#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/06/2011 11:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πράσινη χούντα μακιγιαρισμένη σε "δημοκρατία" (χθεσινοβραδινό χρονικό)



Το μετρό σταμάτησε στο σταθμό του Συντάγματος γύρω στις 9 το βράδυ. Κατέβηκε κόσμος πολύς, νέοι, μεγαλύτεροι, ηλικιωμένοι. Παρέες, παρέες πήγαιναν σαν σε γιορτή. Ανέβηκα τα σκαλιά με βήμα ταχύ. Μα μόλις έφτασα στο πρώτο επίπεδο κάτι άρχισε να που καίει τα μάτια. Διάολε. Δακρυγόνα. Ξανάρχισαν πάλι, σκέφτηκα. Ανεβαίνοντας τις κυλιόμενες για να βγω στο δεύτερο επίπεδο, λίγο πριν την έξοδο στην πλατεία, ένοιωσα την ένταση να ανεβαίνει. Πολλοί κατέβαιναν από τις σκάλες, μακιγιαρισμένοι μα malox, φορώντας χειρουργικές μάσκες. Οι περισσότεροι έβριζαν. Καθάρματα! Φασίστες. Εκεί δεξιά, στο χώρο που συνήθως στήνονται κάποιες εκθέσεις, ο Ερυθρός Σταυρός είχε στήσει πρόχειρο ιατρείο. Οι υπάλληλοι φύλαξης του Μετρό φορούσαν αντιασφυξιογόνες μάσκες. Κάποιοι άλλοι εθελοντές επίσης. Κάποιες ηλικιωμένες κυρίες με δάκρυα στα μάτια, λουσμένες από τα χημικά, έμπαιναν στο ιατρείο για τις πρώτες βοήθειες. Μέσα στον πανικό, κάποιοι αποσβολωμένοι τουρίστες, προσπαθούσαν να ανέβουν στην πλατεία.

-Don’t go there! The square is full of tear gas, τους είπε κάποιος. Go from the other side! Γύρισαν σαστισμένοι κι έφυγαν. Κι εγώ ήμουν εκεί, απροετοίμαστος.

-Πατριώτη έχεις μια μάσκα, ρώτησα ένα παλικάρι δίπλα μου που φαινόταν πιο οργανωμένος.

-Όχι δυστυχώς, μου είπε, αλλά πάρε ένα πακέτο χαρτομάντιλα τουλάχιστον και πήγαινε εκεί μπροστά να σε ψεκάσουν με malox. Και μακριά από νερό! Δεν κάνει!

Άνοιξα το πακέτο και κάλυψα το πρόσωπο με το χαρτομάντιλο. Μετά πλησίασα μια κοπέλα που ψέκαζε κάθε ενδιαφερόμενο στο πρόσωπο. Πρόχειρα μέτρα προστασίας αόπλων ανθρώπων ενάντια στην καθεστωτική βία! Μια αίσθηση αλληλεγγύης κυριαρχούσε στην ατμόσφαιρα παρά την ένταση. (Αλληλεγγύη! Ξεχασμένη λέξη)

Ξαφνικά μια φωνή ακούστηκε από την έξοδο της πλατείας.

-Γρήγορα ένα γιατρό επάνω. Γρήγορα! .Δεν μπορεί να αναπνεύσει ο άνθρωπος. Τρέξτε! Δυο γυναίκες ούρλιαζαν τρέχοντας προς τις πρώτες βοήθειες. –

-Γιατρός και φορείο γρήγορα! Φώναξε ένας από τους ερυθροσταυρίτες. Αμέσως, βγήκε ομάδα με γιατρό, και τραυματιοφορείς και κατευθύνθηκαν επάνω. Σε λίγο μετέφεραν κάποιον ηλικιωμένο πάνω στο φορείο. Μας έπνιξε η δημοκρατία και δεν μπορούμε ν’ ανασάνουμε.

