27/09/2008 17:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πριν αλέκτωρ φωνήσαι

Τι προβλέψαμε εδώ και σε άλλα post και έπεσαν να μας «φάνε», επειδή δεν θέλουν να διαβάζουν την αλήθεια; Ακόμα δεν τέλειωσε η συνεδρίαση της Κεντρικής Επιτροπής και ο πρώην υφυπουργός Υγείας και βουλευτής Φθιώτιδας της ΝΔ Θανάσης Γιαννόπουλος έδωσε συνέντευξη  με την οποία ζητάει να παραιτηθεί ο κ. Ρουσόπουλος προκειμένου να διευκολύνει την διερεύνηση της υπόθεσης Βατοπεδίου. Τόσο κράτησε δηλαδή η εκεχειρία.

Επισημαίνουμε ότι όπως γράψαμε χθες το απόγευμα (Οι αντάρτες θα κατέβουν από τα βουνά;) το Μαξίμου διέρρεε ότι περιμένει κτύπημα από τον κ. Γιαννόπουλο. Προφανώς ήξερε ότι είχε ήδη δώσει τη συνέντευξή στο ΠΘ και γι αυτό άρχισε να διαδίδει ότι ο κ. Γιαννόπουλος «δεν θα πολιτευθεί στο μέλλον» και γι αυτό κάνει ό,τι θέλει, ή έχει  «ανοιχτή γραμμή με ισχυρό δελφίνο», υπονοώντας τη Ντόρα

ΣΧΟΛΙΑ

  1. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 27/09/2008 17:24:43

    Τι είναι πιό σοβαρό και επικίνδυνο για τον Καραμανλή, την κυβέρνηση, την Νέα Δημοκρατία και την κοινωνία;

    Οι πλαστογραφίες της συμβολαιογράφου σύζυγου του Βουλγαράκη ή τα λόγια του Τατούλη;

    Ιδού ποιοί υπονομεύουν.

  2. Le canard avatar
    Le canard 27/09/2008 17:41:55

    ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ (για να μην ξεχνιόμαστε).

    Από Βικιπέδια:

    Στις 27 Σεπτεμβρίου του 1941 με πρωτοβουλία του ΚΚΕ ιδρύθηκε στην κατεχόμενη Αθήνα το Εθνικό Απελευθερωτικό Μέτωπο (ΕΑΜ). Είχε προηγηθεί η ίδρυση άλλων οργανώσεων, όπως η «Ελευθερία» στη Θεσσαλονίκη (15 Μαΐου 1941), η «Εθνική Αλληλεγγύη» στην Αθήνα (28 Μαΐου 1941), το «Πατριωτικό Μέτωπο» στα Γιάννενα (2 Ιουνίου 1941) κ.α.

    Οι κινήσεις για την ίδρυση του Εθνικού Απελευθερωτικού Μετώπου είχαν αρχίσει πολύ νωρίτερα από την 27 Σεπτεμβρίου. Στις πρώτες μέρες του Ιουλίου του 1941 το ΚΚΕ διοργάνωσε την 6η του Ολομέλεια. Μια από τις αποφάσεις αυτής της Ολομέλειας ήταν «...να οργανώσει τις δυνάμεις της λαϊκής εξέγερσης για την εθνική και κοινωνική απελευθέρωση της Ελλάδας». Η απόφαση αυτή επηρεάστηκε από την αλλαγή στάσης της ΕΣΣΔ έναντι της Γερμανίας: είχε προηγηθεί τον Ιούνιο η επίθεση της Ναζιστικής Γερμανίας στην μέχρι τότε σύμμαχό της στον διαμελισμό της Πολωνίας Σοβιετική Ενωση και εκ των πραγμάτων είχε καταρρεύσει το σύμφωνο Ρίμπεντροπ-Μολότωφ.

