#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/01/2010 12:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Πράσινη ταυτότητα»: Ως πότε η ιδιοκτησία θα θεωρείται έγκλημα;



Με τα λεφτά εκατομμυρίων ιδιοκτητών ακινήτων σκέφτεται να κάνει πράξη την δέσμευσή της για πράσινη οικονομία η κυβέρνηση. Δεν εξηγούνται αλλιώς οι ανακοινώσεις της υπουργού Περιβάλλοντος, Τ. Μπιρμπίλη, για την ενεργειακή αναβάθμιση των κτιρίων και την έκδοση της λεγόμενης «πράσινης» ταυτότητας. Το μέτρο είναι σωστό και είναι και υποχρεωτική από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Σ’ όλες τις πολιτισμένες χώρες υπάρχουν ενεργειακά πιστοποιητικά που δείχνουν τι καίει το κάθε κτίριο και πόσο συμβάλλει στην επιβάρυνση του περιβάλλοντος. Ωστόσο, μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν, και θα συμβούν ορισμένα πρωτόγνωρα πράγματα.

Κατ’ αρχάς από τον Απρίλιο και έπειτα κάθε κτίριο άνω των 50 τ.μ. που πουλιέται ή ενοικιάζεται θα πρέπει να έχει υποχρεωτικά ενεργειακό πιστοποιητικό το οποίο θα εκδίδει σώμα επιθεωρητών. Αν το ακίνητο δεν είναι «πράσινο» θα κοστίζει και λιγότερο. Επίσης, όλα τα κτίρια άνω των 1.000 τ.μ. που ανακαινίζονται θα πρέπει να έχουν το πιστοποιητικό το οποίο όπως όλα δείχνουν θα κοστίζει 1 ευρώ το τετραγωνικό. Τέλος, όλες οι οικοδομικές άδειες για νέες οικοδομές στο εξής θα πρέπει να συνοδεύονται από ενεργειακή μελέτη του κτιρίου, οπότε θα είναι ακριβότερη. Και τα ερωτήματα είναι τα εξής:

Γιατί ανακοινώνονται τέτοια μέτρα χωρίς να έχει ληφθεί μέριμνα και να έχουν βρεθεί κονδύλια για επιδοτήσεις; Εκτός από το χαράτσι που θα πληρώσει κάθε ιδιοκτήτης για το πιστοποιητικό, που θα βρει τα 2,3 ή 10 χιλιάρικα για να κάνει τις παρεμβάσεις που χρειάζονται ώστε το ακίνητό του να «πρασινίσει»;

Και καλά λένε ότι δεν υπάρχουν χρήματα τώρα (άλλα έλεγε ο ΓΑΠ) για επιδοτήσεις. Δεν μπορούσαν να ανακοινώσουν φοροαπαλλαγές, μείωση του ΦΠΑ για τις εργασίες που απαιτούνται, χαμηλότοκα δάνεια ή ότι άλλο ισχύει στο εξωτερικό;

Παράγοντες της αγοράς επισημαίνουν ότι το Σώμα Επιθεωρητών θα μετατραπεί σε ένα ακόμη πεδίο συναλλαγής. «Πόσα θες για να μου δώσεις πιστοποιητικό; Πάρτα και καθαρίσαμε». Αυτό θα είναι πλέον το μότο.

Η προηγούμενη κυβέρνηση ανακοίνωσε το καλοκαίρι εσπευσμένα ότι βρήκε 400 εκατ. ευρώ για να επιδοτήσει εργασίες για να γίνει πιο πράσινο ένα σπίτι. Η σημερινή κυβέρνηση λέει ότι δεν βρήκε τίποτε. Ποιος λέει τελικά αλήθεια;

Φόροι γονικής παροχής, κληρονομιάς, νέες αντικειμενικές αξίες, πράσινο χαράτσι, ΦΜΑΠ και δεκάδες άλλοι φόροι που βαρύνουν το ακίνητο. Ως πότε η ιδιοκτησία θα θεωρείται έγκλημα και θα πρέπει να τιμωρείται από την εκάστοτε κυβέρνηση;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/01/2010 08:21:34

    Νάτες οι πράσινες θέσεις εργασίας.Τώρα εκτός από την πολεοδομία, την εφορία, το νοσοκομείο, την νομαρχία και το Κτεο, θα λαδώνουμε και τις πράσινες επιτροπές.

    Να παει να βρει δουλειά στο Ιραν η Μπιρμπίλη και οι μέντορές της να ησυχάσουμε. Φυσικά και είναι καλό το μέτρο. Η λέξη "πρασινοφρουρός" θα αποκτήσει νέα έννοια. Όπως τα "πράσινα τέλη κυκλοφορία"

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 12/01/2010 08:26:41

      χαχαχαχ με προλαβαινεις... πρασινοταμειας !! συστημα δοκιμασμενο αλλα δε βλεπω να προχωραει.

      ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2010 08:25:08

    1. Γονικες παροχες κ δωρεες τελος. Ακουσα 20% !! χαχαχααααα Αυτοκτονεις και κληρονομουν... φτηνα ή ΠΟΥΛΑΣ !!!! Βαλτε τα ακινητα σας σε εταιριες ΟΕ, και πουληστε μεριδια η Μετοχες σε ΑΕ με 5% φορο μεταβιβασης !!! αιντε.. και Κυπριακες με 10% φορο εφαπαξ και απαλλαγη διπλης φορολογησης..

    2. Πρασινα σπιτια?? ΟΚ ολα τα υπουργεια και δημοσιοι οργανισμοι να παρουν καρτα καυσαεριων. $$ για επιδοτησεις δεν υπαρχουν. Θα μεινουν ολα ξενοικιαστα ( θα πληρωνουν ετακ κλπ... ) και απουλητα. Δε θα κινειται τιποτε! αδεια ολα. ΘΑ βγουν Πρασιο-Δανεια εεεεεε????????????? κουφαλες !!! κανεις μην πρασινισει το σπιτι του η ακινητο του. Ο βαθμος μαλακιας μας ειναι υπερθετικος και παραγοντικος(!).. Οι αλλοδαποι που μενουν στα υπογεια θα πληρωνουν αυξημενα ενοικια στα πρασινα ??? χαχαχαααααααα

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2010 08:29:33

      Η Κυβέρνηση του Πολ Ποτ σε νέες, πράσινες, περιπέτειες.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 12/01/2010 08:32:50

        ρε θα μας το κλεισουν με το ζορι το μαγαζι οι πρασινοι. δεν παλευονται λεμε.. θα μας κανουν πρασινους και ΑΟΡΑΤΟΥΣ. Ουτε συμβολα, ουτε ορκοι, ουτε Αιγαιο ουτε Κυπρος ουτε Μακεδονια...

