#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/03/2009 22:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Που ’σουν νιότη που ‘λεγες

Τη διαμαρτυρία της για τις «επανειλημμένες, προκλητικές, ανοίκειες τοποθετήσεις εις βάρος του ΚΚΕ» από τον Θεόδωρο Πάγκαλο, εκφράζει η Γενική Γραμματέας της Κεντρικής Επιτροπής του ΚΚΕ, Αλέκα Παπαρήγα, με επιστολή της προς τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ, Γιώργο Παπανδρέου.

Η κ. Παπαρήγα σημειώνει χαρακτηριστικές δηλώσεις του κ. Πάγκαλου: «Η πρώτη αφορούσε στην εκτίμηση ή στην υπόνοια ότι ο χώρος του ΚΚΕ του βάζει γκαζάκια, εννοώντας προφανώς την περίπτωση δύο επιθέσεων που δέχθηκε ο ίδιος την ίδια μέρα στο γραφείο του και στο σπίτι της κόρης του. Η δεύτερη περίπτωση αφορά στην ομιλία του σε συνέδριο που πραγματοποιήθηκε στο Ναύπλιο και ήταν αφιερωμένο στη μνήμη του Γρηγόρη Φαράκου. Στη συγκεκριμένη εκδήλωση ανέφερε ότι αν το ΚΚΕ νικούσε το 1949 τότε θα σκότωνε όλους τους αντιφρονούντες Έλληνες και ένα μέρος μελών και στελεχών του».

Σημειώνει επίσης ότι  «το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο όταν η πολεμική προς το ΚΚΕ αντιγράφει, μιμείται ή και οικειοποιείται την πάλαι ποτέ αντικομουνιστική υστερία, μισαλλοδοξία του παρελθόντος, που χρησιμοποιήθηκε από το ελληνικό κράτος, τις κυβερνήσεις, το θρόνο, για να στείλουν πατριώτες κομμουνιστές στο εκτελεστικό απόσπασμα, στις εξορίες και τα Μακρονήσια, με τις ευλογίες των ηγεσιών και των υπηρεσιών».

 Αν συνεχίσει έτσι ο Πάγκαλος...θα αρχίσω να πιστεύω στη γονιδιακή μεταφορά συμπεριφοράς.

 Βανζέτι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/03/2009 22:33:22

    Αν δεν κάνω λάθος ο Πάγκαλος ανήκε ως νέος στο ΚΚΕ. Όπως και ο Ντούτσε ήταν ακτιβιστής σοσιαλιστής. Και ο Τσουκάτος στέλεχος του ΕΚΚΕ. Και το ΠΑΣΟΚ σοσιαλδημοκρατικό. Και πάει λέγοντας....
    Α, και ο Ρουβάς είναι ... ροκ!!!

  2. MIG-21 avatar
    MIG-21 23/03/2009 22:48:54

    ΣΤΑ ΑΡΜΑΤΑ, ΣΤΑ ΑΡΜΑΤΑ.....ΕΜΠΡΟΣ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ!!!

  3. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 23/03/2009 22:56:26

    Όχι μόνο ήταν..ο Πάγκαλος στέλεχος..αλλά είχε επιδιώξει να διαγράψει την Παπαρήγα ως ρεφορμίστρια..(δε κάνω πλάκα).

    Για τον Πάγκαλο ταιριάζει το.."Ο ηλίθιος είναι ανίκητος".

  4. mikrh_loulou avatar
    mikrh_loulou 23/03/2009 23:09:12

    ετσι ε παπαρήγα? όταν σε συκοφαντούν είναι αντικομμουνιστική πρόκληση, όταν συκοφαντούσες εσύ τον συριζα(σε συνεννόηση με τον κωστάκη) ήταν πολιτικό χρέος...

