#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/04/2009 18:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πού πας καημένε Καραμήτρο

Διαβάζοντας στο Διαδίκτυο τη σημερινή έκδοση παραδοσιακής πρωινής εφημερίδας, το μάτι του αναγνώστη πέφτει αναπόφευκτα σε μία βαρύγδουπη ανακοίνωση: η εφημερίδα ανακοινώνει την έναρξη της επί πληρωμή διαδικτυακής έκδοσής της με μηνιαία συνδρομή 30 ευρώ, κάνοντας έτσι το πρώτο... Βήμα για τη μετάβαση των «παραδοσιακών» εφημερίδων στην ηλεκτρονική (και μόνο) μορφή.

Η -κατά τη γνώμη μου- υπέρογκη τιμολόγηση της ηλεκτρονικής συνδρομής, όχι μόνο με κάνει να αμφιβάλλω σοβαρά για την επιτυχία του εγχειρήματος, αλλά και αποκαλύπτει -με λίγη σκέψη- τις μύχιες σκέψεις όσων κατέληξαν σε αυτή την απόφαση. Και να γιατί:
1) Με δεδομένο το ότι η ηλεκτρονική μορφή μιας εφημερίδας ήταν, είναι και θα είναι σαφώς πιο άβολη στην ανάγνωση από το τυπωμένο χαρτί, ποιος αναγνώστης θα έχει κίνητρο να πληρώσει γι' αυτήν περίπου 5 ευρώ περισσότερα (!) ανά μήνα από όσα θα πλήρωνε για την έντυπη έκδοση;
2) Με επίσης δεδομένο ότι το χαρτί, και εν γένει η εκτύπωση, αντιπροσωπεύει το σημαντικότερο ποσοστό του κόστους έκδοσης μιας εφημερίδας, για ποιες «αγαθές οικολογικές προθέσεις» ή για ποια «εκ των συγκυριών οικονομική αναγκαιότητα» θέλει να πείσει αυτή η τιμή της ηλεκτρονικής έκδοσης;

Μήπως τελικά κάποιοι άδραξαν μια διπλή χρυσή ευκαιρία -τόσο την οικονομική κρίση, όσο και την οικολογική ευαισθητοποίηση- προκειμένου όχι μόνο να μη μειώσουν, αλλά και να αυξήσουν σημαντικά τα κέρδη τους; Μήπως θέλουν και τον αναγνώστη να γίνει... χρηματοδότης αυτής της έκρηξης των κερδών, εκμεταλλευόμενοι τις όποιες οικολογικές του ευαισθησίες;

Και μήπως ήρθε η ώρα να «απαλλαγούν» από πολλές «περιττές» ειδικότητες εργαζομένων που απασχολούν, μειώνοντας δραστικά όχι μόνο το τεχνικό, αλλά και το μισθολογικό κόστος;

Εν κατακλείδι: (με τέτοιες τιμές), πού πας καημένε Καραμήτρο;

Αυριανιστής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. YiannisM avatar
    YiannisM 15/04/2009 18:23:14

    Πρέπει να έχουν διαμορφώσει πολύ μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους.
    Ποιος είναι διατεθειμένος να πληρώνει για να διαβάζει τις εξυπνάδες του Ψυχάρη και του Πρετεντέρη, και μάλιστα καθημεινά; (Ωχ!!).
    Να μας πληρώνουν έπρεπε..

  2. 321 avatar
    321 15/04/2009 18:32:45

    @1 συμφωνώ
    Σιγά του New York Times του ΔΟΛ[ίου] Συγκροτήματος

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/04/2009 18:43:19

    Σωμφωνω απολυτα με Αυριανιστη.

    Να συμπληρωσω οτι οι ιδιοι οι δημοσιογραφοι δεν ενδιαφερονται για το ποιοι και ποσοι τους διαβαζουν, με αποτελεσμα ειτε εντυπα ειτε ηλεκτρονικα να μην εχουν λογο. ΓΙΑΤΙ ????