    Με βάση αυτή την απόφαση της Ολομέλειας, το ΚΚΕ εξέδωσε ανακοίνωση στην οποία μεταξύ των άλλων έγραφε ότι «...καλεί τον ελληνικό λαό, όλα τα κόμματα και τις οργανώσεις του σ' ένα εθνικό μέτωπο της απελευθέρωσης». Μετά από αυτή την απόφαση, η ηγεσία του ΚΚΕ άρχισε τις επαφές με τους αρχηγούς των υπολοίπων κομμάτων. Η αρχική όμως προσπάθεια δεν έφερε καμιά θετική ανταπόκριση. Όλοι έκριναν ως μη απαραίτητη, ως και μάταιη (λόγω της στρατιωτικής δύναμης της Ναζιστικής Γερμανίας) μια τέτοια αντιστασιακή κίνηση. Η ηττοπάθεια, με κάποιες εξαιρέσεις, και η άρνηση να προχωρήσουν σε οργανωμένη αντίσταση ήταν το συναίσθημα που διακατείχε τότε τους αρχηγούς όλων των κομμάτων [1]

    Χαρακτηριστική είναι η συνάντηση που είχε ο Θανάσης Χατζής μαζί με τον δημοσιογράφο του Ριζοσπάστη Κώστα Βιδάλη (δολοφονήθηκε στη Λάρισα από τη συμμορία του Σούρλα), με τον αρχηγό του κόμματος των Συντηρητικών Φιλελευθέρων, Στυλιανό Γονατά, όπως αναφέρεται στο τετράτομο έργο του πρώτου «Η νικηφόρα επανάσταση που χάθηκε»: ο Γονατάς φέρεται να τους είπε ότι «...αυτό είναι καθαρή τρέλλα» και τους προειδοποίησε ότι αν προχωρήσουν στην ίδρυση αυτής της οργάνωσης, θα καλέσει τους αξιωματικούς να οργανώσουν στρατιωτικά τμήματα, κάτω από τον Τσολάκογλου, για να συντρίψουν την «ανταρσία» αυτή, όπως τη χαρακτήρισε.

  3. salmonellas avatar
    salmonellas 27/09/2008 19:28:09

    To teleftaio pou mas apasholei einai ti kanei o kathenas stin ND. Edw se ligo den tha exoume na plirwsoume to noiki kai to petrelaio. As mas kanoun ti xari na asholitoun me ti xwra poy tous epelexe kai na stamatisoun na tssakwnontai kai na asximonoun.

  4. Simakos avatar
    Simakos 27/09/2008 19:59:47

    @ Le canard

    Πληγώνεις πολύ κόσμο τώρα, που είναι πονεμένος από τα παθήματα του Κωστάκη του Β' του Αδικημένου. Δεν τους λυπάσαι; Γιατί τους θυμίζεις πώς ήταν οι πραγματικοί αντάρτες; Αυτοί ούτε να κυβερνήσουν μπορούν, ούτε καν να... αυτοκτονήσουν πολιτικά με τρόπο. Ανεπίδεκτοι!

  5. s avatar
    s 27/09/2008 20:00:12

    salmonella κατοχή δικέ μου ε΄;
    Κόψε τον καφέ τα τσιγάρα για να την βγάλεις δικέ μου τώρα που θα έλθει ο ΓΑΠ θα μας σώσει κόβοντας Ευρώ!

  6. Xase avatar
    Xase 27/09/2008 20:13:16

    Ελα σαλμονελα!

    Εκεινα τα χρυσα κουταλια με τα οποια ετρωγες την εποχη του Σιμητη τα πουλησες;;;

  7. giorgos avatar
    giorgos 27/09/2008 20:25:11

    Ο Γιαννόπουλος είναι σαν τους λαγούς που τρέχουν στους δρόμους ημιαντοχής!Ποιό είναι το φαβορί που θα κερδίσει την κούρσα;

  8. ABC avatar
    ABC 27/09/2008 21:11:05

    Μακάρι το βιοτικό επίπεδο που είχαμε επί Σημίτη να το είχαμε και τώρα. Φτώχεια, φτώχεια, φτώχεια! Όλοι, εκτός από κάποια βολεμένα Οννεδάκια . Ουστ

  9. tiramola avatar
    tiramola 27/09/2008 22:04:51

    Για οσους δεν ετυχε να το διαβασουν...

