12/02/2011 00:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προαναγγέλλονται ραγδαίες πολιτικές εξελίξεις

Μιλώντας πριν από λίγο σε εκπομπή της ΕΤ3 ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ Πάρις Κουκουλόπουλος είπε μεταξύ άλλων:

Φύγαμε από τη λογική μείωσης ελλείμματος  και πάμε σε λογική αποπληρωμής  του χρέους

Εγώ σαν βουλευτής του ΠΑΣΟΚ δεν είχα ιδέα, όπως και άλλοι. Τα έμαθα από αυτά που ανακοίνωσε σήμερα η Τρόικα

Θα υπάρξει σθεναρή αντίσταση στο εσωτερικό του ΠΑΣΟΚ

Κανενός οι θέσεις δε είναι δεδομένες

προβλέπω σοβαρές πολιτικές εξελίξεις

Παραδέχθηκε επίσης αποτυχία του μέτρων του Μνημονίου 1

Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ κ. Στρατούλης ζήτησε εκλογές εδώ και τώρα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sauraki avatar
    sauraki 12/02/2011 00:10:21

    Οι βουλευτες του ΠΑΣΟΚ μόνο λόγια είναι...

  2. Enzo avatar
    Enzo 12/02/2011 00:13:04

    η αρχη του τελους για το Πασοκ.
    αλλα και τωρα που γραφω στο pc εχω απεναντι μου 3 ανθρωπους οι οποιοι με ρωτανε το εξης γνωστο πλεον σε ολους :
    -και ποιος θα ερθει?

    Αντωνη βγες κιολας αυριο το πρωι και ζητησε τα ηνια της χωρας απο το θεατρο σκιων του γαπ και θα σε ακολουθησει ολη η Ελλαδα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Enzo 12/02/2011 01:43:40

      +1000
      Aυτό το ακούω κι εγώ από πολλούς.
      Είναι ακόμη πνιγμένος ο κόσμος από την προπαγάνδα του όλοι είναι ίδιοι.

      • zackii avatar
        zackii @ Orestios 12/02/2011 07:08:06

        Άκου ποιός θα έρθει? Ντρέπεστε να τους πείτε ο Σαμαράς? Άμα έχουν δημιουργήσει και σε μας ενοχές καήκαμε. Εδώ και τώρα να ζητήσει η ΝΔ εκλογές

  3. Orestios avatar
    Orestios 12/02/2011 00:16:58

    Ο Τσαουσέσκου είχε την ίδια λογική. Ήθελε να αποπληρώσει το χρέος. Και λέγεται πως τα κατάφερε.
    Το πού κατέληξε το ξέρετε καλά.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Orestios 12/02/2011 00:21:07

      Πιάσε κόκκινο Ορέστιε, τα ίδια γράφαμε την ίδια ώρα. Αυτό και μόνο δείχνει πού πρέπει να παει το μυαλό ολων των Ελλήνων ως προς το τι μας περιμένει.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Αυριανιστής 12/02/2011 00:26:01

        Έπιασα.
        Μόνο μια κόκκινη θηλιά μας σώζει.

        • c om avatar
          c om @ Orestios 12/02/2011 01:07:34

          ενημερωση ΤΩΡΑ στους Ελληνες τι σημαινει η αποπληρωμη του χρεους - μηδενισμος πρωτογενους ελλειματος τωρα - εστω και αιματηρα και μετα ασε την τροικα να κουρευεται

    • Tassos avatar
      Tassos @ Orestios 12/02/2011 12:02:17

      Tώρα όλοι θέλουν Τσαουσέσκου στην Ρουμανία..... έλα εδώ να δείς.

  4. Orestios avatar
    Orestios 12/02/2011 00:17:56

    Δεν είχε ιδέα ο Κουκουλόπουλος?
    Τί ψήφισε τότε?
    Ή ομολογεί πως είναι "γλάστρα" (και συνεπώς ανεπαρκής)?

    • S.T. avatar
      S.T. @ Orestios 12/02/2011 00:39:06

      Θαυμάστε το μεγαλείο του ανδρός. Πολιτική γλάστρα ή πιο σωστά πολιτικός μαϊντανός;

      • Orestios avatar
        Orestios @ S.T. 12/02/2011 01:44:48

        Απλά "ξανθιά".

        • zackii avatar
          zackii @ Orestios 12/02/2011 07:15:25

          Δυστυχώς Orestios οι Έλληνες βουλευτές είναι αυτό που είπες. Γλάστρες και καρπαζοεισπράκτορες του αρχηγού. Άβουλα ανθρωπάκια που υπομένουν ακόμα και το ξεπούλημα της χώρας τους μήπως και ευαρεστηθεί ο αρχηγός-αυτοκράτορας ο κατέχων τη μία και μοναδική αλήθεια να τους υπουργοποιήσει και φτιάξουν κι αυτοί σε μιά τετραετία τη ζωή τους ...με τους γνωστούς τρόπους.
          Τα ίδια ήταν και επί ΚΚ. Αν όταν έπρεπε του είχαν κρούσει τον κώδωνα του κινδύνου και ...γιατί όχι αν του είχαν τραβήξει τα αυτιά δεν θα είχαμε φτάσει εδώ.

