16/10/2009 19:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προγραμματικές δηλώσεις: Ο κ. Παπανδρέου ανακαλύπτει την «καμένη γη»



«Η κατάσταση της οικονομίας μας είναι εκρηκτική. Η κατάσταση στο Κράτος, στη δημόσια διοίκηση και στους δημοκρατικούς μας θεσμούς αποκαρδιωτική», τόνισε ο πρωθυπουργός Γιώργος  Παπανδρέου, παρουσιάζοντας τις προγραμματικές θέσεις της κυβέρνησής του στην Βουλή. Επεσήμανε επίσης ότι η χώρα διάγει τη δυσκολότερη στιγμή για την οικονομία από το 1993 όταν πάλι μια κυβέρνηση της ΝΔ είχε παραδώσει την οικονομία σε ύφεση και τα δημόσια οικονομικά με τεράστιο έλλειμμα και χρέος. «Μια τέτοια οικονομία παραλαμβάνουμε και πάλι», είπε και δεσμεύτηκε ότι θα εργαστεί σε συνεργασία με την τράπεζα της Ελλάδος για την πλήρη καταγραφή όλων των δαπανών του Δημοσίου.

Ο πρωθυπουργός έκανε ειδική αναφορά σε όλους τους τομείς της κυβερνητικής δράσης, θέτοντας στόχους και χρονοδιαγράμματα, ενώ ζήτησε τη συμμετοχή όλων των πολιτών –ανεξαρτήτως του αν ψήφισαν το ΠΑΣΟΚ- στη μεταρρυθμιστική προσπάθεια που αναλαμβάνει η κυβέρνησή του: «Ποτέ δεν είπαμε ότι ο δρόμος είναι εύκολος. Είπαμε ότι είναι ο σωστός. Οραματικός, ρεαλιστικός, αυτονόητος. Και θα τον περπατήσουμε μαζί. Πολλοί νομίζουν ότι την ιστορία γράφουν μόνοι τους οι ηγέτες. Δεν είναι έτσι. Μια κοινωνία, αλλάζει μόνο όταν όλοι μαζί προσπαθήσουμε».

Από την αρχή της ομιλίας του, ο κος Παπανδρέου έσπευσε να διευκρινίσει πως θα στηρίξει την υποψηφιότητα του Κάρολου Παπούλια για την Προεδρία της Δημοκρατίας, προκαταλαμβάνοντας την θετική ψήφο της ΝΔ τον προσεχή Μάρτιο, σύμφωνα με τις προεκλογικές δεσμεύσεις του Κώστα Καραμανλή.

Δεσμεύθηκε επίσης ότι θα υιοθετήσει κάθε πρόταση που θα συντελεί στην ενίσχυση της διαφάνειας «απ’ όπου κι αν προέρχεται» ανέλαβε ο πρωθυπουργός από το βήμα της Βουλής.

Η «πράσινη ανάπτυξη» θα αποτελέσει έναν από τους βασικούς πυλώνες για την ενίσχυση της οικονομίας. Ο πρωθυπουργός εξήγγειλε στροφή στις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και στην ενεργειακή αξιοποίηση των βραχονησίδων του Αιγαίου, ενώ υπογράμμισε παράλληλα, πως «δεν πρόκειται να δείξουμε καμία ανοχή στην καταπάτηση των καμένων δασικών εκτάσεων». Η πράσινη ανάπτυξη θα είναι και η κατεύθυνση για την ανάπτυξη της υπαίθρου, με αλλαγή καλλιεργειών και στροφή στην ποιοτική και βιολογική γεωργία.

Για την τόνωση του εισοδήματος, ο κος Παπανδρέου υποσχέθηκε να δοθεί έκτακτο επίδομα αλληλεγγύης στα χαμηλά εισοδήματα, αναδρομική αύξηση των συντάξεων του ΟΓΑ, ύψους 30 ευρώ, αρχής γενομένης από την 1η Οκτωβρίου του 2009, αυξήσεις πάνω απ’ τον πληθωρισμό το 2010 σε μισθούς και συντάξεις με αντίστοιχο πάγωμα των τιμολογίων των ΔΕΚΟ.

