31/01/2009 16:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Που να βρεθούν τα λεφτά;

Δεν πάει καλά η οικονομία, δεν υπάρχουν λεφτά, το κράτος χρωστάει τα μαλλιοκέφαλά του και ως εκ τούτου η λιτότητα για τον λαό είναι επιβεβλημένη! Πράγματι έτσι είναι, γιατί έτσι ήταν πάντα, γιατί έτσι θα ήταν και χωρίς την παγκόσμια οικονομική κρίση, γιατί η πολιτική διαχρονικά ήταν απούσα με την μικροπολιτική κυριαρχούσα.

Ακόμη και τώρα που οι διεθνείς οικονομικές συνθήκες απειλούν να τραβήξουν τη θηλιά από την οποία κρέμεται η Ελληνική οικονομία, οι βολεμένοι, τα συμφέροντα, οι σπατάλες, οι προκλητικές στρεβλώσεις δεν αγγίζονται, ούτε καν ως παράδειγμα προς τον λαό!

Ε, λοιπόν όχι! Δεν πείθεται ο λαός ότι δεν υπάρχουν λεφτά, όσο θα βλέπει πόσα λεφτά κατασπαταλούνται στο βωμό του μικροκομματισμού, όσο θα βλέπει κάποιους μέσα στη χλίδα και αυτοί να μιλούν σε αυτόν για λίγδα!

Θέλουν να πείσουν το λαό; Ας κάνουν αυτό που πρέπει.

Που θα βρεθούν λεφτά; Να που θα βρεθούν:

- Να αρχίσουν πρώτα από τη Βουλή, μειώνοντας οι Εθνοπατέρες και Εθνομητέρες μας τις βουλευτικές αποζημιώσεις, να μην πληρώνονται στις επιτροπές που συμμετέχουν, να μην λαμβάνουν οδοιπορικά, πηγαίνουν δεν πηγαίνουν στις περιφέρειες τους.

- Να πάρουν τα κόμματα τα μισά από τα δισ. που παίρνουν από τον κρατικό προϋπολογισμό.

- Να αλλάξει ο Παυλοπούλιος νόμος του έμμισθου στρατού Αντιδημάρχων και Αντινομαρχών, να καταργηθεί η διπλομισθία των Αιρετών Αυτοδιοικητικών.

- Να συγχωνευθούν Οργανισμοί και να «σβήσουν» οργανισμοί σφραγίδες που διατηρούνται για να βολεύονται πρόεδροι και σύμβουλοι κομματόσκυλα.

- Να ελαχιστοποιηθούν Επιτροπές και υποεπιτροπές υπουργείων που κοστίζουν εκατοντάδες εκατομμύρια ευρώ.

- Κατάργηση και συγχώνευση υπουργείων

Να που θα βρεθούν τα λεφτά, να πως καθοδηγείται ο λαός, να πως αναπτύσσεται σχέση εμπιστοσύνης, να πως περιορίζεται η λιτότητα όταν διαχέεται προς όλους...

Παν Παπ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/01/2009 16:27:33

    Και μετά που θα βρίσκουν βολευτές, πολιτευτές και λοιπούς σωτήρες δια να μας κυβερνούν; Ε; Πού;
    Εγώ λέω άμεση φορολόγηση της εκκλησσίας κατ`αρχήν, να μην πληρώνονται οι ιερείς μας από το δημόσιο και τέλος μέγιστη αναλογία μισθών 1/3 σε όλο το φάσμα του δημοσίου (δικαστικοί, στελέχη ΔΕΚΟ κλπ)

  2. οκτώ avatar
    οκτώ 31/01/2009 16:28:51

    Αχ αυτός ο λαός που τα τραβάει όλα και περιμένει από τους καθρέπτες του να δείξουν το καλό παράδειγμα.
    Να στήσουμε και το άγαλμα του Βασιλάκη Καϊλα στην πλατεία Συντάγματος, να πηγαίνουμε κάθε λίγο για να λέμε κάπου τον πόνο μας.
    Αφού ψηφίζουμε από χόμπυ καλά να πάθουμε.