  5. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 23/03/2009 23:19:52

    Μεγάλο λάθος της Αλέκας να διαμαρτηρηθεί και να ζητήσει να πάψει ο Παγκαλος την χυδαιολογία του.
    Διότι αυτός ο άνθρωπος, είναι το πραγματικό πρόσωπο του ΠΑΣΟΚ και πρέπει να φαίνεται για να καταλαβαίνει ο κόσμος τι πραγματικά είναι αυτό το κόμμα.
    Φυσικά, ο Πάγκαλος επιβεβαιώνει απόλυτα,και ένα άλλο θεμελειώδες δόγμα του ΚΚΕ, ότι κανένας δεν είναι χειρότερος απο τους πρώην.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 23/03/2009 23:21:51

    @5 Ο ΣΥΡΙΖΑ δεν έχει ανάγκη απο συκοφάντες. Συκοφαντείται και από μόνος του μια χαρά.

  7. Giannis76 avatar
    Giannis76 24/03/2009 00:15:55

    Γιατί δεν έχει αποδείξει το ΚΚΕ στο παρελθόν ότι είναι ανθρωποφάγο?Τόσες διαγραφές έχει κάνει σε άξια στελέχη του. Αν είχαν ένα όπλο δε θα δίστασαν να το χρησιμοποιήσουν..

  8. Spiros avatar
    Spiros 24/03/2009 00:40:03

    TIS MAGIES TOU O PAGALOS AS TIS EKANE STA IMIA, STI SYLIPSI TO OTSALAN KAI STA LAMOGIA TOU MPOURDELOU POU ANOIKEI. ALLA MONO EKEI POU TON PAIRNEI TA LEEI. EXOUME VARETHEI ME TON MPOUXESA

  9. Προφήτης avatar
    Προφήτης 24/03/2009 02:50:47

    Το ΚΚΕ διαμαρτύρεται σαν παιδάκι νηπιαγωγείου : "κυρία, κυρία με χτύπησε ο χοντρός".
    Ένας χοντρός που αποτέλεσε γέννημα-θρέμμα τού κομματικού του σωλήνα.

    Και απευθύνεται για «προστασία» σε έναν κατά οικογενειακή παράδοση και κατά προσωπική ιδιοσυγκρασία αντικομμουνιστή.
    Στον άνθρωπο που πριν λίγο καιρό τούς είπε σκαιά «να βγουν στο βουνό», αν δεν τους αρέσει το πολιτικό σύστημα.
    Αποδεικνύει μάλιστα πολιτική αφέλεια ζητώντας να φιμώσει το ΠΑΣΟΚ το χοντρό, όταν είναι παγκοίνως γνωστό ότι ο χοντρός λέει ό,τι δεν μπορεί να πει επίσημα το ΠΑΣΟΚ.

    Θα μπορούσε κανείς να αιτιολογήσει τη στάση του ΚΚΕ ως μια απαίτηση στοιχειώδους κοινοβουλευτικού fair play.

    Όμως η σημειολογία είναι βαριά, εναντίον του.
    Ζητά αξιοπρεπή αντιμετώπιση από ένα πρώην μέλος του – νυν κομματικό αντίπαλο σε ισχυρότερο στρατόπεδο.

    Θέτει δηλαδή εαυτόν στη θέση του αδυνάμου μαστιγωνόμενου που επιζητεί απαλότερα χτυπήματα από τον μαστιγωτή.

    Είναι χρήσιμο να θυμηθούμε πως φέρθηκε το ΚΚΕ όταν βρέθηκε αυτό στη θέση του μαστιγωτή. Όχι παλιά, πρόσφατα, σε δύο δικούς του ανθρώπους-σημαίες.

    - Όταν ο Κ. Κάππος διαφώνησε και αποχώρησε, καταδικάσθηκε σε προσωπική και οικονομική εξόντωση από τον οργανισμό στον οποίο ήταν επαγγελματικό στέλεχος. Έφθασε, ηλικιωμένος, να κρατάει λογιστικά βιβλία για να επιζήσει. Έσβησε πρόωρα. Σε πολιτικό μνημόσυνό του πρόσφατα στην Καισαριανή ΔΕΝ παρέστη το ΚΚΕ.

    - Ο Γρηγόρης Φαράκος υπήρξε μορφή του ΚΚΕ. Καπετάνιος του Λόχου Σπουδαστών «Λόρδος Μπάϋρον», πήγε «στον άλλο κόσμο» στις μάχες των Δεκεμβριανών. Διετέλεσε Γραμματέας του το 1989-91. Κηδεύτηκε χωρίς να παραστεί ΚΑΝΕΙΣ και να αποδοθούν τιμές από το Κόμμα που υπηρέτησε μια ζωή, επειδή διαφώνησε.