Στις πρώτες 100 μέρες θα έλθει προς ψήφιση στη Βουλή, νομοσχέδιο προστασίας των δανειοληπτών από τις καταχρηστικές πρακτικές των τραπεζών, ενώ προγραμματίζονται και νομοθετικές πρωτοβουλίες για αλλαγές στη λειτουργία του συστήματος ΤΕΙΡΕΣΙΑΣ και απλοποίηση των διαδικασιών για την ίδρυση νέων επιχειρήσεων.

Σημειώνεται επίσης, η αύξηση της χρηματοδότησης του προγράμματος των δημοσίων επενδύσεων στο 4% του ΑΕΠ, με στόχο να προσεγγίσει το 5% στο τέλος της τετραετίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 16/10/2009 19:46:11

    Αν αρχίσει με αξιοποίση βραχονησίδων για ΑΠΕ, αγοράστε μετοχές εταιριών καλωδίων. Αν βάλει και στις υπόλοιπες, πουλήστε ακτοπολοϊκές και τουριστικές μετοχές. Αν υπήρχε η δραχμή, με ΑΠΕ θα σας έλεγα αγοράστε συνάλλαγμα. Χωρίς την δραχμή, πουλήστε βιομηχανία. Στροφή στην πράσινη καλλιέργεια είχε πρωτοκάνει ο Πολ Ποτ. Ελπίζω να μην τα εννοεί... αν τα εννοεί την ...πρασινίσαμε.

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 16/10/2009 20:01:12

      KARDAK WINDPOWER.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 16/10/2009 20:08:12

      ρε πας καλα βραδυατικο? μαθηματα πρασινης οικονομιας στον ΓΑΠΠ θα κανουμε?? χαχαχαααα θα σ ακουσει και ο Μυτ/εος και θα τρεχει με τα καλωδια.
      γουσταρω σχολιο Τσιπρα για τηε νεα εταιρια Πρασινη Βραχονησιδα Α.Ε.

      αχχαχααα

      ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 16/10/2009 20:10:27

      παντως προτεινα να βαζουμε με πολλα δις.. τα πυρηνικα αποβλητα στις βραχονησιδες.. Μολων Λαβε !

      ΠΠ

  2. aris53m avatar
    aris53m 16/10/2009 20:12:41

    ούτε ανοχή ούτε συμμετοχή

    λίγο με ενδιαφέρει τι βρήκε

    περιμένω λύσεις και όχι τύπου χρυσοχοΐδη

  3. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 16/10/2009 20:13:26

    Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι πως ο Παπανδρέου είναι από σημερα στη γραμμή Καραμανλή.
    Αυτό ομως που μου κάνει ντύπωση είναι η φράση: Να ξαναβάλουμε την Ελλάδα στο κέντρο των εξελίξεων εντός και εκτός Ευρώπης...που σημαίνει..God bless America...

  4. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 16/10/2009 20:22:12

    Τι έγινε τα ευχολόγια έγιναν προβληματισμοί; Τώρα συνήλθε μετά το σοσιαλιστικό παροξυσμό;

    Βουρ στην πράσινη ανάπτυξη να αναπτυχθούν τα πράσινα λαμόγια.

    • PELIAS avatar
      PELIAS @ «Κασσάνδρα» 17/10/2009 14:48:35

      ... και τα πράσινα άλογα ...

      ΠΕΛΙΑΣ

  5. donaE avatar
    donaE 16/10/2009 20:28:38

    Και ξεκινησε με τα λογια του μπαμπα του.Αυτο στην καθημερινη ζωη λεγεται αλλιως.
    Παντως κουβεντα για το πουν θα τα βρουν.

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 16/10/2009 20:58:11

    Να ρωτησω.. Ο ΓΑΠΠ θα λυσει το θεμα με τι βιζα για ΗΠΑ επιτελους ???
    Τον ερωτω επισημα !!! διπλοθεσιτης ειναι..

    Η Θοδωρα τα εκανε απο κουπες.

