10/04/2009 18:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Πριν πεθάνω θα σας στερήσω ότι πολυτιμότερο έχετε»


________________________________________________________________________________________
Μήνυμα για το τι πρόκειται να κάνει είχε αφήσει στο Myspace ο 19χρονος Δημήτρης Πατμανίδης λίγες ώρες πριν αρχίσει να πυροβολεί. Είχε επίσης φωτογραφηθεί με τα όπλα που χρησιμοποίησε.

Ολόκληρο το μήνυμα του έχει ως εξής:

«Δεν έχω πλέον λόγο να συνεχίσω να ζω. Δυστυχώς για εσάς, είμαι πολύ εγωιστής για να φύγω και να σας αφήσω να ζήσετε τις γαμημένες ζωές σας. Πριν πεθάνω θα σας στερήσω ότι πολυτιμότερο έχετε. Δεν έχω σεβασμό για την ανθρώπινη ζωή.Φτύνω κατάμουτρα στην «αξιοπρέπεια» και την «τιμή» σας και σε ότι έχετε ιερό. Έχω πάρει την απόφασή μου και δεν πρόκειται να κάνω πίσω. Οποιοσδήποτε βρεθεί μπροστά μου το πρωί της 10ης Απριλίου 2009 γίνεται άμεσα στόχος - δεν θα υπάρξει καμία διάκριση στην ηλικία, το φύλο ή την καταγωγή εκείνων που θα δολοφονήσω, για εμένα είστε όλοι σκουπίδια. Θα σας σκοτώσω γιατί έτσι γουστάρω και θα φροντίσω να το ευχαριστηθώ όσο περισσότερο γίνεται. Για τους περισσότερους από εσάς μπορεί να ακούγομαι παρανοϊκός, εγκληματίας ή δολοφόνος...Κάνετε λάθος, εσείς είστε τα νοητικώς στερημένα θρασύδειλα εγκληματικά καθάρματα που βρίζουν υπό την κάλυψη της ανωνυμίας, της ιδιότητας του καθηγητή ή των πολυάριθμων παρέων. Μέχρι στιγμής δεν έχω εισπράξει τίποτα άλλο παρά την απόρριψη και την ύβρη των γύρω μου.Σας τα επιστρέφω με την υπόσχεση να περάσετε τις τελευταίες στιγμές σας παρακαλώντας για την ελλεεινή και τρισάθλια ζωή σας - σύντομα θα δείτε πως είμαι άνθρωπος που τηρεί τις υποσχέσεις του... Δεν είμαι αναγκασμένος να δώσω περαιτέρω εξηγήσεις για τις πράξεις μου. Δεν έχω γνωρίσει παρά ένα άτομο που να αξίζει σαν άνθρωπος και με την οποία πίστευα πως είχα ερωτευτεί. Νιώθω πολύ άσχημα που με απέρριψε και ελπίζω πως με ότι κάνω την Παρασκευή θα αλλάξει γνώμη για μένα»


_______________________________________________________________________________________________________
Του έκαναν και γκροyπ στο facebook

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/04/2009 18:23:17

    Κάποιος να μπορούσε να του εξηγήσει ότι όσα προβλήματα και αν νόμιζε ότι έχει στα 18 του, θα ήταν απλά αστείες αναμνήσεις σε λίγα μόλις χρόνια. Θα γελούσε όταν θα τα θυμόταν. Πόσο άδικα πήγε και αυτός αλλά και το θύμα του. Για το τίποτα κυριολεκτικά. Κρίμα.

  2. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2009 18:29:47

    Γνωρίζετε πόσα παιδιά σε σελίδες κοινωνικής δικτύωσης έχουν φωτογραφίες με όπλα? Θα εκπλαγείτε.
    Οι περισσότεροι είναι αλλοδαποί.

    Το κείμενο είναι η επιτομή του φθόνου, της επιθυμίας για πλήρη καταστροφή της ύπαρξης.

  3. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 10/04/2009 18:41:59

    Οι άνθρωποι που σπεύδουν να πάρουν το μέρος του μικρού και μάλιστα με τέτοιο τρόπο, μπερδεύουν φαίνεται την έννοια του "καταλαβαίνω" με εκείνη του "συμφωνώ", ίσως λόγο νεαρού της ηλικίας τους. Διαφορετική εξήγηση δεν θέλω να δώσω.

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 10/04/2009 18:47:05

    Στους "εξεγερμενους" και καλομαθημενους νεους λεμε (στα αγγλικα φυσικα, καθ, οτι "ανωτερη γλωσσα") get a life and get real.

    ΠΑραγοντεςΧ, προσπαθω να το αποφυγω αλλα δεν αντεχω στον πειρασμο: Ο τιτλος «Πριν πεθάνω θα σας στερήσω ότι πολυτιμότερο έχετε» περεχει ενα μικρο αλλα αποκαλυπτικο λαθος. Δυστυχως εμεις εδω εξω ειμαστε σχετικα ευαισθητοι με τη γλωσσα.

  5. Νίκος avatar
    Νίκος 10/04/2009 18:49:40

    Και κατι αλλο: απο ποτε τα ιδιοπαθη παραληρηματα εγωμανων δολοφονων αξιζουν δημοσιας προβολης; Διοτι, η σημασια που τους αποδιδεται απο τα ΜΜΕ δημιουργει την ψευδαισθηση (σε τετοιους μονο)οτι ειναι αξιοι προσοχης στο δημοσιο πεδιο. Θλιβερα φαινομενα μιας θλιβερης εποχης απο κατακερματισμενους ανθρωπους.

  6. M avatar
    M 10/04/2009 18:50:17

    Αρρώστια...

  7. BLACK avatar
    BLACK 10/04/2009 19:19:08

    "Κλασικό ψυχωρικό παραλήρημα"

    Ώπα ρε μεγάλε, ανώνυμε... Για δείξε μας τα πτυχία του... Εσύ έχεις αναρωτηθεί από τι πάσχεις; Μήπως από οξεία σκατοψυχιαση;

    Ακριβώς όπως και τον Δεκέμβρη. Θα βγάλουν όλοι χολή για το ψυχωσικό κάθαρμα, αλλά κανένας δεν θα αναρωτηθει:

    αυτό το παιδί παρακολουθούσε μια δημόσια εκπαιδευτική δομή και εμφανιζόταν διαρκώς αμίλητο και απομωνομένο. η δομή όμως δεν είχε κανένα μηχανισμό αναφοράς τέτοιων καταστάσεων. έχουμε ένα πολύ ωραίο εκπαιδευτικό σύστημα ως γνωστόν...

    δεν φταίνε οι αλλοδαποί ρε ελληνάρες...
    οι ελληνάρες δάσκαλοι του σχολείου φταίνε, και φυσικά οι δομές..
    ξέρεις κάτι ελληνάρες δάσκαλους που διδάσκουν με μανία στα παιδιά μαθηματικά, αλλά είναι ανίκανοι να τα διδάξουν οτιδήποτε άλλο, αφού ούτε οι ίδιοι δεν διαθέτουν καμια επιστημονική επάρκεια ούτε και ευρύτερη συγκρότηση;

    μου θυμίζει στο σχολείο που είχαμε μέσα στην τάξη ένα συμμαθητή με νοητική υστέρηση.. μπαίνανε στην τάξη οι καθηγητές, φωνάζανε απλώς "ησυχία παιδιά" και ξεκινούσανε το μάθημα... ηλίθια κρατικά υπαλληλάκια που δεν είχανε το ήθος να αντιληφθούνε ότι δεν υπάρχει απολύτως κανένας λόγος να διδάσκεις Θουκιδίδη σε κάποιον που δεν έχει μάθει ακόμη να μην δέρνει τον υστερούντα συμμαθητή του...

    να σκεφτούμε καμιά φορά πιανού η τρέλα είναι μεγαλύτερη, έτσι; αυτού που μπλέκεται μια φορά στα δίχτυα του μιαλού και της ηλικίας του, ή των άλλων, των στυλοβατών και υπηρετών ενός αληθινά παρανοικού συστήματος που διδάσκει στα παιδιά προχωρημένα μαθηματικά πριν τους μάθει καν να πλένουν τα δόντια του...

    άντε, υγιείς μου, βγάλτε χολή για το νεκρό, έτσι είναι το σωστό, το χριστιανικό...

  8. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 10/04/2009 19:21:39

    Τα φρουτα του Ομπαμα...

    Οχι προς Θεου οτι φταιει ο Προεδρος,αλλα απο Η.Π.Α. εκπορευονται αυτες οι μοδες...