    Είχε δίκιο ο χοντρός : αν το ΚΚΕ νικούσε το 1949 θα σκότωνε τους αντιφρονούντες και ένα μέρος μελών και στελεχών του. Ιδίως αν στην αρχηγία βρισκόταν η τυχοδιωκτική φυσιογνωμία του Ζαχαριάδη, που υπήρξε συν-υπαίτιος για τον καταστροφικό Εμφύλιο.
    Ποιος έστειλε τον Άρη στο θάνατο ;
    Ποιος τον Καραγιώργη ;
    Ποιος τον Μπελογιάννη ;
    Ποιος τον Πλουμπίδη ;
    Ποιος έστειλε χιλιάδες αγωνιστές στο απόσπασμα σαν κατασκόπους, με την εγκληματική πολιτική «ο αγώνας συνεχίζεται» που έδωσε αφορμή στη Δεξιά να διατηρεί Κράτος «έκτακτης ανάγκης» ;

    Όλοι θα σκοτωθείτε κι όλοι θα δοξαστούμε …

  10. apostolos34s avatar
    apostolos34s 24/03/2009 05:34:08

    @ Προφήτη

    "Να αγιάσει το στόμα σου"! Συμφωνώ και επαυξάνω. Με εσένα και ελάχιστους άλλους ως εξαίρεση, η πλειοψηφία των σχολιογράφων (σ.σ. όχι μόνο εδώ μέσα) δεν ακουμπά την ουσία, το αν δηλαδή είχε δίκιο ή άδικο ο Πάγκαλος. Όποιος δε είναι ειλικρινής με τον εαυτό του, ξέρεις πως ο Πάγκαλος έχει δίκιο

  11. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 24/03/2009 07:32:48

    ΑΝ Η ΓΙΑΓΙΑ ΕΙΧΕ ΚΑΡΟΥΛΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΑΤΙΝΙ..

    ΠΑΓΚΑΛΟΣ Ο "ΚΟΥΚΟΥΛΟΦΟΡΟΣ" ΣΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΟΤΣΑΛΑΝ
    Η ΚΟΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ
    Ο ΜΠΟΥΧΕΣΑΣ ΤΩΝ ΙΜΙΩΜ.

  12. dr.thess avatar
    dr.thess 24/03/2009 08:44:14

    αν δε γουσταρει η παπαρήγα μπορεί να τον εκτελέσει σε κάποιο γκούλαγκ

  13. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 24/03/2009 08:50:12

    ΑΝΩΝΥΜΕ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΔΟΣΙΛΟΓΟΥΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ? ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΡΥΦΤΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ? ΓΙΑ ΜΑΥΡΑΓΟΡΙΤΕΣ ? ΓΙΑ ΣΦΑΓΕΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΩΝ ΑΠΟ ΣΥΜΜΟΡΙΕΣ ? ΓΙΑ ΝΑΠΑΛΜ? ΓΙΑ ΜΑΚΡΟΝΗΣΟ? ΓΙΑ ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΚΟΠΕΙΑΣ?
    ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΟΥΦΟΣ.

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΓΚΑΛΟ ΤΖΑΜΠΑ ΜΑΓΚΑΣ ..
    ΤΟ ΕΔΕΙΞΕ ΜΕ ΤΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΤΟ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΜΠΙΛΝΤΕΡΜΠΕΓΚ.

  14. tiramola avatar
    tiramola 24/03/2009 09:03:03

    Αν ακουμπήσεις μιά καρφίτσα πάνω του έσκασε...

    Προχώρα ρε Γιώργο και καθάρισε τους δεινόσαυρους επαγγελματίες εκπρόσωπους του λαού να δούμε άσπρη μέρα...

  15. ataktos avatar
    ataktos 24/03/2009 09:04:17

    ο κ.Παγκαλος ειταν και ειναι τζαμπα μαγκας ...Κριμα τα κιλα του ...