    Ακριβό μου (και βιολογικό) κουτόχορτο!

    ΚΟΝΤΑ στη γενική ασυδοσία της αγοράς, γιατί να μην «κουρνιάσει» και εκείνη των βιολογικών τροφίμων και οικολογικών προϊόντων που, εκτός των άλλων, «παίζει» και λίγο πονηρά με τις ευαισθησίες των πολιτών και τη λαχτάρα τους για μια πιο ποιοτική ζωή. Είπαμε, να πληρώνουμε κάτι παραπάνω για να αγοράζουμε πιο υγιεινά προϊόντα, συνεισφέροντας έτσι και κάτι τις στην προστασία του περιβάλλοντος. Οχι, όμως, και να πληρώνουμε σχεδόν διπλάσια απ' όσα πληρώνει ο Γερμανός πολίτης για να αγοράσει σχεδόν τα ίδια προϊόντα.

    ΧΘΕΣ, για πολλοστή φορά (αλλά μάλλον τελευταία) ψωνίσαμε από μεγάλη αλυσίδα βιολογικών και οικολογικών προϊόντων. Πήραμε: 1 μικρό γιαούρτι πρόβειο (1,79 ευρώ), 300 γραμμάρια μυζήθρα Καρύστου (3,23), τυρί φέτες 150 γρ. αυστριακό (3,18), τυρί φέτες 170 γρ. ελληνικό (4,60), τυρί αλπικό 150 γρ. (2,95), 4 πίτες για σουβλάκι ολικής αλέσεως (3,49), παξιμάδια μπουκιές κρητικά σικάλεως 400 γρ. (3,49), παξιμάδι σταρένιο κρητικό 580 γρ. (3,49), δύο μπουκαλάκια φρέσκια κρέμα εισαγωγής Γερμανίας (1,73 έκαστον), καρύδι Βραζιλίας 250 γρ. (4,65), ψωμί πολύσπορο 400 γρ. (3,25), φρέσκια ρόκα 100 γρ. (2,75), 250 γρ. ντοματίνια (1,34) και 3,2 κιλά πατάτες (6,01) ευρώ. Σύνολο 47,43 ευρώ.

    ΔΥΟ ώρες αργότερα, φίλος που διαμένει μόνιμα στη Φρανκφούρτη, πήγε σε ανάλογο μαγαζί με βιολογικά και οικολογικά προϊόντα και αγόρασε τα ίδια ακριβώς -κατά σύμπτωση, δε, το κατάστημα εκείνο είχε την ίδια μάρκα των κρητικών παξιμαδιών, και μάλιστα σε φθηνότερη τιμή απ' ό,τι εδώ στην Ελλάδα! Ο φίλος πλήρωσε 27,29 ευρώ! Μια διαφορά που από μόνη της ακυρώνει το όποιο, σοβαρό ή όχι, επιχείρημα που έχουν οι εδώ επιχειρηματίες και που παπαγαλίζουν επί χρόνια, τάχα μου για ακριβότερα ενοίκια (από την κεντρική Φρανκφούρτη;) τάχα μου για ακριβότερα μεταφορικά (από Κρήτη - Αθήνα, και φθηνότερα από Κρήτη - Φρανκφούρτη), ή ότι, και αυτό έχει κάποια βάση, η παραγωγή των προϊόντων αυτών είναι πιο ακριβή.

    ΤΟ ΜΟΝΟ παρήγορο από τη χθεσινή μας επίσκεψη στο εν λόγω κατάστημα ήταν ότι όση ώρα τουλάχιστον ήμασταν εκεί, δεν πάτησε ψυχή. Που πάει να πει, ίσως, πως κάπως έχουν αρχίσει κάποιοι, έστω, καταναλωτές να ξυπνάνε και να μην τρώνε άλλο κουτόχορτο, ακόμα και αν αυτό είναι... βιολογικής καλλιέργειας!

    Κατα τα αλλα ο Καραμανλης ηταν εδω και χρονια ο καταλληλοτερος...

