#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/09/2011 10:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Που σπουδάζει άραγε ο γιος της κ. Διαμαντοπούλου;



Δεν έχουμε καμία διάθεση να λαϊκίσουμε, αλλά μπορεί η υπουργός Παιδείας να μας πληροφορήσει σε ποιο πανεπιστήμιο άρχισε να σπουδάζει ο γιός της; Επειδή καλά πληροφορημένες πηγές υποστηρίζουν ότι η κ. Διαμαντοπούλου, έστειλε το γιο της για σπουδές στο Λονδίνο όπου τα πανεπιστήμια είναι ανοιχτά και τα μαθήματα ξεκίνησαν

Στο Ελλάντα, περισσότερες από 200 πανεπιστημιακές σχολές και ΤΕΙ σε όλη τη χώρα παραμένουν κλειστές και κύριος είδε πότε (κι αν) θα ανοίξουν.

Εάν το ΠΑΣΟΚ, στα είκοσι τόσα χρόνια που κυβερνάει από τη μεταπολίτευση, είχε την ελάχιστη εμπιστοσύνη στη δημόσια  παιδεία, όπως τη διαμόρφωσε (για να μην πούμε διέλυσε) θα υπήρχε  έστω κι ένας υπουργός Παιδείας του ΠΑΣΟΚ που θα είχε στείλει τα παιδιά του σε δημόσιο σχολείο, ή ελληνικό πανεπιστήμιο. Δεν το έκαναν ούτε ο Γεράσιμος Αρσένης, ούτε ο Πέτρος Ευθυμίου, ούτε όπως φαίνεται τώρα η Άννα Διαμαντοπούλου.

Αφού όλοι τους υποστηρίζουν ότι αναβάθμισαν την ελληνική δημόσια παιδεία και έκαναν τα ελληνικά πανεπιστήμια εφάμιλλα των προηγμένων της δύσης, γιατί στέλνουν τα παιδιά τους στο εξωτερικό;

Κάθε γονιός θέλει το καλύτερο για το παιδί του και αν έχει την οικονομική δυνατότητα, φυσικά και θα το στείλει έξω. Δεν θα το αφήσει να χάνει το χρόνο του στα ελληνικά πανεπιστήμια. Θα το στείλει όπου καλύτερα μπορεί. Όπως έκανε και ο Γιώργος Παπανδρέου που έστειλε την κόρη του στο Ιμπέριαλ, ο Κώστας Σκανδαλίδης  που έστειλε το γιο του στο πανεπιστήμιο της  Ουάσινγκτον, ο Χρήστος Παπουτσής που έστειλε την κόρη του στο Γιέηλ….κτλ.

Να σταματήσουν όμως το δούλεμα και επιτέλους ας κάνουν και λίγη αυτοκριτική. Ας σεβαστούν έστω και λίγο το μόχθο του μισθωτού γονέα. Εκείνου που στερήθηκε τα πάντα για να πληρώσει στο παιδί του  φροντιστήρια,  ώστε  να περάσει σ’ ένα  πανεπιστήμιο που σήμερα αρνείται να ανοίξει τις πύλες του και να το εφοδιάσει με γνώσεις. Η διάλυση της Παιδείας συνεχίζεται από το ΠΑΣΟΚ με εντυπωσιακή συνέπεια και προσήλωση. Ο στόχος τους είναι να κάνουν την παιδεία ακόμα ταξικότερη. Τα ελληνικά πανεπιστήμια σε λίγα χρόνια θα δίνουν πτυχία κατώτερης  αξίας για αυτό και θα φοιτούν σε αυτά μόνο τα παιδιά των «ιθαγενών». Τα δικά τους παιδιά, τα παιδιά των φυλάρχων,  είναι μακριά άλλωστε, προφυλαγμένα από την απεχθή αυτή κατάσταση.

Αριστερόχειρ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 07/09/2011 10:26:28

    Πέστα χρυσόστομε.

    Και δυστυχώς κανείς δεν τα έψαξε ποτέ σε σχέση και με τα ποθεν έσχες και τις φορολογικές δηλώσεις αυτών των "αγωνιστών του Πολυτεχνείου" (δυστυχώς ούτε και η Ν.Δ, στα πλαίσια της αρχής "κόρακας κοράκου μάτι δε βγάνει").

    'Εχουμε κάποια αίσθηση ποσο κοστίζει να σπουδάσει ένα παιδι ,πχ , στο Γιέηλ;

    • Ρομαντικος avatar
      Ρομαντικος @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/09/2011 16:13:15

      Αντιγραφω απο την ιστοσελιδα του Γιεηλ:

      http://admissions.yale.edu/faq/what-current-tuition-yale

      The total Cost of Attendance for attending Yale in 2011-2012 is $55,850, which includes tuition ($40,500), room ($6,700), board ($5,500), and books and personal expenses ($3,150). Total cost of attendance (not only tuition) is used to calculate a student's need-based financial aid award. Yale meets 100% of demonstrated need. In recent years, the average Yale Scholarship (a need-based grant) has been $35,500 for students on financial aid and roughly 60% of Yale students receive need-based financial aid.

      Με λιγα λογια συνολικα στοιχιζει 55.850 δολλαρια η περιπου 39.600 ευρουλακια το χρονο. Αλλα υπαρχουν και σχολες οπου τα διδακτρα ειναι 10-15.000 δολλαρια περισσοτερο. Βεβαια, το παραπανω κειμενο αναφερει οτι ολοι οσοι εχουν χρηματικη αναγκη (πρεπει να το αποδειξουν) παιρνουν υποτροφια (για το 65% του συνολικου κοστους). Λετε να δειχνουν μειωμενα εσοδα οι οικογενειες των υπουργων και να σπουδαζουν τα παιδια τους με υποτροφια? (στις ΗΠΑ μεχρι πριν 4-5 χρονια, το οριο φτωχιας ηταν περιπου 20.000 δολ ετησιως για μια τριμελη οικογενεια και οι υποτροφιες δινονται κατα προτεραιοτητα σε τετοιου οικονομικου επιπεδου σπουδαστες, οι υπολοιποι εχουν χρημα και πληρωνουν αλλα η συντριπτικη πλειοψηφια παιρνουν δανειο).

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ Ρομαντικος 07/09/2011 22:45:59

        Μπράβο!

        Βάλε και πως τα πραγματικά κόστη είναι πάντα υψηλότερα απ'αυτά που αναφέρονται, βάλε και τα ταξίδια πήγαινε-έλα στην Αμέρικα και χίλια άλλα έξοδα .... και καταλαβαίνεις.

        Τέλος πάντων , οι άνθρωποι τα μάζευουν απο τις οικονομίες τους, με ότι περισεύει απο το μισθό τους , και με αιματηρές οικονομίες στην καθημερινή τους ζωή:

        Ουτε χλιδάτα μαγαζιά στα Βόρεια Προάστεια, ούτε διακοπές στη Μύκονο, ούτε βίλλες, ουτε οικιακοί βοηθοί...α πα πα!

    • Berlousconication avatar
      Berlousconication @ ΣΤΕΛΙΟΣ 07/09/2011 18:05:05

      Απο 120.000 ως 300.000 $ το χρόνο;

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 07/09/2011 10:26:52

    Και πιο πίσω να πας, τα ίδια θα βρεις. ΚΑΝΕΝΑΣ υπουργός παιδείας του ΠΑΣΟΚ δεν έστειλε τα παιδιά του σε δημόσιο σχολείο.

    • madprof avatar
      madprof @ Αυριανιστής 07/09/2011 11:36:23

      "Η διάλυση της Παιδείας συνεχίζεται από το ΠΑΣΟΚ με εντυπωσιακή συνέπεια και προσήλωση. Ο στόχος τους είναι να κάνουν την παιδεία ακόμα ταξικότερη"
      Στο άρθρο "Η Παιδεία και η δικτατορία των μετρίων" του Α.Ψ. τις 27ης Αυγούστου 2011 στο antinews, σχολίασα αντικειμενικά και αναλυτικά την εγκληματική πολιτική στρατηγική αμφοτέρων των ΜεγαλοΤσελιγκάδων!

      Στο άρθρο "Διαμαντοπούλου: ΠΑΣΟΚ ή … δραχμή" του factorx στις 05/09/2011, σχολίασα τα όσα έγιναν με την "μεταρρύθμιση" της ΓιανΚουτς, βο(υ)λε(υο)μένης τώρα στο κοινοβούλιο της Ε.Ε., όπου απολαμβάνει την πολιτική της "δικαίωση" για τα πεπραγμένα της(sic!).
      Το έγκλημα είναι μελετημένα διαβολικό, διαστροφικό, διαρκές, διαχρονικό και διακομματικό τουλάχιστον!
      Στόχος τους η πλήρης σύγχυση και αποχαύνωση των μαζών ώστε ανενόχλητοι να τραγανίζουν τα κονδύλια της Ε.Ε. και τα δανεικά.
      Μόνο που δεν δύνανται να μας μιλάνε πλέον για ανάπτυξη, ενώ είχαμε καταστροφική μεγέθυνση με δανεικά του ΑΕΠ και άρα προμελετημένο έγκλημα εθνικής προδοσίας.
      Αλήθεια! γιατί ο Λυκουρέζος δεν κάνει μήνυση στους Σημερινούς Προδότες(sic!); ενώ έκανε στον Γ. Παπαδόπουλο;

      • madprof avatar
        madprof @ madprof 07/09/2011 22:24:27

        ΥΓ. Μάλλον η υπόθεση είναι πιο "σύνθετη" και "πολύπλοκη" για τον δικολάβο ειδήμονα και στα αδικήματα εθνικής προδοσίας λόγω των "αντιστασιακών" και "δημοκρατικών" περγαμηνών των εναγομένων (sic!)!

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ Αυριανιστής 07/09/2011 16:38:07

      Γι αυτό φίλε Αυριανιστή, δεν θα έπρεπε να γίνεται κανένας υπουργός Παιδείας και κανενός κόμματος ασφαλώς, εάν δεν εμπιστεύεται το δημόσιο σχολείο ή το δημόσιο πανεπιστήμιο, για το δικό του βλαστάρι. Είναι ζήτημα ηθικής τάξεως, γιατί αναδεικνύεται πως ως υπουργός, δηλαδή ως υπηρέτης του δημοσίου συμφέροντος, είναι οπαδός δύο ταχυτήτων στη μόρφωση της νέας γενιάς, άρα κάθε άλλο από συνεπής υπηρέτης του πολίτη.

  3. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 07/09/2011 10:27:19

    μετα θα σουρθει στην ελλαδα το μορφωμενο παιδι της αννουλας θα παρει τη θεσουλα του σε ανωτερες κρατικες θεσεις λογω γνωριμιων της αννουλας ενω τα ελληνοπουλα φευγουν για το εξωτερικο για να πλυνουν πιατα. και αργοτερα αν αποφασισει να ασχοληθει με την πολιτικη τουχει εξασφαλισμενη η μανουλα μια θεση στο κοινοβουλιο για να <> και αυτο την ελλαδα οπως τη <> τωρα η μανα του μεσω τον οδηγιων της γνωστης λεσχης.

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ mhtsos karditsa 07/09/2011 17:06:30

      Ετσι ακριβώς

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ mhtsos karditsa 08/09/2011 01:58:59

      Μάγος είσαι; Έτσι ακριβώς θα γίνει... Εκτός αν το αλλάξουμε εμείς αυτό (λέμε τώρα...)

  4. parsifal avatar
    parsifal 07/09/2011 10:30:51

    Σωστό το πνεύμα της αναρτήσεως, ουδείς "επώνυμος" ΟΛΩΝ των κομμάτων εστειλε η στέλνει τα παιδιά του στο ελληνικό Πανεπιστήμιο.
    Ομως, μόνο του εγινε μπ@ρδέλλο το πανεπιστήμιο και τα σχολεία ?
    Ειδικώς οι κομματικές "νεολαίες" πόση ευθύνη φέρουν, πόσο συνέβαλαν στην μπ@ρδελλοποίηση του πανεπιστημίου οι "συνδικαλιστές" φοιτητοπατέρες που με "πολιτικό πέντε" απεφοίτησαν και εγιναν υπουργοί και βουλευτές ?
    Μπορεί να συνεχίζεται επ'αόριστον αυτή η κατάσταση ? Δεν πρέπει να μπεί φρένο οπως προσπαθεί να το κάμει η Διαμ/λου με διακομματική συναίνεση ?
    Θα υποκύψωμε στον εκβιασμό "χάνουν τα παιδιά την περίοδο εάν θιγεί το αριστερό παρακράτος" η θα εφαρμοσθεί ο νόμος με ξωπέταγμα καθηγητών, συνδικαλιστών και παρατρεχαμένων που παρακωλύουν την λειτουργία τωνν ΑΕΙ ?
    Εχω ξαναγράψει εδώ οτι η αριστερά δεν θα παραδόσει αμαχητί το "κάστρο" της παιδείας και του πανεπιστημίου με το οποίο εξαγόρασαν την ανοχή της απο το 74 και μετά ολες οι κυβερνήσεις.
    Τι προτίθενται να πράξουν οι αστικές πολιτικές δυνάμεις ?
    Θα κατηγορούμε με μικροκομματικά κουτσομπολιά τον εκάστοτε υπουργό που επιχειρεί να συγκρουσθεί με την αριστερή πανεπιστημιακή μαφία ?

    • stanley@gr avatar
      stanley@gr @ parsifal 07/09/2011 11:38:19

      εξαιρετικο το σχολιο σας κε. Parsifal!
      οπως αλλωστε και οι αναρτησεις σας!!!!

    • madprof avatar
      madprof @ parsifal 07/09/2011 17:00:01

      ".............
      Ειδικώς οι κομματικές “νεολαίες” πόση ευθύνη φέρουν, πόσο συνέβαλαν στην μπ@ρδελλοποίηση του πανεπιστημίου οι “συνδικαλιστές” φοιτητοπατέρες που με “πολιτικό πέντε” απεφοίτησαν και εγιναν υπουργοί και βουλευτές ?
      Μπορεί να συνεχίζεται επ’αόριστον αυτή η κατάσταση ? Δεν πρέπει να μπεί φρένο οπως προσπαθεί να το κάμει η Διαμ/λου με διακομματική συναίνεση ?"
      Έως εδώ ήσουν αμερόληπτος, αντικειμενικός και μπράβο σου!
      Όμως αμέσως μετά λες και είσαι άλλος επιτίθεσαι χωρίς αιτία και αφορμή αποκλειστικά και μόνο στις "αριστερές" φοιτητικές - ΔΕΠ οργανώσεις.
      Ξεχνάς ότι εδώ και χρόνια η δαπ-νδφκ είναι πρώτη "δύναμη" διάλυσης των ανώτατων ιδρυμάτων (ΑΕΙ, ΑΤΕΙ) και ισότημα υπαίτεια τουλάχιστον;
      " .......
      Θα κατηγορούμε με μικροκομματικά κουτσομπολιά τον εκάστοτε υπουργό που επιχειρεί να συγκρουσθεί με την αριστερή πανεπιστημιακή μαφία ?"
      Όπως ήταν αναμενόμενο στο τέλος απογειώνεσαι ανεπιτυχώς γιατί έρχεσαι σε ευθεία αντίθεση με τα όσα στην αρχή υποστήρίζεις!
      Δεν πρόλαβες να το "χτενίσεις" να υποθέσω, καλοπροαίρετα!

      • parsifal avatar
        parsifal @ madprof 07/09/2011 21:46:40

        mea culpa ! Kαι η ΔΑΠ στο κάδρο ! Κάπου διάβασα οτι πνέουν μένεα κατά της ΝΔ διότι συναίνεσε στο ξεδόντιασμα των φοιτητο-σοβιέτ. Θα τα δούμε ολα σ'αυτήν την χώρα και επιβεβαιώνεται ο ισχυρισμός μου οτι δεν υπάρχουν τάξεις και ιδεολογίες στην Ελλάδα. Συμμορίες και ομάδες συμφερόντων !

        • madprof avatar
          madprof @ parsifal 07/09/2011 22:35:10

          "επιβεβαιώνεται ο ισχυρισμός μου οτι δεν υπάρχουν τάξεις και ιδεολογίες στην Ελλάδα. Συμμορίες και ομάδες συμφερόντων !"
          Κοινώς κατσαπλιάδες, ληστοσυμμορίτες ένθεν, κακείθεν, παρακείθεν. Συμφωνώ και προσυπογράφω. Είσαι άψογος!