  16. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ avatar
    ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ 24/03/2009 09:13:58

    ΑΝΩΝΥΜΕ ΕΙΣΑΙ ΓΝΗΣΙΟΣ ΑΠΟΓΟΝΟΣ ΤΩΝ ΓΕΩΡΓΑΛΑΔΩΝ

    ΜΙΑ ΒΡΥΚΟΛΑΚΙΣΤΙΚΗ ΦΩΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ..

    ΔΕΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΝΙΚΗΣΕΙ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ..
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗ ΤΟΥ ΥΠΑΡΚΤΟΥ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙΝΟΡΘΩΣΗ ΤΗΣ ΜΟΝΑΡΧΙΑΣ ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ....

    ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ Η' ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ....

  17. Lavazza avatar
    Lavazza 24/03/2009 09:14:14

    @tiramola

    "Προχώρα ρε Γιώργο και καθάρισε..."

    ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙΣ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ...

    ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

  18. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 24/03/2009 10:46:22

    Kala,καλα,μερικοι κανουν σα να πεσανε απο τον ουρανο.
    Γιατι,οταν πηγαν στη Ρωσια,μετα την αποτυχια του αγωνα εδω,τι τραβηξαν απο τους υποτιθεται "συντροφους" τους;
    Τους ηπιαν το αιμα βεβαια.
    Αρα,τι σκουζουν οτι και καλα ο Παγκαλος ειναι τουτο η εκεινο;
    Απο τη στιγμη,που σε καποιο κρατος που πετυχε αυτο ου θελανε να κανουνε κι εδω,σφαχτηκε κοσμος και ντουνιας,αρα,γιατι παιρνουν ορκο,οτι δεν θα τα κανανε κι εδω,αν πετυχαιναν;
    Αλλο τωρα,οτι οι δεξιοι,κανανε τα ιδια σ αυτους,και αν και υπεγραψαν εη συμφωνια της Βαρκιζας,τη γραψανε στα παλαιοτερα των υοδηματων τους,ε αποτελεσμα να σκοτωσουν ενα σωρο κομουνιστες.
    Αλλα και αυτοι,απο τη δικη τους τη μερια,τους δωσανε το σκοινι για να τους κρεμασουν.
    Οταν υπεγραφαν διακηρυξεις οτι η Μακεδονια,πρεπει να γινει ανεξαρτητη,οι αλλοι,φτιαξανε τον καταλληλο νομο,που ελεγε,πας οστις προσπαθει να αποσπασει μερος η το ολον της επικρατειας,....στηνεται στον τοιχο.
    Και οταν τελειωσε η μαχη στο Γραμμο και στο Βιτσι,αντι να φυγουν ησυχα και να πανε στο καλο,για να ησυχασει ο τοπος,ο περιβοητος Ζαχαριαδης,ο κακος δαιμων της Ελλαδος,που τυχη κακια,τον γλυτωσε απο τα στρατοπεδα των Γερμανων,για να τον ριξει πανω μας,εκανε την δηλωση,οτι ναιο μενα φευγουμε,αλλα εχουμε το οπλο παρα ποδα.
    Τοτε οι δεξιοι,το πηραν τοις μετρητοις,ενω ηταν μια μαλακια,(αφου τι δυνατοτητες ειχε πλεον η αριστερα,το 1949;),και κανανε εναν αλλο νομο και κυνηγουσαν τους αριστερους,και τους επιναν το αιμα,απο εκτελεσεις,εως φυλακισεις και εξοριες.
    Δηλαδη,οι ευθυνες,δεν ειναι μονο στους δεξιους,που υπαρχουν και ειναι γνωστες,αλλα και στην ηγεσια των ανταρτων,που φανηκε κατωτερη των περιστασεων,και πηρε τον κοσμο στο λαιμο της,στελνοντας και την Ελλαδα δεκαετιες πισω.
    Και κατι σαν υστερογραφο,για να βαλω μια καλυτερη ισορροπια στο κομματι μου.
    Ακουσα καποτε,τον καθηγητη Γεωργακη,αυτον που μετα,δουλευε σα μεγαλοστελεχος,στον Ωναση,και που ηταν μελος της επιτροπης που υπεγραψε τη συμφωνια της Βαρκιζας.
    Ελεγε λοιπον,οτι τους εξαπατησαν οι δεξιοι,και υπεγραψαν τη συμφωνια ετσι οπως υπογραφτηκε,ενω στη συνεχεια,δεν την ετηρησαν.
    Ξερετε,εκεινος ο ορος,που εκανε διακρισεις,μεταξυ των πολιτικων και των αλλων εγκληματων.
    Πανω σ αυτο τον ορο,πατησαν οι αλλοι,και στειλανε στο αποσπασμα παρα πολλους.

