#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/07/2010 15:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πραγματικότητα ο εφιάλτης του 1.000.000 ανέργων



Κατά 5% αυξήθηκε η ανεργία στον ιδιωτικό τομέα κατά το α' εξάμηνο του έτους λόγω των μέτρων του Μνημονίου, της μείωσης του διαθέσιμου εισοδήματος, των υψηλών φόρων και της οικονομικής ύφεσης.

Οδεύουμε προς την εφιαλτική πρόβλεψη Λοβέρδου για 1 εκατ. ανέργους Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του ΙΚΑ, οι ασφαλισμένοι του Ιδρύματος μειώθηκαν κατά 110.000 άτομα -σε μέσα επίπεδα- τους πρώτους έξι μήνες του 2010. Και με δεδομένο ότι «πάγωσαν» οι προσλήψεις στο δημόσιο και ευρύτερο δημόσιο τομέα, έληξαν συμβάσεις ορισμένου χρόνου στα Νομικά Πρόσωπα, απομακρύνθηκαν πολλοί εργαζόμενοι με συμβάσεις Stage, ενώ καθημερινά αυξάνουν τα «λουκέτα» στην αγορά (ανεργία των ελεύθερων επαγγελματιών) συνεπάγεται ότι η ανεργία δεν κινείται στο 11,5%, που υπολογίζει η Στατιστική Υπηρεσία, αλλά πάνω από 14,1%. (Να σημειωθεί ότι το πρώτο εξάμηνο πέρυσι ήταν 9,1% και φέτος η Στατιστική δίνει 11,7% το α' τρίμηνο, κάτι που οδηγεί σε ποσοστό 11,5% στο εξάμηνο. Τα συγκεντρωτικά στοιχεία για το εξάμηνο θα βγουν σε λίγες ημέρες).

Τα ανωτέρω επίσημα στοιχεία όμως διαψεύδει η σκληρή πραγματικότητα των 110.000 επιπλέον ανέργων στον ιδιωτικό τομέα χωρίς να προστεθούν και οι νέοι (απόφοιτοι και πτυχιούχοι) που εισέρχονται στην αγορά εργασίας αλλά μένουν άπραγοι. Στοιχεία που επιβεβαιώνουν τις αρχικές εκτιμήσεις του υπουργού Εργασίας Α. Λοβέρδου για 1 εκατ. ανέργους.

http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=188472

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thespieys avatar
    thespieys 30/07/2010 15:19:05

    Συμπέρασμα: αν δεν εγλυψες κανενα βο(υ)λευτή για να σε διορίσει στο Δημόσιο ή αν δε σε λένε Αχμέτ και δε πέρασες λαθραία στη Χώρα, δεν έχεις καμμία τύχη.

  2. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 30/07/2010 15:54:55

    Ήθελα να ξέρω ο προβατοποιημένος Ελληνικός λαός δεν τα βλέπει αυτά? Δεν βλέπει την φτώχεια,την ανεργία και την εξαθλίωση? Δεν βλέπει σε τί επίπεδο βρισκόταν μέχρι πέρσι τον Οκτώβρη και πού τον κατάντησε ο Γιωργάκης και τα αφεντικά του? Μπορεί να γίνει έστω και η παραμικρή σύγκριση του βιοτικού επίπέδου,που άφησε τον Έλληνα ο ...ανεπαρκής και ...άπραγος Καραμανλής με την σημερινή ΠΑΣΟΚική κατάντια? Μας έχει πάρει κατά μέσο όρο 700 ευρώ από την τσέπη,επειδή ενσυνείδητα στέρησε από την χώρα του την δυνατότητα δανεισμού, με τις προβοκατόρικες δηλώσεις του στο εξωτερικό και όλα καλά? Μας στερεί την δυνατότητα να ζήσουμε και να γεράσουμε αξιοπρεπώς κι όλα καλά? Δεν κουνιέται φύλλο? Στραγγάλισε,ενσυνείδητα επίσης,με τα εγκληματικά του μέτρα την αγορά και όλα ΟΚ? Νομιμοποιεί τον κάθε λαθρομετανάστη και τον εξισώνει με μας τους γηγενείς και παρακολουθούμε άπραγοι? Κατέλυσε την Δημοκρατία,επιβάλλοντας την δικτατορία του ΔΝΤ και δεν κουνιέται τίποτα? Κανένας δεν καταλαβαίνει ότι ο Γιωργάκης ο Παπανδρέου ,μισεί και συχαίνεται τους Έλληνες και κάθε τι το Ελληνικό? Συχαίνεται τον Ελληνικό τρόπο σκέψης και ζωής,επειδή,απλά,δεν είναι ένας από μας. Η ανθελληνίδα μάνα του, μεγάλωσε τα παιδιά της με ανθελληνικό τρόπο και τώρα την πληρώνουμε όλοι μας. Έλεοοοοοοοοος !!!!!!!!!!!!!

