#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/09/2011 12:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Που πήγαν τα λεφτά που έκοψαν από τους πολίτες;



Ωραία, οι εξελίξεις είναι δραματικές, η Ελλάδα βρίσκεται ένα βήμα πριν τον οριστικό χαμό, οι Έλληνες παρακολουθούν παγωμένοι να εξελίσσεται μπροστά τους η χρεοκοπία της χώρας και των ίδιων.

Τηλεοράσεις, ραδιόφωνα και sites περιγράφουν με τον πιο δραματικό τόνο τις ραγδαίες εξελίξεις που ακολουθούν της ακύρωσης του ταξιδιού του Γ. Παπανδρέου στις ΗΠΑ. Αν πράγματι αληθεύουν οι πληροφορίες ότι η κατάσταση για την Ελλάδα επιδεινώθηκε στα διεθνή φόρα, τότε θα πρέπει να θέσουμε εδώ και τώρα ορισμένες ερωτήσεις.

Όλη αυτή η κατάσταση μοιάζει με την εικόνα των τεθλιμμένων συγγενών ενός ανθρώπου που πεθαίνει αν και οι γιατροί μέχρι τώρα του τα έκαναν όλα σωστά. Του έδιναν την κατάλληλη θεραπεία, όπως έλεγαν, τον φρόντιζαν, του έκαναν μασάζ, του εξυπηρετούσαν κάθε του ανάγκη κι ο ασθενής περνούσε καλά, έστω κι αν βασανιζόταν. Όταν λοιπόν αυτός ο ασθενής πεθαίνει οι συγγενείς έκπληκτοι ρωτούν: ΓΙΑΤΙ; Και ψάχνουν τα αίτια του θανάτου. Ρωτάμε κι εμείς λοιπόν για την Ελλάδα. ΓΙΑΤΙ;

Γιατί φτάσαμε ως εδώ. Πέρυσι πριν το Μνημόνιο δεν μας έλεγαν ότι το ΔΝΤ και η τρόικα είναι το μόνο φάρμακο και δεν χρειάζεται άλλο; Πώς φτάσαμε να έχουμε καταπιεί όλο το φαρμακείο κι όμως να είμαστε ακόμη πιο άρρωστοι από τότε; Γιατί η εγχείριση πέτυχε κι ο ασθενής απεβίωσε;
Γιατί ενώ η κυβέρνηση με όλους τους τόνους έλεγε ότι έχουμε ανακτήσει την αξιοπιστία μας στον κόσμο, τώρα βλέπουμε όλο τον κόσμο να μας φτύνει; Μήπως δεν κάναμε όλα όσα μας ζήτησαν και με το παραπάνω; Μήπως οι Έλληνες δεν έχουν γίνει πιο φτωχοί από ποτέ, δεν θυσιάζονται καθημερινά στο βωμό της σωτηρίας; Γιατί λοιπόν η εικόνα της χώρας στο εξωτερικό είναι άθλια και κανείς πλέον δε μας παίρνει στα σοβαρά;
Γιατί το έλλειμμα εκτινάχθηκε στα ύψη παρά τις θυσίες; Αν μάλιστα είναι αληθινές οι καταγγελίες για «φούσκωμα» και παραποίηση στοιχείων τότε το έγκλημα είναι πιο βαρύ. Ποια είναι η αλήθεια λοιπόν και που πήγαν όλα αυτά τα λεφτά που έχουν περικοπεί από τους πολίτες;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 18/09/2011 12:46:49

    Στους λογαριασμούς τους στην Ελβετία και στα μπόνους των τραπεζιτών

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Orestios 18/09/2011 13:01:00

      Σε χορηγίες σε θέατρα κι εταιρίες ψαρικών;

  2. Panos avatar
    Panos 18/09/2011 12:47:36

    ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΧΑΖΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΗΞΕΡΟΥΣ... ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΟΨΑΝΕ ΟΛΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΤΕ......
    ΣΤΙΣ ΠΑΣΟΚΙΚΕΣ ΣΥΝΤΕΧΝΙΕΣ (ΣΠΛΑΧΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΠΛΑΧΝΑ ΤΟΥΣ)ΠΗΓΑΝΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟΙΩΣ ΣΤΙΣ ΕΠΕΡΧΟΜΕΝΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΗ !!!
    Ο ΦΟΥΦΟΥΤΟΣ ?