    ΠΠ

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 16/10/2009 21:27:42

    «Η κατάσταση της οικονομίας μας είναι εκρηκτική. Η κατάσταση στο Κράτος, στη δημόσια διοίκηση και στους δημοκρατικούς μας θεσμούς αποκαρδιωτική»

    -πάει το "λεφτά υπάρχουν"; εκτός αν έγινε εκρηκτική η κατάσταση σε 10 ημέρες....
    -για την υπόλοιπη κατάσταση ας ρωτήσει στην Ιπποκράτους, πάνω από 60% έχει στην ΑΔΕΔΥ, ελέγχει όλους τους τομείς συνδικαλιστικά και διοικητικά αλλά ....μαζεύει βιογραφικά...

    Για τα Πράσινα Άλογα και τον Αστραχάν τα έχουμε πει και αλλού, με τον αρχαίο και τους άλλους φίλους...
    Στην πραγματική ζωή τώρα και όσο αφορά το Κράτος δεν κινείται τίποτα, εκτός από το ....ανέβασμα βιογραφικών.
    10 ημέρες τώρα δεν έχει γίνει τίποτα εκτός από την κατάργηση επιτροπών και φωνάζουν τα συνδικαλιστικά τους στελέχη....
    Δεν έχει διεκπεραιωθεί ούτε οι υποθέσεις ρουτίνας, να μην μιλήσω για προγραμματισμό και σχεδιασμό του επόμενου έτους....
    Συγκεντρώνεις στοιχεία και καταγράφεις προτάσεις και τα κοιτάς γιατί δεν υπάρχει κανένας να τα πάρει...
    Δεν υπάρχει Γ Γραμματέας
    Άρα δεν έχουν βγει εξουσιοδοτικές, οπότε δεν ξέρει κανένας ποιος υπογράφει τι...
    Δεν γίνονται κρίσεις
    και
    περιμένεις...

    Μιλάει ο κ Πρωθυπουργός για αύξηση του ΠΔΕ και δεν έχει γίνει τίποτα ούτε σε τοπικό ούτε σε συνεργασία με το ΥΠΟΙΟ...
    Ο Χ Υπουργός δεν μιλά:
    -με την διοικητική ιεραρχία (ήταν των προηγούμενων)
    -με τους "δικούς" του (ήταν το ΠΑΣΟΚ του 2003 που έρχεται από τα βάθη του '80)
    -με τους συνδικαλιστές (το μόνο ορθό δεν μπορούν οι συνδικαλιστές να έχουν γνώμη στη διοικητική στελέχωση, καθώς θα έπρεπε να εκπροσωπούν τους εργαζόμενους και όχι την τσέπη τους...)

    Τότε πως θα μάθει τι γίνεται; Με στελέχη της αγοράς που θα θέλουν 1 χρόνο για να καταλάβουν πως λειτουργεί; Ποια είναι η διαφορά ΠΔΕ, ΚΑΕ, Τακτικού ΕΣΠΑ;Ποιες οι διαφορές Δημόσιου Λογιστικού, διπλογραφικού, ΚΒΣ;

    Σε ένα πράγμα λοιπόν έχει δίκαιο, υπάρχει απόλυτη διαφάνεια ...του κενού...

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 16/10/2009 21:43:42

    Οι άνθρωποι που έφυγαν κυνηγημένοι το 2004 έρχονται για σωτήρες το 2009;

    Για μια φορά οι φίλοι να μου επιτρέψουν να παραστήσω τον δικαιωμένο "προφήτη". Την 08/09/2009 :

    "τι θα γίνει αν αναλάβει ο ΓΑΠ :
    1. Παραλάβαμε καμμένη γη.
    2. Φοροπεπιδρομή, ιδίως σε έμμεσους φόρους.
    3. Εξωφρενικός δημόσιος δανεισμός. (τα παιδιά πείνασαν 5 χρόνια)"

    http://www.antinews.gr/?p=13777&cpage=1#comment-325214

    Η αναζήτηση ελπίδας θολώνει τόσο, μα τόσο, την ανθρώπινη κρίση;

    • Πράσινος ήλιος avatar
      Πράσινος ήλιος @ Προφήτης 16/10/2009 22:09:55

      43.92 %

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Πράσινος ήλιος 16/10/2009 23:27:42

