#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/07/2010 18:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρέσβης των ΗΠΑ: αποτελεσματικός ο Γιώργος Παπανδρέου



H ελληνική παρουσία στα διεθνή fora παραμένει ανεπηρέαστη από την οικονομική κρίση και τη δύσκολη συγκυρία στην Ελλάδα, όπως εκτίμησε ο Αμερικανός πρέσβης στην Ελλάδα, Ντάνιελ Σπέκχαρντ. Απέδωσε μάλιστα το γεγονός αυτό στη διεθνή αναγνωρισιμότητα του Έλληνα πρωθυπουργού, Γιώργου Παπανδρέου.

«Ο πρωθυπουργός σας είναι πολύ γνωστός στη διεθνή κοινότητα και αποτελεσματικός στα διεθνή ζητήματα», δήλωσε χαρακτηριστικά σε συνάντηση που είχε σήμερα, με δημοσιογράφους, στο αμερικανικό προξενείο της Θεσσαλονίκης.

Σύμφωνα με τον Αμερικανό πρέσβη, «η Ελλάδα ''παίζει'' πολύ πάνω από το μέγεθός της στα διεθνή ζητήματα, λόγω του ότι ο πρωθυπουργός σας συγκεντρώνει πολύ σεβασμό από Ευρωπαίους και άλλους διεθνείς ηγέτες».

Εξήρε δε την οικονομική παρουσία της Ελλάδας στα Βαλκάνια, σημειώνοντας πως αποτελεί κυρίαρχη δύναμη στο συγκεκριμένο πεδίο, αφού, ως μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ) δεν εκπροσωπεί μόνο τη δική της αγορά, αλλά την ευρύτερη ευρωπαϊκή αγορά.

Αναφερόμενος στην προοπτική ανάπτυξης των αμερικανικών επενδύσεων στην Ελλάδα, επεσήμανε την ανάγκη άρσης ορισμένων γραφειοκρατικών εμποδίων και δομικών αλλαγών, προκειμένου να γίνει πιο ευέλικτο και πιο φιλικό το επιχειρηματικό περιβάλλον.

Υπογράμμισε μάλιστα την ιδιαίτερη σημασία ενίσχυσης της ανταγωνιστικότητας στον τομέα της παραγωγικότητας και αναφέρθηκε στις προοπτικές και τη δυναμική ανάπτυξης συνεργασιών στον τομέα των μικρομεσαίων επιχειρήσεων.

«Πρέπει να είστε πιο ανταγωνιστικοί στον τομέα της παραγωγικότητας [...] Εάν γίνετε πιο ανταγωνιστικοί, ο κόσμος θα προτιμά να έρχεται εδώ από ό,τι να πηγαίνει σε κάποια άλλη γειτονική χώρα», παρατήρησε.

Δεν παρέλειψε να αναφερθεί και στο ζήτημα του τουρισμού, σημειώνοντας πως ο ίδιος, ως πρέσβης των ΗΠΑ στην Ελλάδα, καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια προκειμένου να προσελκύσει όσο το δυνατό περισσότερους Αμερικανούς τουρίστες στη χώρα μας. Ωστόσο, ως «εξωτερικός παρατηρητής», όπως ανέφερε , εξέφρασε τον προβληματισμό του για τις όποιες κινητοποιήσεις συνδέονται με τα μεταφορικά μέσα και επηρεάζουν τη μετακίνηση των τουριστών.

Σχετικά με το ζήτημα της ΠΓΔΜ, αφού δήλωσε πως έχει διανυθεί αρκετός δρόμος στο συγκεκριμένο θέμα από τις απαρχές του έως σήμερα, υποστήριξε πως «είναι καλή ώρα» για την εξεύρεση λύσης. Επανέλαβε δε πως οι ΗΠΑ θα στηρίξουν την όποια λύση, στην οποία θα καταλήξουν Αθήνα και Σκόπια.

Σημειώνεται πως ο Αμερικανός πρέσβης ολοκληρώνει σε λίγο καιρό τη θητεία του στην Ελλάδα.

Πηγή: ΑΠΕ - ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 09/07/2010 18:45:34

    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
    yeah, sure!

