#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/01/2014 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Που πήγαν τα λεφτά του ΕΣΠΑ;



Τα στοιχεία που παρουσίασε χθες ο Κωστής Χατζηδάκης είναι εντυπωσιακά και οφείλουμε να τα πιστέψουμε αφού τα παρουσιάζει ένας ολόκληρος υπουργός Ανάπτυξης. Αν η απορροφητικότητα του ΕΣΠΑ έφτασε στο 118% του μνημονιακού στόχου το 2013 τότε ο κ. Χατζηδάκης θα πάρει σοβαρή υποψηφιότητα για… υπουργός της χρονιάς.

Και φυσικά, έμπλεος από ευτυχία ο υπουργός βγήκε τη δεύτερη ημέρα του χρόνου να μας πληροφορήσει για το επίτευγμά του. Σύμφωνα με τα στοιχεία:

* ο στόχος απορρόφησης των κοινοτικών κονδυλίων που είχε τεθεί στο μνημόνιο υπερκαλύφθηκε, η Ελλάδα έφθασε στο118 % του στόχου.

*  οι απορροφήσεις από τα Κοινοτικά Ταμεία ανήλθαν σε 4,6 δισ. ευρώ, έναντι 3,89 δις ευρώ, που ήταν ο στόχος του μνημονίου.

* η συνολική δημόσια δαπάνη, συμπεριλαμβανομένης της εθνικής συμμετοχής ξεπέρασε τα 5  δισ. ευρώ και το ποσοστό των απορροφήσεων αγγίζει το 74 %.

* Το 2013 η συνολική δημόσια δαπάνη (κοινοτική συμμετοχή μαζί με συνεισφορά του κρατικού προϋπολογισμού)  είναι μεγαλύτερη από την δαπάνη του 2012 κατά 47 %,  στα 5,007 δις.  ευρώ, έναντι 3,414 δισ.  ευρώ την προηγούμενη χρονιά.

* Μέχρι σήμερα η συνολική δημόσια δαπάνη  για το ΕΣΠΑ ανέρχεται σε 16,5 δισ. ευρώ. Από τον Ιούλιο του 2012 μέχρι σήμερα,  η δημόσια δαπάνη έφθασε στα 7,7 δις. ευρώ. «Δηλαδή το τελευταίο 18μηνο επενδύθηκαν σχεδόν όσα είχαν επενδυθεί τα προηγούμενα τριάμισι χρόνια» αναφέρει ο κ. Χατζηδάκης

* Τα επόμενα δύο χρόνια, 2014 και 2015, απομένουν προς απορρόφηση ακόμη 5,8 δισ. ευρώ από το ΕΣΠΑ.

Όπως ειπώθηκε τα χρήματα που έπεσαν στην ελληνική αγορά το 2013 έφτασαν κοντά στα 5 δισ. ευρώ. Διόλου ευκαταφρόνητο ποσό καθώς όπως μας λένε πήγε σε προγράμματα για ανέργους, σε μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις και φυσικά στα οδικά έργα του Μπόμπολα.

Ας μην μεμψιμοιρούμε. Κάθε ευρώ που πέφτει στην αγορά είναι καλό. Ωστόσο, είτε όλα τα παραπάνω ανήκουν στη σφαίρα της φαντασίας του υπουργού και της κυβέρνησης είτε η αγορά διψάει για χρήματα και τα 5 δισ. είναι ασπιρίνες για τον πονοκέφαλο.

Υπάρχει, όμως, και μια άλλη διάσταση. Που πήγαν τελικά αυτά τα λεφτά; Διότι στην αντίληψή μας έχουν πέσει διάφορα περίεργα «κόλπα» που έχουν στηθεί για το μοίρασμα του ΕΣΠΑ. Κάτι περίεργοι διαγωνισμοί, που δεν τους λες και αδιάβλητους, κάτι παρεμβάσεις για ευνοϊκή μεταχείριση συγκεκριμένων εταιρειών αλλά και κάτι υπερτιμολογήσεις έργων προκειμένου να απορροφηθούν όσο το δυνατόν περισσότερα κονδύλια. Έτσι βολεύονται και οι «ημέτεροι» που στήνουν προγράμματα για ίδιον όφελος και εισπράττουν τρελά λεφτά και το υπουργείο εμφανίζεται να κάνει τεράστιο έργο και ο Χατζηδάκης να διεκδικεί το βραβείο Νόμπελ στην ανάπτυξη.

