#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/07/2013 20:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προειδοποίηση Μαξίμου : Βουλευτές που διαφοροποιούνται θα διαγράφονται



Προειδοποιητικό μήνυμα προς τους δύο βουλευτές της ΝΔ, Δ. Κυριαζίδη και Ν. Κακλαμάνη, οι οποίοι δήλωσαν «παρών» στην τροπολογία για τη διαθεσιμότητα των εκπαιδευτικών της τεχνικής εκπαίδευσης, που κατέχουν μεταπτυχιακό τίτλο, έστειλε μέσω του γραμματέα της κοινοβουλευτικής ομάδας, Θ. Μπούρα, ο πρόεδρος του κόμματος, πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς.

Ο πρωθυπουργός διεμήνυσε πως σε περίπτωση που σε μελλοντική ψηφοφορία υπάρξει διαφοροποίηση βουλευτή από τη θέση της κυβέρνησης σε άρθρο που να αποτελεί προαπαιτούμενο για την είσπραξη της δόσης, απαραίτητης για να βγει η χώρα από την κρίση, τότε η Νέα Δημοκρατία θα είναι υποχρεωμένη να διαγράψει τον βουλευτή αυτόν.

ΕΤ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. WY avatar
    WY 25/07/2013 20:08:33

    Τόν Ν.Κακλαμάνη ,διατί δέν τόν διαγράφετε από...χθές κύριε Σαμαρά???

    • Vee avatar
      Vee @ WY 25/07/2013 22:39:18

      Ο Κακλαμάνης είναι ένα συνεχές πρόβλημα για τη ΝΔ. Ίσως ο ΑΣ πρέπει να τον αφήσει να πάει στο καλό...

  2. Kennan avatar
    Kennan 25/07/2013 21:48:08

    Ουσιασικά ο Σαμαράς τους λεει αμα θελετε πάμε και σε εκλογες

    • occultist avatar
      occultist @ Kennan 25/07/2013 22:13:45

      Λαγός την φτέρη έσειε, κακό της κεφαλής του έκανε.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Kennan 25/07/2013 22:17:48

      Ακριβώς. Και πάρτε και την ευθύνη. Όχι τσάμπα μάγκες.

  3. roadrunner avatar
    roadrunner 25/07/2013 21:58:36

    Παρών στην τροπολογία ;;; Ενώ ήδη ψήφισαν κανονικότατα το πολυνομοσχέδιο, που καταργεί τόσες ειδικότητες ;
    Σα να λέμε, πρώτα τον ψη(ο)φίσανε, τον ασθενή όμορφα και ωραία,
    και ύστερα θυμήθηκαν να μετανιώσουν και να κλάψουν, για την πράξη τους...
    Τζάμπα μαγκιές ....

    • {Α}θανάσης avatar
      {Α}θανάσης @ roadrunner 26/07/2013 00:08:31

      Ο Κυριαζίδης απείχε απ'την ψήφιση του εκτρωνομοσχεδίου.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ roadrunner 26/07/2013 09:30:53

      Βρε δρομέα του δρόμου τροπολογία που άλλαζε το πολυνομοσχέδιο ήταν....ότι ψηφίστηκε προχθές άλλαξε χθες....

      ΥΓ

      σε τελική ανάλυση να απολυθούν ...σιγά ή τρίτεκνοι είναι ή μεταπτυχιακά έχουν ...δεν είναι δα και Καλαματιανοί ούτε ο Παπουτσής...

      Θα ασχολούμαστε τώρα με τη Βουλή ...σιγά Δημοκρατία έχουμε; 80 θέλει η Τρόικα και η Κυβέρνηση; 80 για το ....προαπαιτούμενο...

      • roadrunner avatar
        roadrunner @ Ο Ιθαγενής 26/07/2013 14:09:00

        Ιθαγενή, μιλάμε για απολύσεις χιλιάδων.
        Όποιος είχε τα guts να μην τις υπερψηφίσει,
        έπρεπε να το δηλώσει και να το πράξει ξεκάθαρα το βράδυ της Τετάρτης 17/7,
        ώστε να πάρει και το κόστος και την ευθύνη,
        για εξελίξεις που θα αφορούσαν το μέλλον όλης της χώρας.
        (Ούτε θα έλεγα, ότι έπεσαν από τα σύννεφα, με την χθεσινή τροπολογία...)

  4. αρχιμηδησ avatar
    αρχιμηδησ 25/07/2013 22:37:56

    Η πάρτε και τη δόξα σε περίπτωση νίκης. Αποκλείεται?

  5. Νικόλαος avatar
    Νικόλαος 25/07/2013 23:23:52

    Δηλαδή για όλους εσάς οι σημερινές διαθεσιμότητες πτυχιούχων με μεταπτυχιακά και διδακτορικά είναι απολύτως φυσιολογικές;; Αγαπητοί κύριοι οι εκπαιδευτικοί δεν διορίστηκαν με πολιτικό μέσον.

  6. roadrunner avatar
    roadrunner 26/07/2013 00:32:27

    Ειδικά σήμερα μου λύθηκε και η απορία γιατί απείχε...

    • {Α}θανάσης avatar
      {Α}θανάσης @ roadrunner 26/07/2013 01:51:38

      Πέθανε η μητέρα του εκείνη τη μέρα.

  7. Mariana avatar
    Mariana 26/07/2013 00:48:05

    Οπότε δε μας χρησιμεύουν ιδιαίτερα... " Ή είστε μαζί μου ή εναντίον μου".

