#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/04/2011 11:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Που πήγαν τα λεφτά Γιώργο;



Όταν το Φθινόπωρο του 2008, η κυβέρνηση Καραμανλή ψήφισε το πρώτο πακέτο εγγυήσεων του δημοσίου προς τις Τράπεζες, ο κ. Παπανδρέου και το ΠΑΣΟΚ, είχαν χαλάσει τον κόσμο! Τα θυμάστε, δεν υπάρχει λόγος να τα επαναλάβουμε.

Κατά τη διάρκεια της προεκλογικής περιόδου του 2009, ο κ. Παπανδρέου για να ενισχύσει το επιχείρημά του ότι λεφτά υπάρχουν, έλεγε ότι «βρέθηκαν δισεκατομμύρια, τρισεκατομμύρια για τις τράπεζες»!  Ο κόσμος βέβαια τον πίστεψε. «Αφού βρέθηκαν για τις τράπεζες, θα υπάρχουν και για εμάς», σκέφτηκαν.

Με την άνοδο του κ. Παπανδρέου στην εξουσία, όχι μόνο δεν υποχρέωσε τις τράπεζες να επιστρέψουν  αυτά τα χρήματα  (οι τράπεζες εγγυήσεις και ομόλογα του ελληνικού δημοσίου πήραν και όχι ρευστό, γιατί λέχθηκε και αυτό), αλλά συνέχισε  την ίδια ακριβώς πολιτική!

Σήμερα οι εγγυήσεις του δημοσίου προς τις ελληνικές τράπεζες ανέρχονται περίπου στα 100 δις ευρώ!

Το δάνειο που πήραμε από την τρόϊκα  είναι 110 δις ευρώ!

Προφανώς και δεν ισχυριζόμαστε ότι το δάνειο των 110 δις πήγε στις Τράπεζες.

Ο ελληνικός λαός, όμως, δικαιούται να μάθει:

Πώς χρησιμοποίησαν οι Τράπεζες τα χρήματα που πήραν από τις εγγυήσεις του δημοσίου;

Που τα διοχέτευσαν;

Μήπως, η Ν.Δ. πρέπει να επαναφέρει το αγαπημένο ερώτημα του κ. Παπανδρέου:

«Που πήγαν τα λεφτά Γιώργο;»

Γιατί την πραγματική οικονομία δεν πήγαν!



Κ.Ρ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. dimos avatar
    dimos 05/04/2011 12:12:12

    Factorx οι τράπεζες έχουν αγοράσει περίπου 55 δίς σε ομόλογα βραχυπρόθεσμης διάρκειας (με λήξη 1-2 χρόνια). To κράτος έχει έρθει σε συμφωνία με τις ελληνικές τράπεζες να παρέχει εγγυήσεις (μη χρηματικές απλά γραπτές), οι τράπεζες πακετάρουν τις εγγυήσεις στην ΕΚΤ (ευρωπαική κεντρική τράπεζα) και δανειζονται στο 70% της αξίας τους ευρώ με επιτόκιο 1% . Στη συνέχεια αγοράζουν ελληνικά ομόλογα με κουπόνια 4-6%. Ετσι και οι τράπεζες δείχνουν κέρδη αλλά και το ελληνικό δημόσιο εξασφαλίζει ρευστότητα για την πληρωμή μισθών, συντάξεων κτλ. Το πρόβλημα είναι ότι η ΕΚΤ θέλει να σταματήσει την παροχή ρευστότητας, οπότε οι τράπεζες και το κράτος θα βρεθούν σε μεγάλη δυσκολία ρευστότητας.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ dimos 05/04/2011 12:15:26

      Δηλαδη μας κανουν χαρη??? Τις ευχαριστουμε απο καρδιας !

      ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ dimos 05/04/2011 12:22:08

      θα στο βαλω κ εδω φρεσκο... εχω αποριες!! μικρο παιδι ειμαι..
      Μας δινουν Δανειο δλδ με 5-6% επιτοκιο !!
      Μας κανουν χαρη?? να τους ειμαι υποχρεωμενος?
      Τι εστι εγγυηση?? Ρισκο δε θενε οι Ελληνικες Τραπεζες?? Θενε νταβατζιλικι νο ρισκ και εγγυηση?? χαχαχαχ δλδ του λενε του Κρατους.. με τα βρωμοχαρτα σου θα χασω!!! σου χωνω τοκο 6%, σε δανειζω, ΑΛΛΑ εσυ θα μου εγγυηθεις!!! να μην χασω ! χαχαχαα

      δλδ μεσα το μπορντελ η πορνη εγγυαται στο νταβα οτι το ξυλο που θα φαει θα ειναι ασφαλες!

