12/05/2009 02:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ κατά 4,8 ποσοστιαίες μονάδες

Προβάδισμα του ΠΑΣΟΚ κατά 4,8 ποσοστιαίες μονάδες έναντι της Νέας Δημοκρατίας αναδεικνύει η πανελλαδική δημοσκόπηση της εταιρείας Metron Analysis για λογαριασμό της τηλεόρασης του ΑΝΤ1. Σύμφωνα με τη δημοσκόπηση, στην πρόθεση ψήφου, η Νέα Δημοκρατία συγκεντρώνει ποσοστό 24,3%, ενώ το ΠΑΣΟΚ βρίσκεται μπροστά με 29,1%. Τρίτο κόμμα στις ευρωεκλογές αναδεικνύεται το ΚΚΕ με ποσοστό 6,5% και ακολουθεί ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α με 6,3%. Πέμπτο κόμμα αναδεικνύεται το ΛΑΟΣ του Γιώργου Καρατζαφέρη με ποσοστό 5,4%, ενώ οι Οικολόγοι συγκεντρώνουν ποσοστό 5,1%.

Στην προηγούμενη δημοσκόπηση της ίδιας εταιρείας, στις 30 Απριλίου, το ΠΑΣΟΚ συγκέντρωνε ποσοστό 27,9%, ενώ η Νέα Δημοκρατία συγκέντρωνε ποσοστό 25,7%, με τη διαφορά να βρίσκεται στο 2,2%.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα από την πρόθεση ψήφου, η Νέα Δημοκρατία συγκεντρώνει 7 έδρες στο ευρωκοινοβούλιο, το ΠΑΣΟΚ 8 έδρες, το ΚΚΕ 2 έδρες, όπως και ο ΣΥ.ΡΙΖ.Α, ενώ ΛΑΟΣ και Οικολόγοι φαίνεται πως θα συγκεντρώσουν από μία έως δύο έδρες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/05/2009 06:39:46

    Αν ήμουν ψηφοφόρος του πασόκ, θα έλεγε "ΓΑΠ ξεκίνα τον ανένδοτο κατά της διαφθοράς και της διαπλοκής". Και επειδή δεν είμαι, δεν το λέω. Όσο δεν πουλούσε το "ο λαός δεν ξεχνά τι σημαινει δεξιά" μετά από 200 χρόνια πασόκων, άλλο τόσο δεν πουλάει το ότι το 2009 φταίει το πασόκ για την σημερινή κατάσταση. Μπορεί να φταίει (και σε θεματα παιδείας ή αξιών σχεδόν σίγουρα φταίει) αλλά "δεν πουλάει" το "φταίει ο προηγούμενος". Όσο επίσης δεν πουλάει και το ατύχημα με το ποδήλατο. Εκεί, εγώ σας το λέω, όσο ακούω τον χλευασμό, εγώ ο τεμπέλης κυνικός, τόσο μου'ρχεται να εκδηλωρώ υπέρ του ΓΑΠ.

    Υπάρχει και μία άλλη υποψία που έχει ξαναέρθει στην επιφάνεια. Κάθε Κυβέρνηση κάνει ότι μπορεί να κρατηθεί στην εξουσία, με κόλπα και τερτίπια. Μήπως από ένα σημείο και μετά αυτό μετράει αρνητικά;

  2. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 12/05/2009 06:43:47

    Τις επιθυμίες τους παρουσιάζουν ως πραγματικότητα οι γκαλοπατζήδες. Εδώ αναμένεται να πλακώσουν οπαδοί χουλιγκάνοι να τσακώνονται για το κόμμα τους επιβαρύνοντας την ατμόσφαιρα με τοξικές ουσίες απ' τον καμμένο τους εγκέφαλο.
    Γενικώς με τα κουραδομήντια και τους δημοσιοκάφρους ισχύει το "δώσε θάρρος στον χωριάτη, να σ' ανέβει στο κρεβάτι" !