        Θα πεινάσεις

      • trellakias avatar
        trellakias @ Πράσινος ήλιος 17/10/2009 08:39:41

        Και ποιός λέει ότι ο λαός δεν κάνει μ.......... πράσινε ήλιε, πράσινη ανάπτυξη, και ότι άλλο σε χλωροφύλλη θέλεις, ΗΜΑΡΤΟΝ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        • Πράσινος ήλιος avatar
          Πράσινος ήλιος @ trellakias 17/10/2009 10:48:39

          ο λαός πάει εκεί που του δίνουν....ξεροκόματα και τους το ανταποδίδει με 43,92%.
          να το θυμάσαι

  9. denkserotipota avatar
    denkserotipota 16/10/2009 22:05:22

    Το χειρότερο είναι, η ΑΠΕΘΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ!!!

    Οτιδήποτε ΕΘΝΙΚΟ έχει ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν ασχολείται!!!
    Είναι το ΛΙΓΟΤΕΡΟ, ΤΡΑΓΙΚΟ!!!

    Μέσα σε μια μέρα γίναμε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΟΙ "ελληνες", ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Η ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ???

    Νιώθω ότι η ιστορία που "γράφεται" αυτές τις μέρες, θα είναι από τις πιο μαύρες σελίδες μας δυστυχώς.

    .... Και οι ιστορικοί θα λένε ότι "ΤΟΤΕ οι έλληνες υπό το βάρος της οικονομικής κρίσης ενδιαφέρονταν μόνο για την τσέπη τους".

    Δε θέλω να μαι ένας από αυτούς τους "έλληνες"!!!

    • Lavazza avatar
      Lavazza @ denkserotipota 16/10/2009 22:21:51

      Εύστοχο το σχόλιό σου!

      Εξαφανίστηκε το "Μακεδονίας-Θράκης" επειδή περιέχει λέξεις που ενοχλούν τους συμμάχους των Αμερικανών στην Ευρώπη...

      Εξαφανίστηκε το "Αιγαίου" επειδή ενοχλέι τον μεγαλύτερο σύμμαχο των Αμερικάνων στην δυτική Ασία (Τουρκία)...

      Εξαφανίστηκε το "Εθνικής" από το υπουργείο Παιδείας επειδή θα γίνει "διεθνές" με την έννοια οτι θα φτιαχνει αβέρτα σχολεία για Αλβανά, Πακιστανά, Αφγανιστανά και λοιπά -ανά (δεν φταίνε τα δύσμοιρα τα παιδιά) και μάλιστα σχολεία στις δικές τους γλώσσες...

      Τις "αμερικανικές συνθήκες" στα Κέντρα των μεγάλων μας πόλεων τις είχε ξεκινήσει ο Καραμανλής.

      Τώρα ανέλαβε ο ΓΑΠ (μαζί με τη Ντόρα σε ένα μήνα) να "αμερικανοποιήσουν" την ταυτότητα, το φρόνημα, τα ήθη κτλ.

      • denkserotipota avatar
        denkserotipota @ Lavazza 16/10/2009 22:27:48

        Κάποτε ο Σαρτζετάκης είχε μιλήσει για ΕΘΝΟΣ ΑΝΑΔΕΛΦΟΝ.
        Αυτό είναι μια ΠΟΛΥ μακρινή ανάμνηση , δυστυχώς.

  10. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 16/10/2009 22:15:15

    http://www.youtube.com/watch?v=WaAbYc3eDTE&feature=related
    Προφητικό. Γράφτηκε το 1984 και σήμερα επαληθευεται.

  11. vas avatar
    vas 16/10/2009 23:07:30

    αυτός δεν έλεγε υπάρχουν τα λεφτα?

  12. aggelos avatar
    aggelos 16/10/2009 23:29:20

    Σωστός ο πράσινος πρόεδρος. Με 43,92% όπως επισημαίνει και ο παραπάνω μπορείς να λες ό,τι σου κατέβει χωρίς να δίνεις αναφορά σε κανέναν. Με γειά μας, ας τον λουστούμε τώρα τον πράσινο τυφώνα. Πάντως από λόγια πάμε καλά. Στην πράξη υστερούν λίγο αλλά μάλλον νομίζουν ότι είναι αντιπολίτευση ακόμη ή προεκλογική περίοδος. Με 14 δις € δανεισμό και εγώ παπάδες κάνω. Το λογαριασμό παρακαλώ!