    • βασιλης λυτρας avatar
      βασιλης λυτρας @ ΙΩΝΑΣ 31/07/2010 22:07:00

      μπραβο ρε μαγκα σωστα τα λες!!!!!!!!!!!!!!!

  3. Σαος avatar
    Σαος 30/07/2010 15:59:53

    Μην περιμένετε την Εθνική Μαγειρική Υπηρεσία να σας πει αλήθειες...

  4. krisos avatar
    krisos 30/07/2010 16:32:09

    Να ρωτήσω; Μεσα σε ολους αυτους τους αριθμους και τα ποσοστα προστιθενεται και οι φοιτητες,φανταροι κλπ; ποιος ξερει να μας πει εναν ασφαλη αριθμο ανεργων; ...γιατι δεν δινονται κινητρα στους νεους επαγγελματιες; πχ διδεται απο το ΕΣΠΑ ενα πακετο στηριξης στους ''νεους επιστημονες'' ...εγω εχω κανει εναρξη και δεν με ποιανει αυτο το μετρο ειμαι 28 και διατηρω ενα τεχνικο γραφειο μεταβιας αφου πληρωνω 400 ευρω ασφαλεια αλλα 400 για νοικι βαλε και ΔΕΗ,ΟΤΕ ΚΙΝΗΤΑ φτανω τα 1.200 ευρω τον μηνα προσπαθω με νυχια και με δοντια να βγαλω τα εξοδα μου ...γιατι δεν υπαχρει κανενας σοβαρος υπουργος να ενυσχησει και εμας; ..πως περιμενουν να διατηρησουμε τις επιχειρησεις μας; ...μεχρι ποσο θα αντεξουμε;... ψαχνω καποιο προγραμμα μεσω ΕΣΠΑ για στεγαση επιχειρησης αλλα δεν υπαρχει τπτ

  5. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 30/07/2010 17:26:15

    Έρχεται ζόρικος χειμώνας...

  6. Θασίτης avatar
    Θασίτης 30/07/2010 19:11:15

    Σας γράφω από νησί. Στεγνώσαμε από βενζίνη, ο τουρισμός είναι 30% κάτω σε σχέση με πέρυσι, το ΣΔΟΕ και το ΙΚΑ σαρώνει την αγορά. Με τα χρέη να τρέχουν δύσκολα την βγάζουμε για φέτος. Τουλάχιστον ας αντισταθούμε και ας τους δώσουμε το μάθημα που πρέπει.
    Έχω τρία παιδιά, καταστρέφουν τις ψυχές τους, καταστρέφουν την πατρίδα και το μέλλον τους. Έχουν διαλύσει τα πάντα, κράτος, στρατό, αστυνομία, παιδεία. Τα κόμματα πλέον είναι δύο, αυτό του φασισμού της παγκοσμιοποίησης που με τον ένα η τον άλλο τρόπο περιέχει όλες τις πολιτικές δυνάμεις και αυτό που είναι εναντίον της και που δεν έχει βρει ακόμη πολιτική έκφραση στην σημερινή δημοκρατία.
    Προς το παρόν να στηρίζουμε τον καθέναν που αντιστέκεται.

  7. axroistos avatar
    axroistos 30/07/2010 22:16:07

    Αν το σκεφτούμε καλά είναι ανόητο να μετράμε τους ανέργους, είναι σαν προσπαθείς να μετρήσεις τον αέρα, υπάρχουν πολλοί τρόποι να μετρήσεις λάθος.

    ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑΜΕ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ

    Πόσοι ήταν οι εργαζόμενοι πέρυσι, πόσοι τώρα;

  8. Dimi avatar
    Dimi 31/07/2010 12:30:50

    Είδα ένα κόσμο να γκρεμίζεται μπροστά μου
    είδα να γίνεται γιαπί, η γειτονιά μου
    Για το καλό μου!

    Είδα τα δέντρα που σκαρφάλωνα, κομμένα
    σε φορτηγό, τα όνειρά μου φορτωμένα
    Για το καλό μου!

    Είδα το δάσκαλο να με χτυπάει με ζήλο
    είδα τα χέρια μου πρησμένα από το ξύλο
    είδα τα νεύρα μου σιγά σιγά να σπάνε
    με καλωσύνη και στοργή, να με χτυπάνε

    Για το καλό μου! Για το καλό μου!

    Ωσπου δεν άντεξε στο τέλος το μυαλό μου
    πήρε ανάποδες στροφές, Για το καλό μου!
    κι είμαι στο θάλαμο Εννιά, Για το καλό μου!
    στην ηρεμία για να βρω τον εαυτό μου.

    Είδα να κόβουν τη μπουκιά για την μπουκιά μου
    ρούχα να φτιάχνουν απ' τα ρούχα τα παλιά μου
    Για το καλό μου!

    Είδα τη μάνα μου να κλαίει απελπισμένα
    είδα το γέρο μου να φεύγει για τα ξένα
    Για το καλό μου!

    Είδα τους φίλους μου να σκίζονται για μένα
    είδα να θέλουν να ξεκόψω από σένα
    είδα χαράματα να με τραβάν στο Τμήμα
    για να γλιτώσω το κελί, να πω το «ποίημα»

    Για το καλό μου! Για το καλό μου!

    Ωσπου δεν άντεξε στο τέλος το μυαλό μου
    πήρε ανάποδες στροφές, για το καλό μου!
    κι είμαι στο θάλαμο Εννιά, για το καλό μου!
    στην ηρεμία για να βρω τον εαυτό μου

    Για το καλό μου! Για το καλό μου!

    Εχει μουδιάσει το κορμί και το μυαλό μου
    ενέσεις, χάπια, ηλεκτροσόκ, Για το καλό μου!

    Σήμερα πήρανε νεκρό, τον διπλανό μου
    ενώ παλεύω για να βρω τον εαυτό μου
    κι έχω κρυμμένο το σουγιά, Για το καλό μου!..

    ~Γιάννης Μηλιώκας: «Γιά το καλό μου» 1986

  9. Misha avatar
    Misha 31/07/2010 12:34:39

    Mπράβο Θασίτη.Για το φασισμό του ΣΔΟΕ που γδέρνει όσους δεν έχουν κλέισει ακόμα, εξαναγκάζοντας τους κι αυτούς σε κλείσιμο, δε λένε ουτε λέξη.
    Γδάρσιμο του εργαζόμενου και χάρισμα 120 δις στις τράπεζες.
    Μας πανε για κολλιγοποίηση με άλματα πλέον.Αν δε αντιδράσουμε θα είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

    • ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ avatar
      ΘΕΟΦΙΛΟΓΙΑΝΑΚΟΣ @ Misha 31/07/2010 12:36:12

      Όταν ένας του γένους δεν φοβάται, πώς μπορεί να φοβάται το γένος; Όταν ένας του γένους δε θέλει να χαθεί το γένος, πώς μπορεί το γένος να χαθεί; Οι δικοί μας οι αντάρτες είμαστε εμείς, συ και εγώ, και ο άλλος, φθάνει να το θέλουμε. Η επιτυχία θα έλθει άμα δεν την συλλογίζεστε. Θα έλθει άμα συλλογίζεσθε πάντα το σκοπό: Μας φτάνουν πια οι μάρτυρες. Χρειάζονται ήρωες. Γενείτε ήρωες./
      ΙΩΝ ΔΡΑΓΟΥΜΗΣ