        • Aίθρα avatar
          Aίθρα @ parsifal 08/09/2011 02:14:03

          Σωστά διαβάσατε. Η ΔΑΠ μάλιστα πρωτοστάτησε στις καταλήψεις την προηγούμενη εβδομάδα. Τώρα εξαφανίστηκε μάλλον...

          Και (δεν αφορά στο σχόλιό σας, απλώς για να αποφύγω τις διαδοχικές αναρτήσεις) για την κόρη του Παπουτσή, για την οποία γίνεται αναφορά στο κείμενο, η κοπέλα έφυγε για μεταπτυχιακές και όχι για προπτυχιακές σπουδές έξω. Δε νομίζω πως είναι το ίδιο.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/09/2011 10:31:41

    Αυτή είναι η υποκρισία του σοσιαλισμού και των σοσιαλΗστών. "Για τους άλλους"

  6. xenios avatar
    xenios 07/09/2011 10:36:05

    Δεν μας ενδιαφέρει που θα στείλει κάθε γονιός τα παιδιά του. Αν τα έχει, χρέος και υποχρέωση είναι, να κάνουμε για τα παιδιά μας το καλύτερο.

    Θυμάται κανείς τι ξεσηκωμός είχε γίνει, για τον νόμο της Μαριέττας Γιαννάκου, που ήταν ο πιο σωστός νόμος που είχε ποτέ γίνει για τα ΑΕΙ. Θυμάστε τι έλεγαν οι τωρινοί κυβερνώντες τότε;

    Εμείς τους δώσαμε συναίνεση, εκείνοι βγήκαν στους δρόμους.

    Αν αύριο αλλάξει υπουργό παιδείας ο Γιωργάκης, το πρώτο που θα κάνει για να φανεί το «έργο» του, είναι να αλλάξει τους νόμους της προηγούμενης υπουργού.

    Όταν τα νομοσχέδια έρχονται, χωρίς την μίνιμουμ κοινή συναίνεση, είναι ηλίου φαεινότερο, ότι θα αποτύχουν.

  7. Kargia avatar
    Kargia 07/09/2011 10:40:33

    Μάλιστα! Φτάσαμε το αυτονόητο και το λογικό να φοβόμοστε να το πούμε μη δήθεν μας χαρακτηρίσουν "λαικιστές". Για να γίνω σαφής: Υπουργός Παιδείας με 2 χρόνια στο πόστο, και "κατασκευαστής" (πολιτικός μηχανικός είναι άλλωστε) του νόμου που κατ' αυτήν βάζει την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση σε τροχιά εφάμιλλη των καλύτερων Πανεπιστημίων ΟΦΕΙΛΕΙ να αφήσει το καμάρι της να σπουδάσει εδώ. Εγώ είμαι διατεθειμένος να υποστώ αγόγγυχτα όσες αλλαγές προτείνει αρκεί αυτή να δείξει ότι εμπιστεύεται το κατασκεύασμα της. Και να το πω πιο πεζά για να γίνει κατανοητό: Ποιός θα έτρωγε από μια σούπα όπου ο μάγειρας με βδελυγμία δεν δοκιμάζει. Αλλά στην Ελλάδα η λογική μετριέται με milligrams

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ Kargia 07/09/2011 11:08:07

      Και εσύ .."Χρυσόστομος".!!

    • ΔΓΦ avatar
      ΔΓΦ @ Kargia 07/09/2011 11:25:32

      ΕΥΓΕ !!! Η πιο σωστή παρομοίωση μακράν....κι αυτό δεν θα έπρεπε να ισχύει μόνο στην εκπαίδευση, αλλά και στην υγεία (που μόλις πάθουν κάτι εξαφανίζονται στο εξωτερικό ή σε μεγάλες ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ μονάδες) και όπου αλλού 'μαγειρεύουν' για τους άλλους και ποτέ δεν δοκιμάζουν....

      • Ariadne avatar
        Ariadne @ ΔΓΦ 07/09/2011 11:44:31

        Σωστότατος...!

  8. nicvel avatar
    nicvel 07/09/2011 10:41:27

    ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΟΥ ΓΙΩΡΑΚΗ ( ΘΥΜΑΣΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΛΕΘΥΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΤΕ Ο ΓΑΠ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ ΤΗΣ ΤΟΤΕ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΗΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ ΝΑ ΔΗ ΤΟΝ ΥΙΟΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΙΚΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΒΡΕΤΑΝΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ - ΜΑΖΕΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΜΕΡΕΣ ) .
    ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ,
    ΑΛΛΑ ΕΣΕΙΣ ΡΕ ΠΡΑΣΙΝΟΡΕΜΑΛΙΑΣΟΣΙΑΛΗΣΤΑΔΕΣ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΘΕΟΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ? ΤΗΣ ΡΕΜΟΥΛΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΡΠΑΧΤΗΣ ?
    ΠΟΙΟ ΦΙΛΟΧΡΗΜΑΤΟΙ - ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΤΗΝ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΚΑΤΟΝΤΑΤΙΩΝ ΙΔΡΥΣΗΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ .
    ΒΓΑΛΤΕ ΤΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣΕ ΤΕ ΡΕ ΡΕΜΑΛΙΑ ! ( ΚΑΛΑ Ο ΓΑΠ ΑΝΕΚΔΙΗΓΗΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΔΙΕΡΜΗΝΕΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΚΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗΝ !! ) .

  9. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 07/09/2011 10:54:00

    Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια , σε μιά χώρα που χωρίς τσίπα κάνουμε Υπουργούς Εθνικής Αμυνας ανθρώπους που λουφάρησαν τη στρατιωτική τους θητεία, τι τα ψάχνετε...

    (δέν αναφέρομαι στον Μπεγλίτη ,δεν ξέρω, ο άνθρωπος πολύ πιθανόν να υπηρέτησε,για άλλους λέω...)

  10. Κρης avatar
    Κρης 07/09/2011 10:55:27

    ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΩΝ ΠΑΠΠΟΥΔΩΝ ΜΑΣ 1939-1971
    ( και δικά μας βεβαίως )

    h**p://www.megaupload.com/?d=Y2XVNK4A ή

    h**p://www.mediafire.com/?pixppdvouosthao

  11. Aίθρα avatar
    Aίθρα 07/09/2011 11:02:49

    Πράγματι, οι σχολές είναι κλειστές. Πολλές από αυτές έκλεισαν χάρη στην αγαστή συνεργασία των ψευτοαριστερών παρατάξεων με τη ΔΑΠ. Όταν φοβούνται για τα συμφέροντά τους, τα κομματόσκυλα γίνονται μία καλή παρέα, ανεξαρτήτως αποχρώσεων.

  12. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 07/09/2011 11:26:09

    "Τα ελληνικά πανεπιστήμια σε λίγα χρόνια θα δίνουν πτυχία κατώτερης αξίας για αυτό και θα φοιτούν σε αυτά μόνο τα παιδιά των «ιθαγενών»."

    Μά, Ἀριστερόχειρα, αὐτὸ ἤδη συμβαίνει:

    -πολλοὶ πτυχιοῦχοι δὲν γνωρίζουν πῶς νὰ γράψουν μιὰ σωστὴ ἀκαδημαϊκὴ ἐργασία: δὲν τὸ ἔχουν διδαχθεῖ.
    -κάποιοι τίτλοι σπουδῶν προκύπτουν ἀπὸ τὴν σκληρὴ σπουδὴ τοῦ φοιτητῆ, κάποιοι τίτλοι προκύπτουν ἀπὸ τὴ σχέση μὲ τὶς παρατάξεις, τὶς ἐκδουλεύσεις στὸν καθηγητή, τὴν ἀγορασμένη πτυχιακὴ ἐργασία: κανεὶς δὲν μπορεῖ νὰ διασφαλίσει μετὰ ποιός εἶναι ποιός, ὁπότε χάνουν ὅλοι οἱ τίτλοι σπουδῶν τὴν ἀξία τους.
    -ἡ λογοκλοπὴ πάει σύννεφο
    -τέλος, πολλοὶ πτυχιοῦχοι ἁπλῶς δὲν ξέρουν τὸ ἀντικείμενό τους, καὶ ἂς σπούδασαν χωρὶς ρεμοῦλες: μπορεῖς νὰ πάρεις πτυχίο παπαγαλίζοντας ἕναν ἀριθμὸ σελίδων σὲ συνολικὰ 8 ἐξεταστικὲς περιόδους, no problem. Στὴ χειρότερη θὰ πάρεις "τὸ πενταράκι"- πολλοὶ καθηγητὲς τὸ δίνουν ἀβέρτα γιὰ νὰ ξεμπερδεύουν μὲ αὐτοὺς ποὺ κόβονται καὶ ξαναδίνουν μιὰ ζωή. Μαθαίνεις διατυπώσεις, δὲν χρειάζεται νὰ μπεῖς στὸν κόπο νὰ τὶς καταλάβεις. Φυσικὰ δυὸ βδομάδες μετὰ δὲ θυμᾶσαι τίποτα.

    Ὡς ἐκ τῶν παραπάνω,τὸ ἑλληνικὸ πτυχίο εἶναι ἕνα παλιόχαρτο ποὺ ἀδυνατεῖ νὰ σταθεῖ δίπλα σὲ ὁποιονδήποτε ξένο τίτλο. Δὲν πιστοποιεῖ κατ' ἀνάγκην οὔτε γνὠσεις οὔτε άφομοιωμένο τρόπο ἐπιστημονικῆς ἐργασίας. (Ἄλλο τώρα ἂν ὁ φέρων τὸ πτυχίο ἔχει αὐταπόδεικτη άξία ποὺ τὸν καταξιώνει στὸ ἐξωτερικό, προφανῶς!)

  13. Ιωάννης ο Μεσσήνιος avatar
    Ιωάννης ο Μεσσήνιος 07/09/2011 11:34:48

    Μήπως η αναφερόμενη στο Wikileaks πίσκεψη στις ΗΠΑ την ανοιξη ήταν για να προγραμματίσει τις σπουδες τού γιού της, λεω μήπως......

    • Ariadne avatar
      Ariadne @ Ιωάννης ο Μεσσήνιος 07/09/2011 11:50:04

      Αμφιβάλεις? Το τερπνόν μετα του ωφελίμου και με έξοδα πληρωμένα από εμένα, εσένα και τους υπόλοιπους.

  14. ΠαναγιώτηςΖΜεσ avatar
    ΠαναγιώτηςΖΜεσ 07/09/2011 11:45:01

    Και ποιος σας είπε κύριες και κύριοι ότι το παιδί της Διαμαντοπούλου αλλά και τα υπόλοιπα τέκνα των πασόκων και όχι μόνο, πολιτικών και πολιτικάντηδων είχε τις ικανότητες να περάσει μέσω εξετάσεων σε ελληνικό πανεπιστήμιο;Όσοι έχουμε σπουδάσει εδώ στην ημεδαπή ξέρουμε πολύ καλά πόσο δύσκολο ήταν να μπεις κανείς σε μια καλή σχολή (Πολυτεχνική σχολή Πανεπιστημίου Πατρών ακαδημαϊκό έτος 1993-1994 για την δική μου περίπτωση). Πόσο διάβασμα έπρεπε να ρίξει κανείς, πόσο κόστισαν τα φροντιστήρια, πόσο κόστισε η φοίτηση στην Πάτρα κτλ.Ενώ οι ευκατάστατοι της εποχής εκείνης έδιναν λευκή κόλλα στις Πανελλήνιες και έφευγαν για την Ιταλία για την Βουλγαρία για την Ρουμανία. Γιατί λοιπόν να μπεί στην ψυχοφθόρα διαδικασία των εξετάσεων κάθε τέκνο πολιτικού και όχι μόνο (για να μην τα ρίχνουμε όλα στους πολιτικούς) και να μην την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια για την Αγγλία κυρίως όπου η φοίτηση είναι τριετής και αποκτάς τα ίδια δικαιώματα με την πενταετή εδώ φοίτηση;
    Όπου υπάρχουν δεκάδες πανεπιστήμια και κολλέγια πολλά εκ των οποίων πολύ χαμηλού επιπέδου ακόμη και συγκριτικά με τα ελληνικά ΤΕΙ γιατί ακόμη και τα απαξιωμένα ελληνικά πανεπιστήμια με τα χίλια μύρια προβλήματά τους είναι πολύ καλύτερα από όλα αυτά τα περιφερειακά αγγλικά κολλέγια. Και όσοι φοιτούν ακόμη και στα περιβόητα και διαβόητα διάσημα πανεπιστήμια (Οξφόρδης, Κέιμπριζ, LSO,Γέιλ,Στάνφορντ κτλ) φοιτούν επί πληρωμή και ξέρουμε πολύ καλά ότι τα λεφτά ανοίγουν πολλούς δρόμους. Γνωστό νομίζω είναι το σκάνδαλο με τα επί πληρωμή διδακτορικά του LSO. Φυσικά για να μην γενικεύουμε υπάρχουν και φοιτητές με υποτροφίες που τις κέρδισαν με το σπαθί τους. Υπάρχουν όμως και αυτοί που αν δεν υπήρχε το πορτοφόλι του μπαμπά ή/και της μαμάς δεν θα έμπαιναν ούτε στο ΤΕΙ Φυτικής Παραγωγής Φλώρινας με βάση που μετά βίας αγγίζει το 5.Πόσο μάλλον στα γνωστά πανεπιστήμια του εξωτερικού.

  15. parsifal avatar
    parsifal 07/09/2011 11:45:36

    Στα του αστυάνακτος θα προσθέσω την τραγική γλωσσική ανεπάρκεια ειδικά στις πολυτεχνικές σχολές. Τα "ασχολούταν", "δές αμα είναι εκεί ο τάδε...", "δεν εχει εμπιστοσύνη" (θέλει να πεί αξιόπιστο !) κλπ. τηλεοπτικά - βλαχοδημοσιογραφικά οργιάζουν, το δε επίπεδο γενικών γνώσεων Ιστορίας, Φιλοσοφίας, Τέχνης κ.α. "μή - παραγωγικά" κατά την κρατούσα τεχνο-επιστημονική αντίληψη είναι ανύπαρκτο.
    Πρόσφατα τεχνικός διευθυντής μεγάλης (πολύ μεγάλης) εταιρείας ξεφούρνισε ενα "...ο ενδιαφερόμενος δέκτης..." σε επικοινωνία μου μαζί του για κάποιον δέκτη επιτηρήσεως φάσματος και αδυνατούσε να αντιληφθεί γιατί επέμενα να διορθώσει την φράση του για να μπορέσω να συνεχίσω.
    Δυστυχώς αυτό είναι το αποτέλεσμα της εγκαταλήψεως του σχολείου και η παρακολούθηση των "συνταγογραφικών" εξειδικευμένων φροντιστηρίων, στελεχωμένων απο ημι-εγγράμματους πτυχιούχους του μονοτονικού, της "μεταρρυθμίσεως Ράλλη", της "λαικής γλώσσας" κλπ μεταπολιτευτικές παραλαπίπες.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ parsifal 08/09/2011 02:06:47

      Γιατί, τα "ανεξαρτήτου διάρκειας (/κόστους κ.λπ.)", ή τα "από τότε εώς τότε", που πλέον "κοσμούν" και πολλές πολυτελείς διαφημιστικές εκδόσεις μεγάλων εταιρειών, πού τα πας; Αλλά το γιαπάκι, που μετά βίας τελείωσε το Deree (στην καλύτερη περίπτωση), πού περίμενες να μάθει το σωστό; Στις "τρέντυ" Αράχωβα και Μύκονο όπου περνούσε τα Σαββατοκύριακά του ανελλιπώς προ κρίσης;

  16. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 07/09/2011 11:49:39

    Είδατε συμπάθειες προς τα αμερικανικά Α.Ε.Ι. ; Εμ βέβαια, πώς θα διαιωνισθεί το "είδος";Με αποφοίτους του Ε.Μ.Π. γίνεται;Δεν γίνεται.Πάρτε το χαμπάρι: δομήθηκε στην Ελλάδα τα τελευταία 30 χρόνια μια "άρχουσα τάξη" η οποία με τίποτα δεν θ' αφήσει τα "κεκτημένα" της κι ας καταστραφεί ο έρμος τούτος τόπος.