Μετά από λίγο κόπασε η ρίψη χημικών. Το καλοκαιρινό αεράκι καθάρισε για λίγο την αποπνικτική ατμόσφαιρα. Ανέβηκα επάνω. Με ξαναψέκασαν για περισσότερη προστασία. Αντιδακρυγόνο 20 βαθμών σαν αντηλιακό. Η πλατεία στο κάτω μέρος ήταν ανάσταση. Είχαν ανάψει μικρές φωτιές για να αντιμετωπιστούν τα χημικά. Οι περισσότεροι ήταν μακιγιαρισμένοι. Τα πρόσωπα ήταν άσπρα. Χούντα μακιγιαρισμένη σε δημοκρατία σκέφτηκα. Αυτό βιώνουμε.

Προς το κάτω μέρος γινόταν κάποια συναυλία. Μια κοπέλα τραγουδούσε το Ακορντεόν του Λοϊζου. «Δε θα περάσει ο φασισμός». Ναι ρε παιδιά, αλλά τα αυθεντικά πρωτοπόρα κινήματα που ζυμώνονται στη φωτιά της μάχης των δρόμων, θέλουν τα δικά τους τραγούδια, τη δικιά τους τέχνη. Πάλι στα παλιά θα μείνουμε; Ας είναι.

Ανέβηκα τα σκαλιά και κατευθύνθηκα προς τα λουλουδάδικα. Η ατμόσφαιρα είχε καθαρίσει λίγο. Οι διαδικτυακοί anti- σύντροφοι ήταν εκεί. Παρόντες. Μακιγιαρισμένοι κι’ αυτοί. Και οι βουλευτές μέσα Απόντες. Τους ξεπερνάει η ιστορία κι αυτοί ρητορεύουν στο κενό. Μετά από ώρα, το πανηγύρι ξανάρχισε. Παρακρατικοί επιτίθενται στα ΜΑΤ. Αυτοί απαντούν. Ερεθίζεται ο κόσμος. Τους πετάνε μπουκάλια με νερό, ξύλα, ότι βρουν. Και μετά γίνεται νέα μεγάλη επίθεση με χημικά. Συστηματική. Ο κόσμος, άοπλος, οπισθοχωρεί. Ύστερα από λίγο η ατμόσφαιρα έχει γίνει πάλι αφόρητη. Κατάφεραν, προς στιγμή, να την αδειάσουν την πλατεία. Αυτός ήταν, άλλωστε και ο σκοπός. Να αδειάσει η πλατεία για να μπορεί ο πωλητής να υπογράψει το πωλητήριο χωρίς μάρτυρες.

Είχε έρθει η ώρα για να φύγω. Μακιγιαρισμένος και λίγο δακρυσμένος κατέβηκα στο σταθμό να πάρω το μετρό. Μαζί μου κι άλλοι άνθρωποι, λίγο αποκαμωμένοι από τα γεγονότα, οργισμένοι αλλά με το κεφάλι ψηλά. Άνθρωποι σαν όλους μας. Με έναν κοινό θυμό. Ήξερα ότι σήμερα θα είναι πάλι εκεί.

Όταν έφτασα στο σπίτι, η οικογένεια κοιμόταν, εκτός από το μικρό μου γιο. Περίμενε, ξάγρυπνος.

-Τι έγινε μπαμπά; Μας την πήραν την Ελλάδα; ρώτησε με την αφοπλιστική αφέλεια που ρωτάνε τα παιδιά. Η ερώτηση ήταν πολύ πιο δραστική από ένα δακρυγόνο.

-Κοιμήσου αγόρι μου, του είπα. Την Ελλάδα δεν μπορεί να μας την πάρει κανείς γιατί την έχουμε καλά κρυμμένη, βαθιά μες στις ψυχές μας.

Γιάννης Φαίλτωρ (Μακιγιαρισμένος και δακρυσμένος)

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 29/06/2011 11:44:09

    Σοσιαλισμός και Δημοκρατία είναι έννοιες ασύμβατες και αντικρουόμενες

    • M.Γ avatar
      M.Γ @ Orestios 29/06/2011 14:28:31

      Mην λες κουταμαρες. Ειναι εννοιες ταυτοσημες, απλως δεν εχουν καμμια σχεση
      με το ΠΑΣΟΚ που εχει μετατραπει σε κοινοβουλευτικη χουντα.