    ΔΙΟΤΙ δεν εχουν κατι συναρπαστικο να μας πουν. Τα DVD βγαζουν τους μισθους και οχι τα αρθα.

    Στην ηλεκτρονικη μορφη η καθε εφημεριδα - σκεπτομενη οπως εχει μαθει ( νταβατζιλικι κ αλλος πληρωνει ) συνεχιζει την ιδια τακτικη. ΓΙΑΤΙ ???

    ΔΙΟΤΙ δεν εχει DVD ηλεκτρονικη προσφορα !

    Εαν ειχαν κατι σημαντικο να μας πουν-γραψουν- θα το εδιναν δωρεαν για το μαθει ολος ο κοσμος και να μαθει και τον συγγραφεα ( προσωπικη προβολη-διαφημιση )

    ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ τιποτε να πουν. Οποιος πληρωσει μηνιαια συνδρομη για το τιποτε χωρις DVD και κατσον... απλα ειναι κοροιδο !!!!!!!!!!!!!!!!

    ΠΠ

  4. Orestios avatar
    Orestios 15/04/2009 18:50:01

    30 Ευρώ????????
    ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ
    Κανόνι από το φαλιμέντο θα ηχήσει!

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/04/2009 18:56:09

    Επισης,

    επειδη εμεις ανακαλυψαμε τον τροχο τελικα, μολις πλακωσουν οι διαφημισεις στην εν λογω ηλ/κη εκδοση, ολοι θα το πιασουμε το υπονοουμενο !!!

    Τριγωνικα τιμολογημενα εσοδα αερα πατερα.

    Χωρις συνδρομητες... ποσα να παρουν απο διαφημιση?

    Ειπαμε ο τροχος ειναι ακαλυψη δικη μας !!!

    ΠΠ

  6. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 15/04/2009 18:57:22

    Οι ΝΥΤ ξεκίνησαν τσάμπα στο διαδίκτυο (έπρεπε να δώσεις κατι στοιχεία σου). Μετά πήγαν να χρεώσουν ορισμένα κομμάτια (όπως τα δημοφιλή editorials). Μετά όλα ελεύθερα, χωρίς στοιχεία χωρίς τίποτα. Ακούγεται ότι μερικές αμερικάνικες εφημερίδες θα κλέισουν το χαρτί και θα χρεώνουν γWόνο η WSJ χρεώνει κάτι, αλλά παραδοσιακά η WSJ δεν έχει την διαφήμιση που έχουν οι άλλες. Μην πω μεγάλο λόγο, αλλά τα editorials των ΝΥΤ ή της WSJ αξίζουν, και τα βρίσκεις τσάμπα στο realclearpolitics.com. Αυτοί βέβαια είναι κουτόφραγκοι...

  7. showbitch avatar
    showbitch 15/04/2009 19:12:35

    Σου λένε πολλή κινητικότητα στο Ιντερνετ και μεις ακόμα εκεί τόσα χρόνια τυλιγμένοι στα χαρτιά. Μη χάσουμε κομμάτι από την ηλεκτρονική πίτα. Να φανούμε... μοντέρνοι. Αν συνδυάσουμε και το τερπνό μετά του ωφελίμου- βγάλουμε και κάνα φράγκο- ακόμα καλύτερα. Αλλά πρέπει να είναι πολύ χάπατο ο άλλος ώστε να δίνει 30 ευρώ το μήνα για να διαβάζει Πρετεντέρη

  8. KNA avatar
    KNA 15/04/2009 19:16:14

    Δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις κάτι που δίπλα είναι τζάμπα. Μετά από 30 χρόνια έπαψα να αγοράζω εφημερίδα.

  9. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 15/04/2009 19:17:53

    Τα πραγματα ειναι τοσο στριμοκωλα,που και τον Αινσταιν να διαβαζαμε,δεν επροκειτο να αλλαξει τιποτα.Δυστυχως.
    Καλα,για το 30ρι,μαλλον ονειρευονται ξυπνιοι.

  10. Μήτσος avatar
    Μήτσος 15/04/2009 19:20:30

    Μάλλον κάπου στέλνουν μύνημα με το νούμερο 30, όπου νάναι έρχεται και το φιλί .

