#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/11/2010 20:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πράσινο φως για επιμήκυνση και νέο δανεισμό



Το πράσινο φως για την επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής του δανείου των 110 δισ. από την Ελλάδα, για τουλάχιστον 6 χρόνια, άνοιξε η απόφαση των Ευρωπαίων και του ΔΝΤ να χορηγήσουν δάνειο τουλάχιστον 85 δισ. ευρώ στην Ιρλανδία με επιτόκιο πάνω από 5% και κοντά στο 6% και με χρόνο αποπληρωμής τα 9 έτη. Ο χρόνος που δίνεται στην Ιρλανδία δίνει το δικαίωμα και στην Ελλάδα να ζητήσει ίση μεταχείριση, επομένως και μεγαλύτερη διάρκεια αποπληρωμής. Στην ουσία, όμως, ακόμη κι αν κάποιοι δεν το λένε, πάμε σε νέο δάνειο το 2012-2013 όταν αίφνης θα “αποκαλυφθεί” η αδυναμία της Ελλάδας να βγει στις αγορές αλλά και να πληρώσει τα τεράστια χρέη που έχει.

Η επιμήκυνση αποτελεί το πρώτο βήμα για πολυετή έλεγχο από την τρόικα της ελληνικής οικονομίας. Κάτι που άλλωστε το είχε πει και σε συνέντευξή του στις ΗΠΑ ο Πώλ Τόμσεν. Μόνο που ο επικεφαλής του κλιμακίου της τρόικας αποκάλυψε ότι το χρέος της Ελλάδας μπορεί να αποπληρωθεί σε 11 χρόνια.

Σημαντικό σημείο της συμφωνίας στις Βρυξέλλες είναι ότι αποφασίστηκε η κατά περίπτωση συμμετοχή ιδιωτών στο μηχανισμό στήριξης, με τη Γερμανία να επιθυμεί το αντίθετο.

Σε περίπτωση κρίσης φερεγγυότητας ενός κράτους, και μόνο σε αυτή την περίπτωση, το εν λόγω κράτος θα πρέπει να διαπραγματευτεί με τους ιδιώτες πιστωτές την αναδιάρθρωση του χρέους του κατά περίπτωση, διευκρίνισε άλλη ευρωπαϊκή πηγή.

Η αρχή μιας συνεισφοράς «κατά περίπτωση» του ιδιωτικού τομέα είναι αντίθετη με αυτό που ήθελαν αρχικά οι Γερμανοί, οι οποίοι ζητούσαν μια αυτόματη εμπλοκή.

Επίσης, σημαντικό είναι ότι συμφωνήθηκε μεταξύ Παρισιού και Βερολίνου η δημιουργία μόνιμου μηχανισμού στήριξης σε μια προσπάθεια να σταματήσουν οι κερδοσκόποι να χτυπούν τις χώρες και να διασωθεί βασικά μ' αυτό τον τρόπο η Ισπανία. Αλλωστε, όλοι θεωρούν δεδομένο ότι η επόμενη χώρα που θα ζητήσει βοήθεια θα είναι η Πορτογαλία.

Την επιβεβαίωση και για το μέλλον της Ελλάδας έκανε και ο Ολι Ρεν ο οποίος μίλησε για συστημική απάντηση στους κερδοσκόπους με τη δημιουργία του μόνιμου μηχανισμού αλλά και με τη δυνατότητα που δίνεται στην Ελλάδα να απεμπλακεί από το βρόχο της άμεσης αποπληρωμής των δανείων της.

Και πάλι το ερώτημα που θέτουμε είναι ένα: Ποιους όρους καλείται η Ελλάδα να υπογράψει γι' αυτή την επιμήκυνση; Θα έχουμε οικονομικό στρατό κατοχής μέχρι το 2023 και πόσο μπορούν οι πολίτες να αντέξουν τα επώδυνα μέτρα που θα ζητήσουν οι δανειστές μας;

Και τέλος, με τι επιτόκιο θα πληρώσουμε το άλλο δάνειο που θα έλθει σε λίγα χρόνια;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 28/11/2010 20:41:07

    ....μόλις μίλησε ο Ολι Ρεν και για τη δική μας επιμήκυνση....
    Για άλλη μια φορά συνεπής και επιτυχημένος ο κύριος Παπακωνσταντίνου.