  19. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 24/03/2009 11:57:10

    "...Αν συνεχίσει έτσι ο Πάγκαλος…θα αρχίσω να πιστεύω στη γονιδιακή μεταφορά συμπεριφοράς.
    Βανζέτι."

    Άν συνεχίσης καί εσύ έτσι, πράγματι, θά βεβαιωθώ καί εγώ γιά την γονιδιακή μεταφορά ...ιδιοτήτων.

    Όσον αφορά δέ, στήν αντιπαράθεση πού ΑΜΕΣΩΣ ξέσπασε εδώ μέσα, μέ αφορμή τήν παρούσα ανάρτηση, τό χαριτωμένο είναι ότι, αμφότερες οι δύο ομάδες στίς οποίες χωρίστηκαν οι θαμώνες, έχουν απόλυτο δίκιο, όπου ξεμπροστιάζουν η μία τήν άλλη.
    Όλα όσα καταμαρτυρούν οι μέν στούς δέ, είναι απολύτως ορθά.
    Απ' τή μιά οι Τούτσι, απ' τήν άλλη οι Χούτου.
    Ίτε παίδες ...., γιούργια.

  20. Δήμος avatar
    Δήμος 24/03/2009 12:24:29

    Ο "Προφήτης" τα είπε όλα και πολύ καλά. Δυστυχώς για την κ. Παπαρήγα και τον Περισσό, η Ιστορία δικαίωσε τον Πάγκαλο. Ο στρατοκρατικός κομμουνισμός-αλλοιώς ο κομμουνισμός των στρατοπέδων-υπήρξε ως καθεστώς απεχθές και σήμερα δικαίως η ανάμνηση του προκαλεί την οργή των λαών που τον υπέστησαν. Όπως ακριβώς, ο φασισμός και η ακροδεξιά πρακτική,προκαλεί ανάλογα συναισθήματα σε εμάς κι άλλους λαούς, ΄π.χ Ισπανούς, Πορτογάλους, Γερμανούς, λατινο-αμερικάνους, κ.λπ. Τώρα επί της ουσίας της κινήσεως Παπαρήγα. Ο Περισσός επιχειρεί να σταματήσει τις διαρροές προς το ΠΑΣΟΚ, κατηγορώντας το για "αντικομμουνισμό" και είναι απολύτως αποκαλυπτική η τελευταία παράγραφος της επιστολής Παπαρήγα, καθώς επιδιώκει να κεντρίσει τις όποιες μνήμες από το μετεμφυλιακό κράτος διαθέτουν οι κάποιας ηλικίας οπαδοί του ΚΚΕ.
    Η "Περισσός Α.Ε" ξέρει καλά το πολιτικό μάρκετινγκ που εδράζεται στο συναίσθημα και στην ανάκληση της μνήμης, που αξιοποιεί το αίμα και τις θυσίες αγνών Ελλήνων αγωνιστών...

  21. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 24/03/2009 12:57:36

    Όποιος θέτει το δίλημμα μεταξύ κομμουνισμού και αντί(κομμουνισμού) είναι ή ηλίθιος ή πονηρός.
    Καθήκια φυτρώνουν σε όλους τους μπαξέδες...
    Αλλά δυστυχώς, τα ονόματα Πλουμπίδης, Ζαχαριάδης, Βελουχιώτης, ΔΕΝ σβήνουν τα ρημάδια από την Ιστορία. Αυτό ήταν το πρόβλημα με τον κομμουνισμό, το ίδιο με όλα τα φασιστικά συστήματα: Αν ο "πατερούλης" μπορούσε και ήθελε, εντάξει... Αν ήταν λίγος όμως, ουαί κι αλλίμονο... Και πέστε μου εσείς έναν σωστό πατερούλη... Απόλυτο κουμάντο, απόλυτα λάθη...