    Και οταν εισαι σε στιγμη αδυναμιας θα ψαξεις στο σημειο αναφορας να βρεις μια λυση.

    Ποιος του εβαλε (μεσω ταινειων,βιντεο-γκειμς,σηριαλ) στο μυαλο οτι μια τετοια πραξη θα τον εξυψωνε στα ματια της αγαπημενης του?

    Εκει ειναι η λυση....

    ΚΡΙΜΑ...

  9. Helmut avatar
    Helmut 10/04/2009 19:21:48

    Εμένα μου μυρίζει fake η σελίδα...

    Υπάρχει περίπτωση 18χρονο παιδί, ομογενής κιόλας από την Αμπχαζία, που σπουδάζει σε σχολή του ΟΑΕΔ να κατέχει τόσο καλά τα ελληνικά;

    Πολύ ύποπτο...

  10. BLACK avatar
    BLACK 10/04/2009 19:24:06

    Helmut, αν ακούσεις πως μιλάει συνήθως τα ελληνικά αλβανός που είναι εδώ πάνω από 5 έτη, ίσως αλλάξεις γνώμη για τα ελληνικά που μιλάνε οι έλληνες...

  11. Νίκος avatar
    Νίκος 10/04/2009 19:24:21

    Μπλακ ( α ρε Μαυρε), αναποδα αντιλαμβανεσαι τον κοσμο. Κλασσικο συμπτωμα της εποχης. Μα;φταιει το συστημα και οι...αλλοι, οι δασκαλοι. Εχετε "καλα" δικαιολογιτικα, ε;

  12. Μάριος avatar
    Μάριος 10/04/2009 19:25:12

    Επειδή έχω την εντύπωση ότι η σωματική αυτοικανοποίηση τείνει να αντικατασταθεί από την πληκτρολόγηση σχολίων θα ήθελα να ανακοινώσω ότι πατάω το delete και σβήνω αυτό το μπλογκ από τα αγαπημένα μου(σας ανακάλυψα απ την εφημερίδα "ποντίκι") γιατί σε λίγο θα πάθω ασφυξία από τους τόνους φιλοσοφίας που ξεχύνονται καθημερινά στο χώρο των σχολίων.
    "Έξωση στην τηλεόραση"
    ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

  13. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2009 19:32:20

    Θα είχε ενδιαφέρον να διαβάσουμε την άποψη του τιραμολα, του σκοπριού, του Αγραπτα και λοιπών δημοκρατικών ανωνύμων.

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/04/2009 19:36:08

    @10 Ενδιαφέρουσα η σκέψη σου. Όντως περίεργο..

  15. stelios avatar
    stelios 10/04/2009 19:42:01

    To τι παρελειψε η οικογενεια η το σχολειο του παιδιου ειναι το ενα θεμα.
    Το κυριωτερο ειναι οτι ο καθε παλαβος αφοβα φωτογραφιζεται κυκλοφορει και καμαρωνει για οπλο
    που μπορει πλεον πανευκολα να αγοραστει απο τον καθενα.
    Απο τη στιγμη που η οπλοκατοχη και η εμπορια δεν ειναι ΙΣΟΒΙΑ ακατεβατα,τα υπολοιπα ειναι θεμα χρονου και στατιστικης,θα ξαναγινει το κακο,
    αυτο ειναι μαθηματικα ΒΕΒΑΙΟ.
    Και δε μιλαω για δικανα και κυνηγετικα,το πιστολι και το πολεμικο οπλο ειναι φετιχ(ορα μικρο τσουτσουνι)για τους κατοχους τους.

  16. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2009 19:42:02

    Δεν μιλούν και καλά για να μην φαίνονται.
    Είναι γνωστή τακτική σοσιαλιστών. Η εκθεση καίει, και δεν αγγίζουμε θέματα που αφορούν αλλοδαπούς, παιδιά, κτλ. Έτσι θέλουν να πετύχουν την "ταμπελοποίηση" των σχολιαστών.

    Να μιλήσουμε για την υπόθεση NORKUS συντρόφια?

  17. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/04/2009 20:06:47

    Εγω θα μιλησω απο την 25ετη πειρα μου στα Σχολεια.
    Ειχα και εκει κρουσματα κακης συμπεριφορας σε συμμαθητες,και γινομουν μεχρι βιαιος μπορω να πω,απεναντι σ αυτους ου ταλαιπωρουσαν αλλους μαθητες,γιατι ηξερα πως ακριβως νοιωθουν.
    Αφου τους ξεφτιλιζα λοιπον,γι αυτα που λεγανε η που κανανε,τους ελεγα μερικα παραδειγματα απο ακραιες συμπεριφορες καποιων δυστυχισμενων ατομων,που ειχαν υποστει τη χλευη των αλλων.
    Το ενα παραδειγμα,ηταν ο φανταρος στη Β.Ελλαδα,που μπηκε στο τολ,και τραβηξε το αυτοματο και ξαπλωσε κατω αρκετους,γιατι τον ειχαν "ψησει" .
    Και το αλλο,ο ταξιτζης,που τον ειχαν στο φτυσιμο,και αφου πηρε ενα οπλο,αρχισε να σκοτωνει καθε εναν που τον προσβαλε.
    Μ αυτα που ελεγα,θεωρουσα,οτι εκανα κατι,για να προστατεψω μερικους,που πιθανον να αντιμετωιζαν ασχημες καταστασεις αργοτερα στη ζωη τους.
    Τους καταλαβαινω απολυτα αυτους που λαλησανε κατα καιρους,λυπαμαι για την τυχη των αλλων,που πολλες φορες,δεν ειναι και οι κυριοι υπευθυνοι για το τι ενοιωθε αυτος,και ευχομαι να μπουνε καποιοι ειδικοι μεσα στα Σχολεια,γιατι οι δασκαλοι γενικως,δεν εχουν τις ειδικες γνωσεις που χρειαζονται,και πολλες φορες,ειναι δημοσιοι υπαλληλοι απλως.
    Αλλα αυτο το τελευταιο κυριε Μπλακ μου,αφορα ολη την Ελληνικη κοινωνια,και οχι μονο τους δασκαλους.
    Ασε λοιπον τους αφορισμους και κοιτα να κανεις εσυ το σωστο,αφου μας λες οτι εισαι ευαισθητος και ασε τα πολλα λογια.

  18. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/04/2009 20:07:08

    35 χρονια ηθελα να γραψω.

  19. kanis avatar
    kanis 10/04/2009 20:12:52

    Αφού πρώτα ξαμολίσανε τον Κορκονέα, να δολοφονίσει ένα ανύποπτο 15χρονο, αφού στείλανε SMS σε όλους τους μαθητές μπας να ξεσηκωθούν στους δρόμους ..μπας και σκοτωθεί κανείς ακόμη-, τώρα ξαμολάνε καμικάζι-απελπισμένους-συμμαθητές, να πυροβολούν μέσα στα σχολεία!!!

    ...παράλληλα, τα παπαγαλάκια διασκορπάνε φήμες, για να τρομοκρατούν γονείς, για επικίνδυνους δολοφόνους και μέσα στα ελληνικά σχολεία, κατά τα πρότυπα του Αμερικανικού Κόλουμπάιν!!!!!

    Τι έγινε; Πότε θα κλείσει η εποχή του κυνηγιού ;

  20. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/04/2009 20:17:29

    Κρίμα γιατί χάθηκε μια ζωή
    Ευτυχώς γιατί σώθηκαν άλλες
    Μερικοί τον δικαιολογούν
    Άλλοι τον κατηγορούν
    Το μόνο που ξέρω είναι ότι όποιος δεν συμφωνεί παίρνει τα όπλα και επιβάλλει την άποψή του, τότε ίσως:

    -αύριο να έχουν δίκαιο οι "μαύροι"
    -ή οι "κόκκινοι"
    -ή οι ψηλοί
    -ή οι κοντοί (...σκότωνε κάποιος κάποτε και για αυτό τον λόγο)
    -ή οι αστυνομικοί
    -ή οι τρομοκράτες

    Η βία όμως δεν αλλάζει τίποτα, μόνο τερματίζει, ζωές, όνειρα, εφιάλτες.
    Προτιμώ λοιπόν την σκέψη από τη βλακεία της δύναμης, γιατί θα πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν μπορούμε να είμαστε κριτές της βίας και υπερασπιστές της αλλά μόνο να την καταδικάζουμε από όπου και αν προέρχεται και από ότι αν παρακινείται, διαφορετικά ας αρχίσουν οι ...πυροβολισμοί.