  3. Το πνεύμα του Μάη avatar
    Το πνεύμα του Μάη 12/05/2009 06:46:54

    Καλημέρα αμερικάνε φίλε !
    Πρόσεξε μην εκδηλωθείς υπέρ του γιωργάκη ζημιά θα κάνεις και στους δυό σας. ))

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/05/2009 07:21:10

    μην φοβάσαι πνεύμα του Μάη. Αναρχοαυτόνομος είμαι, και δεν με θέλει κανείς ούτως ή άλλως... οι "μέν" με θεωρούν "δε", οι "δε" με θεωρούν "μεν" και εξ άλλου δεν θα ήμουν ποτέ μέλος σε κλαμπ που με δέχεται για μέλος.

    Καλή σου μέρα

  5. Jimmy L avatar
    Jimmy L 12/05/2009 08:59:57

    Η διαφορα λεει η δημοσκοπηση ειναι 4.8% υπερ του Πασοκ.Παλι δεν λενε την ΄αληθεια. Η διαφορα ειναι πολυ μεγαλυτερη και αυτο τον γνωριζουν και τα δυο κομματα και δεν το λενε για διαφορετικους λογους το καθενα.Ετσι εξηγειται η νηφαλιοτητα του Παπανδρεου και ο εκνευρισμος του Καραμανλη του πουη συμπεριφορα του θυμιζει τσακωμους σε αλανα...

  6. 321 avatar
    321 12/05/2009 09:12:53

    Η λεγόμενη "αρνητική ψήφος" συνήθως επιβαρύνει όποιο κόμμα είναι στην εξουσία. Η ΝΔ, όμως, έχει επιπλέον την αφέλεια να αποφεύγει την παραδοχή των λαθών της και συμπεριφέρεται ήδη ως αντιπολίτευση.

    Ο Ζαγορίτης π.χ. είχε χθες το βράδυ μια από τις πιο αξιοθρήνητες παρουσίες που έχω δει τελευταία χρόνια στημ τηλεόραση και είναι δηλωτική του κλίματος που επικρατεί στο εσωτερικό του κόμματος και της κυβέρνησης.

    Τέλος, σε ψυχολογιό επίπεδο, επηρεάζει άσκημα η εντύπωση ότι η ΝΔ ασκεί τη δεύτερη κυβερνητική θητεία της ωσάν να είναι στο 8ο χρόνο της. Αυτά παθαίνουν όσοι προκηρύσσουν πρόωρες εκλογές στα 3 χρόνια και με γελοίες δικαιολογίες.

    Σε κάθε περίπτωση, θυμίζει το ΠΑΣΟΚ του 2003: ό,τι και να κάνουν είναι χαμένοι, γιατί το έχουν πιστέψει οι ίδιοι. Και βέβαια το λάθος τους (που το κάνουν πάντα όλοι) είναι ότι εφαρμόζουν εσφαλμένα και προβληματικά κάποιες τεχνικές πολιτικής επικοινωνίας, όταν είναι γνωστό και παραδεκτό από όλους ότι η ουσιαστική πολιτική συγκρότηση είναι εκείνη που μετράει. Το ψέμμα φαίνεται από μακριά. Και κάνει μπαμ!

  7. 321 avatar
    321 12/05/2009 09:15:50

    @5 Jimmy L:
    Νομίζω ότι έχεις δίκιο. . .

  8. osaperas avatar
    osaperas 12/05/2009 09:34:28

    Ανεξάρτητα εαν η διαφορά είναι τόση όση φαίνεται στο συγκεκριμένο γκάλοπ ή περισσότερη ή λιγότερη, η ουσία είναι ότι η Νεα Δημοκρατία έχει χάσει τη μπάλα που λένε. Δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

    ¨Ενα απλό παράδειγμα. Γιατί πάει ο κόσμος στο ΠΑΣΟΚ; Λόγω Γιωργάκη; Τώρα ανακάλυψε ο κόσμος ότι ο Γιωργάκης είναι σωτήρας και δεν το είχε ανακαλύψει όλα το πρηγούμενο διάστημα;

    Φυσικά και όχι. Ο κόσμος πάει στο ΠΑΣΟΚ επειδή έχει σιχτιρίσει με τη Νέα Δημοκρατία. Είτε έχει βαρεθεί τη σκανδανολογία είτε (οι περισσότεροι) ζορίζονται στην καθημερινότητα τους και ΄"λογικά" τους φταίει η κυβέρνηση.