        ξεπουλημα νταβατζιλικι. ιθαγενειες και πρασινες παπαριες ενω ειμαστε στο απολυτο μηδεν. Ευρωπη γιναμε ( το φεγγαρι του Δια εννοω.. )

        Ο Διαβολος φοραει Πρασινα.

        ΠΠ

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2010 08:35:57

          Ο Γέρος Παπανδρέου ξευτελισε την Αντίσταση. Ο ΑΓΠ ξεφτέλισε τον σοσιαλισμό, την παιδεία, την οικονομία, την ηθική και την Κάρμινα Μπουράνα. Ο ΓΑΠ σε ρόλο νέου Ιμπραήμ, θα τελειώνει με αυτούς τους ____έλληνες.

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2010 08:38:47

          εβετ

  3. άστεγος avatar
    άστεγος 12/01/2010 08:29:19

    Με συνεργάτες σαν το παιδάκι τον Παπάκ και την άσχετη τη Λούκα περιμένει ο Γιωργάκης να ανατάξει τα οικονομικά της χώρας;
    Σε τρείς μήνες δεν έχουν κάνει τίποτε εκτός από το να χορεύεουν ταγκό με το μυαλό μας.
    Μπρός πίσω, μπρός πίσω.
    Ο χρόνος περνάει και αυτοί κατεβάζουν ιδέες που μετά από λίγες μέρες που καταλαβαίνιυν τη μπαρούφα τις παίρνουν πίσω.
    Μου αρέσει που τον Σεπτέμβριο έλεγαν ότι έχουν και σχέδιο.
    Μας δουλεύουν ή μου φαίνεται;

    • man8os avatar
      man8os @ άστεγος 12/01/2010 13:14:41

      Δεν ειναι παιδακι ο Παπακωσταντινου. Αντιθετα ειναι πολυ σοβαρος.
      Αυτος, ο Λοβερδος και ο Βενιζελος. Οι αλλοι ειναι αστα να πανε...

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ άστεγος 12/01/2010 14:26:50

      Ψιλό γαζί άστεγε. Μακάρι να μπορούσα να μπώ για λίγο στο μυαλό τους να δώ πως σκέφτονται. Αν έχουν την ικανότητα να σκέφτονται!!!! Οι άνθρωποι φαίνεται πως είναι επικίνδυνα φαιδροί. Αλλοίμονό μας. Τουλάχιστον δεν νιώθω τύψεις, αφού δεν του ψήφισα.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2010 09:01:01

    Θα πεσει γελιο... πε πηρε φιλος με ακινητο στον πυργο Αθηνων.. οροφο!.. το πηρε με λιζ μπακ απο γνωστη τραπεζα.. Μου διαβασε το καταστατικο του Πυργου!! Ομωφωνια.. τουτεστιν δεν υπαρχει καμια περιπτωση να πρασινισει. Εχει παλια τζαμαρια μονη και κλινατιστικα 20ετιας ( οι περισσουτεροι οροφοι ).
    το εν λογω ακινητο ειναι ενοικιασμενο σε ξενους.. μη λεω ποιους..

    Σεναριο δεν πρασινιζει ο Πυργος ( εχει και την ΕΚΟ μεσα μεχρι να φυγει στα δικα της..αληθεια ειναι πρασινα τα νεα τους ?? )

    Ο νοικαρης φευγει, ο ιδιοκτητης δεν νοικιαζει, η τραπεζα παιρνει μαυρο ακινητο. Τι το κανει ?/ το εγγραφει στα ασετς?

    Λοιπον το νεο μπαμ θα γινει με τα μη-πρασινα ακινητα ιδιοκτησιας τραπεζων ! οχι ΗΠΑ... ΤΡΥΠΑ θα γινουμε.. περιμενετε και θα δειτε..

    ΠΠ

  5. Σαος avatar
    Σαος 12/01/2010 09:17:29

    Ένα ωραίο άρθρο που σχετίζεται με τα οικονομικά της χώρας μας.
    http://www.webofdebt.com/articles/eu_imf.php

    Σημειώνω την παρακάτω φράση από το κείμενο:

    «Greece’s troubles originated when low interest rates that were inappropriate for Greece were maintained to rescue Germany from an economic slump»

    Δηλαδή για μερικούς σε αυτή τη χώρα ισχύει το «Deutschland uber alles»!

  6. JOHN avatar
    JOHN 12/01/2010 09:23:57

    Γελοιοι,ασχετοι,μαθητευομενοι μαγοι,μαφιοζοι που σκοπο εχουν να τα διαλυσουν ολα?Παντως οτι και να ειναι πρεπει να παρουν καποτε και την αναλογη απαντηση.ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ!!!

  7. Swell avatar
    Swell 12/01/2010 09:33:46

    Aν το κτίριο είναι εξωτερικά βαμμένο πράσινο, είναι αλήθεια ότι το κόστος πέφτει στο 0,50 ευρώ ανά τετραγωνικό;

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Swell 12/01/2010 11:33:41

      Πράσινες κλοτσιές εν μέσω οικονομικής κρίσης επιβαρύνουν και αλλο τον κοσμο...

      Δεν το γλιτώνουν το ξύλο μου φαίνεται.

    • stamat avatar
      stamat @ Swell 12/01/2010 13:45:19

      Άκουσα ότι το κόστος μηδενίζεται εάν βαφτούν πράσινοι και οι ένοικοι....

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2010 09:57:57

    Η Εκκλησια της Ελλαδος και οι κατα τοπου μητροπολεις θα πρασινισουν τα ακινητα εισοδήματός τους?? Οι Τραπεζες ?? Οι μεγαλες τεχνικες εταιριες ?? πως θα τα πουλησουν η ενοικιασουν.. εχουν τον τροπο τους???...

    Τα Ολυμπιακα ακινητα ειναι πρασινα???

    ΠΠ

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2010 10:00:48

    Στα μεγαλα Μολλ και σιτυ λινκ τα καγαζια ειναι πρασινα??? στο αλλου φαν παρκ? στα βιλλατζ?? στα λιμανια οι καφετεριες - εστιατορια??

