10/03/2009 13:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Που πάνε τα λεφτά του ΤΕΜΠΜΕ;

Διάβαζα στις οικονομικές στήλες πως το πρόγραμμα ΤΕΜΠΜΕ του υπουργείου Ανάπτυξης για την ενίσχυση των μικρομεσαίων και πολύ μικρών επιχειρήσεων έχει μοιράσει μέσω ατόκων δανείων σε 15.000 επιχειρήσεις σε όλη τη χώρα περίπου 1 δισεκατομμύριο 500 εκατομμύρια ευρώ.!

Δηλαδή 555 Δισεκατομμύρια και 675 εκατομμύρια δραχμές σε 2,5 μήνες.

Πίστευα πως διάβαζα λάθος...το ψάχνω στο internet και το επιβεβαίωσα.

Σε 2,5 μήνες!!!! (το πρόγραμμα τρέχει από 16/12)

Και κανείς δεν αναφέρεται σε αυτό, άκουσα μάλιστα κάποιους του ΠΑΣΟΚ και του ΣΥΡΙΖΑ να το κατακρίνουν.

Μάγκες 1 δισεκατομμύριο 500 εκατομμύρια ευρώ ΡΕΥΣΤΟ είναι πολλά λεφτά! Όλο το πρόγραμμα Ανταγωνιστικότητα του ΥΠΑΝ στο προηγούμενο Πλαίσιο στήριξης έριξε στην αγορά περί τα 2,5 δις ευρώ σε 4 χρόνια!

Μόκο οι δημοσιογράφοι και κανείς δε λέει τίποτε σε εφημερίδες και κανάλια.

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη!!!
 
Δίκαιος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. επώνυμος avatar
    επώνυμος 10/03/2009 13:36:37

    Ενημερωτικά, είσαι η Χ εταιρία και πας στην τράπεζα για να καταθέσεις το φάκελό σου.

    α) Για να τον "προωθήσουν"/εξετάσουν εξαρτάται από το τι αριθμό πρωτοκόλλου θα πάρεις. Πχ εγώ τον κατέθεσα 16 Δεκ και με ενημέρωσαν ότι πρωτοκολλήθηκε 24-12!

    β) Έστω ότι σου τον εγκρίνουν και τον προωθούν. Έρχεται από το ΤΕΜΠΜΕ έγκριση για "κάποιο" ποσό (εμένα αντί για 350 χιλ μου ήλθε για 250 χιλ).

    γ) Από αυτά, εκβιαστικά μου είπε η τράπεζα "η μας δίνεις πίσω 100 χιλ (οπότε και παίρνεις 150 στο χέρι - θυμηθείτε εγώ ζήτησα 350 χιλ από το ΤΕΜΠΜΕ) ή δεν παίρνεις φράγκο". Τα 100 χιλ τα παίρνει ως "αποπληρωμή παλαιού δανείου", ώστε να μην είναι καθόλου εκτεθειμένη η τράπεζα !!!!

    δ) Έχετε υπόψη ότι τα ίδια λεφτά δικαιούνται και εταιρίες που δεν έχουν ανάγκη από χρήματα, οι οποίες όμως εάν "κλείσουν" τα λεφτα πχ για 6 μήνες, θα λάβουν τόκους από το τίποτα, ενώ το ελληνικό δημόσιο (=εμείς που φορολογούμεθα) θα πληρώσει τους τόκους του δανείου!!

    Τα συμπεράσματα δικά σας....

  2. ange-ta avatar
    ange-ta 10/03/2009 13:42:30

    μήπως λέει ότι μοίρασε 1δις 500 εκατ. σε όλες τις 15000 επιχειρήσεις, δηλαη περι τα 100000 ευρώα ανα επιχείρηση;

    Διότι 555 δις είναι δυο φορές το ΑΕΠ μας.

  3. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 10/03/2009 14:45:17

    Στην τραπεζική πιάτσα πάντως όπου βρεθείς κι όπου σταθείς σου λένε ότι για να πάρεις κάτι από το ΤΕΜΠΜΕ πρέπει να πας κομματικά . Αλλιώς γιοκ .

    Έμαθα όμως ότι Βγενόπουλος (άραβες) και Milenium (πορτογάλοι) έχουν δώσει εντολές για επιθετική πολιτική . Έχουν , λέει , ετοιμάσει ο καθείς κι από ένα σεβαστό budget με στόχο μόνο τους καλούς πελάτες των άλλων .

    Έχει να πέσει τρελό γέλιο από τον πόλεμο που λένε ότι ξεκινάει . Οι μισοί από κει που τους παρακάλαγαν θα παρακαλάνε για μια χορήγηση και οι άλλοι που παρακάλαγαν για ένα ραντεβού τώρα θα εισπράττουν τόκους δίχως κόπο .

