#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/06/2010 18:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Προάγγελος πρόωρων εκλογών ο εκλογικός νόμος



Κακά τα ψέματα. Οικονομία και σκανδαλολογία συνθέτουν ένα εκρηκτικό μίγμα παράλυσης του τόπου, καθώς η κυβέρνηση δεν μπορεί πλέον να «μαζέψει» όχι την κατάρρευση της αγοράς, αλλά ούτε καν υποθέσεις που η ίδια έφερε στο προσκήνιο (πχ Ζήμενς, Βατοπέδι). Ο πρωθυπουργός έχει εγκλωβιστεί  στην ίδια την λογική του,  να «χυθεί αίμα για να «μην μας πάρει με τις πέτρες ο λαός». Έτσι, βγαίνουν στη φόρα τα «κωλόσπιτα» (για να θυμηθούμε μια ιστορική φράση όταν γινόταν σάλος με το σπίτι του Α. Παπανδρέου) , αλλά ο κόσμος δεν μασάει πλέον και κυρίως η αγορά.

Οι πληροφορίες μας λένε ότι αντιλαμβανόμενος ο πρωθυπουργός τη ζημιά που παθαίνουν η κυβέρνησή του και το ΠΑΣΟΚ θα προσπαθήσει να αντεπιτεθεί με δύο τρόπους: Αφενός με την «αποκάλυψη» σκανδάλων των αντιπάλων και αφετέρου με αλλαγή της ατζέντας. Και τι πιο καλύτερο από την επαναφορά της αλλαγής του εκλογικού νόμου;

Έτσι με αποκλειστική συνέντευξή του στο in.gr ο υπουργός Εσωτερικών Γιάννης Ραγκούσης προαναγγέλλει έναν νέο εκλογικό νόμο, που θα είναι «το πραγματικό τέλος της μεταπολίτευσης», με μονοεδρικές και ευρείες εκλογικές περιφέρειες. «Το σχέδιο έχει προετοιμαστεί, αυτό που απομένει να κριθεί είναι η κατάλληλη στιγμή για την έναρξη της δημόσιας συζήτησης» λέει ο κ. Ραγκούσης και εκφράζει την πεποίθηση ότι ο νέος νόμος, προσαρμογή στα ελληνικά δεδομένα του γερμανικού εκλογικού μοντέλου, θα βάλει τέλος στη διαφθορά και στην απαξίωση της πολιτικής. Επίσης, αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο μείωσης του αριθμού των βουλευτών συνδέοντάς το με το νέο εκλογικό σύστημα.

Διαβάστε όλη τη συνέντευξη εδώ: http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231047684.

Ποιο είναι το σχόλιό μας εκτός από το ότι μετά τον Σαμαρά μιλάει τώρα και το ΠΑΣΟΚ για «τέλος της μεταπολίτευσης»; Πάμε για πρόωρες εκλογές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/06/2010 19:15:31

    Απογραφη δημ. υπαλληλων 2010. Η ερωτηση/ερευνα του αιωνα. Σοσιαλιστικο φακελωμα ( καταγραφη ιστορικου σε καθε υπηρεσια κλπ κλπ )

    Αν ποτέ μαθουμε ποσοι ειναι οι δημ υπαλληλοι, που απασχολουνται και ποσα περνουν, τοτε θα αισθανθουμε εθνικα υπερηφανοι για το μαγαζι που φτιαξαμε.

    Ποσοι θα ψηφισουν? Ποτε προσληφθηκαν? τι μεταθεσεις/μεταταξεις πηραν? τι πτυχεια εχουν(με επαληθευση), διασταυρωση με κατατοπου εφοριες, Ε9, δανεια, καρτες, αυτοκινητα, εξοχικα...

    Ποσοι ειναι φιλοι του ΠΑΣΟΚ ? πληρωσαν την συνδρομη τους στο κομμα?

    Η λιστα θα "φυγει" και σε τελεμαρκετινγκ! γαμω !..

    ΠΠ

    • Δημήτρης Δ. avatar
      Δημήτρης Δ. @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/06/2010 20:03:52

      Εδώ παίζονται τρελά κόλπα.

      Κόλπο 1:
      Πριν την καταγραφή θα απολυθούν οι σύμβουλοι των 18.000 ευρώ το μήνα.
      Μόλις τελειώσει η καταγραφή θα προσληφθούν ξανά.

      Κόλπο 2:
      Μετατρέπονται οι σύμβουλοι και άλλοι αργόμισθοι σε εταιρίες συμβούλων, εταιρίες δανικών υπαλλήλων, εταιρίες καθαριότητας κτλ.
      Οπότε δεν δίνουν λογαριασμό σε κανένα γύρω από πτυχία, προϋπηρεσίες ....

