#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/01/2010 17:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Που το πάμε;»



Σε σημερινή του συνέντευξή στην Καθημερινή (πάλι) ο πρόεδρος της ΝΔ. Αντώνης Σαμαράς, ασκεί κριτική στην κυβέρνηση, αναφέροντας ότι «παρακολουθούμε την κυβέρνηση να κάνει, δυστυχώς, όλα τα πιθανά και απίθανα σφάλματα στη διαχείριση της Οικονομίας».

 Παρόλα αυτά διακηρύσσει (για μια ακόμα φορά) την ετοιμότητα της ΝΔ να στηρίξει επώδυνες αποφάσεις για την οικονομία: «Είμαστε διατεθειμένοι να στηρίξουμε, ακόμη περισσότερο, γιατί οι στιγμές είναι κρίσιμες. Και γιατί το συμφέρον του τόπου το επιβάλλει. Αρκεί, βέβαια, η κυβέρνηση να αντιληφθεί ότι η συναίνεση είναι δρόμος διπλής κατεύθυνσης».

 Τα σκέπτομαι όλα αυτά σε σχέση με την πραγματική κατάσταση στην σημερινή Ελλάδα, όχι την εικονική.

 Ιδεολογικά, καμία πλευρά δεν έχει κανένα έρεισμα. Το Πασόκ είναι όσο «σοσιαλιστικό», όσο και ο Μούργος του φίλου μας του Φαήλου. Μοναδικό του έρεισμα το παταγώδες τέλος του ΚΚ του β’. 

 Η ΝΔ έχει ως μοναδικό της έρεισμα την πρωτοφανή δημοκρατική εκλογή του προέδρου της από την Βάση, από την οποία όμως ο χρόνος τρέχει αμείλικτα

 Πρακτικά, από τα λεφτά που «υπάρχουν» φτάσαμε στα πανηγύρια επειδή  το spread έπεσε κάτω από 400 bp. 

 Και, όταν δεν ασχολιόμαστε με ερζάτς ξανθιές, και ποιόν ΔΕΝ έχει λαδώσει η Siemens, ιδεολογία έχει γίνει το slogan «ποιος έχει κλέψει λιγότερο;»  

 Αναρωτιόμαστε, λοιπόν, τώρα που ιδεολογικά και γεωπολιτικά η γειτονιά μας θυμίζει 1910:  «Που το πάμε»;

 Προσωπικά, δεν αισιοδοξώ καθόλου για το «που το πάμε», πολιτικό λόγο δεν ακούω από κανέναν και, οσονούπω, θα ξαναγυρίσω στα ατομικιστικά κατάλοιπα του Ψυχρού Πολέμου, μόνο που η Ελευθερία μάλλον δεν θα παίζει στην Νέα Εκδοχή του κόσμου. 

 Για αυτό καλοί μου άνθρωποι σκαλίζω τα χρονοντούλαπα, να δω τι έγινε παλιότερα σε «Τέλη Εποχής».

 Archaeopteryx

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Soustom avatar
    Soustom 31/01/2010 17:37:40

    ...«Που το πάμε»;....Μα δυστυχώς φίλε μου(αν μού επιτρέπεις τήν έκφραση,μέ τήν έννοια τού συμπολίτη-συνέλληνα)αυτό είναι τό πρόβλημα. ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΜΕ.
    έχουμε αφεθεί ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΕΙ!! ή όπως τό αντιλαμβάνονται οι περισσότεροι ΜΑΣ ΠΑΝΕ ΟΙ ΑΛΛΟΙ...
    Μήν ψάχνεις καμμιά Ελευθερία..δεν υπήρξε ποτέ γιά τήν Ελλάδα τουλάχιστον ΜΕΤΑ τήν επανάσταση τών Καταπιεσμένων(Κλεφτών)& Αδικημένων(Αρματολών)τού΄21
    Νομίζω ότι ψάχνοντας τα χρονοντούλαπα μάλλον εκεί θά καταλήξεις..

