και να τις πετάει.

  41. tiramola avatar
    tiramola 14/03/2009 19:37:16

    Μα είναι δυνατόν να ισχυρίζεσαι Επώνυμε ότι δεν μπορεί να γίνει ένας σχεδιασμός απο την αστυνομία ώστε να αποκλειστούν οι είσοδοι στις σχολές κατά την διάρκεια επεισοδίων?
    Δηλαδή τώρα τρέλα πουλάμε?

  42. kanis avatar
    kanis 14/03/2009 19:37:16

    Πώς θα πει ένας Καρδιτσιώτης στον μηχανικό του συνεργείου αυτοκινήτων τη φράση:
    «σε τακτά διαστήματα από το κάτω μέρος ακούγεται ένας θόρυβος.»
    Μετάφραση:
    Κάπ κάπ κάτ κάτ κάν gap gap

  43. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/03/2009 19:45:54

    Το ασυλο δεν πρεπει να καταργηθει αλλα να αγνοηθει.
    Ζουμε στη χωρα της ανομιας.Ο νομος περι ασυλου λεει ότι δεν ισχυει εφ οσον μεσα στον περιβολο του πανεπιστημιου διαπραττονται αυτοφωρα αδικηματα.
    Δεν καθοριζει ομως ποιος θα διαπιστωσει οτι διαπραττονται αυτα τα αδικηματα.
    Το κενο αυτο νομου μπορει να το εκμεταλλευθει η καθε κυβερνηση ωστε οταν κρινει αυτη οτι γινονται αδικηματα να εισβαλλει χωρις να ρωτα κανενα.
    Οσον αφορα την ασφαλιτολογια δεν ειναι αναγκη να ειναι κανεις μυστικος αστυνομικος για να ξερει οτι σημερα το βραδυ θα γινει συναυλια στο Πολυτεχνειο του συγκροτηματος "Ωχρα σπειροχαιτη" -ωραιο ονομα- με αιτημα την απελευθερωση των φυλακισμενων της εξεγερσης δηλ. αυτων που εκαψαν την Αθηνα πριν τρεις μηνες.Δεν ειναι μυστικη η συναυλια ,εχει ανακοινωθει.Τωρα το αν οι συμπαραστεκομενοι θα κανουν και συμπαραστασιακα σπασιματα δεν το ξερω αν και φαινεται πιθανο.Δεν ξερω αν το ξερει ο Μαρκογιαννακης και αν εχει καποιο σχεδιο.
    Εκεινο που ξερω είναι οτι αν οι εξερχομενοι απο τη συναυλια αρχισουν "επαναστατικη" δραση η αστυνομια πρeπει να τους κυνηγησει και αν μπουν στον περιβολο του Πολυτεχνειου να μπει και αυτη μεσα.
    Ειναι πολυ απλο και ορθολογικο.Τωρα αν τους αφησει να κρυφθουν και να διαφυγουν όπως οι χθεσινοι στη Νομική θα συνεχισει μια μακρα παραδοση.
    Εκεινο όμως που θα πρεπει ο Μαρκογιαννακης και οι λοιποι εγκεφαλοι-τροπος του λεγειν- να αντιληφθουν
    ειναι οτι πλεον το ΠΑΣΟΚ αντιλαμβανομενο την αγανακτηση του κοσμου δεν τους κατηγορει για αστυνομοκρατια αλλα για το αντιθετο δηλ. για αδρανεια και να δρασουν αναλογως.

  44. tiramola avatar
    tiramola 14/03/2009 19:47:43

    Σας ενοχλεί που μέρος των χρημάτων σας πάνε στα ΑΕΙ...
    Δεν σας ενοχλεί που μέρος των χρημάτων σας πάνε για την ανύπαρκτη ασφάλεια σας?
    Σας ενοχλεί το άσυλο αλλά δεν σας ενοχλεί που πληρώνεται μία ανίκανη αστυνομία που αποτελείται κατά πλειοψηφία απο δημοσίους υπαλλήλους ανίκανους και ψευτοτσαμπουκάδες...
    Όταν βλέπεις βίντεο όπου βαποράκια μοιράζουν τον θάνατο σε τοξικομανείς στο κέντρο της Αθήνας δεν αναρωτιέστε που είναι η αστυνομία?
    Το άσυλο σας πείραξε...

  45. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 14/03/2009 19:48:47

    Μα κυριε τιραμολα μου,η αστυνομια,δεν προλαβαινει πλεον να καταλαβει τι της γινεται,γιατι οι ταραξιες,καουν χρηση της νεας τεχνολογιας,που την παιζουν στα δαχτυλα,αι ετσι συντονιζονται εν ριπη οφθαλμου.
    Αιφνης εχθες,οταν η αστυνομια καταλαβε τι της γινοταν,αυτοι ειχαν μπει μεσα στη Νομικη,αφου ειχαν κανει το θεαρεστο εργον τους.
    Σε 5 λεπτα,ειχαν τελειωσει.
    Καταλαβες;
    Τι μας λες λοιπον,για προληπτικη επιτηρηση σε περιπτωσεις φασαριας;Αυτο απλως,δε γινεται.

  46. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/03/2009 19:49:21

    Συγγνώμη, εσύ δεν μας είπες τώρα δα ότι κατασκευάζει μολότωφ; Έξω ή μέσα τις κατασκευάζει; Μέσα. Άρα μέσα πρέπει να μπουν για να διαλύσουν τη γιάφκα του. Αν θέλουμε να μην τις χρησιμοποιήσουν σε καθεστώς ασύλου, πρέπει να υπάρχει συνεχής αστυνομοκρατία απέξω, για χάρη του κανακάρη σου. Ε, όχι, λυπάμαι. Δεν φταίνε οι άλλοι να αστυνομοκρατούνται για να μπορεί ο κανακάρης σου να κατασκευάζει ελεύθερα μολότωφ. Αυτό που λες είναι όχι μόνον πρακτικά αδύνατον, αφού απαιτεί τεράστιες αστυνομικές δυνάμεις σε διαρκή επιφυλακή γύρω από όλες τις πανεπιστημιακές σχολές, αλλά και δεν είναι και επιθυμητό για εμάς τους υπόλοιπους, ούτε για τους φοιτητές που δεν κατασκευάζουν μολότωφ και που βλέπον το πανεπιστήμιο ως χώρο μάθησης και όχι ως γιάφκα.

  47. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 14/03/2009 19:49:42

    Τα παιδακια,πρεπει να πληρωσουν καποιο τιμημα,για να ωριμασουν.
    Ετσι,εαν κλεισουν τις Σχολες,για διαμαρτυρια, να τους αφησουν να χασουν το εξαμηνο,για να καταλαβουν,οτι οι αγωνες,εχουν και τιμημα,και δε μπορεις με πορδες να βαφεις αυγα.
    Τοτε και οι γονεις τους,θα αναγκαστουν να το κταλαβουν αυτο,και να στριμωξουν τα καμαρια τους,τα οποια εχουν αφησει ασυδοτα.Βλεπεις,η εποχη εχει αγριεψει,και τα λεφτα δεν περισσευουν για να χανουμε 6μηνα.
    Ετσι οι νεαροι,θα το σκεφτουν παρα πολυ,να το ξανακανουν.