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 12/02/2011 00:19:21

    Στον Τσαουσέσκου πήρε 8 χρόνια να αποπληρώσει ένα χρέος μόλις 26 δις, και μάλιστα με μια χώρα που είχε βαριά βιομηχανία, υποδομές και σοβαρή παραγωγική βάση (για την εποχή της).

    Βέβαια, το πώς μεταφραζόταν αυτή η αποπληρωμή του χρέους για το ρουμανικό λαό και το βιοτικό του επίπεδο, λίγο-πολύ το έχουμε όλοι μας διαβάσει και ακούσει. Ώρα να τα θυμηθούμε, για να ξέρουμε τι περιμένει κι εμάς από εδώ και πέρα, με υπερδεκαπλάσιο χρέος...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Αυριανιστής 12/02/2011 00:20:52

      6 αυγά και μισό κιλό κρέας τον μήνα.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Orestios 12/02/2011 00:23:23

        Ξεχασες τις 12 ώρες ηλεκτροδότησης ημερησίως, τη θέρμανση των διαμερισμάτων στους 14 βαθμούς το χειμώνα, τα 20 λίτρα βενζίνης μηνιαίως, και τόσα άλλα.

        • Orestios avatar
          Orestios @ Αυριανιστής 12/02/2011 00:25:15

          Σοσιαλισμός φίλε μου. Σοσιαλισμός.

          • loretta avatar
            loretta @ Orestios 12/02/2011 00:56:26

            μη λες τετοια και θα σκασει μυτη ο τιραμολα παλι....και θα μας λεει ποσο θεος ειναι ο ΓΑΠ..

            Ορεστιε δεν βλεπω να επιβιωνει ουτε ενας ελληνας αν παραμεινει ο Γαπ.

          • Orestios avatar
            Orestios @ loretta 12/02/2011 01:21:43

            Τώρα έχουμε τον ΛΟΚΡΟ.
            Δες το πόσο κουράζεται το GAP και πόσο τρέχει για την Ελλάδα.
            h--p://dexiextrem.blogspot.com/2011/02/blog-post_6927.html

        • The Saint avatar
          The Saint @ Αυριανιστής 12/02/2011 00:29:56

          Πιστευεις αληθεια, (και ο Ορεστιος) ότι θα φτάσουμε εκεί, έχοντας ΚΑΙ το μνημόνιο στο σβέρκο?
          Ε, όχι, προτιμώ την πτωχευση, και να πάνε να πνιγούνε...

          • Orestios avatar
            Orestios @ The Saint 12/02/2011 00:32:59

            Τα δεδομένα Άγιε. Τα δεδομένα.

          • man8os avatar
            man8os @ The Saint 12/02/2011 00:33:44

            Δεν πιστευω οτι θα φτασουμε τοσο ασχημα, αλλα τα χειροτερα ειναι μπροστα μας ακομη...

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ Αυριανιστής 12/02/2011 00:32:07

      "Εγώ σαν βουλευτής του ΠΑΣΟΚ δεν είχα ιδέα"

      Αχρειοι λεχρίτες.

      Ενυποθηκεύσατε και πολλαπλασιάσατε το χρέος της χώρας.
      Αφήσατε την χώρα χωρίς διαπραγματευτικά ατού στα χέρια των τοκογλύφων.

      Και τώρα ετοιμάζεστε να την κάνετε με ελαφρά πηδηματάκια.

      Είχατε, δεν είχατε ιδέα κύριοι γραφτήκατε πλέον στο "πάνθεον".
      Και όχι φυσικά στο πάνθεον των ηρώων της πατρίδας...

      • Orestios avatar
        Orestios @ Έρεβος 12/02/2011 00:34:14

        Ανήκει στους 172 που παρέδωσαν την Εθνική Κυριαρχία ο Κουκουλόπουλος.
        Θυμόμαστε όλοι.

        • Έρεβος avatar
          Έρεβος @ Orestios 12/02/2011 00:38:14

          Απο το "δεν ξεχνώ" της προδοσίας της Κύπρου στο "δεν ξεχνώ" της προδοσίας του μνημονίου.

      • S.T. avatar
        S.T. @ Έρεβος 12/02/2011 00:41:18

        Προφανώς του είχαν σπάσει τα γυαλιά εκείνη την μέρα, είχε χιονοθύελλα, είχε πολλή ομίχλη, έπαθε σκοτοδίνη.....ζούσε σε άλλη χώρα...

        Μάλλον δεν πέφτουν μίζες.....