  17. Bodinus1576 avatar
    Bodinus1576 07/09/2011 11:57:34

    Και μάλιστα στον Έβρο στα φυλάκια (τα σωστά να τα λέμε)

    • Bello avatar
      Bello @ Bodinus1576 07/09/2011 16:59:55

      Aν δείτε τις σπουδές και τη διπλωματικη καριερα του Μπεγλιτη, θα καταλαβετε οτι ισως για πρωτη φορα εχουμε ενα πολυ ικανο, καλλιεργημενο, σοβαρο και πατριωτη Υπουργο Εθνικης Αμυνας απο αυτο το κομμα της διαπλοκης και της δολιοφθορας! Η απορια μου αρα ειναι τι στο διαολο κανει ο Μπεγλιτης στο ΠΑΣΟΚ και γιατι δεν το τσιμπησε η ΝΔ οσο ηταν ακομα διπλωματης με το ΥΠΕΞ...

  18. Σελάνος avatar
    Σελάνος 07/09/2011 12:06:59

    και γιατί είναι "λαϊκισμός" όταν μιλούν για τις σπουδές των παιδιών των "επωνύμων" ; εμείς οι "ανώνυμοι" δεν έχουμε ψυχή ;
    ας μη κάνω άλλους χαρακτηρισμούς...

  19. BlueSky avatar
    BlueSky 07/09/2011 12:09:59

    Δύο ξένες γλώσσες+1 πτυχίο ΑΕΙ(Ελλάς)+ 2 ΤΕΙ=15 έτη = 884 €=Ζήτω η Ελλάς

  20. Θηβαίος avatar
    Θηβαίος 07/09/2011 12:18:31

    Για ψάχτε και που έβγαλε το Λύκειο ο γιός της Διαμαντοπούλου; Μαζί με ποιούς άλλους γόνους βουλευτών και μεγαλοσυνδικαλιστών αποφοίτησε από το International Λύκειο όπου προετοιμάζει παιδιά για σπουδές σε Αγγλόφωνα Πανεπιστήμια, όπου δεν διδάσκεται Ελληνική Ιστορία, Θρησκευτικά και οτιδήποτε άλλο θυμίζει Ελλάδα. Από εκεί αποφοιτούν οι τέλειοι εξωμότες, που θα κυβερνήσουν κληρονομικώ δικαίω αργότερα την Ελλάδα

    • parsifal avatar
      parsifal @ Θηβαίος 07/09/2011 21:53:59

      Μήν είσαι απόλυτος. Εχω δυο κόρες στο LFH Eugene Delacroix στην Αγία Παρασκευή, πάνε για bacalaureat και οντως δεν διδάσκονται θρησκευτικά (ποσώς με ενοχλεί), τα ελληνικά είναι "ξένη γλώσσα" αλλά ουδόλως στερούνται εθνικών αντιλήψεων. Εκτός του σχολείου υπάρχει και η οικογένεια.

      • Σπύρος Δούκας avatar
        Σπύρος Δούκας @ parsifal 08/09/2011 19:25:27

        Καλησπέρα,

        Προς parsifal
        Εύχομαι πρόοδο και ευημερία στα παιδιά σας κ. parsifal.
        Συμφωνώ απολύτως ότι η οικογένεια παίζει το σπουδαιότερο ρόλο στην διαπαιδαγώγιση.
        Πιό πάνω όμως αναφέρετε, ότι κάποιος διευθυντής μεγάλης τεχνικής εταιρείας, δεν μπορούσε να αντιληφθεί απλά Ελληνικά.
        Πως θα το αντιμετωπίσουν όμως τα παιδιά αφού θα λάβουν "bacalaureat" και έχουν την Ελληνική ως "ξένη γλώσσα";
        Ευχαριστώ.

    • Thraphsorchis avatar
      Thraphsorchis @ Θηβαίος 07/09/2011 22:06:33

      Η μόνες τριτοβάθμιες σχολές που διδάσκουν θρησκευτικά είναι οι θεολογικές, το φοιτητικό κοινό των οποίων είναι κατά συντριπτική πλειοψηφία αποτυχημένοι φιλόλογοι ή δικηγόροι με κυριότερο στόχο την αναβολή στράτευσης.
      Επίσης η σχολή Κοινωνικής Θεολογίας του Καποδιστριακού είναι η πεμπτουσία του νεποτισμού αφού πρακτικά ελέγχεται από ένα σόι.
      Μην περιμένετε σωτηρία από τη θρησκεία και τους περί αυτήν.

      Υ.Γ. Α... ξέχασα το καλύτερο. ΔΕΝ υπάρχει θεός.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Thraphsorchis 07/09/2011 23:20:37

        Για το τελευταίο, προφανώς απεφάνθη ο ΣΥΡΙΖΑ.

        • Thraphsorchis avatar
          Thraphsorchis @ ΚΜ 08/09/2011 10:14:40

          και οι Δαρβίνος, Φρόυντ, Χόκινς, Φάινμαν, Ντόκινς και μερικοί άλλοι που μου διαφεύγουν τώρα.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Thraphsorchis 08/09/2011 18:03:28

            Όπως ο Κουναλάκης.

  21. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 07/09/2011 12:29:56

    Γιατι τα ΜΜΕ μουγκα.;;;; Μηπως φοβουνται να πιασουν το θεμα και σκασει στα χερια τους;;;; Αλλωστε και να μην γελιομαστε ολοι οι νεοπλουτοι πολιτικοι,δημοσιογραφοι και κλητηρες της Βουλης στελνουν τα παιδια τους στας Ευρωπας-ΑΜΕΡΙΚΑ.!!!!!!

  22. Kargia avatar
    Kargia 07/09/2011 12:36:49

    Είμαι σχεδόν 10 χρόνια μέλος ΔΕΠ σε Πανεπιστήμειο και Τμήμα που θεωρούνται -ακόμα- κορυφαία στην Ελλάδα. Σας υπογράφω ότι δεν είχα ποτέ την τύχη να έχω φοιτητή υιό/κόρη Έλληνα-Ελληνίδος πολιτικού. Και δεν είναι λίγοι ζωή να έχουν. ΑΝΤΙΘΕΤΑ, γνωρίζω αρκετούς τέτοιους ως καθηγητές σε άλλα Τμήματα. Κυρίως σε αυτά που λέμε "αεριτζίδικα". Δηλαδή: δεν καταδέχομαι να είμαι φοιτητής σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο αλλά μετά θέλω να πάρω θέση σε αυτό και ειδικά σε Τμήματα "μαιμούδες" (έτσι λέω αυτά που έχουν κάποιο όνομα άλλα όχι ποιότητα) . Η υποκρισία σε όλο το μεγαλείο της.

    • Βούρδουλας avatar
      Βούρδουλας @ Kargia 07/09/2011 13:24:25

      'δεν καταδέχομαι να είμαι φοιτητής σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο αλλά μετά θέλω να πάρω θέση σε αυτό και ειδικά σε Τμήματα “μαιμούδες”'.

      Είναι τεράστιο αυτό που γράφεις. Δεν ξέρω καν αν η λέξη υποκρισία είναι αυτή που τελικά το χαρακτηρίζει.

      Θα παρακαλούσα το antinews να ασχοληθεί λίγο περισσότερο με το θέμα του Ινστιτούτου Νεολαίας. Είχε γίνει κάποια ανάρτηση παλιότερα αλλά το θέμα 'τρέχει'. Πλέον άρχισαν οι προσλήψεις και από καταπράσινο μπλογκ (ουδόλλως μ' ενδιαφέρει το χρώμα, αλλά έχει τη σημασία του για την περίπτωση) αναφέρονται σήμερα προσλήψεις ατόμων που ανήκουν σε κάτι νεολαίες πασόκ και όλως τυχαίως από το νομό Κοζάνης, την περιοχή δηλαδή που εκλέγεται το φυντάνι αυτό που αντί να μαζεύει κρόκο που αφθονεί στην περιοχή έγινε και υπουργός.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Βούρδουλας 07/09/2011 13:53:28

        Δυστυχώς ο Κάργιας λέει την αλήθεια. Μάλιστα εφαρμόζουν κι άλλο κόλπο.
        Σήμερα για τους γνωρίζοντες οι καριέρες χτίζονται από την πρώτη μέρα εισαγωγής στο πανεπιστήμιο. Όποιος δεν τους αρέσει τον μπλοκάρουν. Είτε με χαμηλό βαθμό, είτε μπλοκάροντάς του το διδακτορικό είτε μη δίδοντάς του θέση για να αποκτήσει διδακτική εμπειρία είτε είτε.
        Οπότε καταλαβαίνετε ότι το σύστημα δεν είναι υγιές.

        Βέβαια υπάρχουν και οι καλοί αλλά δυστυχώς είναι λίγοι και λόγω των μηχανισμών χάνονται.

    • Σπύρος Δούκας avatar
      Σπύρος Δούκας @ Kargia 07/09/2011 17:50:33

      Καλησπέρα,
      Συμφωνώ απολύτως.
      Υπάρχουν πολυτεχνικά και πανεπιστημιακά τμήματα εξαιρετικά, πολύ υψηλού επιπέδου και υπάρχουν και τα "αεριτζίδικα".
      Στα πρώτα φοιτούν οι καλλίτεροι Έλληνες μαθητές, τα καλλίτερα εφηβικά μυαλά της χώρας μας, αυτοί που τους αρέσει να διαβάζουν, να αποκτούν γνώσεις και έχουν άριστες επιδόσεις. Αμφιβάλω όμως αν τα παιδιά κάθε πολιτικού, δύνανται να επιτύχουν σε αυτές τις σχολές, σαν αυτή που διδάσκετε και εσείς.
      Είναι πολύ πιό εύκολο να απαξιωθεί η έννοια του Ελληνικού Πανεπιστημίου, ακόμα και από την ίδια την κ. Υπουργό που καλείται να το υπηρετήσει και τα βλαστάρια τους να φύγουν για να αποκτήσουν "περισσότερη γνώση".
      Είναι πολύ δύσκολο για κάποιον να αντιληφθεί την ανεπάρκειά του, πολύ περισσότερο του παιδιού του.

      Ευχαριστώ.

    • Thraphsorchis avatar
      Thraphsorchis @ Kargia 07/09/2011 22:15:00

      Κάποια ονόματα εκτός της κόρης Σημίτη έχετε να μας δώσετε;

  23. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 07/09/2011 14:08:37

    ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΟΥ ΠΕΤΣΑΛΝΙΚΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ??? ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΠΤΗΧΙΑΚΟΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.

    • juliet avatar
      juliet @ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 07/09/2011 17:30:32

      Τον πρώην αποτυχημένο δήμαρχο του Περάματος μπορεί να μάθει κανείς αν είναι υπαλλήλος της Βουλής με μέσον του κ.Νεράτζη;
      Φτύστους ,φίλε ,φτύστους....

  24. ENG avatar
    ENG 07/09/2011 15:07:24

    Ερωτηση φταει ο καθε υπουργοσ για την καταντια τησ παιδειας!!!!

    Τοσα χρονια οι καθηγητεσ πανεπηστημιου τι κανανε !!!!

    Εκανε μια ραμαδο προταση για το ρημαδι το πανεπηστημιο τους

    Πωσ να κανουνε ομωσ εχουνε την ικανοτητα να κανουνε .. Ερχονται ελληνες
    καθηγητεσ ελληνεσ απο το με διεμοσιευσησ με , με , με και το δεν τουσ κρινουν ικανουσ ουτε για λεκτωρες .

    Επιδιωξαν ποτε η καθηγητεσ καθε βαθμιδασ να βελτιωσουν το σχολειο τουσ ,
    εκτος απο μερικεσ εξερεσεισ οχι!!! Μονο οταν θιγωντουσαν τα μισθολογικα τουσ εκλεινα τα μπουρδελα τα σχολεια !!!!!

    Τι ελληκρινα τι εχει προσφερει ο ελληνασ , δασκαλος , καθηγητησ κλπ στον ελληνα μαθητη , φοιτητη κλπ

    Που ητανε οι δασκαλοι οταν εκλλεινα τον ΟΕΔΒ που!!!! Κοιμοντουσαν !!!!!
    Επρεπε να δημιουργησουν κινημα για αυτο το εγκλημα που εγινε αλλα που!!

    Την παιδεια δεν περιμενεισ να στη φτιαξει ο καθε υπουργος , τη φτιαχνεισ εσθ που δουλευεισ στην παδεια !!!!
    Αλλα οταν το επιπεδο περιοριζεται με πιο κομμα θα παμε για να ανεβουμε στην βαθμιδα χωρισ εργο , οταν μασ ενδιαφερει πωσ θα παρουμε τισ επιχωρηγησεισ
    για τα δηθεν ερευνητικα προγραμματα τοτε τη να περιμενουμε !!!

    Δυστυχωσ τα παιδια θα επρεπε κατα την γνωμη μου να στραφουν κατα τον δασκαλο τουσ που κοιταζαν μια ζωη το δικο τουσ συμφερον και ουτε μια φορα των μαθητων τους

    Αλιμονο αν περιμεναμε απο τον καθε ασχετο με το θεμα βουλευτη που θα γινει υπουργοσ να φτιαξει την παδεια ,, εγκλημα !!!!! κυριοι σεβασμιοι καθηγητες !!!!

    Υ.Γ ¨¨ συγνωμη για τη ανορθογραφια μου εχω να γραψω ελληνικα κατι χρονια!!!

  25. Απορία avatar
    Απορία 07/09/2011 17:09:31

    "Και τα έξι ελληνικά πανεπιστήμια που προκρίθηκαν κατά τον έλεγχο της εταιρείας QS (Quacquarelli Symonds) για τους διεθνείς πίνακες κατάταξης δεν κατάφεραν να διακριθούν στη λίστα με τα 300 καλύτερα πανεπιστήμια παγκοσμίως."
    h--p://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=2051052

    Άλλη μια "επιτυχία" της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ.

    Well done Jeffry!
    Well done Anna!

    • anonymous avatar
      anonymous @ Απορία 07/09/2011 18:16:31

      Θα μου επιτρέψεις να αμφισβητήσω τις αξιολογήσεις αυτές. Από περιέργεια κοίταξα σε μια σελίδα τον κλάδο μου. Λοιπόν η αξιολόγηση είχε πλην μιας δυο εξαιρέσεων μόνο αγγλοσαξονικά-αμερικάνικα πανεπιστήμια στην πρώτη 50άδα. Στη δεύτερη 50αδα έσκασαν μύτη κάτι γερμανικά και δεν υπήρχε κανένα Γαλλικό, Ελβετικό και γενικότερα πανεπιστήμιο ανεπτυγμένης χώρας.