      ειμαι πολυ ηλιθιος τελικα!! μη με κανετε παρεα.. θα κολλησετε !

      ΠΠ

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 14:29:10

        το ξανασκεφτηκα....συντροφοι
        "δλδ μεσα το μπορντελ η πορνη εγγυαται στο νταβα οτι το ξυλο που θα φαει θα ειναι ασφαλες! πριν ο καλος νταβας την πουλησει Παρθενα στο νεο Αφεντικο της..."

        καλυτερο???

        ΠΠ

  2. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 12:13:33

    Κ.Ρ. να απο που φευγουν τα $$$......
    Κουρεας #2, ο κ Παμπουκης κυριες και κυριοι..
    Πηγε Γερμανια αρχες του μηνα… φωναζαμε και γραφανμε εδω μεσα !! τι εκανε?
    1. Πολεμικες Αποζημιωσεις Τελος??? με τη γομολαστιχα??
    2. Μιζενς, αγωγες και διακδικησεις Ελληνικου Δημοσιου.. τελος??
    3. Hichtief επιμηκυνση Συμβασης Ελ βενιζελ.??? ΝΑΙ ΕΓΙΝΕ !..
    4. Νεο Αεροδρομιο Ηρακλειου Κρητης παλι σε Γερμανους???

    Δηλ ο κ Παμπουκης της Επιφανειας, εδωσε τα παντα ολα, και αγορασε απο πανω !!
    Θα μας απαντησει καποιος?? Θα γινει ερωτηση στη Βουλη να μαθουμε επισημα τι εδωσε τι πηρε και ποσο τ αγορασαμε? Για ποσο δεσμευτηκαμε? Αναθεσεις?

    Τι θα πουν οι συγγενεις των δολοφονηθεντων του Διστομου?? Οι Νομικοι τους Συμβουλοι ειναι ενημεροι?? Πηγαν στον κ Παμπουκη να ρωτησουν?? με τη δικη στη Χαγη ( Ιταλιας ) τι εγινε? ο Κ Καστανιδης γνωριζει?? το ΓΑΠ δε φωναζε και μας πουλαγε πρασινιες για το Διστομο??? τσαμπουκαδες???
    ΑΠΑΙΤΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ… θα ρωταω καθε μερα… μεχρι να με κοψει ο Φακτωρας!

    ΠΠ

    ΥΓ για τις Τραπεζες γραφω καθε μερα!!! Εχουν περασει και τα στρες τεστ!!! θελουν και ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ!!! ενισχυση/εξισορροπηση/ευσταθεια ( οροι ΜΕΓΚΑ - Παππους ) Τωρα που θα ερθουν τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΤΡΕΣ ΤΕΣΤ ΠΟΣΑ ΘΑ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ???? Ερχονται...!!...

    • Σταύρος avatar
      Σταύρος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 13:16:09

      αξίζει να διαβάζετε στο antinews τα σχόλια του ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ. έχετε πάρα πολλά να μάθετε!
      στην φωτογραφία ο ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ τρώει τον άλυσο! σειρά έχουν οι ΠΑΣΟΚοΛΗΣΤΕΣ!!!

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Σταύρος 05/04/2011 14:12:45

        αχχααχαχα δεν παλευεσαι κ εσυ !!!
        τρωμε αλυσο και τοκοσανίδα....

        ΠΠ

  3. dimos avatar
    dimos 05/04/2011 12:29:32

    Επίσης πρός ενημέρωση σας , οι τράπεζες στηρίζουν με αναχρηματοδοτήσεις έκατοντάδες εταρίες του ιδιωτικού τομέα οι οποίες δεν είναι σε θέση να αποπληρώσουν τα δάνεια τους. Αυτό βέβαια δεν το κάνουν γιατί είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα, αλλή γιατί δεν θέλουν να αυξήσουν δραματικά τις επισφάλειες τους (= μη εξυπηρετούμενα δάνεια). Αυτό λοιπόν είναι μια μορφή έμμεσης πραγματικής χρηματοδότηση της οικονομίας- χωρίς αυτήν πολλές μεγάλες εταιρίες πραγματικά θα είχαν βάλει λουκέτο με όλες τις συνέπειες.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ dimos 05/04/2011 12:35:02