  2. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 28/11/2010 20:57:30

    Σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις οι Ιρλανδοί παίρνουν τα δάνεια με μέσο επιτόκιο (ΕΕ-ΔΝΤ) αρκετά κάτω από 6% και με 11 χρόνια ορίζοντα αποπληρωμής. Πολύ ευνοϊκότερα από την Ελλάδα δηλαδή. Όσο για τη επιμήκυνση των ελληνικών δανείων ακούγεται ότι η Μέρκελ δεν θα δεχθεί την συζήτηση, αν προηγουμένως η Ελλάδα δεν ενταχθεί στον μόνιμο μηχανισμό στήριξης, όπου "κατά περίπτωση" θα συμμετέχουν και τα ιδιωτικά κεφάλαια. Όσο για τους όρους του "κατά περίπτωση" θα τους συντάξει το ΔΝΤ, όπως διαβάζω στους FT.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/11/2010 21:58:31

    Αυτό το "ιδιωτικά κεφάλαια" τι εννοεί; Εννοεί να επιτρέπεται να χάνουν λεφτά οι τράπεζες; Έχει κανείς άποψη;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ archaeopteryx 28/11/2010 22:12:47

      Nαι.Η Μερκελ ηθελε να περασει υποχρεωτικη συμμετοχη των ιδιωτων στις απωλειες,πραγμα που θα ανεβαζε τα spread των αδυνατων χωρων και φωναξαν πολλοι.
      Τελικα περναει κατα περιπτωση συμφωνα με τις προδιαγραφες του ΔΝΤ και αφορα τα μη κερδοσκοπικα κεφαλαια και κατα πλειοψηφια.
      Δηλαδη αν εσυ αγορασεις ενα ομολογο Δημοσιου και η πλειοψηφια των ομολογιουχων -που ειναι οι μεγαλες τραπεζες - δουν οτι δεν μπορουν να παρουν πισω τα λεφτα τους και διαπραγματευθουν με τη χωρα μια εκπτωση ή κουρεμα οπως το λενε,η εκπτωση πιανει και σενα και δεν μπορεις να ζητησεις πισω ολα τα λεφτα που υποσχοταν το ομολογο.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ψυχραιμια 28/11/2010 22:25:09

        Eξακολουθώ να μην καταλαβάινω. Θεωρώ αυτονόητο ότι εγώ είτε είμαι ιδιώτης είτε θεσμικός επενδυτής, αγοράζω το full faith and credit όποιο είναι αυτό, ΑΑΑ, Α- ΒΒ κλπ. Αρα παίρνω ρίσκο (εάν εννοεί ότι σήμερα με καλυπτει κάποιος άλλος)

        Εάν πάλι λέει ότι η ρύθμιση με μία κλάση ομολογιούχων είναι υποχρεωτική για όλους, νομίζω θέλει δικηγόρο. Μπορεί εγώ να ανέχομαι 60 σέντς στο ευρώ αλλά εσύ, η μεγάλη τράπεζα να επιμένεις το 70. Ή το άνάποδο... Αναρωτιέμαι τι γράφουν πάνω τους τα ομόλογα ή το prospectus τους (κάποιο χαρτι θα έχουν)

        Έχουν πλάκα οι Γερμανοί. Δεν αντέχουν την έννοια της "αγοράς".

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ archaeopteryx 28/11/2010 22:31:09

          Υπαρχει κατι που το λενε CAC - ρητρες συλλογικης δρασης ,και μονο το collective θα σε ταραζει αρχαιε που λεει οτι αν η μεγαλοτραπεζα αποφασισει οτι θα παρει το 70% του ποσου τοσο θα παρεις και εσυ ο μικροεπενδυτης.

