#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/09/2011 00:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προβάδισμα 6,8 μονάδων της ΝΔ έναντι του ΠΑΣΟΚ

 



Προβάδισμα 6,8 ποσοστιαίων μονάδων έναντι του κυβερνώντος κόμματος δίνει στη Νέα Δημοκρατία δημοσκόπηση της εταιρείας GPO για λογαριασμό του τηλεοπτικόύ σταθμού Mega.

Ειδικότερα, στην πρόθεση ψήφου, η ΝΔ προηγείται με 22,3%, ενώ έπεται το ΠΑΣΟΚ με 15,5% και ακολουθούν το ΚΚΕ με 9,8%, ο ΛΑΟΣ με 7,9%, ο ΣΥΡΙΖΑ με 4,8%, η Δημοκρατική Αριστερά με 2,7%, οι Οικολόγοι Πράσινοι με 2,4%, η Δημοκρατική Συμμαχία με 2% και το Πανελλήνιο Αρμα Πολιτών με 1,6%. Η αδιευκρίνιστη ψήφος διαμορφώνεται στο 19,7%.

Το 22,5% των ερωτηθέντων θεωρεί ως καταλληλότερο Πρωθυπουργό τον Αντώνη Σαμαρά, το 16,1% τον Γιώργο Παπανδρέου, ενώ το 60,1% κανέναν από τους δύο.

Στην ερώτηση ποια κυβέρνηση κρίνετε ότι θα μπορούσε να αντιμετωπίσει πιο αποτελεσματικά την κρίση, το 14,7% απαντά μία κυβέρνηση της ΝΔ με πρωθυπουργό τον Αντ. Σαμαρά, το 8,39% η τωρινή κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ με πρωθυπουργό τον Γ. Παπανδρέου, το 36,5% μία συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΝΔ και το 38,1% καμία από τις παραπάνω.

Χαρακτηριστικό είναι επίσης ότι οκτώ στους δέκα ερωτηθέντες κρίνουν αρνητικά το έργο της κυβέρνησης, ενώ το 18% το κρίνει θετικά. «Όχι» στις πρόωρες εκλογές λέει το 52,6%, ενώ υπέρ τάσσεται το 45,6%.

Ορατός είναι ο κίνδυνος πτώχευσης για το 54,8% των πολιτών. Αντιθέτως το 44,3% των ερωτηθέντων δεν θεωρεί ότι υπάρχει κίνδυνος πτώχευσης της χώρας.

Σχεδόν οκτώ στους δέκα πολίτες (ποσοστό 77,8%) θεωρούν ότι η Ελλάδα θα πρέπει να παραμείνει οπωσδήποτε στο ευρώ [EUR=X] , ενώ το 15,8% πιστεύει ότι η χώρα δεν πρέπει να παραμείνει στην ευρωζώνη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 27/09/2011 00:12:58

    Ο Παναγιωτόπουλος χαρακτηρίζει επικίνδυνη την αυτοδυναμία Σαμαρά.
    I rest my case

    • φωνη avatar
      φωνη @ Orestios 27/09/2011 00:23:48

      Ρε Orestios,
      Εγώ κατάλαβα ότι είπε ότι έχει ρίσκο η πρόβλεψη που κάνει για την αυτοδυναμία Σαμαρά, αλλά πιστεύει ότι θα την έχουν. Για να μη φανεί αλαζόνας το διατύπωσε έτσι μάλλον. Δεν είπε ότι είναι επικίνδυνη η αυτοδυναμία.

      • Orestios avatar
        Orestios @ φωνη 27/09/2011 00:33:15

        Είπε τη λέξη επικίνδυνη. Απόλυτη αποτυχία η παρουσία του. Πήγε να το μαζέψει μετά αλλά έκανε τεράστια ζημιά.