  3. k.s. avatar
    k.s. 31/01/2009 16:30:43

    Τό κείμενο δέν λέει τό σημαντικότερο. Ποιοί θά εφαρμόσουν αυτές τίς προτάσεις;

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 31/01/2009 16:32:07

    @k.s.
    Κάποιος "ηπερεσιακός παράγων" που θα λέει ότι του το είπαν οι Βρυξέλλες να το κάνει. Όσο πιο πολύ αργούν, τόσο μεγαλύτερο το αγγούρι.

  5. tony avatar
    tony 31/01/2009 16:34:23

    Ειναι αδύνατον αγαπητέ μου φίλε.Αυτο που συνδέει τις κυβερνητικές συμμορίες παγκόσμια είναι η κατασπατάληση του δημόσιου χρήματος.Αν αυτό αλλάξει δεν υπάρχει κυβέρνηση.Οσο ο καιρός περνάει και η κρίση διογκώνεται τά κοματόσκυλα τόσο ποιο απαιτητικά και σκληρά γίνονται.Αυτό θα φέρει την κατάρρευση του συστήματος.Καθώς βλέπουν οτι το σύστημα καταρρέει σκέφτονται πως ότι αρπάξουν κέρδος είναι.Αρα οι μικροί θα γίνονται όλο και ποιο άπληστοι μέχρι που θα φάνε και το ίδιο το σύστημα.Θα ζήσουμε μεγάλες μέρες.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/01/2009 16:39:13

    Τονυ - Ήταν κορόιδα οι Αρχαίοι που ΔΕΝ είχαν κόμματα παρά την πλήρη δημοκρατικότητα του πολιτεύματός τους; (Αναφέρομαι στην Αθήνα του 5ου πχ αιώνα)
    Τα κόμματα (αν και συνταγματικά κατοχυρωμένα) είναι ο Δούρειος ίππος που αλώνει την όποια δημοκρατία από μέσα. Όσο υπάρχουν κόμματα υπάρχουν και κομματόσκυλα και άρα ρουσφέτι, μίζα, ίντριγκα, νεποτισμός, αναξιοκρατία κλπ κλπ κλπ.
    Ξέρετε (στον κύκλο σας) κανέναν πραγματικά ικανό άνθρωπο που να χρειάζεται το κόμμα για να προχωρήσει; Είναι φωλιές ανικάνων συνομοτών.

  7. Αλέξης avatar
    Αλέξης 31/01/2009 16:40:00

    Ενδιαφέρουσα τοποθέτηση, αλλά πρέπει να κάνουμε μια διάκριση μεταξύ του ηθικό από του αποτελεσματικού.
    Εσεις υπολογίσει πόσα λεφτά θα γλιτώσουμε από τα μέτρα που προτείνεις;
    Σύγκρινες το ποσό αυτό με την επιβάρυνση που προκλήθηκε από την αύξηση του κόστους δανεισμού του δημοσίου;
    Ξέρεις ότι το 60% των δαπανών του προϋπολογισμού αφορούν αμοιβές τακτικών και έκτακτων υπαλλήλων (φανερές και αφανείς);
    Ποιά υπουργεία θα πρέπει να συγχωνευτούν και τι πραγματικά θα κερδίσουμε από οικονομικής άποψης από μια τέτοια κίνηση; Μήπως η απάντηση στα προβλήματα είναι η αποκέντρωση και όχι η υπερσυγκέντρωση;

  8. tony avatar
    tony 31/01/2009 16:49:59

    Δεν είναι τεχνικό το πρόβλημα φίλε Αλέξη.Έχουμε πολλούς και καλούς οικονομολόγους που το τεχνικό μέρος το ξεπερνάνε εύκολα.Εδώ το πρόβλημα είναι ότι οι ικανοί εμποδίζονται να αναλάβουν από μια συμμορία ανίκανων.ΕΑΝ λυθεί το δομικό πρόβλημα της κοινωνίας μας τά τεχνικά θα ξεπεραστούν εύκολα από
    τους επιστήμονες.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 31/01/2009 16:51:14

    μα για αυτό είχα πει πριμ ΟΑΕΔ για επαρχία, μεγαλύτερο για ακριτικές περιοχές, μέγιστο για το Αγαθονήσι, Φαρμακονήσι κλπ.