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ archaeopteryx 28/11/2010 22:18:20

      "The involvement of private creditors would be on a graduated basis, according to a person briefed on the discussions, ranging from a slight extension of maturities to the imposition of “haircuts.”"

      ht*p://www.ft.com/cms/s/0/ef45ed34-fb08-11df-b576-00144feab49a.html#axzz16bNfgT5S

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Professor Moriarty 29/11/2010 01:39:30

        h++p://www.sovereignindependent.com/?p=10342

        don't pay, walk away.

        THIS IS S-ΠΑΡΤΑ

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 29/11/2010 01:40:24

          και το αλλενάκι έχει μια ενδιαφέρουσα ανάρτηση στο θέμα Ιρλανδίας

        • Professor Moriarty avatar
          Professor Moriarty @ archaeopteryx 29/11/2010 01:58:39

          O Krugman σε άρθρο του στους ΝΥΤ με τίλο eating the Irish πρότεινε για την Ιρλανδία το ισλανδικό μοντέλο.

  4. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 28/11/2010 22:16:06

    110 δις με 5% που ενδεχομένως προσαρμοστεί σε 5.8% οπως της Ιρλανδίας, σημαίνει οτι σε 10 χρόνια θα έχουμε καταβάλλει σταδιακά 64 δις συνολικά σε τόκους και θα χρωστάμε ακέραιο το κεφάλαιο!
    Σε λίγο καιρό θα έχει σειρά η Πορτογαλία, η Ισπανία, η Ιταλία, το Βέλγιο και δεν συμμαζεύεται...
    Πρίν βγει το 2011 ολοι οι παραπάνω θα χρωστάνε 1 τρις εντοκα, οι κερδοσκόποι θα έχουν "εισπράξει" ένα μεγάλο μέρος απο την έκθεσή τους στα junk ομολογα και οι χαρτογιακάδες της ΕΕ και ΔΝΤ θα περιμένουν να εξοφληθούν απο τα κράτη μετά 9-10 χρόνια!
    Ιστορίες για αγρίους και για Αμερικανούς σκηνοθέτες ανάλογων ταινιών!

  5. man8os avatar
    man8os 28/11/2010 22:22:20

    Εμενα μου ακουγεται καλο αυτο περι επιμηκινσης.
    Βεβαια περιμενω τον φιλο μου τον Techie chan να γραψει την αναλυση του, γιατι αυτος εχει καλη μαγικη σφαιρα. Να μας πει αν στην μαγικη του σφαιρα βλεπει χρεοκοπια η θα τα αποπληρωσουμε.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ man8os 28/11/2010 22:33:33

      Η αποπληρωμη γινεται πιο ευκολη αλλα το μνημονιο και η τροικα θα ειναι εδω για 11 χρονια.
      Υποτιθεται οτι ο Παπανδρεου ελεγε οτι σε τρια χρονια θα εχει καθαρισει.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ man8os 28/11/2010 23:12:43

      Bρε Μάνθο,αυτα τα λεφτα δεν αποπληρώνονται ,ότι και να κάνεις
      Εξαρτάται ποιανού συμφέροντα αποσκοπεί ο καθείς.
      Και κούρεμα να πάρει η Ελλάδα,έχεις 10-15 χρόνια σκληρότατης λιτότητας-πενίας.
      Αν "χρεωκοπήσεις"(δραχμή κλπ), και στρώσεις στο ενδιαμεσο τό κρατος σου στα ίδια και λιγότερα χρόνια,θα τρέχουν να σε ξαναδανείσουν,και οι περισσότεροι από εμάς θα υποφέρουμε λιγότερο.
      Εδώ θα είμαστε (Θεού θέλοντος) ,και θα τα ζήσουμε,και να υπάρχει το Αντινιούζ να τα θυμόμαστε.