        • φωνη avatar
          φωνη @ Orestios 27/09/2011 00:42:59

          Ορέστιος, νομίζω, εκτός αν δεν πρόσεξα αρκετά, ότι χαρακτήρισε επικίνδυνη την πρόβλεψη. Δε χαρακτήρισε επικίνδυνη την αυτοδυναμία.

          Εμένα, άλλο είναι που μου τη δίνει. Ότι κάθε φορά μιλάνε κάποιοι δημοσιογράφοι-δοσίλογοι για μια εμπόλεμη κατάσταση και εμφυλιακή που θα απαιτεί συνεργασίες. Είναι σα να απειλούν, σα να σου λένε ότι ξέρεις εγώ στα κάνω όλα μπάχαλο αν θέλω και σε αναγκάζω να συνεργαστείς. Αυτό με το εμφυλιακό και τη συγκυβέρνηση το προβάλλουν και το mega kai to skai. Και το θεωρώ έμμεση απειλή.

          • Orestios avatar
            Orestios @ φωνη 27/09/2011 00:47:47

            Οι δημοσιογράφοι έχουν τριτοκοσμική αντίληψη.
            Δυστυχώς

      • Orestios avatar
        Orestios @ φωνη 27/09/2011 00:36:03

        Και τώρα τα έκανε χειρότερα.
        Fail

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 27/09/2011 00:13:22

    Όταν πάνω από 45% θέλει πρόωρες εκλογές (αυξήθηκε νομίζω), μόνο το 14% θεωρεί ικανό τον Σαμαρά; εκτός κι αν το ποσοστό που ζητά συγκυβέρνηση, το δικαιολογεί..

  3. montag avatar
    montag 27/09/2011 00:18:16

    Αυτό το 18% τι πίνει και δεν μας δίνει;

  4. GSV avatar
    GSV 27/09/2011 00:21:00

    Εγω να ρωτησω κατι? Στη καταλληλοτητα για τη πρωθυπουργια

    22.5%+16.1%+60.1% =98.7%. Το υπολοιπο 1.3% που πηγε? το εφαγε η γατα? η ντρεποντουσαν καποιοι να απαντησουν?

    Το ιδιο ισχυει και για το ποια κυβερνηση ειναι πιο αποτελεσματικη! παλι λειπει 1.5 μοναδα!

  5. Απορία avatar
    Απορία 27/09/2011 00:26:29

    Και Νοέμβριο να γίνουν οι εκλογές η ΝΔ θα την πάρει την αυτοδυναμία.

    Είναι μεγαλο κόμμα οπότε είναι φυσικό μπροστά στην ανάγκη ο κόσμος να διώξει το ΠΑΣΟΚ να οδηγηθεί εκ των πραγμάτων στη ΝΔ.

    Ένα 15-20% από τους σημερινούς αναποφάσιστους θα οδηγηθεί σίγουρα προς τη ΝΔ την Κυριακή των εκλογών ακόμα και εαν σε γκάλοπ την προηγούμενη μέρα δήλωνε αναποφάσιστο.

    Το ζήτημα δεν είναι λοιπόν η αυτοδυναμία, που είναι δεδομένη, αλλά η υπομονή του κόσμου που θα ψηφίσει ΝΔ.

    Με τις πρώτες παλινωδίες της κυβέρνησης της ΝΔ, με τα πρώτα λάθη, την πρώτη ατολμία, την πρώτη νωθρότητα ο κόσμος όπως ήρθε έτσι θα λακίσει.

    Εαν η ΝΔ δεν παραδώσει έργο από τις πρώτες κιόλας 100 μέρες θα είναι τελειωμένη, θα πέσει χαλαρά μετά τα πρώτα δύο χρόνια το πολύ.