    Τι λογική λοιπόν είναι αυτή που έχει η κυβέρνηση να "στηρίζει" την επικοινωνιακή της πολιτική στο "κόντυμα" του ΓΑΠ;. Που αποσκοπούν; Τι θέλουν να μας πουν. Μην ασχολείστε με το Τζέφρυ ο οποίος δνε μιλάει καλά ελληνικά αλλά θαυμάστε απότην τηλεόραση τους δικούς μας,

    -Τον "ότι είναι νόμιμο είναι και θετικό"
    Βουλγαράκη

    -Το "υπεράνω χρημάτων Παυλίδη

    -Τον "χωρίς σχόλια-δεν χρειάζονται άλλωστε" Ζαγορίτη

    -Τον "έναν εκ των υποψηφίων να διαδεχθεί τον πρωθυπουργό" Αβραμόπουλο

    Μπρρρρρρ

  9. Θύμα avatar
    Θύμα 12/05/2009 10:02:23

    @5 ο Καραμανλής ή έστω κανένας απο τους ανθρώπους που τον κατευθύνουν δέν έχουν πάρει σοβαρά οτι με αυτή την συμπεριφορά του χάνει συνέχεια πόντους.
    Έτσι για να του συστήσουν να συνέλθει λίγο, ότι σκάνδαλα έγιναν έγιναν, ότι καταστροφή στην χώρα έκανε δέν αλλάζει τίποτα τώρα αλλά μήν μας προκαλείς απο πάνω καπάκι άνθρωπε μου εσύ και τα παπαγαλάκια σου με τέτοια συμπεριφορά.

  10. ΕΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ! avatar
    ΕΞΩ ΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ! 12/05/2009 10:09:30

    Ένας αλλοδαπός, αλβανικής καταγωγής, είναι ο δράστης της δολοφονίας του 36χρονου υπαρχιφύλακα Μιχάλη Σπανουδάκη στις 6 Μαρτίου στην Νίκαια.

    Ο δράστης συνελήφθη την Κυριακή, μετά από αξιοποίηση πληροφοριών, και χθες αργά το βράδυ ομολόγησε ότι δολοφόνησε τον αστυνομικό που τον καταδίωξε μετά τη ληστεία που είχε διαπράξει στο υποκατάστημα της Τράπεζας Κύπρου, στην οδό Σολωμού 4, στην πλατεία Δαβάκη.

    Ο δράστης ανέφερε στους αστυνομικούς ότι μετά την πράξη του πέταξε τα χρήματα και το όπλο σε κάδο της περιοχής και διέφυγε.

    Ο Μιχάλης Σπανουδάκης βρισκόταν εκτός υπηρεσίας όταν, είδε τον Αλβανό να διαφεύγει από το υποκατάστημα της Τράπεζας Κύπρου.

    Τον καταδίωξε και σε απόσταση 800 περίπου μέτρων από την τράπεζα, στην συμβολή των οδών Χρήστου Μάτικα και Παρασκευοπούλου, δίπλα από δημοτικό σχολείο της περιοχής, ο ληστής πυροβόλησε τέσσερις φορές εναντίον του αστυνομικού. Μία σφαίρα τον βρήκε στο στήθος με αποτέλεσμα να εκπνεύσει επί τόπου.

    Ο κακοποιός, ο οποίος έχει διαπράξει συνολικά επτά ληστείες, θα οδηγηθεί στον εισαγγελέα.