  11. Νἰκος avatar
    Νἰκος 15/04/2009 20:05:46

    εχετε δικιο. Μου θυμιζει τις τιμες της ντοματας και αλλων ...εισαγομενων φρουτων κλπ. Μεταπρατισμος στην σκεψη, στην παραγωγη, ενω οι αγροτια πεθαινει βαθμιαια, μεταπρατισμος σε ολα λοιπον. Τα καλα (και συμφεροντα των μεταπρατων που καταστρεφουν την Ελλαδα σιγα-σιγα) του Ευρω και της ΕΕ.

    Εν συγκρισει, οι Νιου Γιορκ Ταιμς στοιχιζουν περιπου 6 δολλαρια/μηνα με συνδρομη μονο στην ενδοση της ΠΑρασκευης και του Σαββατολυριακου. Αλλα, και ειναι μεγαλο το αλλα αυτο, οι Ταιμς του ΣΒ εχουν περισσοτερες σελιδες απο ενα μεσο βιβλιο.

  12. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 15/04/2009 20:10:15

    Ματθαίος 27/κζ: 3-10: Τότε ιδών Ιούδας ο παραδιδούς αυτόν ότι κατεκρίθη, μεταμεληθείς απέστρεψε τα τριάκοντα αργύρια τοις αρχιερεύσι και τοις πρεσβυτέροις λέγων· ήμαρτον παραδούς αίμα αθωον. οι δε είπον: τι προς ημάς; συ όψει.
    και ρίψας τα αργύρια εν τω ναω ανεχώρησε, και απελθών απήγξατο.

    Μεταδραση: Τότε, ο Ιούδας, αυτός που τον παρέδωσε, βλέποντας ότι καταδικάστηκε, αφού μεταμελήθηκε επέστρεψε στους πρεσβύτερους τα 30 αργύρια,λέγοντας: Αμάρτησα, επειδή παρέδωσα αθώο αίμα. Και εκείνοι είπαν: Και σε μας, τι; Αφορά εσένα. Και ρίχνοντας τα αργύρια μέσα στον ναό, αναχώρησε· και φεύγοντας κρεμάστηκε.

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 15/04/2009 20:11:42

    Πλησιάζει μήπως το τέλος του διαδικτύου;
    Στην σημερινή εποχή της πλήρους επικράτησης του facebook, των blogs και της επικοινωνίας μέσω e mail, το ερώτημα του τίτλου ακούγεται σαν αφελές αλλά μήπως δεν είναι;
    Πολλές είναι οι αναφυόμενες ενδείξεις πως η δομική αρχιτεκτονική του διαδικτύου τείνει προς τον απόλυτο κορεσμό. Η ζήτηση για εύρος ζώνης (bandwidth) είναι τον τελευταίο καιρό πολύ μεγαλύτερη από την προσφορά παροχής της. Η χωρητικότητα τείνει να συμπληρωθεί χωρίς να διαφαίνονται περαιτέρω δυνατότητες επέκτασης. Η λύση στο πρόβλημα δεν είναι απλά περισσότερες επενδύσεις ούτε ντε και καλά περισσότερα χρήματα. Είναι φανερό πως η παροχή πρόσβασης στο διαδίκτυο δεν είναι και ιδιαίτερα κερδοφόρα υπόθεση. Το όποιο πρόβλημα είναι συστημικό. Για παράδειγμα, οι εφαρμογές ανάπτυξης IPV6 (που θα έλυναν βασικά προβλήματα δικτύωσης και θα αντιμετώπιζαν την επεκτασιμότητα της επόμενης γενιάς του διαδικτύου) απέτυχαν παταγωδώς.
    Πέραν των ανωτέρω δυσχερειών, μήπως υπάρχει περίπτωση να υφίσταται και κάποιο εγγενές θεμελιακό ελάττωμα μέσα στο ίδιο το διαδίκτυο; Υπάρχει περίπτωση να μην είναι περαιτέρω επεκτάσιμο και βιώσιμο; Υπάρχει λόγος να είναι βιώσιμο; Και τέλος υπάρχει λόγος για να υπάρχει το διαδίκτυο; Ακούγεται σαν τρελή η ερώτηση αλλά δεν είναι. Πρόσφατα παροχείς περιεχομένου και υπηρεσιών όπως η Google και η Amazon αμφισβήτησαν και αυτήν καθαυτήν την ανάγκη ύπαρξης του διαδικτύου!! Οι εν λόγω πιστεύουν ότι εφόσον οι χρήστες μπορούν να έχουν πρόσβαση στο δικό τους περιεχόμενο τότε δεν τους νοιάζει αν θα μπορούν να αποκτήσουν πρόσβαση και στο υπόλοιπο διαδίκτυο. Προς τούτο ερευνούν και σχεδιάζουν δικιά τους πλέον περιορισμένη δικτύωση. Την ίδια πορεία φαίνεται να παίρνουν και οι τηλεπικοινωνιακές εταιρείες. Συνεπώς η τάση είναι προς επιστροφή στα «περιφραγμένα» μοντέλα όπου όποιος θέλει κάποια εφαρμογή θα πληρώνει και για την ανάλογη δικτύωση.
    Αν η πορεία που τελικά θα ακολουθηθεί είναι η παραπάνω τότε το διαδίκτυο θα χάσει και το πλεονέκτημα που το έκανε να γιγαντωθεί. Η ανοικτή δηλαδή πρόσβαση στον καθένα που δημιουργούσε κάποια εφαρμογή αλλά και η ελεύθερη διάθεσή της στον καθένα που θα ήθελε να την χρησιμοποιήσει.