  10. οκτώ avatar
    οκτώ 31/01/2009 16:52:04

    Μήπως να ρωτήσουμε τον Γιωργάκη για το που θα βρεθούν τα λεφτά;
    Αν θυμάμαι καλά σε κάποιο debate των τελευταίων εκλογών είχε δηλώσει ότι υπάρχουν λεφτά χωρίς να προσδιορίσει το που.
    Λέτε να ξέρει κάτι και δεν το μαρτυράει;

  11. Patriot avatar
    Patriot 31/01/2009 16:57:30

    @ Strange Attractor 6
    Ποιός το λέει ότι δεν είχαν κόμματα, άτυπα; θυμήσου εποχή Πελοποννησιακού Πολέμου στην Αθήνα, ακόμα και φίλους των Σπαρτιατών (πές τους Πέμπτη Φάλαγγα άν θέλεις), δημοκρατικούς και αριστοκρατικούς, κουίσλιγκς, Θρασύβουλο τυραννοκτόνο και λοιπά; Απ' όλα είχαν!
    Μετά το 500 π.χ. de facto κόμματα δεν είχαν στη Σπάρτη και στα κράτη των βασιλέων. Για νεότερα τα ξέρεις.
    Δεν υπάρχει δημοκρατία χωρίς κόμματα. Τα λοιπά είναι προπαγάνδα, μοναρχική ή εθνικοολοκληρωτική (φασιστικής ή σταλινικής κοπής, το ίδιο κάνει).

  12. donaE avatar
    donaE 31/01/2009 17:00:34

    Καλυτερα να μην βρεθουν λεφτα γιατι θα τα φανε και αυτα οι ημετεροι,κατι τετοια περιμενουν.Πριν το συμμαζεμα χρειαζονται νομοι και προγραμματα.

  13. tony avatar
    tony 31/01/2009 17:05:28

    Αμα ασκήσεις δραστηριότητα στις άγονες γραμμές θα περιμένεις είκοσι μέρες χωρίς καράβι.Εδω το Σεπτέμβριο έμεινε η Καρπαθος χωρίς καράβι,και του Σπανου του κόψαν την επιδότηση,και μείναν τά νησάκια χωρίς καράβι δυό χειμώνες.Αν ξερατε πως φέρετε η Αθήνα στα νησάκια,και πως παίζουν με τό ακτοπλοϊκό,οι εξουσίες,και τι εκβιασμούς τους κάνουν για τις ψήφους,αν ξέρατε τι συμβαίνει εδώ,θα συμφωνούσατε μαζί μου για την επανάσταση.

  14. Obamista avatar
    Obamista 31/01/2009 17:17:41

    Κάπως άσχετο. Συνελήφθη ο ετεροθαλής αδελφός του προέδρου Obama, George Obama στην Κένυα για κατοχή χασίς και για αντίσταση κατά της αρχής. Προφυλακίσθηκε, και την Δευτέρα θα δικασθεί. Ο Barack γνώρισε πρόσφατα τον ετεροθαλή αδελφό του, τον οποίον ανακάλυψε από το πιστοποιητικό γέννησης.

    Επί του προκειμένου τώρα: Αυτόν τον Obama να φέρουμε στην Ελλάδα ως αρχηγό νέου κόμματος για να λυθεί το πολιτικό μπλοκάρισμα. Είναι ο ηγέτης που μας αρμόζει. Χα-χα...

