#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/04/2008 14:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πρέπει να «πουσάρεται» ο ανθρώπινος οργανισμός;



















___________________________________________________ 

Δεν είμαι ειδήμων στα θέματα του στίβου. Εγώ είχα την …ατυχία (επειδή είναι πανάκριβο) να μου αρέσει ένα άλλο σπορ, οι αγώνες rally. Στους αγώνες αυτοκινήτου, λοιπόν, εκτός από το ταλέντο και τις ικανότητες τα πάντα κρίνονται από την εξέλιξη. Να έχεις το καλύτερο διαφορικό, το καλύτερο πρόγραμμα στον κινητήρα, την καλύτερη (και ακριβότερη) βενζίνη. Η εξέλιξη είναι ταυτισμένη με το άθλημα αυτό. Στους αγώνες οι αυτοκινητοβιομηχανίες τεστάρουν τα εξαρτήματα που θα πουλήσουν μετά μαζικά στους καταναλωτές για να σωθούν ζωές, αλλά και για να τα …οικονομήσουν. Έτσι είναι η ζωή και έτσι προχωρούσε ανέκαθεν η τεχνολογική πρόοδος. Γιατί λοιπόν να μην ισχύσει και κάτι ανάλογο στον στίβο; Δεν είναι ο ανθρώπινος οργανισμός μια «μηχανή» που χρειάζεται εξέλιξη και «πουσάρισμα». Δεν είναι αυτό το μεγάλο όνειρο της ανθρωπότητας, να γίνουμε δηλαδή άφθαρτοι στον κόπο και τον χρόνο; Γιατί λοιπόν να μην επιτρέπονται τα …ενισχυτικά του ανθρώπινου οργανισμού, εφόσον τον βελτιώνουν και τον εξελίσσουν; Με αυστηρούς βεβαίως κανόνες και υπό τον έλεγχο πάντα σοβαρών και αδιάβλητων επιστημόνων. Δεν αποτελεί άραγε συνειδητή εθελοτυφλία να απαγορεύουν τα αναβολικά και να γίνεται έτσι ότι και με τα ναρκωτικά; Να τρέχουν όλοι να τα αγοράσουν και να πέφτουν θύματα των επιτήδειων; Δεν θα εξουδετερωθεί με αυτόν τον τρόπο και το πλεονέκτημα των πλούσιων εθνικών ομάδων, που έχουν τα μέσα και για καλύτερα σκευάσματα και κυρίως μη εύκολα ανιχνεύσιμα; Γιατί, ας μην κρύβονται πίσω από το δάκτυλό τους. Πρωταθλητισμός χωρίς ντοπάρισμα, δεν υπάρχει σήμερα. Όλες οι εθνικές ομάδες χρησιμοποιούν αναβολικά και αυτό που παίζει κάθε φοράς είναι ποιόν θα «πιάσουν», (ποιον δηλαδή θα «δώσουν») για να τηρηθούν τα προσχήματα και να παιχτούν παιχνίδια.

Και περιμένω να δω πότε θα μας πουν την αλήθεια για το τι αλήθεια συνέβη με την Θάνου και τον Κεντέρη. Ποιος τους παγίδευσε...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sxolio.gr avatar
    sxolio.gr 05/04/2008 15:23:51

    τα αναβολικα ειναι φαρμακα με γνωστες και επικινδυνες παρενεργειες. Δεν ειναι ουσιες που δεν γνωριζουμε τη δραση τους. ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ. Αυξομοιωσεις στη δραση τουςκαι τις παρενεργειες υπαρχουν. τα περισσοτερα εργαστηρια απλως τροποποιουν την χημικη τους συσταση ετσι που να μην ειναι ανιχνευσιμες.
    Οι ανθρωποι δεν ειναι αυτοκινητα που μπορεις να τα πεταξεις μετα η κατα τη διαρκεια του αγωνα. Το να τους ποτιζεις δηλητηρια βραδειας δρασης ειναι εγκλημα του κοινου ποινικού δικαιου.
    Οσο για τη διερευνηση των οριων του ανθρωπινου οργανισμού, υπαρχουν πειραματικά μοντέλα και αυστηρότατοι όροι για δοκιμες σε ανθρώπους με βαση τα δεδομενα του εργαστηριου και των πειραματοζώων. Κοστιζει ακριβα, χρειαζεται χρόνο και δεν (πρεπει να) γινεται για πλάκα ουτε από απλή περιεργεια. (ουτε στην αφρικη οπως κανουν πολλες εταιρειες)

  2. wert01gf avatar
    wert01gf 05/04/2008 15:25:23

    Πότε, πότε;

  3. factorx avatar
    factorx 05/04/2008 15:49:09

    Ιδιαίτερα βλαπτική για την υγεία των αθλητών, κυρίως των γυναικών είναι η ουσία "Τρενμπολόν Ασετέιτ" που ανιχνεύθηκε στους 11 αθλητές της άρσης βαρών, εκ των οποίων οι 6 είναι γυναίκες.

    Σύμφωνα με πληροφορίες του ΣΚΑΪ, η ιδιαίτερα δραστική αυτή ουσία χρησιμοποιείται για την αύξηση της μυϊκής μάζας των βοειδών και είναι βιοαπαδομήσιμη μετά από 5 ημέρες.