    ΥΓ

    θα πρέπει τα ασπόνδυλα που εκπροσωπούν θεσμούς, νομοθετούν και εφαρμόζουν νόμους και κανόνες να βγουν από το καβούκι της προστατευμένης επωνυμίας τους και να κατανοήσουν την μετεξέλιξη της Ελληνικής κοινωνίας, με την διαφοροποίηση συνηθειών και σχέσεων μεταξύ των τοπικών κοινωνιών, γιατί η φλόγα ήδη πλησιάζει το βαρέλι και από την έκρηξη μαζεύεις μόνο πτώματα...

  21. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2009 20:21:59

    Δάσκαλος του σχολείου αμφισβητεί το κείμενο, που αποδίδεται στο δολοφόνο, και το δικαιολογεί. Ήταν χαμηλής απόδοσης μαθητής, με δυσκολία περνούσε τις τάξεις, τα γραπτά του δεν ήταν τόσο άρτια όσο το κείμενο.

  22. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/04/2009 20:25:06

    Μοιάζει το παιδί νά έπασχε απο Ψύχωση μέ έντονο διωκτικό παραλήρημα.
    Αλλως τε σέ τέτοιες περιπτώσεις ακόμα και ΄ερωτική απογοήτευση΄δέν είναι αληθινή..Δηλαδή το κορίτσι ,εν προκειμένω,μπορεί να μήν είχε ιδέα..
    Κρίμα γιατί άν το είχαν καταλάβει νωρίτερα, ο νεαρός θάχε μιά ελπίδα να επιζήσει μέ μιά ικανοποιητική ποιότητα ζωής.

  23. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/04/2009 20:26:17

    Και οι σελίδες στο Facebook είναι επιεικώς γελοίες.

  24. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 10/04/2009 20:26:59

    "Δικαιούμαστε να κρίνουμε
    ή και να επικρίνουμε τις επιλογές των άλλων, εφόσον βάζουν εμπόδια στη δική μας τη ζωή, αλλά δε δικαιούμαστε να τις χλευάζουμε και , πάνω απ' όλα, να τις εμποδίζουμε.
    Στο κάτω κάτω κανένας δε μας έδωσε το δικαίωμα να "κανοναρχούμε" τις επιλογές των άλλων σύμφωνα με τα δικά μας γούστα.
    Αυτό είναι απαράδεκτος κόκκινος φασισμός, που οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην αντίδραση του μαύρου φασισμού."

    Απλές αλήθειες που δεν έχουν εφαρμογή στην χώρα που η οπτική γωνιά δικαιολογεί ή καταδικάζει την ίδια πράξη με διαφορετικούς αποδέκτες.

  25. kanis avatar
    kanis 10/04/2009 20:30:17

    Δικαιούμαστε, να είμαστε καχύποπτοι σε εισαγόμενες μόδες!

  26. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/04/2009 20:41:17

    Εντύπωση κανει και η φράση : με την οποία πίστευα ότι είχα ερωτευθεί (in love with her). Μήπως το έχει κάνει κόπι πέϊστ το κείμενο; Είναι ξεκάθαρο ότι επικοινωνούσε με ιστοσελίδες γιατί μιλάει για: ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ που βρίζουν.

  27. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/04/2009 21:00:56

    @30 Πιθανόν λόγω χαρακτήρα και μοναχικότητας να ήταν θαμώνας σε τσατ ρουμς κλπ Οπότε να είχε κάποια άλλη δεύτερη (παράλληλη)ζωή με κάποιο νικ στο διαδίκτυο. Να ζούσε δηλαδή σε εικονική πραγματικότητα. Εκεί ίσως του την έπεφταν διάφοροι και τον απέρριπταν ως σχολιαστή ή φίλο ή δεν ξέρω τι και αυτός να λάλησε και να έκανε ότι έκανε. Μια γενιά που μεγαλώνει με ιντερνετ θα αντιμετωπίσει τέτοιου είδους προβλήματα που για τους παλιότερους ακούγονται πρωτόγνωρα... Πάντως μοναχικός ξεμοναχικός, ήξερε που να βρει τα πιστόλια του....

  28. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/04/2009 21:10:08

    Τα ίντερνετ καφέ έχουν πολλούς θαμώνες νεαρούς αλλοδαπούς.
    Πολύ καλογραμμένο το κείμενο, σε ορισμένα σημεία θυμίζει προκήρυξη ... των ημερών. Μέχρι στιγμής φαινεται ότι μάλλον η απόρριψη είναι η αιτία, γενικά τα αγόρια είναι ευαίσθητα στην ηλικία αυτή όσον αφορά τις σχέσεις τους με το άλλο φύλο. Τα περισσότερα τέτοια περιστατικά έχουν πρωταγωνιστές με δυσκολίες στο θέμα αυτό.

  29. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 10/04/2009 21:14:52

    #29 Δεν ορίζεται έτσι η σχιζοφρένεια, αλλά εν πάση περιπτώσει, εδώ δεν διυλίζεται ο κώνωπας επειδή "ένας σχιζοφρενής έχει ψευδαισθήσεις". Διυλίζεται (και είναι υγιέστατο κοινωνικό αντανακλαστικό), επειδή η -πιθανολογούμενη- σχιζοφρένια κάποιου βρήκε αιτίες, αφορμές και τρόπο να εκφραστεί με τέτοια πράξη ακόμη και στην δική μας κοινωνία πλέον.
    Δεν κολλάμε μια ταμπέλα και τελείωσε. Και μην ξεχνάμε πως όλοι πάσχουμε από κάτι και αν μας μελετήσουν ψυχίατροι κάπου θα μας κατατάξουν στα τεφτέρια τους όλους μας. Αυτό από μόνο του δεν οριστικοποιεί κάποια ψυχική κατάσταση. Ο παράγοντας της βούλησης είναι υπαρκτός και εξακολουθεί να διαδραματίζει κεντρικό ρόλο στις αποφάσεις του καθενός. Αυτό το κομμάτι αναλύουμε. Η λογική λεει πως με διαφορετικό κοινωνικό χειρισμό, τέτοια πράγματα μπορούν να αποφευχθούν. Ας βρούμε τον τρόπο. Εκτός αν μιλάμε για κλινικά επικυρωμένες ψυχασθένειες τερματικού σταδίου, που κι εκεί υπάρχει σε σημαντικό βαθμό η πιθανότητα σχετικά ομαλής ζωής.

  30. kanis avatar
    kanis 10/04/2009 21:17:50

    αλλενάκι

    I thought, I was in love with her...

    το πλήρες, αποτυπώνει καλύτερα την σκέψη σου και την ενδυναμώνει μάλιστα

  31. xylene avatar
    xylene 10/04/2009 21:19:14

    toulaziston mhn ton kanete kai hrwa giati tha kserasw...

  32. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/04/2009 21:21:42

    @kanis: o Nikos παραπάνω μίλησε για τη γλώσσα που είναι γραμμένο το κείμενο και μου έδωσε το έναυσμα να σκεφτώ και 'γω λίγο παραπάνω σ' αυτό, μάλλον πιστεύει ότι το κείμενο είναι ίσως λίγο μετάφραση, λίγο αντιγραφή, γι' αυτό το έγραψα, στα ελληνικά δεν λέμε: έχει ερωτευτεί με αυτήν (with her), αλλά λέμε μαζί της.

  33. stelios avatar
    stelios 10/04/2009 21:26:36

    32@
    Διαφωνω φιλε,το μαχαιρι ταιριαζει σε κουτσαβακη αλητομαγκα,μαχαιροβγαλτες εχει στην Αγγλια που σκοτωνουν συνομηλικους εφηβους,το πυροβολο οπλο ειναι αλλη φαση,ο ναρκισισμος των φωτογραφιων ειναι διαφορετικος απο τους Κρητικους η τους Ινδιανους η τους Αργεντινους και οχι μονο που θεωρουσαν το μαχαιρι δειγμα ανδρισμου και κυριαρχιας,το πιστολι τους κανει μικρους θεους,μπορει να γονατισει ενας νανος εναν γιγαντα και να τον κανει να σερνεται εκλιπαρωντας ελεος και ολα αυτα απο αποσταση ασφαλειας.

  34. kanis avatar
    kanis 10/04/2009 21:29:28

    ..ή απλούστερα... την είχα ερωτευτεί..

  35. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2009 21:32:47

    Αναφέρεται πως ο συγκεκριμένος αποβλήθηκε πέρυσι γιατί συμμετείχε σε επεισόδια.
    Αλλενάκι έχεις απόλυτο δίκιο, και εσύ κανίς.
    Επίσης το the most valuable you have στην χώρα μας πως ορίζεται?