      Μόνο βλάκες λοιπόν θα πιστέψουν ότι τα μόνο πανεπιστήμια που αξίζουν είναι τα αγγλοαμερικάνικα. Και στην τελική να δεχτώ ότι βγάζουν φωστήρες. Η πραγματική οικονομία τους που την κινούν οι φωστήρες αυτοί γιατί δεν πάει καλά;

    • Anonymous avatar
      Anonymous @ Απορία 07/09/2011 19:28:40

      Μην καταπίνετε αμάσητα όσα σας σερβίρουν και μάλιστα ΜΜΕ που έχουν συμφέρον να βάλουν πλάτη στην απαξίωση των ΑΕΙ ξεπληρώνοντας ίσως γραμμάτια στην κυβέρνηση ή προσδοκώντας να πάρουν κομμάτι από την πίτα του επερχόμενου ξεπουλήματος. Αν διαβάσετε εδώ:
      h**p://en.wikipedia.org/wiki/Quacquarelli_Symonds
      θα πάρετε μια ιδέα τι είναι αυτή η Quacquarelli_Symonds όπου ανάμεσα στα άλλα γράφει ότι έχει σκοπό «να διευρύνει το πεδίο των σπουδών στο εξωτερικό. Η QS διοργανώνει εκδηλώσεις και παράγει οδηγούς για μεταπτυχιακούς φοιτητές σε 35 χώρες». Εμένα τουλάχιστον δε με πείθει για την ακεραιότητα των αξιολογήσεων της όπως τουλάχιστον θέλει να την παρουσιάσει ο συντάκτης του άρθρου της εφημερίδας, ειδικά με βάση τα κριτήρια που γίνονται αυτές οι αξιολογήσεις. Παρόλο που τα αγγλικά μου δεν είναι πολύ υψηλού επιπέδου, (γιαυτό θα ήθελα και μια άλλη γνώμη σε περίπτωση που δεν κατάλαβα καλά) στην ενότητα QS Stars καταλαβαίνει κανείς πολλά για τη συγκεκριμένη αξιολόγηση αφού από τα 10 κριτήρια μου φαίνεται ότι μόνο τα 4 είναι καθαρά ακαδημαϊκά(!). Δηλαδή αν κάποιου πανεπιστήμιου οι απόφοιτοι βρίσκουν εύκολα δουλειά, έχει καλό γραφείο διασύνδεσης, καλά γήπεδα και ιατρική φροντίδα, καλές εστίες και φοιτητικές κοινότητες, είναι διεθνώς "ελκυστικό", με ενεργή κοινότητα (community involvement?) αυτό έχει πολλές πιθανότητες να υποσκελίσει πολλά ΑΕΙ που στα καθαρά ακαδημαϊκά κριτήρια της ποιότητας έρευνας, ποιότητας διδασκαλίας, υποδομών Η/Υ και βιβλιοθηκών και της καινοτομίας και μεταφοράς γνώσης μπορεί να είναι σκάλες ανώτερα.
      Εδώ είναι τι λένε οι ίδιοι και έχει σχέση με το δημοσίευμα:
      h**p://www2.qs.com/qs-world-university-rankings.html
      χωρίς φυσικά να αναφέρουν πουθενά τους συντελεστές βαρύτητας του κάθε κριτήριου, μου θυμίζει κάτι από ντόπιες εταιρείες δημοσκοπήσεων και το πώς καταλήγουν στα συμπεράσματα τους!
      Βέβαια οι πρόθυμοι της απαξίωσης το τσίμπησαν αμέσως γιατί μην ξεχνάμε ότι κατά πολλούς πρέπει να φτιάξουμε και μεις ιδιωτικά ΑΕΙ για να ανταγωνιστούμε τους ξένους μια και συνήθως στις λίστες που μας παρουσιάζουν φιγουράρουν στις πρώτες θέσεις ιδιωτικά εκπ. ιδρύματα. Δεν ξέρω γιατί έχω την αίσθηση ότι ένα εύρωστο εκπαιδευτικό ίδρυμα λόγω διδάκτρων ή χορηγιών, και με καλό marketing ώστε να είναι «ελκυστικό» στους ξένους φοιτητές, μπορεί ανεξάρτητα από τα καθαρά ακαδημαϊκά δεδομένα του να υποσκελίσει με βάση την παραπάνω αξιολόγηση πολλά άλλα αντίστοιχα που δεν έχουν τις …αθλητικές εγκαταστάσεις και την ιατρική περίθαλψη που προκειμένου για ιδρύματα των Η.Π.Α. επιπέδου κολλεγίου και πάνω θεωρούνται εκ των ουκ άνευ.
      Απορία: επειδή δε διαβάζω εφημερίδες, αυτό: h**p://news247.gr/ellada/paideia/diaprepoyn_oi_ellhnes_mathhtes.1355632.html
      το έγραψε καμία;

      • Απορία avatar
        Απορία @ Anonymous 08/09/2011 02:18:28

        Εν πολλοίς δεν έχεις άδικο. Τα ξέρω αυτά που λες. Απλως στο πνεύμα της καταταξολογίας κατέθεσα το παραπάνω σχόλιο.

        Εαν π.χ., εαν λέμε έτσι, επί ημερών πασοκ ανέβαινε η επίδοση των ελλήνων μαθητών στη PISA θα μας είχε πρήξει η Διαμαντοπούλου να μας λέει ότι πέτυχαν τα προγράμματά της.

        Υπό αυτό το πρίσμα έθεσα το σχόλιο, "οριστε βάσει των κατατάξεων που σας αρέσουν, επί ημερων σας τα πανεπιστήμια έγιναν χειρότερα".

        Όσον αφορά τους έλληνες μαθητές που λες δεν χρειάζονται πολλά λόγια. Μπορεί να ανοίξει κανείς οποιοδήποτε ξένο επιστημονικό περιοδικό και εαν δεν δει δημοσίευση από απόφοιτο ελληνικού πανεπιστημίου ή σχολείου είναι απίθανο.

    • Ρομαντικος avatar
      Ρομαντικος @ Απορία 07/09/2011 19:53:20

      Κι αν σκεφτει κανεις οτι μεχρι τη δεκαετια του '80 το Μετσοβειο ηταν μεσα στα 5 καλυτερα πολυτεχνεια της Ευρωπης...ειναι να τρελλαινεσαι...

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Απορία 08/09/2011 15:07:45

      το QS είναι παράξενη περίπτωση.

      Υπάρχουν άλλα φόρουμ/οργανισμοί αξιολόγησης τα οποία έχουν σε ελαφρά καλύτερη θέση τα ελληνικά ιδρύματα, αυτά όταν έψαχνα κατατάξεις πρίν από δυο χρόνια. Και πάντα μετρά ο γνωστικός τομέας και η κατάταξη ενός ιδρύματος ως προς αυτόν, το να λέμε ένα γενικό "αυτό το πανεπιστήμιο είναι καλό" δε λέει πάρα πολλά.

  26. Σπύρος Δούκας avatar
    Σπύρος Δούκας 07/09/2011 17:26:36

    Καλησπέρα,
    Έχω πάρει πτυχίο από Ελληνικό πολυτεχνείο και μάλιστα από σχολή υψηλόβαθμη.
    Σας πληροφορώ ότι η γνώση που παρέχεται εδώ είναι υψηλότατου επιπέδου.
    Οι καθηγητές, στην πλειοψηφία τους, είναι εξαιρετικοί.
    Όποιος φοιτητής θέλει και παρακολουθεί, αποκτά γνώσεις και επάρκεια, που λίγοι απόφοιτοι άλλων πολυτεχνικών σχολών του εξωτερικού, αποκτούν. Το αναφέρω μετά λόγου γνώσεως. Έχω κατά καιρούς συνεργαστεί με πολλούς εξ' αυτών.
    Δεν είναι τυχαίο, το ότι οι απόφοιτοι των Ελληνικών πολυτεχνείων γίνονται δεκτοί για μεταπτυχιακά και διαπρέπουν σε πολλά ιδρύματα του εξωτερικού.
    Είναι τεράστια παγίδα να απαξιώνουμε τα Ελληνικά πανεπιστήμια και πολυτεχνεία.
    Στις υψηλόβαθμες σχολές φοιτούν οι καλλίτεροι Έλληνες μαθητές διαχρονικά.
    Δεν σημαίνει ότι ο γυιός καθενός που αποτυγχάνει στις πανελλήνιες εξετάσεις και σπουδάζει στο εξωτερικό, αποκτά περισσότερες γνώσεις από άριστους επιτυχόντες σε Ελληνικα πανεπιστημιακά ιδρύματα. Δεν γνωρίζω την μαθητική επίδοση του γυιού της κ. Υπουργού, αμφιβάλω όμως για την ικανότητά του να εισαχθεί σε υψηλόβαθμη σχολή Ελληνικού πανεπιστημίου.
    Μην αρνηθείτε τα ανωτέρω, δεχθείτε ως κορυφαίο παράδειγμα τον Πρωθυπουργό μας.
    Υ.Γ. Αυτά που γράφετε κ. ENG είναι εντελώς άστοχα. Αντιλαμβάνομαι ότι είστε απολύτως εκτός της πραγματικότητας. Εγώ προσωπικά δεν σας συγχωρώ για την ποιότητα του κειμένου σας. Διαφωνώ με το κείμενο, αλλά η μορφή του είναι άθλια. Δεν είστε ο κατάλληλος για να εκφέρετε άποψη για τη παιδεία.

    • ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
      ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ @ Σπύρος Δούκας 07/09/2011 17:51:34

      Αγαπητέ κύριε Δούκα, συμφωνώ.Η συντριπτική πλειοψηφία των διδασκόντων είναι αυθεντικά "ταλέντα".Αλλοτριώνονται όμως σ'ένα τέλμα στοχευμένης μετριότητας.Η ίδια η "Πολιτεία" απαξίωσε το έργο και την προσφορά των ανθρώπων αυτών.Ολα χυλός για να παράγεται στη συνέχεια μια εύκολα ελεγχόμενη μάζα (βλ.ρουσφέτι,τακτοποίηση κλπ,κλπ).Και φυσικά για να βολεύονται οι πάσης φύσεως "ημέτεροι" νεποτιστές.Χαρακτηριστικό παράδειγμα η περίπτωση του κου.Νανόπουλου.Οταν ήμουν φοιτητής στις αρχές της δεκαετίας του '80, είχα συμφοιτητές πολλούς εκ των κυρίων που σήμερα είναι "επώνυμοι" δημοσιογράφοι ή βο(υ)λευτές. Οι τελευταίοι (γόνοι πολιτικών γαρ) δεν πάτησαν ποτέ σε παράδοση μήτε υποβλήθηκαν στη βάσανο των εξετάσεων.

    • Dr. Tom Papadopoulos, Windsor, Ontario, Canada avatar
      Dr. Tom Papadopoulos, Windsor, Ontario, Canada @ Σπύρος Δούκας 07/09/2011 22:07:36

      @Σπύρος Δούκας
      Με την σειρά μου και εγώ, ‘σας αναφέρω μετά λόγου γνώσεως’ ότι αυτά που έγραψε ο ENG είναι και εύστοχα και αληθινά.
      Σας μιλά κάποιος που το 1990 εκλέχθηκε ομοφώνως επίκουρος καθηγητής στο ΑΠΘ, και σχεδόν αμέσως παραιτήθηκε (οι λόγοι πολλοί και οπωσδήποτε όχι προσωπικοί). Μετά από μια ‘λαμπρή καριέρα’ στο εξωτερικό: Senior Research Scientist and Adjunct (Full) Professor in three Universities από το 1996, καταψηφίσθηκα ομόφωνα κατα κανώνα από εκλέκτορες με χαμηλότερο H-Factor του δικού μου (και σε μερικές περιπτώσεις και από Καθηγητές με μια δημοσίευση) όταν υπέβαλα πρόσφατα αίτηση για θέση Καθηγητή, Αναπληρωτή Καθηγητή, και Λέκτορα! Και προτιμηθήκαν άλλοι υποψήφιοι οι οποίοι είχαν κάνει τις προπτυχιακές τους και μεταπτυχιακές τους σπουδές στο ίδιο Ελληνικό Πανεπιστήμιο στο οποίον διορίσθηκαν η προήχθησαν με ‘αντικειμενικά κριτήρια’ .
      Δεν τα αναφέρω αυτά σαν παράπονο, αλλά για του λογού το αληθές. Με μισθό $120.000 τον χρόνο και σε πλήρη αρμονία με τον εργοδότη μου δεν ήμουν εγώ που έχασα κάτι, η Ελλάδα έχασε. Αφιέρωσα σημαντικό χρόνο της ζωης μου τα τελευταία τρία χρόνια για να μπορώ να μιλώ με στοιχεία όταν κάνω κριτική των Ελλήνων πανεπιστημιακών. Βεβαίως, δεν είμαστε όλοι ίδιοι, υπάρχουν και εξαιρέσεις για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα.
      Σχετικά με το Υστερόγραφο, για να χρησιμοποιήσω την δική σας φρασεολογία, θα έλεγα ότι αποτελεί μια άθλια προσπάθεια να απαξιώσετε τον συνομιλητή σας. Πιθανόν, ο ENG να ζει εκτός Ελληνικής πραγματικοτας (αν και προσωπικά δεν διαθέτω αποδεικτικά στοιχεία για κάτι τέτοιο). Έχετε όμως φανταστεί τι εντύπωση δίνετε εσείς σε εμάς στον ‘έξω κόσμο’ όταν κάνετε κριτική σε κάποιον που προφανώς ζει και εργάζεται στο εξωτερικό για πολλά χρόνια επειδή δεν εκφράζεται/γράφει σωστά στα Ελληνικά? Έχετε φανατισθεί ότι πολλοί από εμάς εργαζόμαστε σε Πανεπιστήμια και Κρατικές Υπηρεσίες οπού συχνά οι Ελληνικές Γραμματοσειρές και τα Greek Spellers δεν είναι διαθέσιμα ούτε επιτρέπεται να προστεθούν από τον χρήστη? Μήπως, θα ήταν πιο δίκαιο και για εμάς να συμπεράνουμε ότι πολλοί σαν εσάς ζείτε εκτός διεθνούς πραγματικότητας (δηλ. στην κοσμάρα σας?)
      Τα λόγια σας: «Υ.Γ. Αυτά που γράφετε κ. ENG είναι εντελώς άστοχα. Αντιλαμβάνομαι ότι είστε απολύτως εκτός της πραγματικότητας. Εγώ προσωπικά δεν σας συγχωρώ για την ποιότητα του κειμένου σας. Διαφωνώ με το κείμενο, αλλά η μορφή του είναι άθλια. Δεν είστε ο κατάλληλος για να εκφέρετε άποψη για τη παιδεία».
      Προσωπικά σας διαβεβαιω ότι ζω και στην Ελληνική και διεθνή πραγματικότητα διότι μετά από τις προπτυχιακές μου σπουδές και στρατιωτική θητεία στην Ελλάδα, έκανα μεταπτυχιακά στο εξωτερικό, έχω μια επιστημονική παρουσία στο εξωτερικό τα τελευταία 31 χρόνια, υπηρέτησα σαν πρόεδρος της Ελληνικής Κοινότητος και της ΑΧΕΠΑ στην πόλη όπου ζω, είμαι στέλεχος της ΝΔ, ταξιδεύω στη Ελλάδα τρεις φορές τον χρόνο για να καλλιεργήσω 3000 αρδευόμενες ελιές καλάμων που εμφύτευσα πριν 15 χρόνια με συνάλλαγμα που έφερα στην Ελλάδα από έξω, και έχω ταξιδέψει σε όλες τις Ηπείρους.
      Το συμπέρασμα, Η Ελλάδα είναι μια πολύ ωραία χώρα αλλά δεν είναι και το κέντρο του κόσμου όπως πιστεύουν οι σύγχρονοι Έλληνες που σε γενικό κανόνα είναι μακριά νυχτωμένοι. Δεν περιμένω βέβαια να γίνω ούτε πιστευτός, ούτε αγαπητός. Αν όμως ήθελα να χαϊδεύω αυτιά, να κάνω τεμενάδες, να κουβαλάω μια ζωή νερό στον κ. Καθηγητή, και να φιλάω τις κατουρημένες ποδιές των εχόντων και κρατόντων, δεν θα τα πέταγα το 1990 και θα έφευγα και πάλι ‘με πίκρα στα ξένα’.

      • Thraphsorchis avatar
        Thraphsorchis @ Dr. Tom Papadopoulos, Windsor, Ontario, Canada 07/09/2011 22:24:13

        Αυτό το "είμαι στέλεχος της ΝΔ" τί το θέλατε;

        • Agrofylakas avatar
          Agrofylakas @ Thraphsorchis 07/09/2011 23:02:22

          Πιο το μεμπτο? Εχεις διαβασει τον Επιταφιο του Περικλεους?

          • Thrapsorchis avatar
            Thrapsorchis @ Agrofylakas 08/09/2011 10:20:37

            Το "μεμπτό" είναι ο οραματισμός μίας νέας ελληνικής πραγματικότητας κατασκευασμένης από υλικά κατεδαφίσεων. Η ΝΔ είναι συνυπεύθυνη για το σημερινό χάλι.

