#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/08/2012 13:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προβλέπεται άγριος χειμώνας αν δεν πέσουν οι τιμές των καυσίμων



Ενόψει των μέτρων που θα ανακοινώσει η κυβέρνηση, ελπίζουμε όχι ελαφρά τη καρδία, θα πρέπει να της επισημάνουμε ένα γεγονός που δεν πρέπει να περάσει απαρατήρητο. Κι αυτό δεν είναι άλλο από τις τιμές των καυσίμων. Ήδη σήμερα έχουμε ιστορικό υψηλό με την αμόλυβδη να πωλείται σε περιοχές της Ελλάδας πάνω από τα 2 ευρώ. Σύμφωνα με στοιχεία του παρατηρητηρίου τιμώντου υπουργείου Ανάπτυξης η τιμή της –απλής- αμόλυβδης ξεπέρασε τα 2 ευρώ το λίτρο σε πρατήρια στο Ηράκλειο (2.030) και τα Δωδεκάνησα (2.020), ενώ στο Λασίθι και τον Έβρο η τιμή της αμόλυβδης φτάνει τα 1,99 ευρώ. Η μέση τιμή του καυσίμου σε πανελλαδικό επίπεδο ανέρχεται στα 1,826 ευρώ το λίτρο.

Αυτό σημαίνει ότι οι μετακινήσεις με τα αυτοκίνητα έχουν γίνει απαγορευτικές, εξ' ου και οι μικρότερες έξοδοι των πολιτών κατά τις ημέρες των διακοπών. Επίσης, όσο αυξάνονται οι τιμές των καυσίμων τόσο θα ανεβαίνουν τα εισιτήρια των Μέσων Μεταφοράς, αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε.

Από την άλλη, αν σήμερα μπορούσαμε να παραγγείλουμε πετρέλαιο θέρμανσης, σύμφωνα με τους βενζινοπώλες, θα το αγοράζαμε προς 1,55 ευρώ το λίτρο, τινάζοντας στον αέρα τον σχεδιασμό της κυβέρνησης για όσο το δυνατόν φθηνότερο καύσιμο για το δύσκολο χειμώνα που έρχεται. Από πέρυσι, η αύξηση ξεπερνά το 50% κάτι που σημαίνει ότι η επιβάρυνση για έναν πολίτη, ανάλογα με την περιοχή που βρίσκεται θα κυμαίνεται από 1.000 έως 1.500 ευρώ. Δηλαδή θα χαθεί ένας μισθός για να ζεσταθεί το κοκαλάκι μας σε λίγους μήνες.

Δεν πρέπει επίσης να ξεχνάμε ότι μεγάλο μέρος της υψηλής τιμής των καυσίμων οφείλεται στους υπέρογκους φόρους. Πώς λοιπόν δε θα δημιουργηθεί κοινωνική αναταραχή όταν με μειωμένους μισθούς και συντάξεις και με τα μπιλιετάκια της εφορίας να αδειάζουν τις ήδη άδειες τσέπες των Ελλήνων θα κληθούμε να βγάλουμε το χειμώνα;

Να τονίσουμε επίσης, ότι ασφαλώς για τις εκρηκτικές αυξήσεις στα καύσιμα ευθύνεται και η κατάσταση παγκοσμίως. Και στις ΗΠΑ και σε άλλες χώρες η βενζίνη έχει εκτιναχθεί στα ύψη. Όμως, υπάρχουν κάποιοι που φροντίζουν να μη δημιουργηθεί κοινωνική αναταραχή. Στη Γαλλία η κυβέρνηση Ολάντ αποφάσισε μείωση των φόρων στα καύσιμα, βλέποντας ότι οι Γάλλοι δεν αντέχουν τα ακριβά καύσιμα.

Δεν ξέρουμε αν παίρνει εδώ την κυβέρνηση να κάνει μειώσεις φόρων. Προειδοποίηση κάνουμε, το κόκκινο φωτάκι ανάβουμε. Με νέα μέτρα 14 δισ. ευρώ, σε μια χώρα με ύφεση 7% για πέμπτο έτος, με την ανεργία στο 23% και με το βασικότερο αγαθό, το πετρέλαιο να είναι πανάκριβο και να συμπαρασύρει όλα τα προϊόντα, προβλέπεται πολύ άγριος χειμώνας και η κυβέρνηση πρέπει να προσέξει πολύ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nestrom avatar
    nestrom 23/08/2012 13:13:51

    Ανάπτυξη με ακριβή ενέργεια δεν γίνεται.
    Επιστροφή της τιμης στο 0.70 (και για κίνηση και θέρμανση).

    Διαφορετικά ο χειμώνας θα είναι "θερμός".

