27/09/2011 16:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Που πάνε τα λεφτά!

Διαβάζω από τη σημερινή ανακοίνωση του Προέδρου του ΕΒΕΑ:

- Τα 400 – 500 εκατ. ευρώ που αναμένει να εισπράξει το 2011 η κυβέρνηση από τον κεφαλικό φόρο στα εισοδήματα, ισοδυναμούν με το μισό από το έλλειμμα που αναμένεται να εμφανίσει φέτος ο ΟΣΕ.

- Τα 300 εκατ. από την αύξηση του ΦΠΑ στα είδη εστίασης, ισοδυναμούν με το έλλειμμα της ΕΘΕΛ.

- Και τα έσοδα από την αύξηση των Ειδικών Φόρων Κατανάλωσης ισοδυναμούν με τα ελλείμματα της ΤΡΑΙΝΟΣΕ και του ΗΛΠΑΠ.”

Aυτά για όσους αναρωτιούνται που πάνε τα λεφτά!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. δημ τακ. avatar
    δημ τακ. 27/09/2011 16:22:55

    ...και μετά , θέλουν να πληρώσουμε κεφαλικό φόρο.... ! Βρε δεν πάτε να ....

  2. Δεξιός avatar
    Δεξιός 27/09/2011 16:45:03

    Ευτυχώς που έχουμε τον Πρόεδρο του ΕΒΕΑ να μας πει που πάνε τα λεφτά!!!!
    Μήπως να ρωτήσουμε και τον πρόεδρο του ΣΕΒ;;;;
    Με αποσπασματικές και προς εντυπωσιασμό κουβέντες δε βγάζουμε συμπέρασμα.
    Είναι το ίδιο με το "οι Δημόσιοι Υπάλληλοι φταίνε για όλα"!!!!!!!!!!!!

    • Ένας avatar
      Ένας @ Δεξιός 28/09/2011 02:23:22

      Ο Φωτόπουλος πρέπει να σου είναι συμπαθής.

  3. Orestios avatar
    Orestios 27/09/2011 17:10:10

    Μάλλο στα μπόνους των τραπεζιτών πηγαίνουν.
    Πόσα μύρια έδωσε ο Βενιζέλος στην Proton????

  4. Γενίτσαρος Πανεπιστημίου avatar
    Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 27/09/2011 19:21:57

    2 εκ Ευρώ τη μέρα δηλαδή 700 εκ το χρόνο είναι τα έσοδα από την Αττική οδό και την Ολυμπία οδό,που το κράτος έπρεπε να είχε αναλάβει.
    Επίσης το καλοκαίρι περνάνε 2 εκ Τούρκοι από την Εγνατία Οδό χωρίς να πληρώσουν ούτε ένα Ευρώ. 30 Ευρώ αν πλήρωνε ο καθένας να πάει και 30
    να γυρίσει είναι άλλα 120 εκ Ευρώ.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Γενίτσαρος Πανεπιστημίου 27/09/2011 22:44:36

      Γιατί δεν πληρώνουν οι Τούρκοι; Κι εκεί έχει διόδια.

      Για τα άλλα που λες υπεύθυνος είναι ο Σουφλιάς που πούλησε τους δρόμους στους εργολάβους.

  5. Ίωνας avatar
    Ίωνας 28/09/2011 10:03:17

    Για να μην αναφέρονται ανακρίβειες, ο διευθύνων σύμβουλος της ΤΡΑΙΝΟΣΕ κύριος Ζηλιασκόπουλος, ανακοίνωσε ότι από τον Σεπτέμβριο του 2011, η ΤΡΑΙΝΟΣΕ είναι κερδοφόρος εταιρεία.

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ Ίωνας 28/09/2011 12:37:03

      Μόνη αυτή από το πακέτο ΟΣΕ. Το πακέτο όμως, είναι -150εκατ. Γκέγκε;

      • Ίωνας avatar