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/11/2010 22:26:09

    Οι διοικητικές ρυθμίσεις θα φάνε την Ευρώπη

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ archaeopteryx 28/11/2010 22:36:57

      Διάβασε και άλλη προτεινόμενη ρύθμιση:

      "The main feature of the paper submitted to European Union finance ministers on Sunday will be for future borrowing by eurozone member to include collective action clauses involving bondholders in any eventual debt restructuring, according to government officials."

      h*tp://www.ft.com/cms/s/0/ef45ed34-fb08-11df-b576-00144feab49a.html#ixzz16bwHb5TL

      ΥΓ. Στην Γερμανία λειτουργεί η εγελιανή έννοια του κράτους. Αυτή σε post modern μορφή αναμίχθηκε με τον γαλλικό κρατισμό και την γραφειοκρατία και έφτιαξε το γραφειοκρατικό κτήνος των Βρυξελλών.

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Professor Moriarty 28/11/2010 22:40:36

        Αυτα ειναι τα CAC που εγραψα πιο πανω.
        Θα ισχυουν για τα μελλοντικα ομολογα και αυτο θα επηρεασει τα επιτοκια τους.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Professor Moriarty 28/11/2010 22:48:13

        Ακριβώς. Collective Action Clauses. Δεν είχα διαβάσει ακόμη το παραπάνω σχόλιό σου.

  7. HL avatar
    HL 29/11/2010 04:48:26

    τελικα οχι γιναμε ιρλανδια του νοτου αλλα την ξεπερασαμε!!μικροτερο επιτοκιο,ευκολιες πληρωμης..ολα στο πιατο!παω opengov για να διοριστω επιτελους καπου!λεφτα υπαρχουν!!

  8. βαγόνι avatar
    βαγόνι 29/11/2010 07:46:22

    αυτή είναι η κατάσταση:
    μια χαλαρή διάρθρωση της οικονομίας εμπλέκεται,
    τουλάχιστον απο το Μάαστριχτ και μετά, στα πόδια μιάς προτεσταντικής
    οικονομίας, αποσπά δάνεια,φορτώνεται τίς κρίσεις και μετά το χάος!
    Μας αρκούσε μιά απλή συμφωνία συνδέσεως...τώρα θα υποστούμε,για
    δεκαετίες των παθών μας τον τάραχο...το κόστος ενός αμφιλεγόμενου
    εκσυγχρονισμού στα κεφάλια τουλάχιστον μιάς γενιάς!
    Αυτό είναι το κόστος μιάς δυτικοστραφούς προσκόλλησης με παράλληλη
    εμμονή σε ανατολικές συνήθειες.....τώρα πληρώνεται τοις μετρητοίς!

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/11/2010 08:51:08

    Eγω γουσταρω το Ιρλανδικο Θαυμα.
    το 2014 στο 175% του ΑΕΠ και επιμηνυνση... θα μας ερθει στην καλυτερη μια 500ρα λαστιχο. Δεν ειναι τιπιτα αδερφια! Θ ερθει να πληρωνουμε 80Δις το χρονο !! χαχαχααα Τοκο Αερα! Λογιστικες Εγγραφες ολα εδω και 6 μηνες και παει μακρια η σακουλα!

    Γουσταρω τον Ελληνικο Γυψο. Μιας και θα γινουν ολα σταχτη και καρβουνο.. δεν κανουμε ενα Carbon Fund απο σημερα.. να ειμαστε και της μοδος και να βγαλουμε κανενα σπασμενο?? :)

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/11/2010 09:00:21

      Το κακό με όλα αυτά τα carbon funds είναι ότι δεν βλέπεις εύκολα "τιμή" ή αξία. Θα έπρεπε η λέξη funds να είναι σε εισαγωγικά.

    • ένας Άμλετ avatar
      ένας Άμλετ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/11/2010 11:40:13

      Κάποτε σε ένα χωριό, εμφανίστηκε ένας άντρας και ανακοίνωσε στους χωρικούς ότι θα αγόραζε μαϊμούδες για 10 ευρώ τη μία.
      Οι χωρικοί βλέποντας ότι υπήρχαν πολλές μαϊμούδες τριγύρω, βγήκαν έξω στο δάσος και ξεκίνησαν να τις πιάνουν.


