#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/06/2011 11:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πράσινη Ανακύκλωση



Ποιος ανασχηματισμός; Ανακύκλωση λέγεται…

Μια από τα ίδια. Κυβέρνηση εσωκομματικού συμβιβασμού (διαρχία) του Παπανδρέου με τον Βενιζέλο και τους "εκσυγχρονιστές", με τη (νέα) Κυβερνητική Επιτροπή να αναλαμβάνει την μετάβαση από τον Παπανδρέου σε μια άλλη ηγεσία και από την εξουσία στην αντιπολίτευση

Οι κεντρικοί υπουργοί αναλαμβάνουν άλλες θέσεις, αλλά μπαίνουν και αρκετοί βουλευτές από την εναπομείνασα δύναμη του ΓΑΠ

Ενισχύεται ο ρόλος του βαθέως κομματικού ΠΑΣΟΚ μπας και σωθούν

Στην σύνθεση της Κυβερνητικής Επιτροπής αντανακλάται ο ισχύον αυτήν την στιγμή εσωκομματικός συμβιβασμός: Ρέππας, Καστανίδης,       Βενιζέλος, Χρυσοχοΐδης, Διαμαντοπούλου, Παπακωνσταντίνου, Ραγκούσης. Λοβέρδος, Σκανδαλίδης, Παπουτσής

Ποιοι πήραν τα παπούτσια στο χέρι: Τ. Μπιρμπίλη, Λ. Κατσέλη, Δ. Δρούτσας, Τ. Χυτήρης, Γ. Διαμαντίδης, Γ. Πανάρετος, Γ. Ντόλιος, Θ. Τζάκρη, Δ. Κουσελάς, Σ. Κουβέλης, Π. Ρήγας, Ε. Τσουρή, Θ. Μωραΐτης, Σ. Βούγιας, Β. Κεγκέρογλου, Μ. Αποστολάκη, Α. Νταλάρα

Ποιοι άλλαξαν υπουργείο:Γ. Παπακωνσταντίνου, Γ. Πεταλωτής, Γ. Ραγκούσης, Χ. Κασταντίδης, Ε. Βενιζέλος

Νέοι: Π. Τζωρτζάκης, Σ. Λαμπρινίδης, Μ. Παπαϊωάννου, Κ. Σπηλιόπουλος, Π. Κουκουλόπουλος

Πρωθυπουργός παραμένει ο Γιώργος Παπανδρέου

Ο Ευάγγελος Βενιζέλος αναλαμβάνει αντιπρόεδρος και εν αναμονή πρωθυπουργός μαζί με το υπουργείο Οικονομίας

Ο Παπακωνσταντίνου  πηγαίνει στο Περιβάλλοντος στη θέση της Μπιρμπίλη κατόπιν απαιτήσεως της διαπλοκής

Ο Πάγκαλος παραμένει αντιπρόεδρος για να μην χαλάσει τον συμβιβασμό Παπανδρέου - Βενιζέλου

Υπουργός Εσωτερικών: Χάρης Καστανίδης, Υφυπουργός: Πάρις Κουκουλόπουλος

Υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης: Δημήτρης Ρέππας, στη θέση του Ραγκούση που τα έκανε .... Υφυπουργοί Παντελής Τζωρτζάκης, Ντίνος Ρόβλιας

Αναπληρωτές Υπουργοί  Οικονομικών: Φίλιππος Σαχινίδης, Παντελής Οικονόμου (που φώναζε)

Υπουργός Εξωτερικών: Σταύρος Λαμπρινίδης Αναπληρώτρια Υπουργός: Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου Υφυπουργός: Δημήτρης Δόλλης

Υπουργός Εθνικής Άμυνας: Πάνος Μπεγλίτης, Υφυπουργός: Κώστας Σπηλιόπουλος

Υπουργός Περιφερειακής Ανάπτυξης, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας: Μιχάλης Χρυσοχοΐδης. Αναπληρωτές: Χάρης Παμπούκης, Σωκράτης Ξυνίδης. Υφυπουργός: Θάνος Μωραΐτης

Υπουργείο Περιβάλλοντος: Γιωργός Παπαπακωνσταντίνου. Αναπληρωτής Υπουργός: Νίκος Σηφουνάκης. Υφυπουργός: Γιάννης Μανιάτης

Υπουργός Παιδείας: Αννα Διαμαντοπούλου. Αναπληρωτής Υπουργός: Φώφη Γεννηματά. Υφυπουργός: Εύη Χριστοφιλοπούλου

Υπουργός Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων: Γιάννης Ραγκούσης, Υφυπουργός: Γιάννης Μαγκριώτης

Υπουργός Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης: Γιώργος Κουτρουμάνης, Υφυπουργός: Γιάννης Κουτσούκος

Υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης: Ανδρέας Λοβέρδος. Υφυπουργοί: Μιχάλης Τιμοσίδης, Χρήστος Αΐδόνης, Μάρκος Μπόλαρης

Υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων: Κώστας Σκανδαλίδης. Υφυπουργός: Γιάννης Δριβελέγκας

Υπουργός Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων: Μιλτιάδης Παπαϊωάννου. Υφυπουργός: Γιώργος Πεταλωτής

Υπουργός Προστασίας του Πολίτη: Χρήστος Παπουτσής. Υφυπουργός: Μιχάλης Όθωνας

Υπουργός Πολιτισμού και Τουρισμού: Παύλος Γερουλάνος. Υφυπουργός: Γιώργος Νικητιάδης

Υπουργός Επικρατείας και Κυβερνητικός Εκπρόσωπος: Ηλιας Μόσιαλος

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aggelos avatar
    Aggelos 17/06/2011 09:46:57

    ο Παγκαλος παραμενει,,
    2 αντιπροεδρους τωρα..

    καλα ποσο τον φοβαται ο Γαπ?πωπω ξεφτιλααα..

  2. Orestios avatar
    Orestios 17/06/2011 09:47:23

    Ανακύκλωση σκουπιδιών Παπανδρέου Α.Ε.

    Αν γίνει ανασχηματισμός. Αν.
    Ακόμα διαρροές μόνο.

  3. aganaktismenoi avatar
    aganaktismenoi 17/06/2011 09:58:37

    ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΡΑΜΠΟΛΑΣ ΚΑΙ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ

    Η ανακοίνωση της νέας κυβέρνησης θα γίνει σήμερα το πρωί εκτός αν αλλάξει γνώμη ο Γιώργος, ενώ θα ακολουθήσει στη 1 το μεσημέρι στο Προεδρικό Μέγαρο η ορκωμοσία των νέων υπουργών.

