#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/02/2008 16:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Πούτιν για Κόσσοβο: Δεν ντρέπεστε, Ευρωπαίοι…

Ο ασκός του Αιόλου για το Κόσσοβο άνοιξε, με μια πρωτοφανή έκρηξη οργής  του Βλαντιμίρ Πούτιν ενόψει της μονομερούς ανεξαρτητοποίησης του Κοσσυφοπεδίου, η οποία, όπως όλα δείχνουν, θα εξαγγελθεί στην Πρίστινα μεθαύριο Κυριακή. Ο Ρώσος πρόεδρος, μιλώντας ενώπιον 1.000 δημοσιογράφων χαρακτήρισε «επαίσχυντη, ανήθικη και παράνομη» την πρόθεση αναγνώρισης της απόσχισης της νότιας σερβικής επαρχίας από τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και προχώρησε σε ευθεία σύγκριση του Κοσσυφοπεδίου με την κατεχόμενη Βόρεια Κύπρο. «Θα πω για μία ακόμη φορά με έμφαση ότι θεωρούμε πως η μονόπλευρη υποστήριξη στη διακήρυξη της ανεξαρτησίας του Κοσσυφοπεδίου είναι ανήθικη και παράνομη. Είναι επαίσχυντη η προσέγγιση σε αυτά τα ζητήματα με δύο μέτρα και δύο σταθμά…Δεν θέλω να πω οτιδήποτε θα μπορούσε να προσβάλει οποιονδήποτε, αλλά για 40 χρόνια η Βόρεια Κύπρος έχει πρακτικά ανεξαρτησία. Γιατί αυτή δεν την αναγνωρίζετε; Δεν ντρέπεστε, Ευρωπαίοι, που έχετε δύο μέτρα και δύο σταθμά;» δήλωσε σε έντονο ύφος ο Πούτιν, ξεκαθαρίζοντας ότι η Ρωσία τάσσεται υπέρ της εδαφικής ακεραιότητας τόσο της Σερβίας όσο και της Κύπρου. Σημειώνεται ότι προ ημερών ο Ρώσος αναπληρωτής πρωθυπουργός Σεργκέι Ιβανόφ είχε δηλώσει ότι μία μονομερής αναγνώριση της ανεξαρτησίας του Κοσόβου μπορεί να οδηγήσει στην αναγνώριση του κατοχικού ψευδοκράτους στην Κύπρο. Την ίδια στιγμή στο Βελιγράδι ο σέρβος πρωθυπουργός Βόιτσλαβ Κοστούνιτσα παραδεχόταν για πρώτη φορά ότι η χώρα του «δεν μπορεί να κρατήσει» την επαρχία-ιστορικό λίκνο του σερβικού έθνους, αλλά ορκίστηκε ότι η Σερβία δεν θα αποδεχθεί ποτέ την απόφαση απόσχισης.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nio avatar
    nio 15/02/2008 17:55:46

    Eρχεται η αρκουδα.......... η Ντορουλα κανει πιπες για το χρισμα.Ελληναρες που ειναι η μπαλα;;;;;

  2. Suhoi avatar
    Suhoi 15/02/2008 18:19:31

    Η ανεξαρτοποίηση του Κοσσόβου βολεύει τη Ρωσία. Κατ'αρχήν είναι κάτι, που θα γινόταν έτσι κι'αλλοιώς. Αλλωστε, η εξέλιξεις είχαν δρομολογηθεί από το 1999 με τους ΝΑΤΟϊκούς βομβαρδισμούς και κατόπιν, με την εισβολή ΝΑΤΟϊκών δυνάμεων και την παράλληλη αποχώρηση των σερβικών. Τυπικώς βέβαια, υπάρχει το ψήφισμα του ΟΗΕ που χαρακτηρίζει το Κοσσυφοπέδιο ως τμήμα της Νέας Γιουγκοσλαβίας. Τα ψηφίσματα όμως, στην εποχή του "δικαίου" των δύο μέτρων και δύο σταθμών, υπάρχουν για να καταπατώνται. Η Ρωσία ωστόσο, ήταν υποχρεωμένη να στηρίξει την ιστορική της σύμμαχο (Σλάβοι, Χριστιανοί, κ.λ.π.), Σερβία. Εξάλλου είναι βέβαιον ότι η Σερβία αποτελεί έναν από τους σημαντικότερους οικονομικούς και πολιτικούς ετέρους της Ρωσίας στα Βαλκάνια (αγωγοί, μεγάλες επενδύσεις, πολιτική συνεργασία). Αυτό όμως, δεν σημαίνει ότι δεν την συμφέρουν οι εξελίξεις. Πόσο μάλλον, αφού τα ευρεία γεωπολιτικά συμφέροντά της εξυπηρετούνται, π.χ. στον Καύκασο. Εκεί, όπου οι Αμερικανοί έχουν ήδη βάλει πόδι (Γεωργία) και η Ρωσία αναζητά την αφορμή για να παγιώσει τη θέση της και τα νέα -άτυπα- σύνορά της. Ετσι, μετά το Κόσσοβο, η Ρωσία θα κινήσει τις διαδικασίες και για την τυπική ανεξαρτοποίηση της Αμπχαζίας και της Οσσετίας (Βόρειας και Νότιας). Το ίδιο θα πράξει και στην Τσετσενία (υπαρχει ακόμα αυτή η περιοχή;). Αμπχαζία και Οσσετία αποσχίσθηκαν από την Γεωργία, η φιλοαμερικάνικη ηγεσία της οποίας, με τις πλάτες της Ουάσιγκτων θέλει τώρα να τις πάρει πίσω. Κάτι που, ιδίως μετά το Κόσσοβο, διευκολύνει τη Ρωσία.