  4. wert01gf avatar
    wert01gf 05/04/2008 16:57:46

    Τσίπρας: "Το μεγαλύτερο σοκ από την υπόθεση είναι ότι το ντόπινγκ δεν αφορά μόνο τον αθλητισμό των μεγάλων επιδόσεων, αλλά και παιδιά 12 ή 13 ετών που βγαίνουν τώρα στον αθλητισμό"

    If you tolerate this, your children will be next

  5. ντάπα ντούπα avatar
    ντάπα ντούπα 05/04/2008 17:07:08

    ποιος έστησε παγίδα στο δ΄λιδυμο των σπρίντερς?
    κανένας. ο ίδιος ο εαυτός τους.

    αφού ήξεραν πως θα περνούσαν έλεγχο

    ίσως να σκέφτονταν πως εφόσον ήταν στην ελλάδα, εντός έδρας, θα σκαπούλαραν τον έλεγχο ή θα μπορούσαν να πασσάρουν μπουκάλια με ούρα άλλων.

    εκεί την πάτησαν.

    και στη συνέχεια σκηνοθετήθηκε - τριάδα+το κύκλωμά τους- το σκηνικό, που ναι μεν γελούσαμε όλοι τότε για το εξωφρενικό του σεναρίου, αλλά σήμερα μετά από 4 χρόνια βλέπουμε πως πέρασε. κανένας δεν τους κυνηγά.

    δε θυμάστε που τους είχε επισκεφτεί και υπουργός στο νοσοκμείο για να τους ευχηθεί περαστικά!

    αυτός ο υπουργός, που μάλλον ήταν κομμάτι του συστήματος - της σκηνοθεσίας κυβερνητικού επιτελείου αρχικά σημίτη και μετά καραμανλάκα, τιμωρήθηκε από τη wada ή τον ελληνικο λαό;

  6. Factorx avatar
    Factorx 05/04/2008 17:11:39

    Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω οτι τους είπαν να μπουνε μέσα και δεν αντιμετωπιζαν προβλημα ενω αυτοί που το είπαν γνώριζαν οτι θα γινει έλεγχος.

  7. εκπαιδευτικός avatar
    εκπαιδευτικός 05/04/2008 17:32:55

    λυπούμαι την πολιτεία εκείνη (εποχή σημίτη), που υποχρέωνε τους γυμναστές των σχολείων να πηγαίνουν τους μαθητές τους στα σώου της ντρημτημ στο ΣΕΦ ή όπου αλλού γινόταν, με απειλή πειθαρχικού παραπτώματος.

    να παρακολουθούν, να χειροκροτούν... (και να γεμίζει η εξέδρα, να φαίνονται θεατές), τους ομογενοποιημένους, τους καραφτιαγμένους, την τακτική κατασκευής ψεύτικων επιτυχιών ενός φασιστικού καθεστώτος [των τελευταίων ετών του σημιτιστάν]

    κι ο χίτλερ τέτοια έκανε, φιέστες με άρειους αθλητές, συγκεντρώσες μαθητών...

  8. εκπαιδευτικός avatar
    εκπαιδευτικός 05/04/2008 17:36:01

    > Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω οτι τους είπαν να μπουνε μέσα και δεν αντιμετωπιζαν προβλημα ενω αυτοί που το είπαν γνώριζαν οτι θα γινει έλεγχος.

    μα αυτο λέω, πως ήταν τόσο σίγουροι για τη διαφθορά του συστήματος. πως ο έλεγχος θα ήταν της πλάκας, πως θα μπορούσε να πάει να κατουρήσει άλλος για αυτούς.

    με αυτό το πνεύμα την πάτησαν, όχι πως τους την έστησαν.

    οι του ρογκ απλά έκαναν τη δουλειά τους όπως ήξεραν.

  9. εκπαιδευτικός avatar
    εκπαιδευτικός 05/04/2008 17:40:37

    παραμένει η απορία:

    επήλθε η "κάθαρση" της ιστορίας;

    άλλαξαν το όνομα του παποριού;

    τους ξωπέταξαν από το στράτευμα?

    τους έκαναν αγωγές οι χορηγοί τους, αφού παραβιάστηκαν κατάφωρα τα συμβόλαια;

    γενικότερα, πως τιμωρήθηκαν ενώ τους τσάκωσαν στα πράσσα;

    ο φάκελος της οριστικής απόφασης για την τιμωρία (κι όχι αθώωση) της διεθνούς επιτροπής ζητήθηκε από τον εισαγγελέα;

  10. Χρήστος avatar
    Χρήστος 05/04/2008 18:16:19

    Η αθάνατη λογική του "περικυκλωμένου φρούριου" θα θριαμβεύσει για μια ακόμη φορά. Κανείς δεν πρόκειται να τιμωρηθεί, επειδή για κανένα λόγο δεν πρέπει να διαρραγεί το σύστημα του "κρατικού ντόπιγκ" που ανακάλυψε και αποθέωσε το ΠΑΣΟΚ και αποδέχθηκε πλήρως η Ν.Δ.
    Όποιες και όσες περιπτώσεις εμφανίζονται που το σύστημα αυτό "τραυματίζεται", συμβαίνουν εξαιτίας της υπεροψίας όσων το υπηρετούν συνειδητά τόσα χρόνια και της λογικής "μέσα στη χώρα είμαστε ασφαλείς".
    Τέλος, πρόκειται για ιδεολογικό χαβαλέ όταν διατυπώνει κανείς την άποψη "καθαροί αθλητές και λίγα μετάλλια". Καθαροί αθλητές σημαίνει, σε απλά ελληνικά, ούτε καν πρόκριση για τους αγώνες.
    Για όποιον επιμένει να παραμυθιάζεται και να ανακαλύπτει σε κάθε περίπτωση "ξένο δάχτυλο" μια αναδρομή στα παλιά θα τον κάνει να καταλάβει πολλά.