    • Soustom avatar
      Soustom @ Soustom 31/01/2010 18:11:50

      Και για να σε "βοηθήσω" στόν προβληματισμό σου να σου παραθέσω ένα απόσπασμα από κείμενο τού Εμ.Ροίδη "παντός καιρού"

      «ΑΛΛΑΧΟΥ, τα κόμματα γεννώνται διότι εκεί υπάρχουν άνθρωποι διαφωνούντες και έκαστος άλλα θέλοντες. Εν Ελλάδι συμβαίνει ακριβώς το ανάπαλιν. Αιτία της γεννήσεως και της πάλης των κομμάτων είναι η θαυμαστή συμφωνία μεθ' ης πάντες θέλουσι το αυτό πράγμα: να τρέφωνται δαπάνη του δημοσίου. Ο ορισμός της λέξεως "κόμμα" ήθελεν είναι ο ακόλουθος: Ομάς ανθρώπων ειδότων να αναγιγνώσκωσι και να ανορθογράφωσιν οίτινες ενούμενοι υπό έναν οιονδήποτε αρχηγόν, ζητούσι να αναβιβάσωσιν αυτόν διά παντός μέσου εις την έδραν του πρωθυπουργού ίνα παράσχη αυτοίς τα μέσα να ζώσι χωρίς να σκάπτωσι.
      Ο ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ λαός αναλίσκει τον χρόνο του εις αγόνους συζητήσεις περί κομμάτων και κομματαρχών και άπαν το χρήμα του δαπανά εις συντήρησιν κοπαδίου κομματικών κηφήνων, χάριν των οποίων στέργει την πενίαν, την κακοπραγίαν, την ασημότητα και τους εμπαιγμούς του κόσμου όλου. Οι κομματάρχαι μας εδημιούργησαν (ούτω) συμμορίας, των οποίων όμως αντί να είναι αρχηγοί, κατήντησαν απλοί μεσίται, διά των οποίων οι συμμορίαι αύται διαπραγματεύονται προς το έθνος τα λύτρα, ανθ' ων συγκατανεύουσι να παραχωρήσωσιν αυτώ ασφάλειαν ζωής και περιουσίας. Τα λύτρα ταύτα καλούνται κατ' ευφημισμόν προϋπολογισμός.
      ΤΟ ΔΕ όντως λυπηρόν είναι ότι και υποτασσόμενοι εις πάσαν ταπείνωσιν και κακουχίαν, στέργοντες να μένωμεν άοπλοι και εις πάσαν ύβριν εκτεθειμένοι, πάλιν δεν κατορθούμεν να πληρώνωμεν ολοσχερώς τα κατ' έτος εξογκούμενα ημών λύτρα, αναγκαζόμενοι να δανειζώμεθα ακαταπαύστως. Η επιστήμη υποδεικνύει τας οικονομίας ως την μόνην σωτηρίας οδόν (διά να αποφύγωμεν την χρεωκοπίαν). Προς ταύτην όμως ουδείς πολιτευόμενος τολμά να τραπή, όχι εξ ελλείψεως πατριωτισμού, αλλά διότι καλώς γνωρίζει ότι αδύνατον είναι να προχωρήσει επ' αυτής, χωρίς να προσκρούση ανά παν βήμα εις συμφέροντα προσωπικά αίτινα θέλουσιν ορθωθή κατ' αυτού ως έχιδναι φαρμακεραί, των οποίων επατήθη η ουρά».
      Εμμανουήλ Ροΐδης

  2. Swell avatar
    Swell 31/01/2010 17:45:45

    Eίναι σαφές τι γίνεται στα "Τέλη Εποχής". Αρχίζουν οι εκπτώσεις και γεμίζουμε σαπάκια.

  3. Χρήστος avatar
    Χρήστος 31/01/2010 18:27:42

    Σκεφτείτε να...(έχει πολύ ενδιαφέρον)

    http://apolitik.pblogs.gr/2010/20100101.html

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 31/01/2010 18:44:59

    Ωραία η φωτογραφία των δύο συμφοιτητών.

  5. mpaxalo avatar
    mpaxalo 31/01/2010 19:01:08

    Γιατί τέτοια προτίμηση ο Σαμαράς στην Καθημερινή; Δεύτερη συνέντευξη μέσα σε λίγες εβδομάδες;

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ mpaxalo 31/01/2010 19:33:50

      Σε αυτο δεν πρεπει να υπαρχει αντιρρηση.Οι συνεντευξεις πρεπει να δινονται σε παραδοσιακες εφημεριδες της παραταξης.Αρκετα με τους πολιτικους της ΝΔ που πριμοδοτουσαν ΔΟΛ - Ελευθεροτυπια - Εθνος.

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ mpaxalo 31/01/2010 19:48:16

      Η Καθημερινή εφημερίδα της ΝΔ ;

    • man8os avatar
      man8os @ mpaxalo 31/01/2010 19:55:02

      Σιγα σιγα μεταστρεφετε. Αυτην διαβαζω 3 φορες την βδομαδα.

