02/04/2009 15:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προανακριτική για Παυλίδη προτείνει το ΠΑΣΟΚ

Αυτή τη στιγμή το ΠΑΣΟΚ καταθέτει πρόταση για προανακριτική επιτροπή για την υπόθεση  Παυλίδη

Ενημέρωση: ‘Όπως γράφει το orfni.blogspot  η ΝΔ ναι μεν θα υποστηρίξει ότι δεν προκύπτουν αποχρώσες ενδείξεις για την συγκρότηση της, αλλά θα αφήσει τους βουλευτές της να ψηφίσουν "κατά συνείδηση"(θα παραμείνουν δηλαδή και θα ψηφίσουν, σε αντίθεση με ό,τι έγινε με το Βατοπέδιο). Εάν η βουλή αποφασίσει την συγκρότηση προανακριτικής επιτροπής, τότε ο Α. Παυλίδης θα παραιτηθεί αμέσως από βουλευτής και θα ορκιστεί ο αντικαταστάτης του - κάτι που σημαίνει ότι η πλειοψηφία των 151 βουλευτών παραμένει "αδιατάρακτη". Εάν η βουλή απορρίψει την πρόταση, τότε, φυσικά ο Α. Παυλίδης θα συνεχίσει κανονικά σαν βουλευτής...Είναι φανερό ότι η υπόθεση Βατοπεδίου λειτούργησε "διδακτικά" και ακολουθείτε μια εντελώς άλλη προσέγγιση....(πιο κοντά στη λογική, την δημοκρατική λειτουργία και τη νομιμότητα).

Η συζήτηση της πρότασης για προανακριτική θα γίνει την Δευτέρα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 02/04/2009 16:35:07

    Γεια σου ρε Αζαξ με αμονιαζολ πρασινο!

  2. αβγδεζηικλμνξοπ avatar
    αβγδεζηικλμνξοπ 02/04/2009 16:57:18

    Την στιγμή που όλα τα κομματικά τσιράκια τους, τα εν διατεταγμένη υπηρεσία ευρισκόμενα και διατελούντα, απεργούν δημοκρατικώς, τα κομματικά στελέχη εργάζονται πυρετωδώς προς όφελος του Έλληνα πολίτη στη Βουλή.
    Τι απέραντη ευτυχία και αυτή.
    Την δημοκρατία πότε θα την αφήσουν ήσυχη επιτέλους;

  3. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 02/04/2009 18:27:54

    Γιατί δεν αποχωρεί και τώρα η βασιλοχουντική παράταξη από τη Βουλή?
    Ποια είναι η διαφορά με την υπόθεση του Βατοπεδίου?

    Πως κα έτσι αυτή την φορά δεν είχαμε εισαγγελείς (για δεύτερη φορά στην ιστορία μας) να παραιτούνται επειδή κάποιος υπουργός δικειοσύνης δεν ήθελε τον φάκελλο στη Βουλή?
    Υπάρχει κανείς με απαντήσεις?

  4. Lavazza avatar
    Lavazza 02/04/2009 19:25:35

    "Der neue israelische Außenminister Avigdor Lieberman ist wegen Korruptionsvorwürfen mehr als sieben Stunden lang von der Polizei verhört worden. Er wurde in der Zentrale der Anti-Korruptions-Einheit in Jerusalem befragt, wie Polizeisprecher Micky Rosenfeld mitteilte".

    Λένε στις γερμανικές ειδήσεις ούτε λίγο ούτε πολύ, οτι η εβραϊκή Αστυνομία, πήγε στο σπίτι του υπουργού εξωτερικών του Ισραήλ Liebermann, τον πήρε μαζί, τον πήγε στην Ασφάλεια όπου ανακρίθηκε επί εφτά ώρες (!!!) για υπόθεση διαφθοράς!

    Εδώ πότε θα γίνει αυτό (επιτέλους);;;

    Γιατί πρέπει να στείλει ο Εισαγγελέας το Φάκελο στη Βουλή και δεν στέλνει κατευθείαν την Αστυνομία στο σπίτι οποιουδήποτε βουλευτή, υπουργού κτλ. ανεξαρτήτως κόμματος;;;

    Και μην βιαστείτε οι Πασόκοι να φωνάξετε γιατί ούτε επί ΠΑΣΟΚ είδαμε ποτέ τον Εισαγγελέα να μπαίνει με την Αστυνομία στο σπίτι βουλευτή...

  5. theo1611 avatar
    theo1611 02/04/2009 19:35:25

    Με όλο το σεβασμό δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζουμε να ασχολούμαστε με το τι θα κάνει ή δεν θα κάνει η ΝΔ στη συγκεκριμένη υπόθεση.

    Όταν αντί για την ουσία ασχολείσαι με την επικοινωνία ως αυτοσκοπό, θα πρέπει να είσαι μεγάλου βεληνεκούς για να μην κάνεις το στρατηγικό λάθος στην επικοινωνία.

    Η ΝΔ το έκανε στη Θεσσαλονίκη και από κει και πέρα ακόμη και σωστές κινήσεις στην ουσία είναι καταδικασμένες στην επικοινωνία!!!