  6. κίνηση πολιτών "δεν τρώω τυρί" avatar
    κίνηση πολιτών "δεν τρώω τυρί" 12/02/2011 00:24:24

    η κίνηση ελευθέρων πολιτών "δεν τρώω τυρί" (κεπ δντρτρ) στέκεται στο πλευρό του αντάρτη βουλευτή πάρη κουκουλόπουλου και χαιρετίζει το αντικυβερνητικό του μένος. η κεπ δντρτρ θεωρεί πως όσα λέει ο πάρης κουκουλόπουλους είναι αλήθεια. η κεπ δντρτρ δεν θα μπορούσε να μη χαιρετίσει και τον κ.στρατούλη.

  7. man8os avatar
    man8os 12/02/2011 00:27:08

    Μονο μια αποστασια 7-8 βολευτων του ΠΑΣΟΚ μπορει να προκαλεσει εκλογες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ man8os 12/02/2011 00:29:20

      Σχίζει καλσόν ο Κουκουλόπουλος απόψε.
      Φορτηγά από την καλτσονερία της περιφερείας του έφτασαν στο στούντιο.

      • man8os avatar
        man8os @ Orestios 12/02/2011 00:31:55

        Κατσε να δουμε.
        Λες να ηρθε η ωρα να την κοπανησουν και αυτοι, και να οργανωσουν "επανασταση" των βολευτων?

        • Orestios avatar
          Orestios @ man8os 12/02/2011 00:35:51

          Δεν ξεχνάμε την προδοσία της 5ης Μαΐου 2010.
          172 ανθέλληνες Βολευτές μείωσαν την ΕΘΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ man8os 12/02/2011 00:37:38

          Πάλι τον Τσαουσέσκου θα θυμηθώ.

          Τη μέρα που εξαναγκάστηκε σε φυγή με ελικόπτερο είχε οργανώσει μια δήθεν "αυθόρμητη" συγκέντρωση υποστηρικτών. Μόλις όμως άρχισε να μιλάει στη συγκέντρωση, σύντομα αυτή μετατράπηκε σε... εξέγερση εις βάρος του, αναγκάζοντάς τον να τραπεί σε φυγή.

          Θέλετε κι άλλη αναλογία; Σεκουριτάτε και Τιμισοάρα εκεί, ΜΑΤ και Κερατέα εδώ...

          • man8os avatar
            man8os @ Αυριανιστής 12/02/2011 00:42:46

            Δεν ημαστε Ρουμανια. Ημαστε σε καλυτερη κατασταση.
            Τουλαχιστον εγω, που ανηκω στην μεσσαια ταξη, νιωθω πιεσμενος, οχι εξαθλιωμενος.
            Αν και δεν γνωριζω την κατασταση στις συνοικιες της Αθηνας και της Θεσσαλονικης, αλλα νομιζω οτι αν και καψαμε το λιπος (ακομη και η τροικα το αναγνωρισε), δεν υπαρχει πεινα.
            παρχει θυμος και ανασφαλεια, ισως σε καποιο βαθμο απελπισια, αλλα δεν ξεπερνα το κρισιμο σημειο. Και ισως αν η κατασταση συνεχισει ετσι, θα χρειαστουν χρονια πριν ξεσπασει. Στη Ρουμανια δεν ξερω ποσο εκανε, νομιζω πανω απο 5 χρονια σε χωρα με πολυ χαμηλοτερο βιοτικο επιπεδο απο εμας.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ man8os 12/02/2011 00:50:17

            Το βιοτικό επίπεδο των Ρουμάνων επιδεινώθηκε ραγδαία (με τα παραδείγματα που προαναφέρθηκαν) κατα τη διάρκεια της αιματηρής αποπληρωμής του χρέους. Συνεπώς, αυτά θα τα δούμε κι εμείς πολύ σύντομα, εφ' όσον επελέγη η άνευ όρων αποπληρωμή.

          • MatrixRevolutionEra avatar
            MatrixRevolutionEra @ man8os 12/02/2011 14:30:43

            Νιώθεις απλά πίεση; Μάλλον δεν έχεις στεγαστικό...Όταν θα αρχίσουν να μας παίρνουν τα σπίτια.....

          • Orestios avatar
            Orestios @ Αυριανιστής 12/02/2011 00:44:20

            Στην συγκέντρωση εκείνη αναφερόταν στα επιτεύγματα του Σοσιαλισμού και πόσο έχει σώσει την χώρα.
            h--p://orestios.wordpress.com/2010/05/04/%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%83%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%8C%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B7/

    • SXOLIASTHS avatar
      SXOLIASTHS @ man8os 12/02/2011 05:07:16

      Μην τα περιμένουμε όλα από το ΠΑΣΟΚ . Μην ξεχνάς ότι αυτοί έχουν την "κουτάλα" τώρα... Συμφωνα με το ΣΥΝΤΑΓΜΑ λοιπόν άντι μιας "αποστασίας" βουλευτών του ΠΑΣΟΚ μπορεί ΑΠΛΑ να γίνει μια ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ της μείζονος αντιπολίτευσης . Δηλαδή της ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ και τότε θα έχουμε εκλογές αμέσως και χωρίς τον νέο εκλογικό νόμο που ετοιμάζει ο ΓΑΠ για τις μεθεπόμενες. ΄Εγινε καταληπτό; ΟΒΕΡ.