  11. μήπως θα πρέπει... avatar
    μήπως θα πρέπει... 05/04/2008 18:43:23

    Μήπως θα πρέπει οι χρήστες του ίντερνετ να βομβαρδίσουν με email τη Διεθνή Ολυμπιακή Επιτροπή και κάθε άλλο σχετικό (διεθνή) φορέα για το χάλι αυτό;

    Ένα κλικ είναι και δε στοιχίζει τίποτε. Έκφραση γνώμης θα είναι κι όχι συκοφαντία.

    Και δεν θα είναι καρφωματική ή αντεθνικκή πράξη, γιατί τα χρήμτα που τσέπωσαν όλοι αυτοί οι επιτήδειοι, στις τσέπες τους τα έβαλαν, όχι στα ταμεία του κράτους.

    Να καταλάβουν πως τα ιδανικά του αθλητισμού ναι μεν έχουν πατρίδα αλλά δεν έχουν ιδιοκτήτες.

  12. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/04/2008 19:43:52

    Σε κακομοίρικες χώρες, που έχουν χτυπήσει πάτο στα γράμματα,τις επιστήμες και την οικονομία,τα χρυσά ολυμπιακά μετάλια είναι μία απο τις λίγες χαρές του λαού- το όπιό του-για ξεχαστεί λιγάκι και να αισθανθεί μεγάλος.
    Ούτε να το διανοηθείς για νομομοποίηση της ντόπας.
    Ο κόσμος πρέπει να ξυπνήσει, να απομονώσει τους φουσκωτούς και τους τουρμπαρισμένους και να αναζητήσει την χαμένη του υπερηφάνεια εκεί που πρέπει.
    Ας μην ξεχάμε οτι οι νίκες αυτών των ντοπαρισμένων ήταν δομικό συστατικό της προπαγάνδας των πανάκριβων ολυμπιακών του σημίτη του 2004,που θα τους πληρώνουνκαι τα δισέγγονά μας.

  13. gian.gko avatar
    gian.gko 05/04/2008 20:33:20

    Φιλε μου-δυστυχως για σενα- κανεις μεγαλο λαθος...
    Oι απαγορευμενες ουσιες ειναι απαγορευμενες επειδη εχει ελεχθει αποτελεσματικοτητα τους και η βλαπτικο τητα τους και για αυτο εχουν απαγορευθει!
    Εκτος αυτου, αυτο που προτεινεις περι νομιμοποιησης της χρησης ουσιων για το ...γενικοτερο καλο,θυμιζει εποχες ευγονικης και ιατρικων πειραματων της περιοδου του εθνικοσοσιαλισμου...τα οποια και τοτε για το γενικοτερο καλο- ετσι ελεγαν- πραγματοποιουντο.
    Επομενως ας ειμαστε πιο προσεκτικοι οταν παραληλιζουμε ανθρωπους με κινητηρες και αμορτισερ!

  14. thanos avatar
    thanos 05/04/2008 21:24:42

    εκπαιδευτικός Says:
    April 5th, 2008 at 5:32 pm

    Kai esy vre file giati den phges na katagileis tote tis Xitlerikes methodous pou xrhsimopoiouse o Shmiths kai vgaineis twra san papagalaki ths epoxhs na mas ta les ayta? apo ampelofilosofies eimaste full.To didymo twn sprinters poios to ekane cover up pali o Shmiths? Ligh tsipa den tha peiraze.

  15. ekpaideytikos avatar
    ekpaideytikos 05/04/2008 21:34:01

    gia to thano

    giati an to elega tote mporei kai na me apolyate!
    kai fysika an ksanaginete kyvernisi, tha peripoi9eite osous exete sta tefteria

    eytyxws pou yparxei to internet kai den yparxei amesh eykolia stoxopoihshs


    DEN YPHRKSE XEIROTERH EPOXH GIA TIS POLITIKES ELEY8ERIAS STON TOPO MAS APO THN EPOXH TOY SHMITH

    TERA, META TUIS 16 SEOPTEMBRH TON SYNAGWNIZETAI H NOYDOY (KAI TON KSEPERASE HDH)

    BRE SY THANOS

    LIGOI YPALHLOI EXOYN SOYTARISTEI STON EBRO?
    LIGOPI EXOYN ODHGH8EI SE PARAITHSH?

    STHN ELLADA O DHMOSIOS YPALLHLOS AN SKOTWSEI DEN APOLYETAI. AN OMWS STRAFEI ENANTION TOY KOMMATOS EKSOYSIAS... TON EFAGE H MARMAGKA!

  16. Vass avatar
    Vass 05/04/2008 21:37:06

    ΦακτορΧι,
    χάρηκα που διάβασα ότι είσαι petrol head και μάλιστα αιμοδότης των ελληνικών αγώνων αυτοκινήτου. Βλέπω ότι το στρίβεις καλά το group N. Αλλά σκέψου να έχεις ένα Mistu group B και να τρέχεις Ακρόπολις στα Ν και να μην περνάς από τεχνικό έλεγχο. Σαν να κλέβεις εκκλησίες.