  13. anagnostis avatar
    anagnostis 16/10/2009 23:46:49

    Με το «ένα πόδι εκτός κυβέρνησης» ο υφ. Οικονομικών Φ.Σαχινίδης!

    Υπό αμφισβήτηση έθεσε την παραμονή του στην κυβέρνηση ο υφυπουργός Οικονομικών Φίλιππος Σαχινίδης, ο οποίος φαίνεται ότι διατηρεί στενές σχέσεις με εκδοτικά συγκροτήματα, προς τα οποία κάνει επιλεκτικές διαρροές, για σημαντικά θέματα, τα οποία συζητούνται στο οικονομικό επιτελείο και δεν έχουν, ακόμα, αποφασιστεί.

    Η συμπεριφορά του κ. Σαχινίδη απάδει προς τις οδηγίες του Γιώργου Παπανδρέου, ο οποίος ζήτησε από τα στελέχη του να αποφύγουν τέτοιου είδους σχέσεις, που δείχνουν διαπλοκή στελεχών της εκτελεστικής εξουσίας με τον Τύπο και τα ΜΜΕ.

    Και μπράβο στον Γιώργο Παπακωνσταντίνου ο οποίος αποκάλυψε τον διαρροέα, παρ΄ ότι ο κ. Σαχινίδης είναι στενός φίλος του και προεκλογικά όλοι γνώριζαν ότι ο τότε εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ θα έπαιρνε σε όποιο υπουργείο πήγαινε και τον Λαρισαίο βουλευτή.

    Ο κ. Σαχινίδης έδωσε την πληροφορία στην εφημερίδα «Τα ΝΕΑ», η οποία την έκανε πρώτο θέμα. Η πληροφορία έλεγε ότι η κυβέρνηση προτίθεται να επιβάλει έκτακτη εισφορά στις Τράπεζες, που απομυζούσαν, επί χρόνια, τα εισοδήματα των χαμηλών και μεσαίων εισοδημάτων και στις μεγάλες και κερδοφόρες επιχειρήσεις. Αυτά τα διοχέτευσε, επιλεκτικά, ο κ. Σαχινίδης, πριν καν ο Πρωθυπουργός αναγνώσει τις Προγραμματικές Δηλώσεις της κυβέρνησης, κάτι που δυσαρέστησε σφόδρα τον Γιώργο Παπανδρέου. Ο οποίος ζήτησε να εκτεθεί στο πανελλήνιο, προς παραδειγματισμό, ο υφυπουργός Οικονομικών.

    Ωστόσο, η περίπτωση Σαχινίδη δεν είναι η μοναδική και η κυβέρνηση πρέπει να ερευνήσει να δει τι συμβαίνει και με άλλα μέλη της, ακόμα και πρωτοκλασάτα. Μόλις χθες ο διευθυντής σύνταξης της έτερης εφημερίδας του συγκροτήματος Λαμπράκη «ΤΟ ΒΗΜΑ», ανέφερε σε σύσκεψη συντακτών, το όνομα κορυφαίου υπουργού της κυβέρνησης, ως «συνδέσμου» της εφημερίδας με την κυβέρνηση. Αυτό σημαίνει ότι τα συμφέροντα της εφημερίδας θα εξυπηρετηθούν από τον συγκεκριμένο υπουργό, με τον οποίο, όπως γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, έχει έλθει σε συμφωνία. Συνήθως, οι υπουργοί που κάνουν τέτοιες συμφωνίες, εξασφαλίζουν το απυρόβλητο στη συγκεκριμένη εφημερίδα, στο ΜEGA και σε άλλα μέσα του «συγκροτήματος».