          • Agrofylakas avatar
            Agrofylakas @ Thrapsorchis 13/09/2011 07:21:40

            Αγαπητέ Φίλε,
            Συμμερίζομαι τα αισθήματα σου για την παρούσα πολιτική κατάσταση και ίσως και την απόγνωση που σε έχει κυριεύσει. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά θεώρησα ότι η δημοκρατία δεν μπορεί να λειτουργήσει σωστά όταν τα κόμματα δεν λειτουργούν σωστά και ότι είχα καθήκον να εργασθώ από μέσα για μια καλλίτερη ΝΔ μιά και αυτός είναι ο χώρος μου.
            Μην νομίζεις όμως ότι δίνω και λευκή επιταγή σε κανέναν. Όλοι κρίνονται εκ του αποτελέσματος. Εύχομαι κάποτε να διαβάσουν όλοι τον Επιτάφιο του Περικλέους, πρώτον εις την κατάσταση των 100 σημαντικότερων λόγων που εκφωνηθήκαν ποτέ στην ιστορία της ανθρωπότητας, να υιοθετήσουν τις αρχές του, και να κάνουν το καθήκον τους σαν Έλληνες πολίτες.

      • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
        τηλέμαχος αναγνώστου @ Dr. Tom Papadopoulos, Windsor, Ontario, Canada 07/09/2011 22:45:05

        Αγαπητέ,
        1) Με βάση αυτά που γράφετε δεν είχατε καθηγητική (διδακτική) θέση κάπου, είσασταν adjunct.
        2) Αν κάποιος στην ηλικία σας (και ιδίως αν έχει πλούσιο συγγραφικό έργο) βάλει υποψηφιότητα για λέκτορας δεν έχει ελπίδα να εκλεγεί γιατί επιδεικνύει παράλογη συμπεριφορά. Αν δε κάποιος βάζει υποψηφιότητα και για λέκτορας και για καθηγητής, το (όποιο) τμήμα προσλαμβάνει αρχίζει να υποψιάζεται ότι κάτι δεν πάει καλά.υποψιάζεται ότι κάτι δεν πάει καλά.
        Για ξαναδείτε το πιο ψύχραιμα.

        • Agrofylakas avatar
          Agrofylakas @ τηλέμαχος αναγνώστου 07/09/2011 23:10:08

          Έχετε διαβάσει τον νόμο. Ξέρετε πια είναι τα απαιτούμενα προσόντα? Πως εκλέγονται οι καθηγητές? Με βάση τα προσόντα τους η τις υποψίες των καχύποπτων? Εκεί έγκειται και το ξεμπρόστιασμα των κακώς εχόντων. Όσο για το τι αντίληψη έχουν οι εν Ελλάδι για τον όρο Adjunct και το τι σημαίνει στην Β. Αμερική ισχύει αυτό που έγραψα ότι μερικοί ζουν στην κοσμάρα τους.

          • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
            τηλέμαχος αναγνώστου @ Agrofylakas 08/09/2011 00:01:35

            Ο όρος adjunct σημαίνει non tenure track, είναι κάτι αντίστοιχο του δικού μας συμβασιούχου διδάσκοντα του Π.Δ. 407, που παρεμπιπτόντως τους πληρώνουν μετά από κανα δυό χρόνια.
            Αν κάποιος βάζει σχεδόν ταυτόχρονα υποψηφιότητα για καθηγητής και για λέκτορας ή είναι ανισόρροπος ή απατεώνας.

          • Dr. Tom Papadopoulos, Windsor, Ontario, Canada avatar
            Dr. Tom Papadopoulos, Windsor, Ontario, Canada @ Agrofylakas 08/09/2011 01:49:53

            Τηλέμαχε, είσαι πραγματικά ‘ανάγνωστος’, και, δυστυχώς για εσένα, ολίγον τι ανάγωγος. Ευτυχώς για εμένα ούτε ανισόρροπος είμαι ούτε απατεώνας.
            Σαν adjunct professor ουδέποτε πληρώθηκα, μου ήταν αρκετή η αναγνώριση που μου προσέφερε ο τίτλος του adjunct professor που δεν παρέχεται απλόχερα και χωρίς την δέουσα αξιολόγηση και κρίση. Καμία σχέση δεν εχει ο adjunct professor με τον non tenure (assist) professor. Ο προορισμός του adjunct professor δεν είναι να κάνει τον δημοδιδάσκαλο με απώτερο σκοπό την τεκμηρίωση διδακτικής εμπειρίας και εκλογής του σε οργανική θέση (δεν δουλεύει έτσι το σύστημα εδώ), η για μερικές χιλιάδες δολάρια, αλλά για να μπορεί να επιβλέπει μεταπτυχιακούς φοιτητές και να συμβάλει στην εκπαίδευση τους. Γιαυτό ο τίτλος του adjunct professor δεν απονέμεται σε νέους και άγνωστους διδάκτορες αλλά σε επιστήμονες τουλάχιστον Εθνικής εμβέλειας για τις κατώτερες βαθμίδες, και επιστήμονες Διεθνούς αναγνώρισης για την βαθμίδα του Καθηγητή. Δυστυχώς όμως αυτά, όπως οι ίδιοι κκ. Καθηγητές μου είπαν δεν είναι γνωστά στην Ελλάδα, διότι το Webster Dictionary δεν εξηγεί επαρκώς τον ορό adjunct professor!....... Στην δική μου περίπτωση η πρώτη αναγνώριση έγινε το 1996 και μάλιστα στην βαθμίδα του Full Professor. Τώρα εσύ ψάξε να βρεις δικαιολογίες για τις ομόφωνες αποφάσεις των εκλεκτορικών σωμάτων (έξη στην δική μου περίπτωση), ούτε στην γη του Τσαουσέσκου δεν γίνονταν αυτά.
            Κανένας δεν είπε ότι οι υποψηφιότητες για θέση Καθηγητή και Λέκτορα ήταν ταυτόχρονες. Πράγματι όμως η υποψηφιότητα για θέση Λέκτορα ήταν φέτος, για προφανείς λόγους απαξίωσης του συστήματος. Ξέρεις, δεν γυρνώ το μάγουλο, όπως μου φέρονται, φέρομαι. Με αυτή μου την υποψηφιότητα ανάγκασα τα μέλη το εκλεκτορικού σώματος να ξευτελιστούν με το να εκλέξουν τον ‘ημέτερο’ υποψήφιο παρόλο ότι ακόμη και η εισηγητική έκθεση κατέληξε στο συμπέρασμα ότι προηγούμην του ανθυποψηφίου μου και μάλιστα με μεγάλη απόσταση. Ακόμη και ο πρόεδρος του Τμήματος, και πρωην ΓΓ του Υπουργείου αξιολόγησε (παράνομα) την ψήφο του με βάση την ηλικία των υποψηφίων. Με άλλα λόγια το Τμήμα δεν ενδιαφερόταν να προσλάβει τον πιο άξιο υποψήφιο αλλά ένα χαμηλόβαθμο νέο (ηλικιακά) Λέκτορα για να ‘κουβαλάει νερό’ στους Αναπληρωτές και άνω Καθηγητές του εργαστηρίου (παλιά Έδρα). Γιατί δεν δημοσιεύουν τα πρακτικά των εκλεκτορικών σωμάτων, να τους καμαρώσει η κοινωνία, αλλά τρέχουν να τα καλύψουν υπό το πρόσχημα των ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων?

          • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
            τηλέμαχος αναγνώστου @ Agrofylakas 08/09/2011 02:08:14

            Παρά πολύ φιλος μου ήταν adjunct associate professor στα 32 του σε πανεπιστήμιο της Ν Υόρκης και μόλις είχε τελειώσει το διδακτορικό του χωρίς καμμια δημοσίευση. Επίσης να ξέρεις ότι υπάρχουν αρκετοί ακόμη και εδώ μέσα που γνωρίζουν τους όρους αυτούς. Αν βρεθεί κανείς να υποστηρίξει ότι οποιαδήποτε adjunct position είναι πρόκριμα για θέση μέλους ΔΕΠ (και ιδιαίτερα υψηλόβαθμη) πάω πάσσο.
            Για την υποψηφιότητα στη θέση του λέκτορα ήρθες στα λόγια μου. Η εισηγητική ήταν υπέρ σου αλλά οι εκλέκτορες δεν σε εξέλεξαν γιατί όντας overqualified ήταν προφανές ότι δεν θα πήγαινες και η θέση θα χανόταν κάτι που είναι υψίστης σημασίας στο ελληνικό πανεπιστήμιο που τις κυνηγάνε με το τουφέκι από το υπουργείο. Εσύ νομίζεις ότι τους ξεμπρόστιασες αλλά αυτοί στην καλύτερη περίπτωση θα σε λένε ιδιόρρυθμο.

          • Dr. Tom Papadopoulos, Windsor, Ontario, Canada avatar
            Dr. Tom Papadopoulos, Windsor, Ontario, Canada @ Agrofylakas 08/09/2011 06:49:17

            Tηλέμαχε,

            Για να μην επαναλαμβάνω τα ίδια, αναπαράγω κατωτέρω ένα μόνο από τα πολλά μηνύματα τα οποία ανταλλαχθήκαν μεταξύ μελών του Forum: HELLENIC-PROFESSORS-PHDS@HEC. Όπως θα δεις υπάρχει μεγάλο κομφούζιο επάνω στο θέμα. Π.χ. εγώ είμαι ζωντανό παράδειγμα adjunct professor που δεν συμφωνεί με πολλά από αυτά τα οποία έγραψε ο κ. Παναγιωτόπουλος βασιζόμενος στο τι ισχύει στην Ελλάδα. Περιέγραψα ήδη τι σημαίνει adjunct professor στην Β. Αμερική.
            Βασικά δεν διαφωνώ με αυτά που λες στο τέλος. Ο καθένας μας έχει τις δικές του αξίες και αρχές.
            ****************************************************************************

            Date: Mon, 25 Jan 2010 16:34:43 -0500
            From: botsas@oakland.edu
            Subject: Re: Adjunct Professor
            To: HELLENIC-PROFESSORS-PHDS@HEC.GREECE.ORG

            Ευχαριστω κυριε Παναγιωτοπουλε. Βλεπω υπαρχει πλεονασμα τιτλων στην ελλαδα που εδω are granted by the Board of Trustees only.
            2010/1/25 D Kostas

            ****************************************************************
            What follows is a resending to the Forum of an email by
            Δημήτριος Π. Παναγιωτόπουλος
            Αν. Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών, Δικηγόρος


            Νομίζω ότι γίνεται πολύς λόγος για το θέμα αυτό, αλλά σε κάθε περίπτωση, πολύ ορθά εντοπίσατε το πρόβλημα.
            Ο Adjunct Professor όπως και διδάσκων του ΠΔ 407/80 για τα ελληνικά δεδομένα, ακριβώς δια της συμβάσεως την οποία υπογράφει με το Πανεπιστήμιο, ικανοποιούν τις διδακτικές ανάγκες, Τμήματος ή Σχολής Πανεπιστημίου, σε ένα ή και περισσότερα γνωστικά αντικείμενα, όπως αυτά περιγράφονται στην οικεία προκήρυξη προς επιλογή και υπογραφή συμβάσεως.
            Συνεπώς ουδεμία σχέση έχουν με τα μέλη ΔΕΠ Πανεπιστημίου των βαθμίδων: Λέκτωρ, Επικ. Καθηγητής, Αν. καθηγητής, Καθηγητής. Πολύ δε περισσότερο δεν έχει καμία σχέση με το τίτλο του ομότιμου Καθηγητή. Ανεξαρτήτως αν σήμερα δίδεται ο τίτλος, πολλές φορές και χωρίς τον ιδιαίτερο λόγο για τον οποίο έχει θεσμοθετηθεί δηλαδή την ιδιαίτερη συμβολή στην επιστήμη και τη διεθνή φήμη που αποτελεί γενεσιουργό αιτία απονομής του τίτλου αυτού σε αποχωρήσαντα ευδοκίμως Καθηγητή Πανεπιστημίου.
            Εν πολλοίς ο Adjunct Professor είναι μια τρίτη κατηγορία διδάσκοντος με σύμβαση, η οποία συνάπτεται με ειδικό επιστήμονα όπου αναλόγως των προσόντων του τοποθετείται σε αντίστοιχη αυτών βαθμίδα, για την ικανοποίηση πρόσκαιρων διδακτικών αναγκών και μόνο και για συγκεκριμένες ώρες.
            Στον διδάσκοντα αυτόν δεν ανατίθενται ούτε ερευνητικά, αλλά ούτε και διοικητικά καθήκοντα ή άλλο έργο στο πανεπιστήμιο παρά μόνο το εκ της συμβασεώς του.
            Αξίζει να σημειωθεί ότι πέραν των οικονομικών, τα οποία προσπορίζεται το πρόσωπο αυτό, αποκτά την τυπική προϋπόθεση της αυτοδύναμης διδασκαλίας στη βαθμίδα που τοποθετείται και για το χρόνο της συμβάσεως, η οποία αποτελεί απαραίτητη νομική προυπόθεση σε επικείμενη προκήρυξη προς πλήρωση προκηρυχθεισόμενης θέσεως, ώστε να προκρινεται έναντι άλλων συνυποψηφίων.
            Στην Ελλάδα και νομίζω και σε άλλες χώρες η μέθοδος αυτή παροχής υπηρεσιών στο πανεπιστήμιο έχει χαρακτηρισθεί και εφαλτήριο, αν μου επιτραπεί ο όρος, προς απόκτηση συνδέσεως του συμβαλλόμενου με το Πανεπιστήμιο και τελικώς την είσοδό του σʼ αυτό.

            Δημήτριος Π. Παναγιωτόπουλος
            Αν. Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών, Δικηγόρος
            **********************************************************************
            Lefteris N. Botsas, Ph.D.
            Professor Emeritus
            Oakland University
            Rochester, Michigan, USA

      • Σπύρος Δούκας avatar
        Σπύρος Δούκας @ Dr. Tom Papadopoulos, Windsor, Ontario, Canada 08/09/2011 18:29:00

        Καλησπέρα,
        Ευχαριστώ για την απάντηση.
        Εγώ αναφέρομαι καθαρά στην ποιότητα των Ελληνικών πανεπιστημιακών ιδρυμάτων και μάλιστα αυτών που απαιτούν υψηλό βαθμό εισαγωγής. Δεν αναφέρομαι στις διαμάχες των καθηγητών, που απ' ότι φαίνεται σας πονά.
        Το 1990 που υποβάλλατε το αίτημά σας για την κατάληψη θέσεως μέλους ΔΕΠ, σύμφωνα με τα λεγόμενά σας, δεν πρέπει να είχατε και μεγάλη πείρα για την κατάληψη θέσεως καθηγητή.
        Η Ελλάδα έχασε από τα παιδιά της που έφυγαν, αλλά επιβιώνει, χάρις στα παιδιά της που έμειναν και πάλεψαν για τη ζωή τους και την επιτυχία τους εδώ.
        Εσείς που ανήκετε κατά δήλωσή σας "στον έξω κόσμο", απολαύστε την "διεθνή σας πραγματικότητα".
        Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας, αλλά αν ζούσατε και δημιουργούσατε στην Ελλάδα και δεν είχατε δραπετεύσει, για την προσωπική σας πρόοδο και ευημερία, θα το εισπράταμε ως πλέον ειλικρινές.
        Μην νομίζετε αγαπητέ κύριε ότι, οι σπουδές και η διαβίωση ενός ανθρώπου στο εξωτερικό, τον καθιστούν αμέσως και άκριτα επαρκέστερο των υπολοίπων Ελλήνων.
        Δεν απαξιώνει κανέναν (ούτε εσάς) η έλλειψη γνώσης, τον απαξιώνει η απουσία από την μάχη.
        Επιλέξατε να απουσιάζετε.
        Εμείς ζούμε και δημιουργούμε στον τόπο μας επειδή τον αγαπάμε και θέλουμε την πρόοδό του. Γνωρίζουμε απολύτως ότι η Ελλάδα είναι μια πολύ ωραία χώρα και όχι το κέντρο του κόσμου. Εσείς έχετε καταλάβει ότι ούτε εσείς είστε το κέντρο του κόσμου; όσο για τις κατουρημένες ποδιές, εσείς είχατε το δίλλημα άν θα τις φιλήσετε ή όχι, από το μυαλό μου ποτέ δεν πέρασε τέτοια σκέψη. Ποτέ μου δεν αμοίφθηκα με χρήματα του Δημοσίου. Αντιθέτως είχατε την απαίτηση από την Ελληνική Πολιτεία να στρώσει το κόκκινο χαλί με την άφιξή σας. Απορώ με την έπαρσή σας.
        Δεν είστε ο μόνος που έχει και καλλιεργεί ελαιόδενδρα. Πιστεύω όμως ότι, από όσα αναφέρατε για τον εαυτό σας, είναι το σημαντικότερο.
        Καλό είναι να σκεφθείτε γιατί αυτό το γεγονός σας δίνει τόση ικανοποίηση.
        Μήπως δεν σας γεμίζει η "Διεθνής πραγματικότητα"΄;
        Ευχαριστώ
        Υ.Γ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αφιερώσατε τρία χρόνια από την ζωή σας, για να συλλέξετε στοιχεία για τα Ελληνικά πανεπιστήμια, αφού όπως λέτε "δεν χάσατε τίποτα".
        Με ειλικρινές ενδιαφέρον σας συμβουλεύω, να αποδεχθείτε και να ομολογήσετε τον πόνο σας.
        Ευχαριστώ.