    Οσον αφορά την κοινοβουλευτική διαδικασία ψήφου εμπιστοσύνης, σύμφωνα με τον Κανονισμό της Βουλής η πρόταση εισάγεται στην Ολομέλεια της Βουλής ένα 48ωρο μετά την υποβολή της, δηλαδή την ερχόμενη Κυριακή. Η διαδικασία διαρκεί τρεις ημέρες οπότε την Τρίτη το βράδυ θα πραγματοποιηθεί η ψηφοφορία το αποτέλεσμα της οποία θα κρίνει αν η νέα κυβέρνηση απολαμβάνει την εμπιστοσύνη της πλειοψηφίας του κοινοβουλίου.

    Ο Ευάγγελος Βενιζέλος αναδεικνύεται σε πρόσωπο κλειδί για το νέο κυβερνητικό σχήμα που παίρνει την αντιπροεδρία της κυβέρνησης με το υπουργείο Οικονομικών, όπως ελιχαμε πει χθες τσάμπα έσπασε τα χέρια του στο χειροκρότημα.

    http://aganaktismenoi-aganaktismenoi.blogspot.com/2011/06/blog-post_449.html

  4. Orestios avatar
    Orestios 17/06/2011 09:58:40

    Ξεχάστε τον ανασχηματισμό.
    Δεν θα γίνει.
    Πάμε για εκλογές.

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ Orestios 17/06/2011 10:02:20

      αστειεύεσαι ;;;

  5. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 17/06/2011 10:03:45

    Συνταγματολόγος στο Υπ.Οικονομικών !!! (τρελά πράγματα...εκτός κι ΑΝ...)
    Χρειάζεται για το αντισυνταγματικό... της δανειακής σύμβασης ;)
    Γάτα (χωρίς Πεταλωτή) ο GAP

    • drider avatar
      drider @ ΠΙΛΟΤΟΣ 17/06/2011 10:46:08

      Λέτε να "τρέξει" τώρα και το ζήτημα της προσφυγής στο ΣτΕ για το Μνημόνιο; Κάνω και καμιά πλάκα να περνάει η ώρα...

  6. Orestios avatar
    Orestios 17/06/2011 10:03:48

    Εσύ περιμένεις να γίνει ανασχηματισμός?
    Θα περιμένεις πολα χρόνια

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ Orestios 17/06/2011 10:05:24

      Έτσι πες ! Όχι πως δε θα γίνει ... :P

  7. Orestios avatar
    Orestios 17/06/2011 10:11:44

    Πόσες ημέρες ζωής δίνετε σε αυτή την κυβέρνηση σκουπιδιών?

    • man8os avatar
      man8os @ Orestios 17/06/2011 10:23:55

      10

    • ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
      ΠΙΛΟΤΟΣ @ Orestios 17/06/2011 10:29:58

      Αυτοί είναι ικανοί να μετράνε και ώρες !!!

  8. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 17/06/2011 10:20:06

    ΝΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΣΥΝΤΟΜΑ.
    ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΜΠΗΚΕ Ο ΠΙΟ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΕ ΤΑ
    ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΠΑΣΟΚΟΣ. ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ .
    ΕΥΦΡΑΔΗΣ. ΚΑΛΟΣ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ,ΕΞΥΠΝΟΣ ΑΛΛΑ Ο ΠΙΟ ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΓΙΑ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 17/06/2011 10:41:33

      ΚΑΘΑΡΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΣΚΟΠΙΜΟΤΗΤΑΣ,ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 17/06/2011 10:42:49

      Ενώ ο προηγούμενος, του LSO, ήταν παμμέγιστος φωστήρας, υποψήφιος για Όσκαρ (σκηνοθέτη ταινιών καταστροφής).

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΒΙΣ 17/06/2011 12:48:10

        ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΕΦΑΓΕ Η ΑΛΛΑΖΟΝΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΗ
        ΤΟΥ ΣΥΓΧΥΣΗ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΧΤΑΡΜΑ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΙΣΜΟΥ.

  9. dacord avatar
    dacord 17/06/2011 10:20:21

    Παλιοτερα τολεγαν .."αναδομηση"!!
    Τωρα αρκουνται σε αυτο το λαικο..ανασχηματισμο??

    Ασχετο.
    Κυτταζω προς το Γουδι. Η θεα του με ηρεμει.
    "Αναπλαστηκε" και εγινε παρκο.
    Για ..ολες τις δουλειες.
    Ανταξιο της ..ιστοριας του.

  10. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 17/06/2011 10:20:26

    Πάγκαλος + Βενιζέλος ως αντιπρόεδροι; Γι' αυτό γέρνει η ρημάδα η παιδική χαρά κι όχι από το βάρος του κύρους (χαχαχα) των συμμετεχόντων!

  11. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 17/06/2011 10:21:46

    Αν προλάβουν και κάνουν μπάνια, τυχεροί θα είναι

  12. anonymous avatar
    anonymous 17/06/2011 10:22:18

    Ο Καστανίδης στο Εσωτερικών με αρμοδιότητα τους Λάθρο

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/06/2011 10:23:01

    Και τώρα που θα βαδίσει η χώρα χωρίς τον Βούγια;

    • Καλά τώρα... avatar
      Καλά τώρα... @ Strange Attractor 17/06/2011 10:33:30

      Τι λέτε κύριε; Ποιός Βούγιας; Εδώ χάσαμε τη Τζάκρη κι εσείς μένετε στο Βούγια;

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Καλά τώρα... 17/06/2011 10:34:06

        Καλό!

      • co avatar
        co @ Καλά τώρα... 17/06/2011 10:42:25

        file!!!! pane ta tagerakia!!! p[lhgma!

      • Γιώργος Μεσσηνία avatar
        Γιώργος Μεσσηνία @ Καλά τώρα... 17/06/2011 11:37:59

        Γιατί, τη Νταλάρα ;;;;;;

  14. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 17/06/2011 10:33:06

    Αχαχαχαχαχαχαχαχαχα! Εεεεε ρε γέλια! Γλέντια! Ό,τι θέλεις! Τους την έφερε πάλι ο ΓΑΠ! Βλάκα τον ανεβάζαμε, ηλίθιο τον κατεβάζαμε, τελικά τους χόρεψε όλους στο ταψί. Και τη διαπλοκή και το κόμμα του. Του σερβίρανε το Βενιζέλο για διάδοχο, πήγαν να πάρουν ρεβάνς του 2007 και τελικά αυτός τον έβαλε στο κάδρο της ΑΠΙΣΤΕΥΤΗΣ ΦΘΟΡΑΣ που συνεπάγεται η παρουσία κάποιου πολιτικού στο Υπουργείο Οικονομικών, ενώ θα του φορτώσει, τελικά, και όλα τα μνημονιακά εγκλήματα (που είναι φυσικά όλα δικά του, αυτό δεν θα το γλιτώσει ο ΓΑΠ, η ιστορία έχει ήδη γραφτεί για αυτό το θέμα).

