10/05/2010 21:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προβοκάτσια των τουρκικών μυστικών υπηρεσιών

Τη φορά αυτή το θράσος των μυστικών υπηρεσιών της Τουρκίας (ΜΙΤ) ξεπέρασε κάθε όριο. Ανάρτησαν (με IP που δρομολογείται από την Άγκυρα) στο facebook το παρακάτω προβοκατόρικο κείμενο:

«…21 Μαΐου απέχουν από την εργασία Ένοπλες Δυνάμεις και Σώματα Ασφαλείας Στρατός, Ναυτικό, Αεροπορία, Αστυνομία, Λιμενικό, Πυροσβεστική και όλοι οι Δημόσιοι και Ιδιωτικοί Υπάλληλοι, απέχουμε από την εργασία.

Αν τα μέλη του group ξεπεράσουμε τα 10.000 το υλοποιούμε.

Ενημερώστε τους Διοικητές ή Διευθυντές σας και πείτε τους ότι δεν θα παρουσιαστείτε τη συγκεκριμένη μέρα.

Αν ο Διοικητής σας είναι στόκος και δεν έχει καταλάβει που πάει το πράγμα, πείτε του τη συγκεκριμένη μέρα ότι είστε άρρωστος. Το πιο πιθανό όμως είναι να είναι κι αυτός άρρωστος. Τη μέρα εκείνη θα παρουσιαστεί κανονικά το προσωπικό ασφαλείας..»

Στόχος του κειμένου της ΜΙΤ είναι να προσελκύσει .... 10.000 στελέχη των Ενόπλων Δυνάμεων και να τα χρησιμοποιεί κατά το δοκούν. Ξεκινά ζητώντας τους να απέχουν από την υπηρεσία τους στις 21 Μαΐου.

Μόνο ανησυχία μπορεί να προκαλέσει η ύποπτη αυτή κίνηση της ΜΙΤ τη στιγμή που η χώρα μαστίζεται από την μεγαλύτερη κοινωνική, οικονομική και πολιτική κρίση της μεταπολίτευσης. Είναι άραγε όλα αυτά τυχαία, τη στιγμή που την ερχόμενη εβδομάδα επισκέπτεται τη χώρα ο Ερντογάν με το σύνολο σχεδόν του υπουργικού του συμβουλίου;

Η κυβέρνηση θα κάνει επιτέλους κάτι;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GreenHorses avatar
    GreenHorses 10/05/2010 22:10:18

    Τι να κάνει η κυβέρνηση;

    Χαρά της.

  2. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 10/05/2010 22:18:11

    Εκει μας εφτασαν... Φυσικα οι ΚΥΠατζηδες μας δεν διαννοουνται να κανουν κατι αντιστοιχο...Εξ αλλου εδω δε ηθελαν να βρουν ποιοι ειναι αυτοι με τη "ξενικη προφορα" που εκαψαν τους τρεις υπαλληλους, ισως γιατι υπηρχαν ανωθεν οδηγιες να ξεκαθαρισει το τοπειο με τους Αραβες, με τετοια θα ασχολουνται??? Και γιατι δεν εστελναν πως "απεργουμε οταν γινει εισβολη απ τον Εβρο π.χ. για να τους δειξουμε τι αξιζουμε"? κατι αστιστοιχο με το "πορκουα" που διαμορφωσε τοτε το ΚΚΓαλιας κι επεσε η γραμμη μαζινο σε μια νυχτα...

  3. Emerson avatar
    Emerson 10/05/2010 23:01:56

    Λίγο περίεργο δεν είναι η MIT να μην σκεφτεί την IP;!

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 10/05/2010 23:15:28

    Κοινως, ειμαστε σε πολεμο αλλα εδω προσποιουνται ή λουφαζουν. ειναι ψυχραιμοι, και το χειροτερο; κλεβουν την ιδια τους τη χωρα. η μονη στρατηγικη που ξερουν ειναι πως να αλληλομαχαιρονονται, δινοντας ομως τα χερια κατω απο το τραπεζι και ανταλλασοντας χαρτονομισματα, και χρεωνοντας το κρατος μεχρι χρεωκοπιας. Μετα, μας λενε οτι ...φταιμε εμεις, μας φερνουν το ΔΝΤ και μας κατσικωνονται ενας Θε, θεος ξερει για ποσο, διοτι, λενε, θελουν να μας...σωσουν.

  5. parsifal avatar
    parsifal 10/05/2010 23:23:20

    Σοβαρευτείτε...

  6. Ε, όχι δα! avatar
    Ε, όχι δα! 10/05/2010 23:33:31

    Καταρχάς έχει βρεθεί ποιος είναι ο διαχειριστής του group; Το όνομά του στο Facebook;
    Κατά δεύτερον ποιος εισαγγελέας έχει επικοινωνήσει με το Facebook και το Facebook του έδωσε την IP με την οποία μπήκε ο παραπάνω χρήστης, ώστε να διαπιστωθεί ότι προέρχεται από Τουρκία;
    Γιατί το Facebook όπως και όλες οι σελίδες του είδους, δίνουν την IP μόνο με εισαγγελική εντολή.

    • Γιάννης Σ. avatar
      Γιάννης Σ. @ Ε, όχι δα! 11/05/2010 00:40:05

      +1

      Δεν μπορεί να γίνει άρση απορρήτου, παρά μόνο για συγκεκριμένους λόγους. Το να γράψει κάποιος τη βλακεία του, δεν είναι λόγος.

      • Σαος avatar
        Σαος @ Γιάννης Σ. 11/05/2010 09:11:57

        Το site του Facebook υπάγεται στην νομοθεσία των ΗΠΑ, οπότε δεν χρειάζεται καμία έγκριση από ελληνικές αρχές αλλά η συνεργασία των αρχών των ΗΠΑ. Υποθέτω πως ο δίαυλος ΕΥΠ και CIA θα μπορούσε να δώσει αποτελέσματα χωρίς την ανάγκη εισαγγελέων. Πάντως, οι αρχές ασχολούνται με λιγότερο επικίνδυνα θέματα. Γενικότερα τα κοινωνικά δίκτυα είναι καλός τρόπος για να μαζέψει κανείς στοιχεία για πάσης φύσεως «δουλειές». Το πρώτο που θα έκαναν οι τούρκοι είναι να καταγράψουν τους «αντιφρονούντες» αξιωματικούς.

      • Γιάννης Σ. avatar
        Γιάννης Σ. @ Γιάννης Σ. 11/05/2010 10:23:25

        Αυτά που λες είναι ανυπόστατα.

        Να τα πάρουμε από την αρχή.

        Κάποιος φτιάχνει μια ομάδα που δεν παραβιάζει τους όρους χρήσης του Facebook. Εσύ ισχυρίζεσαι πως υπάρχει ένας αόρατος δίαυλος μυστικών υπηρεσιών, που αποκαλύπτει μια προβοκάτσια. Δηλαδή, η CIA έλαβε ένα αίτημα (;) από την ΕΥΠ, που τους ζητούσε να στείλουν αίτημα στο Facebook (υπάρχει συγκεκριμένη διαδικασία για legal requests), για να αποκαλύψουν μια IP ατόμου που ΔΕΝ παραβίασε τους όρους χρήσης, ώστε να τη στείλουν ΧΩΡΙΣ νομική εντολή στην Ελλάδα και να αποκαλυφθεί στο διαδίκτυο.

        Όπως γίνεται αντιληπτό, δεν υπάρχει ούτε το ελάχιστο ποσό λογικής σε αυτήν την ιστορία.

  7. Athenian avatar
    Athenian 11/05/2010 00:32:51

    Τότε να χαιρόμαστε που έχουμε τόσο χαζή ΜΙΤ απέναντί μας!

  8. anonymous avatar
    anonymous 11/05/2010 10:49:43

    ετσι ηθελαν να μας κανουν να πιστεψουμε οτι η ΙΡ ειναι απο την αγκυρα...

  9. καινός avatar
    καινός 11/05/2010 10:58:57

    Φάκτορα, νομίζω ότι έκανες μέγα λάθος με την δημοσίευση του παρόντος... Είναι εντελώς αβάσιμο και αυτό με την ΙΡ είναι μεγάλο ανέκδοτο.

  10. οπλιτης avatar
    οπλιτης 11/05/2010 11:50:57

    αυτη ειναι η καταντια του να μην εχεις ενα επισημο και νομιμο συνδικαλιστικο φορεα να ενημερωνει τα στελεχη, να τα υποστηριζει νομικα σε διαφορες υποθεσεις τους(ειτε αυτες αφορουν ειτε οχι την υπηρεσια)και να προωθει τα οποια αιτηματα τους. τα συνεπακολουθα... αφιερωνονται απο ολους εμας,σε ενεργεια η σε αποστρατια,σε ολους εκεινους που παρανομα και καταχρηστικα εβαλαν φραγμους στη δημιουργια του. φιλακια... πολλα!!!

  11. Τίποτα avatar
    Τίποτα 11/05/2010 12:38:35

    Αφού είναι τόσο ζώα και αναρτούν όλα τα προσωπικά δεδομένα τους στο facebook, καλά να πάθουμε όλοι μας. Σε τέτοιες ευαίσθητες θέσεις θα έπρεπε να υπάρχει ενημέρωση, μην πω απαγόρευση, για αυτές τις σελίδες. Αλλά δημόσιοι υπάλληλοι δεν είναι κι αυτοί, τι να περιμένει κανείς...

    • marine avatar
      marine @ Τίποτα 11/05/2010 20:38:17

      Τίποτα............. ειναι πραγματικα ενα ΤΙΠΟΤΑ με αυτα που λες. Χειροκροτουσαν οταν γεννηθηκες η κερνουσαν μονο?????

      • Τίποτα avatar
        Τίποτα @ marine 12/05/2010 11:28:19

        Θα μπορούσες παρακαλώ να με αντιμετωπίσεις με επιχειρήματα;

  12. dim avatar
    dim 12/05/2010 00:03:19

    ΜΟΝΟ ΑΠΟ EΜΑΙL ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΗΝ IP TOY ΧΡΗΣΤΗ.ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΗ.ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΕ ΡΩΤΑΝΕ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΓΙΝΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ,ΣΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ?Η ΕΥΠ ΚΑΙ Η ΔΙΩΞΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗ (ΠΙΣΤΕΥΩ)ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΜΙΑ ΙΡ ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ (ΠΧ GhostSurf 2005 Platinum)Η΄ΠΑΡΟΜΙΑ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΑ,ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΠΝΟΣ ,ΥΠΑΡΧΗ ΚΑΙ ΦΩΤΙΑ.
    ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ.

  13. anonymous avatar
    anonymous 12/05/2010 10:46:24

    Αυτό μόνο σας έλειπε! Συνδικαλισμός στο στρατό! Δεν πατε καλα!

  14. κώστας kkalex avatar
    κώστας kkalex 18/05/2010 01:20:42

    μέσα σε όλη αυτή τη συζήτηση ας δώσω και εγώ μία άλλη σκέψη. Ας κάνω λίγο λοιπόν "Τον Δικηγόρο του Διαβόλου".
    Και ποιος μου λέει ότι το ρεύμα των στρατιωτικών που έχουν προσχωρήσει στην ιδέα "21 μαίου απέχουμε" δεν θορύβησε τα μεγαλοστελέχη του ΥΕΘΑ (πολιτικά και στρατιωτικά) και σε μία παιδική, ανεγκέφαλη και ηλίθια σκέψη δεν σκέφτηκαν ότι εάν δώσουν αυτόν τον χαρακτήρα συνομωσίας στην όλη προσπάθεια "βαπτίζοντάς την" Τουρκική προβοκάτσια θα καταφέρουν να αποδυναμώσουν τους πολλούς ομολογουμένως που προσχώρησαν και έτσι να αποφύγουν μία εσωτερική κρίση στο στράτευμα η οποία θα δημιοργούσε προβλήματα σε όλους τους "αστεράτους" αλλά και τους χαρτογιακάδες της πολιτικής ηγεσίας;
    Γνωστή τακτική έτσι; Διαίρει και βασίλευε.... Προκαλέστε ρήγμα ανάμεσά τους, βάλτε τους να αμφιβάλουν για τον πατριωτισμό τους και την ηθική τους, ξυπνήστε μέσα τους τον "Έλληνα" και όλα καλά; Η κρίση αποφεύχθηκε, τα "πρόβατα" ξανά στο μαντρί και φυσικά όλοι εσείς να αλλωνίζετε από την αρχή έως την επόμενη απειλούμενη κρίση που και τότε κάτι θα σκεφθείτε...
    Ο κόσμος "βράζει" και από αυτή την αγανάκτηση δεν θα μπορούσαν να απουσιάζουν και οι ένοπλες δυνάμεις. Η αντίδρασή τους είναι αναμενόμενη.

    Καλά θα κάνετε όλοι να αντιμετωπίσετε την αλήθεια και να αφήσετε κατά μέρος την καλλιέργεια "φοβιών"