10/07/2009 13:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ με 4,1%, αλλά ο Καραμανλής παραμένει καταλληλότερος του Παπανδρέου



Προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ κατά 4,1% δίνει η τελευταία δημοσκόπηση της Μetron Αnalysis, για λογαριασμό του ΑΝΤ1.

Στη δημοσκόπηση που έγινε με κάλπη, το ΠΑΣΟΚ προηγείται στην πρόθεση ψήφου με 33,6%, ενώ η Νέα Δημοκρατία ακολουθεί με 29,5%.

Όμως ο Κώστας Καραμανλής,  εξακολουθεί να προηγείται του Γιώργου Παπανδρέου στην καταλληλότητα με 34,6% έναντι 29,1%.

Το 32,4% εμπιστεύεται μια κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ με επικεφαλής τον Γιώργο Παπανδρέου, έναντι 29% που προτιμά κυβέρνηση ΝΔ με τον Κώστα Καραμανλή.

Μπροστά οι Οικολόγοι από τον ΣΥΡΙΖΑ !

Οι Οικολόγοι Πράσινοι μπαίνουν στη Βουλή ως έκτο κόμμα και προηγούνται του ΣΥΡΙΖΑ με 3,9%, έναντι 3,6%.

 Άνοδο καταγράφει και ο ΛΑΟΣ, με 6,7%, ενώ το ΚΚΕ διατηρεί τις δυνάμεις του με 7,5%.

 Άλλο κόμμα δηλώνει το 1,9%, λευκό το 0,8%, άκυρο-κανένα το 4,9%, ενώ το ποσοστό των αναποφάσιστων ανέρχεται σε 2,9%. «Δεν απαντώ» το 4,8%.

 Αξιοσημείωτο είναι ότι το 55,4% τάσσεται υπέρ μονοκομματικών κυβερνήσεων με ισχυρή πλειοψηφία, ενώ το 40,9% θέλει κυβερνήσεις συνεργασίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lavazza avatar
    Lavazza 10/07/2009 14:00:57

    Την αξιοπιστία των δημοσκοπήσεων και συνάμα των εταιρειών που τις διενεργούν, την είδαμε πριν και μετά τις Ευρωεκλογές.

    Μέσες-άκρες, μας λέγαν όλες:

    Η διαφορά ΠΑΣΟΚ-ΝΔ θα είναι γύρω στο 6%-8%.
    Οι Οικολόγοι αγγίζουν το 11%.
    Ο ΣΥΡΙΖΑ κυμαίνεται στο 6%-7%.
    Ο ΛΑΟΣ κυμαίνεται στο 3,2%-3,8%.

    Κοιτάξτε τα αποτελέσματα και βγάλτε συμπέρασμα...

    Υ.Γ.: Γιατί στις ΗΠΑ των 270.000.000 υπάρχουν όλες κι όλες τρεις εταιρείες δημοσκοπήσεων (αυστηρά ελεγχόμενες από το κράτος), στη Γερμανία των 85.000.000 όλες κι όλες δύο (αυστηρά ελεγχόμενες από το κράτος) κι εδώ στην Ελλάδα των 11.000.000 υπάρχουν 22 (παντελώς ανεξέλεγκτες!!!);;;

  2. Helmut avatar
    Helmut 10/07/2009 14:21:35

    Εγώ ορκίζομαι μόνο στις δημοσκοπήσεις του Καλογρί.

    • Naruto avatar
      Naruto @ Helmut 10/07/2009 17:38:22

      Και εγω μαζι σου.

  3. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 10/07/2009 15:27:38

    Έχει δίκιο ο Λαβάζζα, αλλά εδώ υπάρχει και ένα ακόμη πρόβλημα. Δεν είναι μόνο οι "δημοσκοπήσεις", δηλαδή ότι είναι φτιαχτές πειραγμένες, προσατανολισμένες στον πελάτη, στο ΜΜΕ στο κόμμα κλπ. Κοιτάξτε εδώ ένα exit-poll των ευρωεκλογών http://blog.antibaro.gr/wp-content/uploads/2009/06/exit-poll.jpg

    Από τις 7 μπάρες και με το εύρος της κάθε μίας να είναι τόσο μεγάλο, έπεσαν έξω μόνο σε μία, στη ΝΔ, κι αυτή οριακά...

    Μήπως λοιπόν η βία τους να βγάζουν ό,τι αποτελέσματα θέλουν στις δημοσκοπήσεις έχει οδηγήσει σε αναξιόπιστη στάθμιση των περιοχών και των συντελεστών ειδικού βάρους στο δείγμα που επιλέγουν; και στις δημοσκοήσεις και στα exit-poll.