  36. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2009 21:40:51

    @ 34
    Κάνεις λάθος. Μπορεί να ήταν η πρώτη εκδήλωση μιας ψυχικής νόσου, ενώ είχε προηγηθεί μια προνοσηρη (και συνήθως δύσκολα ανιχνεύσιμη) περίοδος.

  37. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/04/2009 21:41:04

    Εδώ υστερεί ο συλλογισμός, ότι πιο πολύτιμο ή πολυτιμότερο έχετε, το λέμε και εμείς ακριβώς έτσι, δεν υπάρχει λάθος. Οι γλώσσες εξελίσσονται παράλληλα.
    Το with her όμως έχει το λάθος, γι' αυτό ΞΕΝΙΖΕΙ.

  38. kanis avatar
    kanis 10/04/2009 21:43:51

    to the most valuable you have στον αυτόματο μεταφραστή γίνεται..
    "θα σας στερήσω ότι πολυτιμότερο έχετε. "

    Ομως..από ότι πολυτιμότερο...δεν λέμε;

  39. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2009 21:47:09

    Είναι βέβαια χαρακτηριστικό αυτών με πτωχό λεξιλόγιο να χρησιμοποιούν περιφραστικό λόγο. Προβοκάτωρ, ως εκπαιδευτικός, μας δίνεις τα φώτα σου?

  40. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/04/2009 21:49:34

    Όχι απαραίτητα, στερήθηκε την ελευθερία του, τη μητέρα του. Δεν ξέρουμε, εικασίες κάνουμε. Εγώ κλίνω περισσότερο στην εκδοχή της απόρριψης.

  41. Νίκος avatar
    Νίκος 10/04/2009 21:55:48

    Οπως εγραψα σε επομενη αναρτηση, το ζητουμενο ειναι γιατι δεν εγκληματει το 99,99999% των υπολοιπων που υφισταται παρομοιες "αδικιες" αλλα μονο το 0.0000001%.

  42. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2009 21:57:04

    Αλλενάκι αυτή είναι η αφορμή για να πυροδοτηθεί μια ενδεχομένως υπάρχουσα κατάσταση που προυπήρχε αλλά δεν γινόταν αντιληπτή (οι συμμαθητές του όμως κάτι είχαν ψιλιαστεί). Γι'αυτό μίλησα προς τον Ξένο δάκτυλο για πιθανή προνοσηρή κατάσταση, η αλλιώς μια ευαισθησία προς την εκδήλωση ασθένειας μετά από μια έντονη συναισθηματικά κατάσταση.

  43. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/04/2009 21:59:15

    ... την ύβρη!!! των γύρω μου ... .αμημένες ζωές αμερικανιά κλασική
    Με τη λογική σου kanis αν μπει το κείμενο στον αυτόματο μεταφραστή αντίστροφα από ελληνικά σε αγγλικά θα μπορούσαν φράσεις του να βρεθούν και στο διαδίκτυο.

  44. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/04/2009 22:00:43

    Απάντησα στον kanis για το ρήμα στερώ (δεν στερήθηκε το παιδί αυτό τη μητέρα του)

  45. kanis avatar
    kanis 10/04/2009 22:03:13

    ...δε ξέρω, αλλενάκι, πως λειτουργεί αυτό το σύστημα. Ομως, έχουμε όλοι διαβάσει για site στο διαδίκτυο, που δίνουν οδηγίες (να μην πω εξωθούν κιόλας) κάποιους στην αυτοκτονία..Εκεί πιο πολύ πάει το μυαλό μου..

  46. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2009 22:05:13

    @ Νίκος
    Γιατί είναι πιο ώριμοι και δεν λυγίζουν στην πρώτη απόρριψη.

  47. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/04/2009 22:09:03

    Ορέστιε γι' αυτό ίσως τα όπλα του έδιναν μια ψευδαίσθηση δύναμης, Τώρα όμως είναι νεκρό, ας ελπίσουμε να τα καταφέρει το άλλο παιδί, το οποίο μάλλον είναι Αλβανός και ο Αλβανός πρέσβης αμέσως!!! τον επισκέφθηκε στο νοσοκομείο.
    Το πρόβλημα βέβαια για μας, την ελληνική κοινωνία παραμένει.

  48. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2009 22:18:29

    Αλλενάκι, αυτό είναι ένα θέμα. Κι εδώ πολλές ερμηνείες μπορούν να ειπωθούν. Δυστυχώς, όπως για τα περισσότερα, καλούμαστε να εκφράσουμε γνώμη επί μιας συγκεκριμένης φάσης, ενός στιγμιοτύπου, γνωρίζοντας ελάχιστα, αποσπασματικά έως τίποτα για το πρίν και το μετά. Βλέπουμε μόνο την στιγμή ή μια φάση.
    Ίσως να έχει να κάνει με τον σαδισμό και την ηδονή που εκφράζεται με τον φθόνο (ακραία επιθυμία καταστροφής), αλλά και με κάτι άλλο που δεν θέλω να το πω εδώ γιατί θα είναι επιθετικό και γιατί είναι νεκρός.

  49. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 10/04/2009 22:27:58

    Πάντως σε μια έρευνα που είχα διαβάσει, το 2% ενός πληθυσμού έχει τα στοιχεία εκείνα που μπορούν να τον οδηγήσουν σε δυο πιθανούς δρόμους: Αυτόν του ήρωα κι εκείνον του εγκληματία. Σε ψυχομετρικά τεστ έδειχναν ίδιο και απαράλλαχτο προφίλ. Δεν υπονοώ οτι ο συγκεκριμένος άνηκε σε αυτή την κατηγορία, αλλά μιας που η συζήτηση πήγε στα περι ποσοστών επί του «υγιούς» συνόλου, βρίσκω ενδιαφέρουσα το εύρημα εκείνο που μιλάει για «όψεις του ίδιου νομίσματος».
    Θα μπορούσε δηλαδή κανείς να πει, οτι η δεξαμενή του 2% μπορεί να βγάλει από Λεωνίδα μέχρι Πάσσαρη. Και πως αρκετοί από αυτό το 2% όταν δεν αξιοποιηθούν σωστά και δεν ευνοηθούν από τον παράγοντα «τύχη», συνήθως αντί να κοσμούν κάδρα σχολείων και ποιήματα που επαινούν την ευεργετική τους δράση απέναντι στο υπόλοιπο 98%, να γυρνούν εναντίων του. Στην περίπτωση του μικρού όμως, υπάρχει και η παράμετρος της σχιζοφρένειας που μπερδεύει τα πράγματα πολύ περισσότερο.

  50. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 10/04/2009 22:35:15

    Μιά παραμετρος που δεν έχει αναφερθεί είναι η μή δυνατότητα ενσωμάτωσις στο Ελληνικό γίγνεσθε,όχι μόνο των μεταναστών, αλλά και των λεγομένων ομογενών. Οι άνθρωποι αυτοί γεννήθηκαν και γαλουθήθηκαν με μια διαφορετική κολτούρα και φιλοσοφία ζωής. Και ενέσκυψαν στην Ελλάδα δίκην ορδής, φέρνοντας την νοοτροπία της ιδιαιτέρας πατρίδος τους. Θυμάμαι την πρώτη φουρνιά Αλβανών. Οι κακομοίρηδες που ζητούσαν ικετεύοντας Ελληνες αναδόχους για να βαπτιστούν επειδή θεωρούσαν ότι αποκτούν πλεονέκτημα,-και όντως αποκτούσαν με τους χρυσούς σταυρούς, τα ρούχα και την υποστήριξη των αναδόχων- όταν έκαναν την δουλειά τους και νόμιζαν ότι έχουν το πάνω χέρι έφταναν μέχρι απειλών για ξεκοιλιασμα. Ετσι είχαν μάθει, έτσι έκαναν. Το αποτέλεσμα είναι να έχουμε σήμερα συμμορίες ""Βορειοηπειρωτών""Αλβανών, ""Ποντίων""-Γεωργιανών, Κούρδων, και λοιπών αναξιοπαθούντων δυνάμεων.
    Σας έδωσα λαβή για να με ξεσκίσεται δημοκρατικοί σοσιαλιστές της έδρας-με την ανατομική έννοια-. Επάνω μου.