    Τον καταστρέφει από διάδοχο και μαζί καταστρέφει και την τελευταία ελπίδα του ΠΑΣΟΚ να επιβιώσει.

    Χωρίς τον καλό και άξιο Γ. Φλωρίδη μέσα στην Κ.Ο., με τον εκπρόσωπο της εντόπιας διαπλοκής δεμένο στο πιο ψηλό σημείο του καταρτιού να τον χτυπούν οι άνεμοι, πάμε για ολική καταστροφή του ΠΑΣΟΚ και της διαπλοκής και για μια Νέα Ελλάδα, σύντομα, με τον Αντώνη Σαμαρά αυτοδύναμο πρωθυπουργό!

    Ευτυχώς να λέτε, αδέρφια, που βοήθησε ο Θεός και φώτισε το Νίκο να ανατρέψει την απόφαση του ΓΑΠ να φύγει, διότι τώρα στη θέση του Βενιζέλου θα ήταν ο Σαμαράς...

    Κάποιον θα έπαιρνε μαζί του στην άβυσσο από τους αντιπάλους του ο ΓΑΠ, ευτυχώς που είναι δεν αυτός που θέλαμε να τον αντικαταστήσει...

    Ζήτω η Ελλάς! Ο Θεός δεν μας εγκαταλείπει αδέρφια, θα γλιτώσουμε από δαύτους!

    Και όχι χάρη στη δική μας στρατηγική, εδώ η παρέμβαση ήταν όλη του καλού Θεού...

    • man8os avatar
      man8os @ Επώνυμος 17/06/2011 10:53:49

      Σωστος!!!
      Σαμαρα ειχες καποιον αγιο μαζι σου. Ομως μην ξεχναει κανενας το μνημονιο δεν πρεπει να περασει.
      Εαν τυχων περασει πρεπει να δικαστουν οσοι θα το ψηφισουν, ειτε απο ειδικα ειτε απο ποινικα δικαστηρια.

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Επώνυμος 17/06/2011 13:59:13

      Το ειπε κάποια στιγμή ο Σαμαράς:
      " μπορούμε και χωρίς το Πασοκ "...
      Η νέα μεταπολίτευση δεν θα συμπεριλαμβάνει το Πασοκ...θα διαλυθεί με το καλο...

  15. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 17/06/2011 10:35:00

    Ο ......... πιστεύει ότι τρώμε κουτόχορτο. Αλλά η επικοινωνιακή διαχείριση της κρίσης και της ακυβενησίας δεν πρόκειται να καλυφθεί για πολύ καιρό. Τα επικοινωνιακά παιχνίδια κάποια στιγμή τελειώνουν και ο βασιλιάς έμφανίζεται γυμνός. Η οικονομική κρίση είναι εδώ, η φτώχια μεγαλώνει, η αγορά στεγνώνει και η κρίση χρέους μετατρέπεται αργά αλλά σταθερά σε κρίση πολιτική. Σε κρίση θεσμών και του ίδιου του πολιτεύματος.

    Αυτό όμως που δεν έχουμε μάθει ακόμη από τον ανασχηματισμό, είναι ποιος θα αναλάβει τις αρμοδιότητες του πρωθυπουργού.

  16. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 17/06/2011 10:35:15

    Δυστυχώς οι καταστάσεις έχουν γίνει επικίνδυνες...

    Δεν έχει υπάρξει Κυβερνητική Επιτροπή χωρίς τη συμμετοχή των Υπουργών Άμυνας και Εξωτερικών.

    Τα χειρότερα δεν έρχονται... Τα σχεδιάζουν !

  17. Orestios avatar
    Orestios 17/06/2011 10:35:43

    Φαντάζεστε τον Βενιζέλο σε συνάντηση με ευρωπαίους?
    Να τους πετάξει ένα "είστε αυτιστικοί" και να γίνει εκεί Σεράγεβο

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ Orestios 17/06/2011 11:39:24

      Τι είπε ο άνθρωπος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Γιώργος Μεσσηνία 17/06/2011 12:57:54

        Ο Βενιζέλος έχει ένα παρορμητικό κομμάτι και είναι αυτό που του στέρησε την αρχηγεία το 2007

        • Γιώργος Μεσσηνία avatar
          Γιώργος Μεσσηνία @ Orestios 17/06/2011 13:51:35

          εννοώ πως "έγραψες" με την ατάκα σου ορέστιε!

  18. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/06/2011 10:38:40

    Ο Παπαιωαννου, να ενημερωθει απο τον Χαρη για την επιστολη Μιζενς σχετικα με τις αποζημιωσεις και τη ζημια του Δημοσιου !!!

    Το ΠΑΠΑΚι θα εχει να κανει με τον Αρχαιο κ εμενα ( δεν μ αφηνει σε ησυχια ! )
    Φυσικα εκκρεμει το κακουργημα της ΠΑΡΑΝΟΝΗΣ υπογραφης του στο Μνημονιο Ι ....( 2 μερες πριν το ΦΕΚ ! ) και πολλα πολλα άλλα..

    Αντιπροεδρα + Αντιπροεδρα, και οι 2 σε ενα τηλεοπτικο καδρο δεν χωρατε !

    Μπεννυ, ως Συνταγματολογος, να μας πεις πλεον και για την Νομιμοτητα των Μνημονιων/Δανειακων και των ληστρικων αρθρων σε αυτα !! ΕΚτος εαν εισαι Πρασινος Συνταγματολογος, ειδικο breed. Απο Οικονομικα δεν γνωριζεις !!!
    Η Πρασινη Πολιτικη στα Οικονομικα και τους Δανειστες δεν δουλευει! στο λεω απο σημερα ! Εχεις ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΘΥΝΗ, και θα εισαι ΥΠΟΛΟΓΟΣ τοσο σε ψηφοφορους οσο και στην Πατριδα γενικοτερα ! Εισαι ο ανρθωπος μου ! :)

    Να σημειωσω οτι πετυχα 1 !!! τον Τζωρτζακη.... τα ΑΝΤΙΝΕΑ παντα πρωτα !!

    Να κλεισω με Κουκουλοπουλο, ο οποιος μπηκε στο μαντρι... χαχαχαα

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/06/2011 10:52:38

      Συγγνωμη, ξεχασα τον Π Οικονομου!!! χαχαχα υπεγραφε επιστολες και μπηκε κ αυτος στο μαντρι !....
      οι Κουκουλονουμου στα Υπουργεια, οι Επιστολες στην ανακυκλωση !!
      Εγω τους ρωταω και τους 2, διοτι κανεις δε θα ρωτησει !!
      ρε παιδια που μπηκατε?? σε αποτυχημενη, αντιδημοκρατικη και κυβερνηση ?