  17. thanos avatar
    thanos 05/04/2008 21:48:24

    Vre oloi tis parthenopes kanete edw mesa...san na mhn xerate apo prin ti ginotane...otan o Pyrros etrexe me th shmaia xeirokrotousate....otan o Sampanhs egine tsakwtos legate krima den einai alhtheia.Twra pou piasane tsakwtous 11 out of 13 twra oloi vgalate korwnes...les kai h Ellada einai h monh xwra pou "apagorevei"/"epitrepei" to ntoparisma....Giati den anaferete estw kai mia xwra pou na einai katharh? To PASOK kai h ND ftaine gia ola....xechasame Tis Anatolikes xwres oles mazi kai twra kathe mia xwrista....Ypokrisia eis thn ni.

  18. thanos avatar
    thanos 05/04/2008 21:53:58

    ekpaideytikos April 5th, 2008 at 9:34 pm

    File mou oi agones den ginontai mono ek tou asfalous.

  19. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 05/04/2008 22:02:17

    Συνονόματο φιλαράκι, λες ασυναρτησίες, και το χειρότερο είναι ότι τις λες για να στηρίξεις το καθεστώς σημίτη, και το ακόμα χειρότερο ότι αισθάνεσαι τελικά την ανάγκη να υπερασπιστείς ΚΑΙ τα ΔΥΟ μεγάλα κόμματα...

    ΩΣ ΠΟΤΕ ΠΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΡΗΜΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΡΩΚΤΙΚΟΙ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ?

    Αμεση δημοκρατία εδώ και τώρα - κύρηξη παράνομων και αντισυνταγματικών των καρκινωματικών μορφωμάτων που αποκαλούνται κόμματα.

  20. ekpaideytikos avatar
    ekpaideytikos 05/04/2008 22:22:56

    gia to "thanos"

    oloi kserane ti ginotan

    alla xazoi htan na milhsoun?
    dikh tous douleia htane h tou kommatos?

    anathematizoume ton tsaouseskou, ta ka8estwta tsaouseskou...
    otan zoume dekaeties mesa se ayta

    KI H EPOXH SHMITH KI H EPOXH KARAMANLH IDIA PRAGMATA ME TON TSAOUSESKOU EINAI

    MONO POU EPI TSAOYSESKOU KSESHLKWNONTAN OI SEKIOURITAD-ES ME SKEPARNIA KAI TSEKOURIA GIA ENA KILO KREAS XWRIS DELTIO

    KI EDW EXOUME TOUS KOUMPAROUS, TA OMOLOGA TOUS DIORISMOUS...




    (skepsou pws h xounta pou kyvernhse to mexiko 70 xronia, onomazotan EPANASTATIKO 8ESMIKO KOMMA)

  21. ekpaideytikos avatar
    ekpaideytikos 05/04/2008 22:30:12

    KSEXASA NA PW..
    EPIS SHMITH TA STELEXH TOU HTAN AKSIA NA BGALOUN GKOMENES XWRIS NA YPOSXONTAI DIORISMO

    EPI KARAMANLH, TO M_YNI PHRE TH 8ESH TOU ASEP

  22. ekpaideytikos avatar
    ekpaideytikos 05/04/2008 22:31:20

    oyte gkomenes htan se 8esh na bgaloun!

    koloxontroi, kologeroi, limasmenoi...

  23. Theodore avatar
    Theodore 05/04/2008 22:33:20

    Παιδια, ο μονος για να σταματησει η κατασταση αυτη που καταστρεφει αυτα τα φτωχα και ανεργα παιδια, που ψωφανε για δοξα και χρημα, ειναι να κοπει αυτο που ειναι πολυ ευκολο. ΤΟ ΧΡΗΜΑ.
    Τελος στα πριμ και στα διαφορα μετα. Κατι εισαγωγες σε Πανεπιστημια, κατι σπιτια, κατι βαφτισια σε αξιωματικους . Τερμα ολα.
    Τοτε θα δεις ποσοι θα μεινουν και αν θα απλωνει κανεις το χερι του, να παρει ντοπα. Γιατι να το κανει;
    Και γιατι να γινεται ο πρωταθλητισμος και να μη βγει επισημα η Ελλαδα και να επι οτι εμεις, σας δινουμε τη (χιτλερικη) φλογα και βαλτε τη στον κωλο σας αφου γουσταρετε μεγαλεια, αλλα εμεις μ αυτα δε θελουμε να εχουμε καμμια σχεση;
    Αλλα το γουσταρει κι εσας ο κωλος σας το μεγαλειο και το φρου φρου.Για σας λοιπον γινεται ολος αυτος ο ντορος.(Και για να ικανοποιησουν εσας,γινονται ολα αυτα, απο τα οποια κονομανε ολοι.Πολιτικοι, παραγοντες, αθλητες βεβαια, γυμναστες και δε συμμαζευεται).
    Και στο φιναλε, πως θα δικαιολογηθει και η αγορα της καινουριας ΦΛΑΤ τελεορασης που πηραμε;

  24. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 05/04/2008 22:58:49

    Πές το μου ρε οτι η "τελεόρασή" μου φταίει που ντοπαρεται (ή μήπως ντοπάρετε) το σύμπαν!!!