  51. kanis avatar
    kanis 10/04/2009 22:39:17

    @Ξένος Δάχτυλος

    Ξεχνάς, ότι για κάποιες κοινωνικές ομάδες (θρησκευτικές, πολιτικές,κλπ) υπάρχει ταύτιση του ήρωα με τον εγκληματία. Το ευρύ κοινό τον χαρακτηρίζει εγκληματία. Τα πρόσωπα αναφοράς του, τον ανακυρήσσουν¨"ήρωα".

    Η "παράμετρος της σχιζοφρένειας" στην σημερινή περίπτωση προκύπτει από κάπου; Η, από αυτόκλιτους ψυχολόγους, που τους χαρακτηρίζουν όλους, σχιζοφρενείς, γιατί αδυνατούν να εξετάσουν άλλες παραμέτρους;

  52. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2009 22:45:40

    @ Ξένος Δάκτυλος
    Ήρωες γίνονται όσοι κάνουν κάτι που έχει την συγκατάθεση του συνόλου και όχι οι δολοφόνοι που σκοτώνουν χωρίς να υπάρχει σαφής αιτία.
    Και από πότε ο αλτρουισμός, η αυταπάρνηση και άλλα ανώτερα χαρακτηριστικά εξομοιώνονται με ανώριμα διαφορετικές πλευρές ενός νομίσματος? Είναι πολύ παρακινδυνευμένο αυτό που λές. Και η ειδοποιός διαφορά είναι ότι οι ήρωες μπορεί και να θυσιάζονταν για ανώτερα ιδανικά και όχι για να ικανοποιήσουν προσωπικά πάθη, όπως κάνουν οι περισσότεροι εγκληματίες.

  53. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/04/2009 22:59:35

    34@
    Ξ.Δ.
    Ενας ψυχωτικός μπορεί να προβεί σέ βίαιη ενέργεια όταν βρίσκεται σέ Κρίση και ως εκ τούτου εμφανίζει διαταραχές στην Αντίληψη και στην Σκέψη..
    Οταν λοιπόν κατακλύζεται απο παραληρητικές ιδέες ποικίλου τύπου δέν έχει επίγνωση τής βίαιης αυτής ενέργειας γιατί επί τής ουσίας μπορεί και να θεωρεί πώς ΄αμύνεται΄απο εκείνους πού ΄επιθυμούν νά τού κάνουν κακό΄.
    Επίσης αυτό πού αναφέρεις στο 54 εντάσσεται περισσότερο στίς ΄Διαταραχές Προσωπικότητας΄και όχι σέ Βασική Ψυχική Νόσο.
    Καλησπέρα.

  54. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 10/04/2009 23:02:56

    @55 Σωστός.
    Πήξαμε στις συμμορίες "παλλινοστούντων" (τι αδόκιμος όρος!)

  55. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 10/04/2009 23:15:36

    Εγω θα σας πω δυο πραγματα.
    Η πειρα μου,απο τα 25 τελευταια χρονια,πριν απο τη συνταξη μου,στο ιδιο Σχολειο της Αθηνας,ειναι απογοητευτικη.
    Η μεγαλη πλειοψηφια των παιδιων,στο Λυκειο,που ξερω εγω,( νομιζω,πανω απο 60%), δεν μπορει να αρθρωσει ενα λογο ,αλλά ψήγματα λογου,και με ελαχιστο λεξιλογιο.Επομενως,ΔΕΝ νομιζω οτι αυτο το παιδι,που οπως ειπε ο Δ/ντης του,με το ζορι ειχε περασει το Λυκειο,και εγω,ξερω πολυ καλα,πως περνανε οι μαθητες τα τελευταια 20 χρονια,μπορουσε να εχει γραψει το κειμενο αυτο.
    Και το αλλο,το επεισοδιο που υπηρξε στο Λυκειο,και οχι στη Σχολη που ηταν τωρα,και που οδηγησε τους καθηγητες του,να του αλλαξουν Σχολικο περιβαλλον,ηταν οτι πηγε να πνιξει με τα χερια καποιο συμμαθητη του,επειδη εκεινος τον πειραζε ΣΥΝΕΧΩΣ.
    Κλασσικη περιπτωση δηλαδη,και ιδια με του φανταρου στον Εβρο και του ταξιτζη που ειχε φαει καμποσους επειδη τον υποτιμουσαν.

  56. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2009 23:17:38

    @ ΞΔ
    Σου μιλά ο ιατρός (Σπύρος) και ακόμη διαβάζεις μπαρούφες ψυχολόγων?

  57. SANT avatar
    SANT 10/04/2009 23:20:02

    TO ΣΧΕΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ.ΕΘΝΟΣ ΒΕΝΕΤΤΟΝ.ΚΡΑΤΟΣ GIUNANISTAN.ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ALEXIS.-

  58. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2009 23:21:02

    @ Προβοκάτωρ
    Συνεπώς θα μπορούσαμε να υποθέσουμε ότι το κείμενο το αντέγραψε από κάπου αλλού γιατί ίσως ταυτίστηκε με το περιεχόμενό του? Γιατί ένας τόσο χαμηλής απόδοσης μαθητής μάλλον δεν θα διάβαζε φιλοσοφία.

  59. kanis avatar
    kanis 10/04/2009 23:21:59

    thank you ORESTIOS !

  60. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/04/2009 23:24:58

    Ξ.Δ.
    Διάβαζε .
    Μονον κακό δεν κάνει.
    Μακάρι και άλλοι να ψάχνονταν στην Ηλικία σου τόσο πολύ.
    Αργότερα θα πετάξει αυτά πού δεν θές και θα κρατήσεις τά υπόλοιπα.

  61. Orestios avatar
    Orestios 10/04/2009 23:28:08

    @ kanis
    Για ποιό πράγμα?

  62. kanis avatar
    kanis 10/04/2009 23:29:14

    @ορεστιος

    για 61 & 63

  63. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 10/04/2009 23:32:31

    Kanis έχεις δίκιο δεν ξέρω πως προέκυψε το συγκεκριμένο περί σχιζοφρένειας αλλά αναφέρθηκε αρκετές φορές. Ίσως είναι φήμη ή ίσως προέρχεται από δήλωση κάποιου από το άμεσο περιβάλλον του. Κακώς το παρουσίασα έτσι ώστε να μοιάζει ως τεκμηριωμένος παράγοντας.

    Orestios δεν είναι δική μου υπόθεση, το «παρακινδυνευμένο» το έβγαλε η έρευνα που διάβασα αλλά δεν βρίσκω πηγή τώρα. Κάποιες έρευνες έχουν βγάλει κι άλλα «παρακινδυνευμένα» όπως π.χ για τον μέσο όρο I.Q των μαύρων, όπου γνώμη μου είναι οτι κουκουλώθηκε για ευνόητους λόγους. Και μάλιστα για αστεία προς τα κάτω απόκλιση, αλλά κρίθηκε «ευαίσθητο επιστημονικό εύρημα» και ίσως ήταν. Θεωρώ όμως ότι καμία ένδειξη ερευνών δεν πρέπει να αποκρύπτεται εκτός ίσως από ζητήματα Εθνικής Ασφάλειας.
    Όπως το διάβασα τότε, με έπεισε. Ένα από τα test που έκαναν σε ήρωες πολέμου αλλά και σε ποινικούς εγκληματίες, ήταν να τους δείχνουν φωτογραφίες με τυχαία σειρά. Οι φωτογραφίες περιελάμβαναν από ένα τοπίο μέχρι ένα σφαγμένο κορμί. Η εγκεφαλική αντίδραση ήταν “flat” όπως έλεγε και η έρευνα στις δυο αυτές κατηγορίες. Είτε έβλεπε ένα πασχαλινό αυγό αυτό το δείγμα, είτε μια σκηνή φόνου το αποτέλεσμα ήταν ένα και το αυτό στον εγκεφαλογράφο. Σε αντίθεση με το υπόλοιπο «απλό, καθημερινό σύνολο ανθρώπων» που παρουσίαζε σημαντική διαφοροποίηση.
    Δεν λέω οτι όλοι οι ήρωες και όλοι οι εγκληματίες προέρχονται απαραιτήτως από αυτό το 2% που αναφέρει η έρευνα. Αλλά το όλο σκεπτικό, στην βάση του με πείθει.
    Συμφωνώ με το κλείσιμό σου. Αυτό είναι η ποιοτική τους διαφορά: το κίνητρο.
    Πολλές φορές φυσικά, και οι παράμετροι της μεθόδου που χρησιμοποιούν κατά περίπτωση.