  48. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 14/03/2009 20:02:21

    Μετά από κάθε επεισόδιο κουκουλοφόρων να και δύο μονάδες κάτω ο Συν στις δημοσκοπήσεις. Η τρομοκράτηση των νοικοκυραίων πέτυχε. Οποιαδήποτε σκέψη για αλλαγή παίρνει αναβολή για το μέλλον όπου οι νέοι θα πράττουν σαν γέροι και οι γέροι θα σκέφτονται σαν νέοι. Η αυτοδυναμία είναι κοντά. Σε λίγο κι ο Σημίτης θα κάνει περίπατο στις προεδρικές. Πραγματικό άσυλο παρέχει μόνο το Da Capo.

  49. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 14/03/2009 20:04:10

    Λογικο δεν ειναι; Η μηπως δεν το περιμενες;

  50. tiramola avatar
    tiramola 14/03/2009 20:08:31

    Να τα πεις στους καταστηματάρχες αυτα προβοκάτωρα...
    ήσουν παρών εσύ?
    διότι οι καταστηματάρχες και οι λοιποί καταναλωτές καταγγέλουν ότι η αστυνομία παρακολουθούσε απλώς...
    Κουκουλοφόροι είναι και αυτοί?

  51. Le canard avatar
    Le canard 14/03/2009 20:16:10

    @tiramola

    Κουκουλοφόρος ο ... Μαρκογιαννάκης

  52. kanis avatar
    kanis 14/03/2009 20:24:42

    μαυροπουκαμισάδες ΄δεν τους λεν τους κρητικούς σαν τον μαρκογιαννάκη;

  53. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/03/2009 20:31:27

    Από το μυαλό σου το έβγαλες ότι η αστυνομία "παρακολουθούσε απλώς"; Είπαμε ότι καταρρέουν οι ιδεοληψίες σας, αλλά μην αρχίσουμε να διαστρεβλώνουμε και την πραγματικότητα για να τις στηρίξουμε.

    Εξάλλου, είναι γνωστό ότι υπάρχει αμυντική στάση της αστυνομίας. Πώς να μην υπάρχει όταν εσύ δικαιολογείς "τα παιδιά" που κάνουν "αγώνα"; Αν αρχίσει να βαράει, πάλι δεν θα της την πέσετε; Ό,τι και να κάνει η αστυνομία θα φταίει. Μόνον τα μπουμπούκια σας δεν θα φταίνε.

  54. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 14/03/2009 20:35:54

    Όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση εάν γινόταν ένα δημοψήφισμα για την άρση του ασύλου στα πανεπιστήμια το 80% θα συμφωνούσε. Το ότι το ποσοστό αυτό συμπίπτει με το ποσοστό του δικομματισμού στην Ελλάδα είναι καθαρή σύμπτωση.
    Το παρήγορο είναι ότι αυτό το ποσοστό είναι συνεχώς μειούμενο κι ο λόγος είναι καθαρά βιολογικός.

  55. Le canard avatar
    Le canard 14/03/2009 20:37:03

    @kanis

    Τουλάχιστον οι μαυροπουκαμισάδες δεν φοράνε κουκούλες.

  56. kanis avatar
    kanis 14/03/2009 20:42:43

    @60 Le canard

    I wouldn't bet on that!

  57. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 14/03/2009 20:51:13

    Λυπάμαι αλλά είμαι πολύ μεγάλη σε ηλικία για να απαγάγω κάλπες, ομολογώ πάντως πως έχω κάνει χειρότερα προ 30ετίας που ήμουν στο πανεπιστήμιο. Τώρα ο νόμος Γιαννάκου δεν έχει το ένα και μόνο σημείο που ανέφερες, έχει 30 άρθρα τα οποία αποτελούν αντιμεταρρύθμιση ολκής και πάνε τα εκπαιδευτικά θέματα κάπου στην εποχή μου. η απορία μου είναι απλή, έχει άσυλο στις γειτομιές, έχει άσυλο στο Κολωνάκι, έχει άσυλο στα γήπεδα? Γιατί εκεί δεν πιάνουν κανένα? Απλά δεν θέλουν να πιάσουν κανένα, μια χαρά εντολή πήραν να μην κάνουν τίποτε οι αστυνομικοί χτες, όπως λένε τα δελτία. Γιατί όσο τρομοκρατείται ο κόσμος από επισόδια, εγκληματικότητα, θεμά επεισόδια στο Αιγαίο, τόσ πιο συντηρητικά πάνε τα πράγματα που λέει και ο τιραμόλα, τόσο πιο πολύ πιέζονται οι προοδευτικές φωνές, τόσο πιο εύκολα περνάνε τα σκληρά οικονομικά μέτρα. Παλιό κόλπο της εξουσίας, πως σας διαφεύγει?

  58. Le canard avatar
    Le canard 14/03/2009 20:53:44

    @kanis

    Εντάξει, εντάξει. Πολλοί κρύβονται. Πίσω από τα πρασινωπά φυλλαράκια της φούντας, τις επωμίδες διεφθαρμένων αξιωματικών της αστυνομίας, πίσω από τις πλάτες πολιτικών και οικονομικών παραγόντων της μεγαλονήσου. Πιθανότατα -σίγουρα δηλαδή- πίσω και από την υπουργάρα μας. Αλλά δεν είναι όλοι οι μαυροπουκαμισάδες έτσι. Ανεξάρτητα αν τους π΄λαμε ή όχι, αν είναι κουζουλοί, ε, κουκούλες δεν φοράνε.

  59. eyeless in Gaza avatar
    eyeless in Gaza 14/03/2009 20:54:10

    Κατάργηση του πανεπιστημιακού ασύλου; Δεν καταργούν καλύτερα και τις περισσότερες “πανεπιστημιακές” σχολές, άντρα παρασιτικής κρατικής πανεπιστημιακής νομεκλατούρας και αποθήκες στρατιάς ημιαναλφάβητων “φοιτητών” - μελλοντικών ανέργων, με κτήρια τρισάθλια και αθλιότερο πνευματικό περιβάλλον που μόνο άνθη του κακού και διαστροφικής βλακείας μπορούν καλλιεργήσουν; Προτιμότερο το ισλαμικό πανεπιστήμιο της Γάζας, ακόμη και βομβαρδισμένο, από αθλιότητες τύπου Νομικής Αθηνών, ή τα κτήρια των Παν-κών σχολών Σαλονίκης, που στην Ευρώπη ούτε για βιομηχανικές αποθήκες δεν θα έκαναν.

