#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/01/2012 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Που ποντάρει ο Γιώργος Παπανδρέου;



Είναι προφανές ότι δεν είναι στις  προθέσεις του κ. Παπανδρέου να αποχωρήσει από την αρχηγία του ΠΑΣΟΚ.

Για αυτό και έβαλε τα εξαπτέρυγά του να κρατούν ζωντανό το ενδεχόμενο της υποψηφιότητάς του.

Που προσβλέπει, όμως, ο  κ. Παπανδρέου;

Πρώτον, να κερδίσει χρόνο. Όσο παραμένει στην ηγεσία του ΠΑΣΟΚ, τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να ...παρατείνει την παραμονή του. Για αυτό και οι  χρονοβόρες διαδικασίες.

Δεύτερον, στην ...απαξίωση των υποψηφίων διαδόχων του. Όσο οι δελφίνοι αλληλοσπαράζονται και εκτίθενται στα μάτια της κοινής γνώμης και του κομματικού ακροατηρίου, τόσο περισσότερο ο κ. Παπανδρέου θα φαντάζει ως ο «ενωτικός υποψήφιος» που θα κρατήσει το «κίνημα ενωμένο».

Τρίτον, στην επιτυχία του κ. Παπαδήμου! Αν ο πρωθυπουργός φέρει, με επιτυχία σε πέρας την αποστολή του, ο κ. Παπανδρέου δεν έχει λόγους να παραιτηθεί! Θα τον προτείνει για υποψήφιο πρωθυπουργό και ο ίδιος θα παραμείνει Πρόεδρος του Κινήματος. Αν στις εκλογές χάσει ο Παπαδήμος, έχασε αυτός! Αν κερδίσει, όλο και κάποιο ρόλο μπορεί να διεκδικήσει και ο κ. Παπανδρέου ως Πρόεδρος του Κινήματος.

Τέταρτον, στη πτώχευση της χώρας! Αυτό είναι μάλλον το ισχυρό του χαρτί! Τότε είναι που δεν τον …κουνάει κανένας! Ο κ. Παπανδρέου θα λέει ότι έσωσε τη χώρα από τη χρεοκοπία και  ο ….διάδοχος του τη χρεοκόπησε!

Απλώς υπενθυμίζω ότι ο κ. Παπανδρέου δεν ήθελε τον κ. Παπαδήμο. Είχε ανακοινώσει ….θεσμική λύση, φωτογραφίζοντας τον κ. Πετσάλνικο! Αν ο κ. Παπαδήμος αποτύχει, θα μας το θυμίζει!

 ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. AZ avatar
    AZ 18/01/2012 10:24:44

    ΦΟΒΟΣ!! Τον ζωνουν τα φιδια....

  2. giannis avatar
    giannis 18/01/2012 10:30:13

    Ο εξωγή'ι'νος ποντάρει να μας τρελάνει όλους, έχει καλό συμβουλάτορα, τον αδελφό του

  3. axiokratikos avatar
    axiokratikos 18/01/2012 10:48:11

    ΟΙ ΟΠΑΔΟΙ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΟΥΝ ΤΟ ΚΟΜΜΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΓΟΝΟΣ, ΕΠΙΓΟΝΟΥΣ, ΜΗΝΤΗΡΕΣ, ΔΕΛΦΙΝΟΥ ΚΑΙ ΠΑΣΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΦΡΟΥΤΟ ΠΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΣΩΤΗΡΑΣ ΣΥΜΒΑΛΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΜΕΓΙΣΤΑ ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΠΟΥ ΕΚΤΙΛΥΣΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ.

    • avanti avatar
      avanti @ axiokratikos 18/01/2012 12:18:39

      Ε? τι ακριβώς είπες τώρα?

    • Ανδρομέδα avatar
      Ανδρομέδα @ axiokratikos 18/01/2012 16:55:49

      ΣΕΙΣΜΟΣ-ΣΕΙΣΜΟΣ-ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ.

      http://www.youtube.com/watch?v=zykafTuIMKo

      • juliet avatar
        juliet @ Ανδρομέδα 18/01/2012 19:36:34

        Θα δώσει λεφτά...θα δώσει ,είναι ηθικό στοιχ(ε)ιό.....χαχαχαχα,το ποσοστό στις γυναίκες ξανθές ,στους άνδρες με (πράσινα)γυαλιά.

  4. Lampros avatar
    Lampros 18/01/2012 10:51:47

    Ο Έλληνας (?) Κανταφι δεν θα αφήσει την βασική γραμμή άμυνάς του. Βλέπει πως εχει τελειώσει το έργο του, και φοβάται (ισως και δικαίως) πως θα τον πετάξουν σαν στιμμενη λεμονοκουπα.

  5. Δημήτρης Κράβαρης avatar
    Δημήτρης Κράβαρης 18/01/2012 11:12:37

    ....πω πω πω όνειρο ζει μη τον ξυπνάτε!!!!!!