      Οικονομου !
      «Το μνημόνιο δεν είναι επιδεκτικό ούτε στην επικαιροποίηση, ούτε στην αναθεώρηση, διότι δεν οδηγεί .... σε λύση. Eλυσε μεν το πρόβλημα του δανεισμού αλλά έχει φτιάξει ένα καταστροφικό πρόβλημα χρέους, κάνοντάς το μη διαχειρίσιμο»,

      «Για να μπορέσουμε να καταγγείλουμε το μνημόνιο, διότι αυτή είναι η μόνη λύση που υπάρχει, θα πρέπει να καταγγελθεί η δανειακή σύμβαση. Πρέπει μέχρι τον Ιούνιο που είναι η σύνοδος κορυφής, η οποία θα οριστικοποιήσει τις αποφάσεις της, να ζητηθεί η έναρξη του μηχανισμού όχι το 2013 αλλά το 2012»

      ΚΟΥΚΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ
      ''Έχουν συμφωνήσει να γίνει χρεοκοπία σε 3-4 χρόνια'' μεταφέροντας το χρέος σε θεσμικούς επενδυτές.....

      «Ένα πολιτικό ζήτημα ενώνει όλη την Κοινοβουλευτική Ομάδα. Υπάρχει ένα ανοιχτό ζήτημα νομιμοποίησης για τις αποφάσεις μας, δεν είναι απόλυτης δεδηλωμένης το οποίο εντείνεται, οξύνεται, διευρύνεται από την πλατεία. Δεν το δημιούργησε η πλατεία. Υπάρχει ένα ζήτημα, υπάρχει μια τρομακτική απόσταση από τις προγραμματικές μας δεσμεύσεις από τη μια, κυρίως όμως η χώρα δεσμεύεται, για πάρα πολλά χρόνια, με το "Μνημόνιο 1" και το "Μνημόνιο 2". Εδώ υπάρχει, λοιπόν, ένα ζήτημα, ότι πρέπει να αποτιμήσουμε, τελικά, ως ένα μεγάλο πολιτικό λάθος, ότι δεν πήγαμε με 181 για το "Μνημόνιο 1", όχι για να εκβιάσουμε τον κ. Σαμαρά και τη Νέα Δημοκρατία, αλλά γιατί η χώρα δεσμεύτηκε ήδη αρκετά χρόνια με το "Μνημόνιο 1". Και εδώ μπαίνει ένα ζήτημα νομιμοποίησης. Και αυτό -αν θέλετε-, δείχνει και την ωριμότητα που είχε η Κοινοβουλευτική Ομάδα...».


      Πρασινη Σταχτη σε ολο της το μεγαλειο ! Εραστες της Εξουσιας. Πρασινοι ντουφεκολογοι. Για πολλες πολιτικες μπατσες μιλαμε !

      ΠΠ

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/06/2011 11:52:05

      Ο Βενιζέλος υπέγραψε την οριστική θανατική πολιτική του καταδίκη. Όλοι τους. Κι ο πολύς Κουκουλόπουλος, φυσικά. Ξελιγωμένοι για λίγη εξουσία, παίρνουν μερίδιο από την πίτα του πολιτικού ολέθρου που συνεπάγεται η συμμετοχή σε μια κυβέρνηση του Μνημονίου.

      Αυτή η κυβέρνηση θα είναι, λογικά, η τελευταία κυβέρνηση ΠΑΣΟΚ. Προς το παρόν, σε διαπλοκή και τρόικα κυριαρχεί κάποια ευφορία που μπόρεσαν και έσωσαν προς το παρόν την παρτίδα υπέρ τους (και πήραν κι άλλη εξουσία), όμως πολύ σύντομα θα δουν ότι το χρυσωμένο χάπι που τους έδωσε ο συμπλεγματικός και και κακόψυχος ΓΑΠ έχει μέσα φαρμάκι θανατηφόρο.

      Γλιτώνουμε από το ΠΑΣΟΚ, παιδιά, και νομίζω ότι τώρα πια είναι οριστικό. Προχθές με την οικουμενική φοβόμουν μήπως τους αναστήσουμε, μήπως δηλαδή τους κρατήσουμε στη ζωή και ξαναφανούν κάποτε ως "σωτήρες", αλλά τώρα πια νομίζω ότι τελείωσε. Έπαιξαν όλοι τα ρέστα τους, και η διαπλοκή και ο ΓΑΠ και ο ξένος παράγοντας, και πλέον τα λεφτά είναι όλα πάνω στο τραπέζι. Ο χάρος είναι παγανιά και θα τους τα πάρει όλα. Τα πάντα.

      Τελειώνουν!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Επώνυμος 17/06/2011 12:00:08

        Η Κυβερνηση του Πολιτικου Επιθανατιου Ρογχου...!

        Μονο μην υπογραψουν το ΔΑΝΕΙΟ !!!!

        ΠΠ

        • man8os avatar
          man8os @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/06/2011 13:49:47

          ++++

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/06/2011 21:02:48

      Υψηλό πρόστιμο σε βάρος της Siemens για τη ζημία που προκλήθηκε στο ελληνικό δημόσιο για το γνωστό σκάνδαλο με τα μαύρα ταμεία προανήγγειλε ο απερχόμενος υπουργός Δικαιοσύνης Χάρης Καστανίδης.

      Όπως δήλωσε κατά τη διάρκεια παράδοσης στον νέο υπουργό Μιλτιάδη Παπαιωάννου, ο κ. Καστανίδης είπε ότι η απόφαση για την επιβολή του προστίμου είναι έτοιμη, χωρίς ωστόσο να προσδιορίσει το ποσό και τη διαδικασία της είσπραξης του.

      Υψηλο σε σχεση με το Δανειο Μαμουθ, η σε σχεση με τις Κατω Χωρες?

      ΠΠ

  19. αντιπροοδευτικός avatar
    αντιπροοδευτικός 17/06/2011 10:38:53

    ΑΥΤΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΙΝ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΜΑΖΕΥΑΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΡΙΞΟΥΝ ΤΟΝ JEFRY ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΕΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ!

  20. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 17/06/2011 10:39:08

    Πως ήταν αυτό με το Μανωλιό;

  21. tria avatar
    tria 17/06/2011 10:39:29

    Όλος ο ντόρος , όλα τα νεύρα, όλα τα ξενύχτια για να μπεί ο Μπένυ στο Οικονομικών , ο Ρέππας στην διοικητική μεταρρύθμιση, και ο Σκανδαλίδης (!) στο αγροτικής ανάπτυξης ;
    Δεν ξαναακούω ειδήσει εκτός και
    α Έχουμε Εκλογές
    β Έχουμε σεισμό
    γ Έχουμε πόλεμο
    Μας δουλεύουν χοντρή βελονιά. 2 μέρες του πήρε γι αυτές τις αλλαγές ....φανταστείτε πόσο θα χρειαστεί για να έχουμε πρωτογενές έλλειμα.....