    Αλλά βέβαια, τέτοιοι αχάριστοι είμαστε μια ζωή! Τα καημένα τα παιδιά φθείρουν τα νιάτα τους για να έχουμε εμείς λόγο να απολαμβάνουμε την ΦΛΑΤ τελεόραση, και μεις τους βρίζουμε κι από πάνω...

  25. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/04/2008 23:17:13

    Ποιός από σας ΔΕΝ πήγε τους Ολυμπιακούς, ΔΕΝ τους είδε στην τηλεόραση, ΔΕΝ έμαθε ή άκουσε για τελετές ή αποτελέσματα, ΔΕΝ βλέπει ποδόσφαιρο, ΔΕΝ είδε το Ελλάδα-Γαλλία;

    (Αυτό μου θυμίζει το ανέκδοτο που βρίσκεις μία ζουμπουρλούδικη κυρία, την πλησιάζεις, σκεπάζεις με το χέρι το ένα μάτι και την ρωτάς: «τι είναι αυτό που είναι μονόφθαλμο, μιλάει γαλλικά, και θέλαει να σε ...ήσει;» Και αδυνατούσης της κυρίας να απαντήσει, της λες «C'est moi!»)

    Το Ελλάδα-Γαλλία το είδα γιατί ήμουν σε μία Β Α Ρ Ε Τ Η δεξίωση γάμου και ό,τιδήποτε ήταν καλύτερο από το να βλέπω τον πουρό να παντρέυεται την κορασίδα.

  26. rs avatar
    rs 05/04/2008 23:21:46

    Φίλε Theodore,
    κυνικά τα λές αλλά έχεις απόλυτο δίκαιο.Όλη η κοινωνία είναι υπέυθυνη για το χάλι.
    Φιέστες υποδοχής, δεξιώσεις στο προεδρικό, επαγγελματική αποκατάσταση, διαγκωνισμοί των κομμάτων πιό θα εντάξει στο ψηφοδέλτιό του τους αστέρες.
    Και πίσω από όλα αυτά τα συμβόλαια των εταιριών αθλητικών ειδών, η ντόπα, το ξέπλυμα χρήματος και δυστυχώς η προσμονή κάθε νέου να γίνει και αυτός Παπαλουκάς, Νίνης και Γεωργιάδης.
    Αλήθεια ποσοι απο τους προλαλλήσαντες κήνσορες δεν πετάχτηκαν απο τον καναπέ τους και δεν ένιωσαν "εθνική " υπερηφάνεια για το γκόλ του Χαριστέα;
    Υ.Γ.Στο κεντρικό δελτίο της ΝΕΤ παρουσιάσθηκε ένα εκτενές ρεπορτάζ σχετικά με τα αναβολικά απο την εποχή ....των πρώτων Ολυμπιακών αγώνων. Συμπέρασμα: όλοι έτσι έκαναν και..... κάνουν.Θα ξεχαστεί κι' αυτό με την σειρά του.

  27. Factorx avatar
    Factorx 06/04/2008 02:23:24

    Μην τρελαθούμε και τελείως. Δεν προτείνω τίποτα. Έβαλα το θέμα με ερωτηματικό και για συζήτηση κάνοντας έναν παραλληλισμό. Αν δηλαδή πρέπει να αφήσουμε το ντοπάρισμα παράνομο και σκοτεινό στα χέρια επιτήδειων, ή αν πρέπει να το αναλάβει η επιστήμη με αυστηρούς ελέγχους και αμείλικτους κανόνες. ΓΙΑΤΙ ΕΙΤΕ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΙΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΤΟΠΑΡΙΣΜΑ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ. Τι προτιμάτε λοιπόν παράνομα, στα σκοτεινά, όπως παλιά με τις εκτρώσεις, ή νόμιμα και με τη φροντίδα του γιατρού και εφόσον δεν επηρεάζει τον οργανισμό. Και δεν νομίζω ότι τα περί των χιτλερικών πειραμάτων αποτελούν πειστικό επιχείρημα. Ούτε κανείς μίλησε για «ευγονική» και άλλες τέτοιες ανοησίες. Για σκεφτείτε όμως τι θα έλεγαν πριν από 100 χρόνια για τις εγχειρήσεις λεϊζερ για τα μάτια; Ή για τα διάφορα τονωτικά του οργανισμού; Δεν θα ήταν σκεύασμα του διαβόλου η ασπιρίνη στον Μεσαίωνα;

  28. κατραπακιά avatar
    κατραπακιά 06/04/2008 02:46:19

    ρε φάκροτα, θελεις να πεις πως η ασπιρίνη είναι αποτέλεσμα της έρευνας στο χώρο των ουσιών για επιδόσεις;

    αν ναι τότε βρες ενα φελιζολ. βάλτο στον τοίχο, και ρίξτου μερικές κεφαλιές για να συνέλθεις.

    η απάντηση είναι απλή: όποιον πιάνουν τον "γαμανε" (μεταφορικά.

    τίποτε άλλο.

    κι οι ίδιοι το ξέρουν. και το ρισκάρουν. μπρος στα πλούτη, το είναι φτύσιμο λίγων ημερών, άντε εβδομάδων.

    το οροφοδιαμέρισμα της σπρίντερ στον άγιο τρύφνα στη γλυφάδα, για να το αγοράσω θέλω 100 ζωές.

    αυτή, κι αν την έφτυσαν, το διαμέρισμα αεροδρόμιο, το έχει!