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ Απορία 27/09/2011 01:00:48

      Νομίζω πως το πιάνεις σωστά το θέμα. Η νδ θα πάρει ψήφους από ανθρώπους που απλά θέλουν να διώξουν αυτά τα καρκινώματα από την κυβέρνηση. Πιθανός τέτοιοες ψηφοφόρος είμαι κι' εγώ, το σκέφτομαι και το βασικό μου κίνητρο είναι να φύγει η χολέρα. Πίστωση χρόνου για μετά δεν υπάρχει. Οι 100 μέρες διορία για να δείξει πράγματα είναι σαν αιώνας, ο χρόνος θα τρέξει πολύ γρήγορα μετά.
      Το 'αν δεν παραδώσει σύντομα έργο (μεταξύ μας, πόσες πιθανότητες του δίνουμε), θα πέσει χαλαρά σε 2 χρόνια' είναι τεράστιο διάστημα.

      Το τσουνάμι που έρχεται είναι τέτοιο που μου φαίνεται αδύνατο να το αντέξει η οποιαδήποτε κυβέρνηση. Το λογικότερο σενάριο είναι το κύμα αυτό μέχρι να ηρεμήσει, να "φάει" τις επόμενες -άτυχες- 2-3 κυβερνήσεις που θα βρεθούνε σε πρωτόγνωρη κατάσταση, κατάσταση που κανείς και ποτέ δεν αντιμετώπισε και ούτε καν φαντάζεται.

      Μετά από δύο ή τρία χρόνια, έτσι όπως θα τρέχουν τα πράγματα, πιθανώς δηλαδή μιλάμε για 2-3 κυβερνήσεις αργότερα, όταν θα έχουν αρχίσει να τραβιούνται τα νερά και να υπάρχει έστω και ψείγμα ηρεμίας και ψυχραμίας, τότε πιστεύω πως θα μπορέσει να σταθεί κάποια κυβέρνηση και να ξεκινήσει να συμμαζεύει τα ερείπια .

      Συμφωνώ πάντως πως έτσι όπως πάει το πράγμα η νδ θα κάνει οριακή αυτοδυναμία. Αυτοδυναμία αγανάκτησης του κόσμου από αυτά που ζει τώρα. Και που υπεύθυνη στο βαθμό που της αναλογεί είναι φυσικά και η νδ και γι' αυτό θα φάει πίεση από το πρώτο λεπτό.

  6. ΖΑRKO avatar
    ΖΑRKO 27/09/2011 00:36:59

    ''Το 22,5% των ερωτηθέντων θεωρεί ως καταλληλότερο Πρωθυπουργό τον Αντώνη Σαμαρά, το 16,1% τον Γιώργο Παπανδρέου, ενώ το 60,1% κανέναν από τους δύο.''

    Δεν θυμάμαι ποτέ υποψήφιος πρωθυπουργός να θεωρείται καταλληλότερος από τον ήδη υπάρχοντα. Ο Σημίτης εθεωρείτο ικανότερος του Καραμανλή όπως και ο Καραμανλής του Τζέφρυ. Ο Τζέφρυ σπάει άλλη μια παράδοση, κάνει άλλη μια υπέρβαση. Go Jefry!!! Go!!!
    Από την άλλη το 60% του ''Κανένα'' καθιστά απαγορευτικούς τους πανηγυρισμούς από την πλευρά Σαμαρά διότι τον εμφανίζει λιγότερο κακό από τον Τζέφρυ, αλλά το πρόσημο παραμένει αρνητικό. Αν έπειθε θα είχε σαφώς μεγαλύτερο ποσοστό. Αλλά είπαμε. Το σύνθημα ''όλοι ίδιοι είναι'' ευνοοεί τους ανίκανους και τους απατεώνες...

  7. peter13 avatar
    peter13 27/09/2011 01:05:14

    8% το ΛΑΟΣ.......Ε Λ Ε Ο Σ!!!!!! Τι αλλο θα μας δειξουν!!!