    Λεω τα μεγαλα εμπορικα διοτι εκει παιζει το χοντρο $. Για τα μικρα εμπορικα δεν το συζητω.. θα μεινουν αδεια και τα υπολοιπα ! ντουβαρια.

    ΠΠ

    • Determinism Is Dead avatar
      Determinism Is Dead @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2010 12:25:12

      Η κοινοτική οδηγία 2002/91/ΕΚ της 16ης Δεκεμβρίου 2002, την οποία καθυστερημένα προσπαθεί να υλοποιήσει τώρα η Μπιρμπίλη, προβλεπει στο αρ.4 παρ.3 ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗΣ από την έκδοση ποιστοποιητικού, εκτός των άλλων, για κτίρια που χρησιμοποιούνται ως ΧΩΡΟΙ ΛΑΤΡΕΙΑΣ/ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ μόνον.

      Λογικά δηλαδή, όλα τα υπόλοιπα που η εκκλησία έχει στην κατοχή της και τα εκμεταλλεύεται για εισόδημα, πρέπει να υπαχθούν στην ρύθμιση.

      Σύμφωνα με την οδηγία, τα Δημόσια Κτίρια και όλα τα άλλα κτίρια που επισκέπτεται συχνά το κοινό (Mall, εμπορικά, τράπεζες κλπ) όχι μόνο δεν εξαιρούνται, αλλά πρέπει να είναι και τα πρώτα που θα δώσουν το παράδειγμα. Ελπίζω να απαντήθηκε η απορία σου

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Determinism Is Dead 12/01/2010 12:30:44

        My hope is as dead...as common sense.

        ΠΠ

  10. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 12/01/2010 10:11:59

    "Φόροι γονικής παροχής, κληρονομιάς, νέες αντικειμενικές αξίες, πράσινο χαράτσι, ΦΜΑΠ και δεκάδες άλλοι φόροι που βαρύνουν το ακίνητο. Ως πότε η ιδιοκτησία θα θεωρείται έγκλημα και θα πρέπει να τιμωρείται από την εκάστοτε κυβέρνηση;"

    Σωστά.

    Υπάρχει η γνωστή αρχή που λέει ότι δεν μπορείς να συντηρείς κάτι που δεν έχεις να πληρώνεις τα πάγια έξοδά του. Είναι λοιπόν δυνατόν να υπολογιστεί φόρος ο οποίος με προοπτική κάποιου χρονικού διαστήματος να καταστήσει αδύνατη την συντήρηση ακίνητης περιουσίας από τον πολύ κόσμο.

    Μήπως λοιπόν κάποια λαμόγια έχουν καθήσει και έχουν υπολογίσει αυτόν τον φόρο και θεωρούν ότι ήρθε αυτή η ώρα αλλαγής χεριών των ιδιοκτησιών;

    Μήπως στο βάθος χρόνου στόχος είναι η αλλαγή ιδιοκτησίας αυτών των ιδιοκτησιών;

    Μήπως κατά κάποιους πρέπει ο Έλληνας να πάψει στην πλειοψηφία του να έχει ιδιόκτητο σπίτι/α έτσι ώστε να είναι πλέον και τυπικά υποχείριο του καθε πολιτικάντη είτε εγχώριου, είτε από τις βρυξέλλες;

    • Σαος avatar
      Σαος @ Αγανάκτηση 12/01/2010 10:19:14

      Δίκιο έχεις! Αυτό υποστηρίζουν πολλοί ότι έγινε (ουσιαστικά) στις ΗΠΑ. Η καταστροφή της μεσαίας τάξης. Τελικός στόχος, να υπάρχουν μόνο φτωχοί και πλούσιοι.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Αγανάκτηση 12/01/2010 10:19:39

      Δεν εχεις κ αδικο γαμω την αγανακτηση μου...!!!

      ΠΠ

  11. panagiotis avatar
    panagiotis 12/01/2010 10:12:44

    Καλημέρα. Μου αρέσει που φωνάζουν οι φίλοι για αντιπολίτεσυση. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ. Είναι τόσο ηλίθιοι που δεν θα προλάβουν ούτε να φύγουν...όπως έιπε ένας καλός φίλος !!! Θα πρασινίσει ο ποπός τους !!!!

  12. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/01/2010 10:13:53

    Θά δόσει και στούς Γαύρους ΄Πράσινη΄Ταυτότητα ?

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Σπύρος 12/01/2010 10:20:49

      Ως γαυρος δηλωνω οτι εχω εμπιστοσυνη στη θυρα 7 ! χαχαααααααααα

      ΠΠ

  13. Pikaia Gracilens avatar
    Pikaia Gracilens 12/01/2010 10:28:14

    Ας μην ξεχνουμε οτι ομελετα γινετε μονο αν σπασεις αυγα. Το μετρο ειναι καλο, η εφαρμογη του ειναι εκ των προτερων καταδικασμενη αφου ολοι οι ελληναρες θα προσπαθησουν να το αποφυγουν με δηθεν μαγκιες και μπαγαποντιες.

    • enas avatar
      enas @ Pikaia Gracilens 12/01/2010 10:41:53

      Ρε φίλε το μέτρο είναι καλό σε μια ανθηρή οικονομία σαν της Σουηδίας. Εδώ ο κόσμος δεν έχει να αγορασει τροφιμα απο το σουπερμαρκετ.... πράσινα πιστοποιητικά θα αγοράζει; Μας δουλεύεις; Όλα αυτά με τις κλιματικές αλλαγές και την πρασινη ανάπτυξη είναι για πλούσιες χώρες

    • Σαος avatar
      Σαος @ Pikaia Gracilens 12/01/2010 10:42:00

      Το μέτρο είναι φοροεισπρακτικό γιατί θα εφαρμοστεί σε ένα σορό πολυκατοικίες και σπίτια που έχουν φτιαχτεί εδώ και αιώνες (που λέει ο λόγος) και δεν οικοδομήθηκαν υπό τέτοιους κανονισμούς, δηλαδή με μελέτη ώστε να μην είναι ενεργοβόρα. Και μάντεψε ποιοι μένουν σε παλαιές πολυκατοικίες. Και επί τέλους όχι άλλες παροιμίες με αυγά και ομελέτες!