Τελικά, που πήγαν τα λεφτά του ΕΣΠΑ; Μπορούν να μας πουν αν όλα είναι αδιάβλητα ή συνεχίζεται το πάρτι των προηγούμενων ετών;

Δεν ξέρουμε αν θα υπάρξει εισαγγελέας για να κάνει έρευνες, αλλά σίγουρα κάποιοι που στήνουν προγράμματα επιδότησης από το ΕΣΠΑ θα πρέπει να αρχίσουν να τρέμουν. Τα στοιχεία δεν θα μείνουν για πάντα θαμμένα στα συρτάρια. Όσο για τον κ. Χατζηδάκη, ας μην υπερηφανεύεται σαν… γαλοπούλα που γλίτωσε τα Χριστούγεννα. Γιατί από ανάπτυξη δε βλέπουμε τίποτε, κι ας λένε κάποιοι ότι θέλουν.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ραβινος avatar
    Ραβινος 03/01/2014 09:34:42

    Που πήγαν τα λεφτά του ΕΣΠΑ; ''...όπως μας λένε πήγε σε προγράμματα για ανέργους,..''Απο παληα εχει επισημανθει οτι τα προγραμματα επιδοτησης ,επιμορφωσης,εξειδικευσης ανεργων αποτελουν μια μαυρη τρυπα χωρις πραγματικο αντικρυσμα στην μειωση της ανεργιας .Δεν υπαρχουν στοιχεια μετρησης της αποτελεσματικοτητας των απο τον εθνικο εκπροσωπο που ειναι ο ΟΕΑΔ ο μεγαλος ασθενης κατα την γνωμη μου για την καταπολεμηση της ανεργιας .Ο ΟΑΕΔ λειτουργει ως παροχος χρηματικων επιδοτησεων και οχι ως συντονιστης -εγγυητης αποδοτικοτητας -αποτελεσματικοτητας των προγραμματων για ανεργους .Εγιναν στο παρελθον συσκεψεις στο Μαξιμου για την αξιοποιηση των κονδυλιων καταπολεμησης της ανεργιας πλην ομως δεν υπηρξε εκτοτε καμια πληροφορηση -εξελιξη επι του θεματος .Τα προγραμματα του ΟΑΕΔ για την καταπολεμηση της ανεργιας του υπ αριθμ 1 προβληματος που απασχολουν την κοινωνια ενω θα επρεπε να αποτελουν την κυρια ενασχοληση της ηγεσιας του Υπουργειου Εργασιας αντιμετωπιζονται ως θεμα ρουτινας και διανομης πορων διακρινομενα απο αναχρονιστικοτητα και αναποτελεσματικοτητα .Ο ΟΑΕΔ με Προεδρο ΔΣ εναν φαρμακοποιο και μελη του ΔΣ εκπροσωπους των κοινωνικων φορεων {ΣΕΒ,ΓΣΕΕ,ΓΣΕΕΒΕ κλπ } χρειαζεται ριζικη αναδομηση και εκσυχρονισμο με πρωταρχικο καθηκον την μετρηση της αποδοτικοτητας της χρηματοδοτησης των προγραμματων καταπολεμησης της ανεργιας κατα τις αρχες του ROI {Return On Investment } για να γνωριζουν ολοι που πανε τα λεφτα και τι αποτελεσμα εχει η διαθεση τους .