  22. somis avatar
    somis 24/03/2009 14:57:49

    "Περισσός Α.Ε." αλλά και "Γερμανός Α.Ε.".
    Είναι κατανοητό όταν έχεις : πάνω από 1.000 (;)επαγγελματικά στελέχη (βλ. Λένιν ! τρομάρα τους !)και λοιπά λειτουργικά έξοδα δεκάδων χιλ. ευρώ μηνιαίως.

  23. leon avatar
    leon 24/03/2009 15:00:12

    Το δικιο και η ιστορια ειναι παντα με το μερος των ισχυρων η/και των νικητων γιατι αυτοι την γραφουν. Ο καθενας διαβαζει την ιστορια που του δινουν, η που θελει να διαβασει. Και τα αποτελεσματα ειναι να αντιδικουν στα blogs, στις καφετεριες και τα καφενεια, στην δουλεια τους. Γιατι πιστευουν οτι η δικια τους ιστορια ειναι η σωστη.
    Σαν γνησιος κομμουνιστης (μονο στα αισθηματα)αναγνωριζω το λαθος στην ανακοινωση του κομματος. Επιμενω να στηριζω την λογικη του κομμουνισμου ομως καθως πιστευω οτι σε αυτη τη φαση μονο αυτη μπορει να μας σωσει.

    Για την ιστορια δεν εκφερω γνωμη. Ειναι περασμενα ξεχασμενα .... ολα και απο εκατερωθεν μεριες. Αλλωστε δεν τα εζησα, οποτε δεν υπαρχει κανενα βιβλιο, καμια μαρτυρια και καμια κομματικη γραμμη που θα με κατατοπισει στην ιστορικη αληθεια. Η αληθεια ειναι αυτη που ζω.

  24. Hase avatar
    Hase 24/03/2009 15:07:57

    Ο Παγκαλος ειναι ενα ορθιο αντερο γεματο σκατο. Αυτος δεν ειπε οτι το ΠΑΣΟΚ διαλυσε την Ελλαδα την τελευταια τετραετια του Σιμητη; Αυτος δεν εβριζε την σημαια στα Ιμια; Αυτο δεν εβριζε τον Τσουκατο, οτι συναγελαζεται διαπλεκομενους κοτεροιδιοκτητες και καλουσε μερικους μηνες αργοτερα τους ιδιους διαπλεκομενους στα βαπτισια των παιδιων του; Αυτοε δεν εδειρε μεταφραστριες στο υπουργειο εξωτερικων;. Αυτος ο ελεφας με μυαλο μικρου παιδιου (οταν ηταν στο υπεξ) δεν ελεγε οτι οι Γερμανοι ειναι γιγαντες με μυαλο ελεφαντα; Αυτος δεν ειναι που κατορθωσε να χασει απο τον κ. τιποτα; Εχει κανει του κοσμου τις μαλακιες και μερικοι εδω μεσα τον εχουν σαν να ηταν το νονπλουςουλτρα της πολιτικης ζωης του τοπου. Ειναι ο καλος με τα ολα του . Ειπε για τον Αλογοσκουφη οτι για της υπηρεσιες του θα πρεπει να τον κανουμε μνημειο επανω σε ενα αλογο.
    Προτεινω τον Παγκαλο (για τις υπηρεσιες του) να τον κανουμε μνημειο επανω σε εναν καλο σαν αυτον που εχει στο μυαλο.