        • Αθανάσιος Παπαδόπουλος, Μοναστηράκι, Αργολίδος avatar
          Αθανάσιος Παπαδόπουλος, Μοναστηράκι, Αργολίδος @ Σπύρος Δούκας 08/09/2011 21:36:23

           Καλησπέρα,
          Ευχαριστώ για την απάντηση.
          Εγώ αναφέρομαι καθαρά στην ποιότητα των Ελληνικών πανεπιστημιακών ιδρυμάτων και μάλιστα αυτών που απαιτούν υψηλό βαθμό εισαγωγής. Δεν αναφέρομαι στις διαμάχες των καθηγητών (ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΔΙΑΜΑΧΕΣ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ, ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΕ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΤΥΧΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΥΠΟΨΗΦΙΟΣ. ΑΡΧΙΚΑ Η ΔΙΑΜΑΧΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕ ΕΝΑΝ ΔΥΟ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΘΕΩΡΗΣΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΚΑΡΤΟΙ ΣΑΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΤΟΜΑ), που απ’ ότι φαίνεται σας πονά (ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΠΟΝΕΣΑ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΕΚΛΕΓΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ Ο ΕΝΑΣ ΗΤΑΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ, ΚΑΙ ΚΥΝΙΚΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ).
          Το 1990 που υποβάλλατε το αίτημά σας για την κατάληψη θέσεως μέλους ΔΕΠ, σύμφωνα με τα λεγόμενά σας, δεν πρέπει να είχατε και μεγάλη πείρα για την κατάληψη θέσεως καθηγητή (ΤΟ 1990 ΥΠΕΒΑΛΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΘΕΣΗ ΕΠΙΚΟΥΡΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ (ΟΧΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗ) ΚΑΙ ΕΚΛΕΧΘΗΚΑ ΠΑΜΨΗΦΙ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ «ΜΕ ΕΚΑΝΑΝ» ΕΠΙΚΟΥΡΟ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΟΠΩΣ ΛΟΓΩ ΚΕΚΤΗΜΕΝΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΟΣ ΚΑΙ ΕΘΙΣΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΝΕΡΗΘΡΙΑΣΤΑ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΚΛΕΚΤΟΡΕΣ. ΣΥΝΕΠΩΣ ΥΠΟΘΕΣΑΤΕ ΛΑΘΟΣ, ΚΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΚΟYΤΟΦΡΑΓΚΟΙ: When you ASSUME you make an ASS of U and ME!).
          Η Ελλάδα έχασε από τα παιδιά της που έφυγαν, αλλά επιβιώνει (ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΣΤΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ‘ΕΠΙΒΙΩΝΕΤΕ’), χάρις στα παιδιά της που έμειναν και πάλεψαν για τη ζωή τους και την επιτυχία (ΓΙΑ ΠΟΙΟΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ, ΜΟΛΙΣ ΜΑΣ ΕΙΠΑΤΕ ΟΤΙ ‘ΜΕΤΑ ΒΙΑΣ’ ΕΠΙΒΙΩΝΕΤΕ) τους εδώ.
          Εσείς που ανήκετε κατά δήλωσή σας “στον έξω κόσμο” (ΣΑΣ ΕΔΩΣΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΟΤΙ ΑΝΗΚΩ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΞΩ, ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΡΙΝΩ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ), απολαύστε την “διεθνή σας πραγματικότητα” (ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ).
          Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας, αλλά αν ζούσατε και δημιουργούσατε στην Ελλάδα και δεν είχατε δραπετεύσει (ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΛΑΘΟΣ ΥΠΟΘΕΣΑΤΕ. ΑΠΟ ΕΡΩΤΑ ΕΦΥΓΑ, ΕΝ ΣΩΜΑΤΙ, ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΕΝ ΨΥΧΙ), για την προσωπική σας πρόοδο και ευημερία, θα το εισπράταμε ως πλέον ειλικρινές (ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΕΙΛΙΚΡΙΝΙΑΣ ΜΟΥ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΚΑΤΩΤΕΡΑΣ ΗΘΙΚΗΣ ΣΤΑΘΜΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ).
          Μην νομίζετε αγαπητέ κύριε ότι, οι σπουδές και η διαβίωση ενός ανθρώπου στο εξωτερικό, τον καθιστούν αμέσως και άκριτα επαρκέστερο των υπολοίπων Ελλήνων (ΣΥ ΕΙΠΑΣ!).
          Δεν απαξιώνει κανέναν (ούτε εσάς) η έλλειψη γνώσης, τον απαξιώνει η απουσία από την μάχη (ΠΟΙΑ ΜΑΧΗ? ΓΙΑ ΦΑΓΟΠΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ, ΚΑΤΑ ΠΑΓΚΑΛΟΝ, ΚΑΙ ΚΑΤ ΙΔΙΑΝ ΓΝΩΣΙΝ).
          Επιλέξατε να απουσιάζετε (ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΓΙΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ!).
          Εμείς ζούμε και δημιουργούμε στον τόπο μας επειδή τον αγαπάμε και θέλουμε την πρόοδό του. Γνωρίζουμε απολύτως ότι η Ελλάδα είναι μια πολύ ωραία χώρα και όχι το κέντρο του κόσμου. Εσείς έχετε καταλάβει ότι ούτε εσείς είστε το κέντρο του κόσμου (ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΕΧΩ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΑΚΟΜΗ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΓΗΣ, ΑΛΩΣΤΕ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΙΛΟΔΟΞΙΑ, ΕΣΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΜΗΝ ΧΑΝΕΤΑΙ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΑΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ) ; όσο για τις κατουρημένες ποδιές, εσείς είχατε το δίλλημα άν θα τις φιλήσετε ή όχι, από το μυαλό μου ποτέ δεν πέρασε τέτοια σκέψη. Ποτέ μου δεν αμοίφθηκα με χρήματα του Δημοσίου. Αντιθέτως είχατε την απαίτηση από την Ελληνική Πολιτεία να στρώσει το κόκκινο χαλί με την άφιξή σας. Απορώ με την έπαρσή σας.
           (ΝΑ ΔΕΧΘΩ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ. ΕΤΣΙ ΓΑΛΟΥΧΗΘΗΚΑ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΑΣ, ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΩΓΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΩΤΟΣ ΟΠΟΥ ΖΩ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ. ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΠΡΕΠΟΥΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΤΕ, ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΙ ΠΕΦΩΤΙΣΜΕΝΟΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΙ ΣΑΣ (ΣΠΟΠΙΜΩΣ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ, ‘ΜΑΣ’) ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ ΕΦΕΡΑΝ ΚΑΠΟΙΟΝ (Η ΚΑΠΟΙΟΥΣ) ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΑΝΑΚΛΗΣΗ?
          Δεν είστε ο μόνος που έχει και καλλιεργεί ελαιόδενδρα . Πιστεύω όμως ότι, από όσα αναφέρατε για τον εαυτό σας, είναι το σημαντικότερο.
          Καλό είναι να σκεφθείτε γιατί αυτό το γεγονός σας δίνει τόση ικανοποίηση (ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΟΛΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΑΝ ΡΕΤΣΙΝΙΑ?).
          Μήπως δεν σας γεμίζει η “Διεθνής πραγματικότητα”΄ (ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΗΔΗ, ΤΑ ΕΧΩ ΟΛΑ, ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΕΘΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΕΣΕΙΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΣΤΕ ΠΕΠΙΣΜΕΝΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΠΑΝ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΙΟ ΠΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΒΑΡΟΙ ΚΑΙ ΔΥΣΤΙΧΙΣΜΕΝΟΙ).
          Υ.Γ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αφιερώσατε τρία χρόνια από την ζωή σας, για να συλλέξετε στοιχεία για τα Ελληνικά πανεπιστήμια, αφού όπως λέτε “δεν χάσατε τίποτα” (ΔΕΝ ΕΧΑΣΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΕΞΕΛΕΞΑΝ ΛΕΚΤΟΡΑ ΝΑ ΕΛΘΩ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΜΕ ΤΑ ΒΑΤΑ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ. ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΑΡΤΥΡΙΑ (ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ Η ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΞΑ), ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ, ΚΑΙ ΗΞΕΡΑ ΠΟΥ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΩ, ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ, Ο ΚΑΘΕ ΝΕΟΣ ΔΙΔΑΚΤΟΡΑΣ ΠΟΥ ΠΑΣΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΡΙΕΡΑ, ΝΑ ΑΝΑΣΤΟΙΣΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΟΥΒΑΛΑ ΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΣΤΟΥΣ ΟΜΟΥΣ?).
          Με ειλικρινές ενδιαφέρον σας συμβουλεύω, να αποδεχθείτε και να ομολογήσετε τον πόνο σας (ΚΑΙ ΠΑΛΙ, ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΑΛΕΤΕ ΣΕ ΑΜΥΝΑ, ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΙΣΤΕ ΕΥΓΝΟΜΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΑΦΙΕΡΩΣΑ).
          Ευχαριστώ.
           (ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΤΙΚΗ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΓΡΑΨΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ, ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΕΚΘΕΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΓΡΑΨΑΤΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ «αναφέρετε». ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΕΡΙ ΕΝΙΚΟΥ Η ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΜΕ –ΑΙ, …και δεν περισπάται!......)
          ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!.....

      • Σπύρος Δούκας avatar
        Σπύρος Δούκας @ Dr. Tom Papadopoulos, Windsor, Ontario, Canada 08/09/2011 19:04:37

        Προς κ. "Tom Papadopoulos"

        Συνέχεια προηγουμένου.

        Εκ των υστέρων πρόσεξα ότι ούτε το όνομά σας, δεν αναφέρετε στα Ελληνικά. "Dr. Tom Papadopoulos".
        Μην ανησυχείτε. Mε τον τρόπο που σκέπτεσθε και φέρεσθε, ούτε πιστευτός, ούτε αγαπητός θα γίνετε, από τους Έλληνες.
        Ευχαριστώ.

  27. lotofagos avatar
    lotofagos 07/09/2011 18:38:32

    Ο [εκπαιδευτικος] ανταγωνισμος μεγαλωνει και εμεις χτενιζομαστε... :
    Επαυξανω τις αναρτησεις σας:
    Τα πραμματα ειναι πολυ χειροτερα για το Ελληνα φοιτητη. Δεν ειναι μονο τα ελληνικα πανεπιστημια που πανε κατα διαολου. Αλλα και στα καλα ξενα πανεπιστημια τα πραμματα δυσκολευουν παρα πολυ. Πριν απο 20-30 χρονια ενας καλος Ελληνας μαθητης μπορουσε να σπουδασει σε κορυφαιο πανεπιστημιο του εξωτερικου. Σημερα ομως, ακομα και αν ο μαθητης του 2011 ειχε την ιδια επιμελεια και ικανοτητες με αυτες του μαθητη του 1990 δεν θα εμπαινε. Τωρα εχει ανοξει η Ρωσια, η Κινα, ολη η Απω Ανατολη, και η ουρα για να μπεις το ivy league λχ ειναι τρεις φορες γυρω απο το κτιριο! [και εμεις εχουμε καταληψη...]

    just google "Tiger Mom", h*p://online.wsj.com/article/SB10001424052748704111504576059713528698754.html

  28. ΑΛΚΗΣ avatar
    ΑΛΚΗΣ 07/09/2011 19:58:03

    Γιατί απορείτε ; Μήπως εμπιστεύθηκαν το δημόσιο σύστημα υγείας .
    Αυτοί χωρίς ντροπή και τσίπα πάνε στα ξένα νοσοκομεία με την λεία από το Δημόσιο και τον έλληνα φορολογούμενο τον στιβάζουν στα ράντζα , στα ραντεβού που πριν φθάσουν μπορεί και να πεθάνεις ή να θεραπευθείς από μόνος σου, και σου αρπάζουν και τα φακελλάκια .

  29. αριστερόχειρ avatar
    αριστερόχειρ 07/09/2011 20:19:00

    Kargia
    πολύ σωστά όσα λες και η παρομοίωση με το μάγειρα και τη σούπα είναι καταπληκτική! Αυτά που γράφεις στο δεύτερο σχόλιο έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον, αν υπάρχουν στοιχεία, μπορείς να μας στείλεις κάποια να το ερευνήσουμε.

    Αστυάναξ Καυσοκαλυβίτη
    πράγματι, δυστυχώς είναι όπως τα λες.

  30. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 07/09/2011 22:09:12

    Πολλοί αναρωτιούνται γιατί οι υπουργοί στέλνουν τα παιδιά τους στο Γέϊλ και άλλες σφηκοφωλιές...
    Διότι δεν είναι μακάκες, και γιατί το φυσάνε το (αφορολόγητο) ρευστόν!
    Όσο για την παιδεία, έχει χιλιοειπωθεί... ο τελικός σκοπός είναι η πλήρης
    διάλυσή της... το σύστημα θέλει ρομπότ δεν θέλει σκέψη που είναι δουλειά το μεγάλου αδελφού....

  31. Απορία avatar
    Απορία 08/09/2011 15:15:45

    Αν αλλάξεις τα κριτήρια αυτών των κατατάξεων κατ'ελάχιστον προκύπτουν λίστες παντελώς διαφορετικές. όπως λέει και ο ανώνυμος τα πράγματα είναι "ψιλο-ύποπτα".

    Τα ίδια ισχύουν και για την PISA. Αν προσαρμόσεις όλο το εκπαιδευτικό σου σύστημα στο να έχουν τα παιδιά καλύτερα αποτελέσματα στην PISA, θα το πετύχεις τελικα.

    Το ζήτημα είναι όμως αν πραγματικά χρειάζεται να είναι επιθυμητό για όλες τις χώρες να προσαρμόσουν τα εκπαιδευτικά τους συστήματα στο στυλ της PISA.

    Είναι τόσο μεγάλη πανάκεια αυτό; Ή έτσι επιτάσσει απλά η παγκοσμιοποίηση;

  32. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 08/09/2011 19:44:19

    Προσωπικά πιστεύω ότι το ΠΑΣΟΚ είναι κοντά στον μαθητή του δημόσιου σχολείου:

    ΛΕΕΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΣΗΚΩΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΤΣΑΝΤΑ
    ΚΑΤΑΡΓΕΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ

    ΥΓ

    ...σε τελική ανάλυση με την αποποινικοποίηση της κάνναβης τι χρειάζονται τα βιβλία; με τις φωτοτυπίες καπνίζεις καλύτερα.

    Αλήθεια κυρία Διαμαντοπούλου ο προσυμβατικός έλεγχος (22/2011 ΕΣ) τι έλεγε; Από τον Απρίλιο αν δεν με απατά η μνήμη μου...

  33. ENG avatar
    ENG 08/09/2011 19:53:02

    Προφανως ο Κυριος Δουκας , εχει την αποψη οτι το Ελληνικο Πανεπιστημιο που και εμεις φοιτησαμε, αλλα ειχαμε την τυχη να φοιτησουμε και στο εξωτερερικο και ειδαμε την ποιοτικη διαφορα ,ειναι ολα αριστα, η καθηγητες αριστοι τα συγγραμματα αριστα , η ερευνα στα πανεπιστημια εινα σε πολυ καλο επιπεδο κλπ κλπ !!!!!