  15. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 31/01/2009 17:24:21

    Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας με έδρα την Κάρπαθο (άντε την Ρόδο, να τον παίζουν πρωτευουσιάνοι) Να καθαρίσει και το λεκανοπέδιο

  16. τιμωρός avatar
    τιμωρός 31/01/2009 17:46:03

    Τα έχω πει εδώ http://www.antinews.gr/?p=5056#comments στο σχόλιο 21. Α, και δεν είμαι ο γνωστός αρθρογράφος που ισχυρίζεται συνεχώς (αλλά συνηθέστατα δικαίως) ότι "τα έχω γράψει πριν από 6 μήνες στην Καθημερινή"

  17. Giannis76 avatar
    Giannis76 31/01/2009 17:55:41

    Στη Βιέννη υπάρχουν δύο αντιδήμαρχοι. Στην Βέροια (40.000 κατοικοι) έχουμε 4!

  18. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 31/01/2009 18:14:58

    @6 Αρχίζω να σε συμπαθώ

  19. Lakis avatar
    Lakis 31/01/2009 18:41:05

    Βρε παιδια, μιλατε μονο για δημοσιους λειτουργους.

    Με τους "παραπανισιους" δημοσιους υπαλληλους τι θα γινει???

    Πληρωνονται χωρις πραγματικα να τους χρειαζεται το κρατος και μετα θελουν και εφαπαξ ως δςρο επειδη ταλαιπωρησαν τον κοσμακη επι σειρα ετων...

    Στην Ισπανια υπαρχουν γυρω στους 410.000 δημοσιοι υπαλληλοι σε 61.000.000 πληθυσμο...

    Δεν καταδεχομαι αυτη η χωρα (Ισπανια) να μπηκε πολυ αργοτερα απο εμας στην Ε.Ε ως κτηνοτροφικογεωργικη χωρα, να μην πηρε καν πρωτο πακετο (τοτε λεγοταν Ντελορ) και απο το δευτερο μονο ψιχουλα και αυτη τη στιγμη να λειτουργει πολυ καλυτερα απο εμας...

    Και επιπλεον να σημειωσω οτι ειχε 40 χρονια Χουντα (ισως για αυτο???)....

  20. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 31/01/2009 18:51:25

    Ξερεις τι θα γίνει στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή αν βγάλουν τους παραπανίσιους ΔΥ στον δρόμο?

  21. donaE avatar
    donaE 31/01/2009 18:58:13

    Τελικα για καθε κρατος ακουγεται οτι θα καταληξει σαν την Ισλανδια.Στο τελος θα χαθει καθε αξιοπιστια στις προβλεψεις.Φαινεται οτι ουτε την καταστροφη δεν μπορουν να διαχειριστουν με οφελος.

  22. Γειά σου Σάλλα με τα ωραία σου!... avatar
    Γειά σου Σάλλα με τα ωραία σου!... 31/01/2009 18:58:23

    @Lakis
    Και πες τους διώξαμε τους δημόσιους υπάλληλους.

    Μετά τι θα γίνει; Θα πουλάει σουβλάκια ο ένας σουβλατζής στον άλλο ή ο ένας έμπορος φουστάνια στην γυναίκα του άλλου;

    Έχουμε ανύπαρκτη οικονομία αυτό είναι το βασικό πρόβλημα, δεν παράγεται πλέον σχεδόν τίποτα στην Ελλάδα. Γιατί απλούστατα δεν συμφέρει να ασχοληθεί κάποιος με την παραγωγή. Με μια εισαγωγική εταιρία ή κάνοντας τον μεσίτη και τον ασφαλιστή κάποιος έχει μεγαλύτερο κέρδος και με λιγότερο κόπο και ρίσκο.