    • netakias.wordpress.com avatar
      netakias.wordpress.com @ peter13 27/09/2011 13:22:57

      Ελα, πες μου εσύ τώρα.
      Ο Κωλοτούμπας είχε πολύ-πολύ συγκεκριμένη δεξαμενή, όσων δεν γουσταραν την "διεθνίστρια" Ντόρα (που έφυγε) και την Λούλια Κεντρο-τέτοια, των Ακροδεξιών που του έκαναν πλάτη (Βορίδης), ΕΠΕΝ, Βασιλοφρώνων κι αυτών που πίστεψαν ότι ο Αδωνις, με τόση Ιλιάδα που έχει διαβάσει, θα είναι ο νέος Αχιλέας-Λεωνίδας αλλά όταν ήρθε η ώρα επικράτησε ο. . .μπουμπουκος.

      Αντι-ντορικοί κι οι Αντι-Λούλη θα επιστρέψουν (μάλλον) στην ΝΔ και ψήφισαν Σαμαρά, οι άλλοι μετά το μνημόνιο, δεν θα πάνε στην Χ.Α. που είναι κι original ακροδεξιά; Ποιοι θα τον ψηφίσουν; Οι απογοητευμένοι ΠΑΣΟΚοι;

      Υποθέσεις κάνω, ότι είναι "δημοσκοπικό λαθακι" (λέμε τώρα..), δεν είμαι αυθεντία, εσείς τι πιστεύεται;

  8. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 27/09/2011 01:09:30

    ΚΚΕ+ΣΥΡΙΖΑ+Δημαράς είναι δεύτερο κόμμα. Μαζί με τους Οικολόγους χτυπάνε πρωτιά. Δεν ήταν και τόσο παλαβό αυτό που είπε ο Τσίπρας.

    • φωνη avatar
      φωνη @ τηλέμαχος αναγνώστου 27/09/2011 01:18:32

      Τζατζίκι να βάλουμε;

      • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
        τηλέμαχος αναγνώστου @ φωνη 27/09/2011 01:42:10

        Είδες ότι είμαι και συγκρατημένος. Ούτε Κουβέλη, ούτε ΑΝΤΑΡΣΥΑ σου έβαλα.

        • karenin avatar
          karenin @ τηλέμαχος αναγνώστου 27/09/2011 01:52:03

          Δεν πρόκειται να συμβεί. Η στρατηγική του ΚΚΕ αποβλέπει καθαρά στον κοινωνικό μετασχηματισμό της κοινωνίας. Επειδή όμως η ύπαρξη σοσιαλιστικού κράτους, απομονωμένου και σε εχθρικο περιβάλλον ειναι αδύνατη, περιμένουν την άνοδο του κινήματος και στις άλλες χώρες. Οπότε βάζουν οροφή, απο εκει και πέρα δεν έχουν τι να τον κάνουν τον κόσμο,

        • φωνη avatar
          φωνη @ τηλέμαχος αναγνώστου 27/09/2011 12:05:48

          Σωστά!

          • Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
            Γενίτσαρος Πανεπιστημίου @ φωνη 27/09/2011 18:39:15

            Απαραίτητη προϋπόθεση για να βγει η αριστερά δεύτερο κόμμα, αθροιστικά, είναι να απαξιωθεί το σύστημα και ένα 30% να μην πάει να ψηφίσει. Είναι δοκιμασμένο τέχνασμα από τις νομαρχιακές εκλογές και το προωθούν ΜΜΕ, ειδησεογραφικά sites και blogs.

            Η αριστερά δεν έχει αυξήσει τη δύναμή της, αλλά οι δεξιοί και οι κεντρώοι ωθούντε από την παραπληροφόρηση, να μην ψηφίσουν

  9. torn avatar
    torn 27/09/2011 01:34:43

    Αν αυτή η δημοσκόπηση έχει έστω ψήγματα αξιοπιστίας, αποτελεί θρίαμβο του ΠΑΣΟΚ. Αν σε ΑΥΤΗ τη συγκυρία και με ΑΥΤΑ τα μέτρα εξόντωσης του λαού, με αρμόδια χείλη να βγάζουν στη φόρα την φαλκίδευση των στατιστικών που μας έφεραν στη "στοργική" αγκαλιά του ΔΝΤ, παίρνει το ΠΑΣΟΚ 15,5%, τότε για τη χώρα αυτή δεν υπάρχει καμία ελπίδα...