    Strange Attractor (δικτυωμένος)

  14. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 15/04/2009 20:25:55

    Είναι αλήθεια αυτά που δημοσιεύονται στο διαδίκτυο ότι ο Μπιλ Γκέϊτς εκδήλωσε ενδιαφέρον ή και αγόρασε έναντι αστρονομικού τιμήματος το παλίμψηστο του Αρχιμήδη για να συγγράψει κώδικες των Windows; Ενδιαφέροντα στοιχεία έχει και το σάϊτ των φοιτητών του ΤΕΙ Θεσσαλίας για το θέμα αυτό.

  15. ανδρέας avatar
    ανδρέας 15/04/2009 20:52:04

    Ακριβη πολυ...30 ευρω...και στο WC πως θα την διαβασω δεν μας λενε

  16. emigres avatar
    emigres 15/04/2009 21:04:52

    Kai ta doro DVD tha ta stelnoun me ELTA h tha ta kavezoume apo ftp server? :)

  17. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 15/04/2009 21:31:42

    Ρε παιδιά μην βάζετε τέτοιους τίτλους, υπάρχει και χρήστης Καραμήτρος !

  18. Νικόλας avatar
    Νικόλας 15/04/2009 22:39:58

    Είναι τόσο μακριά νυχτωμένοι οι άνθρωποι!
    Δεν πρόκειται να μαζέψουν ούτε 500 συνδρομές. Η τιμή είναι εξωφρενική για μια υπηρεσία που άλλοι προσφέρουν δωρεάν και με ανάλογη ποιότητα.
    Οι παλιοί του χώρου δεν έχουν καταλάβει τίποτε από τον σεισμό που είναι το internet.
    Και οι δισκογραφικές εταιρίες είχαν αντίστοιχα "θεματάκια". Δεν μπορούσαν να ξεχωρίσουν το προϊόν τους από το μέσο που χρησιμοποιούσαν για την διακίνησή του (ένα κομμάτι πλαστικού, το CD). Το πέρασμα στην ψηφιακή εποχή δημιούργησε τεράστια σύγχυση. Προσπάθησαν να επιβάλουν την ψηφιακή διαχείριση πνευματικών δικαιωμάτων DRM, δηλαδή μουσικά ψηφιακά αρχεία που δεν επέτρεπαν την ελεύθερη εγκατάστασή τους σε όποιον υπολογιστή επιθυμεί ο χρήστης. Ακόμα δοκίμασαν να προσφέρουν στους πελάτες τους χαμηλής ποιότητας εκδόσεις των μουσικών κομματιών. Μάταια, τα πειρατικά αντίγραφα ήταν υψηλότερης ποιότητας από τα πρωτότυπα γιατί ήταν "ξεκλείδωτα" υψηλής πιστότητας . Η Sony ας πούμε θυσίασε την πρωτοκαθεδρία της στην πώληση φορητών συσκευών ήχου (τα walkman) γιατί την ίδια ώρα ήταν και δισκογραφική εταιρία. Μέχρι να καταλάβει τι γίνεται γύρω της είχε μείνει πίσω από την Apple και πολλούς άλλους.