      • Αντισοσιαλφασίστας avatar
        Αντισοσιαλφασίστας @ M.Γ 29/06/2011 15:14:23

        Ο Σοσιαλισμός και η ελευθερία ειναι έννοιες αντίθετες. Το εχει αποδήξει η ιστορία αυτο. Το Πασοκ απλά δεν ειναι μαρξιστικός σοσιαλισμός, αλλα Κορπορατιστικός σοσιαλισμός. Αυτη ειναι η μόνη διαφορα.

    • Makos avatar
      Makos @ Orestios 30/06/2011 09:22:46

      Δεν ειχαμε ποτε ουτε Σοσιαλισμο ουτε Δημοκρατια αγαπητε.Φασιστευομενη Πρεοδρικη Δημοκρατια ειχαμε παντα!!Γιατι αυτα που εγιναν χθες στην πλατεια ουτε η χουντα του Παπαδοπουλου και του Ιωαννιδη εκανε τοτε στο Πολυτεχνειο!!
      Ειμουνα εκει τοτε ως μαθητης του Ε΄ Γυμνασιου Αρρενων και ακουγαμε την φωνη της Δαμανακη οταν ειχε τελειωσει τους Μπεοθηλασμους στο κτηριο!Μισομπουκωμενη αρπαζε το μικροφωνο..

  2. Κρης avatar
    Κρης 29/06/2011 11:44:34

    h**p://www.buzzfeed.com/gavon/45-amazing-photos-of-the-riots-in-greece

    ο μπαχαλακιας στην φωτο Νο 40 ειναι ντοπιος ? ? ?

    • factorx avatar
      factorx @ Κρης 29/06/2011 12:05:12

      Οι περισσότεροι ήταν "άσχετοι" με τον χώρο με πολιτικά. Λέω "άσχετοι" για να μην σπεύσουμε να τους κατατάξουμε ("μυστικοί" κλπ). Ήταν ολοφάνερο πάντως ότι εκτελούσαν διατεταγμένη υπηρεσία. Αφού λέγαμε με τον Φαίλτωρα να βουτήξουμε έναν κοντοστούπη φαλακρό και να τον αρχίσουμε στις ερωτήσεις (τόσο εξοργιστικός ήταν), αλλά έπεσε ένα χημικό και την κάναμε

  3. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 29/06/2011 11:47:18

    ¨...Όταν έφτασα στο σπίτι, η οικογένεια κοιμόταν, εκτός από το μικρό μου γιο. Περίμενε, ξάγρυπνος.

    -Τι έγινε μπαμπά; Μας την πήραν την Ελλάδα; ρώτησε με την αφοπλιστική αφέλεια που ρωτάνε τα παιδιά. Η ερώτηση ήταν πολύ πιο δραστική από ένα δακρυγόνο.

    -Κοιμήσου αγόρι μου, του είπα. Την Ελλάδα δεν μπορεί να μας την πάρει κανείς γιατί την έχουμε καλά κρυμμένη, βαθιά μες στις ψυχές μας...¨

    *******************************
    !!!! + 1000

    Υ,Γ, ΣΤΟΥ ΖΩΓΡΑΦΟΥ - ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΑΝ ΗΔΗ ΣΟΒΑΡΑ ΣΤΕΛΕΧΟΣ ΤΗΣ ¨ΠΟΕ-ΟΤΑ ¨ . Ελεύθεροι Πολίτες τραυματίσθηκαν ήδη στο ύψος του Ευαγγελισμού.


    Life-Cam από Βουλή :
    http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=85&playerType=flash

    http://www.dailymotion.com/video/xjknq6_live-streaming-yyyyyy-yyyyyyy-yyyyyyy-yyy-yyyyyyyyyyyy-yyyyy-1y_news#from=embed&start=NaN

    ΜΕΓΑΦΩΝΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ Ν΄ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΠΩΣ ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΟΥΝ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ - ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ...