    Σπύρο καλά έκανες και το υπέδειξες, δεν είναι «νόσημα» η εγκληματική συμπεριφορά. Πόσο μάλλον ο ηρωισμός. Διαταραχές όμως, φαίνεται πως είναι. Η μια από τις δυο, δεν είναι απλώς εξαιρετικά χρήσιμη για εμάς τους «λιγότερο διαταραγμένους», αλλά απαραίτητη στην όλη διαδρομή μας ως είδος.
    Δεν κρίνεται ούτε «λογικό» ούτε φυσικά «ενστικτώδες» με τη στενή έννοια, να ρισκάρεις την ζωή σου για άλλους, ή για χάρη μιας μελλοντικής κοινωνίας στην οποία δεν θα ζεις να χαρείς τους κόπους που έκανες. Ευτυχώς όμως που μερικοί δεν είναι σαν εμάς τους «φυσιολογικούς», που καραδοκούμε στην γωνία πότε θα βγούμε από το καβούκι μας να καρπωθούμε ακραίες πράξεις άλλων όταν μας συμφέρουν. Γι αυτό προσωπικά στην περίπτωση που αυτό το μοτίβο εγκεφαλικής λειτουργίας μετουσιώνεται στην πράξη ως Ηρωισμός, θα επέλεγα τιμής ένεκεν, την λέξη «διαφοροποίηση» και όχι την αρνητικά φορτισμένη «διαταραχή».

  64. kanis avatar
    kanis 10/04/2009 23:38:06

    @Ξ.Δ.

    Η εγκεφαλική λειτουργία, για να επανατροφοδοτηθεί κι ενισχυθεί, χρειάζεται εξωτερικά ερεθίσματα. Συμφωνείς λοιπόν, ότι η μετουσίωση της πράξης σε ηρωισμό, από κάπου αντανακλάται!

  65. Σπύρος avatar
    Σπύρος 10/04/2009 23:39:40

    Ξ.Δ
    68
    Παρότι φαίνεται αιρετικό θα μπορούσε όντως να μήν υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ ενός Ηρωα και ενός ΄παραβατικού΄..
    Και οι δυό υπό προϋποθέσεις θα μπορούσαν νά ενταχτούν ως προσωπικότητες στις λεγόμενες ΄Ψυχοπαθητικές΄.
    Αυτό πάντα υπό προυποθέσεις..
    Βεβαια υπάρχουν και οι περιπτώσεις απλών ανθρώπων πού κάποια στιγμή τής Ζωής τους θα μπορούσαν να ανυψωθούν κάτω απο κάποιες περιστάσεις..
    Τέλος είμαι βέβαιος ότι γνωρίζεις πώς ερμηνεύει τον Αλτρουισμό ο Dawkins στό 'Εγωϊστικό Γονίδιο΄βάσει τής Δαρβινικής Θεωρίας.
    Στην ουσία ο Αλτρουϊσμός είναι μιά ΄θυσιαστική΄συμπεριφορά για την σωτηρία τής υπόλοιπης ομάδας.
    Αλλά ελπίζω κάποια στιγμή να τά κουβεντιάσουμε και απο κοντά,μετά τίς Γιορτές.

  66. Νίκος avatar
    Νίκος 10/04/2009 23:52:19

    Σπυρο σε παρακαλων μην ανακατευεις τον Ντοουκινς, ειναι Δαρβινοταλιμπαν, καμμια σχεση με τον Επιστημονικο Δαρβινο. Εχει κατατνησει την θεωρια της επιλογης, μια απο τις θεωριες που εχουν επεξηγητικη ισχυ, σε δογμα που εφαρμοζεται μεταφυσικα σε ολα...
    Σε παρακαλω, και εκτιμω τη σκεψη σου...

  67. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 00:01:27

    @ ΞΔ
    βετεράνους πολέμου και όχι ήρωες. Μην μπλέκουμε τις έννοιες.
    Και τους ΟΥΚάδες δεν τους λες αλτρουϊστές αλλά σκυλιά του πολέμου, και έτσι πρέπει να είναι. Flat, ώστε να πετύχουν το σκοπό της μάχης. Το λεπτό σημείο είναι ότι οι βετεράνοι δεν επέλεξαν απαραίτητα να εκτεθούν σε σφαγμένους και να εξοικιώθηκαν με την εικόνα σε αντίθεση με τους εγκληματίες που εκ των έσω πηγάζει η παρόρμηση να πράξουν φρικαλεότητες.
    Διαφωνώ με τον Σπύρο γιατί είναι άλλο η διαταραχή προσωπικότητας που είναι διαχρονική και δυσλειτουργική κατάσταση, και άλλο η προσωπικότητα που μπορεί κάτω υπό προυποθέσεις να εκδηλώσει συμπεριφορές ανάλογες με διαταραχή. Πάντα όμως υπό συγκεκριμένες προυποθέσεις και όχι διαχρονικά. Οι μηχανισμοί άμυνας είναι διαφορετικοί στις 2 περιπτώσεις και ο αλτρουισμός είναι ανώτερος αν μη τι άλλο.

  68. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 11/04/2009 00:09:35

    Σπύρο στο θέμα αλληλεξάρτησης αλτρουιστικής συμπεριφοράς και εγωισμού βγαίνουν και άλλα συμπεράσματα σε ατομικό επίπεδο. Αυτοί που έχουν «εγκριθεί» κοινωνικά από τη βιολογική εξελικτική βάσανο στο σημείο αυτό, σε δεδομένη στιγμή θα ένιωθαν άσχημα αν δεν επεδείκνυαν αλτρουισμό. Θα ένιωθαν «οδύνη». Για να το αποφύγουν αυτό, σε τελική ανάλυση κάνουν αυτό που τους προστάζει η φύση τους: Δείχνουν αλτρουισμό. Ο βαθμός και οι περίστασης εκδήλωσής του, φυσικά διαφέρουν κατά περίπτωση.
    Πολύ μεγάλο θέμα και η διαφαινόμενη διαπίστωση πως η καλοσύνη, με την κοινώς αποδεκτή έννοια, είναι κι εκείνη πρωτίστως ζήτημα «φύσης» και ιδιοσυγκρασιακής κατασκευής, ξενίζει. Θα ήθελα όντως να το συζητούσαμε κάποια στιγμή από κοντά, μαζί με κάμποσα άλλα.

  69. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 11/04/2009 00:19:33

    Ορέστιος ένας από το δείγμα της έρευνας ήταν και κάποιος του οποίου το όνομα έχω κακώς, κάκιστα, ξεχάσει. Επρόκειτο για κάποιον που σε χερσαία επιδρομή στον Ειρηνικό κατά τη διάρκεια του Β’ Παγκοσμίου, ανέλαβε μόνος του να ξεκάνει όλους τους γιαπωνέζους πυροβολητές που έβαλλαν προς την ακτή. Πήγε ο αθεόφοβος από τα πλάγια και αιφνιδίαζε έναν-έναν τους οπλίτες που τον κοιτούσαν έντρομοι, καθώς αυτός τους άδειαζε γεμιστήρες μέσα από τη σκισμή της μεταλλικής πλάκας από την οποία ξεπρόβαλε η άκρη της κάνης τους. Στο δόξα πατρί, ένας-ένας έπεσαν κάτω στη σειρά. Ο τύπος καθάρισε μόνος του για πάρτη ολόκληρου Συντάγματος.
    Επίσης σε αυτό που λες, ουσιαστικά περί μετατραυματικού συνδρόμου αλλά από την ανάποδη, αποκλείσθηκε γιατί το δείγμα μελετούσε ανθρώπους που έχουν διακριθεί για την ακραία (αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί τέτοια κουβέντα) γενναιότητά τους κατά τη διάρκεια πολέμων. Στο υπόλοιπο 98% ανήκαν φυσικά και βετεράνοι πολέμου, αρκετοί από τους οποίους ακούνε όμως πλέον εξάτμιση αυτοκινήτου να σκαει στο δρόμο και θέλουν να εξαφανιστούν την ίδια στιγμή.

  70. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/04/2009 00:20:30

    Νικο@71
    Aναφέρομαι στο παλιότερό του βιβλίο και όχι στο τελευταίο περί Αθεϊας ,όπου πραγματικά,μετατρέπεται σέ Σεχταριστή Αθεο πού ελάχιστα διαφέρει απο τούς Παραχριστιανικούς τής ΄Ζωής΄και τού ΄Σωτήρα΄.