  8. man8os avatar
    man8os 12/02/2011 00:37:34

    Και τωρα δινουμε μαχη για τη βασικη...
    Τωρα τη μαχη, μονο ο ΓΑΠ το ξερει.
    Η αποψη μου, οπισθοφυλακων.

  9. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 12/02/2011 00:37:59

    Μήπως ήρθε η ώρα οι βουλευτές από 300 να γίνουν 50 ή και λιγότεροι;Ούτως ή άλλως εντολοδόχοι της τρόϊκας είναι,το λαό ΔΕΝ τον ακούνε και ούτε τον αντιπροσωπεύουν πλέον(ίσα-ίσα τον βλέπουν ως συντεχνία,κακομαθημένο,κοπρίτη,λαμόγιο κλπ).Αρα γιατί να τους έχουμε και να τους ακριβοπληρώνουμε κι αυτούς και τους χιλιάδες συμβούλους τους;
    Αρκούν λίγοι μόνον (το πολύ 50) για να δέχονται και να εκτελούν τις διαταγές της χουντοτρόϊκας! Η εξοικονόμηση θα είναι τεράστια και θα ξεβρωμίσει κι ο τόπος από ένα σωρό άσχετους (κουκουλόπουλους κλπ) που δεν ξέρουν τι ψηφίζουν κι αλυσοδένουν το λαό ισόβια.Παλιοκοπρίτες!!!

  10. δημης avatar
    δημης 12/02/2011 00:41:31

    - ΦΥΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΩΡΙΩΝΑ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΠΡΟ ΤΟΝ Α΄ΚΕΝΤΑΥΡΟΥ....
    -ΣΑΝ ΒΟΥΛΕΥΤΗΥΣ ΕΠΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΠΡΟΪΟΝ ΠΑΡΘΕΝΟΓΕΝΝΕΣΗΣ...
    -ΥΠΑΡΧΕΙ :ΤΟ ΜΕΣΑ ΠΑΣΟΚ ΤΟ ΕΞΩ ΠΑΣΟΚ ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟ ΝΕΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟ ΕΚΣΥΝΧΡΟΝΙΣΤΙΚΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟ ΑΝΤΑΞΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΙΚΟ ΠΑΣΟΚ ΚΛΠ.ΚΛΠ πασοκ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΣΟΚ ΕΝΝΩΜΕΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...
    -ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΙ....ΔΙΑΙΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ 'ΕΝΑ ΓΙΑΟΥΡΤΑΚΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ"
    -ΟΙ ΘΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΕΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥΣ !!!
    -ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΟΣΗ ΤΟΥ ΕΜΒΟΛΙΟΥ .....ΓΙΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΕΣ....

  11. LOKROS avatar
    LOKROS 12/02/2011 00:42:27

    O Ηγέτης δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα διότι γεννήθηκε Ηγέτης. Αν δεν γεννήθηκε, επίσης δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα διότι δεν πρόκειται να γίνει. Τόσο μα τόσο απλά είναι. Πολλές έρευνες πλέον τεκμηριώνουν ότι η διαφορά μεταξύ των Χαμένων και Κερδισμένων Κυβερνήσεων είναι η Ηγεσία. Ασφαλώς όταν κάποιος γεννιέται διαθέτει γονίδια και Κληρονομικά Χαρακτηριστικά. Όμως, όλες οι Ηγετικές Ικανότητες και τα Ηγετικά Χαρακτηριστικά αναπτύσσονται αν κάποιος έχει θέληση, Η ίδια Ζωή αποτελεί μια συνεχή ευκαιρία όπως και η Ζωγραφική και το Τραγούδι που είναι Τέχνες στηρίζονται και στο Ταλέντο. Δυστυχώς για την Ελλάδα είμαστε πολύ πίσω σε σχέση με την Ευρώπη και τις ΗΠΑ δεν έχουμε κατανοήσει ακόμη την έννοια του Ηγέτη τη συγχέουμε με την Ανώτερη Διοίκηση η Ηγεσία αποτελεί Λειτουργία και Τρόπο Σκέψης. Έχουμε ένα Δύσκαμπτο, Γραφειοκρατικό, Αναχρονιστικό και μη Αποτελεσματικό Θεσμικό Πλαίσιο. Ιδιαίτερα σημαντικό είναι η ουσιαστική αλλαγή του Τρόπου Σκέψης, Και της Κουλτούρας ο Έλληνας Πρωθυπουργός αυτή την στιγμή σε σχέση με το παρελθόν θεωρείται ο πιο ειδικός και έμπειρος με δυναμική, αφού οι ρυθμοί των αλλαγών είναι εκρηκτικοί και σε εξέλιξη σ’ όλους τους τομείς.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ LOKROS 12/02/2011 00:44:54

      Α, μάλιστα. Μοιράζει μπλακμπέρια δεξιά κι αριστερά η Ιπποκράτους.