  4. kiki avatar
    kiki 29/06/2011 11:49:02

    Δακρυσμενη, οχι απο τα δακρυγονα, απο την απεραντη θλιψη, με αυτο που σου ειπε το παιδι σου, ναι μας την πηραν την χωρα,
    ας χρησιμοποιησουμε τον πασοκικο ορο
    Ειμαστε μη χωρα.
    Χωρα υπο κατοχη, με τους αχυρανθρωπους τους Κουισλινγκ που παριστανουν την κοινοβουλευτικη κυβερνηση.

  5. axis avatar
    axis 29/06/2011 11:52:17

    Αν το ψηφίσουν πού θα κρυφτούν; Έξω η χούντα του ΠΑΣΟΚ !!!

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/06/2011 12:06:22

    Αχ ρε Γιαννη...
    αποψε θα τα πουμε παρεα !!...
    Χθες η κορη μ μ ειπε " μπαμπα εισαι ντιστασιακος της Πλατειας? " χαχαχαα
    Θελω να ειμαι μαρτυρας ειτε της ψηφισης ειτε της καταψηφισης του προδοτικου εκτρωματος ΕΛΛΑΔΑ Α.Ε.

    Δυστυχως η ταμπακιαρα εμεινε ανεγγιχτη, γιαλισμενη και κλειστη.
    Ειναι η Ταμπακιερα - Πανδωρα.

    Ανεγγιχτες ομως θα παραμεινουν η Ψυχη και η Καρδια μας.

    ΠΠ

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/06/2011 12:21:21

      Καλημέρα ΠΠ,

      Είμαστε σε εμπόλεμη κατάσταση σε έναν ακήρυχτο πόλεμο. Ο αγώνας είναι μακρύς και δύσκολος.
      Το νέο fund θα λέγεται Hellas Collateral. Ελληνικά assets εγγύηση στην αγοραπωλησία αέρα. Αέρινες συναλλαγές...

      PS. Όσοι κατέβουν πλατεία τώρα το πρωί να πάνε προετοιμασμένοι. (Μάσκες, αλοιφές, μαντήλια και τα συναφή).

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 29/06/2011 12:23:10

        Μπράβο Γιάννη!
        Οι πολεμικοί ανταποκριτές ωχριούν μπροστά σου!

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 29/06/2011 12:31:35

          Καλημέρα Κώστα,
          Θα αλλάξω νικ σε Γιάννης Αρνέτ!

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ Γιάννης Φαίλτωρ 29/06/2011 12:47:47

            Και οδοντόκρεμα λέει; Δεν βγάζετε καμιά οδηγία γιατί εδώ στο κέντρο από τώρα καίνε τα μάτια.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 29/06/2011 12:34:42

        τι ωρα θα μαζευτουμε?

        ΠΠ

      • Wolf avatar
        Wolf @ Γιάννης Φαίλτωρ 29/06/2011 13:19:18

        Γιάννη, όταν χωρίσαμε χθες βράδυ και γύρισα και εγώ σπίτι, είχα μια παρόμοια ερώτηση από την κόρη μου και της είπα ακριβώς την ίδια κουβέντα που είπες και εσύ στο γιο σου.
        Η Ελλάδα δε θα χαθεί ποτέ όσο τη φυλάμε στις καρδιές και τη ψυχή μας!!!
        Να είσαι καλά, για την αποτύπωση όσων ζήσαμε...

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Wolf 29/06/2011 14:01:46

          Καλημέρα και ευχαριστώ.
          Όπως βλέπεις το παρακράτος χτυπά και σήμερα με τον ίδιο τρόπο. Αναμενόμενο. Δεν πρέπει να μας εκπλήσσουν πια τα αυτονόητα.
          Το Δίλημμα είναι έτσι όπως το έθεσε ο Προφήτης. Ή εμείς ή αυτοί.

  7. Προφήτης avatar
    Προφήτης 29/06/2011 12:09:35

    Α, ρε Γιάννη...
    Προκαλείς δάκρυα χωρίς δακρυγόνα.