  71. kanis avatar
    kanis 11/04/2009 00:27:50

    @orestios

    Μην κάνεις πολιτισμική διαφοροποίηση..βετεράνους πολέμου κι ήρωες, μπορεί να θεωρούν κάποιοι νοτιοανατολικότερα, όσους θυσιάζονται με εκρηκτικά. Και στις δύο περιπτώσεις ισχύουν θέματα παιδείας κι εκπαίδευσης. Περί αλτρουιστικής πράξης μιλάμε, πάντα! Κοινός τόπος σε αυτές τις περιπτώσεις, το σημείο αναφοράς του δράστη: το ηγετικό πρόσωπο, η ομάδα, το νομιζόμενο καλό του κοινωνικού συνόλου.

    Αν θέλουμε, να πάμε κι αλλού την κουβέντα, βέβαια, υπάρχει κι η ταινία "Ο άνθρωπος της Μαντζουρίας" (είτε το original, είτε το remake). Γιατί να μην συνυπολογίζεται και το, εφικτό στις μέρες μας, mind control!

  72. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/04/2009 00:33:10

    72@Οrestie.
    Δεν διαφωνούμε επί τής ουσίας στον Ορισμό πού δίνεις.
    Ασφαλώς και μιά Δομημένη Προσωπικότητα ,κάτω από πρωτόγνωρες γι΄αυτήν συνθήκες μπορεί να εμφανίσει ΄παράδοξη συμπεριφορά΄.
    Αναφερθηκα στον Ηρωισμό ο οποίος επίσης έχει ποικίλες ερμηνείες καί εκφάνσεις.
    Δεν εντάσσεται ,επί παραδείγματι στίς ΄ψυχοπαθητικές προσωπικότητες΄αυτός πού υπερβαίνει τον εαυτό του κάποια στιγμή και μπαίνει σέ ένα σπίτι πού καίγεται γιά να σώσει κάποιον ...
    Ομως αυτή η μόνιμη δυσλειτουργία τής προσωπικότητας πού αναφέρεις(και σωστά) υπάρχει σέ άτομα πού έχουν ανάγκη χοντρικά τήν υπερπαραγωγή αδρεναλίνης γιά να ΄νοιώθουν ζωντανοί΄..
    Συνήθως τέτοια άτομα δέν νοιώθουν καμιάν Αιδώ ή Ενοχή γιά τίς πράξεις τους...
    Aυτό ισχύει γιά Πολιτικούς,Ληστές τού Κοινού Ποινικού Δικαίου,αλλά κάποιες φορές και γιά προσωπικότητες πού τελικά τάχθηκαν στο λεγόμενο ΄Κοινό Καλό΄.
    Με άλλα λόγια οσο παράξενο και εάν ακούγεται υπάρχει λεπτή διαφορά γιά μιά δυσλειτουργική προσωπικότητα να γίνει Μητσοτάκης,Ρωχάμης ή Παπαφλέσσας.
    Εκεί υπεισέρχονται και άλλοι παράγοντες(περιβάλλον,κοινωνικές συνθήκες,κ.λ.π.,κ.λ.π.)

  73. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 00:35:43

    @ ΞΔ
    Γι' αυτό σου ανέφερα τους ΟΥΚάδες ως κατασκευασμένους πολεμιστές εμποτισμένους με "στρατιωτικές" αρετές. Αυτές οι μηχανές θανάτου μπορούν να έχουν σαν πρότυπα τον συγκεκριμένο "ήρωα".
    Για μετατραυματικό σύνδρομο δεν μίλησα καθόλου, ούτε για αναβίωση, αλλά για εξοικίωση σε υπερέκθεση εικόνων που για εμάς φαντάζουν φρικιαστικές. Αν είχαν αναβίωση οι ερευνόμενοι δεν θα ήταν flat, αλλά όπως ωραία το περιέγραψες.
    Προσωπικά πιστεύω ότι η ηρωική πράξη έχει υψηλή επίδραση (impact) στο κοινωνικό σύνολο, από το οποίο ξεπηδά ο ήρωας, και δεν περιορίζονται οι πράξεις αυτές στα πλαίσια ενός Συντάγματος ή του στρατεύματος, ασχέτως αν πολλοί ήρωες δια αυτού αναδείχθηκαν. Άλλωστε αυτό που μένει στο κοινωνικό σύνολο είναι και το όνομα του ήρωα εκτός από την πράξη, ώστε να γίνεται σημείο αναφοράς αφού προέκυψε όφελος από την πράξη, που μπορεί να μην ήταν απαραίτητα θυσιαστική με την κυριολεκτική έννοια.

  74. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/04/2009 00:37:50

    Aλλως τε η παλιά γοητευτική και περιγραφική Ψυχιατρική πού ξεκινούσε απο την Φαινομενολογία τού Jaspers(πρίν εμφανιστούν οι υπερβολικές κατατάξεις και η κατάτμηση)μιλούσε γιά το σύνδρομο ΄Σαούλ-Παύλου΄εννοώντας πώς μιά προσωπικότητα τύπου Σαούλ(ειδωλολατρική και μπλά μπλά μπλα)μπορούσε κάτω απο κάποιες συνθήκες να μετατραπεί σέ προσωπικότητα τύπου Παύλου..(απο διώκτης δηλαδή σέ κήρυκα αυτού πού εδίωκε).
    To παράδειγμα φυσικά δέν έχει οιαδήποτε θρησκευτική χροιά απο εμένα.

  75. kanis avatar
    kanis 11/04/2009 00:41:17

    Ο ήρωας αναδεικνύεται από το κοινωνικό σύνολο και μάλιστα μέσα από το χρόνο.

    Ο ήρωας ανδεικνύεται μόνο όταν η πράξη του, ταυτίζεται με κοινωνικά οράματα κι ιδέες!

  76. kanis avatar
    kanis 11/04/2009 00:43:35

    Σπύρο, Την φαινομενολογία κατάργησε η ερμηνευτική, ευκαιριακή, τηλεοπτική ψυχολογία σήμερα!

  77. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 00:46:18

    @ Σπύρος
    Διαφώνησα με τις πρώτες προτάσεις σου στο 68. Στα υπόλοιπα συμφωνώ.
    Με αυτά που λες στο 77 συμφωνώ. Προσωπικότητες με ναρκισιστικά χαρακτηριστικά και προσωπικότητες με αντικοινωνικά, είναι πολύ κοντά σαν να είναι οι πλευρές του ίδιου νομίσματος. Κυρίαρχο και στα 2 η απουσία ενσυναίσθησης.

  78. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/04/2009 00:47:29

    Δείτε ποιός είναι Σύμβουλος τού Αβραμόπουλου στά θέματα Ψυχικής Υγείας .
    Αυτό και μόνον επιβεβαιώνει 1000% αυτό πού γράφεις kanis.

  79. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/04/2009 00:49:07

    82@Orestios

    Empathy-ενσυναίσθηση..
    Αψογο.

  80. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 11/04/2009 00:49:27

    "Γιουναϊντάν"
    Ένα νέο όνομα για την Ελλάδα...
    .
    Από το Tamis
    http://tamgr.blogspot.com/
    . .
    Δημητρης Πατμανιδης, ετων 19:
    Ρωσοποντιος - μεταναστης που ηρθε απο "εξω απο δω" γεματος μισος για την Ελλαδα που τον φιλοξενουσε που τον ταϊζε που του εδινε το δικαιωμα στη μορφωση αυτοκτονησε σημερα αφου προσπαθησε να σκοτωσει και αλλους, ευτυχως χωρις επιτυχια, αφηνοντας πισω του ενα καταπτυστο σημειωμα γεματο με το μισος του για ολους οσο για τους γονεις του: δεν ειχαν ασχοληθει μαζι του, ενδιαφεροντουσαν μονο για την κατσαρολα τι θα φανε και τι θα πιουνε και που θα πανε να γ....ούνε!
    Απο τετοια σκουπιδια εχει γεμισει ο τοπος μας, τετοιες ωρολογιακες βομβες εχουν πολλες γειτονιες μας τετοια τοξικα αποβλητα για τη δημοσια υγεια μας ειναι παντου γυρω μας και εμεις φταιμε!
    Εμεις ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ να τους δινουμε...
    δουλειες, εμεις τους ταϊζουμε, εμεις τους ποτιζουμε,τη στιγμη που χιλιαδες παππουδες μας ειναι ΜΟΝΟΙ στα γηροκομεια που χιλιαδες ΟΡΦΑΝΑ μας Ελληνοπουλα περιμενουν ενα χαδι, μια ματια, μια κουβεντατι στιγμη που ΦΤΩΧΕΣ οικογενειες, μονογονικες οι περισσοτερες εχουν αναγκη τη συμπαρασταση μας που τοσοι συμπατριωτες μας ΕΛΛΗΝΕΣ υποφερουν, εμεις το σκοπο μας για αυτα τα κατακαθια που περιμενουν την ευκαιρια να μας την μπουμπουνισουν οποτε τους τη βαρεσει!...
    Δυο οπλα ειχε! Ρωσικης προελευσης φυσικα! Τα εφερε μαζι με τα απλυτα του στον ερχομο του στην Ελλαδα απο τον τοπο του, μαζι με τις ζωωδεις αποψεις του για τους συνανθρωπους του! Δεν θα τις διαφημισουμε εδω αλλα ειναι γεματες με πρωτογνωρο ΜΙΣΟΣ και ΚΑΚΙΑ για ΟΛΟΥΣ και ΟΛΑ!!
    Φερτε κι' αλλους, αφηστε ελευθερα τα συνορα, να γλυτωσουμε και τους μισθους των συνοριοφυλακων να κανουμε οικονομια στο κρατος, αφηστε τους ολους να μπουν στη χωρα, να της αλλαξουμε και το ονομα οχι Ελλαδα πλεον, αλλα ΓΙΟΥΝΑΪΝΤΑΝ, που θα δηλωνει την ΕΝΩΜΕΝΗ μαζωξη της σαρας και της μαρας απο τα τεσσερα σημεια του οριζοντα.Τετοια Ελλαδα ονειρευομαστε; Μη γενοιτο - ουτε στους χειροτερους εφιαλτες μου.
    Προσυπογράφω!!!!!