    • ataktos avatar
      ataktos @ Orestios 09/07/2010 18:48:04

      Αυτά ..θέλει και πιστεύει ..προφανώς και ο Κάρολος Π..ΧΙΧΧΙ

    • Alex avatar
      Alex @ Orestios 09/07/2010 18:50:11

      Yes he is the employ of the year!!! God bless U.S and G.A.P....and of course Mrs Dora Bakoyannis....the greatest friends of U.S in Greece we hope that these two Important Greek personalities to give Land and Water to our Banks and of course to our alies the Turks!!!

  2. ataktos avatar
    ataktos 09/07/2010 18:51:53

    Αξιότιμε κ. πρεσβευτά ..όταν πρόκειται να ταπώσετε επιτέλους την διαρροή ..πετρελαίου στην πατρίδα σας ..να ασχοληθείτε επαγγελματικά και ήθος ..με εμάς εδώ ..τώρα μουκου

  3. xaris avatar
    xaris 09/07/2010 18:52:26

    ΑΦΟΥ Ο ΓΑΠ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΛΗΛΟΣ ΤΟΥ. ΤΙ ΝΑ ΠΕΙ!!!!!!

    • ataktos avatar
      ataktos @ xaris 09/07/2010 18:58:01

      Παρακαλώ .. της αρμόδιες υπηρεσίες τον ΥΠΑ ..το παραπάνω μήνυμα ..να αποσταλεί αρμόδιος

  4. sauraki avatar
    sauraki 09/07/2010 18:52:43

    Με ΝΑΙ στο ΑΝΑΝ, ΝΑΙ στο ΔΝΤ, ΝΑΙ στην ακύρωση του Μπουργκάς Αλεξανδρούπολη, ΕΓΏ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΌΤΗΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΊΧΑ... ΔΕ ΘΑ ΠΑΙΖΟΜΟΥΝΑ Mr Ambassador!!

  5. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 09/07/2010 19:25:09

    ΡΕ που κατάντησε η οικογένεια ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ παλιά το να σε επαίρει ο Αμερικανός πρέσβης ήταν προσβολή ,σήμερα για τον ΓΑΠ είναι τιμή.Ακου πατέρα

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΓΙΩΡΓΟΣ 09/07/2010 19:28:48

      ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
      Μια χαρά κορόιδευε και ο Αντρέας. "Εξω οι βάσεις" χαχαχαχαχαχα
      Αμερικανός ήταν αλλά σας δούλευε ψιλό γαζί.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/07/2010 19:47:21

    o πρέσβης να πάει για εξετάσεις γρήγορα. (εκτός εάν είναι Δημοκρατικός... όμοιος ομοίω αεί πελάζει)

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/07/2010 20:17:31

    Αρχαίε συνήλθες ; Ξεπέρασες τη συντριβή από τον αποκλεισμό των Γερμανών;

  8. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 09/07/2010 20:25:36

    Τελικά φάνηκε...και στο χειροκρότημα.

  9. Προφήτης avatar
    Προφήτης 09/07/2010 20:27:35

    Και μην τα βάζουμε πάντα με τον -εκάστοτε- Αμερικανό πρέσβη όταν τα πασοκικά σκουπίδια είναι αμερικανικότερα των Αμερικανών.

    Ο άνθρωπος λέει "οι ΗΠΑ θα στηρίξουν την όποια λύση, στην οποία θα καταλήξουν Αθήνα και Σκόπια".
    Πήγε κανένας να του πει "ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ";
    Τους θέλετε στο ΝΑΤΟ; Πιέστε τους να μαζευτούν. Αλλοιώς δεν "κολατσίζουν".

    Δεν ενθουσιάστηκα ποτέ από την εσωτερική πολιτική Καραμανλή, αν και οτιδήποτε είναι καλύτερο από αυτή των σημερινών απατεώνων. Αλλά θα τον γράψει η Ιστορία για τα "όχι" που είπε για τον Ελληνισμό. Το δέχεστε δεν το δέχεστε.

  10. Νικος avatar
    Νικος 09/07/2010 20:57:44

    Ο εκπρόσωπος των δολοφόνων ανα την υφήλιο μας είπε ότι το παιντί έχει πολύ μυαλό.Ας γελάσω κλεφτικα ΧαΧοΧα..