    κατάλαβες λοιπόν πως επιλέγουν συνειδητά;

    κι αν χάσουν (τους πιάσουν) ξέρουν πως θα αποτελέσουν το θίασο της εβδομάδας στην ρωμαϊκή αρένα των μμε.

    απλά πράγματα

    δε θέλουμε να κόψουν το ντοπινγκ

    θέλουμε ν τους βλέπουμε να ανεβαίνουν στα ουράνια, μετά να πέφτουν, να τους φτύνουμε...

    ανάγκη από αποδιοπομπαίους έχουμε.

    κι αυτοί αυτό το ρόλο επιλέγουν

    να μη γράψω τι ένιωσαν ή τι σκέφτηκαν όσοι έμαθαν για το θάνατα της γκρίφιθ... (της μάγισσας της σεούλ)

  29. Factorx avatar
    Factorx 06/04/2008 03:05:14

    Δεν διαφωνω πουθενα από όσα λές. Ετσι είναι: Ελληνοποιήσεις - Προπονηση - Αναβολικα και είτε ήρωες, είτε στρην πυρα. ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΔΑΙΜΟΝΟΠΟΙΟΎΜΕ ΌΛΑ. ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΥΠΟ ΕΛΕΓΧΟ. ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΚΑΚΟ ΝΑ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΣΚΕΥΑΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΝΙΣΧΥΟΥΝ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ.
    ΚΑΙ ΜΗΝ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΝΕΙΣ ΤΙ ΛΕΩ ,όπως με το "ρε φάκροτα, θελεις να πεις πως η ασπιρίνη είναι αποτέλεσμα της έρευνας στο χώρο των ουσιών για επιδόσεις;". Εγω λέω πως θα τους φαινόταν η ασπρίνη στο Μασαίωνα. Και εννοώ αυτό που λέω και στην αρχή. Μην τα διαμονοποιούμε όλα

  30. κατραπακιά avatar
    κατραπακιά 06/04/2008 03:41:25

    Φράκοτα, λέω:

    Εχουμε ανάγκη από θέα -μα, -τρο

    Όχι αυτό το θέατρο που εννοούμε σήμερα με τη λέξη αυτή, αλλά αυτό το κάτι σαν τη ρωμαϊκή αρένα.

    Οι αθλητές αυτό το ρόλο παίζουν. Τους σημερινούς μονομάχους του, τους ιδανικούς ηθοποιούς του. Αυτοί δίνουν την παράστασή τους. Πότε τρέχοντας ή πηδώντας, πότε κρυβόμενοι πίσω από ένα τροχαίο ή μια συνομωσία αθώας πορτοκαλάδας που προσφέρθηκε σε κοινωνική εκδήλωση.

    Ο κόσμος απογοητεύτηκε με τους σπρίντερς από το άτεχνο σενάριο... άλλο να πέφτεις σε λακούβα στη Γούναρη και να σε εγκαταλείπουν ΣΤΟΝ ΠΙΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΝΟΤΙΑΣ Α8ΗΝΑΣ κι άλλο να βουλιάζει π.χ. το σκάφος σου στην Αίγινα, όπου πήγες να ηρεμήσεις το διήμερο τριήμερο, από εμβολισμό τούρκικου ή ρώσικου αμερικάνικου πλοίου (λέω τώρα ένα σενάριο)...

    Κατά συνέπεια, ναι θέλω να συνεχίσουν να ντοπάρονται. Και να τους πιάνουν. Από την τσέπη μου παίρνουν;
    Από τις μεγάλες εταιρείες κονομάνε!

    Έτσι κι αλλιώς ότι έδωσα στο κράτος σαν φόρο, θα το έτρωγαν ίσως πάλι σε κάτι άλλο άχρηστο και μη παραγωγικό. ΔΕΝ ΚΛΑΙΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟ. ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ ΝΑ ΤΑ ΕΔΙΝΑΝ, ΠΑΛΙ ΘΑ ΤΑ ΕΤΡΩΓΑΝ ΟΙ ΕΠΙΤΗΔΕΙΟΙ.

    ΘΕΑΜΑ ΘΕΛΩ. ΜΕ ΠΛΟΚΗ ΔΡΑΣΗ ΣΥΓΚΙΝΗΣΗ

  31. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/04/2008 06:05:48

    Το θέμα σου μου άρεσε και παραπέμπει σε βαθύτερα.

    Αρτος και θεάματα. Ο Ιππόδρμος είναι ακόμη μέρος της δημόσιας διοίκησης. Δεν μας πετάνε ψωμί γιατί το 2008 οι περισσότεροι δεν πεινάν στην κυριολεξία. Έτσι καλλιεργήθηκαν οι Πράσινοι και οι Βένετοι για να μην πω το Πασοκ και η ΝΔ.

    Λυπάμαι κάθε "performer", αθλητή ή καλλιτέχνη. Λυπάμαι τον Λαζόπουλο όταν βλέπω στον ιδρώτα κάτω από το μάτι του είτε τη ζέστη του προβολέα
    είτε το αποτέλεσμα της όποιας «..ίνης». Τους ηθοποιούς στον κινηματογράφο δεν τους λυπάμαι μόνο γιατί τους εξαγνίζει η απόσταση.