    Κάπως έτσι αρχίζει η διαπλοκή. Και ο συγκεκριμένος υπουργός προστατεύεται και σε περίπτωση ανομιών. Αυτής της προστασίας και μάλιστα στον μέγιστο βαθμό, έτυχε και ο Θόδωρος Ρουσόπουλος, αλλά όλοι παρακολούθησαν το πολιτικό του τέλος, το οποίο ήρθε με πολύ σκληρό τρόπο.

    http://orfni.blogspot.com/2009/10/blog-post_3853.html

  14. Shalai avatar
    Shalai 17/10/2009 00:12:00

    Ωραίες οι προγραμματικές δηλώσεις του νέου Πρωθυπουργού. Ο δε Γείτονας πρώτο τραπέζι πίστα... Σκέτη ζωγραφιά... που ενισχύεται από τον Πάγκαλο, μια εσάνς Αννούλα και την πινελιά Παμπούκη στο βάθος του τοπίου.

  15. Orestios avatar
    Orestios 17/10/2009 00:16:59

    Αυτά τα κόλπα να τα ξεχάσει το GAP. Το ίδιο διαλαλούσε από εδώ και από εκεί ότι "λεφτά υπάρχουν". Τώρα το παίρνει πίσω? Ποιόν κοροϊδεύει? Δεν ισχυριζόταν ότι η κρίση είναι αποτέλεσμα κακοδιαχείρησης? Ας προτείνει λύσεις, αν τις έχει, για να μαζέψει τα χρήματα και να μην τα ρουφήξει από το αίμα των εργαζομένων. Ξέρει που υπάρχει χρήμα.

  16. tiramola avatar
    tiramola 17/10/2009 00:47:02

    “Πολλοί νομίζουν ότι την ιστορία γράφουν μόνοι τους οι ηγέτες. Δεν είναι έτσι. Μια κοινωνία αλλάζει μόνο όταν όλοι μαζί προσπαθήσουν. Ιστορία μπορεί να γράψει ο αγρότης στο χωράφι του, ο νέος επιστήμονας στην έρευνά του. Ο μικρομεσαίος επιχειρηματίας μπορεί να γράψει ιστορία στο μαγαζί του, η γυναίκα στη δουλειά της, ο υπάλληλος στο δημόσιο, ο μετανάστης στην οικοδομή, ο καθηγητής στο πανεπιστήμιό του, ο δάσκαλος στη γειτονιά του, το άτομο με αναπηρία με τη δική του προσπάθεια. Η νοσηλεύτρια στο Κέντρο Υγείας και αυτή μπορεί να γράψει ιστορία, αρκεί να δουλέψουμε μαζί, όλοι μαζί και μόνο μαζί, με χιλιάδες εκατομμύρια «εγώ» που δουλεύουν για το «εμείς».

    Μπορούμε στη μεγάλη αυτή εθνική προσπάθεια για τη νέα πορεία, μπορούμε και θα είμαστε μαζί.
    Ναι, θα είμαι μπροστά, αλλά θέλουμε κοντά μας όλους τους Έλληνες. Τους καλώ να γράψουμε μαζί τις νέες σελίδες της ιστορίας του τόπου μας, της πατρίδας μας.

    Οραματικός λόγος.
    Ο σοσιαλιστής , ο άνθρωπος , ο ΓΑΠ!

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 17/10/2009 01:25:43

      Χιλιάδες εκατομμύρια? :S
      Τί θέλει να πεί το ποιητή?
      Στην Ελλάδα χιλιάδες εκατομμύρια? :S

      Το "γράφω ιστορία" είναι η υπεραξία της εργασίας όλων που θα δουλεύουν για εσάς του ΠΑΣΟΚ? :S

    • Orestios avatar
      Orestios @ tiramola 17/10/2009 01:27:26

      :S = :S (Μπέρδεμα)

    • trellakias avatar
      trellakias @ tiramola 17/10/2009 08:51:12

      Φίλε tiramolla πολύ extreme makeover home edition βλέπεις.
      Πρίν τις εκλογές όλα ήταν διαλυμένα έλεγες, τώρα όλοι μαζί, που δηλαδή ? Εγώ δεν θέλω να τρέξω και πάλι αλλά να απολαύασω τα έργα που μου έταξε πριν,χ....... για την πράσινη ανάπτυξη και τις προεκλογικές αερολογίες των αμερικανών συμβούλων,να μην πληρώσω αλλά να περάσω καλά όπως μου Ε Τ Α Ξ Ε !!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Αλλιώς καθόμουν και με τον Καραμανλή που δεν έταξε αλλά είπε την αλήθεια.

