07/05/2010 16:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πράσινο φως απο την Γερμανία

To αναμενόμενο πράσινο φως για τη χορήγηση του πακέτου 22,4 εκατ. ευρώ την επόμενη τριετία, έδωσε η Κάτω Βουλή της Γερμανίας. Οι Γερμανοί βουλευτές ψήφισαν υπέρ της βοήθειας στην Ελλάδα και μέσα στην ημέρα θα περάσει το νομοσχέδιο και στην Ανω Βουλή. Ο κεντροδεξιός συνασπισμός της καγκελαρίου Άγγελας Μέρκελ, με την υποστήριξη του Κόμματος των Πρασίνων, υπερψήφισε το σχετικό νομοσχέδιο, το οποίο πέρασε με 390 ψήφους υπέρ, 72 κατά και 139 αποχές.

Παράλληλα, 8 δισ. ευρώ στον μηχανισμό στήριξης με τη μορφή δανείων προς τις ελληνικές τράπεζες, υποσχέθηκαν γερμανικά τραπεζικά και ασφαλιστικά ταμεία.

Ετσι ανοίγει ο δρόμος για την ενεργοποίηση του μηχανισμού και της εκταμίευση των 9 δισ. που χρειαζόμαστε μέχρι τις 19 μαίου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 07/05/2010 17:03:02

    άντε ντε νεοδοσίλογοι τσογλάνια!

    σπεύστε να τους ευχαριστήσετε σκυφτοί!

  2. donaE avatar
    donaE 07/05/2010 17:08:36

    Οι καθηγητες τους ομως θα προσφυγουν στα δικαστηρια.

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/05/2010 17:20:20

    Μην ξεχνάμε και το ότι τα παιδιά του Νιώτη έχουν μια... ψιλοεκκρεμοτητούλα με τη Δικαιοσύνη. Μήπως... αμάρτησε γι' αυτά;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 07/05/2010 17:24:58

      Συγγνώμη, προφανώς κατά λάθος ποσταρίστηκε εδώ. Φάκτορα, σε παρακαλώ απάλειψέ το, το έβαλα ήδη στη σωστή ανάρτηση.

  4. CRAZY DOCTOR avatar
    CRAZY DOCTOR 07/05/2010 18:09:09

    ειμαστε ΝΔ και δε θελουμε τη βοηθεια σας επειδη εκανε λαθη ο γιωργακης...θέλουμε στις 19 μαϊου σταση πληρωμων και μισθους αυτομάτως στα 200 ευρώ

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ CRAZY DOCTOR 07/05/2010 21:33:26

      σας έτσουξε που ο Σαμαράς το καθάρισε νέτα σκέτα με τη στάση πληρωμών. σας τον απασφάλισε τον κρανιωμένο σας εγκέφαλο πριν καταφέρετε να στήσετε το γλέντι σας....

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Β.Κ.Σ. 07/05/2010 21:37:31

        Ο Σαμαράς καλά έκανε και το ξεκαθάρισε, αλλά άντε να την πείσει αυτή την κομματική "βάση" του!

  5. Νίκος avatar
    Νίκος 07/05/2010 18:30:15

    "Οι Γερμανοί βουλευτές ψήφισαν υπέρ της βοήθειας στην Ελλάδα...".

    !!!!!!!!!
    Δεν ειναι βοηθεια. Ειναι Δανειοοοοοοοο! χρεωνονται 3,5% και μας τα δινουν με 5%. Δεν περιμενα Παραγοντες να κανετε εσεις τετοια λαθη...

  6. ΚΜ avatar
    ΚΜ 07/05/2010 18:37:43

    Δυστυχώς, ενώ είμαστε ήδη χρεωμένοι μέχρι τον λαιμό, τώρα χρεωνόμαστε ακόμα παραπάνω. Τουλάχιστον ας πιάσουν τόπο τα δανεικά: πρέπει να τα διαχειριστεί ο Σηφουνάκης!

  7. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/05/2010 18:44:49

    Το είπες στον τίτλο της ανάρτησης: "Πράσινο" φως.

    Μετά από χρόνια, όταν οι Παπανδρέου θα είναι σε άλλη χώρα, θα αναλύουμε ποιός ήταν ο ρόλος αυτης της οικογένειας από το 1945 μέχρι το 2010. Μην αποκλείεις, η περίοδος ΓΑΠ ή GAP να είναι η νομιμοποίηση των Πράσινων Αλόγων στην Ελλάδα. Τώρα που πήραμε το Πράσινο φως, θα αναγκαστούμε να δεχτούμε την ευγενικήγερμανική προσφορά για βοήθεια στην Πράσινη ανάπτυξη

    Μά για ψάξε στο google τις λέξεις [Siemens πράσινη βοήθεια] και θα δεις πράσινη βοήθεια σε υποδομές (τρένα, περίθαλψη, νερό και ...αέρα), ηλεκτρικά αυτοκίνητα και ...μοτοσυκλέτες, ο,τιδήποτε έχει σχέση με την ΔΕΗ (τώρα που έχει Αρθούρο επικεφαλής). Στην Ελλάδα κάπως ντέπονται να διαφημίσουν τα αιολικά τους, αυτά τα έχουν για άλλες χώρες.

    Η Siemens λαδώνει Ελληνικές Κυβερνήσεις από πριν τον ...Πρόεδρο. Να δεις, ότι μόλις έχουμε δεθεί χεροπόδορα, δεν θα χρειάζεται να λαδώνει, απλά, θα ...βοηθάει. Το Πασόκ του ΓΑΠ και της Μπιρμπίλη θα μείνει στην Πράσινη Ιστορία της Ελληνογερμανικής φιλίας.

  8. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 07/05/2010 20:56:15

    Το τελευταίο με τον Τοτό το ακούσατε; "Υπάρχουν και αλλού λεφτά"!
    E καλά, άν δεν τα θέλετε τα Ευρωπαικά, πάρτε από αυτό τo "αλλού": Είπαμε "υπάρχουν".
    Πάντως, να χρεωκοπήσετε ή να "αναδιαρθρώσετε", δεν θα σας αφήσουν, πάω στοίχημα. Και πολύ καλά θα κάνουν.