    Η «άρνηση» ή η «αποχή» μπορεί να μην είναι λύση αλλά «ο καθείς και τα όπλα του»

  32. Theodore avatar
    Theodore 06/04/2008 10:18:16

    Θα γραψω και κατι ακομα, γιατι τελικα πρεπει να μενουμε αρκετα σε θεματα που καινε και τελικα ουτε τα θιγουμε, ουτε τους θιγουμε.
    Η καταπτωση των ηρωων, ειναι αρχαια υποθεση. Χρηζει ψυχολογικης αναλυσεως.Αν καποιος εχει τις γνωσεις, ας μας κανει ενα ψιλοσεμιναριο.
    Για το φιλο, που ειπε οτι το ντοπαρισμα θα γινεται, του λεω, οτι αν κοψουμε τα λεγομενα προνομια, τοτε γιατι να παρει ο αλλος ντοπα και να κινδυνεψει, αν δεν εχει οφελος;(Ακουσα σημερα τον Ιωαννιδη, που ελεγε οτι θα γινει συσκεψη για να κοπουν. Το αν και το τι θα κοπει, μενει να το δουμε).
    Επισης, θα ηθελα να σκυψουμε λιγο στο αρχαιο ζητημα του αρτου και θεαματος. Γιατι αραγε ο ανθρωπος, εχει την αναγκη, να βλεπει τελετες, ν ακουει κλαπατσιμπαλα και φανφαρες; Τι βαθυτερη αναγκη ικανοποιει;Και γιατι ξεχναει, οτι αυτη του την αδυναμια, θα την εκμεταλλευτουν οι αθλιοτατοι πολιτικοι, η σαβουρα αυτη της κοινωνιας, για να κερδισουν;
    Και τελος, για να πω κατι να γελασουμε, θα μπορουσε, να γινονται οι αγωνες, οπως τωρα, αλλα στα ΦΑΝΕΡΑ.Να ξερουμε δηλαδη ολοι, οτι υπαρχει η ντοπα και γιατι οχι, να τη διαφημιζουν οι αθλητες στις φανελλες τους, σα να ειναι Αdidas.
    Τοτε βεβαια, θα ειχαμε πρωτα νομιμοποιησηει ΚΑΙ τα ναρκωτικα στο συνολο τους, για να γλυτωσουμε απο ολες τις παρενεργειες που εχει η καταστολη.
    Θα ηθελα λοιπον απο τον ιδιοκτητη του site,να ξεκινησει ενα θεμα για τα ναρκωτικα, για να αρχισουμε να βλεπουμε και λιο φως σ αυτο τον τοπο,οπως επισης και για τη σεξουαλικη ενημερωση στα Σχολεια, γιατι οι μολυνσεις και οι εκτρωσεις, πανε συννεφο, αλλα εμεις ειμαστε στον κοσμο μας, πιστοι στην αρχη οτι ντοπε ειναι οποιος πιανεται και καλυτερα νεκρος, παρα ενημερωμενος.

  33. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/04/2008 11:17:50

    Επαυξάνω. Η συγκινησιακή ανωριμότηα (πάσχω και εγώ) είναι βασικός λόγος της ελληνικής συμπεριφοράς. Την αναφέρουν σαν χαρακτηριστικό και των αρχαίων ελλήνων και το αποδίδουν εν μέρει στις καταπιεσμένες και στην συνέχεια καταπιεστικές μαμάδες μας.

    Η συγκινησιακή ανωριμότητα είναι πίσω και από τα ναρκωτικά, και την αδυναμία διαλόγου και τον φανατισμό

    Οσον αφορά την νομιμοποίηση των διαφόρων παρανόμων, αυτό είναι άλλο μεγάλο θέμα. Νομιμοποίηση ναρκωτικών σημαίνει μείωση μαύρων χρημάτων για την σχετική μαφία. Νομιμοποίηση της εξαγωγής συναλλάγματος σήμανε την παρά λίγο κατάρρευση χρηματιστηριακών γραφείων (το 1991;93;) που ζούσαν από την μετατροπή σε γκαζόν και το ταξείδι στην Ελβετία.

  34. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 06/04/2008 11:46:05

    Ανώνυμε 11:38, αν θυμάσαι έγινε ψιλοκαυγάς μεταξύ τραπεζών για το ποιός θα έπερνε το σπόνσορινγκ του 2004. Τελικά κέρδισε η καθόλου διαπλεκόμενη και ουδεμίαν σχέση έχουσαν με τα ΥΠΕΘΟ ΥΠΟΙΚ κλπ, ΑΛΦΑ Μπάνκ, τέως Πίστεως. Σκασμένη η Εθνικάρα, που άλλωστε είχε καλές σχέσεις με τους εκσυγχρονιστές, έφτιαξε με παρθενογέννεση το σπόνσορινγκ της άρσης βαρών...Εδώ τα φτηνά τα καλά εορτοδάνεια!

  35. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 06/04/2008 12:01:52

    Τα ανώνυμα "μπράβο", είναι σαν τις πορδές, όπως και οι ανώνυμες κατηγορίες... Άνευ αξίας και αγνώστου προελεύσεως...

