#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/12/2013 12:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Που πήγαν Αλέξη τα λεφτά;



Αν διαβάσετε τη δήλωση «πόθεν έσχες» του υποψηφίου Προέδρου της Ευρωπαϊκής Ενωσης Αλέξη Τσίπρα θα διαπιστώσετε ότι, ενώ δηλώνει συνολικά εισοδήματα  ύψους 74 χιλιάδες ευρώ, οι καταθέσεις του είναι μόλις 100 ευρώ!

Απορία;

Τι τα έκανε ο Αλέξης τα λεφτά του;

Α) τα έφαγε;

Β) τα επένδυσε;

Γ) τα ..μοίρασε στους φτωχούς;

Δ) τα  έκρυψε κάτω από το μαξιλάρι του γιατί φοβάται μην έρθει κούρεμα;

Ε) τα έδωσε στο κόμμα;

Όφις Ιοβόλος

ΥΓ. Όπως εξάλλου σημειώνουμε σε προηγούμενη ανάρτηση από το πόθεν έσχες του Αλέξη...χάθηκε μια μοτοσυκλέτα 650 κυβικών και είχε αγοραστεί από τον ίδιο το 2007 αντί 7.300 ευρώ. Που πήγε η μοτοσυκλέτα ; Γιατί αν την πούλησε ή την παραχώρησε σε κάποιον συγγενή ή φίλο του, έπρεπε να το είχε δηλώσει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anarcholiberal avatar
    anarcholiberal 17/12/2013 12:29:25

    Στοιχίζουν ρε φίλε τα ταξιδια σε Αργεντινές, Κολομβίες, Βενεζουέλες, Τεξας κλπ. Τί νομίζεις δλδ, αυτα τα πληρώνει το Κόμμα;; Για βαλτα όλα μαζι + φαι, υπνος καμμια βολτούλα κανα δωρακι στον Ορφεα/Ερνέστο και στην συζυγο, ε να τα υπόλοιπα 73. 900!!

  2. partyman avatar
    partyman 17/12/2013 12:37:21

    απάντηση: A ..τα έφαγε και καλά έκανε

    βρε σεις πιάστε και μιλήστε πρώτα για τους μεγάλους βουλευτές-καρχαρίες ένθεν εκείθεν και αφήστε τα ψαράκια.. εδώ γίνονται σόδομα&γόμορα και εσείς ασχολείστε με τις ρέγγες...

  3. Wolf avatar
    Wolf 17/12/2013 12:40:47

    Τα επένδυσε η Περιστέρα σε ομόλογα Αργεντινής!!!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Wolf 17/12/2013 16:51:23

      Αυτό πρέπει να είναι το σωστό.

  4. ΒΜ avatar
    ΒΜ 17/12/2013 12:50:26

    Η περίπτωση, όπως έχει υποχρέωση, να δίνει (ή να του παίρνει, διαβάστε το όπως θέλετε) μεγάλο ποσοστό των βουλευτικών εισοδημάτων στο ΣΥΡΙΖΑ, παίζει;

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ ΒΜ 17/12/2013 12:58:25

      Μα 100 ευρώ στην τράπεζα; Θα μου πεις υπάρχουν και χειρότερα, εδώ η Παπαρήγα έχει έσοδα 110.000 ευρώ και 0,32 ευρώ στην τράπεζα. Μα τι διάολο, κοινό λογαριασμό με το κόμμα έχουν;

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ MAYRO XABIARI 17/12/2013 16:58:42

        Όχι, έχουν σεντούκια στο σπίτι επειδή φοβούνται την χρεωκοπία που υποδαυλίζουν οι ίδιοι.

  5. Vice avatar
    Vice 17/12/2013 13:18:24

    Άστοχο άρθρο. Προ ημερών είχε πληρώσει τους υπαλλήλους του στην Κουμουνδούρου δεν διαβάσατε σχετικό δημοσίευμα; Τι κακία είναι αυτή...

  6. Leyla avatar
    Leyla 17/12/2013 13:21:45

    Συναισθανόμενος την τιτάνια προσπάθεια του Σαμαρά, αποφάσισε κρυφά φορώντας κουστούμι Τέξας, να ενισχύσει το πρωτογενές πλεόνασμα!

  7. apostatis avatar
    apostatis 17/12/2013 13:24:49

    Μάλλον μη ενημερωμένος ο αρθογράφος...
    Στον Σύριζα υπάρχει ανάλογο σύστημα με το ΚΚΕ, δηλαδή δίνουν το μεγαλύτερο μέρος της αποζημίωσης στο κόμμα και κρατούν ένα ποσοστό για τις ανάγκες διαβίωσης (δεν θυμάμαι τα ακριβή ποσοστά). Η μόνη διαφορά είναι ότι στο κκε αυτό είναι και επισήμως υποχρεωτικό, ενώ στον σύριζα είναι τυπικά προαιρετικό αλλά στην πράξη το κάνουν όλοι οι βουλευτές (είχε γίνει θέμα για 2-3 που αρνούνταν αρχικά να το τηρήσουν αλλά τελικά τους έβαλαν χέρι και εμμέσως τους υποχρέωσαν). Συνεπώς η απάντηση είναι το Ε.
    Για την μηχανή δεν γνωρίζω..μπορεί να την δώρισε στην ομάδα Δ :)

  8. cresswell avatar
    cresswell 17/12/2013 13:26:10

    Η μοναδική ανάγνωση αυτής της ανάρτησης είναι πως μάλλον ο ΣΥΡΙΖΑ προηγείται σημαντικά στις δημοσκοπήσεις και η επικρατηση του στις εκλογές μοιάζει μη αναστρεψιμη.