  25. Δήμος avatar
    Δήμος 24/03/2009 15:56:33

    @ Leon: Σύντροφε, σου συστήνω εκθύμως να διαβάσεις το βιβλίο του Βίκτωρα Σέρζ "Υπόθεση Τουλάγεφ". Υπήρξε στην ιστορική ηγεσία των μπολσεβίκων, κι ένας από τους ελάχιστους που γλίτωσαν τα εκτελεστικά αποσπάσματα του Στάλιν. Θα απαλλαγείς, με οδυνηρό τρόπο είναι αλήθεια, από όλες τις αυταπάτες για την πραγματικότητα του υπαρκτού σοσιαλ-κομμουνισμού. Δυστυχώς, την ιστορία του ΚΚΣΕ και της ΕΣΣΔ δεν την έγραψαν οι νικητές του "Ψυχρού Πολέμου". Πρόλαβαν και την αμαύρωσαν οι απόστολοι του,δικαιώνοντας σε όλο το εύρος της κριτικής της την Ρόζα Λούξεμπουργκ κι όχι τον Λένιν.

  26. leon avatar
    leon 24/03/2009 16:26:01

    Ημουν και ειμαι απο τους υπερμαχους της ανεξαρτητοποιησης του ΚΚΕ απο το ΚΚΣΕ. Η διασπαση σε μικροτερα κομματια, για τους λογους που εγινε με βρισκουν συμφωνο. Το σημερινο ΚΚΕ πιθανον να εκφραζει τον χωρο του ΚΚΕ εσωτερικου. Λεω πιθανον διοτι δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω εαν και ποσα ατομα μεσα στο κομμα ακομα εχουν παλαιοτερες αντιληψεις η κατευθυνσεις. Ετσι θελω να πιστευω.
    Η ιστορια του κομμουνισμου οπως αυτος προσπαθησε να εδραιωθει στην πρωην ΕΣΣΔ δεν με αφηνει αδιαφορο αλλα αν πρεπει να διαλεξω, θα προτιμησω να διαμορφωσω γνωμη για την Ελληνικη ιστορια του ΚΚΕ.
    Ευχαριστω παντως για την προταση σου. Θα προσπαθησω να το βρω και να το διαβασω.
    Ομως μια απορια. Το ονομα του συγγραφεα δεν μου ακουγεται ... Σοβιετικο...

  27. Orestios avatar
    Orestios 24/03/2009 18:00:08

    Να ήταν μόνο ο Πάγκαλος? Έχει κανείς ακούσει τον αντιπρόεδρο του ΔΣΑ? Όσες φορές έχει μιλήσει στο ραδιόφωνο είναι δύσκολο να τον ξεχωρίσεις από το τελευταίο κομματόσκυλο, αν δεν πούν την ιδιότητά του. Ο Πάγκαλος μπροστά του είναι καθηγήτρια γαλλικών.

  28. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 24/03/2009 20:37:24

    Άβυσσος το θράσος του ανθρώπου.
    Το κόμμα που κυριολεκτικά βούλιαξε τη χώρα στο χρέος και έκανε τη διαφθορά εθνική συνέίδηση, έχει το θράσος να βάζει τους χοντροπαπαγάλους του να σχολιάζουν άλλα κόμματα και τα εγκαλούν για έλλειψη δημοκρατικότητας.

  29. thanos avatar
    thanos 24/03/2009 23:28:46

    31-Hase Says:
    March 24th, 2009 at 3:07 pm


    Ο χρονος απεδειξε ποσο δικαιο ειχε για τον Αλογοσκουφη....καπου καπου λεει και κατι σωστο.

  30. visitor avatar
    visitor 25/03/2009 00:15:49

    Τον εμφύλιο στην Ελλάδα δεν τον κέρδισε η δεξιά του Κανελόπουλου, του Τσάτσου, του Μαρκεζίνη αλλά μια δεξιά ανθρώπων της καταστάσεως και της περιστάσεως, ταγματασφαλιτών, χιτών και άλλων ευγενών φυτών. Δεν είχαν ιδεολογία, στόχους, σχέδια· δεν πήγαιναν πουθενά. Υπήρχαν για να μας σώζουν από τον κομμουνιστικό κίνδυνο, και είχαν κάθε λόγο να μην αφήνουν τον εμφύλιο να τελειώσει, χρειάζονταν ένα φοβερό εχθρό για να υπάρχουν.

    Από τη μια πλευρά γελοία καθεστώτα και από την άλλη μια αριστερά που έχει στα χέρια της τον πολιτισμό, μια αριστερά που διώκεται, που δεν είναι δύσκολο να εξιδανικευθεί.