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ Ραβινος 04/01/2014 04:16:27

      Πολύ εύστοχα σχόλια. Σας είχα απασχολήσει πριν περίπου ενάμιση μήνα με τις εμπειρίες μου με τον ΟΑΕΔ Σπάρτης. Επήγα να μου δώσουν ονόματα ανέργων για να βρω εργάτες να μαζέψουν ελιές και ισα που δεν εκκάλεσαν το ΕΚΑΒ να με πάει στο Δαφνί. Οι ουρές για επιδόματα έφταναν μέχρι τον Ταΰγετο και η αίτηση μου για ονόματα ανέργων προσέκρουε στο νόμο για τα προσωπικά δεδομένα των ανέργων. Άσε που εγώ ήμουν ένα απλό φυσικό πρόσωπο και ο ΟΑΕΔ μου είπαν δούλευε μόνο με εταιρείες ξέρετε με φανταχτερά ονόματα, σφραγίδες κτλ. Τελικά η συντριπτική πλειοψηφία των αγροτών μάζεψε τις ελιές με παράνομους και ανασφάλιστους παρευρισκόμενους με κίνδυνο να πάνε αυτόφωρο και να χάσουν τις περιούσιες τους (10500 Ευρώ πρόστιμο για κάθε ανασφάλιστο, το οποίο διπλασιάζεται για κάθε παράνομο μετανάστη συν κάτι άλλα ψιλά για το μαγαζί του Τατούλη ) αν τους κάρφωνε κάποιος. Ευτυχώς δεν είχαν φέτος οι ελιές και τις μισές τις μάζεψα με δυο μόνο νόμιμους και ασφαλισμένους που ήμουν τυχερός να βρω. Τις άλλες μισές, θα τις φάνε τα πουλάκια, γιατί εγώ θέλω να κοιμάμαι ήσυχα τα βράδια και όχι να πληρώνω για μαλακιές αλονών. Αλλοίμονο στον κοσμάκη που κρέμεται από αυτό το εισόδημα και που πρέπει να ζει στην παρανομία για να ταΐσει τα παιδιά του.

      • juliet avatar
        juliet @ Agrofylakas 04/01/2014 13:00:56

        Για θυμήσου τους λιμενεργάτες που είχαν μισθώσει αλβανούς να δουλεύουν ....και μετά μου λες .

  2. anettos avatar
    anettos 03/01/2014 09:50:08

    "...Όσο για τον κ. Χατζηδάκη, ας μην υπερηφανεύεται σαν… γαλοπούλα που γλίτωσε τα Χριστούγεννα. Γιατί από ανάπτυξη δε βλέπουμε τίποτε, κι ας λένε κάποιοι ότι θέλουν..."
    ΣΟΦΟΝ !!!

  3. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 03/01/2014 10:05:57

    τι αναρρωτιέσαι πρωί πρωί,,, όπου πάνε πάντα

  4. katalytikos avatar
    katalytikos 03/01/2014 10:32:28

    Μια ματιά στη Διαύγεια για ένα υπουργείο (ΥΠΕΚΑ):
    Μελέτες, Σύμβουλοι, εμπειρογνωμοσύνες, ¨πράσινες¨ταράτσες, φωτοβολταικά στις στάσεις λεοφωρείων, κοινόχρηστα ποδήλατα, κλπ
    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

    • Nik avatar
      Nik @ katalytikos 03/01/2014 13:30:43

      Πέστα χρυσόστομε! Η οικομπαρούφα ήταν πάντα ο καλύτερος τρόπος "απορρόφησης" κονδυλίων!

  5. Ρηνα avatar
    Ρηνα 03/01/2014 12:50:36

    "αν συνεχιζεται το παρτυ των προηγουμενων ετων;" αναρωτιεστε και σεις;
    Δηλαδη τι μηνυμα μας περνατε δειλα δειλα;

  6. George Ν avatar
    George Ν 03/01/2014 15:06:30

    Σε τεχνολογικά καινοτόμες εξωστρεφείς επιχειρήσεις που μειώνουν την ανεργία στους νέους επιστήμονες ή ακόμα καλύτερα σε προγράμματα κατά της παιδικής παχυσαρκίας :-) ?