      • enas avatar
        enas @ Σαος 12/01/2010 10:47:33

        Πολύ σωστό σχόλιο! "Ποιοι μένουν στις παλιές πολυκατοικίες"...οι ταλαίπωροι μικρομεσαίοι, που μέχρι να πεθάνουν θα βάζουν το χέρι στην τσέπη, για να ζουν στην Εκάλη οι εθνικοί ευεργέτες Μπόμπολας, Περιστέρης και λοιποί κρατικοδίαιτοι εργολάβοι...

  14. remali avatar
    remali 12/01/2010 10:52:15

    ετσι ετσι...

    συνεχιστε ετσι!!
    να συνεχισει η κυβερνηση
    να χτυπαει τον Ελληνα εκει που ποναει
    στην μικρο-ιδιοκτησια του, στο ΙΧ του,
    στα συμβολα τα οποια πρεπει να ξηλωθουν

    και σας βλεπω να φευγετε νυχτα
    και λιθοβολημενοι!!!!

  15. Hase avatar
    Hase 12/01/2010 11:02:31

    Τελικα οι πιο ωραιες φουσκες ειναι πρασινες. Ολα τα μετρα που ανακοινωνουν ειναι εναντια στους φτωχους. Απο τα πρασινα τελη εως τα πρασινα σπιτια και τις πρασινες ΑΠΕ. Σε λιγο θα μας πουν να βαψουμε και τα παπαρια μας πρασινα.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Hase 12/01/2010 11:04:29

      Hase μεσα..

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/01/2010 11:05:53

        πρόσεχε σε τι συμφωνείς "Π"ράσινα "π"απάρια χαχαχαχαχα

        • Σαος avatar
          Σαος @ archaeopteryx 12/01/2010 11:08:40

          Η πράσινη λαίλαπα θα μας πάει ΤΟΙΧΟ-ΤΟΙΧΟ :-)

        • ataktos avatar
          ataktos @ archaeopteryx 12/01/2010 11:14:04

          Αφού απέδειξες σε όλους , ότι αβαντάρουν τις μεγάλες εγχώριες και ξένες εταιρίες και δεν επιτρέπουν να ανοίξει η αγορά στους δεκάδες χιλιάδες μικροεπαγγελματίες που θα εργασθούν για τα μικρά φ/β και την εξοικονόμηση ενέργειας που μέχρι σήμερα ασύστολα σπαταλάτε

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 12/01/2010 11:20:00

          παω Τοιχο Τοιχο..ΤΤ χαχαααα

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 12/01/2010 11:30:27

          γειά σου άτακτε...
          Φαντάσου να μιλούσαν και για εξοικονόμηση ενέργειας... Ή για φίλτρα και αποθειωτές!... Ή (άκουσον άκουσον) για περιορισμό στο όριο ταχύτητας στα 95 χλμ την ώρα -- 20% εξοικονόμηση βενζίνης!...

          Ή τσκ τσκ για κατάργηση του φωτισμού άδειων δρόμων σε ακατοίκητες περιοχές... Ή σβήσιμο των βιτρίνων μετά τις 1 την νύχτα.

          Όλα αυτά δεν έχουν μίζες (ε... για τα φίλτρα κάτι γίνεται...)

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ archaeopteryx 12/01/2010 11:32:38

          Τοίχο τοίχο όπως τσιγκινα βρακάκια αχαχαχα!

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ Hase 12/01/2010 11:34:23

      Γιατί εσένα τα δικά σου τι χρώμα είναι?

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ (Α)θανάσης 12/01/2010 11:39:05

        δεν ξέρω για τον άνθρωπο, αλλά πολλοί πασόκοι είναι αναστατωμένοι... δεν είναι όλοι πρασινοφρουροί μουτζαχεντίν.

        • (Α)θανάσης avatar
          (Α)θανάσης @ archaeopteryx 12/01/2010 13:09:24

          Οχι βρε, δεν εννοούσα κάτι τέτοιο... Αναφορά σε (κρύο) ανέκδοτο ήταν...

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Hase 12/01/2010 14:25:22

      Ρε οι άνθρωποι είναι για τα πανηγύρια:

      Παίρνουν αποσπασματικά μέτρα από άλλες χώρες και τα εφαρμόζουν στου κασίδη το κεφάλι...

      1) Στην Ιθαγένεια
      2) Πράσινα τέλη χωρίς απόσυρση...
      3) Ξεπούλημα στα πάντα για να μπουν ΑΠΕ και θα χρυσοπληρώσουμε KW/h
      4) Πράσινα πιστοποιητικά, εφαρμόστηκε σε χώρες που τα σπίτια είχαν ήδη κάποιες μονώσεις αλλά και δημοσιονομικά τους υπόδειγμα... στο ψοφάλογο το δικό μας είναι σαν να ζητάς να βάλει χρυσά πέταλα και μεταξωτή σέλα.

      Τόσο μυαλό θέλει ότι τώρα δεν μπορούν να γίνουν με κόστος μεταρρυθμίσεις τα χρήματα πρέπει να πάνε εκεί που θα πιάσουν τόπο για να ορθοποδήσει η οικονομία. Κάθε εφαρμογή του μέτρου πέρα των νεοανεγειρόμενων οικοδομών και ανακαινίσεων είναι εξωπραγματικό και εξωφρενικό.

      ούστ πρασινολουκουμάδες

  16. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 12/01/2010 11:26:35

    Θα φάνε ξύλο δεν την γλιτώνουν.

  17. ataktos avatar
    ataktos 12/01/2010 11:33:40

    Ποιος είναι ο λόγος που μέχρι σήμερα δεν καταργήθηκε το ΦΠΑ στα Φ/Β πάνελ θέρμανσης νερού που κατασκευάζονται στην Ελλάδα από ελληνικές βιοτεχνίες ( παλιά υπήρχαν και φορολογικές ελαφρύνσεις που στη συνεχεία καταργήθηκαν ). Η εξοικονόμηση ηλεκτρικής ενεργείας από κάθε κάτοικο μονοκατοικίας δεν είναι επένδυση??? .

  18. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 12/01/2010 11:38:59

    Καθίστε τώρα που θα ανέβει η τιμή από τα ΑΠΕ του ρεύματος εκεί να δούμε χαρές.

  19. Aδέσποτη avatar
    Aδέσποτη 12/01/2010 11:40:09

    Άντε βολεύτηκε άλλη μία ειδικότητα του ΤΕΕ. Υπάρχουν άλλες 33.