  4. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 10/07/2009 15:48:47

    Αν δεν μιλήσει ο Καλογρίτσας ότι διαβάζουμε είναι μπούρδες.
    Metron Analysis. Και που σε ξέρουμε εσένα ; Εχεις πρόσβαση στον Κορυδαλλό ; Εστω σε κάποιο Διευθυντή Φυλακών στην περιφέρεια ; Κάποιο κονέ τέλος πάντων με τα λουκούμια ;
    Απογοήτευση. Να αλλάξετε επάγγελμα. Μία εταιρεία δημοσκοπήσεων που θα βγάζει συνεχώς και μονίμως καταλληλότερο τον Καραμανλή, είναι πολύ σοβαρή υπόθεση να την αφήσουμε στα χέρια του οποιουδήποτε.

  5. theo1611 avatar
    theo1611 10/07/2009 16:06:03

    Ο λόγος είναι απλός:

    Δεν είναι εταιρείες δημοσκοπή..., αλλά εταιρείες προπαγανδί... και ξεπλύ...

  6. Smash  Direct avatar
    Smash Direct 10/07/2009 16:20:41

    Αντιλαμβανομαι οτι οι δημοσκοπησεις ειναι αρεστες σε μερικους μονον οταν ειναι συμφωνες με τις πολιτικες τους προτιμησεις!! Οταν ομιλουν για τον καταλληλοτερο τι εννοουν??? Και μετην ευκαιρια ο....Καλογριτσας τι γινεται ρε παιδια???

  7. ataktos avatar
    ataktos 10/07/2009 17:11:39

    Αυτοί πέθαναν και εμείς γλεντάμε πάνω στα πτώματα τους .Λίγη σοβαροφάνεια αγαπητοί μου….

  8. Naruto avatar
    Naruto 10/07/2009 17:41:23

    Αν καταρευσει και το καταλληλοτερος, θα σκαρφισουν το "βαρυγδουπος", "επιφανης", "λαικος" κλπ αναλογα με τον πελατη και το προφιλ του και του αντιπαλου του βεβαιως.

  9. Greco avatar
    Greco 10/07/2009 18:24:41

    για κοιτα που θα ξαναρθει ο πρασινος ηλιος...παναγια μου!

  10. αντί avatar
    αντί 10/07/2009 23:47:29

    Μέχρι να τα βρούνε στον ΣΥΡΙΖΑ, θα έχουν πέσει κάτω από το 1%.

  11. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 11/07/2009 04:21:47

    Τι θα γινει, βρε παιδια, μ' αυτο το "καταλληλοτερος"; Πως ειναι δυνατον να συγκρινονται δυο ανομοια πραγματα, ενα αγγουρι, λογου χαρη, με μια μελιτζανα; Ειναι συγκρισιμος στο θεμα της καταλληλοτητας ενας που εχει διατελεσει (και εξακολουθει να ειναι) πρωθυπουργος με εναν αλλο που ποτε ως τωρα δεν εχει αναλαβει το αξιωμα και δεν εχει κυβερνησει; Προσοχη, δεν υποστηριζω τον Γεωργακη, προσωπικα τον απορριπτω εκ προοιμιου σαν "γονο", γιατι αν δεν ηταν γιος του Αντρεα και εγγονος του Γεωργιου Παπαντρεα θα ηταν, κατα την ταπεινη μου αντιληψη, ενας αλλος κυριος Τιποτα, για να θυμηθω και τον Θοδωρο, το θωρηκτο. Σκεπτομαι μονον και λεω, καλα, αυτοι βρηκαν τη "φορμουλα" για να μας τον "σερβιρουν", εμεις γιατι το αποδεχομαστε και επιπλεον το αναφερουμε συνεχως; Το ερωτημα απευθυνεται σε ολους, και στον Φακτορα, και στους σχολιαστες του Αntinews που δεν ειναι οποιοι και οποιοι.

  12. τιραμολα avatar
    τιραμολα 11/07/2009 22:58:52

    Άλλη δημοσκόπηση της MARC αύριο με 5,3 η διαφορά και καταλληλότερο τον Γιώργο.
    Η Θεοδώρα Μητσοτάκη-Μπακογιάννη-Κούβελου προηγείται στην κούρσα της διαδοχής(!) με δεύτερο τον Σουφλιά(!!) και τρίτο τον Σαμαρά...
    Δεν ξέρω τι παιχνίδια και αν παίζονται με τις εταιρείες δημοσκοπήσεων.
    Θέλω να πιστεύω ότι μιά ελάχιστη αξιοπιστία και ένας ελάχιστος υγιής ανταγωνισμός θα υπάρχει ακόμα...
    Δεν μπορεί διάολε όλες οι εταιρείες να καθοδηγούνται ταυτοχρόνως...
    Πάντως αν δεν υπάρχει "μαγείρεμα" στην περίπτωση της Θεοδώρας , κάτι πολύ σάπιο υπάρχει στην κοινωνία μας...