      DIMOS,
      οι Τραπεζες εδω και 1.5 χρονο μαζευουν ολα οσα εχουν δωσει και ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΦΡΑΓΚΟ !!! δεν εχεις ορθες πληροφοριες.. αν μου επιτρεπεις..
      κοβουν και τα δανεια που εχουν δωσει-υπογραψει διοτι δεν εχουν $$!!
      Επισφαλειες εχουν απο ακινητα/αυτοκινητα/στεγαστικα και πολλα αλλα...
      Δεν γλιτωνουν.. τα κερδη Δισ Δις των τελευταιων 1ο ετων ειναι εκτος Ελλαδος.. και τωαρ ζητανε να πληρωσουμε μαζι τις εγγυησεις!!! στα κερδη μονοι τους στο ρισμο ΕΜΕΙΣ... γι αυτο λεω.. ΕπαναΚρατικοποιηση ΤΩΡΑ. Η κεφαλαιοποιηση τους ειναι αστεια σημερα!!! τυχαιο ?? ΟΧΙ.. ποιος πληρωνει?? εγω κ εσυ ! και τα εγγονια μας...

      ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ dimos 05/04/2011 14:48:07

      δες αυτο.. βρες το ολοκληρο !!!
      INSIDE JOB
      http://www.youtube.com/watch?v=LbjdVYmJRHI&feature=related

      το εχω αλλα θ αργησει να το ανεβασω... αν δεν το βρεις πες να το κανω !

      ΠΠ

  4. pikras57 avatar
    pikras57 05/04/2011 12:37:55

    εύστοχο το έρώτημα ΚΡ.
    ..και να σκεφθείς ότι επί ΝΔ οι τράπεζες έκαναν και τις δύσκολες!
    .. καλό όμως είναι να μας εξηγήσουν οι επίτροποι που είχαν οριστεί τι παρεμβάσεις έκανα στις τράπεζες και τι απότελέσματα είχαν.
    .. τελικά να πάρει θέση για το θέμα των κρατικών εγγυήσεων που δόθηκαν μέχρι τώρα και η εποπτεύουσα Αρχή η Τράπεζα της Ελλάδος καθώς και ο Προβόπουλος!
    .. Γιατί τόσο στο απυροβλητο????? Καμμία ευθύνη δεν φέρνει για το μπάχαλο των τραπεζών???

  5. dimos avatar
    dimos 05/04/2011 12:38:54

    Πόρτα πόρτα και εσύ μπορείς να δανείσεις το κράτος με τα ίδια επιτόκια. Τα ομόλογα αυτά αγοράζονται ελεύθερα μέσω των τραπεζών και των χρηματιστηριακών εταιριών. Λογικό είναι και οι τράπεζες λοιπόν να παίρνουν τα ίδια επιτόκια. Βέβαια επειδή ξέρεις ότι το Ελληνικό κράτος είναι χρεωκοπημένο, μάλλον θα τα βάλεις στο σεντούκι τα χρήματα σου (είπαμε τις τράπεζες δεν τις εμπιστεύεσαι).

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ dimos 05/04/2011 12:46:08

      ορθα...! αλλα οχι τα παντα ολα ρισκ φρι στα δυσκολα!!

      ΠΠ

  6. Αμετανόητος Δεξιός avatar
    Αμετανόητος Δεξιός 05/04/2011 12:40:00

    Μήπως μόνο αυτά έχει πεί. Περί δομικής αντιπολίτευσης έχει μιλήσει κανένας. Το εντυπωσιακό ήταν και είναι η στάση των μέσων μαζικής αποχαύνωσης. Οτι έκανε η Ν.Δ ήταν αντιλαικό ληστρικό αντιδημοκρατικό ενώ τώρα τα εξοντωτικά μέτρα είναι επιβεβλημένα ορθολογικά και δίκαια. Αποτέλεσμα 2009 μια από τις χειρότερες χρονιές για την ΝΔ μαγειρεμένο έλλειμμα περίπου 14 (θυμηθείτε μέσα όλα τα χρέη των νοσοκομείων, μπιρμπιλιές με τους ημιυπαίθριους , μοίρασμα στους αναξιοπαθούντες της έκτακτης εισφοράς κλπ) 2010 επιδρομή κατά πάντων κόψιμο δώρων μείωση μισθων αύξηση ΦΠΑ έλλειμμα μη ανακοινούμενο επίσημα αλλά διαρρέον περίπου στο 11. Βρε ούστ αγύρτες.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 12:51:20

    Εγω ο βλαξ λεω οτι οι εγγυησεις ειναι το χαλι ασφαλειας για να πουληθουν οι Τραπεζες στα κορακια και τους αεριτζηδες!!! Χαλί το οποιο πληρωνουμε ΕΜΕΙΣ!!
    Χωρις διχτυ ασφαλειας.. ποιος θα αγοραζε??? ΠΟΙΟΣ????ΠΟΣΟ?? με 2-3 Ευρω το χαρτι?