  6. avanti avatar
    avanti 18/01/2012 12:29:30

    Μάλλον θα παραμείνει στη χώρα μέχρι την ημέρα της πτώχευσης ( να τελειώσει τη δουλειά) και μετά εντελώς τυχαία θα χαθεί με το κανό και θα βρεθεί στα Cayman Islands. Μετά θα του προταθεί μία θέση στον ΟΗΕ ή ακόμη στην IAEA ή και στο ΝΑΤΟ.... Ενας τέτοιος leader δεν μπορεί να πάει έτσι...... χαμένος. Για το Πασοκ, μάλλον χ@@@@@κε, γραμμένους τους έχει που του τα πρήζουνε, θα τους αφήσει να σύξυλους να τρώγονται.

  7. enaoum avatar
    enaoum 18/01/2012 12:36:58

    λυπαμαι παρα πολυ για τον κ Γ Α Π .ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ετυχε και ψηφισω ,νομιζω οτι ο κ αυτος εχει αποτυχει .τουλαχιστον κρινοντας εκ του αποτελεσματος,και ως εκ τουτου αν αγαπαει την ελλαδα και το κομμα του πρεπει να φυγει αμεσα ,δινοντας ετσι την ευχεριεα σε αλλο στελεχος να οδηγησει το κομμα μπροστα . δυστυχως ο κ ΓΑΠ δεν ηταν ειλικρινης με το λαο καε ετσι δεν εχει ανοχες . μας ειπε πολες πολες ανακριβειες μας εκρυψε πολλα που τα ηξερε αλλα μπροστα στη ν εξουσια δεν διστασε να φαδει αναξιοπιστος λυπαμαι πολυ . το ΠΑΣΟΚ με τον κ αυτο στις εκλογες θα ΚΑΤΑΠΟΝΤΙΣΤΕΙ

    • avanti avatar
      avanti @ enaoum 18/01/2012 13:26:53

      Γιατί βρε άνθρωπε υποτίμησες έτσι τον εαυτό σου και ψήφισες τον ΓΑΠ! Θα σου φτάσει μιά ζωή να απαλλαγείς από τις τύψεις?

    • juliet avatar
      juliet @ enaoum 18/01/2012 17:51:49

      enaoum,
      από το όνομα δίνεις την εντύπωση ανθρώπου μπερδεμένου .....αν τώρα ξεμπερδεύτηκες και βρήκες τον ίσιο δρόμο που ελπίζω είναι τσιμαντένιος και ουχί πράσινος., αγωνίσου ν΄αποδείξεις ότι όλοι αξίζουμε και δεν είμαστε σκουπίδια,απατεώνες και κλέφτες.Ο τρόπος είναι ένας ,ρίχνουμε ότι μας πονά ,ότι μας ξεφτιλίζει ,ότι μας στερεί την ελευθερία μας.Η Ελλάδα ανήκει σ΄αυτούς που την αγαπούν και την τιμούν .
      Ο Avanti,εννοεί ότι μπορεί να τα λες αυτά αλλά την ώρα της κάλπης πάλι τ΄ίδια θα ψηφίσεις.Και έτσι σκεπτόμενος σε βάζει μπροστά στις τύψεις .

      • Δ.Φ. (ανιδεος) avatar
        Δ.Φ. (ανιδεος) @ juliet 18/01/2012 18:15:38

        Αγαπητη Ιουλιετα ο ανθρωπος αυτος δεν δειχνει να ψαχνει για καποιον αλλον δρομο.
        Απο τα γραφομενα του και μονο μπορεις να δεις πως τον νοιαζει αν το κομμα καταποντηστει.
        Τι καθεσαι και χαλας τα λογια σου;

        • juliet avatar
          juliet @ Δ.Φ. (ανιδεος) 18/01/2012 19:46:49

          Και που να δεις τι έρχεται!!!Εφαρμόζω την τακτική
          ......εγώ τα είπα ,ας πρόσεχες.

  8. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 18/01/2012 12:51:39

    ΓΙΩΡΓΟ, ΜΗ ΦΕΥΓΕΙΣ! Ἄααα ἡ καλύτερή μας. Νὰ μείνει ὁ λαομίσητος στὴν θέση του καὶ νὰ πάρει ἡ ΝΔ... τρεῖς αὐτοδυναμίες μαζεμένες. ΟΥΤΕ τὸ ἀπολύτως βασικό του 15%-17% δὲ θὰ πάρει τὸ ΠΑΣΟΚ μὲ τὸν ΓΑΠ ἀρχηγό. Ἐκεῖ νὰ δεῖς πλάκα.