  23. οκτώ avatar
    οκτώ 31/01/2009 18:59:23

    Ρε παιδιά, εάν δεν είχαμε τόσους άχρηστους δημόσιους υπαλλήλους δεν είχαμε και άχρηστες κυβερνήσεις. Ποιοί νομίζετε ότι ψηφίζουν σταθερά Κωστάκη και Γιωργάκη, εάν εξαιρέσουμε τους παππούδες που νομίζουν ότι ψηφίζουν τους προγόνους τους;

  24. ataktos avatar
    ataktos 31/01/2009 19:07:32

    Ναι αλλά απ ότι βλέπεται όλοι τους μια σπιταρόνα νααα ,ένα παραθαλάσσιο ναααα ,κάνα δυο αυτοκίνητα ναααα και κάνα δυο παίδες από 36-40 χρονών και ελευθέρα με μεταπτυχιακά και ,άνεργα ναααα και εγγόνια γιοκ αλλά μούρη ναααααααααα

  25. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 31/01/2009 19:11:36

    @27: Για ποιους λες?

  26. ataktos avatar
    ataktos 31/01/2009 19:13:48

    καθηγητες ,ΔΥ,πρωιν συναδελφους μου στη ΔΕΗ ,ΟΤΕ κλπ.

  27. ataktos avatar
    ataktos 31/01/2009 19:16:27

    Γενικά αφόρα όλοι την γενιά μου και στον ιδιωτικό τομέα κάπως έτσι είναι ,αλλοίμονο μονό στον Αλί .

  28. ataktos avatar
    ataktos 31/01/2009 19:21:35

    (Α)θανάσης- αν θες λεπτομεριες παρε τηλ. να σου πως ονοματα να φρηξεις (παιδια και γενια του Πολυτεχνειου την λεγαν -περασαν διπλα και ξεχασαν να μπουν μεσα για ενα μαθημα ηθικης)

  29. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 31/01/2009 19:29:38

    Τους βλέπω κι εγώ βρε ατακτε. Ευτυχώς είναι λιγότεροι απ'ότι νομίζουμε, αλλά η μπογιά τους περνάει πολύ... Α, και στο πολύτεχνείο, δεν έχει μαθήματα ηθικής, δυστυχώς.

  30. ataktos avatar
    ataktos 31/01/2009 19:57:49

    (Α)θανάσης-Και μάθημα γλειψίματος δεν είχε αλλά βλέπεις το κάνουν άριστα και χρόνια τώρα με όλες της κυβερνήσεις και διοικητές .

  31. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 31/01/2009 20:29:19

    @11 Δεν είχαν κόμματα με τη σημερινή κλειστή μασονική τους μορφή. Είχαν ένα είδος άτυπων "παρατάξεων" χαλαρά συνδεδεμένων ατόμων με κοινή μια πολύ γενική ιδεολογία επί των θεμάτων που τους απασχολούσαν ως πολίτες και όχι ως κομματόσκυλα. Δεν ήταν κλειστά κλαμπ ούτε θεσμοθετημένα.
    Είχαν δημοκρατία. Εμείς έχουμε κομματοκρατία (στην πράξη).

  32. YiannisM avatar
    YiannisM 31/01/2009 21:03:44

    Συμφωνώ απόλυτα!!!
    Όμως την αύξηση της ανεργίας που θα προκληθεί άν εφαρμοστούν αυτά τα μέτρα την έχετε υπολογίσει αγαπητέ;

  33. Patriot avatar
    Patriot 31/01/2009 21:28:29

    Σύμφωνα με το "Βημα", με τη λήξη της προθεσμίας, και η εταιρία των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων Εtihad Αirways δεν κατέθεσε δεσμευτική πρόταση για την Ολυμπιακή.
    Λιγοστεύουν οι επιλογές. Mένουν μόνο τα funds;