  81. kanis avatar
    kanis 11/04/2009 00:54:08

    @ Σπύρος

    ποιός είναι...ότι και να πεις, αναμενόμενο στις μετά στεφανή μέρες!

  82. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 00:54:21

    @ 84
    Jaspers.......τι μου θύμισες τώρα!

  83. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 00:55:23

    @ κανις
    Τηλεψυχίατρος στη Δρούζα και στα πρωινάδικα.

  84. kanis avatar
    kanis 11/04/2009 00:56:28

    @orestios

    Δε βλέπω

  85. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 01:00:12

    @ κανις
    Δες και λίγο. Αύριο θα είναι πανταχού παρών και τα πάντα πληρών.

  86. kanis avatar
    kanis 11/04/2009 01:04:53

    @orestios

    den prokamo kardia mou. Pes mou, na agoraso kai vivlio tou!

  87. Orestios avatar
    Orestios 11/04/2009 01:08:48

    googlαρισε την λέξη "τηλεψυχίατρος" μιας και έχεις πρόχειρο μπροστά σου το πληκτρολόγιο.

  88. Σπύρος avatar
    Σπύρος 11/04/2009 01:12:23

    Kanis@
    Αμα πιούμε πολύ τι λέμε συνήθως??'Δεν σέ βλέπω απο τήν Σο...΄.Πέντε γράμματα.
    Βάλε και το Δημητράκης μπροστά και καθάρισες.

  89. kanis avatar
    kanis 11/04/2009 01:15:16

    Τι πειράζει; Αφού αποκτά τηλεψυχιατρική ο Δήμος Χανίων. Μπορεί και να σωθούμε, ως έθνος!!!!

  90. kanis avatar
    kanis 11/04/2009 01:45:39

    @94

    ΨΥΧΟ...να κάνουμε ήρωα..ΒΑΛΤΟ..μην κάνουμε!

  91. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/04/2009 11:57:44

    Πολυ πιθανον Ορεστιε.Στο Ιντερνετ πλεον,μπορεις να βρεις τα παντα,αμα διαθετεις απειρες ωρες,οπως ο μακαριτης.

  92. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/04/2009 11:59:07

    Δαχτυλε,το περι σχιζο,το υποστηριξε ο ψυχιατρος Μυλωνακης στην τιβι.

  93. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/04/2009 12:05:20

    Ασχετο,αλλα Δαχτυλε,για το IQ των μαυρων,δεν εχω διαβασει,αλλα ξερω,οτι καποιος λευκος Αμερικανος,μαζευε τα αραπακια της γειτονιας του,σε ηλικιες κατω απο αυτες που πανε στο Σχολειο,και τους εκανε "φροντιστηριο".
    Τα εφερνε λοιπον,σε τοσο καλη κατασταση,που οταν πηγαιναν στο Σχολειο,ηταν απιαστοι απο τους λευκους συμμαθητες τους.
    Το αποτελεσμα ηταν οι λευκοι γονεις να εκμανουν για την κατασταση αυτη,που εβγαζε μειον τα δικα τους "ανωτερα" παιδια,και να ζητησουν,να σταματησει ο ανθρωπος αυτος,να κανει το θεαρεστο αυτο εργο.
    Δυστυχως,δεν ξερω τι εγινε μετα.Αν καποιος γνωριζει,ας το γραψει.

  94. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/04/2009 12:12:59

    Για την εκφραση Ρωσοποντιος,και χωρις να γνωριζω τι ακριβως ηταν ο μακαριτης,αλλα μιλωντας γενικα,θα πω το εξης.
    Οι ανθρωποι Εληνικης καταγωγης,που ερχονται απο αλλου,εκει μεν,υφιστανται τη διακριση του Γιουναν,εδω δε,του Ρωσοποντιου.
    Παντου ξενοι δηλαδη.
    Λιγο τοχετε αυτο;

  95. ... avatar
    ... 11/04/2009 12:59:23

    Προβοκάτωρ, αυτό που κρατώ σε αυτό το ποστ είναι το "παντού ξένοι" και το πάω λίγο παραπέρα. Αυτός ο μαθητής δεν ανήκει καν στους ξένους, δεν νοιώθει να ανήκει σε κάποια ομάδα, είναι μόνος, περιθωριοποιημένος από όλους. Εάν δεν γνωρίζεις αγάπη, το μόνο που θα νοιώθεις είναι μίσος. Αφού δεν είχε τίποτα να ελπίζει γιατί να ζει;

  96. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 11/04/2009 13:08:22

    Ναι ,αλλα τη συμπεριφορα αυτη του μοναχικου,την ειχε ο μακαριτης,απο μικρο παιδι,και δεν τουρθε ξαφνικα φετος.Οι γονεις,το θεωρουσαν σαν κατι "φυσιολογικο",αφου ηταν απο μικρο,αρα,επαψαν να ασχολουνται.
    Αρα,θα επρεπε να τον ειχαν καταλαβει καποιοι,στα διαφορα Σχολεια που ειχε παει,και να τον ειχαν βαλει σε καποια θεραπεια.
    Αυτο δεν εγινε,εξ ου και το αποτελεσμα που ξερουμε.

  97. ... avatar
    ... 11/04/2009 13:17:11

    Δεν διαφωνώ ότι σίγουρα θα το είχε από μικρός, τώρα για τους γονείς, καθηγητές, διευθυντές τρέχα γύρευε. Το πρόβλημα ξεκινάει από την οικογένεια, και μετά στο σχολείο. Τα αίτια πολλά και δεν έχει νόημα να ασχοληθούμε εδώ πέρα.

  98. ... avatar
    ... 11/04/2009 16:10:24

    άσχετο αλλά που έχει χαθεί ο νήπιος; Ξέρει κανείς;

  99. Νίκος avatar
    Νίκος 11/04/2009 17:56:19

    @75, Σπυρο,

    Δυστυχως δεν μελετησα την Αθεεια του. Παρ'ολα αυτα, θα δικινδυνευα να πω οτι απλα αντιστρεφει το ολο ζητημα δεδομενου οτι αυτος και ο Ντενετ κανουν το ιδιο λαθος που εκαναν οι Μαρξ-Ενγκελς με την θεωρια του Χεγκελ. Η ουσιοκρατια λοιπον των Ντοουκινς-Ντενετ μεταφερει το Αριστοτελειο κινητον-ακινητο απο τον Θεο (μεταφυσικη και επομενως επισυημονικα μη αποδεκτη και μη αποδεικνυομενη εννοια) στο (αφηρημενο) γονιδιο. Βαζουν και την επιλογη ως τη μονο αιτια εξελιξεως, κατι που ουτε ο Δαρβινος ουτε και κανεις σημερινος σοβαρος βιολογος αποδεχεται, και δημιουργουν μια καινουργια μεταφυσικη αλλα με "επιστημονικοφανη" μανδυα. Ουδεμια προοδος κατ'εμε. Ακομα και ο Αριστοτελης ηταν πιο προχωρημενος. Σου συνιστω το βιβλιο του Μαξ Ντελπμρουκ "Aristotle...tole, totle" .