  10. tiramola avatar
    tiramola 27/09/2008 22:15:09

    Κατα τον "καταλληλοτερο" η αγορες "αυτορυθμιζονται"...
    Ειναι αποριας αξιον πως καταφερε να κοροιδεψει τοσο κοσμο ο ηθοποιος...

  11. saden avatar
    saden 27/09/2008 22:17:40

    Τιραμόλας σε ρόλο Κουλούρη Βλέπω οτι αρχίσατε να μοιράζετε τις θέσεις στην σκιώδη κυβερνηση των σχολιαστών;ΧΑΧΑΧΑ

  12. tiramola avatar
    tiramola 27/09/2008 22:23:14

    Καλα κανεις και γελας εσυ αφου εχεις λυσει τα προβληματα σου...

  13. theo avatar
    theo 27/09/2008 22:43:57

    Ο ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΕΚΑΝΕ Ο΄ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΕ Ο ΚΑΘΕ ΛΟΓΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. ΕΘΕΣΕ ΤΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ. ΔΗΛΑΔΗ ΝΟΜΙΖΕ Ο κ. ΚΩΣΤΑΣ OTI ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΜΠΑΙΓΜΟΥΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ; ΜΗΤΕ ΛΥΣΕΙΣ ΕΔΩΣΕ ΟΥΤΕ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΝΕΠΝΕΥΣΕ. ΕΣΚΟΥΨΕ, ΦΩΝΑΞΕ, ΟΥΡΛΙΑΞΕ, ΠΗΡΕ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΣΤΟ "εγω" ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΙΩΠΗΣΕ ΚΑΤΟΠΙΝ ΟΛΩΝ ΤΟΥΤΩΝ. SO WHAT?

  14. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 27/09/2008 22:48:27

    σαντεν διαβασε λιγο τα σχολια μου προς αποφυγη της οποιασδηποτε παρεξηγησεως .... στο θεμα στο τσακ την γλυτωσαμε...

  15. ςς avatar
    ςς 27/09/2008 22:49:02

    Γιαννόπουλος, πρώην υφυπουργός, στο "ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ" της Κυριακής: "Να φύγει ο Ρουσόπουλος, και να υπερασπισθεί τον εαυτό του!" (μονο βαρυποινίτη, δεν τον απεκάλεσε ο μπαγάσας).Τί γίνεται τώρα μεγάλε Κώστα? Διαγραφή ή τουπεκί?Μας πήρανε χαμπάρι Αρχηγέ!!!!

  16. Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα avatar
    Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα 27/09/2008 22:50:39

    @ tiramola (10)
    Είμαστε μάγκες, άνετοι και ωραίοι εμείς εδώ ρέ. Πληρώνουμε ακριβά και μας αρέσει, "τους τα δίνουμε" εύκολα. Ψηφίζουμε και Καραμανλή που είναι άνετος και του αρέσει η ξάπλα. Έχουμε και εμπιστοσύνη στον καινούργιο Κουλουρη Παπαθανασίου. Δίνουμε με χαρά και το χαρατσο-μπόνους στον Αλογοσκούφη για να ανέβει στην ιεραρχία της Μόργκαν Στάνλευ, να δοξαστεί η Ελλάδα.
    Όχι σαν τους τσιγκούνηδες που ξέρεις στη Φραγκφούρτη.

  17. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 27/09/2008 22:54:59

    φοβερα επειχηρηματα κατω απο τον "δημοκρατικοτερο" μανδυα !!!!

  18. tiramola avatar
    tiramola 27/09/2008 22:57:20

    Να και μια αποψη σοβαρη...
    Επιτελους , αυτο το δεχομαι!
    Του saden να τα πεις που πιστευει στον νεοφιλελευθερο καπιταλισμο...

  19. tiramola avatar
    tiramola 27/09/2008 23:01:02

    Και μια που εισαι και ανετος στειλε και κανα γλυκο στη Λαρισα να ξελυγουριασουν οι "επενδυτες"...