  34. somis avatar
    somis 31/01/2009 22:35:00

    Επιτρέψτε μου, άλλο ένα βλέμμα στα μέτρα που προτείνει ο Παν Παπ : το σύστημα της ελληνικής δημόσιας διοίκησης το καταλαβαίνει μόνον αν είναι κάποιος από μέσα (αν είναι απ'έξω, το φορτώνεται στη ράχη του στην ανηφόρα που μόλις αρχίζει να τη διαβαίνει).
    Μας αρέσει - δεν μας αρέσει, μόνον επαγγελματίες της διοίκησης (χωρίς εισαγωγικά η λέξη επαγγελματίες)μπορούν να παράγουν έργο. Μιλώ για σοβαρούς και υπεύθυνους ασκούντες διοίκηση (όχι για αλητεία κάθε είδους). Και εξηγώ :
    Η πλήρης ενασχόληση με τα κοινά, στη λογική "αφού έχω σώσει τον εαυτό μου και την οικογένειά μου, μπορώ και θέλω να σώσω και τους συμπολίτες μου" είναι βέβαιο ότι οδηγεί σε καταβαράθρωση του ενασχολούμενου.

    Από ιδία αντίληψη :
    - η αποζημίωση (δεν είναι μισθός) ενός Δημάρχου (πόλη μέχρι 100.000 κατοίκους και "τζίρο - προϋπολογισμό" πέριξ των 30.000.000 ευρώ) είναι γύρω στις 3.000 ευρώ μηνιαίως
    - η αποζημίωση του αντιδημάρχου (μέχρι 4 αντιδήμαρχοι στις ως άνω πόλεις)γύρω στα 1.700 ευρώ
    - η αποζημίωση των προέδρων των δημοτικών ν.π.δ.δ. γύρω στα 1.000 ευρώ και των αντιπροέδρων τους γύρω στα 400 ευρώ

    Λυπάμαι, μπορεί να μην είμαι ισχυρός χαρακτήρας, αλλά δεν επιτρέπω και σε κανέναν να με ονομάσει αλήτη.
    Παρακαλώ, μην ανοίξουμε τη συζήτηση για Τεχνοκράτες γιατί στο τέλος θα μιλάμε για τον Πλάτωνα !

  35. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 01/02/2009 11:24:58

    "ΠΟΎ ΝΑ ΒΡΕΘΟΎΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ?"

    "Τον Δεκέμβριο 2008 το Τμήμα Συντονισμού Επιχειρησιακών Προγραμμάτων Γ ΚΠΣ του Υπουργείου Οικονομικών έλαβε μία εντολή από τον Διευθυντή του γραφείου του Γενικού Γραμματέα ΔΡΟΣΟΥ.
    Ο ίδιος ο Διευθυντής του γραφείου του Γενικού Γραμματέα επισκέφθηκε τους χειριστές των φακέλων με μία λίστα που τους ζητούσε να σταματήσουν όλες τις πληρωμές του δημοσίου και να εξασφαλίσουν ένα ποσό της τάξης των 20.000.000 ΕΥΡΩ για να πληρώσουν κατά προτεραιότητα μία σειρά από έργα που περιείχε η λίστα.

    Η λίστα αυτή είχε αποκλειστικά και μόνο πληρωμές προς τις εταιρίες INFOQUEST και UNISYSTEMS συμφερόντων Φέσσα.

    Το σκάνδαλο όμως δεν σταματά εδώ.

    Οι υπάλληλοι μετά από έρευνα διαπίστωσαν ότι πάνω από το 80% !!! των έργων είχαν προβλήματα και καθυστερήσεις και ότι κανονικά μόνο το 20% των πληρωμών θα μπορούσαν να πραγματοποιηθούν και μάλιστα μειωμένες κατά 50% για λόγους που αφορούσαν το επίπεδο προόδου του κάθε έργου.

    Αν μάλιστα λειτουργούσαν οι εν λόγω υπάλληλοι αντικειμενικά, τότε όφειλαν να τις καθυστερήσουν ακόμη και αυτές τις πληρωμές διότι υπήρχαν άλλες εταιρίες που είχαν λάβει οριστική παλαβή έως και 12 μήνες πριν και είχαν σαφώς προτεραιότητα!