  11. Ψυλλιασμένος avatar
    Ψυλλιασμένος 09/07/2010 21:08:04

    Ο Παπανδρέου είναι ο καλυτερότερος, παγκοσμίως, χωρίς ανταγωνιστή. Τον βλέπω για ΓΓ του ΟΗΕ ή κάτι πιο πάνω, σε ειδική προσωποπαγή θέση.
    Θα λύσει διαμιάς το Κυπριακό, το Παλαιστινιακό, το πρόβλημα των Ουιγούρων, του Νταρφούρ, της Ρουάντα, των Ινδιάνων Τσιάπας, των Εσκιμώων, της Διώρυγας του Σουέζ, της Κορίνθου, της Ποτίδαιας (αυτή που είχε φτιάξει ο Ξέρξης), του λιωσίματος των πάγων του Βορείου και Νοτίου Πόλου, της Γροιλανδίας, της Φινλανδίας, της Ισλανδίας και της Ιρλανδίας.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Ψυλλιασμένος 09/07/2010 23:29:28

      για Πρόεδρος στο USA δεν τους κάνει? αφού είναι τόοοσο αποτελεσματικός, να τους τον χαρίσουμε.

  12. ZARKO avatar
    ZARKO 09/07/2010 21:16:40

    ''H ελληνική παρουσία στα διεθνή fora παραμένει ανεπηρέαστη από την οικονομική κρίση και τη δύσκολη συγκυρία στην Ελλάδα''
    ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: Δεν πανε να ψοφάνε απο την πεινα οι Έλληνες πολίτες, η κυβέρνηση συνεχίζει να σπαταλει δημοσια χρηματα για να παρίσταται σε φόρα χωρίς νόημα όπου στο τέλος γίνεται ότι θέλουν οι Αμερικάνοι
    ''«Ο πρωθυπουργός σας είναι πολύ γνωστός στη διεθνή κοινότητα και αποτελεσματικός στα διεθνή ζητήματα''
    ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: κάθε Άυλή χρειάζεται και τον παλιάτσο της...
    ''Εξήρε δε την οικονομική παρουσία της Ελλάδας στα Βαλκάνια, σημειώνοντας πως αποτελεί κυρίαρχη δύναμη στο συγκεκριμένο πεδίο, αφού, ως μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης (ΕΕ) δεν εκπροσωπεί μόνο τη δική της αγορά, αλλά την ευρύτερη ευρωπαϊκή αγορά.''
    ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: δίνετε εσείς τα λεφτά του κοσμάκη στις τράπεζες για να μπορούν να τα τρώνε εκτός συνόρων με μεγαλύτερη ευκολία
    ''«Πρέπει να είστε πιο ανταγωνιστικοί στον τομέα της παραγωγικότητας [...] Εάν γίνετε πιο ανταγωνιστικοί, ο κόσμος θα προτιμά να έρχεται εδώ από ό,τι να πηγαίνει σε κάποια άλλη γειτονική χώρα''
    ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: αν δεν μειώσετε κι άλλο μισθούς, δώρα, συντάξει και λοιπές ανούσιες παροχές στους εργαζομενους αμερικανικά κεφάλαια θα βλέπετε μόνο στο σινεμά
    ''εξέφρασε τον προβληματισμό του για τις όποιες κινητοποιήσεις συνδέονται με τα μεταφορικά μέσα και επηρεάζουν τη μετακίνηση των τουριστών''
    ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: όσο συνεχίζουν μερικά κνωδαλα να κλείνουν λιμάνια και σταθμούς δεν θα στέλνουμε τουριστες, όταν σταματήσουν θα βρούμε άλλη αφορμή για να μην στέλνουμε
    ''Επανέλαβε δε πως οι ΗΠΑ θα στηρίξουν την όποια λύση, στην οποία θα καταλήξουν Αθήνα και Σκόπια''
    ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ: και οι δύο έχουν την εξής επιλογή: ή θα κανουν ότι τους πούμε εμείς ή ότι ακούσουν απο μας. Επι του προκειμένου, ΄΄Δημοκρατία της Μακεδονίας του Βαρδάρη και των υπολοίπων περιοχών της Θεσσαλονίκης όπου στεγάζονται τα μπουρδέλα
    Δια την ακρίβεια της μετάφρασης δέχομαι συζήτηση...