  20. periergos avatar
    periergos 27/09/2008 23:12:12

    Αφού την έχουν στημένη για διαγραφή του Τατούλη για παραδειγματισμό ότι και να πεί ο Γιαννοπουλος ή οποιοςδήποτε άλλος το κάνουν γαργάρα, γιατί τότε χάνει την "δεδηλωμένη" και πρέπει να πάνε σε εκλογές που θα τις χάσουν . Οπότε, τζάμπα μαγκιές και παλλικαριές του καταλληλότερου μπροστά στoν πιστό του κοματικό του στρατό. Στα καφενεία όμως όλοι γελούν. Το τι καζούρα τρώνε οι καημένοι οι δεξιοί αυτές τις μέρες δεν λέγεται. Αποτέλεσμα? στραπατσαρισμένο ηθικό που αποτυπώνεται και στις
    δημοσκοπήσεις. που είναι η παλιά καλή εποχή, που οι αφελείς πίστευαν σε ότι κουτόχορτο τους σέρβιραν και οι ίδιοι σαν καλά παπαγαλάκια αναπαρήγαγαν!

  21. tiramola avatar
    tiramola 27/09/2008 23:22:44

    Ελληνας επενδυτης:Πολιτης που νομιζει οτι θα βγαζει λεφτα ξαπλα.
    Στη χωρα οπου καταλληλοτερος για πρωθυπουργος ειναι ενας ανικανος ηθοποιος παντοτε καποιος αλλος θα φταιει... π.χ. Σημιτης...
    Τωρα με ποιον θα τα βαλουν?
    Με τον Μπους?

  22. ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ avatar
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΙΩΤΗΣ 27/09/2008 23:32:41

    το θεμα ... βασικα ειναι αλλo και περιγραφεται πολυ καλα στο τραγουδακι να δεις τι σου χω για μετα των Δ.ΤΣΑΚΝΗ ΚΑΙ Λ.ΜΑΧΑΙΡΙΤΣΑ οποιοι δεν το ξερουν ασ κανουν τον κοπο να το βρουν και να τ'ακουσουν και τοτε ισως καταλαβουν DUM SPIRO SPERO....

  23. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 28/09/2008 02:05:30

    Να ζει κανείς ή να μη ζει; Δύο τινά στο δίλημμα. Έδωσε ο Γιαννόπουλος τη συνέντευξη ΠΡΙΝ την ομιλία του Καραμανλή ή ΜΕΤΑ; Αν ήταν πριν είναι ένας μπαγασάκος που του λέμε να μην το ξανακάνει, αν ήταν μετά είναι κακός ανταρτάκος που διαταράσσει την τάξιν και την ασφάλειαν της χώρας. Εις αμφοτέρας τας περιπτώσεις αποδεικνύεται η γελοιότης της τσατίλας του πρωθυπουργού. Και εις ανώτερα.

  24. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 28/09/2008 03:53:31

    @Le canard: σ' ευχαριστούμε, που μας το υπενθύμισες!

    Έχει καμιά σχέση ο σημερινός πρόεδρος της Βουλής, Σούρλας, με τον "της συμμορίας του Σούρλα";

    Αυτός ο Χατζής τι ήταν;

  25. saden avatar
    saden 28/09/2008 13:17:03

    Tιραμόλα απο αυτόν τον φιλελευθερο καπιταλισμό έφαγαν και οι δικοί σου !
    Φυσικά δεν τρώνε τώρα αλλά κάνεις προσπάθεια να ξαναβρεθείς με την κουτάλα του ΓΑΠ εσύ τώρα!

  26. Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα avatar
    Ζαχαροπλάστης Χωρίς Σύνορα 28/09/2008 13:57:01