  60. Le canard avatar
    Le canard 14/03/2009 20:56:59

    @mikrh_loulou

    Πές τα Μικρή Λουλού, γιατί πολλοί ξεχνάμε τι κάναμε στα νιάτα μας. Ομως, Μικρή μου, άλλες εποχές τότε, που παλεύαμε ακόμα και για τα αυτονόητα, δηλαδή την δημιουργία συνδικαλιστικών φορέων σε σχολεία και πανεπιστήμια και άλλο σήμερα, που τα αυτονόητα υπάρχουν, αλλά έχουν απαξιωθεί. Και ούταν απαξιώνεται το αυτονόητο, ανοίγει ο δρόμος για το έτερο αυτονόητο: Τον γύψο. Δεν νομίζεις όμως, ότι κάποιος από μέσα ανοίγει την Κερκόπορτα;

  61. kanis avatar
    kanis 14/03/2009 20:59:24

    ε, όχι κι όλοι, είπαμε. Φαντάζεσαι, τώρα τον Κακαουνάκη με κουκούλα!

  62. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/03/2009 20:59:47

    Ό βασικός λόγος που δεν κάνει τίποτα η αστυνομία, μικρή Λουλού, είναι ότι σε κάθε της ενέργεια θα της την πέσουν άτομα όπως εσύ κι ο Τιραμόλα. Δεν λέω ότι δεν αυθαιρετεί η αστυνομία, αυθαιρετεί και η δική μας όπως όλες οι αστυνομίες του κόσμου, όμως άλλο αυτό, άλλο να μην τις επιτρέπουμε να κάνει τη δουλειά της μέσα από μια σκληρή ιδεολογική τρομοκρατία. Το να θέλει κανείς "νόμο και τάξη" δεν είναι "συντηρητικό". Είναι απλά, πολύ απλά, ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ. Να τον έχουμε το νόμο και την τάξη στα χέρια μας και όχι στα χέρια ενός άρχοντα, ενός αυτοκράτορα, ενός βασιλιά ή ενός στρατηγού. Να κουμαντάρουμε την αστυνομία εγώ κι εσύ, μέσα από το δημοκρατικό έλεγχο που ασκούμε αυτή τη στιγμή στην εκλεγμένη κυβέρνηση. Το να μην υπάρχει "νόμος και τάξη" σημαίνει πολύ απλά ότι δεν υπάρχει κράτος. Και το να υπάρχει κράτος δεν είναι "συντηρητικό", είναι θέμα συλλογικής μας αυτοσυντήρησης ως λαού και ως έθνους.

  63. Le canard avatar
    Le canard 14/03/2009 21:04:05

    @kanis

    Ειδικά τον Κακαουνάκη, ναι. Αλλώστε έχει κάνει τον κουκουλοφόρο, και χωρίς κουκούλα.

  64. M avatar
    M 14/03/2009 21:04:52

    Κάποιος που είναι ανεγκέφαλος (με κουκούλα ή χωρίς) και νιώθει την ανάγκη να τα σπάει κάθε πρωί-μεσημέρι-βράδυ, κατά πάσα πιθανότητα, θα συνεχίσει να το κάνει και μετά την κατάργηση του παν/κού ασύλου.

    Το πώς θα αλλάξουν οι προθέσεις είναι ένα μεγάλο και πονεμένο κεφάλαιο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι η κατάργηση ντε και καλά πρέπει να κριθεί (πριν καν αποφασιστεί-εφαρμοστεί!) ως ημίμετρο.

    Δεν το κάνεις μόνο για να αντιμετωπίσεις τους κουκουλοφόρους. Το κάνεις και για λόγους ηθικής.
    Πού ακούστηκε οι 'νεαροί' να σπάνε ό,τι βρίσκουν μπροστά τους στην Σκουφά, την Σόλωνος και την Πανεπιστημίου, και με το που πατάνε το μικρό νυχάκι του ποδιού τους στο Πανεπιστήμιο, ΚΑΝΕΙΣ να μην μπορεί να τους αγγίξει;


    Όσον αφορά την αστυνομία, τι να πει κανείς.
    Άλλος πόνος από κει, υπάρχουν πολλοί που είναι για κλωτσιές και κατ' ευθείαν πίσω στα χωριά τους, αλλά έτερον εκάτερον και ανάθεμα τους πολιτικούς που τους διορίζουν.

  65. φοιτητής avatar
    φοιτητής 14/03/2009 21:08:59

    τιραμολα κοίτα να δεις

    κι εγώ φοιτητής είμαι και εξαιτίας του γιού σου και της παρέας του έχω μείνει πίσω ενάμιση χρόνο στις σπουδές μου-καταλήψεις και λοιποί αγώνες γαρ...
    τρεις εξεταστικές έχω χάσει.
    οπότε με όλη μου την καρδιά σου λέω κι εσύ και ο γιος σου και οι ''αγώνες'' σας(χαχαχα...) να πάτε στο διάολο και να κάνετε ''αγώνες'' σπίτι σας.
    με συγχωρείς αν είμαι αγενής αλλά εξαιτίας της δικιάς σου νοοτροπίας μου έχει διαλυθεί κάθε προγραμματισμός που έχω κάνει στη ζωή μου.
    άντε επίτέλους...

  66. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 14/03/2009 21:10:56

    δουλειά μου και χρέος μου είναι να την πέφτω στον αστυνομικό όταν λειτουργεί ως μπάτσος και μπασκίνας. Όσο λειτουργεί ως αστυνομικός και κάνει καλά την δουλειά του, δεν με ενοχλεί.

  67. Decay avatar
    Decay 14/03/2009 21:21:40

    Έχουμε ήδη δώσει δείγματα γραφής…
    Στη μνήμη όλων των κρυπτοφασιστών, έχουν καταγραφεί με τρόμο οι εικόνες από το κέντρο της Αθήνας όπου οι υπερασπιστές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, και μαχητές της Δημοκρατίας απαλλοτριώνουν τις περιουσίες των Ελλήνων φασιστών και ανάβουν την φλόγα της Ανανέωσης στα καταστήματά τους.

    Οι νεοναζί της Αστυνομίας δεν μπορούν να μας αντιμετωπίσουν γιατί είμαστε παιδιά του Λαού και δεν συμμετέχουμε απλά, αλλά δημιουργούμε το μαζικό κίνημα. Ένα Κίνημα το οποίο στην Αυγή της Νέας Εποχής που ανατέλλει ,ανοίγει το δρόμο της διαφορετικότητας και της κατανόησης του Άλλου σε όλη την Ελληνική κοινωνία.

    Ένα πράγμα μόνο πρέπει να θεωρείται βέβαιο: Ο δημοκρατικός δρόμος προς τον σοσιαλισμό δε θα είναι ένα απλό ειρηνικό πέρασμα.
    Το πέρασμα στην επαναστατική δράση ενάντια στο φασιστικό και σκοταδιστικό κατεστημένο απαιτεί συγκεκριμένα ποσά βίας. Ποσά βίας υποστηρίξιμα τουλάχιστον στα τμήματα της κοινωνίας που μας ενδιαφέρουν προνομιακά, ποσά τα οποία αντιστοιχούν στην υπόθεση που υπερασπιζόμαστε και που λειτουργούν απελευθερωτικά για τους κυριαρχούμενους, με μαζική συμμετοχή που ξεπερνά τις δυνάμεις της κρατικής καταστολής και μας αναδεικνύει ως η μοναδική πολιτική και ηθική δύναμη.