  9. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 18/01/2012 13:07:11

    Πάντα αυτά κάνει. Και στη μεταβατική αυτά έκανε. Το κλωθογύριζε για να ροκανίζει το χρόνο και έκαιγε τους υποψήφιους αντικαταστάτες του. Δεν ξέρω αν σε περίπτωση χρεοκοπίας ισχυριστεί ότι είχε δίκιο όταν πρότεινε τον Πετσάλνικο. Όπως λέει ο παραπάνω σχολιαστής ...όνειρο ζει. Η πρόταση Πετσάλνικου ήταν ελιγμός για να μη παραιτηθεί. Τι θα μας θυμίζει; Πόσο γατζωμένος ήταν στην καρέκλα; Όπως είναι και τώρα;

    Βέβαια,από άνθρωπο που έλεγε λεφτά υπάρχουν και ότι το μνημόνιο μας έσωσε από τη χρεοκοπία όλα να τα περιμένεις. Ότι θέλει μπορεί να λέει. Το χει ξανακάνει. Δεν του είναι δύσκολο.

    Μου κάνει πάντως εντύπωση πώς ισχυρίζονταν οι ΠΑΣΟΚοι οτι αυτοί τον έριξαν από Πρωθυπουργό και τώρα δεν μπορούν να απομακρύνουν έναν ξεπεσμένο πρώην Πρωθυπουργό από Πρόεδρο. Στο τέλος θα ζητήσουν βοήθεια από το Σαμαρά να τον διώξει και από Πρόεδρο. Ή με τις καθυστερήσεις τους θα γίνει ο Σαμαράς ο ρυθμιστής και των εσωκομματικών του ΠΑΣΟΚ. Γιατί όλα είναι συνάρτηση του χρόνου των εθνικών εκλογών.

    Τους βλέπω να πηγαίνουν, όπως-όπως στις εθνικές εκλογές. Με Πρόεδρο τον ΓΑΠ και υποψήφιο Πρωθυπουργό τον Πετσάλνικο.

    • juliet avatar
      juliet @ Ανδρομέδα 18/01/2012 17:32:48

      Kαλησπέρα,
      μιας και ο καθένας εδώ λέει τ΄όνειρό του,αυτό που είδε απόψε,μη παρεξηγηθούμε ...χαχαχα οι καιροί πονηροί,θα σας πω και το δικό μου.
      Ο γιός δεν θα ξεχάσει τη θέα του πατέρα με τη φιλανάδα να κατεβαίνουν τη σκαλά του αεροπλάνου και οι κομπάροι να χειροκροτούν.Η μάνα επίσης την προσβολή.Ο Νίκος τον Μπένυ που προσπάθησε να αποδείξει ότι είναι εξυπνότερος και καταλληλότερος .Ολα οδηγούν ότι η φαμίλια της Μαγκυ είναι η εκλεκτή και αν φύγουν θα φύγουν γιατί αυτοί το θέλουν και όχι γιατί απέτυχαν.
      Η Ανδρομέδα κάνει την ερώτηση αν είναι γατζωμένος με την εξουσία .Εγώ πιστεύω όχι ,εκδικητικοί είναι ,δεν αγάπησαν ποτέ την Ελλάδα ,τους Ελληνες .Δικαίωμά τους,αλλά θα πω τα λόγια που είπε κάποτε ο Κατσιφάρας ..αν δεν ήτανε ο Ανδρέας ούτε ο θυρωρός της πολυκατοικίας θα μας ήξερε.Πρωθυπουργός της Ελλαδας έγινε ,αν δεν ήθελε δεν τον καλέσαμε .
      Μετά από το ξεκαθάρισμα που θα είναι χονδρό ...θα αναλάβει την αρχηγία του κόμματος κάποιος άγνωστος νέος και ίσως εκτός πολιτικής ,ένα νέο κόμμα και μιά νέα αρχή.Βέβαια αυτές τις μέρες αρχίζει η αποκαθήλωση ......
      Ποντάρει στην απογύμνωση των προσώπων που το έπαιξαν σε διαφορετική γραμμή.Εμείς τι κάνουμε ;θα παρακολουθούμε θεατές στη φαρσοκωμωδία που θα παίζεται ;Αρχισε και η αποκαθήλωση του Καρατζαφυρερ.....γέλια που θα κάνουμε αν στο τέλος ο Γιώργος μας πει ..εγώ προσπάθησα αλλά η διαφθορά που με περικύκλωνε φταίει .Και άντε να πείσεις τον πράσινο οπαδο ότι ο ουρανός είναι γαλάζιος από τη θάλασσα και όχι από το χρώμα της δεξιάς παράταξης.Είπαμε ,όνειρα.......

  10. Ελένη avatar
    Ελένη 18/01/2012 17:21:01

    Πού πονταρει;
    Στην αφέλεια των Ελληνων. Πού αλλου;
    Αυτος δεν μας ειχε αποκαλεσει χωρα με 9 εκατομμυρια καγκουρώ;

  11. yannidakis avatar