  11. Μάρκος avatar
    Μάρκος 12/05/2009 10:29:16

    Μεγάλη πλάκα. Η συγκεκριμένη εταιρία είναι που είναι στέλεχος η Καρκλιούμη, η αναπληρώτρια εκπρόσωπος του ΠΑΣΟΚ; Γιατί σόρρυ, αλλά ακόμη και την Κρήτη στους Τούρκους να είχε δώσει ο Καραμανλής, 2% πάνω το ΠΑΣΟΚ από τις 30 Απριλίου ως τις 10 Μαϊου, που έχουν διαφορά οι δύο δημοσκοπήσεις, δεν είναι δυνατόν να υπάρχει! Έλεος, υποτιμούν τη νοημοσύνη μας!

  12. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 12/05/2009 11:03:59

    ΜΑΡΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΠΩΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΚΑΛΟΠ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΝ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΟ ΨΕΥΤΟΘΟΔΩΡΟ ΤΗ ΜΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ 2-3 ΜΟΝΑΔΕΣ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΠ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ 7-8 ΜΟΝΑΔΕΑΣ? Η ΙΔΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ! ΜΗΠΩΣ ΚΑΤΕΛΑΒΕ ΤΗ ΠΟΛΗ!!! ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΠΡΕΤΕΝΤΕΡΗΣ!!!

  13. christos avatar
    christos 12/05/2009 11:21:24

    οι ευρωεκλογές είναι κοντά...αλλά ρε παιδί μου να αυξάνεται η διαφορά λόγω παραίτησης Βερελή...

  14. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 12/05/2009 11:24:32

    Συμφωνώ με τον Αρχαιοπτερυγα αλλα δεν μου πάει ακόμα να ψηφίσω Πασοκ . Θα ρίξω ενα ΣΥΡΙΖΑ για τη σταση του το Δεκέμβρη .

  15. daris avatar
    daris 12/05/2009 11:39:37

    Η λογικη οτι το "κακο" ΠΑΣΟΚ (αντιπολιτευση)φταιει που η "καλη" ΝΔ (κυβερνηση) δεν μπορει να κανει ενα βημα μπροστα,ουτε καν σημειωτον θα ελεγα,εχει κουρασει,εχει εξαντληθει και ουσιαστικα ποτε δεν ισχυσε.
    Τωρα ειναι η ωρα του ταμειου και στις βουλευτικες εκλογες θα ερθει η ωρα της πληρωμης.

  16. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 12/05/2009 11:53:23

    ΟΙ ΝΔκράτες θα μιλήσουν τελευταίοι. Θυμούνται δεν ξεχνάνε!
    Η ΝΔκράτες ήταν πάντα Καραμανλικοί!! Θυμιθείτε το. Σε Λιγώτερο από μήνα θα καταλάβετε τι εννοώ.

  17. daris avatar
    daris 12/05/2009 11:57:44

    Ειναι παντως προς προβληματισμο, προς ολους τους Δημοκρατικους Πολιτες, πως επιτεψαμε, με την παθητικη και αδιαφορη σταση μας, σε αυτη την ομαδα που θελει να λεγεται Νεα Διακυβερνηση να ειναι στο σβερκο μας επι 5 χρονια και να κατατρωει την Ελλαδα και τους θεσμους του Δημοκρατικου μας Πολιτευματος.
    Οταν το ΠΑΣΟΚ ξεφυγε απο τις αρχες και τις αξιες του,οταν απεκτησε χαοτικη αποσταση απο τον πολιτη και το κρατος δικαιου, οταν με λιγα λογια εχασε τον προσανατολισμο του και προδωσε την εμπιστοσυνη του Ελληνικου Λαου τιμωρηθηκε και δικαιως και εν μερη εξακολουθει να τιμωρειται.
    Τοτε ολοι πιστεψαμε οτι δεν χαθηκε το ενστικτο και η δυναμη αυτοσυντηρησης ενος ολοκληρου λαου.
    Η πενταετια ομως που περασε απεδειξε οτι πεσαμε στο λακο με τα φιδια -- το κακο ΠΑΣΟΚ μας εσπρωξε, η αδυναμη και μια ζωη παραπλανημενη αριστερα, η ελπιδα οτι η Δεξια μπορει και να αλλαξει? μαλλον ολα μαζι θα ελεγα -- και ειναι καιρος να κοιταξουμε ξανα μπροστα και να ανακτησουμε την αξιοπρεπεια που μας ανηκει και που σημερα περισσοτερο απο ποτε τσαλακωνεται απο τον (α)καταλληλοτερο Πρωθυπουργο που γνωρισε η μεταπολιτευτικη Ελλαδα.
    Ο ιδιος προβληματισμος πρεπει να υπαρξει και στο ΠΑΣΟΚ και στα κομματα της Αριστερας