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ nestrom 23/08/2012 13:41:23

      Τα 0.70 να πας να τα ζητήσεις από εκείνους που ευπειθώς έσπευσαν να συμμορφωθούν στο εμπάργκο προς το Ιράν που αξίωσαν οι ευρωναζί.

      "Ευρώ(πη) με κάθε κόστος" δεν θέλετε; Ε, πληρώστε το, λοιπόν!

      • nestrom avatar
        nestrom @ Αυριανιστής 23/08/2012 13:47:29

        Εγώ φίλε Αυριανιστή δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά του ευρώ.
        Είμαι υπερ ενός νέου εθνικού σχεδιασμού, μέσα ή εξω από την ΕΕ, με δεδηλωμένους στόχους και μέθοδο.
        Αλλά μάλλον ονειροβατώ, για αυτό και απέχω από τις εκλογές.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ nestrom 23/08/2012 13:52:06

          Εθνικός σχεδιασμός είναι να διασφαλίζεις τα πετρελαϊκά σου αποθέματα χωρίς να σου επιβάλλουν άλλοι από πού θα πάρεις κι από πού όχι. Βλέπεις εσύ κανέναν τέτοιο εθνικό σχεδιασμό; Στα δυόμιση ευρώ θα φτάσει λοιπόν η βενζίνη, κι εμείς θα κάνουμε "ζήλια, ψώρα" στον Αχμαντινετζάντ...

          • nestrom avatar
            nestrom @ Αυριανιστής 23/08/2012 15:00:39

            Είμαι και εγώ πολύ απαισιόδοξος. Τα πράγματα θα χειροτερέψουν.

  2. Ἀντρέας avatar
    Ἀντρέας 23/08/2012 13:17:23

    Με αστάθεια σε Μέση Ανατολή, Αραβικές χώρες, μόνο να ανέβει η διεθνής τιμή μπορεί. Ειδικά την κρισιμότερη περίοδο, Νοέμβριο.

    • Εnzo avatar
      Εnzo @ Ἀντρέας 23/08/2012 13:40:11

      από το 1,70 ευρώ που πληρώνουμε σήμερα για να αγοράσουμε ένα λίτρο αμόλυβδης βενζίνης 95 οκτανίων, το 1,10 € περίπου πάει σε… φόρους.

      Ποια Μεση Ανατολη και κουραφεξαλα

      • Ἀντρέας avatar
        Ἀντρέας @ Εnzo 23/08/2012 16:56:16

        Εμ, δε σε βλέπω κι εσένα Enzo να περιμένεις ...πτώση τιμών!
        Συμφωνούμε απόλυτα! :)

  3. dirty harry avatar
    dirty harry 23/08/2012 14:20:21

    Μειωση φορου για να πεσει η τιμη ?
    Χα, χα. Το αλλο με τον Τοτο ξερετε ?
    Ηλεκτρικη κουβερτουλα, φλισακι και θερμοστατης στους 18 βαθμους μπας και γλυτωσουμε με κανενα 1,000ρικο φετος.......

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/08/2012 14:25:08

    Ο φόρος δεν έχει αυξηθεί άλλο, από το 2010. Όταν όμως αποκλείουμε, επειδή έτσι θέλουν οι ευρωναζί, τη μόνη πηγή που μας έδινε επί πιστώσει, επόμενο δεν είναι να βρίσκουμε μόνο σε τέτοιες τιμές;

  5. chrisovergis avatar
    chrisovergis 23/08/2012 14:49:36

    Το χειρότερο μέτρο που μπορούσε να πάρει ο "μακεδόνας" Βενιζέλος σαν υπουργός οικονομικών , είναι η εξίσωση του πετρελαίου θέρμανσης με αυτό της κίνησης ! 7 μήνες από τους 12 η θέρμανση είναι αναγκαία με λίγα λόγια τα έξοδα μας για θέρμανση αυξάνονται κατά 50% !

    • τσαλες avatar
      τσαλες @ chrisovergis 23/08/2012 19:25:44

      Πεδίον δόξης λαμπρό λοιπόν για την κυβέρνηση να επιστρέψει τις τιμές εκεί που θα είναι συμφέρουσες για τον κόσμο!!
      Ε? Δε συμφωνείς?