  7. Dimitris avatar
    Dimitris 03/01/2014 16:00:22

    Δυστυχώς ότι και να λέει ο Χατζηδάκης για την απορρόφηση του ΕΣΠΑ όλοι ξέρουμε ότι τα λεφτά πάνε "σε ημετέρους" σε μελετές, σεμινάρια και επιχορηγήσεις ΜΚΟ (βλ. στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ εκατομ. ευρώ που διαχειρίζεται η Γενική Γραμματεία Ισότητας) και όχι στην πραγματική οικονομία, σε υποδομές, σε έρευνα, καινοτομία, βελτίωση παραγωγικότητας και ανταγωνιστικότητας. Δηλαδή αφρός.
    Ο Χατζηδάκης αν και τον πίστευα πολύ στην αρχή, δυστυχώς είναι τουλάχιστον μέτριος. Πρέπει να αντικατασταθεί άμεσα. Άλλο η ανάπτυξη της πραγματικής οικονομίας άλλο το μοίρασμα δεξιά και αριστερά των κοινοτικών κονδυλίων...

  8. panos avatar
    panos 03/01/2014 21:50:51

    Ο Χατζηδακης,αυτος ο ανεπαγγελτος ''επαγγελματιας'' πολιτικος,η συγχρονη εκδοχη του Γκρουεζα και του Γκορτζου,εχει κανει ρεκορ σε συνεντευξεις τυπου,αρθρα και δημοσιες εμφανισεις,προφανως για να δειξει στους ψηφοφορους-πελατες του οτι καπου υπαρχει κι αυτος,ωστε στις εκλογες να μην τον ξεχασουν..Υπουργος Αναπτυξης μιας κυβερνησης που καταρριπτει συνεχως τα ρεκορ υφεσης κι ο συγκεκριμενος απτοητος να ομιλει περι της επερχομενης αναπτυξης..Τα λουκετα να πεφτουν βροχη,επενδυτες να μην εμφανιζονται,οι φοροι να 'χουν τρελλανει τον κοσμο κι αυτος αταραχος με το βλεμμα του Βουδα να παπαγαλιζει ευχολογια και σχεδια επι χαρτου..Εσυ λακαμα ψηφοφορε του γαλαζιου πασοκ,μην ξεχασεις σε λιγους μηνες να τον ''σταυρωσεις''.Ειναι κριμα ενας τετοιος μεταρρυθμιστης πολιτικος να μην ειναι στην επομενη Βουλη.

  9. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 03/01/2014 22:22:57

    Καλό είναι να γίνει μια μεγάλη ΕΡΕΥΝΑ και μάλιστα εισαγγελική για πρόσωπα που πήραν ΕΣΠΑ δήθεν για επενδύσεις και έγιναν ΒΙΛΕΣ-ΤΖΙΠΑΡΕΣ- και ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. Το μεγάλο φαγοπότι είναι στον τουρισμό για δήθεν καταλύματα.....και κατέληξαν σε ΒΙΛΑΡΕΣ παραθεριστικές. Τα πιο πολλά από αυτά τα λαμόγια είναι κάποια κομματόσκυλα και πολλοί υψηλά στελέχη μέχρι και υπουργοί.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Σαρακατσανος 04/01/2014 01:35:58

      Πολύ σωστά! Εκεί έγινε/γίνεται το μεγαλο φαγοπότι, αγαπητέ Σαρακατσάνε.

    • juliet avatar
      juliet @ Σαρακατσανος 04/01/2014 13:12:06

      Το ΕΣΠΑ είναι η ομπρέλα κάτω από την οποία είναι όλα τα προγράμματα .
      Για τους αγρότες το πρόγραμμα λέγεται Αγροτική Ανάπτυξη και συμπεριελάμβανε το LEADER , Νέοι Αγρότες , Βελτίωση Αγροτικής Απασχόλησης , Βελτίωση Δασών, Αύξηση Προστηθέμενης Αξίας στη Μεταποίηση , Πρόωρη Συνταξιοδότηση Αγροτών , η Αλιεία , Ανανέωση Στόλου , Ιχθυοκαλλιέργειες εσωτερικών και θαλασσίων υδάτων .
      Και βέβαια η διαχείριση δεν ήταν μιας υπηρεσίας και όσο ποιοι πολλοί εμπλέκονται τόσο και πιο λίγα φτάνουν στον τελικό προορισμό , άσε που οι περισσότεροι απέβλεπαν σε προσωρινό όφελος και όχι μακροπρόθεσμο.