    • ataktos avatar
      ataktos @ Aδέσποτη 12/01/2010 11:45:57

      όσο παλιά βολεύτηκαν οι μεταλλειολόγοι με το τζάμπα λιγνίτη που τελευταία μας τελείωσε χαχαχ

      • Aδέσποτη avatar
        Aδέσποτη @ ataktos 12/01/2010 11:51:18

        Γιατί; Αν αρχίσουμε την παραγωγή ουσιών κατ' οίκον θα βολευτούν και οι χημικοί.

        • ataktos avatar
          ataktos @ Aδέσποτη 12/01/2010 11:59:11

          Συγνωμη δεν σε επιασα σωστα

        • Aδέσποτη avatar
          Aδέσποτη @ Aδέσποτη 12/01/2010 12:05:45

          Μα εκεί δεν γυρνάει όλη η ανάπτυξη και οι θέσεις εργασίας της χώρας. Γύρω από την κατοικία. Ας δώσουν άδεια για παραγωγή κατ' οίκον ουσιών. Τώρα που το σκέφτομαι θα βολευτούν και οι γεωπόνοι. GYO. Grow your own (grass).

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Aδέσποτη 12/01/2010 12:07:58

          καλό... και είναι πράσινο, και ενθαρρύνει βιοτεχνίες για είδη καπνίσματος, και πουλιέται και σε φίλους...

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Aδέσποτη 12/01/2010 12:10:30

          παει... θ αρρωστησει ο Φακτωρας μ εμας εδω μεσα... χαχαχαα φανταζεστε να κανει πρασινη τη σελιδα ???? ( και να παιζει και Μαρλευ χαλι.. )

          ΠΠ

  20. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/01/2010 12:14:59

    Φυσικά...Φάκτορα πάρε πιστοποιητικό ΄πράσινης ανάπτυξης΄άμεσα γιατί θα στο κλείσουν το ΄ακίνητο΄..
    Βάλε και απόξω στην ιστοσελίδα μολόχες και σέλινο..
    Και μήν ξεχάσεις και μιά φωτογραφία τού Πατέρα απόξω και τού Σισσέ..

  21. Σαος avatar
    Σαος 12/01/2010 12:17:39

    Άσχετο-σχετικό

    Άλλη μελλοντική «πράσινη ταυτότητα»:

    Codex Alimentarius

    http://foodcode.blogspot.com/2007/11/secret-food-code-conspiracy.html

    Αν δεν κάνω λάθος, ισχύει από φέτος και στην ΕΕ. Αν δεν είναι «ωραία» γεμάτη ορμόνες, ακτινοβολημένη, γενετικά τροποποιημένη ή υβρίδιο, η ντοματούλα δεν θα φτάνει στις λαϊκές και στα ράφια των υπεραγορών. Υπάρχει και site με προδιαγραφές για όλα τα λαχανικά και τα φρούτα. Αυτά τα προωθεί η Monsanto που βγάζει τερματικούς σπόρους από φυτά γενετικά τροποποιημένα (ξέρετε, με γονίδια από σκορπιούς κτλ κτλ) και έτσι ελέγχει και την παραγωγή τροφής. Ήδη στις ΗΠΑ απαγορεύεται στους πολίτες να έχουν το δικό τους λαχανόκηπο. Δεν νομίζω να δούμε τέτοιες ακραίες αποφάσεις και στην Ελλάδα, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Σαος 12/01/2010 12:42:02

      Στο google, στο λήμα Food Coop περιγράφεται πως δημιουργούνται ανεξάρτητες συνεργατικές κοινότητες κατοίκων, που συγκεντρώνουν και ανταλλάσσουν τα τρόφιμα τα οποία παράγουν οι ίδιοι στον μικρό τους λαχανόκηπο, ακυρώνοντας εντελώς τις αλυσίδες των καρτέλ.
      Στην Ελβετία αυτό τείνει να γίνει θεσμός στις μικρές κοινότητες.

      Το μεγάλο ψυγείο σπόρων -Seed Vault- της Μονσάντο που είναι χτισμένο και παραχωμένο στην αρκτική σε νορβηγική επικράτεια, σε απαραβίαστο περιβάλλον, το δημιούργησε η νορβηγική κυβέρνηση παρέα με τον Γκέιτς, Ροκφέλερ και λοιπούς. Εκεί φυλάσσονται εκεί χιλιάδες σπόροι.

  22. Σπάρτακος avatar
    Σπάρτακος 12/01/2010 12:24:24

    Καλώς την κι ας άργησε.Βρέ,βρέ,βρέ....μάθανε πως....αναπαραγώμαστε,πλακώσανε κι οι ...Αθίγγανοι.Καλώς την πράσινη ανάπτυξη την.... μπιρμπιλομάτα.Ασφαλώς γιά το καλό μας,(και της αρπαχτής περισσότερο,βεβαίως,βεβαίως).Γιά το περιβάλλον ρε Γ...το.Κι όχι τίποτ'άλλο,αλλά οι αντικειμενικοί πληροφορητάδες μας,όλο και ξεχνούν τον Καρα...furer.Γιατί ρε γιουσούφια;Τόση αχαριστία στον εργολάβο της καθημερινής αποδόμησης της ΝΔ;Τι φοβάστε;Μήπως,επειδή δεν μπορεί πιά να ψαρέψει στη γαλάζια λιμνούλα,αρχίσει να ρίχνει πετονιά στη πράσινη;Με την οποία έχει και περισσότερα κοινά στοιχεία,όπως:λαικισμός,αγραμματοσύνη,μισαλλοδοξία,ιδεολογικό ντιριντάχτα,ψευδοπατριωτισμό κλπ,κλπ,κλπ.Ξαναρωτάω:Τι γίνεται ο Τσιαμτσίκας;Αρχίσαμε πιά ν'ανησυχούμε.

  23. ataktos avatar
    ataktos 12/01/2010 12:26:24

    η κ.Μπιρμιλη ουσιαστικά συνεχύζη με το σχετικό Σ.Ν στα χνάρια του προκάτοχο της Σουφλιά που το 2007 απέρριψε το αίτημα του αείμνηστου Μ. Παπαγιαννακη και Γ. Δραγασακη που ζητούσαν με σχετική ερώτηση την εξαίρεση επιβολής ΦΠΑ για τα πάνελ θέρμανσης νερού που κατασκευάζονται στην Ελλάδα.