  6. provocateur avatar
    provocateur 31/01/2010 19:02:45

    Ποια ειναι η δημοσιογράφος που πρωην αρχηγός της ΝΔ την πήγαινε με το αυτοκίνητό του στην εβδομαδιαία εφημερίδα που εργαζόταν τότε;

  7. παλιός αναγνώστης avatar
    παλιός αναγνώστης 31/01/2010 19:05:22

    Όπως έλεγε και ο Ουίνστον Τσώρτσιλ απο τους συμβούλους την πατάνε οι αρχηγοί

  8. provocateur avatar
    provocateur 31/01/2010 19:08:16

    Ο Σαμαρας γνωρίζει οτι απο στενος συνεργατης του παίρνει τηλέφωνο δημοσιογράφους και τους λει να προβάλουν μόνο αυτόν;

  9. Προφήτης avatar
    Προφήτης 31/01/2010 19:28:59

    Αρχαίε, ίδια δουλειά κάνουμε. Παλιά είχα καταλήξει ότι η εποχή έχει αναλογίες με τους ύστερους ελληνιστικούς χρόνους.
    Οι παλιοί θεοί και ιδέες είχαν καταρρεύσει, οι άνθρωποι είχαν λίγο "ζωοποιηθεί", όλοι ήταν διαρκώς δυσαρεστημένοι και γύρευαν το "καινούριο". Εμφανίσθηκε ο Χριστιανισμός.

    Τελευταία, σκέφτομαι τον 5ο Αιώνα μ.Χ., όταν πολυάριθμα γερμανικά φύλα εισέρχονταν και εγκαθίσταντο, πότε ειρηνικά πότε πολεμικά, στα εδάφη της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας που έφθινε στερημένη από τις περιφέρειες, με απαθείς και μαλθακούς πολίτες, χωρίς να μπορεί ούτε να θρέψει τους κατοίκους της. Τελική κατάληξη γνωστή.
    Σήμερα τα μουσουλμανικά φύλα προσιδιάζουν στα γερμανικά τού τότε.
    Δεν πιστεύω ότι έχουν το δυναμισμό εκείνων αλλά έχουν μεγάλο φανατισμό, που πηγάζει από την επιθετική θρησκευτική μονομανία τους.

    • man8os avatar
      man8os @ Προφήτης 31/01/2010 19:57:31

      Θυμιζει τον 5ο αλλα σκεψου και τον 15ο.
      Ιδιες συνθηκες με τωρα, εν πολλοις, περα απο το Ελληνικο μισος για τους δυτικους , που δεν υπαρχει τωρα. Ισως αυτη η διαφορα με τοτε,να ειναι σωτηρια τωρα.
      (Τοτε η ενωση ειχε αποριφθει και αρκετοι ενωτικοι εκτελεστει)

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ Προφήτης 31/01/2010 20:09:23

      Και όταν ο Μωάμεθ Β' μπήκε στην Πόλη ζήτησε για το χαρέμι του την νεαρή κόρη του Νοταρά, του Βυζαντινού πρωθυπουργού, η οποία ήταν ξακουστή για την ομορφιά της. Ο πατέρας της είχε προλάβει να τη φυγαδεύσει στη Βενετία. Έξαλλος, όταν το έμαθε, ο Μωάμεθ απαίτησε για το χαρέμι του τους τρεις έφηβους γιους του. Τους σκότωσε ο ίδιος ο πατέρας.

    • man8os avatar
      man8os @ Προφήτης 31/01/2010 20:19:54

      Αυτο ηταν το αποτελεσμα. Οταν ο Ελληνισμος κατεκτηθει τελικα, απο τον βαρβαρο εισβολεα.
      Ο Νοταρας ηταν ανθενωτικος, νομισε οτι ετσι εξυπηρετουσε το συμφερον της πατριδας, το ποσο λαθος εκανε καταλαβε οταν η οικογενεια του ξεκληριστηκε...
      Οι συγχρονοι προοδευτικοι ελπιζω να ειναι πιο τυχεροι. Καλυτερα δυσαρεστημενοι που δεν περασε η "αληθεια" τους, παρα πεθαμενοι οπως ο προοδευτικος Νοταρας.

    • yangoolas avatar
      yangoolas @ Προφήτης 31/01/2010 20:23:52

      man8os οι μπουρδολογίες σου είναι μνημειώδεις

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ Προφήτης 31/01/2010 20:40:15

      Γιαγκούλα ποιές μπουρδολογίες;!
      την οσφυοκαμψία διδάσκει ο Μάνθος εδώ μέσα, και προφανώς διαθέτει "ντοκτορά"...