      • man8os avatar
        man8os @ Αυριανιστής 12/02/2011 00:47:22

        Εγω νομιζω οτι ο τυπος κανει διαλεξη. Γιατ τον ενεταξες σε κομμα? Βλεπεις να φωτογραφιζει καθολου τον GAP?

        • Orestios avatar
          Orestios @ man8os 12/02/2011 00:56:09

          Το αναφέρει το GAP στην τελευταία πρόταση.
          Άλλος ένας τζαμπατζής του GAP o Lokros. Με τα λεφτά των Ελλήνων αερολογεί.

    • κίνηση πολιτών "δεν τρώω τυρί" avatar
      κίνηση πολιτών "δεν τρώω τυρί" @ LOKROS 12/02/2011 00:47:42

      τι λε ρε!

    • Orestios avatar
      Orestios @ LOKROS 12/02/2011 00:59:16

      Ναι, ΛΟΚΡΕ ότι πείς.
      Τόσο δραστήριο είναι το GAP που τρέχει από το γυμναστήριο στις παραλίες για μπάνιο.
      Κουράζεται πολύ και θα πάθει υπερκόπωση.

      h--p://dexiextrem.blogspot.com/2011/02/blog-post_6927.html

    • ΠΙΠΙΝΑ avatar
      ΠΙΠΙΝΑ @ LOKROS 12/02/2011 16:02:59

      ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΧΕΤΕ ΠΙΕΙ ,ΕΙΠΑΤΕ? .....

  12. Striker avatar
    Striker 12/02/2011 00:43:17

    Ασφαλώς περνάμε σε λογική αποπληρωμής του χρέους με επιπρόσθετα μέτρα και αντάλλαγμα επιμηκύνσεις στο διηνεκές. Το θέμα είναι ότι και ο Σαμαράς δεν έχει πει κουβέντα για κούρεμα του χρέους αν και ξορκίζει το (νέο) μνημόνιο. Η ανάπτυξη, όμως, δεν θα μας σώσει από αυτό το μυθικό φορτίο χρέους.

    • man8os avatar
      man8os @ Striker 12/02/2011 00:48:05

      Ισως γιατι δεν πρεπει να το πει πριν αναλαβει?

      • Striker avatar
        Striker @ man8os 12/02/2011 00:53:59

        Αυτό σκέφτομαι κι εγώ, ελπίζω δηλαδή...

  13. S.T. avatar
    S.T. 12/02/2011 00:45:09

    Θα πρότεινα ένα βιβλίο, για να δείτε διαχρονικά, ότι ο ηγέτης λύνει και δένει ό,τι και νά'ναι (νοητικά, πνευματικά κτλ) :

    Ο Αμόρφος του Όττεμπουργκ....τα λέει όλα

    • S.T. avatar
      S.T. @ S.T. 12/02/2011 00:48:05

      Ο Αμόρφος είναι ένας βασιλιάς που δεν μπορεί ούτε καν να μιλήσει, ειναι εγκληματίας, είναι προβλήματικός και πολλά άλλα, αλλά όλοι τον σέβονται, τον προσκυνούν, τον εκθειάζουν, ακόμα και όταν αντιλαμβάνονται ότι "κατι δεν πάει καλά"

      Σας λέει κάτι;

      • Orestios avatar
        Orestios @ S.T. 12/02/2011 01:00:21

        Φοράει και κολάν?

    • man8os avatar
      man8os @ S.T. 12/02/2011 00:54:40

      Απλα Μακιαβελλι και Αριστοτελη
      nothing more,nothing less

  14. man8os avatar
    man8os 12/02/2011 00:59:01

    Εχουμε χρόνο μεχρι ναα δουμε ανθρώπους να πεθαίνον απο πεινα.
    Τουλαχιστον μέχρι το Χειμώνα 2011 δεν νομιζω.

  15. man8os avatar
    man8os 12/02/2011 01:00:20

    Εχεις δικιο. Νυσταξα.
    Μαλλον πλακα θα κανει.

  16. man8os avatar
    man8os 12/02/2011 01:02:45

    Καληνυχτα φιλοι και φιλες. Αυριο αναμενονται ενδιαφεροντα πραγματα. Να δουμε τι θα γραφει η Μπομπολοφυλλαδα Ημερισια, και τις εξελιξεις σχετικα με το ποια κομματα θα στηριξουν τελικα την κυβερνηση στο ξεπουλημα της χωρας.