  18. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 12/05/2009 11:59:46

    Τι έγινε ανακοινώθηκαν τα άλλα ψηφοδέλτια; Είδαμε εδώ του ΣΥΡΙΖΑ, του ΚΚΕ που είναι; Του ΛΑΟΣ; Ποια κυρία τίθεται επικεφαλής του;

  19. christos avatar
    christos 12/05/2009 12:08:45

    @ 17
    τι λες ρε παιδί μου;
    έτσι ε;
    αυτός ο λαός καταστράφηκε τα τελευταία 5 χρόνια...σκίστηκε το καλσόν μας...

  20. daris avatar
    daris 12/05/2009 12:11:56

    Με τον φοβο να κατηγορηθω για ρατσισμο νομιζω οτι ενα ΡΟΜΑΝΤΖΟ,ενα ΦΑΝΤΑΖΙΟ(για τους παλαιοτερους) μια ΜΑΝΙΝΑ και μια ΚΑΤΕΡΙΝΑ θα τα καταλαβαινες καλυτερα απο τα γραφομενα μου.Ισως δινουν δωρο και καλσον αν σου σκιστηκε.

  21. christos avatar
    christos 12/05/2009 12:19:11

    Είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου να έχει όποια κοσμοθεωρία, πολιτική πεποίθηση ή ότι άλλο θέλεις αγαπητέ μου…αυτό δεν σημαίνει όμως πως οι απόψεις σου αυτές είναι για μένα κάτι παραπάνω από μια τρύπα σ ένα νάιλον καλσόν… παλιό μάλιστα…

  22. Ratca avatar
    Ratca 12/05/2009 12:19:30

    Σοβακαης 14
    Αν σου καίγανε το μαγαζί θα είχες την ίδια γνώμη ;

  23. daris avatar
    daris 12/05/2009 12:25:09

    Αγαπητε christos ειναι ασχημο και υποτιμητικo να απαντας, στην οποια κοσμοθεωρια και πολιτικη πεποιθηση ενος "συνομιλητη σου", ειρωνικα και χλεβαστικα γι'αυτο και σου απαντησα ετσι.
    Εσυ συνεχιζεις και μαλιστα χωρις πολιτικο χωρις (αντι)λογο.
    Καλο δρομο!

  24. christos avatar
    christos 12/05/2009 12:32:49

    Απάντησα έτσι στη «κοσμοθεωρία» που έλεγε πως τα τελευταία 5 χρόνια η χώρα καταστράφηκε …ε λοιπόν μόνο έτσι μπορεί να απαντήσει κάποιος σε τέτοιες κουτοπόνηρες «κοσμοθεωρίες»…αγαπητέ-η μου doris...

  25. wert01gf avatar
    wert01gf 12/05/2009 15:06:19

    Metron ..χωρίς μέτρο.

  26. christos avatar
    christos 12/05/2009 16:37:27

    @ 25
    τι λες βρε παιδί μου!!!

  27. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/05/2009 17:36:33

    5 χρονάκια πρωθυπουργός είναι ότι πρέπει για το βιογραφικό του Μπελούσι.
    Ήρθε σειρά να δοκιμάσουμε τώρα και τον άλλο τον εύστροφο....