      Ο άντρας αγόρασε χιλιάδες στην τιμή 10 ευρώ και καθώς η προσφορά άρχισε να μειώνεται, οι χωρικοί σταμάτησαν την προσπάθειά τους.
      Τότε τόνισε, ότι θα τις αγοράζει με 20 ευρώ. Με αυτή την ανανεωμένη προσφορά οι χωρικοί ξεκίνησαν να κυνηγούν πάλι μαϊμούδες.


      Σύντομα η διαθέσιμη ποσότητα μειώθηκε και ο κόσμος άρχισε να επιστρέφει στις φάρμες τους.
      Η προσφορά αυξήθηκε σε 25 ευρώ και η προμήθεια των πιθήκων έγινε τόσο μικρή, που χρειαζόταν προσπάθεια για να δεις μια μαϊμού, πόσο μάλλον να την πιάσεις!


      Ο άντρας αυτός ανακοίνωσε ότι τώρα θα αγόραζε μαϊμούδες για 50 ευρώ! Ωστόσο, επειδή έπρεπε να κατέβει στην πόλη για δουλειές, άφησε το βοηθό του να αγοράζει για λογαριασμό του...


      Με την ευκαιρία της απουσίας του αφεντικού, ο βοηθός είπε στους χωρικούς:
      "Κοιτάξτε όλες αυτές τις μαϊμούδες στο μεγάλο κλουβί που έχει μαζέψει το αφεντικό μου. Σας τις πουλώ για 35 ευρώ και στην επιστροφή του αφεντικού από την πόλη, μπορείτε να του τις πουλήσετε για 50 ευρώ τη κάθε μία."


      ...


      Οι χωρικοί μάζεψαν όλες τις οικονομίες τους και αγόρασαν όλες τις μαϊμούδες.


      ...


      Δεν είδαν ποτέ τον άντρα ούτε τον βοηθό του,
      μόνο μαϊμούδες παντού!


      ...


      Τώρα ξέρετε καλύτερα πώς λειτουργεί το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο (ΔΝΤ).

      Από gekoudi : Δευτέρα, Νοέμβριος 29, 2010

      h*tp://gekoudi.blogspot.com/2010/11/10.html

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 29/11/2010 08:58:24

    Πήρα και την απάντηση στο ερώτημα που είχα. Γράφει η Ναυτεμπορική ότι "δεν θα συμμμετέχουν ιδιώτες στην αναδιάρθρωση" δηλαδή δεν θα τους ζητηθεί να κουρέψουν ή να κουρευτούν, κοινώς θα καλυφθεί από γενικότερη λιτότητα και γενικότερο πληρωρισμό. Θα μου πείτε οι "κακές τράπεζες". Προφανώς οι Γερμανοί 1) υποκύπτουν στις πιέσεις των τραπεζών τους (μα ποιός κυβερνά επιτέλους αυτόν τον τόπο) και 2) δεν θέλουν την διάλυση της ΕΕ.

    Άρα μάλλον όλι μαζί ευρωλιγούρηδες κλπ, αλλά όχι με τόσο σκληρά ευρώ.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 29/11/2010 09:01:50

      συνεχιζω να εχω αποριες εδω και 1 βδομαδα για το ποιος πραγματικα ΘΑ ειναι ο ιδιωτης στο "σχημα"...
      καποιο Facility βλεπω και δε μ αρεσει. Κατι ψηνουν στον ατμο-Πρασινα και υγειινα.

      ΠΠ

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ archaeopteryx 29/11/2010 14:47:30

      Μετά το 2013 θα υπάρχουν στα ομόλογα οι λεγόμενες ρήτρες συλλογικής δράσης (CACs). Άρα ο παράγοντας "συμμετοχή των επενδυτών" δεν έχει εξαλειφθεί.