    Ανεξαρτήτως των συμφερόντων που έχει κάθε μεγάλη ή μικρή δύναμη, η κατάληξη της υπόθεσης του Κοσσόβου έρχεται να επισφραγίσει την αλλαγή του μεταπολεμικού στατους κβο στην Ευρώπη, αλλά και την κατάργηση βασικών αρχών του διεθνούς δικαίου, έτσι όπως καθιερώθηκαν μετά το τέλος του Β'Παγκοσμίου Πολέμου. Κοντολογίς, καθιερώνεται το δίκαιο των κανονιοφόρων (Αμερικανο-ΝΑΤΟϊκοί βομβαρδισμοί, εισβολή στο Ιράκ, Ισραηλινοί -αλα Γιουγκοσλαβία- βομβαρδισμοί στο Λίβανο, σταδιακή δημιουργία κουρδικού κράτους και έπεται συνέχεια) και η αλλαγή των συνόρων. Ανάλογα βέβαια με τα συμφέροντα της υπερδύναμης και άλλων μεγάλων δυνάμεων, και σε ορισμένες περιπτώσεις ανάλογα με τη δυναμική εθνικών ομάδων για αλλαγές συνόρων και δημιουργία νέων κρατών.

    Στην περίπτωση της Ελλάδας, η νέα τάξη πραγμάτων αφορά τη Θράκη και την Κύπρο. Ειδικά η περίπτωση της Θράκης προσομοιάζει με αυτήν του Κοσσόβου. Και μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι εμείς δεν συμπεριφερόμαστε στους μουσουλμάνους και τούρκους της περιοχής, όπως ο Μιλόσεβιτς στους Αλβανούς. Αρα, δεν υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθούν οι συνθήκες για ένοπλη σύγκρουση και στη συνέχεια στρατιωτική επέμβαση. Ποιός λέει όμως, ότι δεν μπορεί να "κατασκευαστεί" μια τέτοια εξέλιξη; Μήπως το πρόβλημα του Κοσσόβου δημιουργήθηκε στην αρχή της δεκαετίας του 1990, οπότε διαλύθηκε η Γιουγκοσλαβία, μέσα σε κλίμα εμφύλιων, ένοπλων συγκρούσεων; Οχι. Ξεκίνησε σχεδόν εννιά χρόνια αργότερα και αρχικώς δεν υπήρξε ένοπλη αντιπαράθεση.

    Καλό είναι λοιπόν, να τα έχουμε όλα αυτά κατά νου, διότι σίγουρα στη "νέα εποχή", εάν η χώρα δεν έχει ικανούς ηγέτες, είναι ΄πολύ πιθανό ότι θα πληρώσει βαρύ εθνικό κόστος.

    Οσον αφορά την Κύπρο, είναι γνωστό ότι το Κόσσοβο δημιουργεί κακό προηγούμενο για τα κατεχόμενα.

    Τελίκά, δύο χώρες είναι που δεν συμφέρουν οι εξελίξεις στο Κόσσοβο. Το Ισραήλ, λόγω Παλαιστίνης, και την Κίνα, λόγω των δυτικών περιοχών της.