  17. Γ.Κ avatar
    Γ.Κ 12/02/2011 01:03:21

    Θα τον κουκουλόσουνε και αυτόν οι πασοκατσίδες και τα συναιτεράκια τους μεσα μαζικής παραπληροφόρησης

  18. Γ.Κ avatar
    Γ.Κ 12/02/2011 01:06:00

    Κουκουλώστε τον κουκουλόπουλο!

  19. karamanlikos avatar
    karamanlikos 12/02/2011 01:24:31

    Σιγά ρε παιδιά να μην σκιστεί το καλσόν του Κουκουλόπουλου...
    Κλασσική πασοκιά...
    Εγώ τους πασόκους δεν τους πιστεύω!
    Ψευτόμαγκες..

    • SKAIs avatar
      SKAIs @ karamanlikos 12/02/2011 01:28:47

      Ετοιμαστείτε για ομοβροντία σχισίματος καλσόν. Όπως είπε νωρίτερα ο Ορέστιος θα στενάξουν οι καλσονερΙ

      • Orestios avatar
        Orestios @ SKAIs 12/02/2011 01:48:09

        Το τί έχει να γίνει δεν λέγεται.
        Χρυσές δουλειές θα κάνουν οι καλσονερίες.
        Να μου το θυμηθείς πως θα σκίσει καλσόν αυτή την φορά και ο Παπακωνσταντίνου.

      • Orestios avatar
        Orestios @ SKAIs 12/02/2011 01:51:50

        Ο Λοβέρδος θα γεμίσει τις πισίνες της γειτονιάς του από το κλάμα.
        Ο Βενιζέλος θα πεί κάτι μπερδεμένο για να μας δείξει πόσο καλά βάζει τις λέξεις δίπλα δίπλα.
        Η άλλη με το μαλλί κράνος θα φροντίσει να έχει καλό μακιγιάζ.
        Η χήρα θα κυρήξει επανάσταση εναντίον της διαπλεκόμενης τρόικας.
        Και ο κολοτούμπας θα ζητήσει υπουργείο για να σώσει την χώρα.

  20. LOKROS avatar
    LOKROS 12/02/2011 01:53:02

    Oι Άλκυονίδες Μέρες έρχονται.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ LOKROS 12/02/2011 08:51:37

      ...o Georgie Walker φεύγει...

  21. Apollonios avatar
    Apollonios 12/02/2011 03:45:11

    Έβλεπα το βράδι το δελτίο ειδήσεων της ΝΕΤ με συντονίστρια τη Σταη και καλεσμένους τον Πρωτόπαπα απο τη μία και τον Τζαβάρα από την άλλη.
    Σε ερώτηση του Πρωτόπαπα προς τον "δικό μας" αν η ΝΔ ζητά τελικά εκλογές, ο ταλαίπωρος ψέλλισε διάφορα που το νόημά τους ήταν "ΟΧΙ, προς Θεού..!! Εκλογές το 2013!" Άντε να κερδίσεις εκλογές με τέτοια αξιοθρήνητη στάση (Εκτός και αν δεν θέλεις τις τις κερδίσεις -πράγμα πολύ πιθανό).
    Να συμπληρώσω επίσης ότι η εμφάνισή του ήταν τηλεοπτικά ερασιτεχνική (έπαιζε τα χέρια του, άλλαζε συνεχώς εκφράσεις κλπ κλπ) κι επιπλέον ρε παιδιά, ο άνθρωπος ως εικόνα είναι κάτι ανάμεσα στον Ιωάννη Μεταξά και τον μανάβη της γειτονιάς... Όλα μετράνε στα ΜΜΕ και πάνω απ'ολα η εικόνα και η εντύπωση που αφήνεις... Για εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες σήμερα, αυτή ήταν η εικόνα της ΝΔ... Καληνύχτα σας.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Apollonios 12/02/2011 10:25:41

      Προτιμάς τους ντιντήδες;

      • Apollonios avatar
        Apollonios @ Αυριανιστής 12/02/2011 14:40:28

        Μόνο Ντιντήδες και Τζαβάρες διαθέτει η ΝΔ δηλαδή?
        Κάτι σε πιό ...κανονικό μας τελείωσε??

    • dimitris hamenos avatar
      dimitris hamenos @ Apollonios 12/02/2011 15:55:37

      Aυτον της ΝΔ στην ΕΤ3 τον ειδες; Να τον χαιρονται αυτοι που τον ψηφισαν, με γαλο μυαλο...