    • ataktos avatar
      ataktos @ tiramola 17/10/2009 12:22:06

      Αγαπητέ Tiramola σήμερα έχω συναντήσει στους δρόμους της πόλης μου πολλούς κοψοχέρηδες για να δούμε( εκλογική περιοχή Γιώργου Π.)

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ tiramola 17/10/2009 14:29:34

      Που τά ειδες ολα αυτά βρέ Tiramola.??
      Xιλιοειπωμένα Κουφια Λόγια πού τάχουν πεί διάφοροι πρωθυπουργοί μόλις αναλάβουν Κυβέρνηση...

      Σιγά τό Νεο ΄I have a Dream'...

      Kαλά ειδικά το φινάλε σου περί ΄σοσιαλιστή,ανθρώπου,ΓΑΠ΄μάλλον γιά Προξένεμα τού Παλληκαριού σέ Εφημερίδα Συνοικεσίων μοιάζει..
      Και θα θυμώσει και η Αντα.......................

    • Σπύρος avatar
      Σπύρος @ tiramola 17/10/2009 14:42:56

      Κοψε κάτι βρέ Tiramola...Χιλιοειπωμένες εξυπναδίτσες ειπε ο άνθρωπος,το νέο Υβρίδιο,και καλά, Ομπάμα-Κένεντυ..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Καλά οσο για το φινάλε περί ΄Οραματικού Λογου τού Σοσιαλιστή-Ανθρώπου-ΓΑΠ΄ταιριάζει πιο πολύ σε Εφημερίδα Συνοικεσίων ,λές και τον προξενεύεις τον άνθρωπο..
      Οχι τιποτα άλλο ,αλλά θα θυμώσει και η Αντα.....

  17. Προφήτης avatar
    Προφήτης 17/10/2009 01:33:18

    Πως πάει η φιλολαϊκή πολιτική; Από τότε που γίνατε κυβέρνηση έχεις εξαφανιστεί. Σ' έδειρε ο Χρυσοχοΐδης στα Εξάρχεια;

    • tiramola avatar
      tiramola @ Προφήτης 17/10/2009 01:37:07

      Πάει για 53.92% την επόμενη δόση....

      • Shalai avatar
        Shalai @ tiramola 17/10/2009 05:28:33

        Θα σου δίνουν και υπερωρίες δηλαδή?

      • trellakias avatar
        trellakias @ tiramola 17/10/2009 08:53:04

        Κόψε τα ληγμένα κάνουν κακό στον εγκέφαλο, έκαψες φλάτζα μάλλον.

    • aris53m avatar
      aris53m @ Προφήτης 17/10/2009 10:31:26

      μποχου δέρνουμε?

      http://www.hellaswebnews.com/?q=node/508

  18. grleo avatar
    grleo 17/10/2009 08:53:10

    Μην στεναχωρείτε το ‘’παιδί’’
    Αφήστε το να χαρεί
    Απόκριες έχουμε (υβριδικά αυτοκίνητα, βιολογικά αγγουράκια και δεν συμμαζεύετε………)
    Όσο κρατάνε οι απόκριες τόση θα είναι και η χαρά του.
    Μετά θα έχουμε το πέρασμα στην ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ……….
    Η πιο ακριβή ανάπτυξη ………………………..σε μια υπερχρεωμένη χώρα.
    Και αυτό το πείραμα εδώ στην Ελλάδα θα γίνει.
    Αλήθεια αυτός ο Ασεμπίγιο γιατί έφυγε και το άφησε το ‘’παιδί’’ έτσι μόνο του , με σηκωμένα τα μανίκια, χειμώνας έρχεται…………….
    Όσο για τις προγραμματικές ‘’μπαρούφες’’ και εκείνη την αναφορά στον πατέρα του για το χρέος τι την ήθελε.
    Μήπως θυμάται το χρέος που παρέδωσε ο Πατέρας του………………
    15 δις θα είναι μόνο οι τόκοι για το χρέος του χρόνου.
    Όσο για εκείνα τα εκλογικά ποσοστά και το 43,92%
    3,000,000 υπέρ του ‘’παιδιού’’ και 6,000,000 εναντίον? Θα δείξει και πολύ σύντομα.
    Άντε λοιπόν …………….. ΠΑΜΕ ………….κατά διαβόλου, αλλά με υβριδικό……………