    Μάλιστα ένας από τους υπαλλήλους κάτω από την πίεση έβαλε τα κλάματα.

    Το γραφείο του ΔΡΟΣΟΥ επέμεινε και όλες οι πληρωμές πραγματοποιήθηκαν ΑΜΕΣΑ. Γύρω στα 20.000.000 ΕΥΡΩ για έργα ατελή ή ημιτελή, ενώ άλλοι φουκαράδες αναμένουν τα χρήματά τους για 12 μήνες.

    ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ;

    Και όμως αληθινό και Ελληνικό.

    Να τον χαίρονται και τον ΦΈΣΣΑ κα τα φέσια που φοράνε στον Ελληνικό λαό καθημερινά αυτοί οι τυχάρπαστοι."

    ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ -(Αναρτήθηκε από troktikos)

  36. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/02/2009 11:27:46

    somis

    Αν ο Δήμαρχός σου ή ο Αντιδήμαρχός παράγουν έργο, να τους πληρώνεις εσύ.΄Όταν πληρώνονται από τον προϋπολογισμό, τους πληρώνω εγώ.

    Εγώ βλέπω χοντρούς τεμπέληδες, παράσιτα, μικρές μαφίες που πουλάνε εκδουλεύεις σε χωματουργούς, μπετατζήδες και τέτοια καλά παιδιά.

    Κάνμε αριθμητική: Δίνεις €1000 ή €400 σε έ να απόφοιτο δημοτικού, παίρνει κονδύλια 3.000.000 από την έμμεση ή αμεση τσέπη μου και τα μοιράζει στον άλλο Σύμβουλο, αυτόν με την μπουλντόζα. Αυτή είναι η περιφέρεια.

    Ταϊζουμε τις τοπικές μαφίες, περιφεριάρχες, νομάρχες, και στρατό ολόκληρο παρασίτων.

    Ως πότε?

  37. Αμερικανάκι avatar
    Αμερικανάκι 01/02/2009 13:13:39

    Ο πολυμήχανος αστός όλο φιγούρα
    η δουλειά σου να 'ναι πάντοτε χασούρα
    Τίγκα με σκουπίδια ο αιώνας κι όλο μπαινοβγαίνει ο χειμώνας
    Κι όλα μοιάζουν μαγικά, είναι μαζικά και προπαντός αμερικανικά
    (Γιάννης Μαρκόπουλος)

    ΥΓ. Αμερικανικά: για τις τιμές των ακινήτων, λέω.
    Πέεεεεεεφτουν κι εδώ. Όπως στο New Jersey και στη Florida. Με καθυστέρηση δυό χρόνια, ως είθισται.
    Να δω τώρα σε τί τιμές θα βγάζουν στο σφυρί τα χρυσουποθηκευμένα τους τα σαίνια οι τράπεζες.
    Ποιός π...στης άλειψε με γράσσο το σχοινίιιιιιιι;

  38. Μακρης Κωνστ. avatar
    Μακρης Κωνστ. 01/02/2009 13:27:32

    ΠΟΥ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΤΑ ΟΡΑΜΑΤΑ
    Λανθασμενα τιθεται το ερωτημα, λεφτα βρισκονται με καποιο τροπο παντα, αλλα τι θα τα κανεις είναι το ζητημα.

  39. KaryID avatar
    KaryID 01/02/2009 13:56:46

    Sopranos (το σήριαλ).

  40. somis avatar
    somis 01/02/2009 13:59:27

    @ Αρχαιοπτέρυγας
    "Αν ο Δήμαρχός σου ή ο Αντιδήμαρχός παράγουν έργο, να τους πληρώνεις εσύ". Μάλλον μιλά μόνον το θυμικό σου και όχι και η λογική σου που τη σέβομαι. Αλλο να κριτικάρεις και να κατακεραυνώνεις (sic) μέσα από τα blog και άλλο να τρίβεσαι καθημερινά με φαύλους δημότες και ανίκανους υπαλλήλους.