    • man8os avatar
      man8os @ Προφήτης 31/01/2010 20:55:45

      Γιατι το λες Γιανγκουλα? Δεν εκανα σωστη ιστορικη παρομοιωση?
      Και σου φαινεται τοσο ακραιο να δουμε μεσα στα επομενα 50 χρονια καποιου ειδους θρησκευτικη βια απο τους μουσουλμανους συμπολιτες μας?
      Ξανασκεψου: Ανθενωτικος Νοταρας- Μωαμεθ
      Αντιευρωπαικη αριστερα- μουσουλμανικα πληθη.
      Δεν μπορει να μην βρισκεις ομοιοτητες.

    • man8os avatar
      man8os @ Προφήτης 31/01/2010 21:06:36

      Ειμαι φιλοευρωπαιστης.
      (Απο αναγκη): Στην κατασταση που ημαστε χρειαζετε να ημαστε ενταγμενοι. Δες το σαν κοσμοθεωρεια.

    • Σον Πεν avatar
      Σον Πεν @ Προφήτης 02/02/2010 14:04:57

      προφήτη
      Τους γυιούς του Νοταρά τους σκότωσε ο Μωάμεθ αφου πραγματοποίησε την επιθυμία του πατέρα τους να τους σκοτώσει πρώτους.
      Δηλαδή δεν έγινε πατροκτόνος.

  10. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 31/01/2010 20:50:47

    δεν βλεπω τον λογο να ειναι "τελος εποχης" και "αρχη ανυσηχιας....
    άλλο ενα επεισόδιο στο σήριαλ μάλον.......
    όσο για την φοβερή απειλή χρεοκοπίας....την βλέποθμε και στο κείμενο του Ροίδη έναν αιώνα πρίν....το τριπάκι είναι το ίδιο
    εμείς σαν νεοέλληνες κάτοικοι αυτής της νέας "Ελλάδας" ανήκουμε σε δύο κατηγορίες ανθρώπων...η πρώτη η γνωστή που δοθλεύει και πληρώνει....και η άλλη που ναι μεν μεγαλώνει αλλά δεν μπορεί να τουσ χωρέσει όλους και γι'αυτό σε λίγο θα την περικόψουν...

  11. ambrosiac avatar
    ambrosiac 31/01/2010 21:04:47

    Notaras, his Palaiologina wife and his son were all captured by the Turks and originally granted clemency in the name of reestablishing order and in exchange for much of Notaras's fortune, which he had had the sense to invest elsewhere. Nonetheless, he was shortly executed along with his son and Kantakouzenos son-in-law. This may have simply been due to the capricious Sultan rethinking the wisdom of allowing a noble with ties to the Vatican and Venice to live; Gibbon believes he was caught already in the middle of such intrigue. The more common story, however, is that given by Runciman:

    The kindness that Mehmed had shown to the Emperor's surviving ministers was of short duration.... Five days after the fall of the city [3 June] he gave a banquet. In the course of it, when he was well flushed with wine, someone whispered to him that Notaras's fourteen-year old son was a boy of exceptional beauty. The Sultan at once sent a eunuch to the house of the [Megas Doux] to demand that the boy be sent to him for his pleasure. Notaras, whose elder sons had been killed fighting, refused to sacrifice the boy to such a fate. Police were then sent to bring Notaras with his son and his young son-in-law, the son of the Grand Domestic Andronicus Cantacuzenus, into the Sultan's presence. When Notaras still defied the Sultan, orders were given for him and the two boys to be decapitated on the spot. Notaras merely asked that they should be slain before him, lest the sight of his death should make them waver. When they had both perished he bared his neck to the executioner. The following day nine other Greek notables were arrested and sent to the scaffold. (151)


    en DOT wikipedia DOT org/wiki/Loukas_Notaras

  12. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 31/01/2010 22:12:50

    αν ήμουν αριστερός, για την κατάντια, θα έβριζα τον Γεώργιο Παπανδρέου.

    Η επιβίωση με την διαπραγμάτευση με αντίπαλες Μεγάλες Δυνάμεις ήταν και πρακτική στο Βυζάντιο. Και εκεί υπήρχε ιδιοτέλεια στους Αρχοντες. Μέχρι που ηταν άδεια όλα τα ταμεία, και δεν υπήρχαν άλλα προνόμια να πάρουν οι ξένοι...