  22. περήφανος δεξιός avatar
    περήφανος δεξιός 12/02/2011 04:03:00

    βαρεθήκαμε να ακούμε "αγανακτισμένους" βουλευτές του πασοκ..ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ..ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ

  23. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 12/02/2011 06:22:37

    Συνυπεύθυνος για την ολη κατάσταση είσαι κ.Κουκουλόπουλε.Εσύ ψήφισες όχι εμείς.Στην βουλή δεν σε στείλανε οι ψηφοφόροι σου για να περικόπτεις μισθούς ,συντάξεις και δικαιώματα των πολιτών για χάρη των τοκογλύφων.Τώρα που ξεπουλάτε τα πάντα θορυβήθηκες από την κατακραυγή του κόσμου;Εκτός από το ότι είσαι επικίνδυνος αφού ψηφίζεις δηλώνοντας στην συνέχεια άγνοια μην θεωρείσαι πονηρός προσπαθώντας να την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια.Η υπογραφή που έβαλες,η ψήφος που κατέθεσες σε ακολουθεί και θα σε ακολουθεί στην υπόλοιπη ζωή σου όπως και των συναδέλφων σου.Να θυμάσαι: Δεν είμαστε ηλίθιοι όπως πιστεύεις............

  24. kiki avatar
    kiki 12/02/2011 08:13:39

    @ Κατερινα,
    Ναι δεν ειμαστε ηλιθιοι, ειμαστε ελευθεροι οσο και αν θελουν να μας κανουν υποτελεις, δεν ξεχναμε ποιοι μας φεραν ως εδω, δεν θα τους ξεχασουμε αν γινουν εκλογες, εναν εναν, ειναι στιγματισμενοι και ετσι θα μεινουν, Οι στιγματισμενοι Δοσιλογοι, αλλα η αντιπολιτευση για να κερδισει θελει καθαρο λογο οχι μονο απο Σαμαρα , αλλα και απο τους απιστευτους που εχει μαζεμενους εκει μεσα-βεβαια με την ψηφο και τον σταυρο μπορεις να τους μαυρισεις - αλλα πριν γινουν αυτες πρεπει να τους αποσυρουν απο την δημοσια παρουσια τους.

  25. evan avatar
    evan 12/02/2011 08:13:56

    Ευτυχώς που υπάρχει και ο ΣΥΡΙΖΑ που ζητάει εκλογές.

  26. evan avatar
    evan 12/02/2011 08:17:24

    Νομίζω ότι όλο και περισσότεροι αντιλαμβάνονται ότι η ΝΔ δεν θέλει εκλογές που πιστεύω ότι αυτό διώχνει κόσμο από τη ΝΔ, ή δεν την υποστηρίζουν.

    • toumbano avatar
      toumbano @ evan 12/02/2011 09:33:00

      Ωχ, σκέψου να γίνουν εκλογές και να τις πάρει ο Σαμαράς! Θα τρελαθεί στις κολοτούμπες! Να δούμε που θα κρυφτουν οσοι "επαναστάτες" γράφουν εδω μέσα!

    • Apollonios avatar
      Apollonios @ evan 12/02/2011 14:56:16

      Έτσι ακριβώς είναι Βαγγέλη, όταν δείχνεις ότι φοβάσαι τις εκλογές κι ότι τρέμεις μήπως κληθείς να κυβερνήσεις, τότε αυτοακυρώνεσαι, έως κι εξευτελίζεσαι ως αντιπολίτευση... Ο κόσμος αργά η γρήγορα το αντιλαμβάνεται και αντιδρά αναλόγως...

  27. panatha avatar
    panatha 12/02/2011 08:22:06

    Περναει το τραινο απ το Σουρδισταν τελικα;

  28. leftayparxoyn avatar
    leftayparxoyn 12/02/2011 10:36:19

    Εγώ βλέπω ότι οι εκλογές έρχονται με πρόσχημα το νέο μνημονιο 2011-2015
    γι αυτό οι βουλευτές του πασοκ το παίζουν μωρές παρθένες.
    Ψηφουλάκια είναι αυτά.
    Ο γαπ θα το παίξει δημοκράτης και θα ζητήσει την εντολή του λοβοτομημένου ελληνικού λάου.
    Όλο και κάποια αναραχή θα υπάρξει για να ενισχύσει και το προφίλ του .
    Τώρα στα εθνικά θα είναι ;(βλ τούρκους-σκοπιανούς) με τους λαθρομετανάστες θα είναι ;
    Αυτό το ξέρει το Αφεντίκο του .
    Και εάν ξαναβγεί!
    Κλάψτε μας μάνες κλάψτε μας......
    Θα πούμε το ψωμί ψωμάκι....και πατρίδα δεν θα έχουμε .....