    @ tiramola
    Δυστυχώς μας χαλάνε τις συνήθειες, αρχίσανε στις ΗΠΑ και στην Αγγλία τις κρατικοποιήσεις. Αλλά κατα βάθος δεν ανησυχώ, απλά τη χασούρα των golden boys στους φορολογούμενους φορτώνουν.
    Πήραν όμως οι Γιαπωνέζοι τη Μόργκαν Στάνλευ. Θα απολύσουν τον καλό μας τον δικό μας, οι σαμουράι τους χλεχλέδες δεν τους γουστάρουν. Το πολύ πολύ να έπαιρναν τον Βύρωνα, αλλά άνθρωπο που κάνει αγγαρεία τι να τον κάνουν;
    Τον ηγούμενο Εφραίμ και τα μάτια μας όμως, είναι σταθερό στήριγμα της ελεύθερης οικονομίας. Αλχημιστής και μάγος: Πάιρνει βάλτους και τους κάνει Ολυμπιακά Αακίνητα. Και ο grand manager της ΔΕΗ κάτι πήγε να κάνει (ωραίο το φαλιμέντο), αλλά αυτοί οι Γερμανοί κρατιστές σε λίγο θα την πάρουν, και θα την κάνουν ζευγάρι με τον κρατικό πιά, Γερμανικό ΟΤΕ.

  27. Le canard avatar
    Le canard 28/09/2008 14:40:15

    Από την Κυριακάκτικη Ελευθεοτυπία

    Ο γαλάζιος οβολός στο ιερό real estate


    Ιδιαίτερα «γαλαντόμα» απέναντι στην Εκκλησία και τις επιχειρήσεις της αποδεικνύεται η κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας:




    *Με το νόμο 3513/06 (και τροπολογίες των Πρ. Παυλόπουλου, Γ. Αλογοσκούφη και Μ. Γιαννάκου) η Εκκλησία απέκτησε πρόσβαση σε πόρους από τα κοινοτικά πλαίσια στήριξης και από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων, μέσω σύναψης προγραμματικών συμβάσεων με το Δημόσιο και με φορείς του. Στο πλαίσιο αυτό, μάλιστα, η Εκκλησία της Ελλάδος συνέστησε και αναπτυξιακή εταιρεία για τη διαχείριση των κοινοτικών κονδυλίων.

    *Ειδικά για το «άγιο» real estate, ο νόμος 3498/06 για την «Ανάπτυξη του Ιαματικού Τουρισμού» με φωτογραφική διάταξη προσφέρει τη δυνατότητα στην Εκκλησία να προχωρεί σε μακροχρόνιες μισθώσεις (έως 99 χρόνια) των ακινήτων της. Μέχρι τότε το δικαίωμα αυτό το είχαν μόνο οι Κτηματική Εταιρεία του Δημοσίου (ΚΕΔ) και «Ελληνικά Τουριστικά Ακίνητα Α.Ε.

    *Δύο χρόνια νωρίτερα, η κυβέρνηση με το νόμο 3296/04 είχε θεσπίσει φοροαπαλλαγές για τις εμπορικού χαρακτήρα δραστηριότητες της Εκκλησίας, όπως η μεταβίβαση ακινήτων, τα εισοδήματα από εκμετάλλευση ακινήτων και η εκμίσθωση γαιών.

    *Ολα αυτά την ώρα που με ανοχή του κράτους οι μοναχοί δεν υποβάλλουν ούτε δήλωση Ε9 ούτε αποδίδουν το Ενιαίο Τέλος Ακινήτων.

    *Η «εκλεκτική συγγένεια» μεταξύ Εκκλησίας και «δεξιάς του Κυρίου» έχει φανεί και από τις επιλογές στην κορυφή της Εκκλησιαστικής Υπηρεσίας Οικονομικών (ΕΚΥΟ). Επί Χριστόδουλου στη θέση του γενικού διευθυντή ήταν ο Κ. Πυλαρινός (υπεύθυνος οικονομικών της Ν.Δ. επί Κ. Μητσοτάκη), ενώ σήμερα τη θέση κατέχει ο Αντ. Ζαμπέλης, πρώην στέλεχος του real estate της Εμπορικής Τράπεζας. Στο ίδιο δ.σ. συμμετέχουν, επίσης, ο πρόεδρος του ΟΠΑΠ Χρ. Χατζηεμμανουήλ, αλλά και ο πρόεδρος της ΔΕΗ Χρ. Αθανασόπουλος, αμφότεροι με ιδιαίτερες γνώσεις στον τομέα του real estate (βλ. «Κ.Ε.» 15/06/08 «Οι τραπεζίτες της Μονής Πετράκη»).