  10. karenin avatar
    karenin 27/09/2011 01:35:17

    Η πλειοψηφία δεν θέλει εκλογές. Απίστευτο.

    • Μάρκος avatar
      Μάρκος @ karenin 27/09/2011 01:56:53

      Πονάει αλλά τους αρέσει απ'ότι φαίνεται. Τι να πει κανείς...μυαλά χυλός.

  11. man8os avatar
    man8os 27/09/2011 01:53:27

    Αρκετα ενδιαφερουσα δημοσσκοπιση, ισως ελαχιστα πειραγμενη.
    Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι η καρτα για τις προωρες εκλογες μονο 45%
    Και με αυτη την προθεση ψηφου η εκτιμιση εκλογικης επηροης θα μπορουσε να ειναι (δυστυχως) απο 30-35 και για το ΠΑΣΟΚ 20-24 αν δε κανω λαθος...

  12. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 27/09/2011 01:54:24

    Δεν θέλει εκλογές γιατί την έχουν τρομοκρατήσει τα καθεστωτικά μέσα ότι η προσφυγή τώρα στις κάλπες έχει συνδεθεί από τους δανειστές με άμεση χρεοκοπία. Η εκβιαστική τους μπλόφα περνάει στο λαό με το πλύσιμο εγκεφάλου από τα δελτία ειδήσεων και τις ¨ενημερωτικές ¨ εκπομπές.

    Ταυτόχρονα όμως μιλάνε και για συντεταγμένη χρεοκοπία με παραμονή μας στο ευρώ, αλλά μισθούς και συντάξεις στα 300 € και ξεπουλημένη όλη τη δημόσια περιουσία.

    Τώρα είναι η ώρα του Σαμαρά και των συνεργατών του να επιστρέψουν τον εκβιασμό, λέγοντάς τους ( στους δανειστές ) ότι ο βρεγμένος τη βροχή δεν την φοβάται και ότι αν είναι να πάμε σε χρεοκοπία αφού πρώτα καταστρέψουν την χώρα και κλέψουν ό,τι μπορούν ( γιατί όλο αυτό το σκηνικό μου φαίνεται ντεζαβού, από τα χρόνια του 1204 που αντί για βοήθεια στέλνανε τους μισθοφόρους τους να μας λεηλατήσουν ενώ προστατεύαμε την Ευρώπη από τις ορδές των Μογγόλων ; ) προτιμάμε να πάμε από μόνοι μας διασώζοντας ό,τι μπορούμε και επιλέγοντας μετά με ποιους θα συνεταιριστούμε για την εκμετάλλευση του ορυκτού μας πλούτου ( ή μήπως δεν καταλάβαμε ακόμα γιατί παίζεται όλο αυτό το κακόγουστο θέατρο του παραλόγου ; ).

  13. τηλέμαχος αναγνώστου avatar
    τηλέμαχος αναγνώστου 27/09/2011 02:07:20

    Tο ξέρω, αλλά με αυτήν την απαξίωση των δυο πρώην μεγάλων κομμάτων, αν 1) υπάρξει πίεση του κόσμου όταν και αν φανεί ότι δεν τον σώζει ο Μηταράκης 2) χαλαρώσουν ή εξαφανιστούν τα γνωστά συγκροτήματα ΜΜΕ που ακόμη επηρεάζουν αρκετούς αρνητικά για την αριστερά 3) υπάρξει διαθεσιμότητα από κάποια μεσαία στελέχη να "δοκιμάσουν την τύχη τους" και καταφέρουν να πείσουν το ιερατείο του Περισσού 4) Ο ΣΥΝ πει επιτέλους ότι έκανε μα...ία με το Μάαστριχτ μπορεί κάτι να γίνει.