    Λυπαμαι αλλα δεν ειναι ετσι . και δυστυχως εθελοτυφλουμε αν πιστευουμε αυτο !!!
    Δεν ειδα ομως να γινει κανενας μα κανενας σχολιασμος για το τι ειλικρινα προσεφερε ο ελληνα καθηγητης για την αναβαθμιση το ελληνικου πανεπηστημιου !!! Ποια ηταν η τελευταια μελετη που εκαναν για το τι χρεαζεται
    για τον εκσυγρονισμο του πανεπιστημιου ωστε να ανταποκριθει στις αναγκες του τωρα και του μελλοντος . Επικαλεστειτε μια σας παρακαλω ως ειδικος στο θεμα να μας πειτε!!!!

    Επισης στο αθλιο κειμενο μου ρωτησα τι εκανε ο ελληνα δασκαλος καθηγητης για το σχολειο του και του μαθητες του!!! Τη εκανε για το εξυχρονισμο των βιβλιων ,της υλης ποτε και ποιες ηταν οι προτασεις τουσ για την βελτιωση της ΠΑΙΔΕΙΑ!!!

    Βγειται στο δρομο κ.Δουκα και ρωτηστε του κακομοιροιρους τους γονεις τη γνωμη εχουν για την παδεια . Τι πληρωνουν για να εινα ο καθε καθηγητης στη θεση του
    να μορφωσει το παιδι του . Σε ολες τισ βαθμιδες !!!!! Τι δινουν οι δασκαλοι αντι αυτου σαν ανταλγμα στα παιδια τους και στα παιδια των αλλων γονιων

    Δειτε την νεολαια μας σας αρεσει !!!!! Εμενα δυστυχως δεν μου αρεσει!!!
    Και σε αυτο φταιει και η παδεια, γιατι δημιουργησε απαιδευτους γονεις και τελικα
    απαιδευτα παιδια, εκτως αν καταβαλουν ιδιαιτερη προσπαθεια μονοι τους.


    Ευχαριστω και για την ικανοτητα σας να αφαιρειτα τον λογο ως ο μονος ειδικος και καταλληλος στο θεμα!!!!!

    • Σπύρος Δούκας avatar
      Σπύρος Δούκας @ ENG 09/09/2011 00:53:39

      Προς ENG

      Καλησπέρα,
      Ομολογώ ότι η αναφορά μου σε σας ήταν απαξιωτική και ζητώ συγγνώμη.

      Το ότι κάποια ξένα πανεπιστήμια είναι καλά, δεν απαξιώνει τα Ελληνικά.
      Διαφωνώ ριζικά με το μηδενισμό κάθε αξίας.
      Είναι η μεγαλύτερη παγίδα.
      Μας οδηγούν συνεχώς στη σκέψη να "αλλάξουμε τα πάντα".
      Η λύση είναι να βελτιώνουμε συνεχώς αυτά που έχουμε.
      Αυτά που έχουμε στην ανώτατη εκπαίδευση είναι πολλά.
      Επιμένω ότι υπάρχουν εξαιρετικά Ιδρύματα και σχολές.
      Διαφωνώ απολύτως με την απαξίωση των πάντων.

      Ρωτήστε και στο εξωτερικό τι πληρώνουν οι κακόμοιροι γονείς για την παιδεία. Μόνο στην Ελλάδα πληρώνουν;
      Πόσο κοστίζουν τα δίδακτρα στα καλά πανεπιστήμια του εξωτερικού;
      Γιατί κάποιος δεν το αναφέρει ποτέ αυτό;

      Οι δάσκαλοι βοήθησαν εμένα και εσάς και τόσους άλλους να τελειώσουν πανεπιστήμια.
      Γιατί τους απαξιώνετε τόσο εύκολα;

      Εμένα προσωπικά μου αρέσει η σημερινή νεολαία.
      Μετά την αποτυχημένη γενιά της μεταπολίτευσης, που μας έφερε στη σημερινή κατάσταση, θεωρώ ότι αυτή η γενιά, είναι πολύ καλλίτερη από την προηγούμενη.

      Ευχαριστώ.

  34. Σπύρος Δούκας avatar
    Σπύρος Δούκας 08/09/2011 23:49:17

    Προς Dr. Tom Papadopoulos ή κ. Αθανάσιο Παπαδόπουλο
    ή ότι άλλο του αρέσει όταν καταλήξει στην οριστική του ταυτότητα.

    Καλησπέρα,
    και πάλι ευχαριστώ για την συνέχεια στη συζήτησή μας,

    1. Το "... ούτε το όνομά σας δεν αναφέρετε στα Ελληνικά... " είναι σωστά γραμμένο, επειδή εσείς δεν το αναφέρετε στα Ελληνικά (δεύτερο πρόσωπο, πληθυντικού αριθμού) Dr. Tom.

    2. Τα ορθογραφικά λάθη του κειμένου σας Dr. Tom, βγάζουν μάτια, (... ΑΝΑΣΤΟΙΣΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ..., ...ΟΜΟΥΣ, κ.λ.π.). To να κάνει κάποιος ένα λάθος σε ένα κείμενο είναι αποδεκτό, το να βλέπει το σωστό όμως και να το θεωρεί λάθος, είναι πρόβλημα. Δεν νομίζετε κ. "καθηγητά"; Έτσι διορθώνετε τους φοιτητές σας;

    3. Τελειώνοντας να σας ενημερώσω ότι χαίρομαι για το βήμα που κάνατε και εμφανίζεστε με το όνομά σας. Εύχομαι να βρείτε επί τέλους την ψυχική σας ηρεμία, καταδιώκοντας αυτούς που "κατάφωρα σας αδίκησαν".
    Τέλος ελπίζω τα Ελληνικά Πανεπιστημιακά Ιδρύματα να καταφέρνουν πάντα να αποφεύγουν "ελαφρείς" Δόκτορες του τύπου του δικού σας. Προοδεύστε αλλού, δεν είστε αυτό που νομίζετε, μην κοροϊδεύετε άλλο τον εαυτό σας, θα σας τιμωρήσει.

    Ευχαριστώ για το χρόνο που καταναλώσατε.
    Είναι πολύ χρήσιμο να αποκαλύπτονται οι προθέσεις των συντακτών των κειμένων.

    Γεια σας οριστικά.

  35. Σπύρος Δούκας avatar
    Σπύρος Δούκας 09/09/2011 00:30:09

    Προς "Dr. Tom Papadopoulos" ή κ. "Αθανάσιο Παπαδόπουλο"
    ή ότι άλλο του αρέσει όταν καταλήξει στην οριστική του ταυτότητα.

    Καλησπέρα,
    και πάλι ευχαριστώ για την συνέχεια της συζήτησής μας,

    1. Το "... ούτε το όνομά σας δεν αναφέρετε στα Ελληνικά... " είναι σωστά γραμμένο, επειδή εσείς δεν το αναφέρετε στα Ελληνικά (δεύτερο πρόσωπο, πληθυντικού αριθμού) Dr. Tom.

    2. Τα ορθογραφικά λάθη του κειμένου σας Dr. Tom, βγάζουν μάτια, (... ΑΝΑΣΤΟΙΣΕΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ..., ...ΟΜΟΥΣ, κ.λ.π.). To να κάνει κάποιος ένα λάθος σε ένα κείμενο είναι αποδεκτό, το να βλέπει το σωστό όμως και να το θεωρεί λάθος, είναι πρόβλημα.
    Δεν νομίζετε κ. "καθηγητά";
    Έτσι διορθώνετε τους φοιτητές σας;
    Ευτυχώς γλίτωσαν πολλοί φοιτητές μας.

    3. Πολλοί κάτοικοι του "χωριού" μας, δεν εντυπωσιάζονται με τα ταξίδια και τις ετήσιες αμοιβές σας, επειδή τα έχουμε και πολλοί από τους κατοίκους αυτού του "χωριού".
    Απουσιάζει όμως το σύμπλεγμα της προβολής της ιδιοκτησίας μας και των υλικών μας αγαθών, από πολλούς από εμάς.
    Διορθώστε το και εσείς, αν μπορείτε Dr. Tom, θα σας κάνει πιο ανεξάρτητο άνθρωπο.
    Άλλο είναι το θέμα της συζήτησής μας.
    Είναι η ποιότητα των Ελληνικών Πανεπιστημίων.
    Δεν είναι η προσωπική σας επαγγελματική ανεπάρκεια.

    4. Δεν γνώριζα και για το "μέτρο της ηθικής" που κατέχετε.
    Μήπως και για αυτό έχετε κανέναν τίτλο της αλλοδαπής;
    Πάντως με αυτά τα "μέτρα", εγώ μετράω το καλάμι που καβαλάει ο καθένας. Το δικό σας Dr. Tom, είναι τόσο, που μπορεί να σας ακολουθεί σε όλα τα ταξίδια σας.

    5. Στο μεγάλο φαγοπότι (κατά Πάγκαλον), με τα χρήματα του Ελληνικού Δημοσίου, εσείς προσπαθήσατε να συμμετάσχετε.
    Όταν αποτύχατε καβαλήσατε το καλάμι σας και φύγατε.
    Εγώ ποτέ μου δεν συμμετείχα.

    6. Τελειώνοντας να σας ενημερώσω ότι χαίρομαι για το βήμα που κάνατε και εμφανίζεστε με το όνομά σας.
    Εύχομαι να βρείτε επί τέλους την ψυχική σας ηρεμία, καταδιώκοντας αυτούς που "κατάφωρα σας αδίκησαν".

    Τέλος ελπίζω τα Ελληνικά Πανεπιστημιακά Ιδρύματα να καταφέρνουν πάντα να αποφεύγουν "ελαφρείς" Δόκτορες του τύπου του δικού σας.
    Προοδεύστε αλλού, εμείς δεν σας χρειαζόμαστε και εσείς δεν είστε αυτό που νομίζετε.
    Μην κοροϊδεύετε άλλο τον εαυτό σας, θα σας τιμωρήσει.

    Ευχαριστώ για το χρόνο που καταναλώσατε.
    Είναι πολύ χρήσιμο να αποκαλύπτονται οι προθέσεις των συντακτών των κειμένων.

    Γεια σας οριστικά.

    • Dr. Tom Papadopoulos, Windsor, Ontario, Canada avatar
      Dr. Tom Papadopoulos, Windsor, Ontario, Canada @ Σπύρος Δούκας 09/09/2011 01:02:56

      κ. Δουκα,

      Μπορει να σας εκανα να κανετε climb the walls και να το βαλετε στα ποδια, αλλα εγω απολαυσα την συζητηση που ειχαμε. Και οσο σας πειραζουν τα ορθογραφικα μου λαθη τοσο λιγοτερη σημασια δινω στο πως γραφω. Μετα απο ολα αυτα τα φοβερα που μου ειπατε μπορειτε να ερθετε και να με δειρετε, ξερετε που μαινω. Εσεις που μαινετε? Λενε δεν υπαρχει καλλιτερος τροπος να δεις μεσα στην ψυχη ενος ανθρωπου απο το να τον ακους να σχολιαζει το χαρακτηρα αλλων. Και παλι Καληνυχτα σας.

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Dr. Tom Papadopoulos, Windsor, Ontario, Canada 10/09/2011 05:10:09

        Κύριε Παπαδόπουλε,έχετε πάντως στυλ,και είστε ουσιώδης!
        Φτάνουν αυτά τα δύο στοιχεία για να γίνετε ενοχλητικός.
        Μας αποκαλύψατε και τις προθέσεις σας,και ξέρουμε πως
        θα φυλαχθούμε!
        Τις προθέσεις των άλλων δεν τις έχω καταλάβει ακόμη.
        Καλημέρα σας!

        • Dr. Tom Papadopoulos, Windsor, Ontario, Canada avatar
          Dr. Tom Papadopoulos, Windsor, Ontario, Canada @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 10/09/2011 07:18:57

          Βρε Θεσσαλονικιέ,

          Κάνε τα λίγο πιο λιανά. Τσάπα είναι οι λέξεις.
          Τι Καλημέρα! εγώ τώρα πάω για ύπνο!
          Τα λέμε αύριο.

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Dr. Tom Papadopoulos, Windsor, Ontario, Canada 10/09/2011 14:14:36

            Κύριε Παπαδόπουλε,τα χαράματα έγραφα,
            τι να πω καληνύχτα;
            Α,ο κύριος Δούκας τα έκανε λιανά λίγο πιο κάτω.Χάρηκα πολύ για τη γνωριμία,όταν
            διαβάζω τέτοιου είδους συνομιλίες βγαίνω πάντα κερδισμένος!
            Με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω για καφέ,
            γνωρίζω που κατοικείτε!

        • Σπύρος Δούκας avatar
          Σπύρος Δούκας @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 10/09/2011 10:35:04

          Προς Μακεδόνα Θεσσαλονικιό,

          Καλημέρα,

          Δεν μου αρέσουν καθόλου τα "παιδάκια" που τους πέρνουν το παιχνίδι και φεύγουν κλαίγοντας.
          Δεν μου αρέσουν αυτοί που όταν χάσουν το κουλούρι τους, κατηγορούν τους πάντες εύκολα και βρίζουν και απαξιώνουν ολόκληρα συστήματα.
          Ελεύθερος επαγγελματίας είμαι δεν υπάρχει υστεροβουλία.
          Ποτέ μου δεν διεκδίκησα καμμία Δημόσια θέση.
          Πρόθεσή μου είναι να αναγνωρισθεί η αξία των Ελληνικών Πανεπιστημιακών Ιδρυμάτων.
          Αυτη που είναι στην πραγματικότητα.
          Δεν είναι δυνατόν ο κάθε έπηλυς, να απαξιώνει τα πάντα επειδή έχασε τη θεσούλα του και δεν ήθελε να παλέψει γι αυτήν.
          Ευχαριστώ.

          • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
            Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Σπύρος Δούκας 10/09/2011 14:31:41

            Κύριε Δούκα σας παρεξήγησα,και σας ζητώ
            συγγνώμη.Αγωνιστές του είδους σας λείπουν από τη χώρα.
            Κι αυτοί που υπάρχουν παλεύουν με άνισους όρους.
            Εσείς αποφασίσατε να μείνετε,ο κύριος Παπαδόπουλος να φύγει.Έδωσε όμως τη μάχη του!Δεν ήθελε να πέσει μαχώμενος,
            αλλά να επιβιώσει και να δώσει αλλού τις
            μάχες του,με πιο ευνοικούς όρους.
            Για μένα δεν τείθεται θέμα απαξίωσης,
            αλλά πρωτίστως επιβίωσης.
            Εσείς μείνατε στη χώρα,και αγωνίζεστε
            για το καλύτερο.
            Είναι θέμα αντοχών,και ανοχών.
            Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι είστε και οι δύο αγωνιστές,από διαφορετικούς
            αγωνιστικούς χώρους αν θέλετε.