    Σε λίγο θα κρεμάμε φυλαχτά με ένα μικρό χάρτη, την πατρίδα που χάσαμε.
    Σαν τις χαροκαμένες μανάδες που φοράνε τη φωτογραφία του μονάκριβου φυλαχτό στο λαιμό, δίπλα στο μέρος της καρδιάς.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Προφήτης 29/06/2011 12:28:13

      Καλημέρα Προφήτη

      Φαίνεται μόνο όταν χάνεις κάτι που δεν είχες αντιληφθεί το πόσο σπουδαίο ήταν, αντιλαμβάνεσαι την πραγματική αξία του. Ας δείξουμε σθένος και θάρρος και ας είμαστε αλληλέγγυοι. Η μυρωδιά που ίπταται πάνω απ' την πλατεία δεν προέρχεται από τα χημικά αλλά από το πτώμα της μεταπολίτευσης.
      (Και κάποιοι οργανώνονται για το πολιτικό τους μέλλον! Ουδεμία επαφή με την πραγματικότητα.)

  8. kiki avatar
    kiki 29/06/2011 12:15:44

    Ποσο λυπαμαι που δεν μπορω να βρισκομαι μαζι σας, να μεινω εκει εστω και τελευταια , να βραχνιασω απο τις κραυγες απελπισιας που θελουν να βγουν απο μεσα μου.
    Με ματιασανε οι τοπικοι πασοκοι, με καταραστηκαν οι πρασινες γλιτσες, και παραμενω εντος ολο νευρα.
    Γραφετε , μιλατε , περιγραψτε.
    Και καντε εκκληση στην αντιπολιτευση να κατεβει συσσωμη κατω στην πλατεια, οι ανθρωποι θελουν στηριξη.Τους αντιμνημονιακους.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ kiki 29/06/2011 12:29:18

      Καλημέρα Κική,

      "Είναι καλύτερα να στέκεσαι όρθιος με σπασμένο και μπανταρισμένο κεφάλι, από το να σέρνεσαι με την κοιλιά για να γλιτώσεις το κεφάλι σου"

      Μαχάτμα Γκάντι

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/06/2011 12:19:38

    Τη χώρα δεν την παίρνουν, απλά ελέγχουν μεταβατικά το ψευδοκράτος των Αθηνών.

  10. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 29/06/2011 12:24:05

    Οι αγορές λέει προεξοφλούν το ναί!

  11. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 29/06/2011 12:35:26

    Σήμερα η Ελλάδα ΜΑΣ γίνεται το αντικείμενο της πιο ΑΙΣΧΡΗΣ και ΚΑΤΑΧΘΟΝΙΑΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ανάμεσα σε μια ΑΔΙΣΤΑΚΤΗ κυβέρνηση και στους ΑΙΜΟΔΙΨΕΙΣ βρυκόλακες-ξένους τοκογλύφους.Σήμερα στο ''ναό της Δημοκρατίας'',θα συμβούν δυο εκπληκτικώς,ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΑ,γεγονότα.Πάνω από 150 βουλευτές-πιόνια-ΜΑΡΙΟΝΕΤΤΕΣ αφενός ΘΑ ΠΕΡΙΦΡΟΝΗΣΟΥΝ τα εκατομμύρια των Ελλήνων που βροντοφωνάζουν,σθεναρά,ΟΧΙ και αφετέρου ΘΑ ΕΚΤΕΛΕΣΟΥΝ ψυχρά,στεγνά και ΣΤΥΓΝΑ το άριστα μακιαβελικό σχέδιο της ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗΣ της πατρίδας και του ΓΔΑΡΣΙΜΑΤΟΣ των Ελλήνων....Από σήμερα,η Ελλάδα μας και όλοι εμείς,μπαίνουμε σ'ένα ΣΚΟΤΕΙΝΟ τούνελ....

  12. Κρης avatar
    Κρης 29/06/2011 12:39:04

    Αποχαιρετάμε την Πατρίδα που γνωρίζαμε

    h**p://www.epikaira.gr/content/files/Efarmostikos_nomos_sxolia1.pdf

    ο εφαρμοστικός Νομος με σχόλια ( στο πλάι )

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 29/06/2011 12:52:38

    ΓΙΑΝΝΗ
    ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ ΠΟΥ ΚΥΛΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ..