  24. Σαος avatar
    Σαος 12/01/2010 12:59:46

    Υπάρχουν και στην Ελλάδα κινήσεις για διατήρηση παλαιών σπόρων από αρκετό κόσμο. Υπάρχει η κοινότητα του Πελίτι που οργανώνει αυτές τις προσπάθειες. Επειδή με ενδοιαφέρει το θέμα γενικότερα (δηλαδή η καλλιέργεια λαχανόκηπου), είχα πάρει τέτοιους σπόρους οργανικούς και τους φύτεψα ενώ ταυτόχρονα φύτεψα και μη οργανικούς. Οι οργανικοί άντεξαν τα πάνδεινα ενώ τα φυτώρια των μη οργανικών μαράθηκαν σχεδόν αμέσως. Δηλαδή εκτός όλων των άλλων, οι μη οργανικοί πρέπει να είναι τίγκα στο λίπασμα για να μεγαλώσουν ενώ οι οργανικοί λόγω φυσικών διεργασιών και λόγω εντοπιότητας είναι πιο ανθεκτικοί.

    Έτσι όπως το πάνε το θέμα, θα γίνουν οι γνήσιοι οργανικοί σπόροι παράνομοι όπως τα ναρκωτικά. Οργουελικές καταστάσεις...

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Σαος 12/01/2010 15:36:29

      Μεγάλο θέμα φίλε μου, που μας οδηγούν τα παγκόσμια μονοπώλια, έτσι την πάτησαν και στην ινδία τους έταξαν γενετικά τροποποιημένα φυτά και έκοψαν την και έχασαν την παραδοσιακή γεωργία και τα φυτά άντεξαν δύο χρόνια μετά προσβλήθηκαν από άλλες ασθένειες, και να τα ειδικά λιπάσματα και τα φυτοφάρμακα, μέσα σε 4-5 βλαστήμησαν την ώρα που εγκατέλειψαν την παραδοσιακή γεωργία και τους σπόρους τους.

  25. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/01/2010 13:04:28

    Πράσινος σταλινισμός:

    Green Stalinism is what we are seeing today, but the color is purely decorative. It has nothing to do with real environmentalism; after all, eco-icon Rachel Carson got DDT outlawed on totally phony evidence, thereby saving hundreds of millions of tsetse flies in Africa at the cost of millions of African children. How is that for really evil racism? How many deadly flies would you trade for the life of a child? Maybe that's what environmentalism really comes down to, but in that case, how do you tell eco-freaks from Stalinists or Hitlerites? You shall know them by their deeds, and their deeds show no difference. The whole intention behind Fraudenhagen was to impoverish the West and to hold back the developing world from creating prosperity for its people...

    http://www.americanthinker.com/2009/12/is_stalinism_back.html

  26. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/01/2010 13:06:39

    και η Υπουργός ικανοποιείται είτε με τους υπαλλήλους της ΤΕΡΝΑ είτε στο γυμναστήριο, είτε χαζεύοντας ρομαντικά αιολικά πάρκα. Ο καθε ένας ό,τι μπορεί...

  27. Stratos avatar
    Stratos 12/01/2010 13:09:34

    Τράβα στο τρωκτικό τότε να μάθεις για το στρινγκ της Παπουτσάκη ρε σοβαρε disakr

  28. Σαος avatar
    Σαος 12/01/2010 13:10:12

    Και τι είσαι εσύ; Μήπως δίνεις και ISO για τα περιεχόμενα και τα σχόλια των αναγνωστών;

    • Stratos avatar
      Stratos @ Σαος 12/01/2010 13:12:16

      Ο Λέλος είναι (Λιιιιιιζα έλα, μπανάνα, μπανάνα)

  29. ataktos avatar
    ataktos 12/01/2010 13:28:59

    αφου προτιμούν να κατασκευάζουν μεγάλες μονάδες παραγωγής με Φ.Α με ελάχιστη εγχώρια προστιθέμενη αξία παρά να ενεργοποιήσουν τους δεκάδες χιλιάδες επιστήμονες και τεχνικούς σε μια εκστρατεία για την εκμετάλλευση του μεγαλύτερου "κοιτάσματος" της χώρας που είναι η εξοικονόμηση.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ataktos 12/01/2010 13:40:04

      και πρόσθεσε, ότι το ΦΑ είναι φτηνό στην αρχή ενός κοιτάσματος και πανάκριβο στο τέλος... και πόσο παλαβό είναι να το καις για ισχύ βάσης. Λέω να κάψω τα κιτάπια μου... φαίνεται άλλαξε η επιστήμη...

      • man8os avatar
        man8os @ archaeopteryx 12/01/2010 13:43:27

        Υπαρχει καμια μελετη για το χρονικο διαστημα που θα διαρκεσει το φυσικο αεριο?

    • man8os avatar
      man8os @ ataktos 12/01/2010 13:51:37

      Λεω οτι για τ οπετρελαιο οι Αμερικανοι εχουν κανει σχετικες μελετες, εχουν μελετησει σεναρια, που μιλουν για το τελος της εποχης καπου το 2080 αν αυξηθουν ομαλα οι εξοιρυξεις.
      Για το φυσικο αεριο δν γνωριζω κατι. Αν εχουμε λοιπον φτηνο φυσικο αεριο για τα επομενα 50 χρονια τοτε νομιζω οτι ειναι αχρηστοι οι ανεμιστηρες, τουλαχιστον προς το παρον.
      Δευτερον, υπαρχει η καταλληλη τεχνολογια για α εγκαταστησουμε ανεμογενητριεσ στο Αιγαιο, σε καποια αποσταση απο τα νησια, ωστε να μην ειναι ορατες.

      • man8os avatar
        man8os @ man8os 12/01/2010 13:53:29

        Συγνωμη για την ανορθογραφια.
        Λεω οτι για το πετρελαιο οι Αμερικανοι εχουν κανει σχετικες μελετες, εχουν μελετησει σεναρια, που μιλουν για το τελος της εποχης καπου το 2080 αν αυξηθουν ομαλα οι εξωρυξεις.
        Για το φυσικο αεριο δεν γνωριζω κατι. Αν εχουμε λοιπον φτηνο φυσικο αεριο για τα επομενα 50 χρονια τοτε νομιζω οτι ειναι αχρηστοι οι ανεμιστηρες, τουλαχιστον προς το παρον.
        Δευτερον, υπαρχει η καταλληλη τεχνολογια για α εγκαταστησουμε ανεμογενητριες στο Αιγαιο, σε καποια αποσταση απο τα νησια, ωστε να μην ειναι ορατες.