          • Dr. Tom Papadopoulos, Windsor, Ontario, Canada avatar
            Dr. Tom Papadopoulos, Windsor, Ontario, Canada @ Σπύρος Δούκας 10/09/2011 16:56:37

            Αγαπητέ Θεσσαλονικιέ,

            Ευχαριστώ για την συμβολή σου στην διαμόρφωση μιας πολιτισμένης ατμόσφαιρας όπου μπορούμε να συζητάμε ήρεμα χωρίς λεκτικούς ακροβατισμούς, μισαλλοδοξία και και έλλειψη αλληλοσεβασμού. Και εγώ συμφωνώ ότι ο κ. Δούκας φαίνεται να είναι ένας αγωνιστής από την δική του την σκοπιά, αλλά έχει μια τάση να μην ακούει τον συνομιλητή του, και στην προσπάθεια του να υπερασπισθεί την άποψη του, προβαίνει σε άδικους χαρακτηρισμούς, κάνει παράλογες υποθέσεις και παραποιεί τις θέσεις μου. Π.χ. εξήγησα ότι παραιτήθηκα το 1990 από θέση ΔΕΠ στο ΑΠΘ και ότι μόνο τα τελευταία 3 χρόνια έκανα πάλι αιτήσεις (‘σκοπιμότητας’) για θέση ΔΕΠ στο ΑΠΘ και το ΓΠΑ (δηλ άρχισα ξανά όταν ήμουν 59 χρονών και είχα ήδη εξασφαλίσει οικονομική ανεξαρτησία και διεθνή αναγνώριση στην επιστήμη μου πέραν πάσης αμφιβολίας), και ο κ. Δούκας συνεχίζει να μου λέει ότι ‘μου πήραν το παιχνιδακι και κλαίω’, ‘έχασα την θεσούλα’, ότι είμαι κατώτερος των περιστάσεων γιατί κάνω ορθογραφικά λάθη και δεν γραφώ το όνομα μου στα Ελληνικά και άλλες τέτοιες μικρότητες. Ούτε ποτέ υποστήριξα ότι όλα τα Πανεπιστήμια και όλοι οι Πανεπιστημιακοί στην Ελλάδα είναι άχρηστοι. Αυτό που μπορώ να βεβαιώσω, με στοιχειά, είναι ότι τα μέλη των εκλεκτορικών σωμάτων που με έκριναν δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων, υπέκυψαν στα κελεύσματα των νόμων των άνομων και άτυπων συντεχνιών και δεν έκριναν τους υποψηφίους επί τη βάσει αντικειμενικών κριτηρίων. Σαν απλή ένδειξη της ορθότητας της άποψης μου ανέφερα το παράλογο των επαναμβανομενων ομοφώνων αποφάσεων των εκλεκτορικών σωμάτων και την παντελή απουσία μετακλήσεων διακεκριμένων Ελλήνων επιστημόνων από το εξωτερικο.Αλλα λεπτομερή στοιχεία που συνηγορούν με τη άποψη μου είναι στην διάθεση των αναγνωστών, των δημοσιογράφων, και των δικαστικών αρχών άλλωστε μια αναζήτηση μέσω Google του ονόματος μου θα αναδείξει ποιος είμαι και που είμαι. Η ‘αμαρτία’ μου, ίσως είναι ότι, από ένα σημείο και μετά, προκάλεσα τον κ. Δούκα εσκεμμένα και τον ‘χρησιμοποίησα’ στον έντονο διάλογο μαζί του ‘για να περάσω τα μηνύματα μου’ στον ευρύτερο χώρο. Ο αγώνας μου όπως εύστοχα το αναγνωρίσατε ήταν και είναι από θέση ισχύος και πολυσχιδής (δείτε κατωτέρω ένα ακόμη δείγμα). Δεν βλέπω το λόγο γιατί θα έπρεπε να δώσω την μάχη μου από μια θέση που δεν προσέφερε τις προϋποθέσεις για επιτυχία και αποτελεσματικότητα. Επιπλέον, είχα την ευκαιρία να διατηρήσω την ελευθερία της γνώμης μου, των δράσεων μου και της αξιοπρεπείας μου. Το ότι πολλοί άλλοι δεν είχαν εναλλακτικές ευκαιρίες στην ζωή τους και αναγκαστικά παρέμειναν δέσμιοι ενός νοσηρού περιβάλλοντος όπου δεν μπόρεσαν να αναδείξουν την δημιουργικότητα τους και παραγωγικότητα τους δεν τους καταλογίζεται σαν έγκλημα, αλλά ούτε τους δίνει το δικαίωμα να κάνουν κριτική σε αυτούς που ‘δραπετεύσαν’ και δεν κάθισαν να δώσουν μια μάχη που ήταν χαμένη από χέρι. Ίσως πριν λίγα χρόνια θα μπορούσαν να εθελοτυφλούν και να ισχυρίζονται ότι αυτοί ήξεραν καλλίτερα, αλλά σήμερα που όλη η οικουμένη γνωρίζει που και πως οι ‘ιθαγενείς’ κατάντησαν την Ελλάδα λίγη αυτοκριτική θα ήταν το ελάτον αναμενόμενο.

            Το κατωτέρω, είναι ένα από τα μηνύματα που αναρτηθήκαν στοHELLENIC-PROFESSORS-PHDS@HEC.GREECE.ORG όταν συζητούσαμε τα παράξενα και παράδοξα των Ελληνικών Πανεπιστημίων:

            ******************************************************
            Αγαπητοί εν Ελλάδι συνάδελφοι,

            Αναφέρομαι στην παράκληση του κ. Θ. Λεκκα για την συμβολή όλων μας στη διατήρηση της Ελληνικής γλώσσας. Εκ πρώτης όψεως, τίποτα το μεμπτό! Όλοι συμφωνούμε.
            Οπωσδήποτε συμφωνώ και με τα σχόλια αρκετών συναδέλφων, είναι προφανές, αλλά δεν θέλω να γίνω συγκεκριμένος διότι πολλοί από αυτούς δεν χρειάζονται την δική μου επικρότηση των λεγομένων τους για να δικαιωθούν. Το πρόβλημα είναι στο πως ειπώθηκε αυτό που ειπώθηκε από τον κ. Λεκκα. Για μένα, προσωπικά, το πρόβλημα είναι επίσης και το από ποιον ειπώθηκε. Δεν αναφέρομαι προσωπικά στον κ. Λεκκα, διότι πρώτη φορά άκουσα το όνομα του. Αναφέρομαι στο γεγονός ότι ένας εν Ελλάδι καθηγητής Πανεπιστημίου κάνει παραινέσεις δέουσας συμπεριφοράς προς ξενιτεμένους Έλληνες καθηγητές Πανεπιστημίου. Θα επικεντρωθώ, στις ημέρες και πράξεις (1) των εν Ελλάδι καθηγητών, και (2) των εν Ελλάδι αδελφών μας.
            (1) Θα ήμουν ευγνώμων για μια αυθεντική ερμηνεία/εξήγηση του όρου ‘Ομότιμος Καθηγητής’.
            Το θέμα με απασχόλησε γιατί τυγχάνω να είμαι ‘Adjunct Professor σε συγκεκριμένα Καναδικά Πανεπιστήμια πράγμα το οποίο σημαίνει ότι μετά από την δέουσα αξιολόγηση προσόντων από την Γενική Συνέλευση των καθηγητών ενός συγκεκριμένου Τμήματος Σπουδών και την θετική τους γνώμη η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου μου απένειμε τον τίτλο του ‘Adjunct Professor’. Όπως μου εξηγήθηκε στην επιστολή του Πανεπιστημίου που μου ανακοίνωσε την αναγνώριση του τίτλου του ‘Adjunct Professor’, σε γενικές γραμμές, αυτό σημαίνει ότι μπορώ να λαμβάνω μέρος σε όλες τις ακαδημαϊκές δραστηριότητες που συνήθως εξασκούνται από τους καθηγητές (δηλ. διδασκαλία, επίβλεψη και αξιολόγηση φοιτητών, ιδιαίτερα στο μεταπτυχιακό στάδιο, συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα με αποκλειστική συμμετοχή από και χρηματοδότηση προς ακαδημαϊκούς, κτλ) με εξαίρεση την συμμετοχή σε διοικητικά όργανα (δηλ. δραστηριότητες που ενέχουν νομική εμπλοκή).
            Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι ο τίτλος του ‘Adjunct Professor’ ισοδυναμεί (ακαδημαϊκά) με τον τίτλο του Καθηγητή (καθόσον αμφότεροι οι τίτλοι απονέμονται με βάση ισότιμα ακαδημαϊκά κριτήρια) και για λόγους διακρίσεως με τους Καθηγητές οι οποίοι είναι οργανικά εντεταμένοι στο Πανεπιστήμιο θα έπρεπε να μεταφράζεται στα Ελληνικά: ‘Ομότιμος Καθηγητής’. Τώρα βέβαια αν κάποιος καλοθελητής ήθελε να μεταγλωτησει τον τίτλο του Adjunct Professor θα κατάληγε στο ευτράπελο: «
            ‘προσκολληθείς καθηγητής’, δηλ. όχι και πολύ μακριά από το πλήρες νοήματος, αλλά απαράδεκτο: ‘κολλητός’ καθηγητής.
            Όπως όμως είναι γνωστό, ο τίτλος του ‘Ομότιμου Καθηγητή’ στα Ελληνικά Πανεπιστήμια έχει καθιερωθεί (ακόμη και νομικά ) σαν ο επίσημος τίτλος του συνταξιούχου Καθηγητή (Professor Emeritus, στα Αγγλικά), και μάλιστα με διοικητικές αρμοδιότητες και εξουσίες που απορρέουν από μια συνεχιζόμενη συμμετοχή τους σε όργανα του Πανεπιστημίου και μετά την συνταξιοδότηση τους. Για να γίνω ποιο συγκεκριμένος, γιατί ο Συνταξιούχος Καθηγητής στην Ελλάδα δεν λέγεται Συνταξιούχος Καθηγητής αλλά λέγεται Ομότιμος Καθηγητής; Και αν κάποιος ισχυρισθεί ότι δεν είναι όλοι οι συνταξιούχοι καθηγητές ομότιμοι καθηγητές, τότε γιατί οι ‘προνομιούχοι’ συνταξιούχοι καθηγητές να μην λέγονται π.χ. ‘Επίτιμοι Συνταξιούχοι Καθηγητές’, η ‘Αναντικατάστατοι Συνταξιούχοι Καθηγητές’ η ‘Αχόρταγοι Συνταξιούχοι Καθηγητές’. Νομίζω, ότι έγινα κατανοητός!
            Για κάποιον σαν εμένα, και φαντάζομαι και πολλούς άλλους , που ‘είμαστε μακριά ξημερωμένοι’, από την Ελλάδα, όλα αυτά ακούγονται ανάποδα, παράξενα και υστερόβουλα
            Τέλος, όταν ο τίτλος του Ομότιμου Καθηγητή απονέμεται επαξίως μονό σε συνταξιούχους καθηγητές, τότε πως θα πρέπει να λέγεται κάποιος επιστήμονας ο οποίος εργάζεται στον δημόσιο η ιδιωτικό φορέα και επαξίως αναγνωρίζεται ισάξιος των εν ενεργεία καθηγητών (δηλ. ένας adjunct professor Ελληνικού Πανεπιστημίου), η μήπως τέτοιοι ‘Ακαδημαϊκοί ακροβατισμοί’ είναι άγνωστοι στο αστυ;
            Ίσως κάποιος από εσάς, και ειδικά ο κ. π. Πρύτανης, με την εμπειρία που διαθέτει, και πιθανόν την συμμετοχή του στην διαμόρφωση την ισχύουσας τάξης πραγμάτων, θα μπορούσατε να μας δώσετε μια λογική εξήγηση.
            Ευελπιστώ να επανέλθω στο εγγύς μέλλον με πολύ περισσότερα για τα έργα και τις ημέρες των εν Ελλάδι καθηγητών, αναγνωρίζοντας ότι η εξαίρεση ενισχύει τον κανόνα.

            (2) Όσον αφορά τις ημέρες και πράξεις των εν Ελλάδι αδελφών μας, σας παραπέμπω σε προηγούμενη επικοινωνία μου:
            Tom Papadopoulos@Nea Dimokratia Congress.wmv


            Με πατριωτικούς χαιρετισμούς,
            Dr. A. P. (Tom) Papadopoulos
            Senior Research Scientist, Agriculture and Agri-Food Canada (1980-present)
            Assistant Professor, Aristotle University of Thessaloniki (June-August 1991)
            Adjunct Full Professor, Laval University (1996-present)
            Adjunct Full Professor, University of Windsor (1999-present)
            Adjunct Full Professor, University of Guelph (2006-present)
            **************************************************************

  36. giannis avatar
    giannis 09/09/2011 18:16:09

    Η κα Διαμαντοπουλου εχει εγκαινιασει μια νεα περιοδο στην ελληνικη δημοσια εκπαιδευση. Την εκπαιδευση χωρις βιβλιο.κοντευω να σαρανταρισω και μπορω να ομολογησω οτι τετοιο επιτευγμα δεν πετυχε κανενας αλλος υπουργος. Και μας θεωρουν τοσο ηλιθιους που αντι να εξαφανιστουν απο προσωπου γης εχουν το θρασος και αποδιδουν σε τριτους τις ευθυνες τους. Στο τελος θα πτωχευσουμε και θα ζητουν να τους στησουμε αγαλμα που καθυστερησαν την πτωχευση.
    και οι ηλιθιοι ξυπναν...

  37. ENG avatar
    ENG 13/09/2011 07:47:18

    Οι αξια και το ελληνικων πανεπηστημιων θα ηταν δεδομενη αν εδω και καποια χρονια η τα μελη του , καθηγητες , φοιτητες επιδιωκαν τη ανεξαρτητοποιηση τους.

    Ο καθε καθηγητης θα επρεπε να ηταν πολιτικα ανεξαρτητος λογο τησ φυσεως το επαγγελματος του!!! Να ηταν μονο εξαρτημενος με την αναβαθμιση της καθε σχολης .

    Τα ελληνικα πανεπηστημια εβγαλαν και θα βγαζουν επιστημονες κανεις δεν μπορει να το αρνηθει αυτο , τα resourses ομως που εχει ο ευρωπαιος φοιτητης νομιζω ολοι θα συμφωνησουμε διαφερουν κατα πολυ .

    Αυτο δημιουργει μια ποιοτηικη διαφορα !!!

    Επισης νομιζω οτι αν ψαξουμε λιγο και δουμε τον αριθμο δημοσιευσεων , σε ερευνητικο επιπεδο θα δουμε οτι υστερουμε !!!

    Ενα αλλο θεμα ειναι τα διδακτρα , οπωσ αναφερθηκε εξω σε πολες χωρες οι σποδαστεσ πληρουνουν διδακτρα για τη φοιτηση τους , παρολο που επισης επιχορηγουνται απο το κρατος και παρολο που τα πανεπηστημια παραγουν
    "χρημα" για της ερευνες που πραγματοποιουν για λογαριασμο εταιρειων!!!

    Αναρωτιεμαι τα ελληνικα πανεπηστημια πως τα βγαζουν μονο με τι κρατικες επιχορηγησης ? Τα βγαζουν αραγε ?

    Αυτο περιμεναμε να ακουσουμε απο του καθηγητες πριν την ψηφιση του νομοσχεδιου !!! Να δουμε ποιες ειναι οι προτασεις τους για την βελτιωση του ελληνικου πανεπιστημιου!!!

    Οσα αναφορα για τη σχολεια γενικα ,
    απλως πιστευω οτι οι δασκαλοι , καθηγητες κλπ δεν βοηθησαν οσο θα επρεπε
    για την βελτιωση του ελληνικου σχολειου!!!

    Δεν παρακολουθησαν τις εξελιξεις οι οποιες συνεχωσ του προλαβαιναν με αποτελεσμα την συνεχιζομενη υποβαθμιση του και να δουμε που θα φτασει αυτο!!!

    Παντος μια σχολικη χρονια χωρις βιβλια με ενα σχολειο που ειδη ειναι προβληματικο ειναι δραματικο γεγονος!!!

    Σιγουρα μαθημα μπορει να γινει και με φωτοτυπιες και ισως και ο καθε γονιος
    να επιλεξει και καλυτερα βιβλια εξωσχολικα για το παιδι του .

    Πρωτα μας διελυσαν την οικονομια που ειχαμε οποια και αν ηταν αυτη!!!
    Αυτο ισως να παλευοταν σε βαθοσ χρονου!!

    Η καταστροφη της παιδειας που συντελειται συστυματικα τα τελευταια χρονια
    δεν παλευεται με τιποτα !! Και δυσυχως δεν αντιδραει κανεις , ουτε οι γονεις ουτε οι καθηγητες !!!

  38. Απόστολος Γ. avatar
    Απόστολος Γ. 14/09/2011 01:31:26

    Στο εξωτερικό πάνε γενικώς τζουμπελέκια που δεν μπόρεσαν να μπούνε σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο , το οικονομικό είναι μια άλλη πτυχή και αφορά το σε ποιο πανεπιστήμιο πάνε. Υπάρχουν παιδιά φτωχών οικογενειών που πάνε σε Βουλγαρίες και Ρουμανίες και σπουδάζουν "γιατροί" δίνοντας 50ευρα στους εκεί καθηγητές για να περνάνε τα μαθήματα και μη μαθαίνοντας ούτε να μιλάνε τη γλώσσα πόσο μάλλον να διαβάζουν συγγράμματα ιατρικής πχ στην Βουλγαρική.
    Όσο για τους Αμερικανόφερτους άστα να πάνε , εκτός από άσχετοι είναι και ηλίθιοι (κραυγαλέο παράδειγμα πολιτικού που δεν μπορεί να μιλήσει ούτε ελληνικά).