    Ανάλογες προκλήσεις έχει απέναντί της και η βιομηχανία του τύπου. Τι νόημα έχει για παράδειγμα σε μια ψηφιακή εφημερίδα τα άρθρα να εμφανίζονται όλα μαζί σαν να πρόκειται για την έκδοση του φύλλου μιας συγκεκριμένης μέρας; Η μορφή του πόρταλ είναι πολύ πιο χρήσιμη. Όσο για τις συνδρομές έχουν νόημα μόνο αν απευθύνονται σε ένα κλειστό αναγνωστικό κοινό που απαιτεί εξειδικευμένη και υψηλής ποιότητας πληροφορίες. Για παράδειγμα, τι λόγο έχει κάποιος να ενημερωθεί έναντι πληρωμής για τις δραστηριότητες της Μαριάννας Βαρδινογιάννη, ή του Κυριακού, ή για το πέναλτι που δεν έδωσαν στον Παναθηναϊκό;

  19. ήμαρτον avatar
    ήμαρτον 15/04/2009 23:39:56

    πιστεύω πως πολύ απλά βρήκαν έναν εύσχημο τρόπο για να διακόψουν την έκδοση του καθημερινού Βήματος και να απολύσουν τους εκεί εργαζομένους δίχως να τους φωνάζουν οι συνδικαλιστές. Μετά από κανέναν μήνα θα έχουν σίγουρα σίγουρα διακόψει και την διαδικτυακή έκδοση.

  20. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/04/2009 23:55:37

    @21 ήμαρτον
    Τους περνάς για τόσο "ψιλικατζήδες", να αρκούνται μόνο στο πώς θα περάσουν τις απολύσεις αβρόχοις ποσί; Δε νομίζω. Άλλωστε, αν πρόκειται για κλείσιμο κανένας συνδικαλιστής δεν θα μπορεί να τους πει κάτι.

    Να αυξήσουν τρελά τα κέρδη τους (μειώνοντας δραστικά το κόστος έκδοσης) θα ήθελαν. Κάποια νεόκοπα golden boys του ΔΟΛ τούς φούσκωσαν τα μυαλά ότι κάτι τέτοιο είναι εφικτό. Καιρός να τους τα... ξεφουσκώσει το ίδιο το αναγνωστικό κοινό.

  21. Στριφτόμπολας avatar
    Στριφτόμπολας 16/04/2009 00:45:08

    Η ιδέα μια ηλεκτρονικής εφημερίδας είναι αστεία. Τι ποσοστό από τους αναγνώστες μιας εφημερίδας θα πλήρωναν συνδρομή στο διαδίκτυο;

    Όμως, αν καταλαβαίνω τι διαβάζω, το Βήμα προσφέρει στα 30 ευρώ το μήνα πρόσβαση στο αρχείο του ΔΟΛ, κάτι που προφανώς δεν ενδιαφέρει τον συνηθισμένο χρήστη αλλά θα μπορούσε να ενδιαφέρει μια βιβλιοθήκη κλπ.

    Πιθανόν θα μπορούσε να συνδυαστεί σταδιακά και με ένα μικρότερο διαθέσιμο αρχείο παλαιότερων εκδόσεων, ας πούμε είναι διαθέσιμο στο διαδίκτυο μόνο το τελευταίο φύλλο, ή η τελευταία εβδομάδα και όχι όλα τα προηγούμενα.