  19. tiramola avatar
    tiramola 17/10/2009 13:09:33

    Ναι ρε άτακτε?
    Τι σού έλεγαν δηλαδή?
    Ανάθεμα την ώρα που πρίν 10 μέρες ψήφισα ΠΑΣΟΚ?
    :)

  20. good boy avatar
    good boy 17/10/2009 13:38:00

    θεωρω πως ο παπανδρεου πρεπει να προβει σε αλλαγες που αφορουν την δικαιοσυνη
    μια απο αυτες ειναι η ακολουθη

    το κρατος να μην εχει το δικαιωμα να εκμεταλλευεται τα πνευματικα δικαιωματα των εργων των συγγραφεων μετα το θανατο τους
    σε δε περιπτωση που θα θελησει κατι τετοιο να αποζημιωνει τους συγγενεις και εφοσον υπαρξει συγκαταθεση αυτων για την εκμεταλλευση
    ετσι θα καταπολεμηθει και το φαινομενο της λογοκρισιας
    που ταλάνιζει και αρκετες χωρες

    www.arelis.gr
    περιεχει αισθησιακο ερωτονομικον

    ακαταλληλο για ηλικιες κατω των 18 ετων

  21. PELIAS avatar
    PELIAS 17/10/2009 14:45:56

    'Ας πούμε πρώτα για τον Γιωργάκη. Μας έλεγε σε κάθε προεκλογική του εμφάνιση ότι, χρήματα υπάρχουν. Λίγες μέρες μετά ψάχνει να τα μαζέψει απο τις άδειες τσέπες των Ελλήνων. Αυτοί που με τοσο ενθουσιασμό τον ψήφισαν θα του δώσουν και όσα ζητήσει για να καλύψει την έκτακτη οικονομική ανάγκη, για την οποία μας μίλησε χθές στις προγραμματικές του δηλώσεις;.

    Το περίμεναν ή όχι; Γιατί οι Νεοδημοκράτες είχαν τουλάχιστον ενημερωθεί απο τον Κωστάκη για τα αναμενόμενα και κανείς δέν μπορεί να ισχυρισθεί το αντίθετο.

    Γιωργάκη πές μας τώρα. Τα ήθελες και τα'λεγες ή δέν καταλάβαινες, τί μας έλεγες;

    Και άν πείς ότι, δέν ήξερες, τότε κακώς ξεκίνησες να μιλήσεις στον λαό που σε πιστεψε, ανενημέρωτος παντελώς. Θα μπορούσε έτσι να σε χαρακτηρίσει κανείς απο αφελή μέχρι βλάκα. 'Αν πάλι ήξερες, τότε τον καρόϊδευες εν γνώσει σου και σήμερα αναδεικνύεσαι στον υπ'αριθμόν ένα πολιτικό απατεώνα και αγύρτη. Και ξέρεις βέβαια Γιωργάκη μας ότι, οι πολιτικοί απατεώνες τελειώνουν πολύ γρήγορα αλλά και πολύ άσχημα.

    Πρίν προλάβουν να τελείωσουν όσα τους ανέθεσε ο Λ.Οίκος. Μέχρι και ο Ολυ Ρέν, που μέχρι χθές σε στήριζε ανοιχτά, σήμερα με νέες δηλώσεις φαίνεται ότι, έβαλε πολύ νερό στο κρασί του.

    Τελικά Γιωργάκη μας, άν θέλεις να κοιμάσαι ήσυχα όσο θα ζείς στο Καστρί θα πεισθείς ότι, ο Κωστάκης σου ετοίμασε τον δρόμο για να κάνεις όσα αυτός δέν ολοκλήρωσε, γιατί όπως καταλάβαίνεις για την δουλειά αυτή χρειαζόταν το κορόϊδο. Και για την δουλειά αυτή είσαι άψογος Γιωργάκη μας.

    PELIAS