  3. αλλος avatar
    αλλος 15/02/2008 19:07:57

    Δυο επισημανσεις.
    πρωτον οσο αφορα την κατασταση στο κοσσοβο,περι Milosevic και συμπεριφορων.Οποιος ειχε περασει απο το κοσσοβο τουλαχιστον τη δεκαετια του 80,βρισκοταν σε ενα αλλο κοσμο.Μια επαρχια γεματη αγροικιες,με μια πολη μονο να θυμιζει ενα ειδος συγχρονης εποχης.Το τοτε κρατος ειχε αφησει τον τοπο στη μοιρα του,χωρις υποδομες,χωρις ηλεκτρικο σε ορισμενες περιοχες(συνεχεις διακοπες),σχολεια- καλυβες,νεους πισω απο την εποχη τους,πενιχρους μισθους,ενα υποτιθεμενο πανεπιστημιο.ο μονος ασφαλτωμενος δρομος,ο κεντρικος,πλαισιονωταν απο δυο-τρεις πολυοροφες οικοδομες.η εργασια αρχιζε και τελειωνε στα ορυχεια.Για αναπτυξη σε σχεση με τις αλλες περιοχες της γιουγκοσλαβιας,ας μη το συζηταμε.
    Ο πολεμος ειχε ξεκινησει πιο νωρις,αν καταλαβαινομαστε.Οταν στερεις απο καποιον βασικα πραγματα αμεσως του δινεις το δικαιωμα να προσπαθησει να τα αποκτησει με οποιοδηποτε τροπο.
    Ταυτοχρονα, εχει σοβαρη δικαιολογια γι αυτο, σε ενα κοσμο που αντιλαμβανεται το εν μερει δικαιο του.
    Αυτο μπορει να συμβει σε οποιδηποτε σημειο του κοσμου,απο τον οποιονδηποτε.
    Μια κοινωνια που καταλαβαινει τις εξελιξεις αυτου του τυπου,προλαμβανει.Δημιουργει,βοηθα,αν θελετε απο ιδιοτελεια η οχι, δεν αφηνει μεγαλα κενα και διαφοροποιησεις μεσα στους κολπους της.
    Σε διαφορετικη περιπτωση ερχεται αντιμετωπη με το χασμα που η ιδια δημουργει,με ολες τις επιπτωσεις.
    Κοσσυφοπεδιο,θρακη,δεν εμπιπτουν ακριβως στην ιδια κατηγορια.Αλλα μπορει καποιος να εγγυηθει για το αντιθετο;βλεπετε μηπως καποια στοιχεια που ακουμπουν μεταξυ τους;Και μη προτρεξετε να αντιπαρατεθειτε με το οτι εχουν γινει βηματα.Ο
    κοσμος πλεον τρεχει γρηγορα, το ιδιο και οι εξελιξεις.
    Εν κατακλειδι,οταν η κοινωνια ειναι εναρμονισμενη,ειναι συμπαγης,δεν διατρεχει εσωτερικο κινδυνο κατα τη γνωμη μου.
    Ο μονος κινδυνος ειναι ο αποκλεισμος στο ονομα μιας ψευτοελιτιστικης συμπεριφορας απεναντι στο διαφορετικο,στο ξενο,στην ανοητη-χωριατικη αντιληψη της ανωτερωτητας απεναντι στο "κατωτερο".

  4. Suhoi avatar
    Suhoi 15/02/2008 19:36:13

    Σωστό. Και τυπικά θα κλείσει το θέμα Τσετσενία

  5. Nick avatar
    Nick 16/02/2008 01:52:04

    Θράκη; Από τη στιγμή που οι Ρώσοι έλαβαν αυτό που ήθελαν (αγωγός Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη) δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.

    Αντ'αυτού, η Τουρκία είναι που πρέπει να καταλάβει ότι τελείωσε. Οι Αμερικανοί θα αποσύρουν τις δυνάμεις τους προς το Βόρειο Ιράκ, το πλέον ασφαλές μέρος για τις Ένοπλές Δυνάμεις τους. Επειδή οι κούρδοι θα ελέγχουν το Κιρκούκ (2% παγκοσμίων αποθεμάτων πετρελαίου), θα ζητήσουν ανεξαρτησία. Αυτό θα έρθει σε αντίθεση με τα συμφέροντα της Τουρκίας. Τι θα γίνεις Εαρινή εισβολή.

    Γιατί μου φαίνεται οι προφητείες του Κοσμά του Αιτωλου και του Παϊσιου βγαίνουν αληθινές;

  6. Γιώργος Κούρβας avatar
    Γιώργος Κούρβας 17/02/2008 00:41:12

    Nick,
    τον ήξερες τον Παΐσιο, ή τον έχεις ακουστά και οι πληροφορίες σου είναι από διάφορα βιβλία που βγήκαν ΜΕΤΑ τον θάνατό του; Μη λες τέτοια, για ...προφητείες και τα ρέστα. Δεν κάνει, φίλε.

  7. Nick avatar
    Nick 17/02/2008 13:35:26

    Ναι, τον ήξερα πολύ πριν βγούν οι Βερόπουλος και Λιακόπουλος. Δεν τον έχω συναντήσει ο ίδιος (10 χρονών ήμουν όταν κοιμήθηκε) αλλά τυγχάνει οικογενειακός φίλος να τον συνάντησε (αν και οι μαρτυρίες του δεν δίνουν αυτή τη διάσταση που δίνουν άλλοι). Όχι ότι αυτά που έλεγε περί Κούρδων, Τούρκων κλπ. δεν είναι αληθινά. Άλλωστε τα προείπε ο Πατροκοσμάς.

    Και όχι δεν πιστεύω αυτά που γράφει το "KAIΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ" γιατί ρώτησα συγγενείς μου στη Λεμεσό και μου ανέφεραν ότι αυτός που το σκαρφίστηκε ήταν μαφιόζος (μπλεγμένος με οικονομικές ατασθαλίες) και χρησιμοποίησε υψηλή τεχνολογία για να κάνει τις ζωγραφιές στους τοίχους.

  8. ΝΙΚΟΣ avatar
    ΝΙΚΟΣ 27/02/2008 21:19:04

    re erxete polemos 3ipnisteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!! reeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee!!!! h profiteies ta lene pentakathara bima pros bima!!!! aaaaaaaaaaaaaa reeeeeeee paysie poy eisai???? re polemossssssssssssssss re milaoooooooooooooooo!!!