        • ataktos avatar
          ataktos @ man8os 12/01/2010 14:03:16

          Αυτός είναι ακριβός ο λόγος που ζητώ επίμονα ένα αξιόπιστο έγκυρο και επικαιροποιημενο Ενεργειακό Ισοζύγιο για τα επόμενα 20 χρόνια για σοβαρό και υπεύθυνο διάλογο .Πως οι Αμερική μπορεί και δημοσιεύει στο διαδίκτυο τα στοιχειά που επικαλείσαι και εσύ στην Ελλάδα .Αυτή η σαλάτα που μας σερβίρουν είναι για πέταγμα πάλι μια μπαρούφα της προπαγάνδας

        • man8os avatar
          man8os @ man8os 12/01/2010 15:03:37

          Ειλικρινα δεν γνωριζω αν ειναι προπαγανδα. Ειχε δημοσιευτει προπερσυ οταν το πετρελαιο ηταν στα 120, σε επιστημονικο περιοδικο, το διαβασα στο(science καθημερινη).
          Μου φανηκε για συμπερασμα επιστημονικου κειμενου.

  30. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/01/2010 13:46:50

    εγω δεν έχω τέτοια μελέτη, αλλά όλα τα κοιτάσματα αερίου κάνουν τέτοιυς κύκλους

  31. ataktos avatar
    ataktos 12/01/2010 13:48:18

    Μου θύμησες πως μας πετροβολούσαν και απαξίωναν παλιά ( 1994-6 )οι εκσυγχρονιστές για την μεικτή καύση ,και πως σήμερα οι ίδιοι προωθούν ύπουλα μέσω του Ν.Σ. το εισαγόμενο Φ.Α. στην ενεργειακή κατανάλωση.

  32. Aδέσποτη avatar
    Aδέσποτη 12/01/2010 13:49:08

    Και είναι τόσο πράσινη η Τίνα που στη Γενική Δ/νση Δασών του Υπουργείου της σκέφτονται να βάλουν Δ/ντή μηχανικό αντί για δασολόγο. Εντάξει κοπέλα μου μας έπεισες. Είσαι πολύ πράσινη.

    • Stratos avatar
      Stratos @ Aδέσποτη 12/01/2010 13:56:59

      Για να είμαστε πολιτικά δίκαιοι, η Τίνα είναι και λίγο θύμα.
      Ηρθε από το πουθενά και έγινε Υπερυπουργός, χωρίς ομάδα (επικοινωνιολόγων, τεχνικών, νομικών κλπ), χωρίς γνώσεις διοίκησης, χωρίς στηριξη από τους "συναδελφους" Υπουργούς, με τα λαμόγια (Τέρνα, σμέρνα κλπ) στενό κορσέ δίπλα της και με την πανάκριβη πράσινη ανάπτυξη του Γιωργάκη πρώτη προτεραιότητα ...εν μέσω οικονομικής κρίσης!
      Ας πρόσεχε

      • Blimblomblim avatar
        Blimblomblim @ Stratos 12/01/2010 14:01:17

        Τι θα πει "είναι θύμα"; Κυβερνά ο Παπανδρέου, ναι ή όχι; Ας μην την έβαζε. Όταν μπει κανείς σε τέτοιο υπουργείο πρώτης γραμμής πρέπει να είναι κατάλληλος για τη θέση. Αν δεν φταίει αυτή, τότε φταίει ο Παπανδρέου. Δεν είναι πρωτάρης στην πολιτική, είναι τριάντα τόσα χρόνια στην Ελλάδα.

      • Aδέσποτη avatar
        Aδέσποτη @ Stratos 12/01/2010 14:05:18

        Έλα τα θέλει ο οργανισμός της. Το ερώτημα είναι αν είνaι διαπλεκόμενη;

        • (Α)θανάσης avatar
          (Α)θανάσης @ Aδέσποτη 12/01/2010 14:11:59

          Αν δεν ήταν δεν επρόκειτο να κατελάμβανε το πόστο. Τέτοια βασικά λάθη δεν αφήνουν να γινονται ούτε οι Σμέρνες ούτε οι Αρχιπολιτικάντηδες που έχουν αμφότεροι πάρει εργολαβία την διακυβέρνησιν της πατρίδος...

        • αλλενάκι avatar
          αλλενάκι @ Aδέσποτη 12/01/2010 14:16:21

          Το ερώτημα είναι ποιος ΔΕΝ είναι διαπλεκόμενος...

        • (Α)θανάσης avatar
          (Α)θανάσης @ Aδέσποτη 12/01/2010 14:29:42

          Υπάρχει ένα "φίλτρο", το οποίο ΔΕΝ το περνάς αν δεν "επιτρέπεται". Δηλαδή, σε πολιτικές-αποφασιστικές θέσεις δεν θα μπεις αν δεν υπάρχει η δυνατότητα χειραγώγησής σου. Με "παλιές αμαρτίες" ή με το σύνηθες, εκμετάλλευση της δίψας για πάση θυσία (επαν)εκλογή. Όταν γίνει κανένα λάθος ή ο περί ού ο λόγος αποδειχθεί περισσότερο έντιμος ή με δύσκαμπτη σπονδυλική στήλη, παραγγέλνουμε την κατάλληλη ποσότητα λάσπης στα Μέσα Μαζικής Εξημέρωσης και το κακό διορθώνεται. Να εν ολίγοις οι αρχές της Προεδρευομένης Δημοπρασίας, του κατά τον Πανούσειο νεολογισμό πολιτεύματος της Νεότερης Ελλάδας.

      • enas avatar
        enas @ Stratos 12/01/2010 14:16:53

        Με το ζόρι έγινε υπουργός; Της απαγόρευσε κανείς να φτιάξει ομάδα με τίμιους ανθρώπους; Της επέβαλε κανείς λαμόγια δίπλα της;
        Σιγά μη δηλώσει "κάνω αγγαρεία" κιολας, σαν τον τρελλοπολύδωρα

  33. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 12/01/2010 14:14:49

    Πόσο θα πληρώσουμε αυτό το πράσινο δεν ξέρω... οι άνθρωποι ζουν σε άλλο κόσμο, εν μέσο κρίσης βρήκαν να κάνουν καθολικές μεταρρυθμίσεις που δεν υπάρχει σάλιο (και το είπε και υπουργός)...