    Εδω θα ειμαι..... δε φευγω...

    ΠΠ

  8. man8os avatar
    man8os 05/04/2011 13:22:13

    Εχω την εντυπωση, και επειδη εμπιστευομαι τον techie chan, οτι τα χρηματα πηγαν κατευθειαν στο δημοσιο χεος και δεν μπηκαν καθολου στη χωρα.

  9. AUD avatar
    AUD 05/04/2011 13:51:15

    υπάρχει κάποιος εδώ που έχει παρακολουθήσει τι επενδύσεις έχουν κάνει οι ελληνικές τράπεζες στο εξωτερικό???

    hχχp://politicsgr.com/forum/showthread.php?t=600

    το άρθρο είναι παλιό... τα λεφτά υπάρχουν... αλλά δεν είναι εδώ... είναι αλλού!!!!.... δεν σας παραθέτω πρόσφατα άρθρα... δεν είναι δύσκολο κανείς να καταλάβει που είναι ΜΕΡΟΣ αυτών....

  10. dimos avatar
    dimos 05/04/2011 13:54:55

    ας μην ψάχνουμε συνωμοσίες για όλα. Η παροχή κρατικών εγγυήσεων στις τράπεζες είναι παγκόσμιο φαινόμενιο, μάλιστα ξεκίνησε δυναμικά στη Ρωσσία το 1997/8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ συμφωνώ μαζί σου ότι οι τράπεζες μας θα ξεπουληθούν στους ξένους τελικά αφού η χώρα μας έχει πάει κατά διαόλου. Αλλά έτσι είναι το παγκόσμιο καπιταλιστικό σύστημα - οι ισχυροί αγοράζουν κοψοχρονιά τους αδυνάτους. Αλλιώς είπαμε πάμε ΚΟΥΒΑ για να ζούμε με 100 ευρώ το εξάμηνο , ωραίες γυναίκες και τσιγαρλίκι.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ dimos 05/04/2011 14:15:28

      αυτο το Παγκοσμιο φαινομενο το στηριζει αποκλειστικα η Goldman Sachs σωσει οποια Τραπεζα ειναι δικια της.. ή μεσα δουλευαν και εκανα τη δουλεια της φυτευτοι Δντες!!.. δες ΗΠΑ.. Μεριλ, Βακοβια κλπ κλπ κλπ
      Εμεις δεν εχουμε ουτε Μπους ουτε Ομπαμα....
      Αν δεις ΥΠΟΙΚ τον κ Σταυροπουλο... να κανεις την προσευχη σου !!

      ΠΠ

      ΠΠ

  11. SOTHROPOULOS avatar
    SOTHROPOULOS 05/04/2011 14:27:40

    ΓκουαντανΆμο οεο ΓκουαντανΆμο !
    ΓκουαντανΆμο οεο ΓκουαντανΆμο !

  12. SOTHROPOULOS avatar
    SOTHROPOULOS 05/04/2011 14:36:11

    Καλά να πάθουτε, αυτό αξίζουμε σαν λαός και αυτό παθαίνουτε.
    Για να ψηφίσεις κάποιον που προσπαθεί να βάλει την αλυσίδα στο ποδήλατο του, ενώ οδηγεί με τα γνωστά αποτελέσματα, ίδιος και χειρότερος θα είσαι.
    Τι σόι δημοκρατία είναι αυτή όταν ψηφίζουν τέτοιοι τύποι, τέτοιους τύπους ?
    Καλά να πάθουτε κορόιδα, μαζί τα φάγατε μαζί θα τα χουνέψετε. Δεν σας λυπούμε, σας συλλυπούμε.

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 15:14:32

    σας εχω και ΑΚΗ !!! να τα χωνει στη ΝΔ και το κεφαλαιο !! χαχαχαχαααα
    http://www.youtube.com/watch?v=8ahVghkW5WI&feature=player_embedded

    ΠΠ

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 05/04/2011 15:19:03

    αα και το
    Τουφεκαλεύρης !!!

    ΠΠ

  15. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 05/04/2011 15:43:22

    Στην πιο δύσκολη συγκυρία για τη χώρα μας ο άνθρωπος που κρατάει τις τύχες μας είναι αυτός που το μόνο που λέει συνεχώς ,μα συνεχώς είναι το ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ!Τι θα καταφέρετε ρε σαχλαμάρα?

    • Orestios avatar
      Orestios @ Dee Jay Stelios 05/04/2011 17:26:43

      h--p://www.youtube.com/watch?v=msWCDXqDIQg&feature=player_embedded