    Αν όμως υπάρχει ήδη ένα καλά ψηφιοποιημένο αρχείο, (χρηματοδότηση από ΕΕ και συνδρομή γίνεται;) στο οποίο δίνεται πρόσβαση, μιλάμε για μια δουλειά που ήδη έχει κοστίσει αρκετά και έχει το περιθώριο να περιμένει.

    Και φυσικά, η Δημοτική Βιβλιοθήκη μιας μικρής πόλης δικαιολογημένα θα ήθελε πρόσβαση σε ένα τέτοιο αρχείο, ειδικά αν δεν έχει κανένα αρχείο εφημερίδων, ας πούμε δίπλα στο αρχείο που προσφέρει δωρεάν η Εθνική βιβλιοθήκη, κι αν περπατήσει το πράγμα, κάποιοι από τους δημότες θα ήθελαν φαντάζομαι να πληρώνει η βιβλιοθήκη αυτή τη συνδρομή.

    Μόνο που δεν έχουμε τόσες πολλές βιβλιοθήκες …

    Μπορούμε να προσθέσουμε μια κεντρική πρόσβαση, για εκπαιδευτικούς λόγους βεβαίως βεβαίως, των 500 σχολικών βιβλιοθηκών, σε φιλική τιμή, και δεν ξέρω τι άλλοι φορείς του δημοσίου, πέρα από τους λογικούς υποψήφιους, θα ήθελαν ή θα υποχρεώνονταν σε κάτι τέτοιο (που μπορεί να έχει να έχει ήδη αναλυθεί και σχεδιαστεί)

  22. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 16/04/2009 00:56:01

    @23 Στριφτόμπολας
    Ποιον θα μπορούσε να ενδιαφέρει το αρχείο του "Βήματος"; Μόνο κάποιον μελετητή διδακτορικής διατριβής -και αν.

    Ενώ αν π.χ. έβγαζε ο Κουρής ηλεκτρονικό αρχείο της "Αυριανής", θα έσπαγε τα ταμεία. Ξέρεις πόσοι θα πλήρωναν όσο-όσο για ν' αποκτήσουν πρόσβαση στα περίφημα, ιστορικά φύλλα που έκαναν διάσημη στο πανελλήνιο τη φωτογραφία του Μητσοτάκη με τους Γερμανούς, την ιδιόχειρη αφιέρωση της "Κατερίνας" στο Μητσοτάκη, τον πηχυαίο τίτλο "Βίλα η Δαμανάκη - Κότερο ο Φλωράκης" ή τη φωτογραφία της Μιμής με τη φίλη της στην παραλία; Αλλά πού να σκεφτεί με τόση επιχειρηματική διορατικότητα ο Κουρής... μόνο από θαλασσοδάνεια περιμένει να βγάλει λεφτά...

  23. Γιόζεφ Κ. avatar
    Γιόζεφ Κ. 16/04/2009 08:46:38

    Το "κόλπο" έχει πολλές πλευρές. Η πιο προσοδοφόρα είναι το αγγελιόσημο, που στο διαδίκτυο δεν αποδίδεται. Ήδη, μέσω αυτού του τεχνάσματος, χρεώνουν ακόμη και τις έντυπες διαφημίσεις στις ηλεκτρονικές εκδόσεις και δεν αποδίδουν το αντίστοιχο αγγελιόσημο.

  24. ΓΑΒΡΙΛΟΣ avatar
    ΓΑΒΡΙΛΟΣ 16/04/2009 10:50:22

    Παιδιά με την εφημερίδα τουλάχιστον σκοτώνεις και τις μύγες με το laptop πως θα την κάνουμε την δουλειά? δεν αντικαθίσταται το έντυπο ! :) χεχεχεχεχεχε

    Άντε να κλείνουν ένα ένα τα κωλόχαρτα αρκετά κακό έχουν κάνει..
    Ζορίζονται τώρα που είδαν τα δύσκολα..
    Όμορφα..