  6. Κβάντα avatar
    Κβάντα 23/08/2012 14:56:11

    Είχα θέσει το θέμα, για την τιμή της βενζίνης, στην τελευταία ανάρτηση του κ. Κρανιδιώτη.
    Επαναλαμβάνω ένα μέρος από το σχόλιό μου:
    "...μια φιλολαϊκή κυβέρνηση θα έριχνε την τιμή της βενζίνης σε dt."
    Και επειδή δε χωράνε υπερβολές και λαϊκισμοί:
    "Μείωση της τιμής, σε πρώτη φάση, στο 1.5 ευρώ το λίτρο..."
    Είναι κάτι "απλό" το οποίο θα βοηθήσει το ταμείο των Ελληνικών νοικοκυριών, θα δώσει μια νότα αισιοδοξίας και θα οδηγήσει σε αύξηση της κατανάλωσης.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κβάντα 23/08/2012 15:01:34

      "Αύξηση" της κατανάλωσης αν πάει στο 1,50; Προφανώς εννοείς ότι η κατανάλωση θα επανέλθει στα ήδη ψόφια επίπεδα που ήταν όταν η τιμή ήταν αυτή. (Και ούτε καν τόσο, αν αναλογιστεί κανείς τα χαράτσια που έρχονται, νομισματική και εργασιακή αβεβαιότητα κ.λπ.)

      • Κβάντα avatar
        Κβάντα @ Αυριανιστής 23/08/2012 15:19:54

        Έχετε δίκιο σε αυτό που λέτε.
        Μιλάω για αύξηση της κατανάλωσης με τα σημερινά δεδομένα.
        Αφήστε κύριε Αυριανιστή, το παρελθόν. Περασμένα μεγαλεία...

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Κβάντα 23/08/2012 15:23:29

          "Περασμένα μεγαλεία" το... 1,50;

          Δηλαδή, το 0,85 που είχε πριν από τα πρώτα χαράτσια του Τζέφρυ (Μάρτιος 2010), τι πρέπει να θεωρείται;

          • Κβάντα avatar
            Κβάντα @ Αυριανιστής 23/08/2012 16:07:39

            Περασμένα μεγαλεία...

  7. H pena tis orghs avatar
    H pena tis orghs 23/08/2012 15:05:43

    Όχι ότι κανείς θα συγκινηθεί από τους υπεύθυνους, αλλά στην Κρήτη την 95ρα ήδη την πληρώνουμε 1,90+ το λίτρο. Απλά το αναφέρω για την Ιστορία...

  8. Μπαρμπαγιάννης avatar
    Μπαρμπαγιάννης 23/08/2012 16:02:05

    Να ρωτήσω , είναι δυνατόν οι Γερμανοί να πληρώνουν 0,95 το πετρέλαιο και εμείς 1,5 ευρώ πάμε καλά ? Απο τα πρώτα που θα έπρεπε να κοιτάξουν . Αυτοί οι άνθρωποι όμως ζούνε πραγματικά στον κόσμο τους , με 1000 ευρώ μισθό χαράτσια -εφορία - νερό- τηλέφωνο πως περιμένουν να τα βγάλουμε πέρα , εκτός αν νομίζουν ότι όλοι βγάζουμε 4.000 και 5.000 ευρώ το μήνα. Αναρωτιέμαι τι θα γίνει στο επόμενο διάστημα εάν συνεχίσουν την ίδια πολιτική , δηλαδή βαράμε τους μικρομεσαίους - συνταξιούχους, φοροφυγάδες -αισχροκέρδεια δεν πειράζουμε και ανεβάζουμε και άλλο το κόστος διαβίωσης .

    • τσαλες avatar
      τσαλες @ Μπαρμπαγιάννης 23/08/2012 19:27:26

      ο,80 αγαπητέ μου, 0,80 την προηγούμενη βδομάδα στη Γερμανία.

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ τσαλες 24/08/2012 20:11:42

        Εγώ τον Ιανουάριο ήμουν Γερμανία. Δεν υπήρχε ξεχωριστή τιμή πετρελαίου θέρμανσης. Ένα ήταν το πετρέλαιο. Και οι τιμές των καυσίμων ήταν 10-15% πάνω από αυτές της Ελλάδας.

  9. ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
    ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 23/08/2012 16:10:13

    Νηστικοί και παγωμένοι οι άνθρωποι στη χώρα μας και κυρίως στην Βόρεια Ελλάδα. Πέρυσι στην Φλώρινα είχαν τρεις μήνες -20ο C και οι δρόμοι τους γεμάτοι χιόνια.
    Η συμμετοχή στα φάρμακα θα ανεβεί και έτσι οι άνεργοι, οι χαμηλά αμειβόμενοι και η πλειοψηφία των συνταξιούχων έγει συγκεκριμένες επιλογές: να πεθάνει από την πείνα ή το κρύο ή από τις χρόνιες ασθένειές τους.
    Χαίρε Ευρώπη, χαίρε ευρωπαϊκό όραμα, χαίρε ευρωπαϊκή αλληλεγγύη, χαίρε Ευρώπη των λαών, χαίρε ελληνικό πολιτικό κατεστημένο και όλοι οι νεώτεροι βουλευτές/πολιτευτές που δεν καταλαβαίνουν ότι ήρθαν να παλέψουν και να καθαρίσουν τα σκ...ά, αλλά καμαρώνουν για τις θέσεις που έχουν καταλάβει ή κονταροχτυπιούνται για τις υπόλοιπες.
    Θα βλέπω φέτος στο σχολείο πόσα παιδιά θα αρχίσουν να λιποθυμούν ή να τρέμουν από την πείνα και την αδυναμία. Τουλάχιστον να έχει το σχολείο πετρέλαιο για να ζεσταίνονται τις ώρες αυτές τα παιδιά.
    Η απάντηση του λαού μας θα είναι η εξής: ....... ......... ........ (βάλτε τη φαντασία σας να δουλέψει)