    Θα πρέπει να κατανοήσουν όλοι και κάτι ακόμα:
    Για τη στοιχειώδη κοινωνική αυτοάμυνα απαιτείται η ύπαρξη ενός χώρου αυτοοργάνωσης, εκπαίδευσης στον αντιφασιστικό αγώνα, καθώς και στρατολόγησης νέων μελών στις τάξεις του κινήματός μας.

    Ενός Κινήματος, η μαζικότητα του οποίου, θα καθορίσει την έκβαση της πάλης ανάμεσα στις δυνάμεις του Φωτός και τον Νεοναζιστικών δυνάμεων του Σκότους.

  68. Vass avatar
    Vass 14/03/2009 21:23:42

    Το θέμα είναι ότι κρίνεις πότε ο αστυνομικός γίνεται μπάτσος και πότε κάνει καλά τη δουλειά του από αυτό που βλέπεις από την τηλεόρασή σου.

  69. Vass avatar
    Vass 14/03/2009 21:26:27

    Φίλε Decay. Καλά κρασιά! Στους αγώνες πάρε και την WonderWoman.

  70. πετρουλα avatar
    πετρουλα 14/03/2009 21:27:16

    διαβαζα σημερα την ελευθεροτυπια..
    εχει το θρασος να γραφει για "αναρχια και τρομοκρατια",η αλητοφυλλαδα που καλουσε τα παιδακια τον δεκεμβρη να κανουν επιθεσεις σε αστυνομικα τμηματα.
    τον δεκεμβρη ενας ψυχασθενης μπατσος σκοτωσε εναν
    μαθητη,στην γερμανια ενας ψυχασθενης μαθητης σκοτωσε δεκαπεντε μαθητες..
    εδω ομως το ετοιμο απο καιρο αριστερο παρακρατος,
    δικαιολογησε την παραδοση της αθηνας στις φλογες.
    πολυ καλα κανει η αστυνομια και η κυβερνηση και δεν αντιδρα.
    αυτο περιμενουν τα αφεντικα του αριστερου παρακρατους...μια νεα αφορμη προβοκατσια για να ξανακαψουν την αθηνα.

  71. Factorx avatar
    Factorx 14/03/2009 21:32:03

    @kanis: μπλέξαμε με τον "κανείς" που νομίζει οτι είμαι εσύ. Κάνε κάτι να ξεδιαλύνει η κατάσταση

  72. kanis avatar
    kanis 14/03/2009 21:38:59

    @ Factor x

    Αν του δώσουμε πιστοποίηση ζώδιο/ωροσκόπος, θα πειστεί λες για τη διαφορά;

  73. πετρουλα avatar
    πετρουλα 14/03/2009 21:39:57

    οποιος δεν ειναι ασχετος και παρακολουθει προσεχτικα τι λενε και γραφουν οι "προοδευτικοι",
    τα εχει παιξει...
    κατηγορουν τον δεξιο καραμανλη για "αδρανεια","ακινησια",κτλ,κτλ.
    τι ζητανε?
    σκληρα νεοφιλελευθερα μετρα στην οικονομια,και
    σκληρο αστυνομικο κρατος.
    και οσο οι δεξιοι "αντιστεκονται" και "αδρανουν"
    οι αριστεροι..τους καταγγελουν.

  74. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 14/03/2009 21:40:44

    χαχαχα

    ας τολμήσουν να αγγίξουν το άσυλο και θα τα πούμε καλύτερα.

  75. kanis avatar
    kanis 14/03/2009 21:44:40

    πετρούλα


    Απο τον Καραμανλή, οι έλληνες πολίτες που δεν γουστάρουν τους τζάμπα μάγκες, τα λαμόγια και τους εκβιαστές... ζητούν, να τραβήξει το λουρί στο Μαρκογιαννάκη και να του θυμίσει, ότι τα Χανιώτικα που ξέρει, να τα ξεχάσει...!

    Κατανοητό;

  76. M avatar
    M 14/03/2009 21:51:08

    πετρούλα είπε:

    >>πολυ καλα κανει η αστυνομια και η κυβερνηση και δεν αντιδρα.
    αυτο περιμενουν τα αφεντικα του αριστερου παρακρατους…μια νεα αφορμη προβοκατσια για να ξανακαψουν την αθηνα.>>

    Το θέμα δεν είναι σχέση δύο ανθρώπων στην οποία ο ένας "δεν απαντά" για να δείξει ανωτερότητα απέναντι στην συμπεριφορά και τα καμώματα του άλλου!!!

    Πιο πολύ φαίνεται ότι δεν αντιδρά πρώτον γιατί δεν μπορεί και δεύτερον γιατί φοβάται τον "ανθρώπινο παράγοντα" του τύπου "άσε μην θρηνήσουμε κι άλλα θύματα" (από ανικανότητα ή ψυχοπάθεια) και γίνουν χειρότερα τα πράγματα.

  77. πετρουλα avatar
    πετρουλα 14/03/2009 21:52:34

    εγω δεν ζηταω τιποτα απο την δεξια
    και ειμαι ενθουσιασμενος που δεν "κανει τιποτα"
    δεν καταλαβαινω γιατι οι αριστεροι ζητανε
    "δεξια δραστηριοτητα" απο τον καραμανλη.
    οταν απαιτεις απο την δεξια να "κανει κατι επιτελους"...εισαι "αγανακτησμενος ακροδεξιος" και οχι προοδευτικος.

  78. M avatar
    M 14/03/2009 21:54:31

    Οι ταμπέλες μας μάραναν...

  79. thanos avatar
    thanos 14/03/2009 22:01:43

    67-kanis Says:
    March 14th, 2009 at 8:59 pm

    Για φαντασου το Γιακουματο Η' τον Πανο Παναγιωτοπουλο με κουκουλα..Ισως στα αρχεια της ΕΚΟΦ να υπαρχουν.

  80. μπατσος avatar
    μπατσος 14/03/2009 22:14:35

    μαλακες
    αρχιζω και τα παιρνω στο κρανιο
    ποιον να συλλαβει η αστυνομια?
    τα παιδια σας?
    μαθητες και φοιτητες?
    με κινδυνο να εχουμε θυματα?
    τα δικαστηρια θα τιμωρησουν φοιτητες?
    ετσι θα λυθει το προβλημα?
    αποτυχατε ως γονεις,καταντησατε τα παιδια σας υστερικα χουλιγκανακια και τωρα ζητατε απο τους μπατσους να τα χωσουν μεσα?

  81. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 14/03/2009 22:15:14

    Δεν τα ξερεις καλα.Δυο περιπολικα ηταν και μερικοι ζηταδες.Αλλα φοβηθηκαν να καουν παρεμβαση,γιατι οι μικροι ειναι αγριοι,μην τους θεωρεις ακακους,επειδη ειναι μικροι.
    θυμμαι καποτε,εγινε μια μπουκα στο Σχολειο μου,και πηγε η Αγγλικου,να τους διωξει.Σηκωσε λοιπον ενας απ αυτους,που δεν ηταν παραπανω απο 16 ετων,μια σανιδα μεγαλη,και της την κοπανησε στο κεφαλι,οπότε επεσε ξερη η γυναικα και την τρεχαμε στα Νοσοκομεια.
    Και αλλατετοια,που δειχνουν οτι τα καμαρια σας,εχουν μαζεψει πολυ μισος,εναντι παντος.