  36. wert01gf avatar
    wert01gf 06/04/2008 12:22:46

    Άλλο καθαρός αθλητισμός και άλλο πρωταθλητισμός. Οφείλουμε να τα διαχωρίζουμε. Χωρίς ντόπες στον πρωταθλητισμό, δε θα βλέπαμε δύο φορές το χρόνο παγκόσμια ρεκόρ, σε ολυμπιακά αθλήματα.Δε θα υπήρχε το γρήγορο και σκληρό μπάσκετ και ποδόσφαιρο που βλέπουμε στις μέρες μας (πόσο μάλλον θεαματικά). Δε θα υπήρχαν οι υπεραθλητές του πένταθλου, της κολύμβησης και τόσων άλλων. Με απλή συνεπαγωγή, δε θα υπήρχαν διαφημίσεις. Δε θα πουλούσαν οι ομάδες φανέλες, δε θα πήγαινε ο κόσμος στο γήπεδο, δε θα κάλυπτε η τηλεόραση τόσους αγώνες. Όλα στο βωμό του χρήματος.

  37. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 06/04/2008 14:28:45

    Υπάρχει τρόπος να στραφούμε σε ομαδικά αθλήματα όπου η τεχνική είναι συμαντική.

  38. (A)θανάσης avatar
    (A)θανάσης 06/04/2008 14:41:25

    Χαρακτηριστικό παράδειγμα οτι ΔΕΝ μπορούμε, το ποδόσφαιρο...

  39. Τουρκόπουλο απ΄το Σαν Φραντσίσκο avatar
    Τουρκόπουλο απ΄το Σαν Φραντσίσκο 06/04/2008 22:08:51

    > θα μπορουσε, να γινονται οι αγωνες, οπως τωρα, αλλα στα ΦΑΝΕΡΑ.Να ξερουμε δηλαδη ολοι, οτι υπαρχει η ντοπα και γιατι οχι, να τη διαφημιζουν οι αθλητες στις φανελλες τους, σα να ειναι Αdidas.

    Κάπως έτσι προσεγγίστηκε το θέμα στη φουτουριστική ταινία της δεκαετίας του 1980 "Ρόλερμπολ" με τον Τζέιμς Κάαν

  40. Τουρκόπουλο απ΄το Σαν Φραντσίσκο avatar
    Τουρκόπουλο απ΄το Σαν Φραντσίσκο 06/04/2008 22:13:40

    > Για το φιλο, που ειπε οτι το ντοπαρισμα θα γινεται, του λεω, οτι αν κοψουμε τα λεγομενα προνομια, τοτε γιατι να παρει ο αλλος ντοπα και να κινδυνεψει, αν δεν εχει οφελος;(Ακουσα σημερα τον Ιωαννιδη, που ελεγε οτι θα γινει συσκεψη για να κοπουν. Το αν και το τι θα κοπει, μενει να το δουμε).

    προνόμια?
    να κοπούν!
    κι αν κοπούν?

    ποιος τα χλεζει τα προνόμια...

    μια φωτογραφία, μια έκθεση και φωτογράφιση δίπλα σε ένα προϊόν (διαφήμιση) δίνει 1000 προνόμια!

  41. Τουρκόπουλο απ΄το Σαν Φραντσίσκο avatar
    Τουρκόπουλο απ΄το Σαν Φραντσίσκο 06/04/2008 22:16:20

    > Ο κόσμος απογοητεύτηκε με τους σπρίντερς από το άτεχνο σενάριο… άλλο να πέφτεις σε λακούβα στη Γούναρη και να σε εγκαταλείπουν ΣΤΟΝ ΠΙΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΝΟΤΙΑΣ Α8ΗΝΑΣ κι άλλο να βουλιάζει π.χ. το σκάφος σου στην Αίγινα, όπου πήγες να ηρεμήσεις το διήμερο τριήμερο, από εμβολισμό τούρκικου ή ρώσικου αμερικάνικου πλοίου (λέω τώρα ένα σενάριο)…

    συγνώμη. πάλι άτεχνο σενάριο..
    ήθελα πτώση από μπαλκόνι, ήθελα πτώση από το φράχτη των ολυμπιακών ξενώνων και δάγκωμα από σκυλιά που φύλαγαν το χώρο... τέτοια ήθελα

  42. thanos avatar
    thanos 07/04/2008 00:07:51

    (A)θανάσης
    April 5th, 2008 at 10:02 pm

    File thanash mporei na lew asynarthsies, Ena sou lew mono, Stis skepsei sou kai sto romantismo sou ezhsa....kai palepsa.... h fwnh tou pilotou akougetai apo to mefafwno "Prosgeiwnomaste"

  43. ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ 07/04/2008 07:56:56

    Ξεχνούν αρκετοί συνάδελφοί μου ότι την "Άνοιξη" του Ελληνικού Στίβου διοργάνωσαν απο κοινού Ιακώβοιυτ και Τζέκος. Ξεχνούν επίσης οι "αθλητικοί συντάκτες των μεγάλων διοργανώσεων" τα σχόλια που έκαναν για την ¨επιστημονική υποστήριξη¨ των δύο προπονητών στους έλληνες πρωταθλητές συχνά-πυκνά μέχρι το φιάσκο του 2004?
    Μήπως έχουν τις ίδιες πληροφορίες με μένα για τα σεμινάρια που πραγματοποίησαν αυτοί οι δύο σε ομοσπονδιακούς προπονητές κατά την ολυμπιακή προετοιμασία του 2004?

    Τελικά η νόσος του Αλτσχάϊμερ είναι εργασιακός κίνδυνος του επαγγέλματός μου.

  44. Swell avatar
    Swell 07/04/2008 10:01:43

    H ντόπα, ο σκύλος ΚΑΙ ΤΟ MINI-BUS