    1. Μιλώ για ανθρώπους που έχουν κάποιες ρημάδες αρχές. Γι'αυτούς η ΠΛΗΡΗΣ απασχόληση με τα κοινά είναι πρόβλημα. Πρόβλημα επιβίωσης με 1000 και 400 ευρώ το μήνα.
    2. Συνήθως, ο αντιδήμαρχος ή ο αντινομάρχης, αυτός με τους μπετατζήδες και τους χωματάδες, αυτός με το απολυτήριο Δημοτικού - που καλό είναι να το έχεις υπόψιν σου, έχει σαρώσει σε ψήφους δηλ. έχει επιβραβευτεί από τους συμπολίτες του - συνήθως αυτός είναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ δηλ. πλήρους απασχόλησης με τα κοινά. Εχω και στατιστικά, αν σ' ενδιαφέρει.
    3." Ως πότε ;"
    Η Δημοκρατία, αγαπητέ, λειτουργεί με όρους ποιότητας. Εμείς, μια άθλια, αλητήρια ράτσα, σκοτωνόμαστε, ακόμη, για την ποσότητα, για τα μπετά, τα χώματα, για τα Καγιεν αυτοί που κλέβουν πολύ και για τα SUV εμείς που κλέβουμε λιγότερο.
    Θα σε απογοητεύσω : ίσως μόνον μια εθνική καταστροφή, σε συνδυασμό με μια παρέα αυτοθυσιαστικών αντιλήψεων, καταφέρει το βηματισμό μας προς τα μπρος. Ως τότε, ας κάνουμε το χρέος μας : να συνομιλούμε σε ένα ποιοτικό blog...

  41. tony avatar
    tony 01/02/2009 16:53:48

    @45
    Nαι το ξέρω σέ κάθε κομμάτι του δημόσιου βιου υπάρχουν κάποιοι ικανοί και τίμιοι που σέρνουν το κάρο.Δεν ήταν όλος ο Γερμανικός λαός ss.Όταν όμως ένας τίμιος άνθρωπος υπηρετεί διεφθαρμένους,είναι το ίδιο ένοχος με αυτούς.Το που θα δώσει κανείς την τιμιότητα την εργατικότητα του και την ικανότητα του είναι ένα πολύ σοβαρό θέμα.

  42. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/02/2009 16:57:39

    Εγώ το προτείνω: Κόψτε τα λεφτά στις τοπικές αυτομαφίες. Θα ησυχάσει ο κόσμος. Τώρα αν το γκουβέρνο θέλει να τα δίνει, δικό του θέμα. Δικό μου να κάνω ότι μπορώ να μην παίρνουν από μένα.

  43. KaryID avatar
    KaryID 01/02/2009 17:59:57

    @archaeopteryx: να ψάξεις σε dvd την βραβευμένη στην Αμερική τηλεοπτική σειρά Sopranos - είναι ακριβώς αυτό που περιγράφεις - την είχε φέρει προ 7ετίας περίπου η ΕΡΤ αλλά την "απέσυρε" τάχιστα όταν αντιλήφθηκε περι τίνος πρόκειται. Εξαιρετικός ηθοποιός ο ευτραφής αμερικανο-ιταλιάνος πρωταγωνιστής Τζέϊμς Γκαντολφίνι, υποψήφιος και για Όσκαρ.
    Σειρά επιπέδου Dr. House.

  44. KaryID avatar
    KaryID 01/02/2009 20:33:54

    @47: α, και ξέχασα, μια πολύ ενδιαφέρουσα και όμορφη γυναικεία παρουσία ως πρωταγωνίστρια (στο ρόλο της ψυχαναλύτριας).