  10. o deksios avatar
    o deksios 23/08/2012 17:08:46

    Αν παραπονιεστε για την τιμη του πετρελαιθου θερμανσης, τα παραπονα, μεταξυ αλλων, στους φορτηγατζηδες και στους αγροτες, που επι 20 χρονια φουλαραν με πετρελαιο θερμανσης, και μετα επαιρναν και επιστροφη ΦΠΑ σαν να ειχαν βαλει πετρελαιο κινησης..

    • costas avatar
      costas @ o deksios 24/08/2012 00:23:12

      Α μάλιστα. Κι επειδή το κράτος δεν μπορεί να καταπολεμήσει το λαθρεμπόριο καυσίμων αποφάσισε να εξισώσει τις τιμές ώστε να μην υπάρχει κίνητρο για λαθρεμπόριο. Τακτική πονάει χέρι κόβει κεφάλι.

      Με την ίδια λογική αν δεν μπορούμε να ελέγξουμε την εγκληματικότητα μια λύση είναι να τους κάνουμε όλους φτωχούς ώστε να μην υπάρχει τίποτα να κλαπεί.

  11. ApoTel avatar
    ApoTel 23/08/2012 17:43:42

    Που να θυμηθούμε και τα πρωτοσέλιδα του Έθνους και τις κραυγές του Καμπουράκη, όταν επί ΚΚ του Β είχε πάει η βενζίνη στα 0.80

  12. costas avatar
    costas 23/08/2012 21:02:34

    Είναι οργανωμένο σχέδιο για να καταπολεμηθούν οι αναρχοαυτόνομοι. Με υψηλότερες τιμές στη βενζίνη το κόστος κατασκευής μολότοφ γίνεται απαγορευτικό. Μην έχετε αυταπάτες, ο Αντώνης τα 'χει σκεφτεί όλα.

  13. ano-kato avatar
    ano-kato 24/08/2012 15:18:25

    Βρε παιδιά ψύχραιμα το λαθρεμπόριο καυσίμων χτυπάμε με την εξίσωση των τιμών.Είναι θέμα παραμονής στην ευροζώνη.Αν δεν το κάνουμε δεν θα μας δώσουν την επόμενη δόση και έτσι θα πάμε στην δραχμή με συνέπεια να μην έχουμε ούτε γάλα ούτε ψωμί ούτε ρεύμα ούτε πρώτες ύλες.Χώρια που μπορεί να προσκρούσει και κάποιος μετεωρίτης πάνω στη γή και να καταστραφεί ο πλανήτης.Για σκεφτείτε το καλύτερα.Μπρος στο να συμβούν όλα αυτά και να βρεθούμε εκτός της ομπρέλας του ευρώ και της άπειρης φιλικής αγάπης και φροντίδας των εταίρων μας ας πάει το καύσιμο στα 2,5 ευρώ.Που είναι το πρόβλημα;

    • llila avatar
      llila @ ano-kato 24/08/2012 17:11:52

      Πρόβλημα ; ποιο πρόβλημα ;
      που το είδες εσύ το πρόβλημα;

      • llila avatar
        llila @ llila 24/08/2012 17:15:19

        Εξάλου το είπαμε ..Ε Π Α Ν Α Δ Ι Α Π Ρ Α Γ Μ Α Τ Ε Υ Σ Η και το άλλο .. α ναι Α Π Α Γ Κ Ι Σ Τ Ρ Ω Σ Η απο το μνημόνιο!

  14. Κώστας ο Μακεδόνας avatar
    Κώστας ο Μακεδόνας 24/08/2012 22:21:52

    ........Να ορισμένα μέτρα πάταξης της παραοικονομίας ώστε να ωφεληθεί η αγορά .
    Πάταξη του λαθρεμπορίου με χρήση ηλεκτρονικών κωδικών αριθμών φόρτωσης και εκφόρτωσης αν γίνεται .
    Μείωση του Φ.Π.Α στο 15%
    Μείωση των αντικειμενικών αξιών ακινήτων ώστε να δουλέψει η οικοδομή .
    Δημιουργία μεγάλων δομών Τουρισμού και Αγροτικής ανάπτυξης .
    Λίγα μέτρα και αποτελεσματικά .Πρώρα κάνουμε και μετά ανακοινώνουμε .