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/06/2010 21:49:16

      Αν είσαι ΠΑΣΟΚ, προσλαμβάνεσαι ως εποχική καθαρίστρια σε Δήμο, και μετά, με λίγο αφισοκόλληση, λίγο γλείψιμο και πολύ χάσιμο αξιοπρέπειας, μετατάσσεσαι (διότι παρουσιάζεις ξαφνικά απολυτήριο λυκείου) σε άλλη θέση, διοικητική. Με τη πρώτη ευκαιρία γίνεσαι αορίστου. Μετά από πολύ γλέιψιμο παίρνεις μετάθεση σε αμιγή δημόσια υπηρεσία ως ΕΣΙΔ, μετά μονιμοποιείσαι, και παίρνεις και μια εκπαιδευτική άδεια για να σπουδάσεις σε τμήμα κάποιου υποψήφιου βουλευτή καθηγητή ΑΕΙ, σε περνάει τα μαθήματα επειδή του σταυρώνεις ψηφοδέλτια και τρέχεις πίσω του, και ξαφνικά καταλήγεις μέσα σε 10 χρόνια από τότε που αρχισες, ως ... προϊστάμενος σε τμήμα του δημοσίου, με πτυχίο ΑΕΙ (πέτσινο) και κομματικά κονέ τόσα που σε καθιστούν παράγοντα. Αν συνδικαλιστείς κιόλας, τότε οι ουρανοί είναι δικοί σου.
      Αυτοί είναι οι περισσότεροι πράσινοι δημ. υπάλληλοι. Είπατε τίποτα περί ΑΣΕΠ και αξιοκρατίας; Χα χου χι....

  2. Αγγελος avatar
    Αγγελος 07/06/2010 19:21:03

    Μακάρι για να τους μαυρίσουμε πρώτα και μετά να τους κυνηγήσουμε γιατί δεν θα βγάλουν αυτοδυναμία και εκεί να δείς κολοτούμπες θα γελάσουμε πολύ.

  3. Σαος avatar
    Σαος 07/06/2010 19:28:57

    Φάκτορα, τις τελευταίες ώρες έχει βουήξει το Σύμπαν για ανακοίνωση επιστροφής σε δραχμή, ασχέτως βέβαια του τι λέει ο Πεταλωτής (ποιος τον παίρνει στα σοβαρά άλλωστε;). Ξέρεις τίποτα επί αυτού του θέματος;

  4. michael avatar
    michael 07/06/2010 19:42:32

    Κρατήστε σε αρχείο τα ονόματα των βουλευτών της παρούσας βουλής.
    Μαυρίστε τους, όχι να πάνε στα σπίτια τους, στο διάολο θα είναι καλύτερα.
    Ψηφίστε ανθρώπους που τους ξέρετε κι αν δεν βγει και κυβέρνηση δεν τρέχει τίποτα τι πράσινη τη γαλάζια και πίτσες πρασινογαλάζιες Χούντες είναι, και το ΔΝΤ στο κεφάλι μας και τους εμπριμέ από κάτω είναι χειρότερα. ΚΛΩΤΣΙΕΣ στο ΛΑΟΣ ΚΩΛΟΤΟΥΜΠΑ & ΣΙΑ ΑΕ. Διαβάστε και λίγο το μήνυμα του μητροπολίτη Καλαυρίτων Αμβρόσιου (2 μηνύματα για τα νησιά του Αιγαίου και το προηγούμενο για το που βαδίζει ο ΓΑΠ και τα σχέδιά του για την Ελλάδα) Μπράβο στον Μητροπολίτη.

  5. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 07/06/2010 20:30:11

    Κανείς δε μπορεί να θεωρήσει την επιστροφή στη δραχμή ακραίο σενάριο. Έστω πως αποτελεί μια ακόμα στοχευμένη διαρροή για να τρομοκρατηθούν οι πολίτες. Ας δούμε τα πρόσφατα αποτελέσματα παρόμοιων τακτικών. Πάντα είχαν τα αντίθετα αποτελέσματα από τα επιθυμητά, 'Γεμάτο πιστόλι' για να μην πάμε στο ΔΝΤ = είμαστε μέσα για τα καλά, Τα μέτρα του Μαρτίου φτάνουν για να πέσουν τα σπρεντ= εκτόξευση των σπρεντ + νέα χειρότερα μέτρα. Τώρα υποτίθεται πως είμαστε σε safe mode αλλά όλοι ξέρουμε πως κανένας υπολογιστής δεν πάει μακριά με τέτοια λειτουργία.