  22. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 17/06/2011 10:39:46

    Θα πεθάνω!!!
    Ο Πάγκαλος παραμένει Αντιπρόεδρος! Με ποιο αντικείμενο; Α, ξέχασα, του ανέθεσαν να σώσει την Αθήνα...
    Ο Βενιζέλος Αντιπρόεδρος (ποιο αντικείμενο;) και Υπουργός Οικονομικών, για να καεί...
    Ο Παπακωνσταντίνου υπουργός Περιβάλλοντος! Ο άνθρωπος με την πισίνα σε βίλλα πάνω από αμμουδιά (στη Σέριφο).
    Ο Ρέππας Υπουργός Διοικητικής Μεταρρύθμισης! Ο οδοντίατρος που ποτέ του δεν έχει εργαστεί ως οδοντίατρος! Αφού πέτυχε να μείνουν κλειστοί οι έτοιμοι σταθμοί του μετρό σε Χαϊδάρι, Περιστέρι, Ηλιούπολη, Αργυρούπολη, Ελληνικό (έπρεπε να έχουν ανοίξει από το 2009), τώρα θα μεταρρυθμίσει το κράτος!
    Η μανία του ΓΑΠ με τις καινοφανείς ονομασίες υπουργείων παραμένει. Σε άλλες χώρες, σοβαρότερες εννοείται, οι ονομασίες υπουργείων παραμένουν εδώ και πολλές δεκαετίες οι ίδιες.
    Βέβαια, σε χώρα που όλες οι οδοί με ονόματα βασιλέων μετονομάστηκαν σε Ηρώων Πολυτεχνείου και Εθνικής Αντίσταση και Γρηγόρη Λαμπράκη, δεν έχει κανείς να περιμένει πολλά πολλά από συναίσθηση συνέχειας.
    Υπό φυσιολογικές συνθήκες όλο αυτό θα ήταν ένα τεράστιο ανέκδοτο...

    • Γιώργος Μεσσηνία avatar
      Γιώργος Μεσσηνία @ ΒΙΣ 17/06/2011 14:00:28

      Έλα, ΒΙΣ πάμ' να πουλήσουμε λίγη τρέλα, έτσι και αλλιώς στην Ελλάδα ζούμε:

      Νέα χαρτοφυλάκια:
      -Υπουργείο κοινωνικής ανασυγκρότησης και διαπολιτισμικής εποπτείας
      -Υπουργείο οργανωτικότητας, σχεδιασμού και εταιρικής ευθύνης
      -Υπουργείο καινοτομικής προοπτικής, διάρθρωσης και υπερεθνικού συντονισμού
      -Υπουργείο νομικής διάθεσης, ποιοτικότητας και λειτουργικής αειφορίας
      -Υπουργείο εκμετάλλευσης δυνητικών πόρων φυσικής ωρίμανσης
      -Υπουργείο προσίλωσης στο κυβερνητικό σχηματισμό
      -Υπουργείο συστηματικότητας και πλανητικής ομοιοκατάρτισης
      -Υπουργείο καλλιτεχνικής προαγωγής και προαγωγής της διατροφικής υγείας
      -Υπουργείο διατύπωσης και θεμελίωσης

      Έτσι μωρέ, στα πλαίσια ενός σύγχρονου, ευέλικτου και λειτουργικά αποτελεσματικού κράτους που σέβεται τη συνέχειά του!

  23. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 17/06/2011 10:39:48

    antinews μην το αφήσεις να περάσει έτσι αυτό !
    Σήκωσε το θέμα !!!
    Δεν έχει στην κυβερνητική επιτροπή τους Υπουργούς Άμυνας και Εξωτερικών !

  24. ΣΤΑΛΙΝΙΚΟΣ avatar
    ΣΤΑΛΙΝΙΚΟΣ 17/06/2011 10:40:56

    - O Παντελής Οικονόμου στις 30 Μαρτίου 2011 μιλώντας στην επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων της Βουλής:" το Μνημόνιο δεν είναι επιδεκτικό ούτε στην επικαιροποίηση ούτε στην αναθεώρηση, διότι δεν οδηγεί σε λύση. Έλυσε μεν το πρόβλημα του δανεισμού, αλλά έχει φτιάξει ένα καταστροφικό πρόβλημα χρέους. Υπήρχε το πρόβλημα χρέους, αλλά το έκανε μη διαχειρίσιμο. Η μόνη λύση συνεπώς είναι να καταγγείλουμε το Μνημόνιο».

    - Ο Πάρις Κουκουλόπουλος στον Αθήνα 984 στις 08/06/2011:" Υπάρχει ένα ζήτημα, υπάρχει μια τρομακτική απόσταση από τις προγραμματικές μας δεσμεύσεις από τη μια, κυρίως όμως η χώρα δεσμεύεται, για πάρα πολλά χρόνια, με το "Μνημόνιο 1" και το "Μνημόνιο 2". Εδώ υπάρχει, λοιπόν, ένα ζήτημα, ότι πρέπει να αποτιμήσουμε, τελικά, ως ένα μεγάλο πολιτικό λάθος, ότι δεν πήγαμε με 181 για το "Μνημόνιο 1", όχι για να εκβιάσουμε τον κ. Σαμαρά και τη Νέα Δημοκρατία, αλλά γιατί η χώρα δεσμεύτηκε ήδη αρκετά χρόνια με το "Μνημόνιο 1". Και εδώ μπαίνει ένα ζήτημα νομιμοποίησης...»

    Δε ξέρω για εσάς αλλά εγώ όταν βλέπω τέτοιες ιδεολογικές διαφορές να διευθετούνται αυτόματα με ένα τόσο αξιοπρεπή τρόπο, όπως άλλωστε αρμόζει σε μια θέση υπουργού/υφυπουργού, κρατώ αμέσως την αναπνοή μου...

    • Αρματιστής avatar
      Αρματιστής @ ΣΤΑΛΙΝΙΚΟΣ 17/06/2011 11:42:57

      Η καρέκλα της εξουσίας είναι γλυκιά. Της οποιαδήποτε εξουσίας. Οι μισοί Έλληνες είναι πρόεδροι κάποιου δεν ξέρω τι... Σωματεία συμβούλια, ΜΚΟ, ΔΣ και βάλε. Καρέκλα είναι αυτή. Μόνο και μόνο να σε αποκαλούν πρόεδρο, γενικό, διευθυνή, στρατηγό κλπ. Η υπουργική καρέκλα όμως ξεφεύγει από κάθε τι γνωστό. Γραμματείς, παραγραμματείς, τηλεφωνητές, κλητήρες, φρουρά, αυτοκίνητο, ταξίδια, σουίτες, αεροπλάνα, Ε/Π, ρουσφέτια, διορισμοί κ.α. Το κλου όμως είναι η υπογραφή, οι ρυθμίσεις, οι πράξεις νομοθετικού περιεχομένου, τα προεδρικά διατάγματα κλπ. Εκείνο όμως που ξεφεύγει από κάθε νοητό όριο, είναι η δυνατότητα να βάζεις το χέρι στο δημόσιο θησαυρό και να το διαθέτεις, ... "πάντα σύμφωνα με το νόμο"... Και υπάρχουν και τα μυστικά κονδύλια ... που το πας αυτό;;; Και η κρατική διαφήμιση .....

