#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/10/2008 20:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Που πήγαινε η κρατική διαφήμιση επί Ρουσόπουλου

Οι αριθμοί στον πίνακα με την κρατική διαφήμιση Ιανουάριος – Σεπτέμβριος 2008 που δημοσιεύει η αυριανή Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία είναι αμείλικτοι για τον κ. Ρουσόπουλο. Την μερίδα του λέοντος (το 45% της διαφήμισης) εισέπραξαν αμφιλεγόμενες και ανύπαρκτες κυκλοφοριακά εφημερίδες, οι οποίες είχαν όμως το προσόν να τον δοξάζουν καθημερινά – όπως ο κ. Τράγκας για να μην ξεχνιόμαστε. Και ο κ. Κύρτσος που κάποτε τον κατηγορούσε για τις σχέσεις του με τον Όμιλο Βαρδινογιάννη, αλλά όταν προτίμησε τον ΔΟΛ αποκατεστάθησαν οι σχέσεις τους.

Στην κορυφή των εισπράξεων βρίσκονται η «Χώρα» και η «Χώρα της Κυριακής» του (και τηλεοπτικού σχολιαστή) Γ. Τράγκα, που έλαβαν 1.823.463 ευρώ, δηλαδή το 6% της συνολικής δαπάνης, ενώ η κυκλοφορία τους αντιπροσωπεύει μόλις το 0,3%. Σε περίοπτη θέση βρίσκονται επίσης οι εφημερίδες «Βραδυνή» «Απογευματινή», «Αδέσμευτος» και «Άρθρο», που στις κυριακάτικες εκδόσεις τους, με μόλις 1,1% της κυκλοφορίας, συγκέντρωσαν το 10,4% της κρατικής διαφήμισης.

Ενδιαφέρον παρουσιάζουν και οι τρεις δωρεάν εφημερίδες που κυκλοφορούν μόνο στην Αθήνα και παίρνουν το 13,6% (!) των κυβερνητικών διαφημιστικών προγραμμάτων. Πρώτη, η «City Press» του (και τηλεοπτικού σχολιαστή) Γ. Κύρτσου με συνολικά έσοδα περίπου 3.000.000 ευρώ.

Πηγή: http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=1558672

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thanos avatar
    thanos 25/10/2008 21:28:24

    αποριες πολλες. Γιατι ο Κυρτσος τον τελευταιο καιρο(δυο μηνες) τα εχωνε τοσο πολυ στο Θοδωρη? εβλεπε το τελος του "Bank manager" να ερχεται?
    Γιατι τσιγγουνευτικε τα 700-800 ευρω που επερνε το Αντι? (μα τι σου ειναι αυτοι οι γενιτσαροι.)
    Αλλα και οι ιδιοκτητες (μεταχυ αυτων και ο ντελικανης καθηγητης απο θεσσαλινικη ) που αποκρυπτουν "τα φυλλα"ειναι οι πολυ υποπτοι.

  2. thanos avatar
    thanos 25/10/2008 21:30:26

    Θα ηθελα να δουμε και τα περιοδικα..εκεινη η φτωχια η Λιανα επερνε τιποτα η την αδικουσε και αυτη?

  3. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 25/10/2008 22:04:39

    Σιγα σιγα ολα δραχμουλες θα γινουν !!!! σε 2 χρονακια !

    Τα χρυσα vacheron kai Girrard tou Τραγκα θα γινουν swatch !

    PP

  4. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 25/10/2008 22:26:05

    Επι ΠΑΣΟΚ οι τοτε αντιπολιτευομενες εφημεριδες επαιρναν...ΜΗΔΕΝ!!

  5. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 25/10/2008 22:32:19

    Φξ,
    βρες τα budget επι ΠΑΣΟΚ, ετσι απο περιεργεια.
    2000-2004 εστ μια χρονια.

    ΠΠ

  6. Daskalos avatar
    Daskalos 26/10/2008 02:57:56

    Δεν είναι ποινικό αδίκημα αυτό; Δεν θίγονται τα συμφέροντα του Δημοσίου; Εισαγγελέας υπάρχει;

  7. Jiovani avatar
    Jiovani 26/10/2008 09:11:52

    Ποινικό αδίκημα από μόνο του δεν είναι, αλλά το ύψος του είναι ντροπή, η κατανομή -αν δε γίνεται με κάποια απόλυτα διαφανή κριτήρια- είναι πιθανότατα απιστία.

    Το ύψος καθιστά την κρατική δαπάνη στον τύπο λύτρα.

  8. rs avatar
    rs 26/10/2008 10:11:23

    Κρατική διαφήμηση!! Από τα πιό σύντωμα ανέκδοτα.
    Πόση ξεφτίλα ακόμη μπορούμε ν' ανεχθούμε;
    Διαφημίζουν δημόσια έργα που έπρεπε εδώ και δεκαετίες να έχουν γίνει(ΥΠΕΧΩΔΕ), διαφημίζουν κυβερνητικές θέσεις σε διανέξεις με εργαζομένους(ΔΕΗ,ΟΤΕ,ΟΛΥΜΠΙΑΚΉ),διαφημίζουν εκσυγχρονισμό υποδομών (τρομάρα τους) και φυσικά τζόγο (ΟΠΑΠ).
    Κανένας όμως απο τον ...Τύπο δεν μιλάει.Ούτε μιλούσε. Το πρόβλημα ήταν η..."κατανομή".
    Να θυμίσω οτι είχε δια μαρτυρηθεί και το ΑΝΤΙ γιατί δεν έπερνε διαφήμιση.
    Να θυμίσω οτι "σκοτεινές επιχορηγήσεις" στον Τύπο πάντα, έδειναν κι' άλλα υπουργεία (εξωτερικών) από τα κρυφά κονδύλια.
    Είναι πολύ παλιά και σκοτεινά τα κανάλια επικοινωνίας του Τύπου στο σύνολό του με την εξουσία.
    Γι' αυτό πρικαλεί κλαυσίγελο όταν ο Τύπος "ελέγχει". Είναι δε και ευρυματικοί τίτλοι εφημερίδων και ...εκπομπών.
    " Ανατροπή", "Επι των τύπων των ύλων", "Ουδείς αναμάρτητος". Μας ειρωνεύονται και απο πάνω.
    Αλήθεια ο Βασικός Μέτοχος τί κάνει; Το ΕΣΡ μετα πιστοποιητικά διαφάνειας;
    Τελικά μία "Αυριανή" είναι όλα.

  9. δηνοσθενης avatar
    δηνοσθενης 26/10/2008 11:35:45

    πλες η απαμτησεις για τα παπαγαλακια μας .Καλο!!!