  6. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 02/04/2009 20:13:19

    Για ο,τι γινεται,αλλα και για ο,τι δεν γινεται,παντα φταιει η κυβερνηση,γιατι αν ηθελε να κανει τα δικαστηρια να δουλευουν,θα ρυθμιζε καταλληλα τη λειτουργια τους.
    Θα εβαζετο πολυ πολυ,μεγαλυτερο παραβολο,ααλογο με την υποθεση,για να σταματησει το μαλακα τον Ελληνα,απο τη δικομανια του,η θα μπορουσε να λεει οτι ετσι και ειναι σαφως παραλογη η μηνυση,θα πληρωνει προστιμο, φοβερο,αυτοςπου απασχολει το δικαστηριο τσαμπα,αλλα και θα αναγκαζε τους δικαστες,να μαθουν να γραφουν στον υπολογιστη,και οχι να υπαρζουν ακομη αυτοι που καθαρογραφουν τις αποφασεις,και ετσι χρονιζουν.
    Και τελος,θα απαγορευε στους δικεορους,να λειπουν απ τις δικες,ζητωντας αναβολες για πλακα.
    Αυτα ειναι τα βασικα,αλλα κανεις δεν τα κανει,γιατι οι δικεοροι κυβερνανε παντα την Ελλαδα,και δεν ειναι κοροιδα να παψουν να τα καουν,αφου ετσι κονομανε.

  7. Lavazza avatar
    Lavazza 02/04/2009 20:24:39

    Γειά σου ρε Προβοκάτωρα...!!!

  8. ΑΓΡΑΠΤΑ avatar
    ΑΓΡΑΠΤΑ 02/04/2009 21:45:52

    @11 Προβοκατωρ
    Πολύ σωστά αυτά που λες!
    Τα έλεγες και όταν ήταν το ΠΑΣΟΚ κυβέρνηση?
    Το ΠΑΣΟΚ φυσικά και δεν τα έκανε όλα τέλεια, αλλά τέτοιο μπάχαλο σαν το σημερινό δεν έχει ξαναγίνει.

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 02/04/2009 22:32:02

    Όσοι Πασόκοι διαβάστε το σχόλιο @48 στην προηγούμενη ανάρτηση και σχολιάστε. Έχω άδικο; θέλω να ξέρω.

  10. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 02/04/2009 22:52:51

    Επειδη ψηφιζα πασοκ,δε σημαινει οτι ημουνα στραβος και ηλιθιος.
    Προφανως αυτα πιστευα και αυτα πιστευω,αλλα για τα σοβαρα θεματα,μην πιστευετε οτι μπορει κανενα πασοκ να αλλαξει τιποτα.
    Υπαρχει παντα μαγια απο τους διαπλεκομενους,που δεν ειναι παντα οι λιγοι και οι ισχυροι,αλλα οι πολλοι,που αποτελουν και το καλυμμα.
    Εξ αλλου,αμα τους δειτε τους πασοκους να μιλανε,θα καταλαβετε οτι κι αυτοι τα ιδια σκατα ανακατευουν.
    Απλως δεν ειναι μισαλλοδοξοι,σαν τους δεξιους,που τοχουν στο αιμα τους.
    Και γι αυτο δεν τους εχω ψηφισει ποτέ.

  11. PATRA avatar
    PATRA 02/04/2009 23:05:28

    @ 14

    Δεν εχεις αδικο.
    Απο την αλλη ομως ...
    πρωτα βγαινει η ψυχη και μετα το χουι.
    Και εδω τελειωνει η αυτοκριτικη.

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 02/04/2009 23:24:43

    συμφωνώ με τον Προβοκάτορα στο μισαλλόδοξοι, κάτι νομίζουν ότι είναι από άλλη φύτρα

  13. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 02/04/2009 23:26:22

    @7
    Πράγματι η κυβέρνηση αποκαλύπτει ότι δεν μπορεί να συγκαλύψει. Όταν μέχρι και οι πέτρες βοούν τότε τρέχει να προλάβει να το στείλει στη Δικαιοσύνη αφού πρώτα το μεθοδεύσει έτσι ώστε να συγκαληφθεί εκεί είτε με καθυστερήσεις είτε με κουκουλώματα από κάποιους πρόθυμους να μην κάνουν το καθήκον τους προκειμένου να σώσουν το αυθαίρετό τους. Ονόματα δεν λέμε στην κορυφή της δικαιοσύνης βρίσκονται.

  14. dim2008 avatar
    dim2008 03/04/2009 09:01:15

    και βέβαια το ΠΑΣΟΚ δεν πρεπει να ξανακανει ουσιαστικα λάθη. Λαθη παντα καποιος κανει οταν δουλευει. Ουσιαστικα δεν πρεπει να κανει. Σε καμμια περιπτωση το ΠΑΣΟΚ παιρνωντας την εξουσια δεν πρεπει να θυμιζει τον παλιο του εαυτο. Δεν εχει δικαιωμα ν αποτυχει. πρεπει να δικαιωσει για αλλη μ ια φορα τις προσδοκιες του κοσμου. Ξερουν πολυ καλα τα στελεχη και ο Προεδρος του τι πρεπει να κανουν Αυτο περιμενει ο λαος. Ας μην τον απογοητεύσουν. Τωρα οσο αφορα τον κουρασμενο "καταλληλοτερο" και την τσουρμο-κυβέρνησή του... Είναι οτι χειρότερο περασε απο την Ελλαδα μετα την απελευθερωσή της απ τους Τουρκους το 1829!!!