  8. firiki2010 avatar
    firiki2010 26/07/2013 01:21:46

    Από την μια μεριά καταλαβαίνω ότι είμαστε στριμωγμένοι, απο την άλλη όμως - για σκεφθείτε το ! - ζητάνε από τους βουλευτές να ψηφίσουν αντίθετα από αυτό που ψήφισαν πριν μια εβδομάδα. Δεν είναι απλά πράγματα αυτά και όχι ιδιαιτέρως σοβαρά.

  9. Σάββας avatar
    Σάββας 26/07/2013 01:28:22

    Ρητορική η ερώτησις..
    Την Βουλή για ποιό λόγο ακριβώς την διατηρούμε εάν η εκάστοτε εκτελεστική εξουσία δύναται να νομοθετηθεί κατά το δοκούν ?
    Δεν δύναται λοιπόν είς βουλευτής να εκφράσει μια διαφορετική άποψη και αμέσως να καεί στη πυρά ??
    Ας συνέλθουμε αγαπητοί και ας αναλογιστούμε τι ακριβώς εννούμε όταν λέμε κοινοβουλετυτική δημ0κρατία..
    Παρακαλώ ας με ενημερώσει κάποιος εάν σε άλλη κοινοβουλευτική δυτικού τύπου δημοκρατία το κυβερνητικό κόμμα διαγράφει σωρηδόν βουλευτές που δεν ψήφισαν κυβενρητικό νομοσχέδιο ..

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Σάββας 26/07/2013 11:29:31

      Αν κρίνεται το αν θα χρεοκοπήσει η χώρα και θα έχουμε χάος και κάποιοι σχεδιάζουν εμφύλιο ήδη, ε τότε μάλλον διαγράφονται.

      • Γιώργος Αχαιός avatar
        Γιώργος Αχαιός @ Γεώργιος Τ. 26/07/2013 15:32:37

        Σωστά! Ας τους διαγράψουμε πρώτα για να πάμε στον εμφύλιο με την συνείδηση ήσυχη ότι.... τους διαγράψαμε.

      • Mariana avatar
        Mariana @ Γεώργιος Τ. 26/07/2013 19:55:50

        Ποιούς βλέπετε ως αντιπάλους στον πιθανό εμφύλιο?

        • Γιώργος Αχαιός avatar
          Γιώργος Αχαιός @ Mariana 28/07/2013 18:17:16

          Όσοι φοράνε adidas θα κάνουν εμφύλιο με όσους φοράνε new balance.

  10. PELIAS avatar
    PELIAS 26/07/2013 07:51:20

    Και το Μαξίμου παραβιάζει το σύνταγμα; δεν το πιστεύω.
    Οι βουλευτές έχουν άποψη, δεν είναι πρόβατα ούτε γίδια στο μαντρί.

  11. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 26/07/2013 08:12:03

    Την απάντηση στις απειλές και τις νουθεσίες τις δίνει ο Α.Ψ. στη παράπλευρη ανάρτηση : όταν για 80 άτομα...

    Οι βουλευτές και λυπάμαι που το λέω δεν έχουν λόγο ύπαρξης αν η ψήφιση νομοσχεδίων είναι το μέτρημα των γιδιών από τον τσοπάνη...

    Αν χρειαζόμαστε απλά 150+ ΝΑΙ με θυσίες σε στυλ Ιφιγένειας ...τότε η αξιοπρέπεια έχει χαθεί...

    ΥΓ

    απειλούν και συγχρόνως νουθετούν και δεσμεύονται για ...όχι άλλα μέτρα.....ΝΑΙ όπως λέμε ...ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

  12. Στέργιος avatar
    Στέργιος 26/07/2013 10:08:04

    Κανονικά θα έπρεπε να ισχύει το εξής: Υπουργοί που δεν εφαρμόζουν τους νόμους που ψηφίζει η Βουλή, θα παύονται.

    Με ποιο δικαίωμα διαγράφει ο κάθε αρχηγός κόμματος τους εκλεγμένους αντιπρόσωπους τού λαού;

    Η Βουλή νομοθετεί, η Κυβέρνηση εκτελεί τους νόμους.
    Στην Ελλάδα, η Κυβέρνηση νομοθετεί αυτό που έχει ήδη προαποφασίσει πως θέλει να εκτελέσει. Όχι μόνο τώρα επί κρίσης και διεθνούς κηδεμονίας, ανέκαθεν.

    Μιλάμε για σεβασμό του Συντάγματος και της Δημοκρατίας όταν Ο,ΤΙ γίνεται σε Βουλή - Μαξίμου - Προεδρικό, είναι ως τα μπούνια παράτυπο.

  13. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 26/07/2013 11:27:59

    "Βουλευτές που διαφοροποιούνται θα διαγράφονται"

    Αυτό είναι το μειονέκτημα του κομματικού συστήματος. Όποιος διαφωνεί, έστω και αν έχει δίκιο, διαγράφεται, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να επανεκλεγεί βουλευτής, αν δεν βρει άλλο "μαντρί".

    Τα κόμματα δεν είναι παρά κλίκες, των οποίων αποστολή και σκοπός είναι η εξουσία και τα εξ αυτής προερχόμενα οφέλη. Η ποιότητα των βουλευτών είναι αδιάφορη, αρκεί αυτοί να είναι πειθήνιοι στον αρχηγό και να φέρνουν ψήφους στο κόμμα.

    Αυτό νοείται σήμερα σαν ... δημοκρατία !...

  14. Hawk avatar
    Hawk 26/07/2013 16:42:11

    Ε, ναι τώρα τι τσαρλατανιές είναι αυτές, τα ψηφίζεις κύριε όλα για όλα και ω του θαύματος μιά ωραία μέρα ξυπνάει μέσα σου ο Τσε?
    Από που και ως που και από πότε μου έγινες επαναστάτης και μάλιστα χωρίς αιτία?