    Ρε λες Πορτογάλοι κ Άραβες να μας διδάξουν τι εστί ανταγωνισμός ?

  4. bill avatar
    bill 10/03/2009 15:23:01

    Κανείς δε θίγει το θέμα ότι τα λεφτά του ΤΕΜΠΜΕ σε πολύ μεγάλο ποσοστό γίνονται προθεσμιακές καταθέσεις στις ίδιες τράπεζες. Έχουν μάλιστα κυκλοφορήσει εσωτερικά έγγραφα σε μεγάλη ελληνική τράπεζα όπου στα εισηγητικά των διευθυντών αναφέρεται ότι τα λεφτά θα γίνουν προθεσμιακή κατάθεση. Αρκετοί μηχανικοί, γιατροί και εύποροι επαγγελματίες βγάζουν σίγουρο κέρδος και εμείς νομίζουμε ότι ενισχύονται επιχειρήσεις! Καλά πάμε!

  5. μπουγατσα με κρεμα avatar
    μπουγατσα με κρεμα 10/03/2009 15:43:33

    @ Δικαιος
    Σε παρακαλω να ζητησεις να μαθεις ποσοι δικηγοροι,γιατροι,συμβολαιογραφοι και λοιπες αναξιοπαθουσες παρομοιες ''επιχειρησεις'' εχουν παρει τα λεφτα του ΤΕΜΠΜΕ και μετα ελα να συζητησουμε για τα περι ''μοκου'' κλπ.
    Ενα μετρο που θα εδινε ζωη στο συστημα ξεφτιλιστικε...Επισης ρωτα ποσες Τραπεζες εδωσαν λεφτα και μετα κρατησαν τουλαχιστον τα μισα ,οχι για παλιες οφειλες αλλα σε ''κλειστες προθεσμιακες καταθεσεις΄΄ για να ενισχυσουν την σχεση τους δανεια/καταθεσεις.
    Χωρα-ξεφτιλα,ηγετες-ξεφτιλα,υπηκοοι-ξεφτιλα.

  6. velvet avatar
    velvet 10/03/2009 15:51:46

    ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΑΡΧΙΑΚΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΔΟΘΗΚΕ ΤΕΜΠΜΕ ΣΕ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ ΤΗΣ ΤΟΠΙΚΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΤΟ ΕΡΙΞΑΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΜΕ 20% ΤΟΚΟ. ΘΥΜΑΤΑ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑΝ ΤΕΜΠΜΕ.

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 10/03/2009 17:26:55

    Μόνο στην Ελλάδα μπορούσε να γίνει αυτό, δηλαδή με το πρόσχημα του ΤΕΜΠΜΕ να αυτοχρηματοδοτούνται οι τράπεζες δήθεν δανείζοντας τους επιχειρηματίες. Αγυρτεία και μαυραγοριτισμός.

    Νησίδα παρηγοριάς σήμερα είναι το απόσπασμα που επέλεξε το μέλλος της Γαλλικής Ακαδημίας για τη βράβευση της υπουργού (από την ομιλία του Οδ. Ελύτη το 1963, όταν παρέλαβε το βραβείο Νόμπελ):
    "Η Ελλάδα είναι ένας μικρός τόπος, αλλά η παράδοσή του είναι τεράστια. Αυτό που την χαρακτηρίζει είναι ότι μας παραδόθηκε χωρίς διακοπή. Η ελληνική γλώσσα δεν έπαψε ποτέ της να μιλιέται. Αυτό που την χαρακτηρίζει περισσότερο είναι η αγάπη της για την ανθρωπιά. Κανόνας της, είναι η δικαιοσύνη".

  8. DIKAIOS avatar
    DIKAIOS 10/03/2009 17:48:41

    2. ange-ta τα 555 δις είναι σε δρχ, τα ευρώ είναι 1,5 δις.

  9. ianos avatar
    ianos 10/03/2009 18:58:07

    anonymoys Τί σχέση έχει αυτή η εμετική αναπαραγωγή για την Νόρα με το θέμα του ΤΕΜΠΕ;Ασφαλώς θα είσαι κάποιο Ντορόσκυλο απο αυτά που θα βυζαίνουν απο το στήθος καποιου κρατικού οργανισμού.Δε...κι εσυ κι η Ντόρα.

  10. αλογοσκουφιτσα avatar
    αλογοσκουφιτσα 11/03/2009 10:21:54

    9. Παρηγορια στον αρρωστο ωσπου.....
    Ευτυχως που μας εμεινε η γλωσσα, αφου δεν μπορουσε να φαγωθει.