    Ωστόσο, σε πείσμα της Αυγής, τα θυμάμαι αυτά και τα γράφω σε γλώσσα που θα καταλάβαινε ο Όμηρος, και που αν είχαν υπομονή, ίσως καταλάβαιναν, ακουστικά, και οι γραφειάδες γραμμικής β' της Πύλου.

    Για να μείνω στην πραγματικότητα, φταίνει οι πουλημένοι και διεφθαρμένοι πολιτικοί μας. Αλλά είμαστε φαίνεται πολλοί στο κόλπο, και για αυτό δεν ξεσηκωνόμαστε βίαια.

  13. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 31/01/2010 22:25:36

    Εξυπναδες της Αυγης.Οι χαμενες επαναστασεις κλπ.
    Εκεινο που απετυχε ειναι η Ελλαδα της μεταπολιτευσης στην οποια βεβαιως βεβαιως εχετε βαλει και σεις το χερακι σας.
    Απετυχε λοιπον οχι καποια "χαμενη επανασταση" αλλα η κερδισμενη οχι ισως επανασταση αλλα αλλαγη.

  14. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 31/01/2010 22:32:34

    Αντώνη ΧΤΙΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ..Οι καιροί δεν περιμένουν. Η ΝΔ πρέπει να αποκτήσει επιτέλους πολιτική κουλτούρα. Να μάθουμε να μιλάμε πολιτικά, να παράγουμε ιδέες, πολιτική, θέσεις. Όχι εσωκοματικές μάχες και βιλαέτια. Όχι μάχες μηχανισμών, οικογενειοκρατία και σήψη.

  15. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 31/01/2010 22:32:45

    όπως ακριβώς το έγραψε ο αρχαιοπτέρυγας:
    "είμαστε φαίνεται πολλοί στο κόλπο, και για αυτό δεν ξεσηκωνόμαστε βίαια"
    γι΄ αυτό και κάτι αρθράκια σαν το ελόγου δεν φαντάζουν μόνον, αλλά και είναι ομολογίες ενοχής για την τάχα μου ανεπαίσθητη υπαγωγή στο κόλπο:

    και ο κος Καναβούρης ας πάει να διαβάσει ετούτο, μπας και σεμνυθεί το κάτι τις: -γιατί για όλα θα συμφωνούσα μαζί του, αρκεί να ήμουν αφελής και δεν αντιλαμβανόμουν τα σημεία εκκίνησής του...
    http://www.kourdistoportocali.com/default.aspx?pageid=990

  16. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 01/02/2010 19:23:47

    Πάντως εγώ διαβάζοντας ιστορία βλέπω ό,τι θέλω...
    βλέπω για παράδειγμα μια ένωση (συμαχία αν θέλετε) συμφερόντων να συνασπίζονται λίγο μετά την καταστροφή του Μεσολογγίου και να πολεμούν τον σουλτάνο (για να μην εξαλείψει το ελληνικό γένος- επίσημη δικαιολογία)και αφού εγκαθιστούν ένα μικρό προτεκτοράτο (κυβέρνηση γερμανική-βασιλιάς ΟΤΤΟ-,κόμματα τρία:αγγλικό γαλικό,ρώσικο),ανταγωνίζονται κάθε φορά ποιός θα επιβάλει κυβέρνηση και ποιού τα συμφέροντα θα εξηπηρετηθούν καλύτρα.....
    Άν και έχει κυλήσει αρκετό νερό στο ποτάμι του προτεκτοράτου...αν και του δώσαν και κάτι κοματάκια επέκτασης για να χωρέσει όλους τους ιθαγενείς...(κι αυτούς που τους αφαιρέσαν την δική τους πατρίδα- πόντιους μικρασιάτες κ.τ.λ.)...αν και το πήραν "ισάξιο" μέλος στην συντεχνία...
    εγώ από την μεριά που βλέπω τα πράγματα.....βλέπω ένα κακόμοιρο προτεκτοράτο....ψοροπερήφανο....που μας φουσκώσαν τα μυαλά με παρελθόντα μεγαλεία...(όπως περίπου κάνουν τώρα στους σκοπιανούς...)
    βλέπω τέλος πάντων εντελώς υποκειμενικά και με την δική μου θεώρηση των πραγμάτων ότι δεν είμαστε τιποτε περισσότερο από μια αποικία του στύλ περασμένων αιώνων ,πιστοί και σταθεροί στα δεδομένα αυτών που μας δημιούργησαν....
    Έτσι οι κυβερνήσεις και οι κυβερνώντες ποτέ δεν δούλεψαν πραγματικά για αυτόν τον τόπο καιαυτόν τον λαό....πάντα δούλευαν για τα αφεντικά τους...και πάντα ήταν καλοί στην δουλειά τους...(έχετε γνωρίσε πολιτικό από κοντά; είναι πανέξυπνοι άνθρωποι, πραγματικά- οι περισσότεροι-,τσακάλια στην δουλειά τους,τολμηροί και αδίστακτοι)
    Εγώ έχω όντως μια περίεργη οπτική για να βλέπω τα πράγματα...όπως και εσείς διαπιστώσατε....δυστυχώς δεν είμαι λόγιος να παραθέσω αποσπάσματα λογίων...αλλά προσπαθήστε μια στιγμή να καταλάβετε τι σας λέω...η Ελλάδα δεν είναι κάτι παραπάνω από μιά αποικία παλιάς εποχής...το κράτος δουλεύει για λίγους...απλώς κάποια στιγμή για να μην τους πάρουμε τα κουτάλια (όπως μάταια; το φοβήθηκαν)...μας έκαναν συνένοχους...'εβαλαν όσους περισσότρους μπορούσαν στο δημόσιο....(ντόπιους -ιθαγενείς)...δεν τους πειράζει που χρεοκοπούμε...αυτοί την δουλειά τους την κάνουν...αυτά που είναι να πάρουν τα παίρνουν...κι άν (λέω άν) καταφέρουμε πάλι να μαζέψουμε λίγες οικονομίες...κάτι θα βρούν να μας τα ληστέψουν,πιθανώς άλλο ένα χρηματιστήριο;...δεν ξέρω...αυτοί που κυβερνούν ξέρουν...