  10. Κώστας τουρίστας. avatar
    Κώστας τουρίστας. 03/01/2014 22:54:19

    Σήμερα το απόγευμα μάθαμε και μία άλλη "αναπτυξιακή" δραστηριότητα η οποία απορρόφησε χρήματα υπο μορφήν επιδοτήσεως και έγινε ιδιωτική επένδυση. Είναι οι Ξενώνες στο μεγάλο χωριό της Ευρυτανίας, κοντά στο Καρπενήσι, με ιδιοκτήτες τους αδελφούς Λιάπη!
    Κάπως έτσι "μοιράζονταν" τα χρήματα τα προηγούμενα χρόνια!
    Γι' αυτό , συμφωνώ ότι πρέπει να πέσει άπλετο φώς στον τρόπο που μοιράζονται και σήμερα τα χρήματα του ΕΣΠΑ.

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Κώστας τουρίστας. 04/01/2014 01:34:49

      Βέβαια δεν είναι μόνος του ούτε μεμονωμένη περίπτωση.
      Κι επειδή μέρος του σκανδάλου είναι πριν το 2004, αυτός που τον υπουργοποίησε δεν έχει ευθύνη;

      • Κώστας τουρίστας. avatar
        Κώστας τουρίστας. @ Μανιάτης 04/01/2014 13:46:48

        Καί βέβαια έχει!!!

  11. Katia avatar
    Katia 04/01/2014 03:21:57

    Μπλα-μπλα. Υποννοούμενα πως τάχα τα....πολλά λεφτά του ΕΣΠΑ δεν πήγαν εκεί που έπρεπε. Και όμως: για πρώτη φορά δόθηκαν σε βρεφονηπιακούς σταθμούς μαζικά (70.000 οικογένειες καλύφθηκαν), σε εργασία ανέργων στους ΟΤΑ και στα κουπόνια υγείας στους ανασφάλιστους. Και αυτό είναι σημαντικό για να ανακουφισθούν οι συμπολίτες μας που πεινάνε.

    Από την άλλη, ξέρουμε πολύ καλά πως και οι 4 αυτοκινητόδρομοι (του Μπόμπολα κλπ. που προβλέπουν όμως 30.000 θέσεις εργασίας) καλύφθηκαν από λεφτά του ΕΣΠΑ . Διαφορετικά θα έμεναν στον αέρα. Αυτό δεν προβλεπόταν και ήταν δύσκολο γιατί έπρεπε να συντονισθούν 52 τράπεζες και όλοι οι παραχωρησιούχοι. Και αυτό είναι επιτυχία του Χατζηδάκη και του Σαμαρά, που τον επέλεξε.

    Επίσης, όσοι συμμετείχαμε σε κάποιο πρόγραμμα φέτος, είδαμε σημαντικές αλλαγές. Ιδίως στη γυναικεία επιχειρηματικότητα (καλά εκεί έγινε πανζουρλισμός συμμετοχής), όπου απλοποιήθηκαν και οι διαδικασίες. Ας ελπίσουμε στο νέο ΕΣΠΑ να είναι ακόμη πιο απλές.

    Αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε: όταν π.χ. το χρηματοδοτικό κενό της Ελλάδας είναι 110 δις ευρώ έως το 2020 και το ΕΣΠΑ δίνει 23 δις για την ίδια περίοδο, όλοι καταλαβαίνουμε πως δεν φτάνει ούτε για πλάκα. Είναι ένα μόνο εργαλείο- το θέμα είναι η χώρα να γίνει πιο ανταγωνιστική και αξιόπιστη για να έρθουν ξένες επενδύσεις και να αποκατασταθεί η ρευστότητα στις τράπεζες.