  13. neotera avatar
    neotera 09/07/2010 21:28:07

    Η φωτό είναι σημερινή ? Αυτή η τρελιάρα παραμένει εδώ ? Δεν ήρθε άλλος που δεν είναι διπλωμάτης καριέρας ?

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 09/07/2010 21:28:45

    δεν ξέρω για τα φόρα, αλλά η πολυδιαφημισμένη έξοδος στις αγορές για δανεισμό μάλλον έγινε α βα βα, δυστυχώς για τη κυβέρνηση δυστυχώς και για μας

    η δημοπρασία ελληνικών ομολόγων 6μηνης και 12μηνης διάρκειας ύψους 6,5 δις που προγραμμάτιζαν για 13 Ιουλίου μάλλον συρρικνώνεται και συμπτύσσεται και θα δημοπρατηθούν μόνο κάτι ομόλογα αξίας 1,5 δις 6μηνου λήξεως

    προφανώς το σήμα των αγορών θα ήταν αρνητικό ότι δε θέλουν να έχουν στα χέρια τους 12μηνα ελληνικά χαρτιά

  15. Dimi avatar
    Dimi 09/07/2010 22:26:53

    Κατά την επίσκεψή του στον Λευκό Οίκο, ο Μineiko ρωτά τον Obama:

    - Barack, Τι κάνεις κι έχεις τόσο καλούς υπουργούς;

    - Τους εκπαιδεύω, απαντά ο Obama.

    (Mineiko) - Δηλαδή;

    (Obama) – Joe Biden, ελάτε εδώ.

    (Joe Biden) - Τι θα θέλατε κ. Πρόεδρε;

    (Obama) – Ποιός είναι ο γυιός του πατέρα σου κι ο πατέρας του γυιού σου;

    (Joe Biden) - Εγώ κ. Πρόεδρε.

    (Obama) – Ευχαριστώ, Joe. Μπορείς να φύγεις.

    Να, έτσι βάζω αινίγματα στους υπουργούς μου..

    Mόλις γύρισε στην Ελλάδα ο Mineiko, τηλεφωνεί στον Πάγκαλο:

    (Mineiko) - Έλα Θόδωρε, δε μου λες ποιος είναι ο γιός του
    πατέρα σου κι ο πατέρας του γιού σου;

    (Πάγκαλος) - Θα σας τηλεφωνήσω σε λίγο, να σας πω.

    Παίρνει ο Πάγκαλος τηλέφωνο τον Βενιζέλο.

    (Πάγκαλος) - Δε μου λες ρε Bαγγέλη, ποιος είναι ο γιός του
    πατέρα σου κι ο πατέρας του γιού σου;

    (Βενιζέλος) - Εγώ ρε.

    Παίρνει ο Πάγκαλος τηλέφωνο τον Mineiko.

    (Πάγκαλος) – Γιάσας Πρόεδρε, το βρήκα. Ο Βενιζέλος είναι.

    (Mineiko) έξαλλος! - Α ρε βλαμμένοι, γι` αυτό δεν είσταστε καλοί.
    Ο Joe Biden, είναι ρε ρεμάλια!..

    • victoria avatar
      victoria @ Dimi 10/07/2010 00:16:06

      :-))

      • Dimi avatar
        Dimi @ victoria 10/07/2010 20:36:02

        Victoria, absolutely!

  16. I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ avatar
    I.Q. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΥ 09/07/2010 23:48:46

    “Πρέσβης των ΗΠΑ: αποτελεσματικός ο Γιώργος Παπανδρέου”

    Από την πλευρά που το βλέπει, δίκιο έχει.

  17. larkaxrm avatar
    larkaxrm 10/07/2010 10:05:59

    Ο τιτλος της αναρτησης ειναι λαθος.Πρεσβης των ΗΠΑ στην Ελλαδα ο ΓΑΠ.Παρακαλω τους διαχειριστες να διορθωσουν.Μην μας παραπλανητε και εσεις.