  17. exomatiakaivlepo avatar
    exomatiakaivlepo 01/02/2010 19:41:01

    Τι γίνεται τελικά, έχω ζαλιστεί που είμαστε, που βρισκόμαστε, που Πάμε ;
    Με όλες αυτές τις παλινωδίες, τα μπρός-πίσω, τα αριστερά-δεξιά, έχω μπερδευτεί, που Πάμε;
    ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ......

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2010/01/blog-post_6663.html

  18. Giorgos_T avatar
    Giorgos_T 01/02/2010 20:04:22

    @ archaeopteryx, Β.Κ.Σ., ψυχραιμια

    Θα ζητήσω προκαταβολικά συγγνώμη για την ένταση των λόγων που θα χρησιμοποιήσω

    Το κείμενο λέει αλήθειες.

    Συμπληρώνω:

    "Το ότι τις λέξεις κοινωνική δικαιοσύνη, ανθρωπιά και αγώνας τις διαχειρίστηκαν για εξήντα χρόνια συγκεκριμένες ομάδες... διώχνοντας και στοχοποιώντας κάθε άλλο που δεν ασπάζεται ακριβώς όσα λένε, καθήλωσε και αγκύλωσε τον κοινωνικό διάλογο και προώθησε -και προωθεί με νεους τρόπους- την "ανθρωπιστική" ψηφοθηρία και όχι την πολιτισμένη έκφραση, από κάθε πελυρά.

    Το ότι οι λέξεις Ελληνισμός, πατρίδα και Έθνος βγήκαν από τα σχολικά βιβλία το 80 και στιγματίοστηκαν στο δημόσιο λόγο, άρα και στη δημόσια ηθική, και επιβίωσαν κρυπτόμενες, εναρμονίστηκε -από συγκεκριμένους χώρους- με σκληρές γερμανικές (και όχι μόνο) φυλετιστικές θεωρίες περί πλήρους εξαφάνισης του ελληνικού λαού κατά το παρελθόν και συνδυασμένα ή χωριστά συνέβαλαν στη διαμόρφωη μιάς άβουλης, άμορφης μάζας, τηλεοπτικά κατευθυνόμενης, α-πολιτιστικής και όχι διαπολιστικής. Με αρχέγονα αντανακλατσικά επιβίωσης ή παράδοσης ως μόνες εναλλακτικές απαντήσεις.

    Εκείνες εκμεταλλεύεται η ακραία προπαγάνδα και των δυο πλευρών

    Τα παραπάνω, είναι ίσως πιο σημαντικά από πλευράς βαθιάς, ριζικής ψυχολογίας, ηθικού και κοινωνικής προόδου για τη μεταπολιτευτική περίοδο, από κάθε άλλο παρελθοντικό αίτιο".