  14. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 29/06/2011 12:57:01

    Σας ζηλευω ρε μπαγασηδες που τετοιες ωρες ειστε εκει.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ NIK THE GR 29/06/2011 13:01:48

      Σαμο εισαι ??

      ΠΠ

      • NIK THE GR avatar
        NIK THE GR @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 29/06/2011 17:38:23

        Οχι Λευκο Πυργο.

  15. Παρακρατικες παραΜυθιες! avatar
    Παρακρατικες παραΜυθιες! 29/06/2011 13:15:30

    "Παρακρατικούς" είδες φίλε Φαίλτωρ; Όχι τα οργανωμένα πειθαρχημένα κωλοκαθίκια με τα "συμβόλαια" και τα ηλίθια πρόβατα που σέρνουν;

    Ας πούμε τα πράματα με το όνομά τους:
    Γιατί για 200 παλιοβλαμμενα , ψελλίζουν ανοησίες ολόκληρες δεκαετίες πολιτικοΚορεκτάδες ή εκβιαστές μιας λήθης που κατάντησε ηλιθιότητα;
    Τόσες δεκάδες χρόνια η ίδια παραμυθα των παρακρατικών! Των "ΓνωστωΑγνώστων"! Το ανακυκλωμένο ποτάμι του στρατού των ανθελληνικών "Πηγών της Στυγός" ήταν πάντα από το ίδιο ιδεολογικό ποτάμι παραπόταμοι! Άλλοτε ορμητικοί, άλλοτε Ξηροποτάμια ,άλλοτε ρέ(υ)μματα άλλοτε καταρράκτες, άλλοτε φράγματα!
    Όχι φίλε Φαίλτωρ! Ήμουν εκεί και τα άκουσα τα "παρακρατικά", στην πάνω πλατεία, να ορμανε και να βρίζουν τους ανθρώπους που κρατούσαν Ελληνική σημαία και φαίνονταν ότι δεν συμπορεύονται με το κατήφορό τους!
    Σάμπως τον ζήσαν τον Μελιγαλά να τον επικαλούνταν;

    Σου αφιερώνω την ""προφητεία των "ποταμων", αίματος και καταστροφής, οπως τα πρόβλεψαν και καμάρωναν κιόλα, οι μάγισσες Φούρκες :
    Δώστε σημασία στην παράθεση του ΕΑ τον Ιανουάριο του 09, λίγο μετά τον εσκεμμένο Δεκέμβριο του 08, που υπενθυμίζεται στην αφίσα:

    http://4.bp.blogspot.com/_SYRDRclMq4Q/TCPx1oAMeNI/AAAAAAAAANw/rc4hm-dS5tw/s1600/afisaatuybw.jpg
    "εΠηδηξη ισχύος και καταστροφής"

    "...Η προσεχής κατάρρευσητης ελληνικής οικονομίας και η κοινωνική αναταραχή που θα ακολουθήσει μπορεί να πυροδοτήσουν αλυσιδωτές αντιδράσεις και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, καθώς οι κοινωνίες τους βρίσκονται ήδη σε δεινή οικονομική και κοινωνική θέση.
    Το περιβάλλον που διαμορφώνεται είναι εκρηκτικό και για πρώτη φορά μετά από δεκαετίες ανοίγει ο δρόμος για την από τα κάτω αποσταθεροποίηση του καθεστώτος...
    Αυτή είναι άλλωστε και η ευκαιρία που προσφέρει κάθε μεγάλη οικονομική κρίση...
    Είναι η εποχή που ανοίγουν οι μεγαλύτερες ρωγμές...
    Είναι η εποχή που δίνεται η μοναδική ευκαιρία στις επαναστατικές δυνάμεις να δράσουν προς την κατεύθυνση της ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ
    Ε.Α. Γενάρης '09"

    Αυτοί είναι οι ...Παρακρατικοί αγαπητέ! Αν εννοείς βέβαια "αυτούς", εντάξει! Αν όχι, για να πάμε με το πολιτικ-ορθόν( τα του κώλου δηλαδή αρχαιοπρεπώς!), πρέπει να το ξαναδούμε όλοι!