  28. Theodore avatar
    Theodore 28/09/2008 18:46:43

    Γιατι τον γραφεις στην αιτιατικη τον αλεκτορα;
    Εγω το ξερω στην ονομαστικη.Αλεκτωρ.

  29. Theodore avatar
    Theodore 28/09/2008 18:51:26

    Οι αντιστασεις, ειναι μια πολυ σοβαρη υποθεση και δεν μπορει να γινεται μεταξυ τυρου και αχλαδιου,γιατι αλλοιως, πεθαινει πολυς κοσμος.
    Ετσι, σκοτωναν καποιους μεμονωμενους Γερμανους και σαν αντιποινα αυτοι, καθαριζαν ολοκληρα χωρια.
    Αυτο ειναι αντισταση, η σπρωξιμο του κοσμου να βγει κατ αναγκην στο βουνο για να γλυτωσει το τομαρι του, οπου και θα υποχρεωθει μετα, να κανει πραγματα, που πιθανον, να μην ειναι αυτα που θελει;
    Απο τετοια το ΚΚΕ, ηταν μανουλα.

  30. Factorx avatar
    Factorx 28/09/2008 22:40:49

    Ανακοίνωση του "ΠΡΩΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ"
    27 Σεπτεμβρίου 2008, 18:50


    Αθήνα, 27 Σεπτεμβρίου 2008

    Συναγερμό στο Μαξίμου και πρωτοφανή κινητοποίηση του κομματικού μηχανισμού προκάλεσε η συνέντευξη Γιαννόπουλου στο "Πρωτο Θέμα". Ο Γραμματέας του κόμματος Λευτέρης Ζαγορίτης ανέλαβε να στείλει τελεσίγραφο στον πρώην υπουργό, καλώντας τον να διαψεύσει τα προφανή. Αποτέλεσμα να εκτεθεί ακόμα περισσότερο ο βουλευτής.

    Το Mέγαρο Mαξίμου με τίποτα δεν μπορούσε να δεχτεί ότι λίγη ώρα αφότου ο Καραμανλής απειλούσε τους αντάρτες με διαγραφή ένας από αυτούς με ευθείες βολές κατά του Κυβερνητικού Εκπροσώπου κ. ΘεόδωρουΡουσόπουλου, θα ερχόταν να ακυρώσει το σόου που είχε προηγηθεί!


    Λυπούμεθα ιδιαιτέρως που ο πρώην υπουργός και βουλευτής Φθιώτιδας της Νέας Δημοκρατίας καθηγητής κ. Αθανάσιος Γιαννόπουλος αναγκάζεται, κατόπιν πιέσεων κυβερνητικών κομματικών αξιωματούχων, -ιδιαιτέρως δε του γραμματέα του κόμματος κ. Λευτέρη Ζαγορίτη- να διαψεύσει τον εαυτό του.

    Ο κ. Γιαννόπουλος απέστειλε το πλήρες περιεχόμενο της συνέντευξής του, που δημοσιεύεται αυτολεξεί στο «ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ» στις 4.05 μ.μ. την Παρασκευή 26 Σεπτεμβρίου - αρκετές ώρες δηλαδή μετά την ομιλία του πρωθυπουργού στην Κεντρική Επιτροπή. Τούτο αποδεικνύεται, άλλωστε, και από το σχετικό e-mail το οποίο απέστειλε ο κ. Γιαννόπουλος στον υπογράφοντα τη συνέντευξη συντάκτη. Εάν χρειαστεί, θα δοθούν και περαιτέρω λεπτομέρειες και αποδεικτικά στοιχεία από το «ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ». Για την ώρα, σας αποστέλλουμε το σχετικό αποδεικτικό e-mail με τη συνέντευξη και την ώρα αποστολής στον συντάκτη.

  31. Factorx avatar
    Factorx 28/09/2008 22:42:15

    "Γιατι τον γραφεις στην αιτιατικη τον αλεκτορα;"

    Είναι και στην αιτιατική σωστό. 'Ή εν είναι; Ξαναγυρνάω στο θρανί. Το διορθώνων τέλος παντως γιατί και άλλοι το επισημαίνουν

  32. tiramola avatar