12/05/2010 16:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προειδοποιήσεις απολύσεων απο τα ΜΜΕ για «σκόντο» σε πρόστιμα

Αρχισαν τα... όργανα, όπως φαίνεται, στους τηλεοπτικούς σταθμούς, τα στελέχη των οποίων ούτε λίγο ούτε πολύ έριξαν χθες στο Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης τις πρώτες προειδοποιητικές «βολές» για επερχόμενες απολύσεις.

Οπως είπε χθες ο πρόεδρος της Ανεξάρτητης Αρχής Ιωάννης Λασκαρίδης, ορισμένα στελέχη καναλιών που βρέθηκαν χθες στο ΕΣΡ για ανοιχτές τους υποθέσεις ζήτησαν ουσιαστικά από τα μέλη του συμβουλίου να είναι πιο... προσεκτικά στην επιβολή προστίμων. Επισήμαναν ότι τα κανάλια βρίσκονται ήδη σε δύσκολη οικονομική κατάσταση λόγω της κρίσης και της πτώσης των διαφημιστικών εσόδων και με τα αυστηρά πρόστιμα του ΕΣΡ θα αναγκαστούν να προχωρήσουν και σε περιορισμό προσωπικού. Απολύσεις, δηλαδή. Κάτι, όμως, που ορισμένα κανάλια το έχουν πράξει ήδη από την περασμένη σεζόν. Τώρα στελέχη των καναλιών προειδοποιούν και πάλι για απολύσεις, συνδυάζοντας και την επιβολή φόρου 20% στις τηλεοπτικές διαφημίσεις και υποστηρίζοντας ότι δεν θα μπορούν να ανταποκριθούν στις υποχρεώσεις τους.

http://www.enimerosi24.gr/index.asp?a_name=medianews&item_id=10217

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αθωος περαστικος avatar
    Αθωος περαστικος 12/05/2010 16:24:20

    Να πληρώσουν αυτά που χρωστάνε στο δημόσιο και όσοι δεν έχουν να κλείσουν, οι αλήτες! Πόσο καιρό ακόμα θα το παίζουν προστάτες του λαού, αντικειμενικοί ειδησιογράφοι στις πλάτες μας!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Αθωος περαστικος 12/05/2010 17:27:36

      και να υπαχθούνε στον συντελεστή 23% ΦΠΑ, για τις "υπηρεσίες" τους, αντί να κρύβουν επιμελώς ότι υπάγονται στο 5,5%!

  2. χελιδόνι avatar
    χελιδόνι 12/05/2010 16:30:05

    Η Μενεγάκη μόνη της τα σκέφτεται όλα αυτά τα παιχνίδια με τα ΜΜΕ γύρω από την προσωπική της ζωή, ή της τα υποβάλλουν κάποιοι, τώρα που είναι απαραίτητος ο αντιπερισπασμός;

  3. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 12/05/2010 17:34:37

    Δεν πληρώνουν πρώτα για τις συχνότητες που εκμεταλλεύονται τόσα χρόνια και μετά να συζητήσουμε;

  4. KNWD avatar
    KNWD 13/05/2010 20:33:50

    Να κάνω μία ερώτηση. Γιατί πληρώνουν οι φορολογούμενοι 22 εκ. για τη διακίνηση του ημερήσιου τύπου και των περιοδικών;
    Τα στοιχεία από τον Προϋπολογισμό 2010

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ KNWD 13/05/2010 20:36:37

      Δε λες καλα που δεν τα χρεωνουν στη ΔΕΗ τελωνειακα???

      ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 13/05/2010 20:37:41

        ΑΝ και ρευμα και βισμα ειναι πανε παρεα.. αρχιζω και φοβαμαι μη μου σκασει ο Σταυρος απο καμια μπριζα..

        ΠΠ

    • Ο Ιθαγενής avatar