    Όπως βλέπουμε, τα ... Φίδια που εκκολαφθήκαν στα γνωστά εκκολαπτήρια που μαράζωσαν αυτόν τον τόπο, από τότε, τον οργανωμένο και στημένο Δεκέμβρη του 08 "ήξεραν" τα μελλούμενα για την Ελλάδα και μιλούν ήδη τον Γενάρη για κατάρρευση της ελληνικής οικονομίας και κοινωνική αναταραχή που θα την ακολουθήσει.

    Η Κοινωνική Μηχανική έχει και νόμους και κανόνες και οι "διδακτορικοί" της εφαρμοστές ξέρουν και το αίτιο και το αποτέλεσμα!

    Ξέρουν πως θα αποσταθεροποιήσουν το καθεστώς!

    Δημιούργησαν την ΕΥΚΑΙΡΙΑ μετά από δεκαετίες(!)
    Αυτά τα όρνια δούλεψαν και έκτισαν τα γεγονότα και είναι έτοιμα να "δράσουν προς την κατεύθυνση της Επανάστασης"!!!
    Το σκηνικό έχει στηθεί, οι εναλλακτικές έχουν μπλοκαρισθεί!
    Όλες!
    Σε καλοστημένα σενάρια Ινστιτούτων και γεωστρατηγικών «θινκΤανκερς»
    Δεν τους νοιάζει το "παιχνίδι"!

    Να το κλείσουν- μπαμ!- το Κουτί του Σκακιού στα μούτρα μας ζητάνε και μας, μαύρους- άσπρους κομπάρσους (τα πούλια), ανάκατα, με βασιλιάδες και ιππότες και κουρσεμένους πύργους, χωμένους κι ανίσχυρους στο σκοτάδι του, θέλουν!

    Μη κάνουμε τους Αχρείους, ηγέτες της δουλείας μας και εκφραστές της οργής μας! Ώρες που είναι! Μέρες που έρχονται!
    Ανάμεσά μας είναι, λίγη γενναιότητα χρειάζεται, να τους ξεβρακώσουμε!
    Για να ξεμακιγιαριστή επιτέλους η ...λογική μας!
    Άλλωστε γι αυτό τα τσιμπούρια της Δημοκρατίας, που τα καλοθρέφει με την ανοχή ,την βλακεία ,τους νόμους της και τους υπερασπιστές της, έχουμε υποστεί τα πάντα 35 χρόνια τώρα!
    Χθες το ΙνδυΜίνδια "οργάνωνε και διαλαλούσε" τη κάθοδο του συριζα στη Άνω πλατεία! ήθελαν να πάρουν το ...οχυρό, οι "Δούρειοι γάιδαροι"!
    Και τα κατάφεραν, όσο τους επιτρέψαμε! Για να μας θυμίσουν εμάς που γνωρίσαμε από πρώτο χέρι τις μνήμες των παππούδων μας και κείνες τις τραυματικές των γονιών μας, τι εστί βερίκοκον!!!~!
    Μαυροκόκκινον και καλοπληρωμένο

  16. man8os avatar
    man8os 29/06/2011 14:25:19

    Λυπαμαι γιατι βρισκομαι μακρυα αυτη την ιστορικη ωρα.
    Θα ηθελα να ημουν κι εγω μαζι σας στο Συνταγμα.

  17. Y. avatar
    Y. 29/06/2011 14:25:39

    Πέρα από την υπέροχη περιγραφή σου αγαπητέ Φαΐλτωρα, όλα τα άλλα όπως τα λες. Έτυχα να είμαι στη πλατεία για αρκετές ώρες τα δυο τελευταία Σαβ/Κυρ και όλος αυτός ο νεαρόκοσμος που συμμετέχει εθελοντικά, είναι ο κόσμος της ελπίδας και της αλληλεγγύης
    Και τι σύμπτωση. Θυμάμαι κάποιον άλλο, που εκεί κάπου μεταξυ 7/10/09 και 29/11/09 μίλησε για ελπίδα και αλληλεγγύη. Ο πρώτος πολιτικός που τα έκανε σημεία αναφοράς