    Κάπου εδώ βρίσκομαστε σήμερα: ο εμφύλιος δεν έχει τελειώσει ακόμη και η συζήτηση αυτή είναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνει.

    Για να γυρίσουμε στο θέμα, ιστορία δεν γίνεται με αν ... αλλά κι ο Πάγκαλος δεν είναι ιστορικός.

    Αντί να συνεχίζουμε τον εμφύλιο νομίζω ότι πριν εξετάσουμε την υπόθεσή του πρέπει να εξετάσουμε αν είναι βάσιμη: υπήρχε η δυνατότητα να κερδηθεί ο εμφύλιος;

    Κι αν αλλάζαμε την υπόθεση; αν ας πούμε δεν είχε γίνει αποχή στις εκλογές, αν το ΚΚΕ είχε κερδίσει τις εκλογές και δεν είχε γίνει εμφύλιος;

  31. οκτώ avatar
    οκτώ 25/03/2009 02:17:02

    Γιατί άραγε ο Πάγκαλος τον καιρό που μας τελειώνουν τα λεφτά επέλεξε να ξύσει τις πληγές του εμφυλίου ;
    Από πού πήρε τις εντολές και τι συμφέροντα εξυπηρετεί ;

  32. Σπύρος avatar
    Σπύρος 25/03/2009 02:18:33

    Το βιβλίο πού προτείνει ο Δήμος,είναι αριστουργηματικό και κατά πολύ καλύτερο τού ΄Μηδέν και το Απειρο΄τού Καίσλερ.
    Και κατά την γνώμη μου δέν είναι Αντικομμουνιστικό.
    Ο Σέρζ ήταν Ρωσος που γεννήθηκε στίς Βρυξέλλες.
    Βικτόρ Λβόβιτς Κίμπαλτσιτς, τό πλήρες όνομά του.
    Πήγε στην Ρωσία το 1919(πρίν είχε φυλακιστεί στο Παρίσι ως μέλος ΄τρομοκρατικής οργάνωσης΄)όπου υπηρέτησε ενθουσιωδώς την Επανάσταση και ,όταν στην συνέχεια συντάχθηκε με τον Τρότσκι και κατήγγειλε την Σταλινική Τρομοκρατία εκτοπίστηκε στην Σιβηρία το 1933...
    Διασώθηκε λόγω τού ότι αντέδρασαν έντονα Δυτικοί Διανοουμενοι σαν τον Μαρλώ και τον Ζίντ.
    Πέθανε φτωχός και κυνηγημένος στο Μεξικό το 46...
    Ο Σέρζ περιγράφει τον ζόφο τής Σταλινικής Τρομοκρατίας αλλά και τήν απόγνωση και την παρά ταύτα σχεδόν χιλιαστική ελπίδα τής πρώτης γενιάς επαναστατών πού οδηγούνται στίς ΄ομολογίες΄και στήν εκτέλεση...
    Εξαιρετικό βιβλίο πού δεν προσφέρεται γιά υστερικές αντικομμουνιστικές κραυγές εν γένει,αλλά γιά την διάλυση τής Ελπίδας από τούς Επιγόνους και τούς Γραφειοκράτες πού μετέτρεψαν την Σ.Ενωση σέ ένα απέραντο Στρατόπεδο Εργασίας.
    Η Ματιά τού Σέρζ είναι ψύχραιμη και απολογιστική...
    Κρίμα πού ΄αριστεροί κύκλοι΄επιμελώς το είχαν εξαφανίσει τόσα χρόνια τώρα.
    Αξίζουν επίσης και οι ημιτελείς ΄Αναμνήσεις ενός Επαναστάτη΄τού ιδίου,πού κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα.

  33. mesaios daktylos avatar
    mesaios daktylos 26/03/2009 09:35:43

    Εάν την παθολογία του σώματος την αντιστοιχίσουμαι με την παθολογία της Ελληνικής πολιτικής ζωής, τότε, τόσο η κ. Τρία σε Ενα- ΥΠΕΞ- όσο και ο Πάγκαλος, αντιστοιχούν στον καρκίνο που κατατρώει το σώμα που αναπτύσεται.