    Γιατι μην ξεχνας και το τι γινεται στα γηπεδα.Νομιζεις,οτι ειναι ολοι ενηλικοι οι διαλυοντες τα παντα εκει;Γελιεσαι,οι πιο πολλοι,μικροι ειναι.
    Και εκει ειναι το διλημμα.Τι κανεις μ αυτους; Τους αφηνεις ασυδοτους,να παιρνουν ολο και περισσοτερο θαρρος,με κινδυνο να κατεδαφισουν τα παντα,η ορμας και γαια πυρι μιχθητω;
    Αποφασισε λοιπον εσυ,και πες μας.

  82. kanis avatar
    kanis 14/03/2009 22:16:38

    πετρούλα 85 (! ! ! ...ενθουσιασμένος...!!!)

    "και ειμαι ενθουσιασμενος που δεν “κανει τιποτα” "


    ...τα γούσταρες δηλαδή, τα κρητικά τα τρακτέρια στο λιμάνι του Πειραιά;


    @thanos 87.

    ΑΝΕΤΑ!

  83. kanis avatar
    kanis 14/03/2009 22:20:10

    @89 Προβοκάτωρ

    Σε ποιούς μικρούς αναφέρεσαι...σε ποιά εποχή;


    "- Από τα μέχρι στιγμής στοιχεία από τις συλλήψεις που έγιναν, διαπιστώνεται ότι οι περισσότεροι είναι αλλοδαποί! Συγκεκριμένα συνελήφθησαν 156 ξένοι! Και ο αριθμός αυτός κάθε ημέρα και μεγαλώνει..." έγραφε το ΠΑΡΟΝ, μετά τα Δεκεμβριανά.

  84. πετρουλα avatar
    πετρουλα 14/03/2009 22:22:35

    κανις
    εχεις πολυ καιρο να τελειωσεις..
    κανε κατι...
    στο κομμωτηριο γελαγαμε με τις αστειοτητες του
    τσε γκεβαρα μεγκα-λου καμπουρακη εκεινο το πρωι.
    μονο ανεραστοι μιζοστερημενοι,πηραν στα σοβαρα τα μαστουρωμενα καχριμακια της κρητης.

  85. kanis avatar
    kanis 14/03/2009 22:31:23

    πετρούλα

    Εγώ τον Μαρκογιαννάκη είδα στην τβούλα, να τους λέει πως θα τους καλοδεχτεί, όταν με το καλό κοπιάσουν στον Πειραιά!

    ..τωρα, αν είναι και φίλος με τον Καρχιμάκη, δε θα έπεφτα απο τα σύννεφα. Η Μονή Τοπλού όλους τους χωράει!

  86. Res avatar
    Res 14/03/2009 22:37:24

    90 σχόλια και ο καταληλότερος ξύνεται.
    Μαγκιά!!

  87. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 14/03/2009 23:08:47

    Για χτες μιλαω,εεεε!
    Αυτοπτες μαρτυρες,το λεγανε φορα παρτιδα.Οι πιο πολλοι,ηταν 15-16 χρονων.Γι αυτο και βλεπεις να ελίσσονται σαν μαιμουδες.

  88. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 14/03/2009 23:29:58

    Παλι τα ιδια.
    Σημερα μουχει σπασει τα νευρα το συστημα.Δε μ αφηνει να περασω τιποτα γαμωτο.
    Τι σκατα επαθε παλι;

  89. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 14/03/2009 23:36:20

    Μικρή Λουλού, αν δεν σε ενοχλεί ο αστυνομικός όταν κάνει τη δουλειά του, τότε τι πρόβλημα έχεις να μπαίνει ελεύθερα στο Πανεπιστήμιο, ΚΑΙ στο Πανεπιστήμιο, για να κάνει τη δουλειά του; Να διαλύσει τις γιάφκες στα διάφορα "στέκια" και να συλλάβει, επιτέλους, το γιο του Τιραμόλα και την παρέα του;

    Ανώνυμε 95, όλα αυτά που λες φυσικά και είναι ΚΑΙ αυτά προβλήματα. Μαζί με το άσυλο και όλα αυτά που λες. Το άσυλο είναι πρόβλημα όχι επειδή θα λύσει κάποιο από τα άλλα που λες, αλλά επειδή θα λύσει σε μεγάλο βαθμό το πρόβλημα της εγκληματικότητας που βιώνουμε, ιδίως από το Δεκέμβριο και μετά.

  90. PATRA avatar
    PATRA 14/03/2009 23:43:34

    (Ειδησεις 13/3/2009)

    "Στη φύλαξη των καταστημάτων του Οργανισμού Ασφάλισης Ελευθέρων Επαγγελματιών ΟΑΕΕ), από εταιρεία σεκιούριτι προχωρά η διοίκηση του Οργανισμού.

    Η απόφαση έρχεται μία ημέρα μετά την εισβολή ασφαλισμένου στο τμήμα Καλλιθέας, ο οποίος απείλησε εργαζόμενο με όπλο για την καθυστέρηση της σύνταξής του."

    Quiz
    Στην περιπτωση αυτή ποιος ασκει βια?
    Και πισω απο ποιο ασυλο κρυβεται?
    Κι αν χρειαστει επεμβαση της ΕΛΑΣ ή της Δικαιοσυνης, τίνος το μέρος θα παρει?

    Βοηθεια
    Ο ασφαλισμενος (χωρις να ειμαι και σιγουρος)
    ΔΕΝ ειναι Αλβανος
    Δεν ψηφιζει ΣΥΡΙΖΑ
    και ΔΕΝ ειναι συγγενης του tiramola...

  91. PATRA avatar
    PATRA 15/03/2009 00:13:04

    κρατέω
    (κράτος)' εἶμαι ἰσχυρός, κραταιός, δυνατός | 2. μετὰ δοτ., κρατῶ στὰ χέρια μου τὴν ἐξουσία, ἔχω τὸ κράτος' κρατέω ἀνδράσι καὶ θεοῖσι=ἄρχω μεταξὺ ἀνθρώπων καὶ θεῶν | Β. κατακτῶ, ὑποτάσσω' μετὰ γεν., γίνομαι κύριος, εἶμαι κυρίαρχός τινος, κυβερνῶ' ἀπολ., νικῶ, ὑπερισχύω' μετὰ αἰτ. προσ., ὑπερισχύω ἐναντίον τινός, καταβάλλω (νικῶ) τινά, κυριαρχῶ ἐπί τινος, ἐξουσιάζω τινά' μετὰ αἰτ. πραγμ., γίνομαι κύριος πράγματός τινος, τὸ λαμβάνω ὑπὸ τὴν κατοχή μου, κυριεύω (διὰ βίας).