    • Agrofylakas avatar
      Agrofylakas @ Katia 04/01/2014 04:33:23

      " το θέμα είναι η χώρα να γίνει πιο ανταγωνιστική και αξιόπιστη για να έρθουν ξένες επενδύσεις και να αποκατασταθεί η ρευστότητα στις τράπεζες".
      Ακριβώς! Πως μια χώρα γίνεται πιο ανταγωνιστική όταν οδηγείς από τη Αθήνα στην Τρίπολη, με ένα υπέροχο αυτοκινητόδρομο, και συναντάς μόνο 3-4 φορτηγά? Αγαπητοί, οι αυτοκινητόδρομοι γίνονται για να εξυπηρετηθεί η εμπορική και βιομηχανία δραστηριότητα της χώρας. Όχι για να πάμε άνετα για εκδρομές στο χωριό τα Χριστούγεννα, το Πάσχα, στις εκλογές και για τα μπάνια του λαού. Πρώτα τα βασικά (να βγάλουμε τα προς το ζειν σαν άτομα και σαν χώρα) και μετά τα φρου, φρου και τα αρώματα.
      Ότι έγινε, έγινε, μέχρι τώρα, και καλά έκανε η κυβέρνηση και πείρε ότι πείρε. Αλλά, αν υπάρχει νιονιό το καινούργιο ΕΣΠΑ να προβλέψει για επενδύσεις που θα αυξήσουν την παραγωγικότητα και ανταγωνιστικότητα της Ελληνικής οικονομίας και όχι την καλοπέραση μας. Καλή και άγια και η καλοπέραση, άλλα όχι με την τσέπη του αλουνου (αν δεν κάνω λάθος, δανεικά τα λένε, αλλά αγύριστα είναι κάπου κάπου μόνο μεταξύ Ελλήνων).

    • αραχνούλα avatar
      αραχνούλα @ Katia 04/01/2014 09:18:24

      Μιλάς για τα εργοτάξια-φαντάσματα του μπόμπολα; Τουλάχιστον στην Ε.Ο. Κόρινθος-Πάτρα δεν υπάρχει ψυχή. Για ποια εσπα και κουραφέξαλα λές;

      • Katia avatar
        Katia @ αραχνούλα 04/01/2014 16:27:56

        Μα συμφωνώ και με τους δυο σας. Δηλαδή:

        1) Το νέο ΕΣΠΑ δεν πρέπει να δοθεί σε τεχνικά έργα κυρίως. Και πράγματι: στο νέο ΕΣΠΑ, για πρώτη φορά το μεγαλύτερο κομμάτι πάει σε επιχειρηματικότητα-ανταγωνιστικότητα. Και αυτή είναι σωστή επιλογή.

        2) Το ΕΣΠΑ μόνο του δεν φτάνει. Η χώρα χρειάζεται περίπου 6 ή 7 φορές τα λεφτά του ΕΣΠΑ για να τρέξει. Όμως δεν παύει να είναι πολύ χρήσιμο.

        Και μην ξεχνάμε πως η Ελλάδα από 20η που ήταν στις απορροφήσεις, έφτασε να είναι 4η σε όλη την Ευρώπη χάρη στο Σαμαρά και το Χατζηδάκη.

        Είναι πολύ σημαντικό, ειδικά τώρα που χρειαζόμαστε και το τελευταίο ευρώ.

  12. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 04/01/2014 09:27:33

    Εχω προσωπικη εμπειρια επι υπουργιας ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ, οπου ηθελα να μπω στο digi retail ωστε να εανανεωσω και να αναβαθμισω τον τεχνολογικο εξοπλισμο της επιχειρησης μου με το τεραστιο ποσο.....των 11.000 ευρω, και ενω πληρουσα ολες τις προδιαγραφες με ISO κ.λ.π. αποριφθηκα γιατι μαλλον δεν εδωσα κανα χιλιαρικακι στα λαμογια του δημοσιου. Αλλωστε εκεινη την εποχη επι ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ειχαν βγει πολλα στη φορα για καταχρησεις δημοσιων κυφηνων λειτουργων στο αναπτυξης......Πιστευω οτι αυτα τα λαμογια και κλεφτες του ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΗΜΑΤΟΣ ειναι ακομη στη θεση τους και τους πληρωνουν τα κοροιδα εμεις.............