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Panos 18/09/2011 14:57:01

      σωστός...

  3. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 18/09/2011 12:52:00

    Ένα μεγάλο μέρος σε αερομπουγατσομελέτες λαθρομελετητών και μεσαζοντοσωτήρων.

  4. Delphi avatar
    Delphi 18/09/2011 13:37:28

    Giati den agithike to terastio dimosio tomea.Antithetos, kai proslipsis ginane kai neous organismous ginane. Den ginane apelasis oute efarmostike to 1-10, mia proslipsi pros deka apelasis. Kai to kostos aftos to perasan to idiotiko tomea me tsunami forologion.Apotelesma? Thanatos tis agoras, anergia sto idiotiko tomea, louketa stis epixirisis arage den isprati to kratos forous pou tha isprate apo mia agora me rithmous anaptiksis.

    Oso to Pasok diatiri to status-quo tou pelatiakou tou kratos kai den miosi to kostos tou dimosiou, kai diatiri ton iperongo arithmo dimosion ipalilon, odevoume pros tin oliki katastrofi.

    • Γιώργος1 avatar
      Γιώργος1 @ Delphi 18/09/2011 14:50:58

      Απελάσεις;;;;;;;;; Γράφε ελληνικά να πάρει η οργή!

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ Delphi 18/09/2011 14:51:16

      άψογος...

  5. Kostas avatar
    Kostas 18/09/2011 17:44:10

    ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!
    Τέθηκε το ερώτημα. Έστω σε τούτο το blogg
    ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ; Θα το θέσει κάποιο κόμμα της αντιπολίτευσης; Θα αναρωτηθούν οι εθνοπατέρες του σοσιαλισμού;

    ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ;

    Η χώρα συνεχίζει να χρεώνεται, οι πολίτες υποφέρουν τα πάνδεινα , τίποτε δεν κινείται στο τόπο, το κράτος δεν πληρώνει, από παντού περικοπές και τα λεφτά χάνονται. ΠΟΙΟΣ μπορεί να το εξηγήσει; Γιατί δεν φωνάζει η ΝΔ;

  6. JOHN avatar
    JOHN 18/09/2011 18:06:31

    Το μεγαλυτερο μερος των χρηματων πηγαν στη διεθνη τοκογλυφια και στην εξοφληση παλαιων τοκοχρεολυσιων.Ενα αλλο μερος πηγε υπερ της διατηρησης των προνομιων της ελιτ των κοματων,ξενων και ντοπιων συμβουλων,και το μικροτερο μερος πηγε για την εξυπηρετηση αυτων των κοινωνικων ομαδων που στηριζουν το σαπιο και καταστροφικο συστημα που μας εξουσιαζει.Και τωρα η κυβερνηση και εν μερη και με την ανοχη καποιων της αντιπολιτευσης τρομοκρατοντας το κοσμο δινει το τελειοτικο αναλγητο και ισως θανατηφορο κτυπημα στα πλατυα λαικα στρωματα μεχρι τελικης πτωσεως.Αυτες τις εντολες εχουν και τις εκτελουν σαν γνησιοι δημιοι του Ελληνικου λαου.

  7. Aris avatar
    Aris 19/09/2011 00:49:05

    Εαν υποθεσουμε οτι υπαρχουν απαντησεις στα ερωτηματα, τοτε μιλαμε οτι πρεπει να στηθουν κρεμαλες στο Συνταγμα...