    Παρόλα αυτά, δεν θα έπρεπε να δούμε διολίσθηση του antinews σε πρακτικές "Αυριανής". Καλό δεν είναι αυτό.

  9. Vivi avatar
    Vivi 17/12/2013 13:26:22

    Τι ανόητες απορίες... Τη μηχανή την " σκότωσε" για ν'αγοράσει ipad και iphone. Πως θα μοιάσει 100% στον ΓΑΠ;

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Vivi 17/12/2013 16:59:25

      Η απόδειξη πώλησης;

  10. AkriAkri avatar
    AkriAkri 17/12/2013 14:03:15

    6.166 Ευρώ το μήνα εξάλλου, αν μένεις σε ενοικιαζόμενο σπίτι, έχεις δύο μικρά παιδιά και αγοράζεις και κανένα σινιέ ρουχαλάκι για τις επαγγελματικές σου ανάγκες, δεν επιτρέπουν ... αποταμίευση!!
    Το ερώτημα δεν είναι τι τα κάνουν όλοι ετούτοι τα λεφτά, αλλά γιατί τους τα δίνουμε ακόμα, εμείς οι πτωχευμένοι.

  11. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 17/12/2013 14:35:19

    Αν τα εχεις στο εξωτερικο δηλωνονται;Αν ειναι σε λογαριασμο συγγενικου προσωπου;
    Παντως οτι θελει τα κανει,δεν ειναι υποχρεωτικη η αποταμιευση στις τραπεζες.Υποχρεωτικη ειναι μονο η σωτηρια τους

  12. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 17/12/2013 14:38:59

    Ἐγῶ βρέ δέ τούς δίνω τίποτα,αὐτοί μοῦ τά παίρνουν!

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Κυθήριος 17/12/2013 17:05:53

      Χα χα χα μπρε μ εκανες και γελασα!

    • AkriAkri avatar
      AkriAkri @ Κυθήριος 18/12/2013 07:30:18

      :mrgreen: Ναι, αλλά μας τα παίρνουν γιατί τους αφήνουμε....

  13. leak avatar
    leak 17/12/2013 15:45:36

    Στο μαξιλάρι τα έχει...τουλάχιστον αυτός ξέρει τι θα γίνει σε περίπτωση που αναλάβει αυτός την πρωθυπουργία.
    Τα πουλεν του με τα εκατομμυριάκια δεν μπορω να καταλάβω πως δεν φοβούνται να παίζουν με τους εχθρούς του έθνους (τα ξένα funds)

  14. blue nile avatar
    blue nile 17/12/2013 15:57:04

    Παλιός συμμαθητής γράφει σσε σελίδα κοινωνικής δικτύωσης:

    Ο Αλεξ βρε έχει κι άλλα λεφτα. Απλά δε τα'χει στην τράπεζα, επειδή φοβάται το bank run σε περίπτωση που εκλεγεί!

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ blue nile 17/12/2013 17:00:12

      Ψέμματα;

    • Aris avatar
      Aris @ blue nile 17/12/2013 19:23:49

      Δηλαδή οι άλλοι που τάχουν στην τράπεζα είναι σίγουροι οτι δεν θα εκλεγεί?

  15. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 17/12/2013 20:53:45

    Το Ιασώ φαντάζομαι από το μαξιλάρι θα έβγαλε το μασούρι για να το πληρώσει ο Αλέξης.

  16. Κώστας ,Πεύκη avatar
    Κώστας ,Πεύκη 17/12/2013 21:16:14

    Μπορεί να κατηγορώ για χίλιους δυο λόγους σαν ΚΚΕ τον ΣΥΡΙΖΑ, αλλά ο Αλέξης Τσίπρας ζει μια λιτή ζωή και δεν προκαλεί ποτέ, άλλοι είναι αυτοί που προκαλούν, είναι αντιπρόεδροι της κυβερνήσεως και λένε στους υπαλλήλους τους Πρετεντέρηδες ότι φτύνουν αίμα και καλά (υποβρυχίως θα το κάνουν γιατί δεν τον είδα ποτέ να φτύνει αίμα ο Βαγγέλας)

  17. mose dayana avatar
    mose dayana 19/12/2013 11:32:17

    Πήρε ομόλογα Β. Κορέας