      Στην υπουργική καρέκλα όλοι υποκλίνονται.

    • ήγγικεν avatar
      ήγγικεν @ ΣΤΑΛΙΝΙΚΟΣ 17/06/2011 14:38:09

      Όσον αφορά το καλό παιδί Π. Οικονόμου, Κουκουλόπουλους κλπ γλείφοντες εκεί που έφτυναν
      Το είπαν και οι ίδιοι ζούμε μέρες του '65.
      Έτσι και τότε ένας σοσιαλιστής βουλευτής, ο Ηλίας Τσιριμώκος,κατηγορούσε τους αποστάτες "κατεψυγμένους", και μέρες μετά γινόταν πρωθυπουργός του βασιλιά.
      Η ιστορία επαναλαμβάνεται. Τότε ως τραγωδία, τώρα μ΄αυτές τις καρικατούρες, εύχομαι, ως φάρσα.

  25. Αρματιστής avatar
    Αρματιστής 17/06/2011 10:42:44

    Και το ακόμη χειρότερο αυτού του ανασχηματισμού είναι σίγουρο ότι θα οδηγήσει στην απόλυτη παραλυσία τη κρατική μηχανή. Αντί να αλλάξει τον ανίκανο Παπακωνσταντίνου και κάποιους που έχουν αποτύχει παταγωδώς, κάποιους που είναι ανύπαρκτοι (όχι ότι οι άλλοι αξίζουν - μέρος του προβλήματος είναι), αυτός μετακίνησε πολλούς από τους παλιούς σε νέες θέσεις. Έπαιξε το παζλάκι του το παιδάκι. Το αποτέλεσμα θα είναι, το πρόβλημα ακυβερνησίας να επιταχυνθεί και επιδεινωθεί.

  26. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 17/06/2011 10:42:45

    Τιμοσίδης, Αηδόνης, Όθωνας, Δριβελέγκας....
    Αριστείδης, Θεμιστοκλής, Κίμων, Περικλής...
    Το μαντείο έδωσε χρησμό. Την Ελλάδα θα τη σώσουν τα Πράσινα Τείχη.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/06/2011 11:04:51

      Θα πανε με τα ποδια να ορκιστουν ?? χαχαχαχααααααααα
      θα τους χυμηξουν οι αγανακτισμενες παπιες !
      Απο που και πως θα πανε ?? ε ρε γελια !!

      ΠΠ

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 17/06/2011 11:12:15

        Θα μεταμφιεστούν σε Αγανακτισμένους και θα πάνε μέσα από τον Εθνικό Κήπο! Μόνο που έχει λάσπες και θα λερωθούν τα καινούργια πατούμενα.
        Ο αγανακτισμένος Κουκουλόπουλος τα κατάφερε. Το ίδιο και ο διαφωνών Οικονόμου. Υπουργοί για μια βδομάδα! Θα αναγραφούν και αυτοί στις δέλτους της σύγχρονης ελληνικής πολιτικής Ιστορίας.
        "Περάστε κύριε Υπουργέ. Καθήστε κύριε Υπουργέ. να σας τρατάρουμε κάτι κύριε Υπουργέ. Πίνουν νερό στ' όνομά σας κύριε Υπουργέ!"
        Τι κάνει ο άνθρωπος για έναν δια βίου τίτλο Πρώην Υπουργός...

  27. Τασος avatar
    Τασος 17/06/2011 10:43:53

    Τετοιο ξεφτιλικι εχει να ζησει η πολιτικη ζωη της Ελλαδας δεκαετιες.Μας πρηξανε τα παπαρια οι πληρωμενοι μαρκουτσοφοροι για να μαθομε οτι ο σαπιοκοιλιας παραμενει αντιπροεδρος

  28. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 17/06/2011 10:46:52

    Αν τους μέτρησα σωστά είναι 42 μέλη συν τον ΓΑΠ 43?Δηλαδή μιλάμε για πολύ μικρό και ευέλικτο σχήμα!Οσον αφορά τις πολύ μεγάλες απώλειες Δρούτσα,Μπιρμπίλω,Τζάκρη ( θεά ),Βούγια κλπ μιλάμε για τραγωδία που ούτε ο Ευριπίδης δεν θα είχε σκεφτεί.Για τις επιλογές του Παπακ στο Περιβάλοντος,Μπεγλίτη στο Αμυνας και Παπαιωάννου με τον Πεταλωτή στο Δικαιοσύνης μιλάμε για πολύ γέλιο,ειδικά οι δύο τελευταίοι.Ποιός Τσακ Νόρις ρε παιδιά!Σαρλώ με Μπάστερ Κήτον μαζί.Α και μιά απορία,τώρα που εφυγε η κοπελιά με τα adidas το σπουδαίο αναπτυξιακό εργο της πεζοδρόμησης της Πανεπιστημίου θα γίνει?

  29. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 17/06/2011 10:47:56

    Κατά τα άλλα έχουν την αποροία πώς υπέγραψε το μνημόνιο!!!
    Εδώ δεν είναι ικανός να κάνει έναν απλό ανασχηματισμό….
    Και πού είναι αυτοί οι ικανοί εξωκοινοβουλευτικοί τεχνοκράτες,με τους ποίους μας είχαν ζαλήσει τα ούμπαλα ;
    Πάντως εγώ συμπονώ το στρουμπουλό αγόρι…από υπουργός …υφυπουργός…
    Ε όχι ρε γαμώτο..όλα έχουν και ένα όριο...Κατά τα άλλα έχουν την αποροία πώς υπέγραψε το μνημόνιο!!!
    Εδώ δεν είναι ικανός να κάνει έναν απλό ανασχηματισμό….
    Και πού είναι αυτοί οι ικανοί εξωκοινοβουλευτικοί τεχνοκράτες,με τους ποίους μας είχαν ζαλήσει τα ούμπαλα ;
    Πάντως εγώ συμπονώ το στρουμπουλό αγόρι…από υπουργός …υφυπουργός…
    Ε όχι ρε γαμώτο..όλα έχουν και ένα όριο..Κατά τα άλλα έχουν την αποροία πώς υπέγραψε το μνημόνιο!!!
    Εδώ δεν είναι ικανός να κάνει έναν απλό ανασχηματισμό….
    Και πού είναι αυτοί οι ικανοί εξωκοινοβουλευτικοί τεχνοκράτες,με τους ποίους μας είχαν ζαλήσει τα ούμπαλα ;
    Πάντως εγώ συμπονώ το στρουμπουλό αγόρι…από υπουργός …υφυπουργός…
    Ε όχι ρε γαμώτο..όλα έχουν και ένα όριο..Κατά τα άλλα έχουν την αποροία πώς υπέγραψε το μνημόνιο!!!
    Εδώ δεν είναι ικανός να κάνει έναν απλό ανασχηματισμό….
    Και πού είναι αυτοί οι ικανοί εξωκοινοβουλευτικοί τεχνοκράτες,με τους ποίους μας είχαν ζαλήσει τα ούμπαλα ;
    Πάντως εγώ συμπονώ το στρουμπουλό αγόρι…από υπουργός …υφυπουργός…
    Ε όχι ρε γαμώτο..όλα έχουν και ένα όριο..