  13. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 04/01/2014 11:54:44

    Στην πράξη το ΕΣΠΑ είναι ένα ακόμη εργαλείο διαφθοράς και βολέματος ημετέρων.

  14. Χρήστος Αλεξόπουλος avatar
    Χρήστος Αλεξόπουλος 04/01/2014 13:35:47

    Πολύ εύστοχο το άρθρο.
    Παραθέτω απλά ένα σχετικό σχόλιο που έκανα στη σελίδα μου στο Facebook.
    https://www.facebook.com/crisalexopoulos?ref=tn_tnmn

    Πάλι βρέχει ανθρώπους που πέφτουν απ' τα σύννεφα: Με λεφτά από το Leader χτίστηκαν λέει εξοχικά από διάφορα σεσημασμένα λαμόγια της τοπικής αυτοδιοίκησης. Σώωωωωωωπα!
    Μόνο αυτό είναι;
    'Οταν έκλεισε η κάνουλα της χρηματοδότησης από το Leader πώς μισθοδοτούνταν οι κομματικοί στρατοί που διαχειρίζονταν τα κονδύλιά του;
    Μήπως παίρνοντας δάνεια από τις τράπεζες όπου είχαν τους τρεχούμενους λογαριασμούς του Leader και όλων των συγχρηματοδοτούμενων προγραμμάτων;
    Και κάνοντας την απίστευτη αλητεία: Βάζοντας εγγύηση τις μελλοντικές δόσεις π.χ. από τα προγράμματα "Βοήθεια στο Σπίτι"!!!
    Αφήνοντας απλήρωτους για μήνες εκατοντάδες εργαζόμενους!
    Κύριο δε εργαλείο τους ποιο ήταν; Το απόλυτο εξάμβλωμα της τοπικής αυτοδιοίκησης: οι "αναπτυξιακές εταιρίες"!
    Καλώ οποιονδήποτε φίλο δημοσιογράφο όλα αυτά να τα ερευνήσει: θα ανακαλύψει απίστευτα πράγματα!
    Και προκαλώ το ΣΔΟΕ ακόμα και τώρα να μπει μέσα και να τις κάνει φύλλο και φτερό!!!

    Χρήστος Αλεξόπουλος
    Κοινωνιολόγος
    Εργαζόμενος στο πρόγραμμα "Βοήθεια στο Σπίτι" Δ.Ε. Μενιδίου Δήμου Αμφιλοχίας.
    Τηλ. 6978 985987

    • juliet avatar
      juliet @ Χρήστος Αλεξόπουλος 04/01/2014 14:58:25

      Οι πρώτοι διδάξαντες τα πολιτικά κόμματα που έβαζαν ενέχυρο της μελλοντικές επιδοτήσεις και τα έπαιρναν από τις τράπεζες ...σαπίλα και βρώμα , αγαπητέ μου.

  15. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 04/01/2014 19:08:39

    Για να κρίινουμε τις επιδόσεις του ΕΣΠΑ ή οποιουδήποτε Μέτρου του, αρκεί να κάνουμε μετά τριετία, ας πούμε, τον Γενικό του Ισολογισμό, όπου τα επί μέρους στοιχεία του θα είναι τα αθροιστικά στοιχεία των ωφεληθέντων από το Μέτρο (συνολική επιδότηση, συνολικά ίδια κεφάλαια, συνολικός δανεισμός κλπ, συνολικά έξοδα, συνολικά έσοδα, συνολικά κέρδη ή ζημίες. Το τολμάει κανείς;