      "Από ό,τι φαίνεται, όμως, η Γερμανία κέρδισε, σε κάποιο βαθμό, την αυτοματοποιημένη διαδικασία που διεκδικούσε, καθώς θα υπάρχει ένα συγκεκριμένο πλαίσιο κανονισμών που θα ισχύουν σε μελλοντικές κρίσεις. Το νέο σύστημα θα εφαρμοσθεί σταδιακά από το 2013, πράγμα που σημαίνει ότι θα χρειασθεί να μεσολαβήσουν έξι με οκτώ χρόνια προτού τα νέα κρατικά ομόλογα με ρήτρες συλλογικής δράσης να αναλογούν στο μεγαλύτερο ποσοστό του δημόσιου χρέους." (Ν-Ε)

  11. Kostas Leontiadis avatar
    Kostas Leontiadis 29/11/2010 08:59:23

    Το μνημόνιο προβλέπει επιτόκιο υπερημερίας +2%. Επομένως, η επιμήκυνση θα μας επιβαρύνει ακόμη περισσότερο. Η μοναδική λύση είναι η δημοσιονομική ένωση της Ευρώπης και όλα τα άλλα απλά καθυστερούν το μοιραίο. Υπάρχουν βέβαια και πολλοί άλλοι κίνδυνοι όπως στο http://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2010-11-29-00-15-06-2010112930965/

  12. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/11/2010 10:22:24

    Η επιμήκυνση κάθε χρέους είναι κατά βάση χρονικός δανεισμός.
    Ο χρονικός δανεισμός έχει κόστος, δεν μας δανείζουν χρόνο τζάμπα.

    Η επιμήκυνση δίνει πολλαπλά λάθος μηνύματα σε μια αποχαυνωμένη κοινωνία.
    Ουσιαστικά πρόκειται για ΑΠΟΚΡΥΨΗ του χρέους με το σκοπό να διατηρηθούν περισσότερο χρόνο στην εξουσία
    Δεν είναι ευνοϊκή εξέλιξη για μας.
    Για μας εννοώ τους Έλληνες, διότι αυτοί που κυβερνούν είναι εντελώς αποκομμένοι από τον Ελληνικό κορμό.

    Με τις επιμηκύνσεις των στεγαστικών και των ιδιωτικών δανείων έφθασε το ιδιωτικό χρέος προς τις τράπεζες στα 260 δις.

    Δημοσιονομική ένωση της Ευρώπης, όπου η Ελλάδα θα παίζει το ρόλο της φτωχής κομητείας του νότου όπως είναι το Μισισσίπι και η Ορλεάνη στην Αμερική, όχι ευχαριστώ δε θα πάρω.

    • aengus avatar
      aengus @ αλλενάκι 29/11/2010 11:04:54

      ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ!

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 29/11/2010 10:36:28

    Κάθε Ελληνικό σπίτι, κάθε Ελληνική επιχείρηση γνωρίζει ότι, όταν η τράπεζα επιμηκύνει το χρέος, τον υποδουλώνει έως τα διστρισέγγονά του ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.
    Η επιμήκυνση είναι δομικός λίθος του ΕΠΑΧΘΟΥΣ ΧΡΕΟΥΣ.
    Αν δεν επικοινωνηθεί αυτό έγκαιρα και σωστά ΤΩΡΑ, δεν θα ξεμπλέξουμε ποτέ.

    • aengus avatar
      aengus @ αλλενάκι 29/11/2010 11:03:40

      Κάτι τέτοιο αντιλαμβάνομαι κι εγώ….

    • aengus avatar
      aengus @ αλλενάκι 29/11/2010 11:07:16

      Στο πόπολο της ΤιΒι ήδη το «περνάνε» σαν «χαλάρωση» και «ανάσα»….

  14. aengus avatar
    aengus 29/11/2010 11:02:17

    Και πέρα από τον «οικονομικό στρατό κατοχής μέχρι το 2023»,……
    Απ΄ ό,τι έχω καταλάβει, η επιμήκυνση είναι άλλη μια εφιαλτική, πιο εφιαλτική προοπτική!!!!!!
    Σημαίνει αύξηση επιτοκίων φυσικά.
    Δλδ το χρέος (τους) αυξάνει ακόμη περισσότερο και ο έτι παραφουσκωμένος λογαριασμός έρχεται σ΄ εμάς, τρομάρα τους! ΜΑΣ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΥΝ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/11/2010 11:12:16

    "Μονο τα μικρα μυστικα χρηζουν προστασιας! Τα μεγαλα κρατουνται κρυφα απο τη λαικη δυσπιστια!!"
    Marshall McLuhan, media guru

    ΠΠ

  16. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 29/11/2010 12:34:30

    Το "νέος δανεισμός" πού κολλάει ; Γιατί, υπήρχε ποτέ περίπτωση να μή δανειστούμε ;

    Υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει. Η μιά κυβέρνηση κατηγορούσε την άλλη οτι παίρνει δανεικά για να πληρώσει τρέχουσες ανάγκες μισθοδοσίας και το πανηγυράκι της κοροϊδίας συνέχιζε και θα συνεχίζει στο διηνεκές, μήν αμφιβάλλετε.

    Εξ'άλλου όλοι δανείζονται - το θέμα είναι να τα παίρνεις για να συντηρήσεις την χώρα σου στη ζωή και όχι για να συντηρήσεις το κόμμα σου στην εξουσ'ία ! Αυτοί εδώ χρεώνουν τα παιδιά μας, πληρώνοντας στρατιές συμβασιούχων - αναπληρωτών - μετακλητών - έναν κατα πολλοίς άχρηστο κομματικό στρατό, μόνο και μόνο για να εξυπηρετήσουν αυτή την παράξενη, αταβιστική τους ανάγκη να βρίσκονται στην εξουσία.

    Πάψτε επιτέλους να τους βλέπετε σάν κανονικούς ανθρώπους, σάν κι εσάς - άρρωστοι είναι, πάρτε το χαμπάρι ! Καμιά διάθεση για πραγματικό συμμάζεμα, μόνο πλειοδοσίες, ανοιχτοχεριές, χαϊδέματα αυτιών. Καμιά υπόσχεση για πόνο, για δάκρυα, για λιτότητα, για σοβαρότητα - μόνο μετάθεση των ευθυνών στους άλλους, μ'έναν τρόπο σχεδόν παιδικό, αυτόματο, σάν εξαρτημένο αντανακλαστικό.

    Είναι δυνατόν, δεξιό κόμα να λέει για την απεργία των ναυτεργατών οτι "δέν έχει εξαντλήσει ακόμα η κυβέρνηση τα περιθώρια διαλόγου" - ποιός ανόητος εκεί μέσα έχει αφήσει τον Πάνο κι όλους εκείνους της τάχα μου "λαϊκής δεξιάς" να αλωνίζουν τραβώντας τα νεύρα μας στα όριά ; Διάλογος με τους λιμενεργάτες, διάλογος με τους φορτηγατζήδες, με τα κλειστά επαγγέλματα - τί στο καλό δεξιό κόμμα είναι αυτό που μας εξήγγειλε ο αρχηγός, λέγοντάς μας μάλιστα να πάψουμε να ντρεπόμαστε. Τί τρέχει επιτέλους ; Έγινε πειρατεία στο κόμμα και δέν το πήραμε χαμπάρι ;

  17. DeltaLamda avatar
    DeltaLamda 29/11/2010 12:54:03

    για οσους δεν εχουν διαβάσει το Economic Hitman του John Perkins, θα δουν εκει μεσα τον ρόλο που παίζουν οι οικονομικοι δολοφονοι στην υποδούλωση των λαων. Η υπερχρέωση των λαών μέσα απο στοχευμένες πιστώσεις απο τα διεθνή κερδοσκοπικά κεφάλαια συγκεκριμένων καρχαριών και τα πολιτικά πιόνια τους και εν συνεχεία η επιμύκυνση αποπληρωμής, υπό τον μανδύα της δήθεν διευκόλυνσης, ειναι μέρος του σχεδίου για την υφαρπαγή των πλουτοπαραγωγικών πηγών και της αφαίμαξης του λαού καθε υπερδανεισμένης χώρας. Οσο περισσότερο διαρκει αυτό τόσο καλύτερα για τους "δανειστές"!