27/02/2009 17:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πράσινοι golden boys εναντίον γαλάζιων

Έχουν πολύ πλάκα τελικά στο ΠΑΣΟΚ. Όπως διαβάζουμε στις σημερινές εφημερίδες έχει «ξεσπάει πόλεμος για τα περίπου 1.000 (όπως τα υπολογίζει το ΠΑΣΟΚ) γκόλντεν μπόις του κρατικού μηχανισμού, με αφορμή τις προχθεσινές εξαγγελίες της κυβέρνησης ότι θα περικόψει τους μισθούς τους, βάζοντας ανώτατο «πλαφόν». Το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης αφήνει επίσης ανοιχτό το ενδεχόμενο να ασκήσει ακόμη και ένδικα μέσα για τις αμοιβές, μισθούς και μπόνους, των γκόλντεν μπόις που έχει διορίσει η κυβέρνηση σε ΔΕΚΟ και ελεγχόμενους από το Δημόσιο Οργανισμούς και τράπεζες.

Την ίδια στιγμή, μετά τις συναντήσεις με τον κ. Βγενόπουλο, εμείς μαθαίνουμε ότι ο κ. Γ. Παπανδρέου έχει αποκτήσει μυστικοσυμβούλους (που του λένε τι να πει και τι να μην πει για οικονομικά και τράπεζες) τον κ. Απόστολο Ταμβακάκη και τον κ. Νίκο Καραμούζη, τώρα στην Eurobank, τέως υποδιοικητές της Εθνικής επί Καρατζά.  Προφανώς, στην περίπτωση αυτή δεν πρόκειται περί golden boys.

Σήμερα επίσης, το ΒΗΜΑ (κλικ εδώ) αποκαλύπτει ότι στο σπίτι του αναπληρωτή διευθύνοντος συμβούλου της Εurobank κ. Ν. Καραμούζη στην Εκάλη έλαβε χώρα το βράδυ της Δευτέρας «μυστικό δείπνο» του κ. Γ. Παπανδρέου και δύο στελεχών του κόμματος του με  12 επιλεγμένους εκπροσώπους της επιχειρηματικής τάξης. Το δείπνο διοργάνωσαν ο κ. Καραμούζης και ο εικονιζόμενος στο σκίτσο Γραμματέας του ΠΑΣΟΚ κ. Ι. Ραγκούσης. Εκ του ΠΑΣΟΚ συμμετείχε επίσης και η διαχρονική ηγερία του Τομέα Οικονομίας του κυρία Ντίνα Λάζαρη .
Εκτός από αρκετή ενέργεια, ο μυστικός δείπνος είχε, μεταξύ άλλων, αεροπλάνα, ηλεκτρονικούς υπολογιστές, καράβια και τσιμέντα (όχι ότι ακόμη και αυτοί οι τομείς δεν κρέμονται από το βυζί του κράτους, αλλά τέλος πάντων...). Το δείπνο είχε ακόμη απορρυπαντικά, κέτσαπ, σκούπες, τροφές για κατοικίδια, τομάτες, τυριά, οδοντόπαστες κ.ά., αφού συμμετείχε και ένας εκπρόσωπος σουπερμάρκετ. Ολόκληρη η ελληνική οικονομία λοιπόν στο πιάτο του Γιώργου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kanis avatar
    kanis 27/02/2009 17:40:21

    ΝΕΑ ΤΖΑΚΙΑ;

  2. Orestios avatar
    Orestios 27/02/2009 17:52:21

    Να φύγουν οι γαλάζιοι για να έρθει ποιός? Οι πράσινοι? Ωραία αλλαγή μας ετοιμάζει το GAP!
    Το θέμα είναι οι αμοιβές, όχι βέβαια πως τα πρόσωπα δεν μετρούν. Όμως η επίθεση μόνο σε πρόσωπα δεν φανερώνει επιθυμία για αλλαγή, καθώς το οικοδόμημα παραμένει το ίδιο και συνεπώς η κενή θέση πρέπει να αναπληρωθεί. Περισσότερο για μάχη της καρέκλας φαίνεται. Κομματική μάλιστα.
    Αναρωτιέμαι αν θα ζητήσει κοινωνική εργασία από τα δικά του golden boys το GAP. Και αυτά περί "δεν υπάρχουν golden boys" αλλού. Την περίοδο ΠΑΣΟΚ δεν υπήρχε τίποτα? Ήταν, θέλουν να μας πουν, σεμνά και ταπεινά?