  30. Y. avatar
    Y. 17/06/2011 10:50:22

    Που τη πάτησε ο Πεταλωτής? Υφυπ. Δικαιοσύνης τον έκανε. Από απλός, άσημος επαρχιώτης δικηγοράκος, να λύνει και δένει στη δικαστική εξουσία. Μαζύ με τον άλλο αστέρα της παραδικαστικής εξουσίας Παπαϊωάννου
    Μη περιμένετε πασοκικό σκάνδαλο, και να δοθεί δικαιοσύνη

  31. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 17/06/2011 10:50:30

    ΣΥΓΓΝΏΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ.ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΣΩΣΤΟ.

    Κατά τα άλλα έχουν την αποροία πώς υπέγραψε το μνημόνιο!!!
    Εδώ δεν είναι ικανός να κάνει έναν απλό ανασχηματισμό….
    Και πού είναι αυτοί οι ικανοί εξωκοινοβουλευτικοί τεχνοκράτες,με τους ποίους μας είχαν ζαλήσει τα ούμπαλα ;
    Πάντως εγώ συμπονώ το στρουμπουλό αγόρι…από υπουργός …υφυπουργός…

  32. dacord avatar
    dacord 17/06/2011 10:52:17

    Και να σταματησουν οι προβλεψεις για ..εκλογες.
    ΔΕΝ ΦΕΥΓΟΥΝ αυτα τα παλιοσκυλα με ..ευγενειες και "ειρηνικες διαδηλωσεις".

    Εχουμε απεναντι μας ενα εχθρο και τον εχθρο τον πολεμας.
    Δεν του κανεις "τεμεναδες" να ναχουν να παιζουν τα πουλημενα ΜΜΕξαπατησης και να παραμυθιαζουν τον κοσμο με γλυκαναλατα εμετικα "ειρηνικη διαδηλωση" "βουβη αγανακτηση" και τετοια..

    Η εμεις η αυτοι.

    • ήγγικεν avatar
      ήγγικεν @ dacord 17/06/2011 14:23:43

      dacord!!

  33. BlueSky avatar
    BlueSky 17/06/2011 10:54:16

    Η μη ύπαρξη του άμυνας και εξωτερικών, δηλώνει ότι η πολιτική τους θα χαράσσεται ή ήδη έχει χαραχτεί από εξωθεσμικά κέντρα και όχι από την υποτιθέμενη νεοξανάανακυκλωμένη κυβέρνηση των πασόκων.
    Κατά τα άλλα, πρόκειται κυβέρνηση εθνικής παρωδίας και πανεθνικής τραγωδίας.
    Ο αυτοπαραιτούμενος, αυτοακυρούμενος και αυτοαναιρούμενος προσπαθεί να κερδίσει πάσει θυσία χρόνο, τοποθετώντας τους δήθεν αγανακτισμένους βολευτές του, υπουργούς και υφυπουργόυς, προκειμένου να εκπληρώσει την καταστροφική αποστολή του. Εχέμυθα τους λέει: ''Τώρα κουφάλες αν θέλετε μην ψηφίζετε''. Και οι κουφάλες χωρίς ίχνος αξιοπρέπειας το βούλωσαν και σκύψαν το κεφάλι. Μπράβο επαγγελματίες πασόκοι!!!
    Ο πασοκισμός στην Ελλάς έχει γίνει επάγγελμα επί μισθώσει.

  34. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/06/2011 11:07:10

    Πώ-πώ.... ΣΑΡΩΤΙΚΟΣ ἀνασχηματισμός! Τί νὰ σοῦ πῶ!

    Πρῶτα μᾶς τὰ ζάλισε ὅτι δὲν ἔχει κανένα πρόβλημα νὰ βάλει πρόσωπα οἰκουμενικῆς ἀποδοχῆς (;) καὶ ἐξω-κομματικοὺς τεχνοκράτες στὴν κυβέρνηση, καὶ μετὰ στήνει τσόχα σὲ βαθὺ πράσινο. Νομίζω ὅτι ὁ κόσμος θὰ τὸν ρίξει πολὺ σύντομα, ἂν δὲν προλάβει νὰ πέσει μόνος του.

  35. Pikis avatar
    Pikis 17/06/2011 11:07:12

    Ευτυχώς παρέμεινε στο Προστασίας του Αλλοδαπού ο τρισμέγιστος Παπουτσής!
    Ο Παμπούκης γιατί έφυγε από fast tracker;

    Ο Πεταλωτής έμαθα ότι θα ασχοληθεί με τα rooms to let του Ραγκούση στην Πάρο.
    Σουφλέ, κονκαρνέ, φρουί ζελέ, σακ βουαγιάζ!

  36. Orestios avatar
    Orestios 17/06/2011 11:09:25

    Ποιάς οικονομικής σχολής είναι ο Βενιζέλος????
    ΠΠ βοήθησέ με.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Orestios 17/06/2011 11:20:52

      Bacatsel School of Economics

      • Orestios avatar
        Orestios @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/06/2011 11:21:36

        ROFL

        Σχολή, όχι αστεία.

  37. ataktos avatar
    ataktos 17/06/2011 11:21:35

    κυβέρνηση θερινών διακοπών

  38. dadelos avatar
    dadelos 17/06/2011 11:25:45

    Απο που προκυπτει ευφυης και εξυπνος ο Βενιζελος;Μια φορα πηγε να κανει μια σοβαρη πολιτικη κινηση,με το Ζαπειο και τα εκανε μανταρα.Ασε που οταν μιλαει και να μη νυσταζεις σε παιρνει ο υπνος.

    • Απορία avatar
      Απορία @ dadelos 17/06/2011 11:34:58

      Το μόνο που ξέρει να κάνει καλά ο Βενιζέλος είναι να παρλάρει ανούσια και ακατάπαυστα.

      Εαν του πεις να φτιάξει ένα φραπέ θα σου μιλήσει καμμιά ώρα για την ιστορία και τη σημασία του καφέ διαχρονικά στην ιστορία αλλά φραπέ δεν πρόκειται να δεις...