  29. thanasis avatar
    thanasis 12/02/2011 11:36:50

    η λαικη αντιδραση θα παρασυρη ολους στην συμμαχια των προθυμων
    και το ποταμη της οργης που ανοιξε σταματημο δεν εχει,θα
    παρασυρη τον παλαιο κομματισμο και ολα τα συμπαραμαρτουντα

    • Apollonios avatar
      Apollonios @ thanasis 12/02/2011 15:08:44

      Αυτές οι απόψεις εκφραζόμενες από τον καναπέ μας αποτελούν απλά "ευσεβείς πόθους", όπως το "πάλι με χρόνους με καιρούς, πάλι δικά μας θά'ναι", όπως τα περι μαρμαρωμένου Βασιλιά κλπ κλπ κλπ...
      Έχω βαρεθεί να ακούω ότι "θα φύγουν νύχτα" και άλλα τέτοια ...ηρωικά.
      Ποιός θα τους διώξει ωρέ παλικάρια;;;
      Οι τρομαγμένοι (ή βολεμένοι) "νοικοκυραίοι" της ΝΔ που μια ζωή είναι κότες;
      Με μπροστάρη του αγώνα τον Αβραμόπουλο, τον Δήμα, τον Άρη, τον Κυριάκο, ή τον Τζαβάρα με τον Μιχελάκη και τον Βρούτση;;
      (Πόσους σαν τον Πάνο Καμμένο έχει η ΝΔ και πως τους αξιοποιεί;;)
      Η μήπως θα περιμένουμε από τους αριστερούς "να πράξουν το καθήκον τους" και για δικό μας λογαριασμό;;
      Ωραίοι είμαστε ρε παιδιά...!!!

      • dimitris hamenos avatar
        dimitris hamenos @ Apollonios 12/02/2011 15:59:23

        ++++++++++++++++++
        Ξυπνατε τυρια , θα σας φανε οι βλαχοι!

  30. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 12/02/2011 11:58:17

    Θα ήθελα να ξέρω πόσοι απ' όλους που γράφουν από εδώ και εκεί ψήφισαν στις τελευταίες εθνικές και μετά δημοτικές εκλογές, γιατί αν ο βουλευτής του ΠΑΣΟΚ είναι κότα τότε κι' εμείς που δεν ψηφίσαμε είμαστε κοτόπουλα προς σφαγή και άδικες οι διαμαρτυρίες.

  31. JOHN avatar
    JOHN 12/02/2011 12:51:33

    Αναρωτηθηκατε ποτε τι ειναι το μνημονιο που υπογραψατε και τι επιπτωσεις θα εχει για τη χωρα η αφαρμογη του?Τωρα κατωπιν εορτης πολλα λετε αλλα.....

  32. ο ξένος avatar
    ο ξένος 12/02/2011 13:04:32

    Ορισμένοι δεν ξέρετε τι σας γίνεται.
    Έστω ότι γίνεται "επανάσταση", κρεμάμε ΓΑΠ-Παπακωνστανίνου στο Σύνταγμα, και τους τροϊκανούς μαζί, και έρχεται ο Αντώνης στην εξουσία.
    Τι θα γίνει μετά;
    Το μνημόνιο θα φαίνεται παιδική χαρά.

    Και το χρέος ν' αρνηθεί, ο προϋπολογισμός είναι ελλειμματικός. Πώς θα συνεχιστεί η μισθοδοσία ΔΥ άνευ αντικειμένου με 1500, 2500, 3500 ευρώ;
    Πώς θα κυκλοφορούν τα ελλειμματικά ΜΜΜ; Πώς θα λειτουργούν τα νοσοκομεία; Τα σχολεία;

    Είναι απίθανο, τερατώδες και βλακώδες σε σημείο απελπισίας, το σκεπτικό όσων αντιδρούν σε περικοπές, ισοσκελισμένο προϋπολογισμό, άνοιγμα επαγγελμάτων, και την ίδια στιγμή, ενώ "αρνούνται" το χρέος στους πιστωτές απαιτούν και νέα δάνεια από τους ίδιους, και μάλιστα με επιτόκιο Γερμανίας, προκειμένου να συνεχιστεί η χρηματοδήτηση των συντεχνιών! Παράνοια εις τη νιοστή.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ο ξένος 12/02/2011 16:05:09

      Καλή η προσπάθεια εκφοβισμού.
      Τα ίδια σίγουρα έλεγαν οι δοσίλογοι στην Κατοχή: "Τί θα γίνει αν φύγουν οι Γερμανοί? Παιδική χαρά θα σας φαίνεται η κατοχή σε λίγα χρόνια"

      • ο ξένος avatar
        ο ξένος @ Orestios 12/02/2011 16:36:50

        Την Κατοχή την έφεραν αυτοί που έκλεψαν τα λεφτά του ελλ. λαού και τα έκαναν καταθέσεις στην Ελβετία.

        • man8os avatar
          man8os @ ο ξένος 12/02/2011 18:33:56

          Δηλαδη, το ΠΑΣΟΚ!

    • noldor avatar
      noldor @ ο ξένος 12/02/2011 22:43:14

      Θα συμβεί η ίδια καταστροφή που συντελέστηκε με το όχι στο σχέδιο των αυνανιστών.

  33. anonimos avatar
    anonimos 12/02/2011 17:46:40

    ναι