    Στην ελληνική μυθολογία το Κράτος ήταν η προσωποποίηση της ωμής εξουσίας κάθε μορφής (όχι μόνο της κρατικής). Το Κράτος, η Βία, ο Ζήλος και η Νίκη αναφέρονται από τον Ησίοδο στη Θεογονία του ως αδέλφια, τέκνα της Στυγός και του Πάλλαντα.
    Ο Αισχύλος στην τραγωδία του Προμηθεύς Δεσμώτης παρουσιάζει το Κράτος και τη Βία ως υπηρέτες / πιστούς εκτελεστές του Δία να βοηθούν τον Ήφαιστο να δέσει τον Προμηθέα στα βράχια του Καυκάσου. Από τα λόγια του Κράτους είναι που ο θεατής πληροφορείται ότι ο Προμηθέας τιμωρείται επειδή έκλεψε τη φωτιά και την έδωσε στους ανθρώπους. Το Κράτος συμπληρώνει ότι
    «ελεύθερος κανείς, μονάχα ο Δίας»
    Αλλά δεν του πλέκει το εγκώμιο, αφού λέει επίσης ότι ο Δίας είναι και πιο «πανούργος» από τον Προμηθέα και ότι «είναι σκληρόψυχος ο κάθε νέος αφέντης» (στ. 35). Γενικά πάντως το Κράτος απλά αποδέχεται τις διαταγές του Δία χωρίς αντίθετη σκέψη.
    Η δικαιοσύνη του Δία είναι για το Κράτος η μόνη δυνατή δικαιοσύνη.
    Το Κράτος είναι ανίκανο να αισθανθεί φιλία ή οίκτο, επειδή δεν έχει δικό του σύστημα αξιών παρεκτός αυτό που του έχει επιβληθεί από τον Δία.
    (wikipedia)

    Οι αρχαιοι τα ειπαν ολα...

  92. Decay avatar
    Decay 15/03/2009 00:23:35

    @ 101 Anonymous,

    Αναγκάζονται, ή η "χρηματοδότηση" είναι ένα ακόμη εργαλείο άσκησης πιέσεων απέναντι στους φασίστες?

  93. Σπύρος avatar
    Σπύρος 15/03/2009 01:49:11

    Πάντως στην ΠΟΣΔΕΠ άλλαξαν οι Συσχετισμοί..

  94. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 15/03/2009 08:34:07

    Είναι δυνατόν να υπάρχουν ακόμη σοβαροί άνθρωποι που να πιστεύουν οτι δεν πρέπει να καταργηθεί το άσυλο?
    Αν.. «το παιδί μου» αρχίσει να κάνει ένοπλη πάλη με μολότοφ και να αντιστέκεται κατά της αρχής, θεωρώ πολύ λογικό να μπει η αστυνομία μέσα και να μου το πατήσει κάτω.
    Στην τελική, τι «πάλη» και «αντίσταση» θα ήταν αυτή χωρίς το αντίκρισμα κινδύνου και συνεπειών που τους αναλογούν?
    Και αυτά τα «εσείς κάνατε έτσι τα παιδιά» είναι κουβέντες του αέρα.
    Κατ’ αρχήν δεν μπορεί κανείς να γνωρίζει, πως έχει αναθρέψει το παιδί του ο καθένας που παραπονιέται για το άσυλο. Μπορεί να ανήκει στην κατηγορία εκείνων, των οποίων τα παιδιά δεν προβαίνουν σε τέτοιες ενέργειες, οπότε δικαίως παραπονιέται. Αλλά ακόμη και αν είναι γονιός ενός από αυτά τα παιδιά, ποιός είπε οτι για όλα είναι υπεύθυνη η ανατροφή του γονέα? Μπορεί κι εσύ και η γυναίκα σου να έχετε πέσει με τα μούτρα πάνω από το παιδί, αλλά αν η φύση το έχει πάρει απόφαση να σου το βγάλει ανεγκέφαλο, θα σου βγεί και δεν πα να χτυπιέσαι. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μειώσεις τους κραδασμούς, αλλά για να το αλλάξεις αρκετά δύσκολο. Μπορεί να μην ταιριάζουν τα χνώτα μεταξύ των γονιών και του παιδιού. Εκεί πως να το χειριστεί κανείς? Τι οδηγίες έχει δώσει η πολιτεία στους γονείς σε αυτές τις περιπτώσεις? (ζητάω πολλά, ξέρω). Παραδείγματα άφθονα, ανθρώπων που είχαν 2 ή 3 παιδιά και κάποιο από αυτά θα έπαιρνε κανείς όρκο ότι είναι από άλλη οικογένεια. Ενώ και τα τρία έχουν λάβει ίδια ανατροφή.

  95. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 15/03/2009 08:50:25

    Επίσης αστυνομική βία είναι κατακριτέα μόνο όταν γίνεται με στόχο την εκτόνωση θυμού και όχι την ακινητοποίηση, όταν υπερβαίνει κατά πολύ τα εσκαμμένα, καθώς και όταν συνεχίζεται παρανόμως και ανήθικα, στο αστυνομικό τμήμα ως μορφή «κρατικής εκδίκησης» και εκφοβισμού. Σε κάθε άλλη περίπτωση, δουλειά της αστυνομίας είναι να μπορεί να μας προστατεύει από τέτοιες εκρήξεις
    (μεταφορικές και κυριολεκτικές). Και δεν έχουνε πάντοτε απέναντί τους παιδάκια με κουδουνίστρες και πιπίλες.

  96. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 15/03/2009 11:01:24

    Λόγω οικονομικής δυσπραγίας των γωνέων του βαπτισιμιού μου ανέλαβα την υποχρέωση ν΄αναλάβω όλα τα έξοδα προκειμένου να σπουδάσει σε επαρχιακή πόλη. Τα έξοδα μεγάλα και γίνονται ακόμα ποιό δυσβάσταχτα από την οικονομική κρίση. Με τις καταλήψεις και λοιπές κοινητοποιήσεις ήδη πήγε πίσω τρία εξάμηνα. Ερωτώ, γιατί πρέπει να πληρώνω εγώ τις πολιτικές ¨¨ανησυχίες¨¨ του κάθε αχυροκέφαλου που το είδε αρχηγός και επαναστάτης?
    Εάν κάποιος διαφωνεί σε κάτι ας κάνει αποχή μόνος του ή με τους ομοίους του και να μη εμποδίζει τους άλλους να παρακολουθήσουν τα μαθήματά τους. Αυτό είναι άκρατος φασισμός δημοκράτες της ...έδρας ( με την ανατομική έννοια). Μια μικρή μειοψηφία για να κρυψει την γύμνια της, εξαναγκάζει τον ΄κύριο όγκο να την ακολουθήσει.