  14. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 27/09/2011 02:26:07

    το 20*25% των αναποφασιστων που φαινεται στη δημοσκοπηση σαν ερθει η ωρα τον εκλογων θα ψηφισουν,και θα βγαλουν νικητη θριαμβευτικα τον σαμαρα.
    η αυτοδυναμια της νδ ειναι δεδομενη,δεν ειναι το θεμα αυτο . το θεμα ειναι τα προσωπα. με ποιους θα κυβερνησει. τον υπαρχον στελεχιακο δυναμικο της νδ ειναι της πλακας. γιαυτο και ο σαμαρας ειναι σωστο αυτο που λεει πως θα κανει κυβερμνηση με εξωκοινοβουλευτικους.
    επισης πρεπει να εκκαθαριστει το κομμα απο τα λεγομενα φιλελευθερα ντορακια,οχι με διαγραφες αλλα μεσω του σταυρου να τους στειλει ο κοσμος σπιτι τους.

  15. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 27/09/2011 03:04:41

    Αυτο που τρομαζει τον Σαμαρα και τη Ν.Δ. ειναι οτι τα ΜΙΚΡΑ κομματα αν μετα τις εκλογες τα βρουν τοτε το σιγουρο ειναι οτι θα εχουν αυτοδυναμια.!!!!!!!!!!
    Δεν μπορουν να βγουν εξω απο τα γραφεια τους οι βουλευτες και τα οι κοματικοι μηχανισμοι, ομως οσφριζοντε σαν τα σκυλια οτι ο κοσμος θα ψηφισει ΜΙΚΡΑ ΚΟΜΜΑΤΑ.!!!!!
    ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΥΣΤΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΤΟΜΟ ΣΕ ΑΤΟΜΟ ΑΠΟ ΣΠΙΤΙ ΣΕ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ.!!!!!!!!!!!!!!!
    ΑΝ γινουν ετσι οπως σχεδιαζεται να γινουν τοτε Ν.Δ + ΠΑΣΟΚ μαζι =41% !!!!!!!!
    ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 1974.!!!!!!!!

  16. Pluto avatar
    Pluto 27/09/2011 03:23:56

    Πιστεύω ότι το χαμηλό ποσοστό (αταλληλότητας για Πρωθυπουργό) του Σαμαρά αλλά καί το χαμηλό ποσοστό ψήφου στη ΝΔ οφείλονται στα απίστευτα πολιτικά ρετάλια που εξακολουθεί να συστεγάζει το κόμμα,τόσο σε επίπεδο Κ.Ο. όσο καί σε επίπεδο στελεχών.Να πόσους ψήφους φέρνουν : υποπολλαπλάσιους όσων διώχνουν!
    Εξω τα πολιτικά πτώματα,ανοίξτε τα παράθυρα!
    Χτίστε ευρύτερα αντιμνημονιακά μέτωπα!
    Τώρα!!

  17. Grigoris avatar
    Grigoris 27/09/2011 06:09:55

    Οταν η ΝΔ γινει κυβερνηση, ο χρονος θα ειναι περιορισμενος... και αναρωτιεμαι τι θα εχει απο την Ελλαδα?

  18. anetos avatar
    anetos 27/09/2011 07:28:47

    το Προβάδισμα 6,8 μονάδων εχει σημασια η το 22,3 %.....

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ anetos 27/09/2011 07:53:28

      Το προβάδισμα γιατί δείχνει την ουσιαστική τάση. Άλλη στάση δείχνεις σε ένα υποθετικό σενάριο και άλλη μπροστά στην κάννη του όπλου, οπότε το ποσοστό ψήφου δεν μπορεί να αποτυπώσει άμεσα την πραγματικότητα.