    Δεν ξέρω πια πράσινη νύχτα θα φύγουν. ^%$^%#%$#^%#$$%#^&*^%

  34. Stratos avatar
    Stratos 12/01/2010 14:43:47

    Λεγοντας θύμα εννοώ οτι μάλλον ήταν too much για αυτή την κοπέλα να την κάνει Υπουργό. Δεν θα αντέξει το βάρος. Ας την έβαζε Γενικό Γραμματεα.

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ Stratos 12/01/2010 14:47:09

      Θα σου έλεγα εγώ, αλλά θα λογοκριθώ... Πως να το πω... πως να το πω να μην λογοκριθώ...

      Το βρήκα! Μερικοί το προτιμούν αδύνατο!

      • yangoolas avatar
        yangoolas @ yangoolas 12/01/2010 15:02:39

        "Μερικοί" "οι"

  35. Blimblomblim avatar
    Blimblomblim 12/01/2010 14:44:28

    Τι σημαίνει αυτό το "θα κοστίζει λιγότερο" το κτίριο; Θα πουλιέται ή θα ενοικιάζεται φθηνότερα; Και ποιος νόμος μπορεί να το επιβάλει αυτό;

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ Blimblomblim 12/01/2010 14:53:40

      Μάλλον αυτό θα πει, επι της ουσίας όποιος δεν έχει το πιστοποιητικό έρχεται νέα φοροεπιδρομή.

  36. EUROTSOPANHS avatar
    EUROTSOPANHS 12/01/2010 17:30:42

    Τα ενεργειακα πιστοποιητικα εχουν επιβληθει απο την ΕΕ για να βρισκομαστε σε δουλεια,τα ΛΟΜΒΥ των κατασκευαστων εχουν περασει διαφορες κοινοτηκες οδηγιες ...δηθεν για την εξοικονομηση ενεργειας,σε σπιτια και κτηρια χωρις να βαζουν ποτε χερι στις μεταφορες και στις αυτοκινητοβιομηχανιες.
    Οι εκαστοτε κυβερνητες σιωπουν ...κερδιζουν χρονο και οι χαρτογιακαδες πεταν στα μουτρα του κοσμακη ενα νομοσχεδιο ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΞΕΠΑΡΑΔΙΑΣΜΑ ΠΡΟΣ ΟΦΕΛΟΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΥ .....ΚΡΑΤΟΥΣ.`

  37. Hase avatar
    Hase 12/01/2010 19:06:26

    Τα βιοκαυσιμα και το υδρογονο θα αντικαταστησουν σε 15-20 χρονια το πετρελαιο και το ΦΑ. Ηδη η αιθανολη στην Βραζιλια (αναμεμιγμενη) με βενζινη εχει μειωσει τις εισαγωγες εκει (στο πετρελαιο) στο 50%.
    Υπαρχουν μικροοργανισμοι (βακτηριδια) που τρωνε κυταριννη και παραγουν βιοκαυσιμα. Ειναι η ενεργεια του μελλοντος.

    Αλλη εναλλακτικη ειναι το υδρογονο. Κυψελες υδρογονου ηδη δοκιμαζονται στην αμερικανικη αυτοβιομηχανια.
    Το υδρογονο ειναι ευκολο να το παρει κανεις απο ηλεκτρολυση του νερου, ειναι φιλικο προς το περιβαλλον και οι μονοι που αντιδρουν ειναι οι πετρελαιαδες (οι 7 αδελφες).

  38. ataktos avatar
    ataktos 12/01/2010 19:06:34

    προτείνω για εξοικονόμηση ηλεκτρικής ενεργείας, όλοι οι κάτοικοι σε αυτήν την χωρά την ώρα μετάδωσεις ειδήσεων από TV να της σβήνουν ... και να βγαίνουν βόλτα .

  39. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/01/2010 19:29:23

    Ούτε σε 200 hase... τα περισσότερα βιοκάυσιμα καταναλώνουν περίσσότερο πετρέλαιο για να παραχθούν από ότι αντικαθιστούν. Στην Βραζιλία καίνε φαγητό, ναι, μειώνει την βενζίνη. Τα βακτηρίδια τα πρωτοσυνάντησα φοιτητής και ακόμα είναι ερευνητικά. Το υδρογόνο βασίζεται σε απλετη πυρηνική ενέργεια. Δεν συμφέρει από πετρέλαιο. Οι ΑΠΕ είναι για μίζες και για μέρη βαθειά στην ζούγκλα μακρυά από δίτκυα.

    Θες ενέργεια? Σήμερα κάρβουνο, πετρέλαιο και αέριο. Οσονούπω πυρηνικά, αύριο πυρηνικά 4ης γενιάς που φτιάχνουν καύσιμο. Φυσικά χώρες με νερό, υδροηλεκτρικά. Οι ανεμόμυλοι θα είναι πάντα οριακοί. Ο αέρας είναι ελαφρύς, δεν παράγουν όταν δεν φυσάει, κλπ κλπ. Τα φ/β για εξειδικευμένες εφαρμογές με ελπίδα για απρόβλεοτη βελτίωση κόστους και αποδοσης.

    Οι 7 αδερφές (που είναι 5 πλέον) μπλοκάρουν κυρίως το κάρβουνο και την πυρηνική. Σπονσοράρουν τις Α/Γ και τα φ/β για να εξασφαλίσουν τον αποκλεισμό του κάρβουνου.

    Αχ αυτά τα βακτήρια και οι μύκητες και η κυταρίνη. Ήμουνα νιός και γέρασα...

    Μπορείς να μειώσεις την κατανάλωση βενζίνης κατά 20% παγκοσμίως αν κανείς δεν οδηγεί πάνω από 90 χλμ την ώρα. Αλλο 20%-30% αν δεν οδηγείς μόνος. 20% οικονομία στο πετρέλαιο αν η θερμοκρασία στο σπίτι σου δεν είναι πάνω από 18 τον χειμώνα και κάτω από 30 το καλοκαίρι

  40. NEW GENERATION avatar
    NEW GENERATION 12/01/2010 19:44:25

    ΕΝΑ ΝΕΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΩΣ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΘΑ ΠΡΟΑΓΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ.
    ΜΕ ΤΟ ΠΙΣΤΟΛΑΚΙ-ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑΚΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΘΑ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΙΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ,ΘΕΡΜΟΓΕΦΥΡΕΣ ETC, ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΙ, ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΧΕΡΙ Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΘΑ ΚΡΑΤΑΕΙ Τ@ΡΧ$Δ$@ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ. ΣΥΝΕΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ...