#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/09/2011 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προβλέπεται θερμό Φθινόπωρο στο Σύνταγμα



Εάν κρίνουμε από τις κινήσεις των αστυνομικών αρχών, χθες, στο ξεκίνημα των νέων κινητοποιήσεων των Αγανακτισμένων Πολιτών στο Σύνταγμα, προβλέπεται ένα θερμό φθινόπωρο στην πλατεία.

Μπορεί να σημειώθηκαν μικροεπεισόδια, όμως η αίσθηση που δόθηκε, ήταν ότι οι αστυνομικές δυνάμεις , έχουν λάβει σαφείς εντολές να μην καταφέρουν οι Αγανακτισμένοι να «ανακαταλάβουν» την Πλατεία Συντάγματος.

Περίπου στις δέκα χθες το βράδυ, σημειώθηκαν ρίψεις πλαστικών μπουκαλιών κατά των αστυνομικών μπροστά από τον Άγνωστο Στρατιώτη από τους γνωστούς επιτήδειους που προκαλούσαν τα επεισόδια και τις προηγούμενες φορές, με αποτέλεσμα να παρέμβουν τα ΜΑΤ και να απωθήσουν τον κόσμο από την Αμαλίας στην πλατεία Συντάγματος και τους παράλληλους δρόμους.

Λίγο μετά νεαροί κουκουλοφόροι προκαλέσαν μικροζημιές μέσα στην Πλατεία Συντάγματος, την στιγμή που το συγκεντρωμένο πλήθος αποδοκίμαζε έντονα τις πράξεις τους, με γιουχαΐσματα.

Απαγορεύονται οι φωτογραφίες στο Σύνταγμα ;



Βέβαια είχε και το Antinews την ... τιμητική  του.

Όπως και τις προηγούμενες φορές, έτσι και χθες κατεβήκαμε στην πλατεία για να καλύψουμε την εκδήλωση.

Ένας συνεργάτης μας, όμως, που του έχουμε πει να τραβάει φωτογραφίες από την απαιτούμενη ασφαλή απόσταση, την πάτησε.

Την στιγμή λοιπόν που έπαιρνε φωτογραφία τον μέγα πάτερ Νεκτάριο, μπροστά από το άγαλμα του Άγνωστου Στρατιώτη, του πέρασαν χειροπέδες κατηγορώντας τον ότι  φωτογραφίζει τους αστυνομικούς.

Αφού  εξήγησε στους αστυνομικούς ότι είναι δημοσιογράφος για το Antinews, τον αφήσαν ελεύθερο.

Είναι όμως προφανές ότι εάν ο συνάδελφος τραβούσε φωτογραφίες τους αστυνομικούς στον ιδιωτικό τους χώρο, τότε θα είχαν κάθε δικαίωμα να τον συλλάβουν.

Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν δημοσίως και μάλιστα  την ώρα μίας διαδήλωσης πολιτών στην πλατεία Συντάγματος πού ήταν γεμάτη από αστυνομικούς.

Συλλήψεις

Στον εισαγγελέα οδηγήθηκαν τα δέκα άτομα που συνελήφθησαν τη νύχτα κατά την διάρκεια των μικροεπεισοδίων που σημειώθηκαν στο Σύνταγμα. Οι επτά από τους συλληφθέντες κατηγορούνται για παρακώλυση συγκοινωνιών και οι άλλοι τρεις για επίθεση σε βάρος αστυνομικών, από τους οποίους ένας και για κατοχή ναρκωτικών γιατί πάνω του βρέθηκε μικροποσότητα κάνναβης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 04/09/2011 10:26:42

    Άρα και τους δημοσιογράφους και λοιπούς "ρεπόρτερ", δεν τους πειράζει να φωτογραφίζονται τα πρόσωπα τους κατά τη διάρκεια της εργασίας τους!

    • factorx avatar
      factorx @ Θησειώτης 04/09/2011 14:25:52

      Βλέπω ότι έχει φανατικούς οπαδούς του Γκαίμπελς στο Θησείο. Προσωπικά δεν με πειράζει. Στείλε μου τηλέφωνο να σου πω να έρθεις να με φωτογραφήσεις όσο θες

    • Δημήτρης avatar
      Δημήτρης @ Θησειώτης 04/09/2011 19:23:14

      Από πότε ο δημόσιος χώρος έγινε 'χώρος εργασίας';

  2. The Saint avatar
    The Saint 04/09/2011 10:49:11

    Δυστηχώς το θέμα φωτογράφιση σε δημόσιο χώρο έχει γίνει πλέον εξαιρετικά σημαντικό. Το να κρατάς φωτογραφική μηχανή είναι σαν να κρατάς ...βόμβα στα χέρια.
    Η διεθνής τρομολαγνεία που έχει επιβληθεί απο τους νεοταξίτες, έχει κάνει ηλιθιωδώς καχύποπτους ακόμη και τους απλούς πολίτες, και αλλίμονο αν άκόμη και ώς ερασιτέχνης φωτογράφος που κάνεις απλά το κέφι σου, φωτογραφίσεις σε δημόσιο χώρο κανέναν τέτοιον...

  3. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 04/09/2011 12:16:03

    Οτι και να κάνει η χούντα του πασόκ το τέλος της δεν είναι,και δεν πρέπει να είναι, μακριά.Αλλιώς το μέλλον της χώρας μας προβλέπεται ζοφερό και δύσκολα αναστρέψιμο.....

  4. ΠροΦητειες avatar
    ΠροΦητειες 04/09/2011 13:01:12

    ΤιμωροιΟχιΜωροί! είπε

    Σεπτεμβρίου 3, 2011 στο 4:09 μμ
    πρεπει αραγε να πατε να κανετε επαναστασεις του κωλου, με επιτηρηση νταβατζηδων?
    κρατανε τα λουρια, τ´ αμολανε οσο γουσταρουν, φκιανουν χρησιμους νεκρους α
    πο χρησιμους ηλιθιους και μετα φωναζουν τους…. Χαρους της Οικουμενης να σωσουν τους …. αβοηθητους! και σας που πηγατε εθελοντες μια δουλείας και μας, που δεν πειστηκαμε να το κανουμε!
    Σα τΩρα θυμαμαι τους ηλιθιους Λιβυους να “αγανακτουν” κραδαινοντας σημαιες και φωναζοντας “μονοι οι Λιβυοι, για τους Λιβυους”
    Ποσο “μονοι” μεινανε!
    Μαθανε πως γ…, πλακωσανε και οι Γιουφτοι !
    Τρεχατε σε πλατειες να γινετε προσαναμα στην φωτια που θα διαλυσει τελεσιδικα τον τοπο μας! Τιποτα δεν εχετε ακουσει για την Ισλανδια; Μαζι περασαμε την καταραμενη στροφη! Μονο που αυτοι ερριξαν την αθλια κυβερβηση τους χωρις να ματωσει μυτη, δουλεψαν την προοπτικη τους. ολοι μαζι και τους ετοιμασαν την δίκη και την τιμωρια τους!
    Αρκετα χρονια τα καλοπαιδα – το α με ω- δουλεψαν για τα αφεντικα τους! Σε πραξεις αντιμισθιας που τις βλεπουμε καθε μερα να αποκλαλυπτοται!
    Πατε, αγανακτηστε, αποφασισμενοι, οργισμενοι, αλλα προς θεου οχι Μαλακες! με το Μ καργα κεφαλαιο!
    Οταν φανουν μπροστα σας, μη τους αφησετε να τρυπωσουν στα ταμπουρια τους! Μη γινετε ασπιδα τους!

    αρπαξτε τους και ξεβρακωστε τους!

    Μην αφηνετε τα εριτιμα ΚΟΜΜΑατοσκυλα να τους περιθαλτουν νομικα και να τους σωνουν καθε φορα! Κοροιδευοντας στα μουτρα μας, οταν τους περιμαζεψουν ατιμωρητους, οτι τις φασαριες τις κανουν οι “γνωστοι Αγνωστοι”, υπονοώντας ασφαλιτες και παρακρατος αλλο απο κεινο το Εξχρειο!
    Τα δυο κομματα εναλαχτηκαν στην εξουσια! Ξερουν και γνωριζουν καλα -και ο Καραμανλης καλλιτερα!- ποιοι ειναι εκει καθε φορα σε αποσστολη καταστροφης δινοντας αφορμες στους κυριους της πλατειας Μαβιλη , του σταυροδρομιου στην κηφησιας και αλλων πιο κεντρικων σημειων, να επιβαλουν λουρια και τιΜωριες!

  5. drider avatar
    drider 04/09/2011 14:46:05

    Μπορείτε να παραθέσετε κάποιες περισσότερες πληροφορίες για τους χθεσινούς συλληφθέντες;

    Χθες ήταν αυτοί, αύριο μπορεί να είμαστε εμείς. Ευτυχώς ο φωτορεπόρτερ του Αντινιούς τη γλύτωσε φθηνά...

  6. allos avatar
    allos 04/09/2011 16:41:02

    Χθες στις 10.00 στην εξοδο του μετρου μπροστα στην Μ. Βρεταννια διμοιρια ΜΑΤ απωθουσε πολιτες ειρηνικους (λιγοι στον αριθμο γιατι ο κυριος ογκος ηταν πισω απο τα ΜΑΤ ενώ στην εξοδο του Μετρου ηταν μονο οσοι ετυχε να βγουν εκεινη την ωρα απο το μερο) με σχετικα συγκαταβατικα αρχικα ρυθμους (μπλε ΜΑΤ οχι ΥΜΕΤ) - οταν σε μια φαση μελος της βγαζει επιδεικτικα το γκλομπ και εσπρωζε αγρια πολιτισα που καθοταν ειρηνικα μπροστα στα καγκελα. συνεχισε να τραμπουκιζει και να απειλει με αθλιο υψος τον κοσμακη που υποτιθεται οτι υπηρετει.

    θα πρεπει να γινει κατανοητο οτι αν αυτοι την εχουν δει πραιτωριανη φρουρα του ΠΑΣΟΚ σαν τον αλλο τον διαπιστωμενα πρασινοφρουρο Κορκονεα, και δικαιοσυνη υπαρχει και οι πολιτες πληρωνουν το μισθο και η εξουσια σε αυτη τη χωρα ειναι ακομα λαικη. Τα σημαδια απο τον Ιουνιο ειναι ανησυχιτικα αλλα θα πρεπει να τους γινει ξεκαθαρο στο ανωτατο επιπεδο οτι η θα συμμορφωθουν ή θα εχουν τις συνεπειες.

    Η ΝΔ ως δεξια τεινει να συμπλεκεται παραδοσιακα με την αστυνομια, δεν εχει καταλαβει ομως και δεν εχει εξετασει αν η αστυνομια εχει μεταβληθει σε πραιτωριανη φρουρα του πασοκικου καθεστωτος και ετσι να λαβει τα καταλληλα μετρα.