  39. Kαθιστός Ταύρος avatar
    Kαθιστός Ταύρος 17/06/2011 11:30:17

    http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=285240

    ΣΥΝ: Τίποτα δεν μπορεί να ανακόψει την κατάρρευση της κυβέρνησης
    Ιλαροτραγωδία χαρακτήρισε τον ανασχηματισμό της κυβέρνησης που ανακοινώθηκε λίγο μετά τις 10 ο ΣΥΝ. Διαβλέπει πλήρη κατάρρευση της κυβέρνησης, κατηγορεί ΠΑΣΟΚ και Ν.Δ. για υποκρισία και για μια ακόμα φορά λέει «όχι» στο Μεσοπρόθεσμο και στο Μνημόνιο, σε ανακοίνωσή του.

    Ο πρόεδρος του ΣΥΝ, Αλέξης Τσίπρας
    Αναλυτικά το σχόλιο του ΣΥΝ αναφέρει: "Η ιλαροτραγωδία που ζούμε τις τελευταίες ημέρες συνεχίζεται με τον σημερινό ανασχηματισμό. Τίποτα όμως δεν φαίνεται ικανό να ανακόψει την πορεία προς την πλήρη κατάρρευση της κυβέρνησης. Είναι παντελώς αδιάφορο το ποιος υλοποιεί την πιο άδικη και αντικοινωνική πολιτική των τελευταίων δεκαετιών, όταν το ζητούμενο είναι η πλήρης ανατροπή της.

    Η ευκολία με την οποία κυβέρνηση και αξιωματική αντιπολίτευση ανταλλάσσουν κατηγορίες και προσκλήσεις για κοινή "εθνική" προσπάθεια αποτυπώνει το πόσο όμοιες είναι οι πολιτικές τους και πόσο υποκριτική απέναντι στο λαό είναι η στάση τους. ΠΑΣΟΚ και ΝΔ είναι μέρος του κατεστημένου φαύλου πολιτικού συστήματος των τελευταίων δεκαετιών που κλείνει τον κύκλο του.
    Η φωνή και το μήνυμα του λαού και της νεολαίας μας από τις πλατείες δεν προσπερνιέται και είναι σαφές. Απεμπλοκή από το μνημόνιο, όχι στο μεσοπρόθεσμο πρόγραμμα, πραγματική δημοκρατία."

  40. papabasileiou kostas avatar
    papabasileiou kostas 17/06/2011 11:30:29

    αλλαξε ο μανωλιος και εβαλε τα ρουχα του αλλιως,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

  41. knight rider avatar
    knight rider 17/06/2011 11:33:25

    Πασοκόσκυλοι, ίδιοι και απαράλακτοι τα τελευταία 30 χρόνια. Πιστοί στο σύνθημα "η κουτάλα ενώνει - έχει φαί για όλους". Οι παρ΄ολίγο χθεσινοί παραιτηθέντες σήμερα υπουργοί (Κουκουλόπουλος, Σπηλιόπουλος κ.α). Μη περιμένει ο Ελληνικός λαός τίποτα απολύτως. Ακόμα ένα βήμα πιό βαθειά στα σκατά!

  42. hotdog avatar
    hotdog 17/06/2011 11:59:19

    Στα "κάρβουνα" ο Βενιζέλος !!!! Χα χα χα χα! Δείτε τη φάτσα του μόλις έμαθε ποιο υπουργείο παίρνει:

    http://2.bp.blogspot.com/-wo5aCYSVLXQ/TfsSlHXg_KI/AAAAAAAAeZQ/sGHLKyXsgTI/s1600/Untitled-1.jpg

    Άντε και καλή συνταγματική αναθεώρηση της Οικονομίας (R.I.P.!)

  43. ΠΑΝΟΣ avatar
    ΠΑΝΟΣ 17/06/2011 12:02:02

    Οπως φαίνεται ο Πάγκαλος είναι φτιαγμένος από καλο, παλιό, παραδοσιακό μή ανακυκλώσιμο υλικό. Ρε, μπας και είναι φτιαγμένος από κρυπτονίτη?

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ ΠΑΝΟΣ 17/06/2011 12:10:33

      Καλύτερα ο χονδρός μέσα παρά έξω,ξέρει ο γαπ δε θέλει άλλους μπελάδες.στο άδειο του κεφάλι...

  44. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/06/2011 12:07:56

    ΄΄ΑΝΑΔΟΜΗΣΗ΄΄ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΙ;
    ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ TRANSEXUAL ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!!

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ΕΥΑ 17/06/2011 12:51:06

      ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ TRANSEXUAL . ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟΥ DNA
      ΚΑΙ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΤΑΚΤΙΚΗΣ.

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 17/06/2011 13:03:19

        Δεν είναι διαφορετικά αυτά τα δύο.

  45. LOUSPEN avatar
    LOUSPEN 17/06/2011 12:46:09

    Ποια ανακύκλωση???
    Στην ανακύκλωση από σκουπίδια παίρνεις κάτι χρήσιμο.
    Που το είδατε το χρήσιμο?

  46. Απορία avatar
    Απορία 17/06/2011 13:07:05

    Κυττώντας το site του νέου υπουργού εξωτερικών του κ. Λαμπρινίδη
    h--p://www.lambrinidis.gr/

    απορεί εαν κανείς μπηκε σε site πολιτικού ή σε site εταιρείας εισηγμένης στο χρηματιστήριο της Νέας Υόρκης...

    • gloup avatar
      gloup @ Απορία 17/06/2011 13:59:35

      θάρθει στιγμή που θα νοσταλγίσουμε τον Δρούτσα

  47. victoria (true) avatar
    victoria (true) 17/06/2011 13:18:17

    Τι ορκίζονται μωρέ κιόλας;
    Άπειρη η μεγαλοψυχία σου Θεέ μου, πώς μπορείς και δεν ρίχνεις το ταβάνι πάνω τους.

  48. gloup avatar
    gloup 17/06/2011 14:01:58

    ανασχηματισμός: αιέν χειροτερεύειν

  49. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/06/2011 14:56:42

    "Η αργία εγέννησε την πενίαν.
    Η πενία έτεκεν την πείναν.
    Η πείνα παρήγαγε την όρεξιν.
    Η όρεξις εγέννησε την αυθαιρεσίαν.
    Η αυθαιρεσία εγέννησε την ληστείαν.
    Η ληστεία εγέννησε την πολιτικήν.

    Ιδού η αυθεντική καταγωγή του τέρατος τούτου"
    Α. ΠΑΠΑΔΙΑΜΑΝΤΗΣ

  50. ασχετος avatar
    ασχετος 17/06/2011 16:35:37

    οταν γλυφεις παιρνεις υπουργειο
    μιλτιαδης παπαιωαννου
    απο εργατοπατερας υπουργος εργασιας
    κουτσουκοσ