  3. ΑΦΡΙΚΗ avatar
    ΑΦΡΙΚΗ 27/02/2009 19:04:20

    PRASINA TZAKIA ON THE WAITING LIST! KAKOMOIRI ELLADA.....

  4. aris53m avatar
    aris53m 27/02/2009 19:38:24

    Διαφωνώ. ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ τα πράσινα golden boys (and girls) είναι στις θέσεις τους (ελάχιστοι έχουν μετακινηθεί. Η Επανίδρυση του Κράτους ΠΟΤΕ δεν εφαρμόστηκε. Λόγια αέρος, πως λέμε σαλάμι αέρος, ε! το ίδιο πράγμα). Όσοι ξέρουν από ΟΤΕ και ΟΣΕ θα με καταλάβουν. Φυσικά αυτό δεν έγινε λόγο καλοσύνης της ΝΔ αλλά λόγο ανικανότητας.

    Αυτό όμως είναι μια άλλη ιστορία.

  5. Αγορίνες avatar
    Αγορίνες 27/02/2009 19:49:37

    Μα τι λέτε ρε παλληκάρια, όλοι αυτοί δεν δουλεύουν για την Τράπεζα του εθνικού ευεργέτη Λάτση με τους προβληματικούς ισολογισμούς. Αυτη η Λάζαρη μήπως είναι η νέα Πετρούλα? ΓΑΠ αγόρι μου δεν πας καλα δεν πας καθόλου καλά, ακόμη κι ο Καραμανλής καταλαβαίνει ότι αυτή δεν είναι καλή εποχή για κολλητιλίκια με τραπεζίτες και εσύ έχεις πάρει το Λατσέικο εργολαβία. Πρόσεχε αγόρι μου, πρόσεχε.

  6. iron boy avatar
    iron boy 27/02/2009 20:45:00

    golden boy είναι κάποιος που ξεκινά ξυπόλητος με χνώτο πείνας σε δημόσιο οργανισμό και φεύγει με ...βίλες. Ο Ταμβακάκης λένε είχε και κάτι πριν πάει στην Εθνική... O άλλος;

  7. mitsos avatar
    mitsos 27/02/2009 22:30:38

    Factorx
    τι να ηθελε αραγες σημερα το πρωι στην SIEMENS ο Λυκουρεζος?
    και γιατι μετα απο αυτη την επισκεψη ακολουθησε επισκεψη απο τον Τελογλου?
    Λες να ετοιμαζουν, τιποτα θεαματικες συλληψεις!!

  8. thanos avatar
    thanos 28/02/2009 03:17:15

    6-iron boy Says:
    February 27th, 2009 at 8:45 pm

    Οπως εμαθα ειχε μια στρουγγα προβατα....

    Ο αλλος ενα κοπαδι γιδια.

  9. ataktos avatar
    ataktos 28/02/2009 11:49:59

    τωρα απο golden boys μετα την συνταγη της χθεσινης "Αυρειανης" θα ειναι φωσφορουχοι κωλοι...

  10. Γιάννης avatar
    Γιάννης 28/02/2009 22:36:56

    Ακόμα δεν πήρανε την εξουσία και ξαναρχίσανε τα παλιά. Μου αρέσει που εκλπήσονται όλοι λες και Γιωργάκης προήλθε από παρθενογεννηση.
    Ο πατέρας του πήρε δανικά για να κτήση το κωλόσπιτο.
    Η μάνα του πήγε να καταχραστεί όπως έγραψε η Κανέλλη τα κοσμήματα της γυναίκας του φίλου της καθηγητού πανεπιστημίου της Αμερικής με τον οποίο συνδέθηκε όταν την χώρισε ο Ανδρεας
    Τα αδέλφια του γίνανε καθηγητές στο πανεπιστήμιο Μακεδονία πώς άραγε όπως και η Νατάσα.
    ΟΣΟΙ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΚΟΜΑΤΙΣΜΌ ΕΊΝΑΙ ΕΧΘΡΟΊ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