  97. Σπύρος avatar
    Σπύρος 15/03/2009 11:52:07

    Ξ.Δ.@
    Υπάρχει και η άλλη εκδοχή που ακούγεται,πώς οι παλιότεροι δεν ΄θυμόμαστε τί κάναμε παλιά΄σάν Νέοι.
    Πάντως και ΄παλιά΄η συντριπτική πλειοψηφία τών Νεων ή των Φοιτητών, Κουκούλες δέν φορούσε, ούτε τάσπαγε υπο την Μορφή Ταγμάτων Εφόδου ,όπως γίνεται σήμερα μερικές φορές απο τούς κουκουλοφόρους,πού είναι πλέον σαφές πώς τά ορμητήρια τους τάχουν εντός τών Σχολών.
    Τότε βέβαια γίνονταν επιθέσεις στις Σχολές καί απο Ακροδεξιούς πού απομονώθηκαν πρός τά τέλη τού 70.Συγκρούσεις και μάλιστα έντονες με την Αστυνομία υπήρξαν αλλά εκτεταμένη μορφή τυφλής βίας δέν υπήρξε.
    Οι΄αναρχοαυτόνομοι΄τής εποχής (τουλάχιστον μερικοί εξ΄αυτών πού δεν ήταν θολωμένοι απο τά διάφορα κοκτέϊλς)είχαν και μιά πιό ρομαντικη εκδοχή γιά τά πράγματα.
    Πάντα βέβαια ήταν ΄τρείς λαλούν και δυό χορεύουν΄αλλά τουλάχιστον συναντούσες και μερικές ενδιαφέρουσες προσωπικότητες..
    Σήμερα το πραγμα έχει ξεφύγει εντελώς.
    Το χειρότερο είναι πώς δικαιολογείται απο ορισμένους αυτού τού είδους η Τυφλή Βία γιατί νομίζουν ,στηριζόμενοι σέ Μαρξισμό τύπου λαϊκών φυλλάδων,πώς εάν εξαθλιωθεί η Κοινωνία θα έλθει κάποια στιγμή η ΄επανασταση΄....
    Το παρήγορο πάντως είναι πώς για πρώτη φορά μετά απο καιρό κινητοποίηθηκαν οι Καθηγητές και ανέτρεψαν τήν ΄Μειοψηφική Πλειοψηφία΄των Μαϊστρου και Απέκη πού καταδυνάστευαν τον Πανεπιστημιακό χώρο..
    Εδώ οι κύριοι σχεδόν δυσκολευτηκαν να καταγγείλουν ακόμα και τήν φασιστική επίθεση στον Πανούση..
    Αυτό ίσως ειναι ελπιδοφόρο....

  98. Σπύρος avatar
    Σπύρος 15/03/2009 11:53:22

    Το ελπιδοφόρο αναφερεται στήν ανατροπή τών Συσχετισμών στην ΠΟΣΔΕΠ.

  99. ... avatar
    ... 15/03/2009 12:32:51

    Το όλο θέμα για το άσυλο ξεκινάει και τελειώνει στο αν οι καταλήψεις είναι παράνομες ή όχι. Η αριστερά που δεν τις θεωρεί παράνομες, θα είχε μεγάλο πρόβλημα με το άσυλο γιατί θα μπορούσε να τις σπάει η αστυνομία όποια στιγμή ήθελε, και κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί για το αντίθετο.

    Τώρα αν έχει δίκιο ή όχι, θα δείξει με την κατάργηση του ασύλου.

  100. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 15/03/2009 14:52:08

    Ένα πολύ σημαντικό κείμενο για το υπόθαθρο του θέματος που μας ακολουθεί δημοσιεύτηκε σήμερα από τον Γιάννη Μαρίνο, επιστολή ομογενή γιατρού από τη Γερμανία:

    Ενας άλλος λαμπρός Ελληνας, στο Οφενμπαχ της Γερμανίας αυτός, ο ιατρός κ. Γεώργιος Βασιλειάδης, μου γράφει εξ αφορμής του φονευθέντος Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου, τα επακολουθήσαντα καταστροφικά γεγονότα και την εκ νέου άνθηση της τρομοκρατίας:

    «Αποτελεί λυπηρόν,λυπηρότατον γεγονός ο θάνατος ενός νέου ανθρώπου. Οπου λειτουργούν νόμοι,όμως,γνω- ρίζει καλώς ο καθείς πως η ζωή δεν είναι επιτραπέζιον κομπιούτερ-παίγνιον.Αν επιτεθείς εις αστυνομικόν,θα σε περιμένει μολύβι.Αυτό ισχύει εις όλες τις πολιτισμένες χώρες του κόσμου και πολύ περισσότερον εις χώρας πρότυπα των δρώντων σήμερον εν Ελλάδι.

    Θα ανέμενε κανείς πως αυτοί οι σωματέμποροι νέων μυαλών που τα έχουν παρασύρει εις τον φοβερότερον ανθελληνισμόν,αυτοί οι θανατολάγνοι που επιθυμούσαν αυτό το πτώμα όσο τίποτα εις τον κόσμον,αυτοί οι αδίστακτοι υποκριτές όμπερ-προλέτ της Αριστεράς και του τριτοκοσμισμού,θα ζητούσαν συγγνώμην από τον ελληνικόν λαόν και από τους οικείους του νεκρού,που παρέσυραν και έδωσαν την ψευδαίσθησιν εις αυτόν και εις τους συνομηλίκους του πως μπορούν ατιμώρητα να παίζουν ηλεκτρονικά παιχνίδια ζωντανά,επιτιθέμενοι εις αστυνομικούς και κατακαίγοντας το λίκνον του πολιτισμού και της ανθρωπότητος.

    Αντ΄ αυτού ζητεί το έθνος συγγνώμη και κρεμάει τους αστυνομικούς.Ο ΠιερΠάολο Παζολίνι,γνωστός αριστερός αλλά μεγαλοφυής εις όλα του,όμως (νεκρός από καιρό από βία αντικοινωνικού στοιχείου) τολμούσε την δεκαετίαν του εξήντα να δηλώνει,“οι αστυνομικοί είναι προλετάριοι,παιδιά του λαού” προκαλών ρίγη ιεράς αγανακτήσεως εις ημάς τους τάχα εξεγερμένους αριστερούς,τότε.

    Ολοι μας αντιπαρατεθήκαμε κάποτε με αστυνομικούς.Αυτοί όμως είναι παιδιά του ελληνικού λαού,όπως οι πολιτικοί μας,οι δημοσιογράφοι μας,οι δικαστές μας,οι δικηγόροι μας,οι ιατροί μας.Αλλοι καλοί,άλλοι κακοί.Χωρίς αστυνομικούς δεν υπάρχει κράτος δικαίου,ατομική ιδιοκτησία,ησυχία,τάξις,ασφάλεια. Ημασταν και εμείς παιδιά,με τρύπια παπούτσια,τρύπια παντελόνια,νηστικά. Ομως δεν καίγαμε,δεν κλέβαμε,είχαμε οράματα για μας και τη γλυκυτάτη πατρίδα μας,το καμάρι του κόσμου.

    Εχουμε και εμείς παιδιά εδώ εις την ξένην,κοσμοπολίτες με 5-6 γλώσσες,ΕΛΛΗΝΕΣ όμως που αγαπούν και τιμούν την χώραν των και το χωριό των και κλαίνε μαζί μας διά το κατάντημα της πατρίδος.

    Είναι μεγάλο λάθος να παρουσιάζονται οι νέοι της συμφοράς ως αθώοι και ότι τάχα τους απασχολούν τα 700 ευρώ που θα βγάζουν.Οι οικονομικές κρίσεις είναι για να μας κάνουν ικανούς να αγωνισθούμε για ανώτερα και όχι να κάψουμε και αυτά που έχουμε.