  19. TopGunZ avatar
    TopGunZ 27/09/2011 07:51:40

    Αν πραγματική Δημοκρατία είναι τα απόνερα του σταλινισμού και τα γιουσουφάκια του νεοφιλελευθερισμού... Γιατί κάποιοι μπερδεύουν την Δημοκρατία με την πολυφωνία?

  20. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 27/09/2011 08:44:20

    Το (1) είναι όλα τα λεφτά. Η κατάσταση είναι για να κλαις από την απελπισία.

  21. george avatar
    george 27/09/2011 09:05:48

    Πρωτη η ΝΔ με αυτοδυναμια και τριτο κομμα ο ΛΑΟΣ θα ηταν ιδανικο σεναριο.

  22. Krax avatar
    Krax 27/09/2011 09:30:11

    Αυτό θα πει ποσοστό με διαφορά και να το γράφει στην ούγια, τεράστιε!!!

  23. Νικος avatar
    Νικος 27/09/2011 10:13:52

    Εντυπωσιακό είναι πάντως –δεν έχει ξανασυμβεί σε δημοσκόπηση- τα δυο μεγάλα κόμματα να παρουσιάζουν συνολικά ποσοστό 37,8%.

  24. gclouney avatar
    gclouney 27/09/2011 12:24:57

    Βλέπω μια σιγουριά κάποιων οτι τα 2/3 των αναποφάσιστων θα πάει τελικά στην ΝΔ. Γιατί θα γίνει αυτο την τελευταία στιγμή και δεν καταγράφεται από τώρα?

  25. Γιαγκούλας avatar
    Γιαγκούλας 27/09/2011 22:34:01

    Αλλη μια δημοσκόπηση από τα ίδια, με "ενίσχυση" ΛΑΟΣ και ΔΗΜΑΡ, τα ένθεν και ένθεν "δεκανίκια" του ΓΑΠ.
    Το ποσοστό της ΝΔ, πέρα από ένα σχετικό "ξύρισμα", δεν είναι ψηλό, διότι - πέρα από τους μέχρι τώρα συσχετισμούς - πρώτον η ίδια ευθύνεται σε μεγάλο βαθμό για την οικτρή κατάσταση, δεύτερον δεν διαφοροποιείται πολύ από το ΠΑΣΟΚ στην ουσία των πραγμάτων (ίσως και υπό το βάρος της πίεσης από επιχειρηματικά συμφέροντα και το ξένο παράγοντα) και τρίτον με το γνωστό στελεχικό δυναμικό που διαθέτει δεν προοιωνίζει σημαντικές τομές σε σχέση με τη μέχρι σήμερα ακολουθούμενη πολιτική.
    Το ποσοστό του ΠΑΣΟΚ επίσης "επιδοτείται" γενναιόδωρα και σε πραγματική διάσταση τροφοδοτείται (σε ένα βαθμό τουλάχιστον) από την πολυδιάσπαση στην αριστερά, όπου γίνεται από τη δημοσκόπηση το σχετικό "ξύρισμα" σε βάρος του ΚΚΕ και κυρίως του ΣΥΡΙΖΑ υπέρ ΔΗΜΑΡ, οικολόγων και "αδιευκρίνιστης" ψήφου.
    Εκτός και εάν οι ερωτηθέντες έκαναν και λίγο πλάκα (τώρα τί πλάκα να κάνεις υπό τέτοιες συνθήκες είναι λίγο παράδοξο).

  26. jz avatar
    jz 27/09/2011 22:45:32

    O ΛΑΟΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΑΘΑΙΝΕΙ (ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΚΥΛΑ ΣΤΗΝ ΧΑΡΥΒΔΗ) ΘΑ ΨΗΦΙΣΕΙ ΑΛΛΙΩΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ, ΘΑ ΠΑΘΟΥΝ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΤΟΥΣ ΟΛΟΙ.