  16. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 08/01/2014 15:17:29

    "Πού πήγαν τα λεφτά του ΕΣΠΑ; (και πολύ πάνε;... )"
    Όσον ααφορά στην επαρχία σε "ικανότατους" βοσκούς - ψαρο(κυρίως παραθαλασσια)-αγροτο-εργολάβους τα πρώτα χρόνια, και κοντο-συγγενείς -κουμπάρους και φίλους -υποστηρικτές των παρατρεχάμενων/ρυθμιστών πολιτικών γραφείων αλλά και των βουλευτών της επαρχίας, με τους συν αυτοίς κολλητούς οικ/γους μηχ/κούς ή εργολάβους & λογιστές & υπαλλήλους τραπεζών κυρίως.....
    Τώρα , αυτοί και οι φτασμένοι αλλά ικανότατοι (....αφού συντηρούνται με τις επιδ/σεις ...) εργολοβο-αγροτο- ψαρο-ταβερνιάρηδες-τουριστικο-(αφού έτσι ξεκίνησαν και γι'αυτούς οι επιδ/σεις...) επιχ/τίες και οι απόγονοί και μέλη οικογενειών τους (συγγενείς-κουμπάροι και φίλοι κυρίως στις επαρχίες), πολλοί εκ των οποίων απολάμβαναν και απολαμβάνουν διορισμούς και θέσεις σε υπηρεσίες του δημοσίου αλλά και άλλων φορέων εμπλεκομενων ..., συντηρούνται και μεγαλουργούν/επεκτείνονται κυρίως, με τις προνομιακές (σε πολλές των περιπτώσεων ) δαν/σεις, επιδ/σεις -χρημ/σεις (που εμπεριέχουν περικοπές αλλά και υψηλά ποσοτά καταβληθέντων και καταβαλλόμενων φόρων των δ/υ και συντ/χων μη φοροφυγάδων και μη διακινούντων αδήλωτα εισ/τα..... και άνευ του βασικού προνομίου να έχουν συγγενείς στην επαρχία για να εμπλακούν άμεσα ή έμμεσα με τα "πακέτα" ....).
    Αυτοί λοιπόν,οι κατά τ άλλα οι "ικανοί" αγρορο-τουριστικό- επιχ/τίες (πολλοί και με παράλληλες άλλες επαγγελματικές ιδότητες γι'αυτούς αφού δεν απαγορεύονται αλλά είναι και κληροδοτούμενα τα διακαιώματα..... ) απολαμβάνουν στο μεγαλύτερο ποσοστό τους , μόνιμα και τεχνιέντως ...., την όποια επιδ/ση-χρημ/ση & προνομιακή δαν/ση για συντήρηση -επέκταση και κυρίως διατήρηση των επικερδών και πολυεπίπεδων (....) επιχ/σεών τους αποκλείοντας, εμμέσως πλην σαφώς ,ιδιαίτερα στο δυσχερές οικονομικό περιβάλλον των τελευταίων ετών, την είσοδο περισσοτέρων νέων ( και όχι μόνο απαραίτητα ηλικιακά) επιχ/τιών "προτείνοντας" ανάλογα με τα "κονέ " ( των παρατρεχάμενων αλλά και εμπλεκομενων σοβαρών, σε πολλές των περιπτώσεων) με τα πολιτικά γραφεία και τους διάφορους "όποιους μικρούς ή μεγάλους πολιτικο- οικονομικούς ντόπιους παράγοντες" όρους - κριτήρια μεταξύ των άλλων και αποκλεισμού αρκετών με φωτ/κές διατάξεις ακόμα κι αν αποδεικνύεται περίτρανα η ιδια συμμετοχή με ποσά δηλωμένα και φορολογημένα που "έριξαν " κάποιοι για να ξεκινήσουν μόνοι τους και οι εργολάβοι που ανέλαβαν το έργο οι οποίοι και επιδ/νται ... δεν δήλωσαν ποτέ τις αμοιβές τους από τα νόμιμα χρήματα ( που τους κατέβαλαν με παραστατικά τραπεζών οι πελάτες τους αφού δεν έκοψαν τιμ/γιο για τις αμοιβές των υπηρασιών που παρείχαν παρ'όλο που ζητήθηκαν ........).