  6. Πλούταρχος Λευκαδίτης avatar
    Πλούταρχος Λευκαδίτης 07/06/2010 20:32:44

    Να μην ξεχνιόμαστε: ο θρασύδειλος (θρασύδειλος γιατί είναι ο κοινωνός του opengov - Θου κύριε! - κατ'εντολή του οποίου κοβόντουσαν όλα τα σχόλια που δεν συμφωνούσαν με το λαθρονόμο) λαθρο-υπουργός (Σα)Ραγκούσης δουλεύει νυχθημερόν για την πολιτική επιβίωση της 'πολιτικής συμμορίας' του Άβερελ Παπανδρέου. Αν όλοι τελικά ξυπνήσουμε και πάμε μαζικά στις κάλπες (ή κάλτσες κατά GAP), θα πρέπει ο 'αέρινος' να καταλάβει ότι ούτε οι μετάνάστες, ούτε ο Καλιγούλας τους σώζει. Ας τους δώσουμε να καταλάβουν!

  7. μαρκος avatar
    μαρκος 07/06/2010 21:18:10

    Αυτός περνάει τα πιο κρίσιμα νομοσχέδια και με τις λιγότερες αντιδράσεις!!

    ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ και ΚΟΥΤΟΠΟΝΗΡΙΑ που δεν έχει ούτε ο ΓΑΠ!!
    ΛΕΤΕ να είναι από πάνω;;;;;

  8. μαρκος avatar
    μαρκος 07/06/2010 21:29:04

    Δεν υπάρχει πραγματικό ενδεχόμενο πρόωρων εκλογών, γιατί η τρόικα (ΔΝΤ, Κομισιόν, ΕΚΤ) δεν πρόκειται να το επιτρέψει.
    Κοινοτικές πηγές που ρωτήθηκαν,ξεκαθαρίζουν ότι δεν θα υπάρξει ανοχή σε εκλογικές δαπάνες, εφόσον η κυβέρνηση διατηρεί κοινοβουλευτική πλειοψηφία, ούτε στη δημιουργία κατάστασης πολιτικής αστάθειας, οπότε δεν θα εφαρμόζονται με αυστηρότητα τα μέτρα δημοσιονομικής εξυγίανσης.
    !!!!!!!!!;;;;;;;;;;;

    • man8os avatar
      man8os @ μαρκος 07/06/2010 21:30:00

      Θα ακολουθησουν την ιδεα Παγκαλου και οι κοινοτικοι...
      Θα το δεις.

      • μαρκος avatar
        μαρκος @ man8os 07/06/2010 21:37:45

        πια ιδέα; (δεν ακουω πάγκαλο)

      • μαρκος avatar
        μαρκος @ man8os 07/06/2010 21:39:18

        ΕΔΩ μας λένε ότι το ΔΝΤ θα κάνει κουμάντο ΚΑΙ στις εκλογές!!

      • man8os avatar
        man8os @ man8os 07/06/2010 21:40:29

        Ποιος να ήταν; Το ανακάλυψα σε μια εφημερίδα: «Σε δεινή θέση έχει περιέλθει η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ επτά μόλις μήνες μετά την καθαρή λαϊκή εντολή την οποία έλαβε, κάτι το οποίο συνομολογούν ακόμη και τα κορυφαία κυβερνητικά στελέχη… Ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Θ. Πάγκαλος στη συνεδρίαση του τελευταίου άτυπου Υπουργικού Συμβουλίου φέρεται να ζήτησε να διαμηνυθεί στους δανειστές μας ότι αν …επιμείνουν στην αξίωσή τους μείωση των συντάξεων στο 48%, η κυβέρνηση θα παραιτηθεί, και τότε εκείνοι μπορούν να διαβουλευτούν με τη Ν.Δ., η οποία οδήγησε τη χώρα στη σημερινή κατάντια».

        Απο αλλη αναρτηση του αντινιουζ(εγω το ακουσα το πρωι στον Καμπουρακη)

      • μαρκος avatar
        μαρκος @ man8os 07/06/2010 22:01:09

        Θα τους απειλήσει δηλαδή!!!
        Πάλι μπλόφα, νομίζει έχει να κάνει μαζί μας, το τέρας!
        Παράλληλα αποδέχεται την προδοσία του!!

        Την έχουμε άσχημα......με δαύτους...........! πολύ άσχημα!.

  9. GreenHorses avatar
    GreenHorses 07/06/2010 23:26:54

    Αντε να ξαποστήλουμε το πολυπολιτισμικό συρφετό του γιωργάκη.

  10. armageddon avatar
    armageddon 08/06/2010 14:59:32

    To μεγάλο σφάλμα του Π Α Σ Ο Κ ήταν ο λαικισμός και η λασπολογία .
    Επρεπε να εισπράξει το απλήρωτο χρήμα των λαμογίων αυτών που ποτέ
    δεν κάναν δηλώσεις και έτσι να γέμηζαν τα ταμεία .Αυτοί έστησαν
    εξεταστηκές επιτροπές για να γεμίσουν τις τσέπες τους ,εις βάρος
    του κράτους ,Να τους χαιρόμαστε .