    Εχουμε και εμείς παιδιά,που αγωνίζονται να επιβιώσουν και να αναδειχθούν εις την ξένην,χωρίς την εμετικήν ευημερίαν των συνομηλίκων των εκεί στην Ελλάδα, την κτηνώδη απονιά των και την γενιτσάρικη απουσία πατριωτισμού,εθνικής συνειδήσεως,εθνικής ταυτότητος,εθνικής υπερηφάνειας και πόνου για τον τόπο, τους ανθρώπους και το μέλλον του.

    Η ελληνική γη έχει,σήμερον παρά ποτέ,επιτακτικήν ανάγκη από βαθιά πνεύματα διά να τη νιώσουν και αγνές ψυχές διά να την αγαπήσουν.Δεν ανεχόμεθα να μας περιπαίζει η οικουμένη ως το τελευταίο προπύργιο του μπολσεβικισμού.

    http://tovima.dolnet.gr/default.asp?pid=2&ct=6&artId=259503

  101. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 15/03/2009 15:53:28

    Σπύρο όχι απλά δεν φορούσατε κουκούλες, αλλά κατακτήσατε το –έστω και περίεργο- δικαίωμα του ασύλου. Η δική μου γενιά κάνει συστηματική και βαριά κατάχρηση αυτού, με λογική συνέπεια να το χάσει κάποια στιγμή.

  102. Κανείς avatar
    Κανείς 15/03/2009 17:20:06

    Φακτορες και kanis, δεν υφισταται ζητημα για μενα, ελπιζω ουτε και για σας. Δεν εχει σημασια καμια ποιος ειναι ποιος.

  103. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/03/2009 21:57:41

    Το περιβόητο Άσυλο (ανιάτων;)

    Απ’ όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, το πανεπιστημιακό άσυλο θεσμοθετήθηκε το 1978, από τον τότε επί της παιδείας Γεώργιο Ράλλη, προκειμένου να διασφαλιστεί η ελεύθερη και δημοκρατική διακίνηση ιδεών η οποία και λόγω της τότε πρόσφατης Ελληνικής <> δεν εγγυάτο κάτι τέτοιο. Μη ξεχνάμε ότι δεκάδες χιλιάδες πτυχιούχοι ΑΕΙ επί επταετίας, γνώρισαν ένα-δύο μόνο αποδεκτά από το καθεστώς συγγράμματα σε όλη τη διάρκεια των σπουδών τους πριν χρησθούν <> (Αυτά μόνο εν τη μπανανία μας υφίστανται βεβαίως).
    Σύντομα όμως και με την σταδιακή μπαχαλοποίηση των όποιων ηθών καθώς και την γενικευμένη ατιμωρησία ελέω ενοχικού συνδρόμου αλλά και του περιβόητου πολιτικού κόστους που υπέστη σύσσωμη η δημοκρατική Ελλάς, το <> άσυλο μετατράπηκε σε θρησκευτικό άβατο και σε άσυλο καταφύγιο κυρίως των πάσης φύσεως αριστεροφασιστοειδών <>, οι οποίοι και επιβάλλουν αυταρχικά τις ιδέες τους χρησιμοποιώντας τα διαχρονικά εργαλεία της βίας και της νοθείας, τις κατασχεμένες και τις επ`ώμου κάλπες (όποτε βεβαίως το εκλογικό αποτέλεσμα δεν συμφέρει), το χτίσιμο των εισόδων των γραφείων καθηγητών, τους προπηλακισμούς, τις πάσης φύσης καταστροφές, τις <> με εξωπανεπιστημιακούς τραμπούκους και πολλές άλλες παρεμφερείς «δημοκρατικές» δραστηριότητες, με την Αστυνομία να παρακολουθεί, πάντα αδύναμη, και αυτοακυρωμένη τα τεκταινόμενα έξω από τα κάγκελα! Πολιτικό κόστος γαρ!
    Άρα, ουσιαστικά το πανεπιστημιακό άσυλο έχει αυτοκαταργηθεί προ πολλού, τόσο επειδή παρεισφρύουν συστηματικά σε αυτό εξωπανεπιστημιακοί χούλιγκανς, τοξικομανείς, λαθρομετανάστες και γενικά πάσης φύσεως κακοποιοί, όσο και επειδή μια δήθεν αριστερή μειοψηφία επιβάλλει συστηματικά και φασιστικά, με το έτσι θέλω, τις ιδέες της δηλαδή την καταστροφή των πανεπιστημίων. (Η πραγματική αριστερά πίστευε και πιστεύει στην αληθινή και ουσιαστική μόρφωση των ανθρώπων προκειμένου μόνοι τους να ανακαλύψουν την ανάγκη για κομουνισμό, άρα πραγματικός αριστερός δεν προβαίνει σε καταστροφές ΑΕΙ. Έτσι Απλά.)
    Αν λοιπόν, μπροστά σε αυτά τα διαπιστωμένα γεγονότα, κάποια γενναία κυβέρνηση προχωρήσει κάποτε και στην τυπική κατάργηση του ασύλου (ή μάλλον του άβατου), ποιος θα φταίει, αν όχι οι δήθεν αριστεροί δήθεν «επαναστάτες» και η, επί σειρά ετών, απαράδεκτη και αντιδημοκρατική συμπεριφορά τους; Και επειδή όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος, ας αναλογιστούν επί τέλους τι πέτυχαν όλα αυτά τα «χρόνια αγώνων», με αυτές τις φασιστικές και καταστροφικές πρακτικές τους; «Ξεχνούν» μήπως ότι οι επαναστάσεις ξεσπούν αυθόρμητα, όταν ωριμάσουν οι απαραίτητες κοινωνικές συνθήκες, και δεν προκύπτουν με το έτσι θέλω, εκβιάζοντας την Ιστορία; Και διαλύοντας κάθε έννοια ανώτατης εκπαίδευσης; Έχουν διαβάσει Λένιν, Τρότσκυ, Μπουχάριν κτλ; ή απλά χρησιμοποιούν κάποια τσιτάτα που βολεύουν; Γνωρίζουν ότι οι παραπάνω αναφερόμενοι κομουνιστές αλλά και πλήθος άλλων όπως οι Κάστρο, Γκεβάρα, Λούξεμπουργκ, Βελουχιώτης κλπ. κλπ. ήταν επιστήμονες; Είχαν δηλαδή σπουδάσει σε ΑΕΙ και είχαν πάρει πτυχίο. Πραγματικός φασισμός είναι να εξαρθρώνεις, πάνω στο προκρούστειο κρεβάτι της μπορεί και λάθος σου ιδεολογίας, την εκάστοτε αντιστεκόμενη πραγματικότητα! Εξ άλλου, «το να θέλεις να απελευθερώσεις με το ζόρι ανθρώπους που δεν θέλουν να απελευθερωθούν, δεν είναι επανάσταση αλλά φασισμός», (Δημήτρης Ιωάννου).